Wojna już nie domowa na Ukrainie 24.06.2022r.- 2558 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 128).


„Niemy krzyk”– dzień 763.

„Wojska ukraińskie nie użyją przekazanej im broni do ataku na terytorium Federacji Rosyjskiej”– oświadczyła niemiecka minister obrony Christina Lambrecht, odpowiadając na pytania deputowanych Bundestagu. 

Szefowa Bundeswehry opiera się obietnicach swojego ukraińskiego odpowiednika- Aleksieja Reznikowa. Wcześniej podobne gwarancje publicznie udzielił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Tymczasem w Rosji nie wierzą w takie zapewnienia. Chodzi o to, że Niemcy stały się ostatnim dużym krajem zachodnim, który zgodził się na transfer artylerii i MLRS do Kijowa.  Berlin podjął taką decyzję wbrew swoim interesom narodowym, ulegając presji USA.

Minister obrony Niemiec Christina Lambrecht poinformowała, że ​​Berlin przekazuje Kijowowi ciężką broń na podstawie gwarancji nieużywania na terytorium, odpowiadając na pytanie posła z Alternatywy dla Niemiec Rüdigera Lucassena w Bundestagu. Poseł zapytał, czy są jakieś gwarancje, że Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) nie będą ostrzeliwać terytorium Federacji Rosyjskiej z broni dostarczonej z Niemiec.

Jak wyjaśniła Lambrecht, takie obietnice złożył minister obrony Ukrainy Aleksij Reznikow w zeszłym tygodniu w Brukseli, gdzie brał udział w negocjacjach z szefami departamentów wojskowych państw członkowskich NATO. W stolicy Belgii Reznikow powiedział, że zagraniczna broń będzie używana tylko do celów obronnych, poinformowała Lambrecht. 

„Nie musieliśmy prosić o potwierdzenia ani gwarancje. Sama Ukraina dała te potwierdzenia, gwarancje. Dla kolegi Reznikowa było to bardzo ważne (…) Stwierdził to wprost, więc jesteśmy pewni”– powiedziała w Bundestagu szefowa Bundeswehry, widocznie nie biorąc tego faktu pod uwagę, że ukrainiec nie kłamie tylko wtedy gdy śpi lub się pomyli. Więc jej teza jest tylko takim samouspokojeniem siebie, niemieckich parlamentarzystów i opinii społecznej.

Przypomnę, że po zakończeniu swojej podróży do Brukseli Reznikow opublikował na swoim profilu na Facebooku post, w którym stwierdził, że Kijów nie zamierza atakować Rosji ani zajmować jej terytoriów. Jednocześnie powiedział, że Krym, który od 2014 roku jest częścią Federacji Rosyjskiej, powinien być zwrócony Ukrainie.

W rozmowie z dziennikarzami 16 czerwca Reznikow podkreślił, że Kijów przy pomocy zachodniej broni  zamierza wyzwolić „wszystkie terytoria, absolutnie wszystko, łącznie z Krymem”.

Wcześniej w Kijowie grożono uderzeniem na most krymski, a w ostatni wtorek 21 czerwca  USZ ostrzelały platformy wiertnicze Czarnomornieftiegazu. W odpowiedzi na to rosyjskie siły zbrojne zniszczyły rakietami Onyx hangary będące magazynem bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar TV2 na lotnisku wojskowym Szkolny w obwodzie odeskim.

W związku z tym, nikt nie powinien mieć złudzeń, że armia ukraińska będzie próbowała wykorzystać broń dalekiego zasięgu dostarczoną przez Zachód do uderzeń na Krym i ostrzeliwania terenów mieszkalnych oraz infrastruktury na wszelkich terytoriach uznawanych przez Kijów za „czasowo okupowane”.

Z pewnością część zachodnich dostaw zostanie zniszczona przed dotarciem na front. Jednak ocalały sprzęt, jak sądzić można nie będzie wykorzystywany do obrony a na pewno będzie używany do ostrzeliwania wsi i miast i obiektów cywilnych. Taki ostrzał terrorystyczny jest ulubioną taktyką wojsk ukraińskich i nacjonalistycznych formacji zbrojnych.

