Wojna już nie domowa na Ukrainie 26.06.2022r.- 2560 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 130).


„Niemy krzyk”– dzień 765.

Ukraina otrzymała od USA długo oczekiwany system rakietowy HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), o czym poinformował o tym minister wojny reżimu nazistowskiego Aleksiej Reznikow.

Nieco wcześniej Wielka Brytania dostarczyła przez Rumunię do obwodu odeskiego M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System), które według źródeł ukraińskich są już wykorzystywane do uderzeń na Wyspę Węży.

Dostarczenie tych systemów jak zwykle wywołało w „zespole Ze” euforię i nadzieję na szybkie zwycięstwo Kijowa. Ten ostatni aspekt jest jednak raczej sztucznie podsycany w celu podniesienia morale ludności. Wygląda na to, że wojskowi wyjaśnili już funkcjonariuszom urzędu „Ze”, że dostarczona ilość (po cztery sztuki każdego rodzaju) jest całkowicie niewystarczająca do osiągnięcia jakichkolwiek znaczących wyników militarnych.

Należy zauważyć, że dostarczone systemy mają zasadniczo podobną charakterystykę i znajdują się w tej samej niszy taktycznej. Główna różnica między nimi polega na tym, że M142 ma sześć szyn i podwozie kołowe, natomiast M270 ma podwozie gąsienicowe i 12 szyn. HIMARS są znacznie lżejsze, co ułatwia ich transport drogą powietrzną, i są przeznaczone przede wszystkim do różnych działań mobilnych.

MLRS są opancerzone, co jest ważne w kontekście pojedynków artyleryjskich i rakietowych. Zakres używanej przez nich amunicji jest taki sam. Jednocześnie, oprócz konwencjonalnych pocisków rakietowych o zasięgu do 80 km, mogą one wystrzeliwać pociski operacyjno-taktyczne ATACMS (Army TACtical Missile System), które mogą trafiać w cele o zasięgu 165-310 km, a według niektórych doniesień nawet do 500 km. M270 weszły do służby w latach osiemdziesiątych, natomiast HIMARS są o dwadzieścia lat nowsze, bo weszły do służby w 2005 roku.

Warto zauważyć, że niektóre fakty wskazują na to, że dostawy i wykorzystanie tych systemów na Ukrainie były planowane jeszcze przed rozpoczęciem realizacji operacji specjalnej. Na przykład 6 stycznia 2022 r., dwa miesiące przed planowanym przez reżim nazistowski atakiem na ŁRL i Krym, na portalu zamówień publicznych rządu USA (SAM) pojawiło się zapytanie ofertowe dotyczące przekształcenia wojskowych ciężarówek w „pojazdy przeładunkowe” dla HIMARS. Sam fakt, że dodatkowe wozy doładowujące nie miały być budowane od podstaw, lecz przerabiane, wskazywał na pilny charakter zamówienia, co jest poszlaką, że miały być one wykorzystane na Ukrainie.

Jednak przed atakiem na Krym i ŁRL USZ posiadały już wcześniej imponujące zapasy systemów rakietowych wielokrotnego startu. Składało się na nie około 500 radzieckich wielkoprowadnicowych systemów rakietowych: „Gradów”, „Huraganów” i „Smerczy”, a także ich ukraińskich klonów: „Bastion”, „Tajfun” i „Werba”. W związku z tym, nie było potrzeby korzystania z systemów amerykańskich.

Dowodzi to, że Pentagon ma dość pilną potrzebę przetestowania swojej broni nie w warunkach wojen kolonialnych, gdzie była używana, ale w operacjach bojowych na dużą skalę z równorzędnym przeciwnikiem. MLRS są prawie dwadzieścia lat starsze od HIMARS, ale nie mają takich doświadczeń.

Przy okazji, ukraińscy artylerzyści są przekonani, że osławione amerykańskie haubice M777 są dostarczane właśnie w tym samym celu, a instruktorzy, którzy ich szkolą, przede wszystkim oceniają możliwości użycia tych dział w warunkach działań bojowych i ognia kontrbateryjnego.

Amerykańskie instrukcje, by umieszczać HIMARSy na terenach zaludnionych, pod ochroną ludzkich tarcz i obrony przeciwlotniczej, tak by nie wyczerpały się zbyt szybko, zostały wydane po to, by mieć czas na zebranie reprezentatywnych danych o nich przed zniszczeniem systemów.

