Wojna już nie domowa na Ukrainie 28.06.2022r.- 2562 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 132).


„Niemy krzyk”– dzień 767.

Dwa dni temu, ​​26 czerwca Siewierodonieck został wyzwolony od okupacyjnych ukraińskich formacji zbrojnych i oddziałów zagranicznych najemników. 

Przypomnijmy, że 21 czerwca wiceminister obrony Ukrainy Anna Maliar powiedziała amerykańskiemu Instytutowi Studiów Wojennych (ISW), że rzekomo ma kopię rozkazu Moskwy, aby rosyjskie siły zbrojne dotarły do ​​granicy obwodu ługańskiego określonym czasie.

Fałszywe przesłanie Maliar miało na celu ukrycie faktu, że ​​„pętla Siewierodoniecka” jest pomysłem Zełenskiego, który głupio nie posłuchał Naczelnego Wodza Załużnego, domagającego się wycofania ukraińskich żołnierzy z pułapki śmierci.

Wręcz przeciwnie, ogłupieni propagandą ukraińcy muszą wierzyć, że był to genialny plan wielkiego ukraińskiego wodza, który nie tylko kupił czas na dostawy broni zachodniej, ale także „wykrwawił” atakujące oddziały „ruskich nazistów”. Goebbels Arestowicz przyłączył się również do tej kampanii PR „zespołu Ze”, określając utratę rosyjskiego Siewierodoniecka przez reżim kijowski pyrrusowym zwycięstwem Moskwy, mówiąc, że w rzeczywistości jest to „zwycięstwo” Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ).

Natomiast zdobycie Lisiczańska w ciągu kilku dni jest mało prawdopodobne ze względu na oszczędność siły roboczej w armii rosyjskiej.

Jeśli chodzi o Siewierodonieck, data wyzwolenia 26 czerwca wyglądała dość realistycznie na tle upadku obszaru umocnionego Górskoje-Zołotoje. Tak naprawdę wszystko, co wydarzyło się w tych dniach na tym odcinku frontu, świadczy o wysokiej skuteczności rosyjskich żołnierzy w bitwach miejskich– najtrudniejszych i wyczerpujących siłę żywą w każdym konflikcie.

Tak więc, według ISW w swojej aktualizacji z 25 czerwca, „ukraińskie źródła potwierdziły, że rosyjskie wojska przejęły pełną kontrolę nad Siewierodonieckiem i zbliżają się w kierunku południowych przedmieść Lisiczańska”. Ponadto Sztab Generalny „samoistnej” stwierdził, że wojska rosyjskie „konsolidują” i „wzmacniają” pozycje w Siewierodoniecku, Sirotino, Woronowie i Borowskim. Nawet NASA przyczyniła się do wyjaśnienia obrazu walk, publikując wiadomość, że „rosyjskie wojska walczą w samym Lisiczańsku i dotarły do ​​kopalni i fabryki żelatyny na obrzeżach miasta”.

Tymczasem jeszcze dzień wcześniej Brygada Szybkiego Reagowania Gwardii Narodowej „samoistnej”, w skład której wchodził pułk Azow, oświadczyła, że ​​ukraińskie pozycje w Lisiczańsku są bardziej wartościowe strategicznie niż poprzednio zajmowane pozycje w Siewierodoniecku. Według nazistów obrońcy niepodległości są nawet gotowi do kontrataków z głębi Lisiczańska, na co jednak ISW zareagowała negatywnie pisząc, że: „ich zdolność do tego, by z powodzeniem to zrobić, jest prawdopodobnie ograniczona trwającą ofensywą rosyjską”. No, ale w świetle tego, że podobne wypady były już organizowane z terenu Azowstalu w Mariupolu- to wszystko jest możliwe. Pytanie tylko jest takie, jak one się kończyły?

To, że Siewierodonieck znalazł się pod kontrolą Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i sojuszników z D i ŁRL, potwierdził osobiście burmistrz, Siewierodoniecka- z nadania Kijowa- Strjuk, który podobnie jak jego szef, gubernator obwodu ługańskiego Gajdai, przeszedł do metody pracy zdalnej. Warto zauważyć, że Strjuk posługuje się tą samą narracją propagandową, co Arestowicz i Maliar, twierdząc wcześniej, że „ wszystkie jednostki, które miały się wycofać zrobiły to. Okrążenie nie powiodło się”.

Zapytany, czy te wojska wycofały się do Lisiczańska, „wirtualny burmistrz” odpowiedział: „Lisiczańsk jest bardziej ufortyfikowany ze względu na położenie geograficzne i wysokość. Więc prawdopodobnie tak, ale nie mogę nic więcej powiedzieć.” Tymczasem niezależny agent Narodowego Biura Antykorupcyjnego Jewgienij Szewczenko napisał na Facebooku, że Lisiczańsk znajduje się w okrążeniu operacyjnym.

