Wojna już nie domowa na Ukrainie 23.06.2022r.- 2557 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 127).


„Niemy krzyk”– dzień 762.

W czwartym miesiącu specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie stało się wreszcie jasne, że istniejący schemat zaopatrzenia formacji zbrojnych Ukrainy w broń, amunicję i amunicję nie może koncepcyjnie zmienić przebiegu działań wojennych.

W związku z tym w niedalekiej przyszłości system dostaw broni do Kijowa z krajów NATO będzie musiał ulec zmianie. W przeciwnym razie Zachód ryzykuje stworzenie siebie tylko licznych i różnorodnych negatywnych konsekwencji.

Oczywiście przesycenie pododdziałów USZ różnymi systemami PLSR (przeciwlotnicze systemy rakietowe) i PPK (przeciwpancerne systemy kierowane) wymaga odpowiedniej taktyki ze strony sił alianckich, ale jak pokazał przypadek Mariupola i Azowstalu, nawet w idealnych warunkach dla broniących się ukraińskich nazistów, kwestia ich porażki i następnie poddania się jest po prostu tylko kwestią niezbyt długiego czasu. 

Do tej pory sytuację z dostawami z Zachodu opisywało wielu ekspertów, także tych zachodnich. Ciężka broń faktycznie dostarczana na Ukrainę jest nieliczna, a jej obsługa wymaga niezbędnych umiejętności bojowych i naprawczych.

Co ważne, USZ tracą tę broń szybciej niż podaż stwarza teoretyczną możliwość zgromadzenia haubic lub innego rodzaju broni w odpowiedniej koncentracji, aby uzyskać przewagę nad siłami sojuszniczymi. Jednocześnie rezerwy magazynowe nie są nieograniczone, a zachodni kuratorzy Kijowa po prostu nie są w stanie dostarczyć takiej ilości broni, jakiej potrzebuje strona ukraińska. Jednocześnie jakość uzbrojenia, w tym amerykańskich haubic, pozostawia wiele do życzenia.

13 czerwca Michaił Podolak, doradca szefa administracji prezydenckiej Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ogłosił ukraińskie wymagania ze strony zachodnich kuratorów, a więc zażyczył sobie: 500 czołgów, 2000 pojazdów opancerzonych, 300 MLRS, 1000 haubic i 1000 dronów. Taka liczba, jego zdaniem, może zmienić sytuację na korzyść Kijowa.

Fizycznie niemożliwe jest zrealizowanie pragnień Ukrainy- wystarczy ocenić sytuację na przykładzie MLRS. Dokładnie dwa lata temu, w czerwcu 2020 roku, armia amerykańska pochwaliła się wyprodukowaniem 500 Hymarów, które następnie trafiły do ​​Stanów Zjednoczonych, Rumunii, Singapuru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jordanii. Amerykańskie zapasy HIMARS obejmują do 400 sztuk, do których można dodać do 250 kolejnych MLRS innego typu- M270. To znaczy, proszą Zełenskiego o przeniesienie nawet połowy amerykańskiego arsenału.

Można przypomnieć, że Polska ma jeszcze większe ambicje– zażądała 500 instalacji MLRS. Jeśli połowa dostępnego amerykańskiego arsenału MLRS będzie potrzebna do zaspokojenia pragnień Ukrainy, to Polsce trzeba będzie oddać niemal wszystko. Podobna sytuacja z artylerią.

Teoretycznie żądaną liczbę czołgów i pojazdów opancerzonych można nawet przenieść na Ukrainę. Kijów nie wskazał konkretnych modyfikacji, co oznacza, że ​​na Ukrainę można wysłać dosłownie wszystko, i w zasadzie tak się dzieje.

1000 dronów, bez określania modyfikacji, to również zadanie wykonalne. Można by dostarczyć tysiąc niektórych Switchblades [1], chociaż istnieją wątpliwości co do strategicznej wartości tej dostawy.

Ogólnie rzecz biorąc, problemy z realizacją ukraińskich marzeń o setkach i tysiącach sztuk nowoczesnej broni można podzielić na kilka kategorii.

 1. Dostępność. Daleko od wszystkiego, czego chce Kijów, jego kuratorzy mają wystarczającą ilość, którą można by rozstać bez szkody dla własnego bezpieczeństwa. W najlepszym razie możemy mówić tylko o częściowym zaspokojeniu wniosku– jednak same czołgi bez lotnictwa i innych środków na polu bitwy nie wytrzymają długo, co oznacza, że ​​efekt dostawy będzie bardzo umiarkowany.

2. Dostępność fizyczna. Ciągłe ataki rakietowe i praca Sił Powietrzno-Kosmicznych FR na koleje, stacje, miejsca koncentracji sprzętu stwarzają problemy w dostarczaniu na linię frontu dostarczonej dla Ukrainy broni.

3. Infrastruktura. Każdy sprzęt wojskowy wymaga paliwa, amunicji i konserwacji. Z każdym z tych punktów są problemy, a bez wielomiesięcznych szkoleń ukraińskich specjalistów w Polsce lub bez wysłania „siły ekspedycyjnej” mechaników NATO bezpośrednio na linię frontu w ogóle nie da się stworzyć wysokiej jakości serwisu naprawczego.