Przypomnijmy, że nawet obecnie ludność cywilna Doniecka cierpi z powodu ostrzału ze strony USZ, w tym przy użyciu broni dostarczonej przez kraje członkowskie NATO. Stolica DRL od początku lutego br. jest regularnie atakowana przez armię ukraińską, ale w tym miesiącu ilość ostrzałów znacznie wzrosła. Od 13 czerwca do 20 czerwca 12 cywilów padło ofiarą ostrzału, 93 osoby zostały ranne. Oczywiście związane jest to z dostarczeniem przez kraje NATO nowych dostaw ciężkiej broni artyleryjskiej.

Ukraińskie wojska ostrzeliwują Donieck zarówno posowieckimi MLRS, jak i zachodnimi systemami artyleryjskimi kalibru 155 mm. Na początku czerwca szef DRL Denis Puszilin poinformował, że USZ zaczęły używać amerykańskich haubic holowanych M777 do ostrzeliwania celów cywilnych w Doniecku. Ta broń w ilości 85 sztuk została dostarczona reżimowi kijowskiemu ze Stanów Zjednoczonych pod koniec maja.

Oprócz M777, z broni dalekiego zasięgu z krajów NATO, Kijów otrzymał haubice FH-70, samobieżne stanowiska artyleryjskie (ACS) CAESAR (z których ostatnio dwa wpadły nietknięte w ręce Rosjan) oraz polskie Kraby i amerykańskie haubice samobieżne M109. Oczekuje się, że także w niedalekiej przyszłości systemy rakietowe HIMARS i M270 (MLRS) z arsenału USA i Wielkiej Brytanii zostaną przekazane USZ.

Transfer zachodnich broni śmiercionośnych odbywa się na warunkach nieużywania ich przeciwko obiektom na terytorium Federacji Rosyjskiej. 31 maja w wywiadzie dla telewizji Newsmax prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarzekał się, że USZ nie będą używać rakiet dalekiego zasięgu do uderzeń na terytorium Rosji. Jednak Moskwa nie uwierzyła w takie zapewnienia.

Nieufność władz rosyjskich do obietnic Kijowa jest uzasadniona i opiera się na faktach agresywnych działań reżimu kijowskiego po Majdanie.

Dlatego też, państwa zachodnie muszą mieć świadomość, że dostarczając reżimowi kijowskiemu jakiekolwiek systemy uderzeniowe, zwłaszcza artylerię dużego kalibru, automatycznie stają się wspólnikami w terrorystycznym ostrzale ludności cywilnej i agresji na Rosję.

Powszechnie już wiadome jest, że Kijów nie jest skłonny do przestrzegania jakichkolwiek porozumień, nie mówiąc już o spełnieniu obietnic ustnych, czego doświadczyła chociażby wielokrotnie Polska- będąca niekwestionowanym sojusznikiem reżymu z Kijowa. Nie mówiąc tu już o tym, że reżim ten od czasów Majdana nigdy nie spełnił ani jednego punktu porozumienia pokojowego Mińsk-2, chociaż podpisał te porozumienia i formalnie zatwierdził formułę Steinmeiera.

Tak więc, Christina Lambrecht, Joe Biden i inni zachodni politycy mogą deklarować, co chcą i ręczyć za Kijów w jakikolwiek sposób. Ich słowa jednak, w świetle powyższego nic nie znaczą. Od 2014 roku Zachód patronuje nazistowskiemu reżimowi na Ukrainie, pompując go bronią i przymykając oczy na jego zbrodnie.

Dlatego pewne jest, że armia ukraińska będzie nadal używać zachodniej artylerii do ostrzeliwania celów cywilnych i nie przegapi okazji do uderzenia na terytorium Federacji Rosyjskiej, w tym na Krym.

Gwarancje, o których wspomniała Lambrecht, są, delikatnie mówiąc- nic nie warte. Powiedzmy wprost, że Niemcy jako członek NATO i kraj pomagający Ukrainie widzą w Rosji przeciwnika i uznają Krym za część Ukrainy. W Niemczech otwarcie uważają Rosję za agresora i w zasadzie nie widzą nic złego w tym, że USZ ostrzeliwują jej terytorium. Bo czyż, z tego powodu była choć jedna wzmianka ze strony liderów krajów członkowskich NATO- potępiających takie jawnie wrogie działania?