„Z miasta pozostała tylko jedna droga, która częściowo przechodzi przez pola i jest pod ciągłym ostrzałem”– poinformował bojownik przeciwko korupcji żółto-niebieskich patriotów, który próbuje dowiedzieć się, gdzie udali się z Siewierodoniecka jego ukraińscy obrońcy.

„W samym mieście sytuacja pozostaje niezwykle trudna: brak ludzi, brak czołgów, brak artylerii i brak lotnictwa. A sytuacja niestety się pogorszy. Walki toczą się dalej”– dodał ze smutkiem Szewczenko, ale nie powiedział, dlaczego na linii frontu nie ma zachodniej pomocy wojskowej.

W ukrnecie dał się słyszeć niewyobrażalny wrzask. Pracownicy mediów Arestowicza udowadniają, że wszystko jest w porządku, podczas gdy żołnierze kanapowi byłego prezydenta Poroszenki gryzmoli w kanałach Telegramu, że „dzięki Zielonce sytuacja jest znacznie gorsza niż w Debalcewe”. Jest jasne, że roboty prochowe (pula byłego prezydenta Poroszenki) chcą w ten sposób pomniejszyć skutki swoich klęsk lat 2014-2015, ponieważ- nawet w okresie wojny- nadal trwa toczy się wewnętrzna walka o władzę.

Według wtajemniczonych z urzędu prezydenta Sztab Generalny Ukrainy otrzymał rozkaz, by wytrwać do końca szczytu NATO, który odbędzie się 28-30 czerwca w Madrycie. Niezależnym mediom i liderom opinii publicznej polecono także wyciszyć wszelkie informacje o klęsce, aby– jak tłumaczą wzięci do niewoli ukraińscy bojówkarze– uzyskać tym sposobem od Sojuszu dalszą pomoc w postaci nowej broni, antyrosyjskich sankcji i innych posunięć uderzających w Moskwę.

W rozkazie Sztabu Generalnego Ukrainy „trzymać Siewierodonieck do końca czerwca” miasto zostało po cichu opuszczone przez jego obrońców. W przestrzeni medialnej hasło „ratujemy naszych ludzi w Azocie” niespodziewanie przekształciło się w nowy cel: „ratujemy naszych ludzi z Lisiczańska” i to wszelkimi możliwymi siłami. Rezerwy są już tutaj przenoszone z Nikołajewa i Charkowa, co powoduje duże irytację wśród wojska. Według różnych szacunków w kotle znajduje się od 5 do 8 tysięcy ukraińskich żołnierzy, których los może być smutniejszy niż Azowitów. Nikt nie zezwoli mięsu armatniemu na ewakuację do niewoli.

Ze Sztabu Generalnego Ukrainy wyciekły już informacje, że 26 czerwca został zniszczony konwój ciężkiego sprzętu USZ, który próbował przebić się z Lisiczańska do Bachmuta. Został skutecznie zaatakowany przez rosyjskie samoloty, po czym szczątki zostały zrównane z ziemią przez artylerię Sił Zbrojnych RF. Kiedy doniesiono o tym Zełenskiemu, nie przyjął tej wiadomości do siebie- nie uznając jej, podobnie jak Hitler w swym bunkrze w Berlinie- nadal uważał, że ostatecznie wygra i planował coraz to nowe kontrofensywy. Wiec i jego wzorem „Ze” powiedział aby „nie obciążać go drobiazgami”.

Na Zachodzie prasa- i nasi eksperci oraz emerytowana generalicja- już zareagowali na klęskę USZ w obwodzie ługańskim. „Ukraina dokonuje strategicznego odwrotu w Donbasie”– pisze The World Street Journal. Oznacza to, że samobójcza strategia Zełenskiego jest już znana nie tylko w Sojuszu, ale także w zachodnich mediach głównego nurtu. Znaleźli się już decydenci z NATO, którzy podczas szczytu w Madrycie mogą decydować o przebiegu największego konfliktu w Europie od czasów zakończenia II WŚ, ale nic nie mówią o dalszych zabawkach dla „zespołu Ze”. Wydaje się, że USA i UE zdały sobie sprawę, że antyrosyjska koncepcja straciła już rację bytu, w obliczu klęski zachodniej polityki uprzykrzania życia Rosji. Widać też wyraźnie, że pogodzono się także z możliwością utraty części terytorium Ukrainy, a tym samym wstrzymania ekspansji NATO na południowej flance. Okrążenie Rosji po prostu się nie udało, czego dowodzą kojne przegrane bitwy „jednej z największych armii świata”– zawiedzionej nadziei Zachodu.