Chociaż Amerykanie zapewniają, że nie będą dostarczać banderowcom rakiet ATACMS, którymi mogliby uderzyć w terytorium Rosji, bardzo trudno uwierzyć, że odpuszczą sobie ten zamiar. Nie ulega wątpliwości, że ważne jest dla nich przetestowanie nie tylko samych rakiet, ale także rosyjskiej obrony przeciwrakietowej.

Jeśli chodzi o samych nazistów, to doskonale zdają sobie sprawę, że mają zbyt mało wyrzutni, zbyt mało pocisków, zbyt mało infrastruktury do napraw i konserwacji, by systemy rakietowe i artyleria dostarczana przez Zachód mogły pozytywnie wpływać na przebieg działań bojowych. I dlatego głównym celem ich wykorzystania jest cel informacyjny, psychologiczny, czyli stworzenie pozoru zwiększonej siły USZ. Kwintesencją czego ma być, najprawdopodobniej uderzenie na terytorium Rosji. W tym sensie plany Amerykanów i banderowców dotyczące użycia MLRS są całkowicie zbieżne.

I nie są one żadną tajemnicą.

Na przykład, szef Narodowego Centrum Zarządzania Obroną Federacji Rosyjskiej Michaił Mizintjew powiedział wcześniej, że według otrzymanych informacji wywiadowczych planowane jest rozmieszczenie amerykańskich MLRS w mieście Szostka w obwodzie sumskim i rażenie stamtąd terytorium Rosji. Co ciekawe nie trzeba do tego żadnych rakiet, bo przygraniczne osiedla są stamtąd trafiane nawet amunicją konwencjonalną. Planują jak widać, że ATACMS, którego niewątpliwie również będą chcieli przetestować w warunkach wojny z Rosją próbował, będzie mógł sięgać znacznie dalej. A więc, jednocześnie przetestują rosyjski system obrony powietrznej na dużej głębokości operacyjnej.

Amerykanie mają możliwość dokonania tego, nie łamiąc swej doktryny dotyczącej dostaw pocisków dalekiego zasięgu. Bo jak wiadomo, HIMARS-y są używane przez Rumunię, a MLRS-y przez Grecję, Holandię, Włochy i kilka innych krajów, które przecież nie zastrzegły, że nie dostarczą ich banderowcom.

A więc, kolejna odsłona wojny NARO-Rosja jeszcze przed nami. Oby tylko nie doszło do „ostatecznego rozwiązania” kwestii słowiańskiej. Już taka próba, w niedalekiej przeszłości była.

*

Poranna (25.06.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Powietrzno-kosmiczne zaatakowały budynki cynkowni Megatex w Konstantinowce bronią o wysokiej precyzji, w wyniku czego zniszczono do 80 polskich najemników, zostało to potwierdzone przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

Podczas nalotów oddziały rakietowe i artyleria, siła robocza i sprzęt wojskowy zostały trafione w 284 okręgach. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, w obecnej sytuacji pracownicy ukraińskiej armii i obrony terytorialnej nadal odmawiają wykonywania zadań.

„Wróg nadal ponosi znaczne straty. W wyniku uderzeń z broni precyzyjnej Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych na budynki cynkowni Megatex we wsi Konstantinówka w Donieckiej Republice Ludowej, do 80 polskich najemników, 20 bojowych wozów opancerzonych i osiem wyrzutni rakietowych Grad zostały zniszczone”– powiedział w sobotę 25 czerwca oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał broni Igor Konaszenkow.

Ponadto Ministerstwo Obrony podało, że ponad 300 ukraińskich żołnierzy i zagranicznych najemników, 35 jednostek ciężkiej broni zostało zniszczonych w obwodzie Mikołajowa w ciągu jednego dnia.

Według Konaszenkowa personel ukraińskiej armii i obrony terytorialnej nadal odmawia wykonywania zadań bojowych na froncie.

„Personel 64 batalionu 103 brygady obrony terytorialnej, stacjonujący we Lwowie, odmówił wyjazdu na obszar działań bojowych w Donbasie z powodu obsady nieprzeszkolonych rezerwistów i braku ciężkiego uzbrojenia”– powiedział Konaszenkow.

