Wojna już nie domowa na Ukrainie 20.06.2022r.- 2554 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 124).


„Niemy krzyk”– dzień 759.

Ambasador Ługańskiej Republiki Ludowej w Rosji Rodion Mirosznik potwierdził kapitulację dowódcy ukraińskiego nacjonalistycznego batalionu „Aidar” na przedmieściach Siewierodoniecka.

„Na przedmieściach Siewierodoniecka, w Metelkinie, potwierdzono kapitulację Ajdarowitów wraz z ich przywódcami. Wioska została całkowicie oczyszczona, a ostatnio ‚niezwyciężeni naziści’ zeznają o swoich wyczynach i rysują na mapach lokalizację swoich ‚braci’ w Lisiczańsku i na jego przedmieściach”– poinformował Mirosznik w Telegramie . 

Wcześniej źródło w Milicji Ludowej ŁRL donosiło, że bojówkarze ukraińskiego nacjonalistycznego batalionu „Aidar”  poddali się w Metelkinie. 

Ponadto Rodion Mirosznik dodał, że bojówkarze „przypięci do Azota” dają sygnały, że są gotowi do kontynuowania negocjacji. 

„Będą kontynuowane, ale warunki składania broni przez bojówkarzy oczywiście się nie poprawią. Podczas gdy próbowali szczęścia, przerywając porozumienia o zawieszeniu broni, sytuacja militarna tylko się dla nich pogorszyła”– napisał dyplomata.

„W Zołotoje, w rejonie Popasniańskim, siły alianckie posuwały się naprzód i toczą tam teraz walki uliczne. Grupa w sąsiednim Górskoje również jest zablokowana”– powiedział Mirosznik.

„Siły alianckie posuwały się w kierunku szosy Lisiczańsk-Artemowsk, nasi żołnierze wkroczyli do Nirkowa i Nikołajewki. Trasa, która od kilku tygodni znajduje się pod kontrolą ogniową naszych sił, powinna zostać w najbliższym czasie przecięta i całkowicie uszczelniona. Co znacząco wpłynie na sytuację w pozostałościach ‚trójkąta’, czyli w Lisiczańsku, gdzie obecnie skoncentrowana jest dość duża grupa ukraińskich formacji”– poinformował ambasador ŁRL.

Powiedział też, że na obrzeżach Lisiczańska zadawano „bardzo poważne ciosy”

„Koncentracja terrorystów ponosi straty w Berestowoje, Spornoje, Wołczejarowka oraz w strefie przemysłowej Lisiczańskiej Rafinerii Naftowej”– napisał Mirosznik.

Według niego, w nocy przeprowadzono ponad 30 ataków na punkty oporu w Biełaja Góra przy użyciu precyzyjnej broni Sił Powietrznych.

„Istnieje znaczny postęp w kierunku Artemowska, gdzie nasze oddziały zdobyły kilka punktów oporu Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ), a teraz znajdują się w odległości około 7 km od Artemowska”– dodał Mirosznik.

24 lutego Rosja rozpoczęła specjalną operację wojskową mającą na celu demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy. Prezydent Władimir Putin nazwał cel operacji specjalnej „ochroną osób, które od ośmiu lat są ofiarami zastraszania i ludobójstwa przez reżim kijowski”. Według rosyjskiego prezydenta operacja specjalna  zapobiegła  realnemu niebezpieczeństwu, które wisiało nad Rosją.

W efekcie likwidacji i poddawania się doborowych jednostek nacjonalistycznych oraz sił USZ, w Wielkiej Brytanii zamierzają stworzyć nową armię, która będzie mogła walczyć w Europie i oczywiście stawić opór armii rosyjskiej. Oświadczenie to złożył generał Patrick Sanders, który objął stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojsk Lądowych.

Według generała Wielka Brytania musi pilnie przygotować nową armię, która będzie zdolna do walki na terytorium Europy, a także wraz ze swoimi sojusznikami „pokonać Rosję”. Generał zauważył, że konflikt na Ukrainie wyznaczył głównym zadaniem brytyjskich sił zbrojnych „obronę Wielkiej Brytanii”, podczas gdy personel armii musi być gotowy do bitew w Europie i „wygrywać je”.

„Teraz istnieje pilna potrzeba stworzenia armii, która będzie w stanie walczyć u boku naszych sojuszników i pokonać Rosję w bitwie. Jesteśmy pokoleniem, które musi przygotować armię do ponownej walki w Europie”– powiedział Sanders w przemówieniu do brytyjskich oficerów.