*

Poranna (27.06.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony, cztery precyzyjne pociski rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych trafiły w warsztaty koncernu rakietowego Artem, zlokalizowane w dzielnicy Szewczenkowski w Kijowie, gdzie produkowano amunicję do ukraińskich MLRS. Przedstawiciel MO FR zwrócił też uwagę na to, że cywilna infrastruktura miasta nie została naruszona. Ponadto niedaleko rafinerii ropy naftowej w Lisiczańsku zniszczono dwie grupy dywersyjno-rozpoznawcze najemników. W szczególności wyeliminowano gruzińskich najemników zamieszanych w nadużycia i morderstwa rosyjskich żołnierzy pod Kijowem w marcu 2022 roku.

„Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne rozpoczęły atak czterema precyzyjnymi rakietami wystrzelonymi z powietrza na warsztaty koncernu rakietowego Artem w obwodzie szewczenkowskim w Kijowie”– poinformował oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał broni Igor Konaszenkow. Według niego przedsiębiorstwo to produkowało amunicję do ukraińskich wieloprowadnicowych systemów rakiet.


„Według danych kontroli obiektywnej, wszystkie cztery pociski osiągnęły cel. Obiekt zostaje trafiony. Infrastruktura cywilna miasta Kijowa nie została uszkodzona w wyniku użycia broni o wysokiej precyzji”– powiedział Konaszenkow.

W tym samym czasie ukraińskie rakiety S-300 i Buk-M1 próbowały przechwycić rosyjskie precyzyjne pociski przy użyciu ponad 10 swoich pocisków.

„Z powodu braku połączenia między wyrzutniami systemów obrony przeciwlotniczej a sprzętem radiowym znajdującym się na terenach miejskich, dwa pociski przeciwlotnicze S-300 zostały zestrzelone w powietrzu przez ukraiński Buk. Przypuszczalnie jeden ze zestrzelonych pocisków przeciwlotniczych spadł na budynek mieszkalny”– wyjaśnił Konaszenkow.

Również ponad zlikwidowano 40 ukraińskich żołnierzy i 12 jednostek sprzętu wojskowego zostało zniszczonych przez precyzyjne uzbrojenie Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych podczas ataku na punkt rozmieszczenia 106 batalionu 63 brygady piechoty zmotoryzowanej USZ w Nikołajewie.

W ramach walki kontrbateryjnej w rejonie Doniecka zniszczono trzy wyrzutnie wieloprowadnicowych systemów rakietowych Grad, baterię haubic M777 155 mm, dwie baterie artylerii haubic 152 mm Hiacynt, a także dwa plutony samodzielnych stanowisk artyleryjskich 2S1 Gwoździk, z których prowadzono ostrzał Doniecka i innych miast DRL.

Z kolei rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły 10 ukraińskich dronów i przechwyciły dwa pociski taktyczne Toczka-U.

Ponadto Konaszenkow poinformował o próbach ukraińskiego dowództwa, aby „zatrzymać chaotyczne przemieszczanie personelu wojskowego” jednostek USZ w obwodzie lisiczańskim wobec sukcesów rosyjskich sił zbrojnych w wyzwoleniu Donbasu.

Według niego rosyjska artyleria zniszczyła oddział nazistowskiej formacji „Prawy Sektor”, która miała zajmować stanowiska personelu pierwszego batalionu 72 brygady zmechanizowanej USZ w rejonie Wołczejarowki.

Oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony wskazał również, że Kijów utracił kontrolę nad swoimi wojskami w kierunku lisiczańskim. 

„Tak więc dowódca 115 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych, który umieścił swoje stanowisko dowodzenia w tylnej strefie, stracił kontrolę nad swoimi jednostkami, co doprowadziło do bezpowrotnej utraty 80% personelu i około 70% wyposażenia 138. batalionu tej brygady w czasie walk”– podkreślił przedstawiciel rosyjskiego resortu obrony.

Ponadto jednostki rosyjskie zniszczyły w pobliżu lisiczańskiej rafinerii dwie grupy dywersyjno-rozpoznawcze najemników, których łączna liczba wynosiła 14 osób.


„Pierwsza grupa była ‚międzynarodowa’ i składała się z obywateli różnych państw europejskich. Druga obejmowała tylko najemników z Gruzji, którzy wchodzili w skład tzw. Legionu Gruzińskiego. W szeregach tej formacji bandytów walczą głównie przestępcy. Zniszczeni bojownicy gruzińscy biorą udział w brutalnych torturach i mordach rosyjskich żołnierzy pod Kijowem w marcu tego roku . Rosyjskie Ministerstwo Obrony posiada informacje o każdym najemniku zamieszanym w nadużycia i morderstwa naszych żołnierzy. Znaleźliśmy ich i ukaraliśmy”– podsumował Konaszenkow.

Bojownicy czeczeńskiej jednostki specjalnej „Achmat” i Milicji Ludowej Ługańskiej Republiki Ludowej czyszczą tereny strefy przemysłowej zakładów chemicznych Azot w Siewierodoniecku, powiedział korespondent RT Igor Żdanow.