Tymczasem rosyjskie siły zbrojne kontynuują uderzenia na pozycje wojsk ukraińskich. Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, oddziały rakietowe i artyleria uderzały w siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 284 okręgach w ciągu dnia. Trafione zostały także dwa składy amunicji i broni rakietowej i artyleryjskiej w rejonie osady Wołczejarowka w Ługańskiej Republiki Ludowej oraz jednostki artyleryjskie i moździerzowe w 43 obwodach.

Osiem wyrzutni artylerii MLRS „Huragan” i dwa systemy artylerii, które ostrzeliwały Donieck i inne osiedla DRL, zostały trafione bronią precyzyjnej rosyjskich sił powietrznych w pobliżu Doniecka.

Ponadto zlikwidowano ponad 780 nacjonalistów, osiem czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, trzy systemy MLRS „Huragan”, dziesięć dział i moździerzy polowych oraz 13 pojazdów specjalnych zostało zniszczonych przez naloty rakietowe.

Systemy obrony powietrznej zniszczyły 21 ukraińskich dronów, a także przechwyciły pocisk balistyczny Toczka-U i 16 wyrzutni rakietowych.

Od rozpoczęcia operacji specjalnej na Ukrainie wojska rosyjskie zniszczyły łącznie 213 samolotów, 132 śmigłowce, 1355 dronów, 350 systemów rakiet przeciwlotniczych, 3797 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 670 wyrzutni rakietowych i 3012 artylerii dział polowych i moździerzy oraz 3848 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych.

Należy zauważyć, że Milicja Ludowa DRL rankiem 25 czerwca poinformowała również o zniszczeniu przez siły republiki i Sił Zbrojnych FR trzech haubic M777, przekazanych ukraińskim wojskom przez państwa zachodnie.

Podczas operacji specjalnej na Ukrainie oddziały ŁRL, przy wsparciu wojsk rosyjskich, całkowicie wyzwoliły miasta Siewierodonieck i Borowskie. 

O czym poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Jak zaznaczono, całe lewobrzeżne terytorium Siewierskiego Dońca w granicach ŁRL znalazło się pod pełną kontrolą republiki.

Podczas operacji specjalnej na Ukrainie oddziały Ługańskiej Republiki Ludowej i wojsk rosyjskich całkowicie wyzwoliły miasta Siewierodonieck i Borowskie. 

W wyniku udanych działań ofensywnych miasta Siewierodonieck i Borowskoje, osiedla Woronowo i Sirotino Ługańskiej Republiki Ludowej zostały całkowicie wyzwolone”– powiedział generał broni Igor Konaszenkow.

Podkreślił, że wraz z wyzwoleniem Siewierodoniecka i Borowskiego całe lewobrzeżne terytorium Siewierskiego Dońca w granicach ŁRL znalazło się pod pełną kontrolą republiki.

Departament obrony zauważył, że próba przekształcenia strefy przemysłowej przedsiębiorstwa Azot w Siewierodoniecku w gniazdo oporu na wzór mariupolskiego Azowstalu została udaremniona. Terytorium przedsiębiorstwa znajduje się pod kontrolą sił Milicji Ludowej ŁRL, podkreśliło Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

Szef Czeczenii Ramzan Kadyrow w swoim kanale Telegram także poinformował o uwolnieniu strefy przemysłowej i lotniska Siewierodonieck. 

Według niego z terenu zakładu Azot została wypuszczona grupa cywilów.


„Z terenu zakładu Azot zwolniono 800 cywilów. Terytorium jest oczyszczane z resztek band, całe jego terytorium jest kontrolowane. Trwają również prace nad uporządkowaniem osady Borowskoje”napisał Kadyrow.

 Podkreślił, że „jeden z trudnych punktów obrony Ukrainy nie trwał długo”.

Wieczorem 24 czerwca poinformowano również o zablokowaniu miasta Lisiczańsk od południa przez wojska rosyjskie z grupy wojsk „Centrum”. Jak podano w pilnym oświadczeniu rosyjskiego Ministerstwa Obrony, rosyjski personel wojskowy przedarł się przez dobrze przygotowaną obronę ukraińskich formacji. Odnotowano również, że Południowa Grupa Sił doprowadziła do całkowitej klęski okrążonej grupy Ukraińskich Sił Zbrojnych w „górskim kotle” (rejon miejscowości Górskoje-Zołotoje).

