Wojna już nie domowa na Ukrainie 29.06.2022r.- 2563 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 133).


„Niemy krzyk”– dzień 768.

A co będzie, gdy gazu nie będzie?

„Do tej pory 12 z 27 państw UE nie otrzymuje w całości lub w części rosyjskiego gazu”– powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej 24 czerwca po szczycie UE w Brukseli.

Podkreśliła też, że UE już dawno zaczęła przygotowywać się do takiej sytuacji i liczy na ogólnoeuropejskie, a nie narodowe środki, by poradzić sobie z redukcją importu z Rosji.

Problemy z dostawami gazu– w ramach kryzysu paliwowego, który ogarnął całą Europę i Stany Zjednoczone– były skutkiem antyrosyjskich sankcji nałożonych przez Zachód po rozpoczęciu w lutym br. operacji specjalnej na Ukrainie. Problemy zaczęły się jesienią ubiegłego roku, kiedy ceny gazu zaczęły bić rekordy– było to również konsekwencją sytuacji geopolitycznej wokół Ukrainy, kiedy Waszyngton zastraszał swoich sojuszników perspektywą nieuchronnej „rosyjskiej agresji”.

Oczywiście nie chodzi tu tylko o Ukrainę: Europę ogarnęła burza w szklance wody wywołana przez lata nagromadzonych czynników, w tym polityki UE zmierzającej do rezygnacji z kontraktów długoterminowych, przekierowania dużej ilości LNG do gospodarek krajów azjatyckich, które szybko odbudowują ją po pandemii oraz opróżnianiu magazynów po mroźnej zimie.

Już jesienią pojawiły się zakłócenia i już wtedy można było wyciągnąć wnioski i zastanowić się, jak przygotować do nowej sytuacji. 

Na przykład w ostatnich latach na pytanie, czy istnieje opcja, w której projekt Nord Stream 2 zostałby ostatecznie zatrzymany, było oczywista odpowiedź: stało by się to tylko w wypadku wojny. A do czego w rzeczywistości doszło?  Otóż, po 24 lutego Europejczycy zaczęli gwałtownie zaciskać pętlę na własnych szyjach, co doprowadziło do obecnego kryzysu paliwowego– i co było do przewidzenia.

Na ogół, jak dotąd polityka jest wyrazicielem interesów gospodarczych, a interesy ekonomiczne determinują działania w polityce, ale jak ostatnio widać są od tej reguły wyjątki, czego przykładem są sankcje antyrosyjskie, które nie tylko dewastują całe sektory zachodniej gospodarki, ale zagrażają bezpieczeństwu narodowemu poszczególnych państw.

Było to szczególnie odczuwalne na Węgrzech, których rząd  określił odmowę importu rosyjskiego gazu  gospodarczym samobójstwem.

W rezultacie UE nie poszła na ten chory układ. Po miesiącach gorzkich sporów wprowadzono embargo na ropę, ale częściowo, usuwając spod niego ropę z rurociągów. Ale wielokrotnie trudniej było zrezygnować z rosyjskiego gazu przez niektóre kraje- np. Niemiec, wiodącej gospodarki UE, stało się to po prostu zagrożeniem dla jej dalszego istnienia.

Na śmieszne i niezdarne próby Zachodniej Europy strzelenia sobie w stopę, ale tak żeby przy tym kula ominęła kości i w dodatku aby nie bolało za bardzo, Moskwa zareagowała niestandardowo, bo zapowiedziała rozliczanie płatności za gaz wyłącznie w rublach. W rzeczywistości proponowany schemat oczywiście nie doprowadził do tego, że europejskie firmy pospieszyły z kupnem rosyjskiej waluty, gdyż nadal płaciły rachunki w euro, ale za pośrednictwem rosyjskiego banku, który dokonywał wymiany euro na ruble. Był to naturalny odruch ochrony swoich interesów, bo rachunki w zachodnich bankach nie były już wiarygodne, a Rosja ryzykowała utratę obcej waluty za dostarczony gaz, czyli po prostu zostałaby okradziona. Jednocześnie z jakiegoś powodu Europejczycy nie uważali tego procesu za rabunek i byli bardzo oburzeni perspektywą zapłaty w rublach. Tak bardzo, że pod naciskiem Stanów Zjednoczonych i lokajskiej wobec nich- Polski większość z krajów Zachodniej Europy zdecydowała się zrezygnować z tej formy rozliczeń za rosyjski gaz, a tym samym- zrezygnować z jego importu.