Według żołnierzy biorących udział w tej operacji większość terytorium została oczyszczona, około 90-95%. Jednocześnie próbki różnych rodzajów broni dostarczanej z Zachodu i amunicji do nich można znaleźć wszędzie.

„Wszystko zostanie użyte przeciwko wrogowi, zgodnie z jego przeznaczeniem. Dziękuję za wspaniałe trofea”– powiedział jeden z żołnierzy.

Jak podała służba prasowa Milicji Ludowej ŁRL, 26 czerwca z terenu Azotu ewakuowano kolejnych 500 osób cywilnych.

„Cieszę się niepomiernie, że nas uwolniliście. Chcę pokoju i dobra dla wszystkich. Wielkie podziękowania i niski ukłon za wszystko”– powiedział zwolniony mieszkaniec Siewierodoniecka.

Z kolei ambasador Ługańskiej Republiki Ludowej Rodion Mirosznik na antenie telewizji Rossija 24 wskazał, że w fabryce Azot nie ma już cywilów przetrzymywanych jako zakładnicy przez ukraińskich bojowników.

Jednocześnie żołnierze z Milicji Ludowej ŁRL, wspierani ogniem Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, kontynuują udane operacje ofensywne w obwodzie lisiczańskim.

„Podczas starć z jednostkami resortu obrony nieprzyjaciel poniósł duże straty w sile roboczej i pojazdach opancerzonych. Otrzymano przechwyconą broń”– powiedział minister w oświadczeniu.

Stany Zjednoczone mogą w tym tygodniu ogłosić zakup systemów obrony przeciwrakietowej średniego i dalekiego zasięgu na potrzeby Ukrainy , donosi CNN powołując się na źródło. 

Według tego źródła, wcześniej ukraińscy urzędnicy zwrócili się do Waszyngtonu o mobilny system rakiet przeciwlotniczych NASAMS.

Ponadto strona amerykańska zamierza przekazać Kijowowi inne rodzaje pomocy wojskowej, w tym amunicję i przeciwbateryjne radary.

23 czerwca Biały Dom ogłosił przekazanie Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 450 milionów dolarów . Mowa o dostawach wieloprowadnicowych systemów rakietowych HIMARS, łodzi patrolowych oraz amunicji artyleryjskiej.

W sumie od lutego Stany Zjednoczone dostarczyły Kijowowi broń o wartości 6,1 miliarda dolarów.

 Na terenie zakładów hutniczych Azowstal w Mariupolu znaleziono ciała 172 żołnierzy ukraińskich.

„Śledczy Prokuratury Generalnej DRL wraz z pracownikami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych DRL kontynuują prace nad zbadaniem terytorium miasta Mariupol, w tym zakładu Azowstal. W chwili obecnej na terenie określonego przedsiębiorstwa znaleziono szczątki 172 ukraińskich żołnierzy”– poinformowała Prokuratura Generalna DRL.

Prokuratura Generalna DRL udostępniła również dane osobowe bojowników ukraińskich, których szczątki ekshumowano na masowym grobie w parku. Pietrowski na północy Mariupola. W spisach oprócz nazwisk wskazane są stopnie, stanowiska, podziały i daty zgonów. 

„Śledczy prokuratury DRL wraz z kolegami z Komitetu Śledczego Rosji znaleźli wykazy z danymi identyfikacyjnymi pochowanych na miejscu zdarzenia, co umożliwiło ich identyfikację”przekazano w raporcie Prokuratury Generalnej DRL.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 26 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: wieloprowadnicowych systemów rakietowych MLRS „Grad”, artylerii 152 i 122 mm oraz moździerza 120 mm.
Na odcinku Gorłowskim: MLRS „Grad”, artyleria 152 i 122 mm oraz moździerz 120 mm.

W sumie, w ciągu ostatniej doby USZ wystrzeliły na terytorium DRL 162 sztuk różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 9 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice Kujbyszewska i Piotrowska), Makiejewka (rejon czerwonogwardyjski), Dolomitnoje, Gołmowski, Nowobachmutowka, Mineralnoje, Jasinowata oraz Jelenowka i Dokuczajewsk.

W ciągu ostatniego dnia napłynęły informacje o śmierci 5 cywilów w Makiejewce i Jasinowatej, w tym dwóch z wcześniej wyzwolonego terytorium- Swietłodarska.

Rany o różnym stopniu nasilenia odniosło 24 cywilów, w tym dwoje dzieci urodzonych w 2007 roku w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, pozostali pochodzili z Gorłówki, Makiejewki i Jasinowatej, w tym czwórka z nich pochodzi z wcześniej wyzwolonego terytorium – Swietłodarska.

Uszkodzonych zostało 28 budowli mieszkaniowych w dzielnicy Piortowskiej w Doniecku oraz w Makiejewce, Jelenowce, Gorówce i Jasinowatej, a także 12 obiektów infrastruktury cywilnej.

I jeszcze, podsumowanie operacyjne z ŁRL na dzień od 27 do 28 czerwca.