  Milicja ludowa DRL, przy wsparciu wojsk rosyjskich, w ciągu dnia stłumiła dwa punkty ostrzału ukraińskich bojowników na północ od Doniecka. 

„W dniu dzisiejszym wspólne działania personelu wojskowego DRL i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: jeden MLRS BM-21 Grad, jeden BSP Furia, dwa pojazdy opancerzone. Dwa punkty ostrzału wroga zostały stłumione na obszarach osad Awdiejewka i Nowgorodskoje (Nowy Jork- po ukraińsku)”– poinformował wczoraj zastępca szefa Departamentu ML Eduard Basurin.

Powiedział też, że w walce o wyzwolenie DRL zginął jeden żołnierz Milicji Ludowej, trzech zostało rannych.

 Poza tym w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 29 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: wieloprowadnicowych systemów rakietowych MLRS „Grad”, artylerii 155, 152 i 122 mm oraz moździerzy 120 mm.
Na odcinku Gorłowskim: MLRS „Grad” oraz artyleria 152 i 122 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 185 sztuk różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 13 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (a tam dzielnice: kijowska, kirowska i kujbyszewska), Gorłówka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni imienia Gagarina), Makiejewka (obwód czerwonogwardyjski), Gołmowski, Dolomitnoje, Pantelejmonowka, Michajłowka , Jasinowata, Jakowlewka , Mineralnoje, Staromichajłowka oraz Aleksandrowka i Krzemieniec.

Rany o różnym nasileniu odniósł jeden cywil z wcześniej wyzwolonego terytorium – osady Władimirowki. O pomoc medyczną poprosił też mężczyzna urodzony w 1973 roku, który został  ranny 18.06.2022r.

Uszkodzono 21 budynków mieszkalnych w dzielnicy Kujbyszewskiej w Doniecku oraz w Makiejewce, Snieżnoje i Jasinowatej oraz 1 obiekt infrastruktury cywilnej.*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 26 червень 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

111 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 26.06.2022r.- 2560 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 130).

 1. https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-polska-stanie-sie-krajem-dwunarodowym-potrzebne-sa-rozwiazan,nId,6111837

  W sensie, systemowo trzeba będzie komuś coś zabrać, po to żeby komuś coś dać. Systemowo obywatele polscy będą wyrobnikami we własnym kraju. I nich nikt mi nie mówi, że to Rosjanie, Niemcy, czy Eskimosi są winni systemowego pozbawiania Polaków szans na rozwój w swoim własnym kraju.

  ps. sorry mania, widziałem, że wkleiłeś to rano, ale sprawa systemowa a nawet ustrojowa więc powtórzę tak żeby to było pod dzisiejszą relacją.

  Polubione przez 7 ludzi

 2. OT nie ot, czyli kulą w płot.

  🇺🇦Siły Zbrojne Ukrainy mogą rozpocząć pobór osób niepełnosprawnych.
  Dowództwo armii ukraińskiej ma w planach zmobilizowanie nawet miliona osób.

  Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Cyryl Budanow zapowiedział, że punkt zwrotny w wojnie z Rosją nastąpi w sierpniu 2022 roku.

  Ukraina po dostawach zachodniego uzbrojenia przystąpi do rozstrzygającej kontrofensywy.😁😜🤪

  Dostawa zachodniego sprzętu na linię frontu
  .https://twitter.com/mariuszbonkowo/status/1536057271981166592

  Rezerwy z ostatniej mobilizacji (niepełnosprawnych) idą do kontrataku

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Na Ukrainę przybył rosyjski minister obrony generał armii Siergiej Szojgu.

  Podczas inspekcji rosyjskiej grupy wojsk biorących udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie Siergiej Szojgu wysłuchał meldunków od dowódców o aktualnej sytuacji i działaniach Sił Zbrojnych Rosji na głównych obszarach operacyjnych

  https://rusvesna.su/news/1656228897

  Polubione przez 5 ludzi

 4. @Geromanat . 8h
  NYT szerzy rosyjską propagandę 😉😏

  New York Times
  @NY Times · 12h
  Według obecnych i byłych urzędników, część personelu CIA nadal potajemnie działa na Ukrainie, głównie w Kijowie, kierując znaczną częścią danych wywiadowczych, którymi USA dzielą się z siłami ukraińskimi.
  https://nyti.ms/3u2RWDy

  *************************

  Sieć komandosów koordynuje przepływ broni na Ukrainie, mówią urzędnicy.