Po wykręcaniu się jak piskorz z tematu pomocy wojskowej dla USZ, Niemcy były ostatnim dużym mocarstwem zachodnim, które zdecydowało o dostawach artylerii wielkokalibrowej dla Ukrainy. 21 czerwca wojska ukraińskie otrzymały obiecane przez Niemców bardzo skuteczne dalekiego zasięgu działa samobieżne Panzerhaubitze 2000 kal. 155 mm. Zasięg ognia tych dział może sięgać 40 km. W sumie na Ukrainę dostarczono 7 takich niemieckich dział samobieżnych.

Również w niedalekiej przyszłości Niemcy przekażą USZ wieloprowadnicowe systemy rakietowe Mars II o maksymalnym zasięgu 84 km- co ogłosiła Lambrecht dwa dni temu 22 czerwca, przemawiając w Bundestagu. Prawdą jest, że ​​liczba MLRS, które RFN będzie dostarczać reżimowi w Kijowie, będzie również niewielka, bo są to tylko trzy jednostki, ale nawet jedna może zostać wykorzystana do skutecznego ostrzału terytorium FR, gdzie ucierpi ludność i infrastruktura cywilna.

21 czerwca Bundeswehra opublikowała kompletną, jak oficjalnie podano, listę broni, która trafiła na Ukrainę po rozpoczęciu operacji specjalnej Sił Zbrojnych FR.

Lista ta obejmuje MANPADY Strieła i Stinger, samobieżne systemy przeciwlotnicze IRIS-T SLM, granatniki ręczne Panzerfaust 3, granaty, miny, hełmy, pojazdy różnych typów, części zamienne do radzieckich myśliwców MiG-29 itp- w sumie jest to pokaźny arsenał.

Według otwartych danych, obecnie wraz z Marsem II armia ukraińska powinna otrzymać trzy tuziny przeciwlotniczych dział samobieżnych Gepard. Jednocześnie Niemcy dotychczas powstrzymywały się od bezpośrednich dostaw czołgów Leopard i bojowych wozów piechoty Marder dla ukraińskiej armii.

Aby nadal zaopatrywać reżim w Kijowie w pojazdy opancerzone i inną broń ciężką, Berlin zamierza rozwijać wymianę kołową. Istotą tego schematu jest to, że Niemcy przekazują swój sprzęt krajom europejskim, które pomagają USZ.

Na przykład Berlin zamierzał przekazać Słowacji 15 czołgów Leopard 2A4 w zamian za 30 jednostek radzieckich czołgów T-72, które Bratysława mogłaby dostarczyć armii ukraińskiej. Jednak według Business Insidera słowackiemu rządowi nie spodobała się propozycja zaproponowana przez Niemców.

Sytuacja z dostawami niemieckiej broni stała się wielokrotnie przyczyną konfliktów między Berlinem a Kijowem. Władze Ukrainy wyraziły niezadowolenie zarówno na szczeblu publicznym, jak i podczas zamkniętych rozmów z partnerami niemieckimi.

Kijów wyciąga wnioski z tego, że Niemcy powinny zwiększyć wolumen i tempo dostaw, a także poszerzyć wachlarz przekazywanego sprzętu. Tak więc na początku czerwca przewodniczący ukraińskiej Wierchownej Rady Rusłan Stefanczuk na spotkaniu z Lambrecht śmiał prosić o dostarczanie okrętów podwodnych jako pomocy wojskowej.

Mimo wszystko, ​​Niemcy nadal są ostrożni, nie chcąc gwałtownie zwiększać wydatków wojskowych ze względu na Ukrainę i opróżniać własne zapasy broni, chociaż już pojawiły się nieśmiałe głosy z kręgów wojskowych o użyciu broni z głowicami atomowymi.

Taka postawa wynika z tego, że dla Niemiec, podobnie jak dla innych krajów NATO, Ukraina pełni rolę poligonu. Przekazując USZ stosunkowo niewielkie partie broni chcą zobaczyć, jak skutecznie zostanie ona użyta przeciwko rosyjskim siłom zbrojnym.

W początkowej fazie operacji specjalnej Niemcy próbowały zdystansować się od pompowania Ukrainy bronią, ale ostatecznie uległy presji USA.

Rząd Olafa Scholza (określonego przez ukraińskiego ambasadora w Berlinie mianem „pasztetowej”) nie chciał angażować Niemiec w niebezpieczny proces wspierania Kijowa śmiercionośną bronią i niepotrzebnie psuć stosunki z Rosją. Nie wytrzymał jednak presji, głównie ze strony Waszyngtonu, i teraz próbuje załagodzić sytuację uzasadniając to swoją nieporadnością.