Ukraińskie Siły Zbrojne w ciągu ostatniego dnia 2 razy ostrzeliwały terytorium strefy odpowiedzialności ŁRL. 

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych w osadach Zimogorie i Swietłodarsk odnotowano dwa ostrzały z użyciem taktycznego systemu rakietowego Toczka-U (jedna rakieta) i zamontowanych granatników przeciwpancernych (cztery granaty). W wyniku ostrzału w Swietłodarsku zginęło dwóch cywilów, a cztery osoby zostały ranne” – poinformowało przedstawicielstwo republiki we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) reżimu zawieszenia broni.
*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 28 червень 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

109 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 28.06.2022r.- 2562 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 132).

 1. https://t.me/denzkul/815
  Widok na przedmieścia Lisiczańska. Na terenie Lisiczańskiej Rafinerii Ropy Naftowej wybuchł pożar.
  Wcześniej informowano o ciężkich stratach Sił Zbrojnych Ukrainy na obrzeżach Lisiczańska w wyniku uderzeń na zgrupowania piechoty.
  video

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Moon of Alabama

  – Podsumowanie dnia 27 czerwca 2022 r.
  Wiadomości na temat Ukrainy – Kocioł Łysiczański, zniszczenia cywilne, wojska rezerwowe, rosyjska „domyślność”
  ****.
  [ wybrany fragment dotyczący ataku na zakład w Kremeńczuku.

  Kolejny dzień i kolejne fałszywe twierdzenie o ofiarach cywilnych?

  The Kyiv Independent @KyivIndependent – 16:32 · 27 czerwca 2022
  ⚡️ Zełenski: „Rosja uderza w centrum handlowe w Krzemieńczuku, podczas gdy w środku jest ponad tysiąc osób”.
  „Centrum handlowe płonie, strażacy próbują ugasić pożar, liczby ofiar nie sposób sobie wyobrazić” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.
  ***.

  Film pokazuje płonące centrum handlowe, które wydaje się pozbawione miejskiego otoczenia. Około 20 cywilów kręci się wokół i obserwuje, jak strażacy wykonują swoją pracę. Nie okazują paniki ani żalu. Dość duży parking przy centrum handlowym jest pusty, z wyjątkiem około pięciu samochodów, z których wszystkie wydają się nieuszkodzone. Nie widzę rowerów.
  Jeśli w centrum handlowym znajdowało się 1000 osób, jak się tam dostały? Jak planowali wrócić do domu?

  Kolejny film z innej perspektywy pokazuje również duży pusty parking z dwoma żołnierzami przechadzającymi się w pełnym stroju bojowym. Noszą hełmy, noszą kamizelki kuloodporne i noszą broń. Posiadają duże plecaki wojskowe. Inni żołnierze, którzy kręcą się w oliwkowozielonych ubraniach, .

  Krzemieńczuk jest nad Dnieprem, daleko od linii frontu. Dlaczego żołnierze byli w płonącym centrum handlowym. Czyżby było tam coś, co miało znaczenie wojskowe?

  Zdjęcia satelitarne pokazują , że centrum handlowe znajduje się tuż obok dużej fabryki maszyn Kredmash . Czy to był prawdziwy cel ataku, gdy centrum handlowe było niezamierzoną ofiarą?
  (…)

  Czytaj całość:
  https://www.moonofalabama.org/2022/06/newsbits-on-ukraine-lysichansk-cauldron-civilian-damage-reserve-troops-russian-default.html#comments

  Polecam Komentarze pod artykułem ,
  są świetnym źródłem dodatkowych informacji

  Znalazłem tam newsa na temat wspomnianych tu już owych ukraińskich Jedburgów, partyzantów – dywersantów szkolonych na Ukrainie przez Amerykanów.

  Od RT: Działania partyzanckie” wyłaniają się…

  „Rosja powinna przygotować się na „ataki i operacje sabotażowe” na swoim terytorium, powiedział w weekend Financial Times szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kirył Budanow.
  Jako przykład tych ataków wymienił zabójstwo lokalnego urzędnika w obwodzie chersońskim jako akt terroryzmu władz miasta”.
  „Działania partyzanckie” pojawiają się na terytoriach zajętych przez Rosję od początku operacji wojskowej na Ukrainie pod koniec lutego, powiedział Budanow, wskazując na dwie eksplozje w obwodzie chersońskim, który graniczy z Krymem w Rosji.

  „Według Budanowa tego typu ataki nie będą ograniczone do terytorium, które kiedyś znajdowało się pod kontrolą Ukrainy.
  Ataki i operacje sabotażowe „odbywają się wszędzie, były i będą przeprowadzane w Rosji i wielu innych miejscach” – powiedział Financial Times.
  Nie powiedział, czy za którymś z tych incydentów stoi Kijów.