  Tajna operacja z udziałem amerykańskich sił specjalnych wskazuje na skalę wysiłków mających na celu pomoc wciąż osłabionej armii Ukrainy.

  WASZYNGTON – Gdy wojska rosyjskie przepychają się do przodu z miażdżącą kampanią, by przejąć wschodnią Ukrainę, zdolność narodu do odparcia ataku zależy bardziej niż kiedykolwiek od pomocy Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników – w tym tajnej sieci komandosów i szpiegów wysłanych tam, by dostarczyć broń, wywiad i szkolenia, według urzędników amerykańskich i europejskich.

  Wiele z tych prac odbywa się poza Ukrainą, na przykład w bazach w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Ale nawet gdy administracja Bidena zadeklarowała, że ​​nie będzie rozmieszczać amerykańskich wojsk na Ukrainie, część personelu CIA nadal potajemnie działa w tym kraju, głównie w stolicy, Kijowie, kierując większością ogromnej ilości informacji wywiadowczych, którymi dzielą się Stany Zjednoczone.

  Pojawiło się wiele innych szczegółów dotyczących tego, co robią personel CIA lub komandosi, ale ich obecność w kraju — oprócz personelu dyplomatycznego, który wrócił po tym, jak Rosja zrezygnowała z oblężenia Kijowa — wskazuje na skalę tajnych wysiłków na rzecz pomocy Ukraina, która jest w toku i ryzyko, jakie podejmuje Waszyngton i jego sojusznicy.

  Czytaj dalej’
  https://web.archive.org/web/20220625160137/https://www.nytimes.com/2022/06/25/us/politics/commandos-russia-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. 💥💥💥

  Sytuacja na Ukrainie jest „w przeważającej mierze” na korzyść Rosji

  Podpułkownik Daniel Davis omawia przewagę Rosji nad Ukrainą
  *
  Podpułkownik Daniel Davis omówił środki podjęte przez prezydenta Bidena przeciwko Rosji na Ukrainie i jak Rosja ma „miażdżącą” przewagę w wojnie z „ Jessem Wattersem Primetime ”.

  LT. PRZEŁĘCZ. DANIEL DAVIS: Nie sądzę, żeby to był strzał z daleka. Myślę, że kiedy spojrzysz na podstawy militarne, to co historycznie zawsze było różnicą między wygraną a przegraną, a kiedy spojrzysz na równowagę sił, zwłaszcza sił na ziemi, w przeważającej mierze opowiadają się za Rosją. Nie ma racjonalnych podstaw, by mieć nadzieję, że wojna może się odwrócić, ponieważ Rosja metodycznie przechodzi i niszczy ukraińskie siły zbrojne w Donbasie, bardziej niż zdobywanie terytorium, niszczą swoją zdolność do obrony kraju gdziekolwiek indziej. I nawet suma wszystkich broni, które obiecaliśmy, a znacznie mniej się pojawiła — to zaledwie dziesiąta część niezbędnego minimum. A kiedy spojrzysz tylko na te dwie rzeczy, nie ma racjonalnej drogi do zwycięstwa Ukrainy.

  I dlatego nawet droga, którą chcemy skrzywdzić Rosję jest tymczasowa, krótkotrwała, ale wiąże się z ogromnymi kosztami , tak jak mówisz, dla Ukraińców w ich kraju, w ich środkach do życia i ich uzbrojeniu.

  I po prostu uważam, że to nie jest dobra gra i nie skończy się ona dobrze dla samych Stanów Zjednoczonych.

  https://www.foxnews.com/media/situation-ukraine-overwhelmingly-favor-russia-daniel-davis