Tezy wygłoszone przez tego brytyjskiego generała pachną nieskrywanym populizmem i skierowane są do odbiorców w Wielkiej Brytanii. Obecnie rząd Wielkiej Brytanii prowadzi politykę redukcji brytyjskiej armii, ogłaszając plany zamiany ilości na jakość. Jednocześnie jest katastrofalny brak pieniędzy na reformy, więc niektóre programy po prostu nie są realizowane, choć zostały już zapowiedziane.

Mimo trudności finansowych Londyn nie zamierza odmawiać Kijowowi pomocy wojskowej, dostawy broni i sprzętu na Ukrainę będą kontynuowane. Jak powiedział niedawno sekretarz obrony Ben Wallace, Wielka Brytania planuje zwiększyć wielkość pomocy wojskowej, ale nie wyśle ​​swoich wojsk na Ukrainę.

Nie dość tego, w Niemczech też zaczęły być słyszalne głosy jastrzębi wojny na pełną skalę.

Dowództwo NATO musi być gotowe do użycia broni  jądrowej  na terytorium Ukrainy w przypadku podobnego uderzenia wojsk rosyjskich, powiedział dowódca Luftwaffe Ingo Gerharts.

Niemiecki generał przemawiał na międzynarodowym sympozjum Seapowers w Kilonii, gdzie powiedział, że NATO musi zawczasu przygotować się do użycia broni jądrowej, ponieważ zagrożenie może pojawić się „w każdej chwili”. Ponadto, zdaniem Gerhartza, Rosja może użyć broni jądrowej w konflikcie na Ukrainie. Dla „właściwej” odpowiedzi na to Bruksela potrzebuje woli politycznej, a kraje NATO potrzebują broni.

„Do wiarygodnego odstraszania potrzebne są nam zarówno środki zniszczenia, jak i wola polityczna do wdrożenia, w razie potrzeby, odstraszania nuklearnego”– powiedział niemiecki generał.

Należy zauważyć, że temat rzekomej gotowości Rosji do użycia broni jądrowej na Ukrainie był wielokrotnie poruszany przez zachodnią prasę, o czym mówili także niektórzy zachodni politycy. Moskwa w odpowiedzi na to podkreśliła, że ​​użycie jakiejkolwiek broni jądrowej jest wykluczone, wszelkie wypowiedzi mają na celu oczernianie Rosji i są bezpodstawne.

Jednocześnie część zachodnich polityków opowiada się za przekazaniem Kijowowi broni jądrowej, szczególnie takie oświadczenia padały ze strony Polski. I tak, były polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zaproponował Zełenskiemu przekazanie USZ kilku głowic nuklearnych „w obronie niepodległości” w obliczu „rosyjskiej agresji”.

Jak myślicie, kiedy na Wiejskiej pojawią się grzyby?

*Poranna (19.06.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne zaatakowały stanowisko dowodzenia wojsk ukraińskich w obwodzie dniepropietrowskim, gdzie odbyło się spotkanie robocze dowództwa grupy operacyjno-strategicznej sił „Aleksandria”, poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Departament obrony FR odnotował, że w wyniku ostrzału zginęło ponad 50 generałów i oficerów Ukraińskich Sił Zbrojnych. Rosyjskie siły obrony powietrznej zestrzeliły także ukraiński samolot Su-25 i osiem bezzałogowych statków powietrznych.

„Podczas operacji specjalnej rosyjskie siły zbrojne przypuściły atak z morza precyzyjnymi pociskami Kalibr dalekiego zasięgu na stanowisko dowodzenia wojsk ukraińskich w obwodzie dniepropietrowskim– w tym czasie odbyło się spotkanie robocze sztabu dowodzenia Przetrzymywana była tam grupa operacyjno-strategiczna Aleksandria.”– poinformował oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał broni Igor Konaszenkow.

W wyniku nalotu zlikwidowano ponad 50 generałów i oficerów Ukraińskich Sił Zbrojnych, w tym sztab generalny, dowództwo grupy wojsk Kachowka, oddziały szturmowe i formacje działające na kierunkach Nikołajew i Zaporoże.

Ponadto uderzenie Kalibra na terenie zakładu transformatorowego w mieście Nikołajew zniszczyło dziesięć haubic 155-mm M777 i do 20 opancerzonych wozów bojowych dostarczonych do Kijowa przez Zachód.

„Wysokoprecyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza trafiły na transport z personelem, bronią i sprzętem wojskowym 1 batalionu 14 oddzielnej brygady zmechanizowanej, która przybyła z miasta Władimir Wołyński do strefy walki w Donbasie. W wyniku ostrzału na miejscu rozładunku pociągów w pobliżu stacji kolejowej Gubinika w obwodzie dniepropietrowskim zlikwidowanych zostało ponad 100 żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych, zniszczno 30 czołgów i bojowych wozów opancerzonych”poinformował resort obrony.