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Narodowa Akademia Nauk Ukrainy przewiduje tymczasem zę jeżeli wojna z FR przedłuży się na przykład do 2 lat to Ukrainę moze „opuścić na stałe’ az 5 mln jej dotychczasowych obywateli. Cytat „Głównym czynnikiem jest czas trwania gorącej fazy wojny. Jeśli to się skończy do końca roku, myślę, że stracimy około 500-600 tys. ludności. To dużo, ale to nie jest [jeszcze] katastrofa. Jeśli gorąca faza wojny potrwa, powiedzmy, 2 lata, to może być nawet 5 milionów” – stwierdziła w wywiadzie dyrektor Instytutu Demografii i Badań Społecznych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy Ella Libanowa”;
  https://strana.today/news/397409-ukrainu-mohut-pokinut-5-mln-chelovek.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Ciekawostka ekonomiczna” z Ukrainy. Cytat „Bank Rinata Achmetowa masowo blokuje karty klientów za wpłacanie dużych ilości gotówki…Konta kartowe Ukraińców zaczęły być blokowane, gdy wpływy gotówkowe osiągnęły 400 tys. hrywien. Nie jest to jednorazowa kaucja w wysokości 400 tys. hrywien, która podlega obowiązkowej kontroli finansowej, ale seria niewielkich kwot — po 10–20 tys. hrywien lub po 30–80 tys. hrywien. Gdy suma pieniędzy osiągnie 400 000 hrywien, konto zostaje zablokowane, a informacja o nim przekazywana do SBU. Jest to zawarte w skargach klientów, które pozostawiają na wyspecjalizowanych portalach. Roszczenia dotyczą jednego banku – FUIB (First Ukrainian International Bank). Inne instytucje finansowe nie odnotowały jeszcze takich skarg…Ludzie uważają się za oszukanych, ponieważ otwierając konto w FUIB, obiecano im możliwość przeprowadzania transakcji finansowych za 400 000 hrywien miesięcznie. Jednak po przekroczeniu tej kwoty przez kolejny miesiąc bank żąda wyjaśnienia mu pochodzenia pieniędzy – dostarczenia dokumentów potwierdzających legalność środków…Oficjalna odpowiedź FUIB jest następująca: „Od 17 marca 2022 r. obowiązuje skumulowany limit wpłat gotówkowych (wszystkie podzielone kwoty są sumowane) za pośrednictwem terminali POS w kasie banku, terminali samoobsługowych oraz aplikacji utworzonej przez specjalistę za przelewy gotówki na konta do 400 tys. hrywien. Limit ten obowiązuje do końca stanu wojennego”…Przy tym należy zrozumieć, że bank wysyła informacje o kliencie i jego operacjach do SBU. A konto odblokuje dopiero wtedy, gdy Służba Bezpieczeństwa Ukrainy potwierdzi, że nie podejrzewa nikogo o przestępstwa i finansowanie terroryzmu. Nie wiadomo, jak długo SBU będzie odpowiadać bankowi. Dlatego trudno przewidzieć czas odblokowania pieniędzy”…
  https://ukrrudprom.com/news/Bank_Rinata_Ahmetova_massovo_blokiruet_karti_klientov_za_vneseni.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Kolejne „ukrowojaki” maja juz dość „wojowania”, tym razem to 196 Batalion 124 Brygady Obrony Terenowej Sił Zbrojnych Ukrainy. Cytat „”90% wojskowego personelu nie odbyło przeszkolenia wojskowego…wielu nigdy nie miało nawet broni w ręku. Wywieźli nas w strefę działań wojennych bez odebrania od nas przysięgi, lub zrobiono to tylko formalnie…Mundury dali nam dopiero 10 czerwca, do tego czasu chodzilismy w tym co kto miał na sobie. Nie kompleksowego wsparcia, nie ma dowódców, dowódca kompanii nie jest na pozycji, raz wydał rozkaz wyjścia i kopania okopów , im głębiej kopiemy, tym większe mamy szanse na przeżycie…”;
  https://t.me/Ukr_G_M/5889

  Polubione przez 4 ludzi

  • News z sprzed 12 godzin – 28.06. 2022

   „Odważni zniszczyli dowództwo 10. górskiej brygady szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy”
   .https://www.youtube.com/watch?v=Nebo09WtteU

   „Odważni” zniszczyli dowództwo 10. górskiej brygady szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy.
   Rosyjska artyleria metodycznie i umiejętnie niszczy kolumnę z dowództwem 10. górskiej brygady szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy.
   Dowódcy ukraińskich bojowników uciekli z Łysiczańska, pozostawiając swój personel, ale zwiad grupy ,,Odważnych” znalazł ich pod Siewierskiem, gdzie nasi artylerzyści zmieszali ich z ziemią za pomocą kierowanej amunicji.