Fakty są już powszechnie znane, że osławione Javeliny dostarczane są bez dodatkowych baterii, a wiele systemów przeciwpancernych jest po prostu przeterminowanych, co prowadzi do przerw w zapłonie i nieprawidłowego działania ładunku miotającego.

Kwestia personelu. Być może to jest główny problem USZ a nie dostawy zachodniej broni na Ukrainę. Ogromna liczba trofeów, które trafiają do sił sojuszniczych, świadczy nie tylko o niskim morale ukraińskich wojskowych. Przede wszystkim jest to argument przemawiający za tym, że ukraińskie wojsko nie jest w stanie opanować trudnego w użyciu sprzętu, nie wspominając tu o umiejętnym wykorzystaniu jego skuteczności, o czym donoszą nawet zachodnie media.

Kursy użycia Javelina był dalekie od wymaganego czasu ukończenia przez wszystkich, ze względu na koszt zestawu jednostki głównej i pocisku przekracza 350 000 USD. Znaczna część wojska, która zdobyła doświadczenie bojowe w ciągu 8 lat wojny z Donbasem, została już wyeliminowana, a reżim kijowski jest zmuszony do uzupełnienia sił zbrojnych wszystkim co się jeszcze rusza, niezależnie od rzeczywistych walorów bojowych. Nie mówiąc tu o umiejętności obsługi skomplikowanych systemów uzbrojenia dostarczanych przez Zachód na Ukrainę.

Nawet z otwartych źródeł można uzyskać obraz skrajnie kiepskich perspektyw mobilizacyjnych Ukrainy. Potencjalni poborowi są nachodzeni na plażach, w knajpach, w sklepach i kinach, a sądząc po przeciekach, Kijów pracuje z Warszawą nad sprawą przymusowego powrotu do ojczyzny ludzi zdolnych do posiadania broni.

W szczególności 16 czerwca upubliczniono dokumenty nakazujące ukraińskim szkołom i innym instytucjom edukacyjnym przeprowadzenie „audytu” uczniów w celu oceny liczby przyszłych rekrutów.

Nie wolno nam zapominać, że znaczna część broni dostarczanej na Ukrainę już pojawiła się na czarnym rynku, gdzie można kupić nie tylko karabin snajperski, ale także broń przeciwpancerną czy dron bojowy. Amerykański system rakiet przeciwpancernych Javelin można kupić za 30 000 USD, pociski przeciwpancerne NLAW za 15 000 USD, a dron Switchblade 600 Kamikaze można kupić za 7 000 USD za sztukę.

Czas gra także na niekorzyść Ukrainy i wspierającego ją Zachodu. Narastają zjawiska kryzysowe na Ukrainie, w Europie, w USA i ogólnie na całym bez wyjątku Zachodzie. Ludność krajów będących głównymi detonatorami ukraińskiej aktywności jest coraz bardziej zmęczona wspieraniem Ukrainy.

Według aktualnych danych anty-rating Joe Bidena jest niższy, np. notowania tylko w dwóch stanach USA, a są już na skandalicznie niskim poziomie (Wyoming i Północna Dakota), gdzie tylko 18% populacji ufa urzędującemu prezydentowi. Akceptacja pracy Bidena w całym kraju spadła do 33% z 34% w zeszłym miesiącu.

Najbardziej pesymistyczne szacunki strat ukraińskich wynoszą już do 1000 walczących dziennie- i ciągle rosną, z czego połowa strat jest nieodwracalna. Biorąc pod uwagę początkową liczbę personelu USZ na 300 000 osób, biorąc pod uwagę fakt, że co najwyżej połowa jest bezpośrednio zaangażowana w działania wojenne, to do końca tego roku USZ zostaną całkowicie zniszczone jako zorganizowana siła.

Wszystko to prowadzi do oczywistych wniosków:

Obecna dynamika i struktura dostaw wojskowych na Ukrainę nie może zapewnić zwycięstwa USZ, przede wszystkim ze względu na znaczne i dynamiczne uszczuplenie kadr i logistyki uzbrojenia, amunicji, a zwłaszcza ograniczonych zdolności naprawczych. Paradoksalnie Rosja wygrywa wojnę na wyczerpanie, co oznacza, że ​​wojna jako starcie militarne traci na atrakcyjności.

Zachód pozostaje jeszcze z dwoma możliwymi rozwiązaniami. 

Pierwszym z nich jest znaczne zwiększenie ilości, struktury i pojemności tego, co na Ukrainę trafia. W praktyce oznacza to bardziej śmiercionośne, precyzyjne systemy uzbrojenia dalekiego zasięgu, przede wszystkim z zakresu obrony powietrznej. Jak również zapewnienie USZ jeszcze większego carte blanche w zakresie ataków terrorystycznych na cywilów. Innymi słowy, Zachód musi zaangażować się w konflikt ukraiński niemal całym swoim arsenałem.

Druga opcja jest bardzo nieprzyjemna dla Ukrainy– Zachód może całkowicie ograniczyć dostawy wojskowe na Ukrainę broni ze względu na brak perspektyw na pokonanie w ten sposób Rosji. Po tym, a raczej równolegle z zaprzestaniem dostaw, powinien nastąpić etap rokowań politycznych z Rosją, których zadaniem będzie ustabilizowanie porządku światowego w takiej formie, która pozwoli Zachodowi zachować twarz i pozory pozycji światowej, przynajmniej w obecnej sytuacji.