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Jestem pelen uznania dla autora tego bloga AdNovum. Podziwiam autora, ktorego czytelnikiem jestem od osmiu lat. Podziwiam samodyscypline autora, ktory bez wzgledu na pogode, bez wzgledu na roznego rodzaju uroczystosci rodzinne, czy tez obowiazki rodzinne, bez wzgledu na roznego rodzaju przypadlosci zdrowotne… niestrudzenie i systematycznie przygotowuje dla stalych bywalcow tego bloga, codziennie pisana nowa porcje faktow, uzupelniona bogata dokumentacja video… tak codziennie, i przez osiem lat !!
  Podziwiam autora za olbrzymia prace intelektualna, polegajaca na przeczytaniu aktualnych sprawozdan z toczacych sie wydarzen… i selekcji codziennej interesujacej tresci tutaj publikowanej !
  Podziwiam autora za odpornosc na brednie i klamstwa, ktorymi sa codziennie bombardowani mieszkancy Unii Europejskiej, przez europejskie masmedia… i roznego rodzaju « ekspertow » – idiotow, ktorzy maja byc niby naocznymi swiadkami ukrainskich wydarzen.
  Brawo AdNovum !!
  PS. Chcialbym rowniez zauwazyc (i pochwalic !), ze o intensywnym zyciu tego bloga, swiadcza rowniez liczne komentarze jego czytelnikow-uczestnikow !

  Polubione przez 12 ludzi

    • Jestem od poczżtku tego bloga( początki były na Neon24) to fakt, ale odkąd zachorowałam nie mam siły udzielać się już na blogu, (ciesze się że mogę przeczytać ), no chyba że mi sie uleje . Podziękuję również pozostałym wiernym „czytaczom i piszącym, bo za tę pracę zwyczajnie należy się Wam Panowie.

     Polubione przez 4 ludzi

    • Jestem od początku (Neon24 tam dopadłam AdNovum) i już zostałam, bowiem tematy poruszane tutaj są mi jak najbardziej bliskie. Fakt – podziękowania należą się wszystkim komentującym tu. I nie ze złośliwości nie wymieniłam @bladyswit i pozostałych, bowiem gro komentujących dolączyło zdecydowanie póżniej . Pisząc tak miałam na myśli tych, którzy są od poczatku. Wielu zapewne też tylko czyta jak np @dymilustra.
     Odkąd zachorowałm ( 3 lata temu) nie mam już sił siedzieć dlugo przed lapkiem, dlatego sporadycznie tylko się udzielam (ciesze się , jeśli mam moc przeczytać)

     Więc wzorując się na @paryskigawrosz również serdeczne podziękowania i słowa uznania za pracę włożoną u podstaw.

     Polubione przez 4 ludzi

   • Dziękuję ponieważ nie chcę wyjść na „oschłego/wrednego” 🙂 Ponad OSIEM LAT uznałem ze to jest mój OBOWIĄZEK, nie tylko jako Polaka potomka uczestników walk z Ukraincami, ale także jako UCZCIWEGO CZŁOWIEKA który nie mógł znieść widoku tragedii mieszkańców DRL/ŁRL i ZAKŁAMANIA światowych mediomatołów. Na szczęście, przez zupełny przypadek, trafiłem na blog AdNovum i tak już na nim pozostałem „na dobre i na złe”, czyli na przykład na to że pewnego dnia spotkamy się z RedNaczem w jednej celi aresztu śledczego 🙂

    Polubione przez 2 ludzi

    • @maniaprzeprasznia – pamiętam nasze poczatki na tym blogu, pamiętam jak mnie zjechałes na początku, bo wklejałam sposoby usmiercania polaków na Wołyniu, po przemysleniu przyznałam Ci rację – to było zasmiecanie, bowiem zdrodnie wołyńskie nie były głownym tematem. Dzis z łezką w oku wspominam te chwile , bo to jednak szmat czasu. Cieszę się , że jesteście bowiem dla mnie to jak gwiazdka z nieba, az tak ogromne ma znaczenie.
     Dzieki takim ludziom jak Ty,@bladyswit, AdNovum ten blog przyciaga ludzi mysląch.
     Pardąsik – dziś pozwoliłam sobie na prywatę.
     Odnośnie spotkania w celi wszystko może się zdarzyć, ja nie wierzę tym psom za grosz. Chociaż osobiście , gdy zdrowie pozwoli wolałabym z Wami „piffko” gdzieś przy grilu wychylić , wznieśc toast na pohybel wszelkiemu złu tego świata.
     Uffff przepraszam za te prywatę.

     Polubione przez 2 ludzi

  • Wzruszyłeś mnie Kolego.

   A za te słowa, które zapadają głęboko w duszy-

   Serdeczne Dzięki!