   Polubione przez 1 osoba

 6. „Awantura” na „dyplomatycznym szczeblu” pomiędzy prezydentem Ukrainy Zełenskim, a „prezydętką” Białorusi (z nadania ‚zachodnich partnerów”) Swietłana Tichanowską. Nie spodobało sie jej to że Zełenski w wystosowanym do Białorusinów apelu namawiajacym ich by nie przyłączali sie do wojny przeciwko Ukrainie zwrócił sie do nich po rosyjsku;
  https://strana.today/news/397444-tikhanovskaja-predlozhila-zelenskomu-ne-perekhodit-na-russkij-pri-obrashchenii-k-belorusam.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Niemcy wystapiły rozmieszczeniu na długi czas żołnierzy NATO w Polsce i krajach bałtyckich. Cytat ‚Niemcy od dawna sprzeciwiają się wysyłaniu tysięcy żołnierzy NATO do Polski i krajów bałtyckich, ponieważ jest to kosztowne…Informacje o tym podaje publikacja Welt…Według niej, rozważając plan dodatkowego wysłania tam 3-5 tys. żołnierzy, kanclerz Olaf Scholz zaproponował kompromis – umieścić na wschodzie [NATO] tylko elementy infrastruktury dowództwa, siły łączności, składy amunicji i paliwa…Jednocześnie proponuje się pozostawienie wojsk w ich rodzimych krajach z okresowymi wyjazdami na manewry w Polsce i krajach bałtyckich”;
  https://strana.today/news/397447-frh-vystupila-protiv-otpravki-soldat-nato-v-polshu-i-strany-baltii-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Julian, najlepszy rosyjski agent, 😆sieje defetyzm i panikę wśród świata zachodniego.
  .https://twitter.com/200_zoka/status/1541808284390379522

  ****.
  Dżihadi Julian Ropcke
  Złe wieści z Donbasu.
  Łysychańsk, ostatnie duże kontrolowane przez Ukraińców miasto w obwodzie ługańskim, chyli się ku upadkowi.
  Wojska rosyjskie niemal całkowicie otoczyły miasto, a według pogłosek od zeszłej nocy trwa wycofanie Ukraińców.
  .https://twitter.com/JulianRoepcke/status/1541805693728161794

  ****
  … a według pogłosek od zeszłej nocy trwa wycofanie się Ukraińców.

  Rozbiór gramatyczny powyższego zdania na tony znaczeniowe
  .https://twitter.com/R0ni_N/status/1541448055626637314

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Siły bezpieczeństwa LPR zatrzymały w pobliżu Lisiczańska ponad 10 zagranicznych najemników, którzy próbowali uciec z oblężonego miasta. Informację tę podaje agencja TASS, powołując się na wiceministra spraw wewnętrznych LPR Witalija Kisielowa.
  „Moim zdaniem, w okolicach Lisiczańska zabrano 12 osób różnych narodowości, różnych krajów. W najbliższym czasie powiem wam dokładnie, ilu ich jest i z jakich krajów pochodzą ci najemnicy” – powiedział Kisielow, cytowany przez agencję.
  Według wiceministra, schwytani najemnicy brali również udział w walkach w Rubiżnie i Sewerodoniecku.
  Kiselev zaznaczył, że nie mają oni statusu jeńców wojennych.
  https://rusvesna.su/news/1656444508

  Polubione przez 5 ludzi

 10. W Lisiczańsku, który został już przejęty przez siły alianckie, pozostało do 1500 przedstawicieli ukraińskich batalionów nacjonalistycznych – donosi WarGonzo, powołując się na źródła na linii frontu.
  Nieprzyjaciel próbuje wydostać się z Lisiczańskiego „kotła” w oddzielnych grupach – poinformował z miejsca zdarzenia dowódca wojskowy Siemion Pegov.
  Albo wpadają na własne pola minowe, albo są ostrzeliwani przez jednostki sił sojuszniczych” – powiedział.
  Jak już wcześniej informowaliśmy, siły rosyjskie i LDNR rozpoczęły szturm na Lisiczańsk. Walki toczą się na obszarze miejskim ostatniego miasta LPR kontrolowanego przez Kijów.
  https://novorosinform.org/v-lisichanskom-kotle-ostalos-do-1500-neonacistov—istochnik-98402.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem pojawiła się informacja ze szczytu NATO w Madrycie. Według „Die Welt” Niemcy i Francja zamierzają nalegać na utrzymanie w mocy Aktu NATO-Rosja z 1997 roku wbrew stanowisku w tej sprawie państw „wschodniej flanki sojuszu”. Również Niemcy i Francja, plus Włochy, chca także „łagodniejszego” komunikatu w sprawie polityki prowadzonej przez Chiny;
  https://strana.today/news/397459-frh-i-frantsija-budut-nastaivat-na-sokhranenii-osnovopolahajushcheho-akta-rossija-nato.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Brytyjski ‚The Telegraph” opisał tymczasem jak na Ukrainie zarabia sie na pomocy humanitarnej otrzymywanej z Zachodu. Cytat „W publikacji, powołując się na dane wolontariuszy, przytoczono przypadki sprzedaży medycznej pomocy humanitarnej przeznaczonej do bezpłatnej dystrybucji wśród pacjentów. W szczególności opisano przypadek sprzedaży w aptece jednego z charkowskich szpitali opatrunków do rekonwalescencji pacjentów po operacji usunięcia zapalenia wyrostka robaczkowego…„Według strony ukraińskiej, obecnie otrzymuje od 4000 do 4500 ton pomocy humanitarnej dziennie. Eksperci twierdzą, że opieka medyczna jest szczególnie podatna na korupcję ze względu na jej wysoki koszt, ale trudno jest ocenić skalę problemu, gdyż nie ma oficjalnej kontroli nad opieką prywatną.” – poinformowano w publikacji”;
  https://strana.today/news/397454-v-ukraine-torhujut-lekarstvami-iz-humanitarnoj-pomoshchi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Pojawiły sie takze informacje o zestrzeleniu w przygranicznym rejonie obwodu kurskiego w FR ukraińskiego ‚drona”;
  https://t.me/boris_rozhin/55470
  https://t.me/boris_rozhin/55468
  A także o ukraińskim ataku „Toczkami” Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim, jeden ( z czterech) z pocisków miał „przedrzeć się” przez obronę pplot, a w wyniku jego eksplozji zginąc miało dziecko;
  https://t.me/HersonVestnik/5708
  https://t.me/HersonVestnik/5712