Z pewnością pewna inercja dostaw wojskowych na Ukrainę pozostanie w tej samej formie. Jednak zmiana status quo wydaje się nieunikniona. I ta zmiana może pojawić się w najbliższych tygodniach, co zależne jest od odporności przez Zachód na wywołany przez siebie kryzys energetyczny, a co za tym idzie- kryzys gospodarczy, finansowy i społeczny. Chodzi o to, że dalsze przewlekanie sprawy może zakończyć się implozją systemu zachodniego od jego wnętrza.

[1]. https://spidersweb.pl/2022/04/switchblade-wojna.html,

*Poranna (22.06.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

 „W wyniku uderzenia precyzyjnej broni Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych na magazyny stoczni Okiean w Nikołajewie zlikwidowano do 500 żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych z bronią i sprzętem wojskowym”- poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

 W tym samym czasie w wyniku nalotów, wojsk rakietowych i artylerii zlikwidowano jeszcze ponad 620 ukraińskich nacjonalistów. Tymczasem rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły Su-25 i MiG-29 ukraińskich sił powietrznych, 16 dronów i przechwyciły trzy pociski balistyczne Toczka-U i 14 wielu wyrzutni rakietowych w ciągu jednego dnia. Po prostu pogrom, którego już od wielu tygodni można się było spodziewać.

„Ukraińskie wojsko ewakuowało z DRL ciała zabitych najemników ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii”- poinformował oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał broni Igor Konaszenkow.

„W rejonie Mikołajewki Donieckiej Republiki Ludowej, w związku z groźbą rozbicia jednostek 14 i 24 brygady zmechanizowanej, ukraińskie dowództwo ewakuowało nocą do 30 rannych i ośmiu zabitych najemników amerykańskich i brytyjskich, przed wpadnięciem do jednostek Sił Zbrojnych Rosji”– powiedział Konaszenkow.

W tym samym czasie uderzenie precyzyjnej broni Rosyjskich Sił Powietrznych na magazyny fabryczne stoczni Nikołajew Okiean zlikwidowano do 500 żołnierzy 59 brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) z bronią i sprzętem wojskowym. Jednocześnie, według Konaszenkowa, żołnierze batalionu 57 zmotoryzowanej brygady piechoty, straciwszy ponad 60% swojego personelu, odmówili wykonania rozkazu dowództwa i samowolnie opuścili wszystkie swoje pozycje.

Dodatkowo ponad 620 nacjonalistów, 24 czołgi i inne opancerzone wozy bojowe, a także 27 pojazdów specjalnych zostało zniszczonych w wyniku nalotów, wojsk rakietowych i artylerii. W tym samym czasie, w ramach walki przeciwbateryjnej, trafiono 13 ukraińskich plutonów wieloprowadnicowych systemów rakietowych, dziesięć plutonów artylerii armatniej oraz amerykańską stację rozpoznania artylerii AN-TPQ.

Z kolei rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły ukraińskie samoloty Su-25 i MiG-29, 16 dronów, a także przechwyciły trzy pociski balistyczne Toczka-U i 14 wielu wyrzutni rakiet.

Wojsko rosyjskie zaatakowało składy amunicji armii ukraińskiej na północy i północnym wschodzie DRL. 

Zostało to ogłoszone wczoraj w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej.

Według departamentu magazyny zostały zniszczone w okolicach wsi Sidorowo koło Sławiana i Wierchniekameńskoje koło Siewierska, obwód artemowski. Mówi się również o zniszczeniu przeciwlotniczego zestawu rakietowego Buk-M1 w regionie Kurachowo na zachód od Doniecka i amerykańskiej stacji rozpoznania artyleryjskiego AN-TPQ w pobliżu Wugledaru.

Ponadto w ciągu ostatniego dnia rosyjska obrona powietrzna przechwyciła wiele wyrzutni rakietowych w rejonie Jasinowatej.

Z Lisiczańska nad brzeg Siewierskiego Dońca przybyły oddziały zaporowe armii ukraińskiej.

Poinformował o tym  oficjalny przedstawiciel  ML Ługańskiej Republiki Ludowej ppłk  Andrij Maroczko.

Wyjaśnił, że zauważono, że personel wojskowy, który próbował przeprawić się przez Siewierski Doniec z Siewierodoniecka do kontrolowanego przez reżim kijowski Lisiczańska, był wielokrotnie ostrzeliwany przez bojówkarzy USZ.

„Ubiegłej nocy widziano grupę najemników strzelającą do grupy ludzi. O ile rozumiem, byli to dezerterzy lub zmobilizowani, którzy odmówili wykonania rozkazów”– podsumował Marochko.

W rejonie Górskie-Zołotoje jest już kocioł.

Sądząc po doniesieniach o awansie jednostek wojsk alianckich w rejonie Górsko-Złotoje, a raczej braku poważnego oporu USZ w tym kierunku, dzień wcześniej kręgosłup nieprzyjaciela został tu złamany.

Teraz trwa proces wykańczania, a raczej zajmowania pozostałych ognisk nie tyle nawet oporu, ile koncentracji żołnierzy USZ na północ od Górskiego. Do rana siły alianckie dotarły do ​​Łoskutówki i Raj-Aleksandrowki, fizycznie odcinając ostatnią polną drogę na południe.