   Cieszy mnie to bardzo, że są ludzie którzy poszukują drogi do prawdy, bo tylko w nich nadzieja, że ten świat nie zginie dzięki nim.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 7 ludzi

   • Tylko „PRAWDA” da radę przetrwać wiecznie., dlatego Prawda jest tak cenna. Wprost bezcenna. I dla niej warto poświęcić swój bezcenny czas. Chodzi o autorów jak i czytelników. To czytelnicy poniosą kaganek nauki dalej, do innych ludzi…
    pozdrawiam.

    Polubione przez 2 ludzi

 7. Sztab Generalny Ukrainy potwierdza że teraz celem sił DRL/FR/ŁRL jest „okrążenie znajdujacych sie w Lisiczańsku sił ukrainskich”;
  https://strana.today/news/397096-okkupanty-sosredotochilis-na-lisichanske.html
  To samo twierdzi gubernator obwodu ługańskiego z nadania Kijowa Hajdai, informujac przy tym o odwrocie sił ukrainskich z okolic miasta i co za tym idzie utrata kontroli nad szeregiem miejscowosci;
  https://strana.today/news/397119-posle-zakhvata-severodonetska-okkupanty-sosredotochili-usilija-na-zakhvate-lisichanska.html

  Polubione przez 6 ludzi

 8. Zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), metropolita Epifaniusz prosi w liście ukraińskiego premiera o bezzwłoczne przyznanie jego Kościołowi świątyni w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej, dotąd w całości należącej do Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego
  https://kresy.pl/wydarzenia/zwierzchnik-prawoslawnego-kosciola-ukrainy-prosi-premiera-o-udostepnienie-czesci-lawry-peczerskiej/
  Komentarz: Ukraińska cerkiew będzie starała się odebrać mienie/świątynie należące do Patriarchatu Moskiewskiego. Już niedługo będzie powtórka z siłowego zajmowania cerkwi przez grupy powiązane z ukraińskimi nacjonalistami.

  I niejako w temacie przypomnienie informacji z początku czerwca

  Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że minister kultury Ukrainy potwierdził, że kijowski kościół św. Mikołaja zostanie oddany wiernym. Tamtejsi katolicy starali się o to od lat. – Od teraz w budynku będzie brzmieć modlitwa do Boga – zapewniono.
  Wspólnota religijna z kolei zobowiązała się do przywrócenia i zachowania zniszczonego sanktuarium jako zabytku kultury, zgodnie z najlepszymi standardami międzynarodowymi i krajowymi. Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej, aby w najbliższej przyszłości wypełnić swoje zobowiązania, musi zakończyć przygotowanie odpowiednich dokumentów” – napisano na stronie świątyni.
  https://polskieradio24.pl/5/1222/artykul/2971861,kosciol-sw-mikolaja-w-kijowie-zostanie-oddany-wiernym-w-budynku-bedzie-brzmiec-modlitwa-do-boga
  Komentarz: Czytając między wierszami, uszkodzony (pożar/dekady zaniedbań) budynek wyremontują Polacy za swoje środki, jednocześnie godząc się na wszystkie inne żądania strony ukraińskiej (udostąpienie/generalny remont sali organowej?).

  Polubione przez 4 ludzi

  • To akurat odbije się czkawka samej mniejszości ukraińskiej. W końcu wiedza tychże dzieci będzie znacznie poniżej średniej i będą mieć olbrzymie trudności (w przyszłości) nadrobić zaległości w nauce i zdać egzamin dojrzałości.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Nic się nie odbije. Zracjonalizują w sobie przekonanie, że im wolno więcej i ich zasady nie obowiązują. Wprowadzi się dwa standardy w ramach specjalnych rozwiązań (o czym był już dzisiaj art pt: Polska kraj dwukulturowy) dla gości i do utrzymujących tych gości. Ci którzy będą chcieli się uczyć będą się uczyć a potem podejmą racjonalną decyzję o wyjeździe na zachód czy gdzie tam będą chcieli. Ci którzy nie będą chcieli się uczyć zmonopolizują sobie np Policję czy inne tego rodzaju instytucje opłacane z podatków.

    Polubione przez 6 ludzi

  • EU Member (part of Poland)
   Członek EU
   (w składzie Polski)

   **

   Boże coś Polskę przez tak długie wieki
   Otaczał blaskiem potęgi i chwały.
   Coś ją osłaniał tarczą swej opieki
   Od nieszczęść, które przygnębić ją miały.
   Przed Twe ołtarze zanosim błaganie,

   Ojczyźnie naszej oszczędź tego daru, Panie!