*


Poranna (24.06.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Oficjalny przedstawiciel MON generał broni Igor Konaszenko podczas wczorajszego briefingu na temat przebiegu specjalnej operacji wojskowej powiedział, że formacje ukraińskie nadal ponoszą znaczne straty.

„W 34 batalionie 57 zmotoryzowanej brygady piechoty Ukraińskich Sił Zbrojnych, rozbitej w pobliżu osady Mirnaja Dolina w Ługańskiej Republice Ludowej, straty w ciągu dwóch dni wyniosły ponad 150 zabitych i około 450 rannych. W każdej z kompanii tego batalionu jest nie więcej niż 15-20 żołnierzy.  Dowódcy niższego szczebla porzucili swoich podwładnych i zdezerterowali z obszaru walki”– powiedział Konaszenkow.

Według danych Ministerstwa Obrony w jednostkach 30 brygady zmechanizowanej USZstacjonujących na terenie osady Klinowoje pozostało mniej niż 50% personelu. „Ponad 170 żołnierzy i oficerów zostało ewakuowanych z obszaru walki z poważnymi obrażeniami”– dodał przedstawiciel resortu obrony.

Poza tym, w ciągu ostatnich 24 godzin Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne, używając broni precyzyjnej, zniszczyły 49 zbirników z paliwem do sprzętu wojskowego USZ, a także do 50 wozów bojowych MLRS znajdujących się w hangarach, w tym zagranicznych produkcja, w pobliżu Nikołajewa. Trafiono także trzy bazy naprawy pojazdów opancerzonych, cztery stanowiska dowodzenia, siłę roboczą i sprzęt wojskowy wroga.

Konaszenkow powiedział, że zlikwidowano ponad 650 nacjonalistów, a także 17 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, trzy wozy bojowe Smerch MLRS i 17 pojazdów specjalnych zostało zniszczonych w wyniku nalotów i ostrzałów ze strony wojsk rakietowych i artylerii.

W ramach walki przeciwbateryjnej trafiono osiem ukraińskich wyrzutni MLRS „Huragan”, a także 11 zestawów artylerii działowej USZ, które ostrzeliwały Donieck i inne osady DRL.
W tym samym czasie rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły 21 ukraińskich dronów, przechwyciły jeden pocisk balistyczny Toczka-U i 22 rakiety MLRS.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej 211 samolotów, 132 śmigłowce, 1329 bezzałogowych statków powietrznych, 349 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 3750 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 647 wozów bojowych wieloprowadnicowych systemów rakietowych, Zniszczono 2088 artylerii polowej i moździerzy oraz 3818 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.


Jednostki Milicji Ludowej Ługańskiej Republiki Ludowej kontrolują teraz jedyną trasę łączącą Siewiersk i Lisiczańsk, powiedział ambasador ŁRL w Federacji Rosyjskiej Rodion Mirosznik. 

Według niego, do 7000 ukraińskich myśliwców jest odciętych od dostaw. Z kolei Ramzan Kadyrow ogłosił schwytanie ukraińskich wojsk w ciasnym pierścieniu między osadami Zołote i Górskoje w ŁRL.

„Bojownicy sił specjalnych Achmat wraz z siłami sojuszniczymi wyzwolili wieś Katerinówka w Ługańskiej Republice Ludowej”– powiedział szef Czeczenii Ramzan Kadyrow.

„W wyniku udanego ataku ofensywnego naszych bojowników, wielu nacjonalistów i Bandera zostało zniszczonych na miejscu. Niektórym jednostkom udało się uciec, ale nasi bojownicy obiecują szybko je wyprzedzić”- napisał w swoim kanale Telegram.

Ponadto szef Czeczenii powiedział, że wojsko ukraińskie zostało wciągnięte w ciasny krąg między osiedlami Zołotoje i Górskoje w ŁRL:
„Sytuacja ukranazistów jest bardzo godna ubolewania i obarczona poważnymi konsekwencjami w postaci nieuchronnego miażdżącej porażki. W tej chwili naziści, Bandera i najemnicy wszelkiego rodzaju, którzy czują na własnej skórze cały profesjonalizm czeczeńskich sił bezpieczeństwa, mają tylko dwie opcje: kapitulację lub wcześniejsze odejście w towarzystwie Bandery” – podsumował Kadyrow.