 

Kontury Gorsko-Złotego Kotła.

Dziś wojska alianckie zajęły Rai-Aleksandrovkę i Loskutówkę. Wszystkie osady wokół Górskiego i Zołotoje są kontrolowane przez nasze wojska koalicji antynazistowskiej.

Trwają walki w kierunku Wołczejarowki i Nikołajewki. Pozostałe siły wroga w Górskim i Zołotoje przeszły do obrony w okrążeniu.

Kolejny kocioł dla armii ukraińskiej jest już zamknięty:

Milicja ludowa Donieckiej Republiki Ludowej ogłosiła zniszczenie przez siły republiki i Rosji plutonu wielowyrzutniowych systemów rakietowych Grad oraz haubicy M777 Ukraińskich Sił Zbrojnych w ciągu poprzedniego dnia.

Odnotowano, że siły Rosji i DRL zniszczyły także ukraińską ciężarówkę wojskową i ponad 20 osób personelu USZ.

Ponadto trzy punkty ostrzału wroga zostały stłumione na obszarach osad Awdiejewka i Kurdiumówka.

Podano w komunikacie departamentu obrony DRL.

Wcześniej  departament obrony informował, że USZ wystrzeliły 20 rakiet z MLRS Grad w kierunku Doniecka.

Poza tym, w ciągu ostatnich 24 godzin przedstawicielstwo DRL w WCKiK odnotowało 41 przypadków ostrzału ze strony ukraińskich sił zbrojnych.

W rejonie Doniecka przeciwnik używał systemów rakietowych Huragan i Grad, artylerii 155 mm, 152 mm i 122 mm oraz moździerzy 120 mm.
W rejonie Gorłówki: artyleria 152 i 122 mm oraz moździerze 120 i 82 mm.

W sumie, w ciągu ostatniej doby USZ wystrzeliły na terytorium DRL 284 sztuki różnej amunicji.

Pod ostrzałem nieprzyjaciela znalazło się 13 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Kijowska i Piotrowska), Gorłówka (osiedla mieszkaniowe przy kopalniach im. Gagarina i 6/7), Gołmowski, Zaicewo (południowe przedmieścia), Bajrak, Żielazna Bałka, Sziroka Bałka, Panteleimonowka, Jasinowata, Makiejewka (obwody czerwoonogwardyjski i kirowski), Dokuczajewsk i Jelenowka.

W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano śmierć 2 osób cywilnych: dziewczynki urodzonej w 2001 roku i niemowlęcia urodzonego w 2022 roku we wsi Równieopolje, rejon Wołnowacha (wcześniej terytorium wyzwolone).

4 osoby cywilne odniosły obrażenia o różnym stopniu ciężkości w dzielnicy Kijowskiej w Doniecku i w Makiejewce.

Uszkodzone zostały 52 gospodarstwa domowe w dzielnicy Kijowskiej w Doniecku, Gorłówce i Makiejewce, a także 6 obiektów infrastruktury cywilnej.

ŁRL: podsumowanie operacyjne na dzień 22-23 czerwca.

Ukraińskie Siły Zbrojne 1 raz w ciągu minionej doby ostrzeliwały teren w strefie odpowiedzialności ŁRL. 

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych na osiedlu Stachanowski odnotowano ostrzał za pomocą systemu rakiet taktycznych Toczka-U (jedna rakieta). W wyniku ostrzału zginął mężczyzna urodzony w 1975 r. , a pięć budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych”– Poinformowało o tym przedstawicielstwo Rzeczypospolitej we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) reżimu zawieszenia broni.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 23 червень 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


*

*©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła

146 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 23.06.2022r.- 2557 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 127).

 1. „Zastępca Boga na Ukrainie” Arestowicz znowu podpadł „aktywistom LGBTQ(i tak dalej)”. Tym razem za słowa o tym że „kobiety w wojsku to horror” m.in z powodu „problemów higienicznych” i możliwosci stania sie „obiektem molestowania seksualnego”. Przywołał przy tym przykład Siczy zaporoskiej gdzie kobiet po prostu nie wpuszczano. W związku z nowa wypowiedzia Arestowicza „aktywisci LGBTQ(i tak dalej)” znowu domagają sie jego zwolnienia ze stanowiska doradcy szef Biura Prezydenta Ukrainy;
  https://strana.today/news/396761-arestovich-rasskazal-o-seks-domohatelstvakh-zhenshchin-v-armii-kotorykh-tam-za-ljudej-ne-schitajut.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. „Pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie jest możliwe po spełnieniu przez Kijów wszystkich wymagań strony rosyjskiej”– powiedział rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow.
  Rzecznik Kremla wyjaśnił, że „władze ukraińskie doskonale zdają sobie sprawę z tych warunków”.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 8 ludzi