Ponadto rosyjskie siły zbrojne doprowadziły do klęski w zakresie siły roboczej i sprzętu wojskowego 56 zmotoryzowanej brygady piechoty USZ w pobliżu wsi Selidowo w DRL. Rosyjscy żołnierze zlikwidowali do 200 bojówkarzy, w tym najemników z zagranicy, wchodzących w skład tej brygady, a także dwa wozy bojowe systemu wielokrotnego startu rakiet Grad, dziesięć bojowych wozów piechoty i transportery opancerzone.

„W ramach walki przeciwbateryjnej w kierunku Doniecka rozbito siedem platform MLRS Grad i baterię artylerii na pozycjach ogniowych”– poinformowało ministerstwo.

W tym samym czasie lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe Federacji Rosyjskiej zniszczyło w DRL cztery magazyny broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji artyleryjskiej, a także wyrzutnię systemu rakiet przeciwlotniczych Buk-M1 w ŁRL. Oddziały rakietowe i artyleria uderzyły w 22 stanowiska dowodzenia, 48 jednostek artylerii na stanowiskach ogniowych, siłę roboczą i sprzęt wojskowy USZ w 123 obwodach.

„W wyniku uderzenia systemu rakiet operacyjno-taktycznych Iskander na terenie Zakładu Naprawy Czołgów w Charkowie zniszczono dwie wyrzutnie systemu wielokrotnego startu rakiet Uragan. Ukraińskie siły zbrojne ponoszą znaczne straty w wyniku walki przeciwbateryjnej”– poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Rosyjskie siły obrony przeciwlotniczej w ciągu dnia zestrzeliły ukraiński samolot Su-25 i osiem bezzałogowych statków powietrznych. Ponadto trzy pociski taktyczne Toczka-U zostały przechwycone w Ługańskiej Republice Ludowej i dwa pociski systemu rakiet wielokrotnego startu Huragan w obwodach charkowskim i mikołajowskim.

Departament dodał, że jednostki Milicji Ludowej ŁRL przy wsparciu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej wyzwoliły osadę Metelkino.

„Niektóre jednostki Ukraińskich Sił Zbrojnych opuszczają obszar walki z powodu niskiego morale, braku amunicji i braku wsparcia”– poinformował resort obrony FR.

Ministerstwo Obrony poinformowało również, że rosyjscy lekarze wojskowi udzielają pomocy mieszkańcom ŁRL.

„Szpital polowy 35 Oddziału Medycznego wykonuje zadania odpowiednio od pierwszego dnia operacji specjalnej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, jest wyposażony we wszystko, co niezbędne do zapewnienia opieki chirurgicznej, zarówno wykwalifikowanej, jak i w elementy specjalistyczny”– powiedział Aleksander Szadir, kierownik oddziału chirurgicznego.

Według niego personel ma operujących chirurgów, traumatologów, neurochirurgów i okulistów, a lekarze dysponują wszelkim niezbędnym sprzętem.

W przeddzień szefa Narodowego Centrum Kontroli Obronnej Rosji generał pułkownik Michaił Mizincew powiedział, że ukraińskie wojsko nadal umieszcza broń na terenie instytucji edukacyjnych. Tak więc, według niego, w Odessie bojownicy ukraińscy zorganizowali punkt oporu przy szkole nr. 113, umieszczając na podwórku ciężką broń i sprzęt.

Ponadto w Nikopolu w jednej ze szkół rozmieszczone są jednostki Ukraińskich Sił Zbrojnych, a w Torecku nacjonaliści zorganizowali koszary i stanowiska strzeleckie na terenach elektrowni, internatu na stanowiskach dla młodych techników w dwóch szkołach. Również stanowiska strzeleckie i punkty snajperskie zostały wyposażone na terenie przedszkola w Kramatorsku.

Ponadto Mizincea poinformował, że w Parchomowce w obwodzie charkowskim ukraińscy nacjonaliści i zagraniczni najemnicy zostali zakwaterowani w budynku Domu Kultury.

„Na sąsiednim terytorium znajdują się pojazdy opancerzone, działa artyleryjskie i MLRS”– powiedział Mizincew.