Tak więc wśród odmawiający zakupu rosyjskiego gazu w formule przeliczania euro na ruble, znalazły się: polski koncern PGNiG, bułgarski Bulgargaz, fiński Gasum, holenderski GasTerra, duński Orsted Salg & Service i brytyjsko-holenderski Shell Energy Europe. Oznacza to, że Bułgaria, Dania, Holandia, Polska i Finlandia odmówiły rosyjskiego gazu. Co prawda  Shell Energy Europe częściowo dostarczał Niemcom rosyjski gaz, ale jego udział był zbyt mały (jedynie 1,2 mld m3 gazu z ponad 40 mld m3 gazu rocznie). Więc z tej strony strata prawie nic nie zmieniła.

Jeśli oceniamy straty Rosji, to też nie można ich nazwać znaczącymi. Według ekspertów mówimy o 12% (19,1 mld metrów sześciennych rocznie ze 155) całkowitego wolumenu dostaw do krajów UE.

Jednocześnie należy zauważyć, że wiele z tych krajów nadal odbiera rosyjski gaz rewersem z Niemiec. Wreszcie mówiąc o odrzuceniu rosyjskiego gazu, Europejczycy z jakiegoś powodu zapominają wspomnieć o rosyjskim LNG, a przecież Rosja jest tu jednym ze światowych liderów, a część LNG, którą Stany Zjednoczone dostarczają Europie, kupiły od Rosji . Oczywiście Europejczycy nie uważają już odwrotnego rurociągu i odsprzedają LNG jako nierosyjski, co oznacza, że ​​mogą go kupić.

Jak widać, de facto embargo nie zostało wprowadzone, co oznacza, że ​​odmowa zakupu rosyjskiego gazu jest czysto polityczną demonstracją własnej rusofobii i głupoty. Większość Europejczyków spokojnie otrzymuje błękitne paliwo z Rosji i nie cuchnie im on ruskimi onucami.

Jednak nie wszystko jest takie proste jakby z pozoru wyglądało. Otóż ci, którzy chcą ograniczyć dopływ rosyjskiego gazu do Europy, znaleźli na to sposób.

W połowie czerwca Kanada wstrzymała dostarczenie turbin Siemensa dla Nord Stream 1, która została wysłana do Niemiec w celu jej okresowego serwisu. Powodem są sankcje antyrosyjskie. Siemens Energy powiedział, że turbiny gazowe nie mogą być obecnie dostarczone do klientów, a rządy Kanady i Niemiec zostały poinformowane o incydencie i obecnie szukają „realnego rozwiązania” stworzone przez siebie sztucznego problemu.

Przypomnę, że turbiny gazowe napędzają sprężarki potrzebne do sprężania gazu w rurociągu. Są to przerobione lotnicze turbiny gazowe.

Oczywiście nie zatrzymało to Nord Stream 1, ale znacznie ograniczyło przepompowywanie przez niego gazu, do ilości nie więcej niż 67 mln metrów sześciennych dziennie, wobec planowanych 167 mln. To znaczy do około 40% gazu od maksymalnej przepustowości gazociągu.

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że to nie Kanada została za tą sytuację obwiniona, ale Rosja.

Nie dość tego, Niemcy wyraziły obawy, że Rosja mogłaby rzekomo wykorzystać coroczną konserwację techniczną Nord Stream 1 do całkowitego odcięcia dostaw gazu do kraju,  informuje Financial Times. Podważy to starania Berlina o zapełnienie magazynów przed zimowym sezonem grzewczym, zwiększając ryzyko kryzysu energetycznego w Niemczech. Obecnie sytuacja z dostawami gazu jest już i tak dość napięta, nawet bez zatrzymywania dostaw przez Nord Stream 1.