 3. Cytat ‚Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy pomaga w mobilizacji absolwentów szkół…Według jednego z subskrybentów ministerstwo wysłało prośbę do dyrektorów szkół o dostarczenie list uczniów w wieku szkolnym z ich charakterystykami. Podaje się to pod przykryciem sprawdzania wykształcenia wojskowo-patriotycznego, a także lojalności wobec ojczyzny. Dyrektorzy szkół zaczęli domagać się od rodziców charakterystyk ich synów, w których mają obowiązek opisać nie tylko o ich plany pójścia na uczelnie, ale o ich stosunku do wojny i służby wojskowej. Rodzice sabotują publiczne czaty i bojkotują skandaliczne żądania ze strony ministerstwa”;
  https://t.me/parbut/1948

  Polubione przez 5 ludzi

 4. To nie są pierwsze obrazy…
  FILM ukazał się ponad 24 godziny temu. Zobaczmy, czy to się zmaterializuje.
  .https://twitter.com/PelmeniPusha/status/1539951412448477184

  Pierwsze zdjęcia schwytanych ukraińskich żołnierzy krążą w rosyjskich kanałach medialnych.
  Zobaczmy, czy zmaterializują się, aby były prawdziwe.
  .https://twitter.com/JulianRoepcke/status/1539901824643342336
  *

  Igor Girkin… jak zwykle, najlepiej poinformowany
  @GirkinGirkin
  🇷🇺16 naszych jeńców schwytanych w rejonie Łoskutówka w obwodzie ługańskim.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Litwa chce na wlasnej skorze sprawdzic solidarnosc z nia panstw UE i NATO. Rosyjska Federacja znowu nie ma wyjscia… i musi skarcic Litwe. Byc moze RF zrobi sobie korytarz o szerokosci na przyklad 20 kilometrow, z czesci Litwy i na stale polaczy Kaliningrad z terytorium Rosji !
  Prezydent Litwy Nausėda przerzucił odpowiedzialność za blokadę Kaliningradu na UE.
  Zakaz tranzytu niektórych towarów do Kaliningradu nie jest kwestią stosunków dwustronnych między Wilnem a Moskwą, lecz sprawą UE i Rosji – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
  „Litwa nie nakłada sankcji ze swojej strony, my po prostu przestrzegamy zasad UE i stosujemy sankcje zgodnie z tymi zasadami” – powiedział przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli.
  Jednocześnie prezydent Litwy zaznaczył, że „prawdopodobnie konieczne jest wyjaśnienie tych zasad, ale nawet po tym będziemy nadal przestrzegać sankcji”.
  https://ria.ru/20220623/tranzit-1797663849.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Bardzo dobrze! Niech Litwa sprawdzi na własnej skórze co znaczą NATO-wskie sojusze. Okaże się, że NATO po zajęciu części Litwy automatycznie nie wypowie wojny Rosji – może później, może na razie wyślemy tam broń, może potem pomożemy militarnie, ale na razie nie… W zapisach o utworzeniu i funkcjonowaniu tego sojuszu jest mnóstwo niejasności, niedopowiedzeń, sprzeczności dodanych właśnie celowo, aby w zależności od aktualnych okoliczności i rzekomych możliwości Sojuszu wspomóc dany kraj militarnie lub nie w zależności od tego jak decydentom jest wygodnie! NATO jest paktem agresywnym utworzonym przez psychopatów z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a Anglosasom nie należy wierzyć nawet wtedy kiedy mówią ci ,,dzień dobry” Zawsze należy zakładać, że życzą ci dokładnie o 180 stopni na odwrót. Stosuję taką zasadę w stosunku do mediów mainstreamowych, pejsatych i Anglosasów i na razie dobrze na tym wychodzę, a przynajmniej nie jestem później rozczarowany jak całe masy mieszkańców UE. Tak na marginesie rzekome NATO zostało utworzone wcześniej niż Układ Warszawski czyli w 1949 roku, a układ Warszawski został rozwiązany w 1991 roku, więc co zatem do k. nędzy robi na świecie NATO? Jest chyba rzeczą oczywistą, że poszczególne kraje UE mają diametralnie różne, przeciwne, a czasami całkowicie sprzeczne wobec siebie interesy własne, odrębne języki, odrębną historię swoich krajów, odrębne religie i tylko psychopatyczny umysł z USA czy Wielkiej Brytanii może pomyśleć o Europejczykach jak o jednolitej masie przeznaczonej do strzyżenia jak owce poprzez coraz to nowe podatki, zieloną agendę, covid, ekologię i stosowanie mnóstwa emocjonalnych argumentów przez siebie wymyślonych, aby barany, czyli my zgodziły się samodzielnie na strzyżenie, a oni zarobili miliardy, a nawet biliony.

   Polubione przez 7 ludzi

   • „Bardzo dobrze! Niech Litwa sprawdzi na własnej skórze co znaczą NATO-wskie sojusze. Okaże się, że NATO po zajęciu części Litwy automatycznie nie wypowie wojny Rosji – może później, może na razie wyślemy tam broń, może potem pomożemy militarnie, ale na razie nie… „- jest to próba sprowokowania Rosji w celu otwarcia północnej flanki frontu. Tym razem na Morzu Bałtyckim.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 4 ludzi