Według dowódcy jednego z oddziałów Milicji Ludowej ŁRL o znaku wywoławczym Brzytwa, ukraińskie formacje zbrojne próbowały przebić się z okrążenia w kierunku Lisiczańska.

„Wczoraj po południu wróg ponownie próbował przebić się na prawą flankę. Półtorej godziny później nieprzyjaciel został odparty przy pomocy naszej piechoty, artylerii, czołgów (…) Odrzuciliśmy ich z powrotem na pozycje. Wróg poniósł znaczne straty w sile roboczej i sprzęcie”– poinformował Brzytwa.

Według niego, ukraińscy wojskowi bezskutecznie podejmują próby odzyskania utraconych wcześniej pozycji i umocnionych obszarów.


Prawnicy brytyjskiego Seana Pinnera i Aidena Eslina oraz marokański Saadoun Brahim przygotowują pełny tekst apelacji od wyroku śmierci wydanego przez sąd Donieckiej Republiki Ludowej.

„W przypadku odmowy zaspokojenia skargi i uprawomocnienia się wyroku zostanie złożony wniosek o ułaskawienie, gdyż jest to przewidziane w ustawodawstwie Donieckiej Republiki Ludowej niezbywalne prawo oskarżonych, którego nie można naruszać, na realizację których nalegają w kategorycznej formie”–
powiedziała agencji prasowej TASS Julia Cerkownikowa, prawniczka Pinnera.

Jednocześnie adwokat Paweł Kosowan, reprezentujący interesy Eslina, powiedział, że jego klient pożegnał się z matką w rozmowie telefonicznej.

„Mój klient uważa, że ​​ma niewielkie szanse na przeżycie, o czym powiedział matce w rozmowie telefonicznej” – powiedział prawnik.

Dzień wcześniej szef DRL Denis Puszilin poinformował, że skazanym na śmierć cudzoziemskim najemnikom, którzy uczestniczyli w działaniach wojennych w Donbasie w ramach ukraińskich formacji zbrojnych, zostały dwa tygodnie na odwołanie się od wyroku.

USZ wycofały się z wioski Kodem.

Wczoraj poinformowano, że ukraińscy bojówkarze zostali wypędzeni z wioski Kodem, przez którą przechodzą dostawy dla wojsk broniących miejscowości Uglegorsk i Nowoługańskoje. 

Jeśli osada rzeczywiście została zajęta prze siły alianckie, to wszystkie wojska ukraińskie w tym kierunku również wpadną w operacyjne okrążenie.

Według niego, do 7000 ukraińskich żołnierzy jest odciętych od dostaw. Z kolei Ramzan Kadyrow ogłosił zamknięcie ukraińskich wojsk w ciasnym pierścieniu między osadami Zołotoje i Górskoje w ŁRL.

„Siły Milicji Ludowej ŁRL przejęły kontrolę nad jedyną drogą z Siewierska do Lisiczańska”– poinformował ambasador republiki w Rosji Rodion Mirosznik.

„Grupa ukraińska, 5-7 tys. ukraińskich bojowników, w Lisiczańsku jest teraz odcięta od dostaw”– napisał w swoim kanale Telegram.

Kontynuowane też jest zamknięcie kotła wokół aglomeracji Lisiczańsk- Siewierodonieck:

W ciągu minionego dnia w walkach o republikę wojska koalicji rosyjskiej zniszczyły trzy instalacje wieloprowadnicowych systemów rakietowych bojowników ukraińskich

„Wspólne działania personelu wojskowego DRL i Sił Zbrojnych FR zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: trzy instalacje BM-21 Grad MLRS i dwie ciężarówki”– poinformował dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej w DRL Eduard Basurin.

Dodał, że stłumiono także trzy wrogie punkty ostrzału w rejonach Awdiejewka, Krasnogorowka i Pierwomaisku.

Specjalna operacja wojskowa w Donbasie trwa od 24 lutego. W tym czasie siły DRL, przy wsparciu armii rosyjskiej, wyzwoliły 239 miejscowości DRL, w tym Mariupol, Wołnowachę, Mangusz, Świetłodarsk, Krasny Liman i Światogorsk. Ofensywa jest kontynuowana w kierunku Słowiańska i pod Awdiejewką.