Ministerstwo Obrony poinformowało również, że ukraińskie służby specjalne przygotowują w Nikołajewie wyreżyserowany film o prywatnych domach rzekomo zniszczonych w wyniku „ostrzelania przez rosyjskie siły zbrojne” oraz wzt. o „bezdomnych mieszkańcach”. Według przedstawiciela MO FR w inscenizowanych filmach wideo bierze udział ponad 40 aktorów, którym wypłacono solidną gratyfikację pieniężną.

„W przyszłości sfilmowane zainscenizowane materiały mają być rozpowszechniane w ukraińskich i zachodnich mediach, oskarżając rosyjskie siły zbrojne o masowe ataki na cele cywilne”– powiedział przedstawiciel departamentu obrony.

Przypomniał, że takie fałszywki, „tworzone przez ukraińską fabrykę kłamstw na zlecenie zachodnich kuratorów”, nie zawierają wiarygodnych informacji.

Poza tym, ukraińskie formacje zbrojne w ciągu ostatniego dnia wystrzeliły na osiedla DRL 294 sztuk amunicji kalibru ponad 12,7 mm. 

Ostrzelane zostały w Doniecku dzielnice; Kijowska, Kirowska i Kujbyszewska, w Gorłówce- Centrum Miasta oraz obwody Gorniacki, Kirowski i Czerwonogwardyjski w Makiejewce, a także Jelenowka, Jasinowata i Jakowlewka (rejon Doniecka), Gorłówka i przynależne wsie Gołmowski, Dolomitnoe, Zajcewo, Szirokaja Bałka, Michałowka, Michaiła także Panteleimonowka.

Nieprzyjaciel używał wieloprowadnicowych systemów rakietowych Huragan i Grad, artylerii 155, 152 i 122 mm, a także moździerzy 120, 82 i 60 mm. Zginęło 3 cywilów a 6 sześciu rannych. W wyniku ostrzałów z kierunku USZ uszkodzonych również zostało w sumie 40 budynków mieszkalnych i obiektów infrastruktury cywilnej.

Zostało to zgłoszone dzisiaj przez przedstawicielstwo DRL w WCKiK.

ŁRL: podsumowanie operacyjne na dzień od 19 do 20 czerwca.

Ukraińskie Siły Zbrojne w ciągu ostatniego dnia 2 razy ostrzeliwały terytorium strefy odpowiedzialności ŁRL.

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych w osadach Stachanowa i Horohoje zanotowano dwa ostrzały z użyciem taktycznego zestawu rakietowego Toczka-U (1 pocisk) i wielokrotnego wyrzutni rakietowych BM-27 Huragan (16 pocisków)”–  poinformowało przedstawicielstwo republiki we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) reżimu zawieszenia broni.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 20 червень 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*


*
https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła

122 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 20.06.2022r.- 2554 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 124).

 1. R️YBAR
  🇬🇧🇺🇦Ofensywa na Donbas: sytuacja na wschodzie Ukrainy
  do końca dnia 20 czerwca 2022 r.

  ▪️W obwodzie charkowskim Siły Zbrojne Ukrainy podjęły kolejną nieudaną próbę przekroczenia Dońca Siewierskiego i dotarcia do Izyum od zachodu.

  ▪️W Donbasie siły alianckie posuwają się w kilku kierunkach, aby utworzyć kilka „kotłów” dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

  ➖W kierunku Siewierodoniecka siły alianckie posuwają się od południa do Mirnej Doliny, Rai-Aleksandrovki i Nikołajewki , by dotrzeć do południowych przedmieść Lisiczańska i ostatecznie odciąć dostawy zgrupowania APU w Zolocie i Gorskim.

  ➖Na kierunku Soledar oddziały PKW Wagnera wjechały do ​​wsi Klinovoye na autostradzie ze Swietłodarska i walczą o Pokrovskoye na obrzeżach Bachmuta (Artemowsk).

  ➖Ukraińska artyleria ponownie ostrzelała Donieck. Według niektórych doniesień, APU jako pierwszy wykorzystał do tych celów amerykański MLRS HIMARS.

  ➖W odpowiedzi Siły Zbrojne FR zaatakowały pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy w miejscowościach Avdeevka, Sporny i Krasnogorovka.

  ▪️W kierunku zaporoskim Siły Zbrojne Ukrainy nadal ciągną jednostki na linię kontaktu. Artyleria rosyjska zaatakowała obiekty formacji ukraińskich w Julijewce.