    • Uważam akurat takie spostrzeżenie za bardzo trafne, ale dalej zastanawiam się nad tym jakie argumenty i elementy nacisku na polityków stosują Anglosasi, aby naciskać na kraje bałtyckie lub Polskę w celu rozszerzenia konfliktu wojennego z Rosją na Ukrainie na ich własne kraje. Osobiście uważam, że są to elementy ekonomiczne, czyli pieniądze, straszenie danego kraju wojną z Rosją, a jakość polityków w krajach zarządzanych przez UE jest dramatycznie niska. Znając bardzo dobrze mentalność psychopatów może to być argument w stylu: jeżeli nie będziecie kąsać i drażnić Rosji, to koniec ze środkami z UE, powiemy światu, że wasze sądy i rządy są niedemokratyczne, Konstytucja waszego kraju jest łamana, brak wam praworządności i pomimo wpłacania składek członkowskich przez 19 lat waszemu krajowi nie wypłacimy ani jednego Euro na drogi, koleje, wodociągi, kanalizację itp. Potem napuścimy dowolne hordy uchodźców z UPA-iny, Afryki, Turcji, które zdewastują wasz kraj jako uchodźcy i będzie po narodzie i kraju.

     Polubione przez 3 ludzi

 6. Zakharova powaliła dziennikarza CNN Pleitgena żartem o Alasce.
  Zakharova wzięła udział w cotygodniowym briefingu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu, podczas którego rozmawiała z amerykańskim korespondentem Fredrickiem Pleitgenem na temat kryzysu ukraińskiego. Poruszono kwestię wojny północnej Piotra I, o której niedawno wspomniał prezydent Rosji Władimir Putin, działań USA w Iraku, a także wydarzeń w Donbasie, o których zachodni dziennikarze w żaden sposób nie pisali. Po dziesięciu minutach ożywionej dyskusji dyplomata zaczął odpowiadać na kolejne pytanie, ale przerwał nagle i odwrócił się z powrotem do dziennikarza CNN.
  „W końcu rozumiem, dlaczego przedstawiciel CNN jest tak zaniepokojony. Nie rozumiałem nic o ziemiach historycznych. Mówisz o Alasce czy o czymkolwiek innym? Zakharova śmiała się.
  https://cont.ws/@sam8807/2315658

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Po raz kolejny zgadzam sie w stu procentach z Dimitrij Miedwiediewem, w ocenie politycznych karlow z panstw Zachodu ! Brawo Dimitrij Miedwiediew !!
  Dmitrij Miedwiediew rozstał się z „politycznymi pigmejami z Pindostanow”.
  Teraz, w swoim łańcuchu telegramów, w publikacji zatytułowanej „Pieśni pożegnalne politycznych pigmejów Pindostanow (nie-Pelewina)”, ocenia obniżający się poziom zachodnich przywódców politycznych.
  „Zamierzam mówić na temat, na który nie zwykło się zabierać głosu. Mówimy tu o kolegach z zagranicy. Dziś jednak stało się to całkiem do przyjęcia. Dzieje się tak zarówno w naszym kraju, jak i w ich. Powody są jasne.
  Od dłuższego czasu komunikuję się z zagranicznymi przywódcami i widzę, jak obniżył się poziom zachodnich polityków.
  Dzieje się to na moich oczach od dwudziestu lat. Jest oczywiste, że w Europie nie ma nawet śladu polityków na poziomie Helmuta Kohla, Jacques’a Chiraca czy Margaret Thatcher.
  Oczywiście nie są to osobowości, które czasami nazywa się prorosyjskimi, choć silni politycy nigdy nie byli rusofobami. Problem jest zupełnie inny.
  Bez urazy, ale dla wszystkich jest jasne, że Mario Draghi to nie Silvio Berlusconi, a Olaf Scholz to nie Angela Merkel. A ja dodam od siebie, ze idiota Micron nie siega do piet Jasques Chirac’a
  Czy ukraiński ambasador mógł określić kanclerza Kohla mianem „urażonej pasztetowej”? A może obecny prezydent Ukrainy pojawiłby się na spotkaniu z prezydentem Chirac’iem w zielonej koszulce? Oczywiście, że nie. Nonsens.
  Nie mówię tu o różnych pariasach politycznych. O patentowanych rusofobach wylewających z siebie potoki antyrosyjskich obrzydliwości, takich jak różne obrzydliwości Kaczyńskiego i Morawieckiego, o nieznanych i nic nieznaczących emerytach, którzy próbują zaproponować swoje nędzne recepty na porządek świata, takich jak Heusgens i Vershbow. Ich nazwiska można wymieniać.
  Problem z degeneracją polityki europejskiej polega przede wszystkim na tym, że stała się ona bladym akompaniamentem dla amerykańskich solistów.
  Charles de Gaulle mógłby się zmierzyć z każdym amerykańskim prezydentem. A teraz, który z Europejczyków zrobi to bez podania ręki? Nie myślą o przyszłości. Ograniczają ich jedynie ułomne zadania wyborcze.
  Amerykańscy przywódcy nowej fali również nie są znani ze świeżych pomysłów i stabilności psychicznej. I tak będzie dalej. Niestety, oświecenia nie należy się jeszcze spodziewać. Stwarza to problemy nie tylko dla świata zachodniego, ale także dla nas, Rosji. Kaliber polityków stale się obniża. Jak słusznie zauważył Władimir Putin, „po śmierci Mahatmy Gandhiego nie ma już z kim rozmawiać” – podsumował Miedwiediew.
  Cóż mogę powiedzieć? Brzmi to jak inny Miedwiediew, nie ten sprzed ośmiu lat. Nie wspomniał jednak ani słowem o Borisie Johnsonie czy brytyjskim „zaprzysięgłym przyjacielu Rosji”, z wyjątkiem Thatcher. Czy możesz zaufać jego słowom?
  https://cont.ws/@Piromidon/2315792