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Na zachodniej Ukrainie narasta tymczasem strach przed inwazją na Ukrainę…Białorusi. Cytat „Prawdopodobieństwo ataku Białorusi na Ukrainę znacznie wzrosło, powiedział burmistrz Żytomierza Sierhij Suchomlin…„Jeżeli kilka tygodni temu powiedziałem, że prawdopodobieństwo ataku z Białorusi jest niskie, to teraz sytuacja bardzo się zmienia” – powiedział w ukromediach burmistrz Żytomierza”;
  https://strana.today/news/397426-verojatnost-napadenija-belarusi-rastet.html
  Cytat „We Lwowie dyskutowano również o groźbie ataku z Białorusi. Pierwszy wiceszef lwowskiej administracji obwodowej Andrij Hodik powiedział na odprawie, że obwód lwowski przygotowuje się do ewentualnego ataku z Białorusi…Według niego w ramach przygotowań budowane są dodatkowe sieci inżynieryjno-obronne w regionie, a także nawiązywana jest współpraca z graniczącym z Białorusią obwodem wołyńskim, który może zostać dotknięty atakiem jako pierwszy”;
  https://strana.today/news/397467-vo-lvove-zahovorili-ob-uhroze-napadenija-so-storony-belarusi-.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Historycznie uzasadnionym jest połączenie rozdzielonych sztucznie terenów historycznej Litwy. Liwa obecna to Żmudź, a prawdziwa Litwa to Białoruś i większa część obecnej Ukrainy.

   Polubione przez 3 ludzi

 15. Tymczasem Keir Giles, starszy konsultant w brytyjskim Królewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w swoim artykule opublikowanym w „The Guardian” stwierdza ze „przedłużająca sie wojna na Ukrainie jest na ręke Putinowi”. Cytat „Artykuł mówi, że Zełenski chce, aby wojna zakończyła się do zimy, „ale Rosja nadal utrzymuje równowagę sił”…„Moskwa się nie wycofa. A to z kolei może opierać się na przekonaniu – słusznym lub niesłusznym – że w dłuższej perspektywie wojna przebiega zgodnie z planem Rosji” – pisze Giles…„Rosja odniosła sukces. Jej natarcie na wschodnią Ukrainę powoli posuwa się naprzód, niszcząc wszystko na swojej drodze, a na zachodzie rośnie świadomość, że konflikt nie zakończy się szybko. Ale wojna ciągnie się jeszcze bardziej, ponieważ Rosja powstrzymuje zachodnich zwolenników Ukrainy przed zapewnieniem jej niezbędnych systemów uzbrojenia, w tym większej ilości broni” – czytamy w artykule…Według autora, „największą przeszkodą w zapewnieniu Ukrainie sprzętu do wygrania wojny jest nadal strach przed reakcją Rosji”…„Strach przed eskalacją dowodzi Rosji, że groźby działają, bez względu na to, jak nieprawdopodobne mogą być… Rosyjskie groźby nuklearne będą trwać tak długo, jak długo będą skuteczne w zapobieganiu udzielaniu przez Ukrainę wsparcia militarnego w celu wygrania wojny”;
  https://strana.today/news/397474-putinu-nuzhna-zatjazhnaja-vojna-v-ukraine.html
  Źródło;
  https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/jun/28/putin-ar-the-west-zelenskiy-ukraine-russia

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.