   Polubione przez 5 ludzi

   • To modlitwa, do nie swojego „boga”, To i efekt jest jak żaden.
    Zdejmijcie słoneczne okulary, i przejrzyjcie na oczy… Sprawdzić rodowody purpurowych? To się mocno zdziwicie kim tak naprawdę są „Oni” ???

    Polubione przez 3 ludzi

 9. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o masowym uderzeniu na ośrodki szkoleniowe ukraińskich sił zbrojnych.
  Według oficjalnego przedstawiciela Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej Igora Konaszenkowa, w wyniku tego całkowicie utracono zdolność bojową 65. i 66. zmotoryzowanych brygad piechoty oraz 46. powietrzno-mobilnej brygady rezerw strategicznych Sił Zbrojnych Ukrainy.
  https://tass.ru/armiya-i-opk/15036213

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Skad na swiecie tylu zwyrodnialcow ?
  Oficer wojskowy Sił Zbrojnych Ukrainy zastrzelił mieszkańca Mariupola, po tym jak znalazł w dokumentach dane o jego wycieczce na Krym.
  Funkcjonariusz Sił Zbrojnych Ukrainy Witalij Katranych zastrzelił mieszkańca Mariupola, po tym jak podczas sprawdzania dokumentów odkrył dane dotyczące podróży tego ostatniego na Krym w 2018 roku. Wojskowi śledczy Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej znaleźli ciało zmarłego na terenie automatycznej centrali telefonicznej ATS-24 – relacjonuje z miejsca zdarzenia korespondent TASS.
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/15034731

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Rosyjskie Sily Zbrojne « skalibrowaly » fabryke rakiet w Kijowie. Ataki są kontynuowane…
  Dziś stolica Ukrainy padła ofiarą rosyjskiego ataku rakietowego, podczas którego trafiona została fabryka wojskowa.
  Informują o tym ukraińskie media i mieszkańcy Kijowa na portalach społecznościowych – donosi korespondent PolitNavigator.
  „Do Kijowa przyleciały cztery rakiety. Adresy są trudne do ustalenia, ponieważ na Ukrainie zabronione jest filmowanie przyjazdów i planów adresowych. Ale Kłycza [jeden z pseudonimów burmistrza Kliczki] jest już awansowany. Udało mi się zidentyfikować jeden z adresów. Znowu pukają do fabryki Artyoma.
  W zakładach Artem produkowane są ukraińskie naddźwiękowe pociski przeciwokrętowe Neptun, pociski powietrze-powietrze, systemy przeciwpancerne oraz pociski do systemów wieloprowadnicowych Alder.
  Wcześniej, jak donosi PolitNavigator, zakład ten był także celem ataków rakietowych.
  Ponadto ukraiński ekspert wojskowy Taras Chmut powiedział, że obrona powietrzna kraju nie jest w stanie ochronić Kijowa i Lwowa.
  Około godziny 11.30 w Kijowie rozległy się kolejne eksplozje. Aleksey Arestovich, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, ostrzegł na swoim blogu, że ataki mogą trwać cały dzień.
  https://cont.ws/@Andersen/2317794

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Jako ze „dzień bez zdrady dniem straconym” kolejny raz o znanych z „umiłowania honoru potomków samourajów” 🙂 Cytat „Włochy i Japonia wycofały najmniej firm z rynku rosyjskiego po inwazji Rosji na Ukrainę – odpowiednio 5% i 3%. To najniższa liczba wśród krajów G7…Takie są wyniki niedawnego badania cytowanego przez japońską agencję Kyodo News…Analiza została przeprowadzona przez Teikoku Databank Ltd. na podstawie ankiety Yale School of Management. Badanie wykazało, że znaczna liczba japońskich firm obawia się opuszczenia Rosji, a wiele z nich tylko zawiesza działalność w nadziei na wznowienie jej w przyszłości…Liczba ta jest znacznie niższa niż około 48% firm brytyjskich, które ogłosiły wyjście z Rosji, około 33% firm kanadyjskich i 29% firm amerykańskich”;
  https://strana.today/news/397137-menshe-vseho-kompanij-s-rossijskoho-rynka-vyveli-japonija-i-italija.html
  Źródło;
  >https://english.kyodonews.net/news/2022/06/d09d8e9292e2-less-than-3-of-japan-firms-exiting-russia-lowest-among-g-7-survey.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.