  Polubione przez 6 ludzi

 8. Być może ukraińskie wojska będą musiały wycofać się z zajmowanych pozycji w Lisiczańsku, aby uniknąć okrążenia przez siły rosyjskie – powiedział w czwartek szef administracji obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-szef-wladz-obwodu-luganskiego-nasze-wojska-moga-dostac-rozkaz-wycofania-sie-z-lisiczanska,594942.html
  Komentarz: Widać olbrzymie wyczerpanie fizyczne i psychiczne żołnierzy ukraińskich walczących w tym rejonie. Front załamał się, bo kilka jednostek bez uprzedniego powiadomienia po prostu opuściło swoje pozycje/poddało się. Teraz sytuacja na tym kierunku jest bardzo trudna dla Ukrainy. Są dwa wyjścia:
  1) skrócić front-oddać sporo terenów Rosjanom
  2) wyprowadzić kontruderzenie świeżymi siłami.
  Na podpunkt 2 czekają Rosjanie-artyleria i lotnictwo zdziesiątkowałyby atakujących.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Miedwiediew odgryzł się Germańcom za nazwanie go klaunem.

  https://wiadomosci.wp.pl/dmitrij-miedwiediew-sie-doigral-czolowy-niemiecki-dyplomata-nie-przebieral-w-slowach-6781566384991104a

  Olał ,,ciepłym moczem” tego Christopha Heusgena szefa Konferencji Monachijskiej, bo to względem niego pionek i pojechał po samej unijnej wierchuszce.

  Dmitrij Miedwiediew: „Bez urazy dla nikogo, ale dla wszystkich jest oczywiste, że Mario Draghi to nie Silvio Berlusconi, a Olaf Scholz to nie Angela Merkel.
  To są nowi ludzie i (w polityce) nowicjusze, moim zdaniem, dalecy od najlepszej epoki publicznej administracji.
  .https://twitter.com/spriteer_774400/status/1539976498685235200

  O! Ostro Giermańcy jeżdżą po tym ,,klaunie – psie łańcuchowym” Putina
  https://www.bild.de/politik/ausland/politik-ausland/dmitri-medwedew-vom-hoffnungstraeger-zu-putins-treuem-kettenhund-80455886.bild.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ciekaw jestem jak po takim czymś wygladałoby poparcie Niemców dla własnego rzadu, ale o tym sie nie dowiemy ponieważ jak mawia mój „ulubiony rebe’ Szalom Ber Stambler „Mądrzejsze jest nie wspomnieć o tym, bo to wcale nie jest podobne”…

   Polubione przez 5 ludzi

 10. Nieoczekiwanym „zdrowym rozsądkiem” wykazała sie premier Estonii Kaja Kallas która w wywiadzie dla „Financial Times” stwierdziła że w przypadku inwazji FR jej kraj zostałby „starty z powierzchni”. Cytat ‚Według niej, istniejące plany obronne Sojuszu dla trzech państw bałtyckich przewidują ich uwolnienie w ciągu 180 dni…„Jeśli porównamy wielkość Ukrainy i krajów bałtyckich, oznacza to całkowite zniszczenie tych krajów i naszej kultury” – powiedziała Kallas, przypominając, że Ukraina trzyma się ponad 100 dni…Dodała, że ​​rozmawiała z zagranicznymi wojskowymi stacjonującymi w Estonii – głównie z Wielkiej Brytanii – i ci powiedzieli jej, że biorąc pod uwagę istniejące plany przewidujace ich niemal całkowite unicestwienie w przypadku rosyjskiej inwazji, „nie podoba im się pomysł że będa musieli zginać”..Zapytany o komentarz na temat oświadczenia Kallas, rzecznik NATO powiedział, że sojusz „ma plany powstrzymania zagrożeń i ochrony wszystkich sojuszników, ale nigdy nie wchodzimy w szczegóły operacyjne”;
  https://strana.today/news/396781-v-sluchae-rossijskoho-vtorzhenija-estonija-budet-sterta-s-karty.html
  ps. Czyli podsumowując plan NATO to „Ratuj sie kto może, a NATO może ci później pomoże”…

  Polubione przez 6 ludzi

  • ale i Rosjanie tracą rakiety przechwytujące i o to w tym wszystkim chodzi. Zadać jak największe straty ekonomiczne, prestiżowe, ludzkie. Wszystko po to by władze na Kremlu zechciały rozmawiać z władzami w Kijowie (wycofały się ze swych żądań).

   Polubione przez 2 ludzi

 11. 🇬🇧🇺🇦Sytuacja w kierunku Siewierodoniecko-Łysiczańsk
  na 17.00 dzień 23 czerwca 2022 r.

  🔻Jednostki Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, po przebiciu się przez obronę wroga, zakończyły okrążenie zgrupowania AFU w Gorsky – Zolotoye .

  ▪️Wojska alianckie czyszczą kocioł: Katerinovka , Zolote -4 , Zolote-3 ( Stachanov ), Novoivanovka , rejon kopalni Karbonit w Gorskim są zajęte .