  Mapa o dużej rozdzielczości

  Polubione przez 4 ludzi

 2. https://t.me/boris_rozhin/54385
  „Odnośnie gróźb dowódcy Niemieckich Sił Powietrznych o „wzmocnieniu odstraszania nuklearnego” i innych flirtujących z tematem wojny nuklearnej.
  NATO próbuje teraz zbadać dalsze ograniczenia dla eskalacji wojny przeciwko Rosji. Ważne jest, aby zrozumieli, w jakich okolicznościach ryzyko bezpośredniej konfrontacji i scenariusz wojny nuklearnej wzrasta w niedopuszczalny sposób. Tam, gdzie mają pewność, że ryzyko scenariuszy terminalowych jest minimalne, będą eskalować, co wyraźnie widać po wzroście wolumenu i zasięgu dostaw uzbrojenia, gdzie kwestia zaopatrzenia systemów obrony powietrznej i samolotów jest już na porządku dziennym. Dlatego też, zgodnie z reakcją Rosji na prowokacje z Prydniestrowiem, Kaliningradem czy dostawą określonych rodzajów broni, starają się zbudować model reakcji kierownictwa kraju na określone działania, aby przewidzieć jego reakcje na określone działania związane z eskalacją wojny na Ukrainie, bo wojny nuklearnej na Zachodzie oczywiście nie chcą – USA i NATO są zainteresowane kontrolowanym konfliktem konwencjonalnym, w którym można ręcznie sterować czasem jego trwania i intensywnością bez ryzyka wojny atomowej. Dlatego sondowanie rosyjskich „czerwonych linii nuklearnych” będzie kontynuowane.”
  Сolonelcassad

  Polubione przez 3 ludzi

 3. https://t.me/boris_rozhin/54415
  Mieszkańcy Burkina Faso zorganizowali wiec domagając się wycofania wojsk francuskich z kraju i wkroczenia wojsk rosyjskich do kraju.
  Nie tak dawno to samo wydarzyło się w Mali. Francuzi uciekają z Mali, a Wagner PMC zajmuje się tam kwestiami bezpieczeństwa. W rzeczywistości, zgodnie z tym schematem, z francuskiego imperium neokolonialnego wypadły już 2 kraje – Republika Środkowoafrykańska i Mali. Burkina Faso może zająć trzecie miejsce. Istnieją przesłanki do podobnej sytuacji w Nigrze, ale Francja trzyma się Nigru rękami i nogami, ponieważ istnieją tam złoża uranu, które są niezwykle ważne dla francuskiego przemysłu jądrowego.
  Zimna wojna to wojna na wielu planszach.
  video

  Polubione przez 4 ludzi

 4. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1578845
  „Ponieważ wojska rosyjskie mają już dużo zdobytej naszej broni, jest okazja, by pokazać, jak się nią posługiwać” – schwytany oficer Sił Zbrojnych Ukrainy uczy rosyjskie wojsko obsługi systemów przeciwpancernych NLAW
  Schwytany ukraiński żołnierz opowiada przed kamerą, jak przygotować NKAW PRTK do strzału i oddać strzał.
  „Dobra robota, dziękuję, Vadim” – kończy za kulisami żołnierz armii rosyjskiej.
  Readovka
  video

  Polubione przez 2 ludzi

 5. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1578801
  Nadawanie rosyjskiej telewizji jest w pełni ugruntowane w całym regionie Chersonia
  Specjaliści jednostek łączności Sił Zbrojnych RF połączyli i zrekonfigurowali ostatnią z siedmiu wież telewizyjnych w regionie, aby nadawać rosyjskie kanały telewizyjne.
  Umożliwiło to objęcie siecią nadawczą całego regionu i nadawanie 24 rosyjskich kanałów telewizyjnych na całym jego terytorium. Między innymi nadawanie kanału telewizyjnego Zvezda jest dostępne dla widzów z regionu Chersonia.
  video

  Polubione przez 3 ludzi

 6. https://t.me/SergeyKolyasnikov/38752
  Jednegoj faszysty mniej, amerykańskiego:
  Departament Stanu USA potwierdził śmierć drugiego Amerykanina. 52-letniego Stefana Zabelskiego. Zginął 15 maja, kiedy eksplodowała mina pod Siewierodonieckiem. Według Tristana Nettlesa, weterana piechoty morskiej, który był z Zabelskim w noc jego śmierci, zmarły należał do jednostki zachodnich ochotników przydzielonej do ukraińskiej armii zwanej Rosomaki.
  Była to grupa anglojęzycznych mężczyzn: jeden Polak, jeden Kanadyjczyk, dwóch Brytyjczyków i ośmiu Amerykanów, wszyscy z doświadczeniem wojskowym. Zostali wysłani z misją oczyszczenia min wroga, aby stworzyć bezpieczną ścieżkę dla ich jednostki wraz ze sprzętem do ataku, zaplanowanym na następny poranek.
  foto

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.