Ponadto, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 34 fakty ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: wieloprowadnicowych systemów rakietowych MLRS „Huragan” i „Grad”, oraz artylerii 155, 152 i 122 mm.
Na odcinku Gorłowskim: artyleria 152 i 122 mm oraz bojowe wozy piechoty.

W sumie, w wyniku ukraińskich ostrzałów w ciągu minionej doby na terytorium DRL spadło 255 jednostek różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 9 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Kijowska, Kirowska, Kujbyszewska i Piotrowska), Gorłówka (obwody Kalinina i nikitowski), Makiejewka (obwód kirowski), Dolomitnoje, Gołmowski, Pantelejmonówka, Ozerjanowka oraz Jelenowka i Signalnoje.

W ciągu ostatniego dnia pojawiły się informacje o śmierci 2 cywilów: mężczyzny urodzonego w 1948 roku i kobiety urodzonej 1945 roku- ofiary mieszkały w dzielnicy Kujbyszewskiej w Doniecku i w Gorłówce. Niestety, zmarła 6-letnia dziewczynka, która została poważnie ranna podczas ukraińskiego ostrzału Makiejewki 21 czerwca.

Poza tym, 7 cywilów zostało rannych o różnym stopniu ciężkości w dzielnicy Kijowskiej i Kujbyszewskiej w Doniecku, w tym nastolatka urodzona w 2006 roku. z wcześniej wyzwolonych terytoriów- z Mariupola.

Uszkodzonych zostało 31 budynków mieszkalnych w dzielnicy Kijowskiej i Kirowskiej  w Doniecku, a także w Gorłówce i Jelenowce, a także 10 obiektów infrastruktury cywilnej.  

I jeszcze podsumowanie operacyjne na dzień od 23 do 24 czerwca.

Ukraińskie siły bezpieczeństwa w ciągu ostatniego dnia 3 razy ostrzeliwały terytorium w rejonie odpowiedzialności ŁRL. 

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych odnotowano trzy ataki na miasta Stachanow, Briankę i przedmieście Ługańska- wieś Teplicznoje, przy użyciu systemu rakiet taktycznych Toczka-U (3 pociski)”– poinformowało przedstawicielstwo republiki we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) reżimu zawieszenia broni. 

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 24 червень 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
*

*
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła


121 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 24.06.2022r.- 2558 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 128).

 1. Ja prdlę, przecież tego już się nie da komentować, zostaje nam tylko ronić gorzkie łzy.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1580379
  Na kierunku Górsko-Złotym znajdowali się zagraniczni najemnicy i znaleziono wiele obcej broni.
  Opowiedział o tym żołnierz 6 pułku kozackiego NM LPR o znaku wywoławczym Abakan. Zaznaczył też, że na nagraniach z kamer skonfiskowanych z ciał zabitych zagranicznych najemników znajdują się dowody wspólnego udziału w działaniach wojennych przeciwko jednostkom Federacji Rosyjskiej i LPR.
  video

  Polubione przez 1 osoba

 3. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1580268
  Żołnierz piechoty morskiej 36. Brygady Sił Zbrojnych Ukrainy przyznał się do rozstrzeliwania ludności cywilnej w Mariupolu!!!!
  Według niego rozkaz rozstrzeliwania ludności cywilnej w Mariupolu wydał podpułkownik Bova, sygnał wywoławczy „Churchill”. „użyliśmy broni strzeleckiej, pistolety maszynowe AKS-74M 5,45 mm. Wycelowałem w klatkę piersiową. Nie widziałem, gdzie trafiłem. Ludzie padli, dwie osoby. Churchill powiedział, że zadanie zostało wykonane” – powiedział Perec.
  Każdy powinien znać tę prawdę.
  foto

  Polubione przez 2 ludzi

 4. https://t.me/sputnik/7324
  Premier Estonii powiedziała, że mieszkańcy Rosji powinni cierpieć z powodu zachodnich sankcji.
  Kaya Kallas w wywiadzie dla Associated Press odrzucił krytykę, że sankcje wydają się szkodzić zwykłym Rosjanom, ale nie mogą „powstrzymać Putina”.
  „Nadal uważam, że konsekwencje sankcji powinna odczuć ludność rosyjska, bo jeśli się temu przyjrzeć, poparcie Putina jest bardzo wysokie” – powiedziała.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.