  ▪️W Gorsky , Zolotoy i na przedmieściach znajdują się co najmniej 4 bataliony 24 Ombr, 57 Ompbr i 10 Ogshbr.

  🔻Rozwijając ofensywę wojska alianckie dotarły na południowe przedmieścia Lisiczańska .

  ▪️Rosyjskie Siły Zbrojne, ścigając wycofujące się jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy, zajęły południową część Wołczejarowki i ustanowiły kontrolę ogniową nad autostradą Lisiczańsk – Siewiersk. To ostatnia trasa zaopatrzenia dla ugrupowania Lisiczańsko-Siewierodonieck Sił Zbrojnych Ukrainy. Część armii ukraińskiej w Lisiczańsku i Siewierodoniecku znajduje się w operacyjnym okrążeniu.

  ▪️Zacięte walki toczyły się w strefach przemysłowych na południowych obrzeżach Lisiczańska , gdzie jednostki 24. brygady, 80. brygady powietrznodesantowej i 110. brygady sił obronnych zajmują stanowiska w zakładzie żelatyny i zakładzie wyrobów gumowych.

  ▪️Oddzielne jednostki wroga próbują opuścić Lisiczansk. Są zarówno próby zorganizowanego wyjścia z miasta, jak i ucieczka w ramach kolumn z ludnością cywilną. Kolumny ze sprzętem wojskowym są uszkadzane przez ogień z dział rakietowych i artyleryjskich.

  ▪️W niektórych rejonach Siewierodoniecka trwa intensywny ostrzał pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy. Jednostki 79. Brygady Powietrznodesantowej ponoszą ciężkie straty.

  Mapa w dużej rozdzielczości 17.00 23 czerwca 2022 r.

  🔻Jednostki Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, po przebiciu się przez obronę wroga, zakończyły okrążenie zgrupowania AFU w Gorsky – Zolotoye .

  ▪️Wojska alianckie czyszczą kocioł: Katerinovka , Zolote -4 , Zolote-3 ( Stachanov ), Novoivanovka , rejon kopalni Karbonit w Gorskim są zajęte .

  ▪️W Gorsky , Zolotoy i na przedmieściach znajdują się co najmniej 4 bataliony 24 Ombr, 57 Ompbr i 10 Ogshbr.

  🔻Rozwijając ofensywę wojska alianckie dotarły na południowe przedmieścia Lisiczańska .

  ▪️Rosyjskie Siły Zbrojne, ścigając wycofujące się jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy, zajęły południową część Wołczejarowki i ustanowiły kontrolę ogniową nad autostradą Lisiczańsk – Siewiersk. To ostatnia trasa zaopatrzenia dla ugrupowania Lisiczańsko-Siewierodonieck Sił Zbrojnych Ukrainy. Część armii ukraińskiej w Lisiczańsku i Siewierodoniecku znajduje się w operacyjnym okrążeniu.

  ▪️Zacięte walki toczyły się w strefach przemysłowych na południowych obrzeżach Lisiczańska , gdzie jednostki 24. brygady, 80. brygady powietrznodesantowej i 110. brygady sił obronnych zajmują stanowiska w zakładzie żelatyny i zakładzie wyrobów gumowych.

  ▪️Oddzielne jednostki wroga próbują opuścić Lisiczansk. Są zarówno próby zorganizowanego wyjścia z miasta, jak i ucieczka w ramach kolumn z ludnością cywilną. Kolumny ze sprzętem wojskowym są uszkadzane przez ogień z dział rakietowych i artyleryjskich.

  ▪️W niektórych rejonach Siewierodoniecka trwa intensywny ostrzał pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy. Jednostki 79. Brygady Powietrznodesantowej ponoszą ciężkie straty.

  Mapa w dużej rozdzielczości

  Polubione przez 4 ludzi

 12. ⚔️⚔️⚔️Sołowiow stwierdza:
  Bojownicy Aidara w zakładzie Azot w Siewierodoniecku zadeklarowali gotowość do poddania się⚔️⚔️⚔️
  .https://twitter.com/ILRUSSO1/status/1540046018904997889
  ****.

  Bojownicy Aidar w fabryce Azot w Siewierodoniecku zadeklarowali gotowość do poddania się po zawieszeniu broni i gwarancje bezpieczeństwa cywilnego, podało źródło TASS
  .https://twitter.com/PelmeniPusha/status/1540045903582887937
  ****.

  Kilku cywilów opuściło fabrykę Azot w Siewierodoniecku, która jest zablokowana przez bojowników Aidaru – TASS
  .https://twitter.com/PelmeniPusha/status/1540055409972879360
  .

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Jewhen Palczenko za obronę przed rosyjską inwazją został uhonorowany tytułem Bohatera Ukrainy. W rozmowie z Mateuszem Lachowskim opowiedział o starciu z rosyjską armią, w czasie którego siły wroga były, jak mówi, piętnaście razy większe. O sukcesie, jak twierdzi, zdecydowało wysokie morale ukraińskich wojsk.
  https://tvn24.pl/swiat/ukraina-zniszczyl-30-rosyjskich-czolgow-rozmowa-mateusza-lachowskiego-z-jewhenem-palczenka-5760855

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.