Według  szefa niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci Klausa Müllera Niemcy są w stanie przetrwać bez rosyjskiego gazu niecałe trzy miesiące zimy. Ponadto nie wykluczył zakończenia dostaw gazu z Rosji przez Nord Stream 1.

Kto jest winny? 

Zgodnie z zachodnią logiką oczywiście Rosja! 

Nie tylko Niemcy cierpią z powodu nieciekawej sytuacji związanej z Nord Stream 1. To także Francja, Austria, Włochy, Czechy, Szwecja. Do listy ofiar można dodać Węgry, które obecnie nie otrzymują gazu z powodu prac prewencyjnych nad Turkish Stream. A więc pięciu odmów, sześć ofiar z powodu Kanady i Węgier. Razem 12 krajów. Najwyraźniej Ursula von der Leyen ma je na myśli.

Obecnie istnieją dwie trasy dostaw rosyjskiego gazu do Europy: 42 mln m3 dziennie przez Ukrainę i 67 mln przez Nord Stream 1. I jest to wystarczająca ilość zapotrzebowania na rosyjski gaz, ale tylko w okresie letnim. Jednocześnie korzystając ze zmniejszonego zapotrzebowania na gaz w okresie letnim zapasy na zimę są przygotowywane latem, tak więc gdy lato już się rozpoczęło to niedługo trzeba będzie zapełnić magazyny gazu na zimę. 

Ale czym je wypełnić jeśli tego gazu nie ma?

Jednocześnie warto przypomnieć, że już jest gotowy do przesyłu Nord Stream 2. Tak więc, o ile jeszcze powinna spaść ilość dostarczanego przez Nord Stream-1 gazu, aby Zachodnia Europa reanimował projekt Nord Stream-2?

Są już w tym celu prowadzone pewne opaczne przygotowania. Otóż niemieckie Ministerstwo Finansów zamierza znacjonalizować część gazociągu Nord Stream 2 przebiegającą przez niemieckie wody terytorialne. Według   Spiegla rury będą przydatne do pompowania gazu z pływających terminali do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego. I jest to bez wątpienia szalone, jeśli faktycznie to zrobią.

Jak zawrócono uwagę w Spieglu, reakcja Rosji na takie posunięcie musi być ostra, i już Niemcy obawiają się, że w odpowiedzi Rosja może całkowicie odciąć dopływ gazu.

W marcu niemiecki minister gospodarki Robert Habeck zakładał, że do lata 2024 r. kraj uniezależni się od gazu z Rosji.  Eksperci szacują, że Niemcy uniezależnią się od rosyjskiego gazu za co najmniej pięć do siedmiu lat. Ale jest to tylko możliwe, gdy pojawią się jakieś konkretne alternatywy oraz częściowego powrotu do energetyki jądrowej i węglowej, co nie jest zgodne z obecnym zielonym kursem jakim podążają kraje UE, zwłaszcza że Zieloni są częścią rządzącej koalicji Niemiec.

W tej sytuacji Katar zadał Zachodniej Europie zdradziecki cios w plecy i zażądał długoterminowych kontraktów na LNG. Od tego jednak Europa od lat stara się uciec w stosunkach z Rosją. Teraz będzie tak samo, tylko drożej. I do tego bardzo droga zielona energia. 

Mówi się, że jak bóg chce kogoś ukarać to odbiera mu rozum……i właśnie obecnie Europa pogrążona w dobrobycie nadmiernej konsumpcji i wcielania w życie idei gender- prawdopodobnie sobie właśnie na to zasłużyła.

Oczywiście jako ostateczność istnieje jeszcze kwestia popełnienia zbiorowego samobójstwa.

*


Poranna (28.06.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Ponad 100 żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ), zagraniczni najemnicy i do 15 sztuk sprzętu zostało zniszczonych w wyniku strajków rosyjskich sił powietrznych w miejscu nazistowskiej formacji „Azow” w Charkowie, podało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Departament Obrony zwrócił też uwagę na nasilone przypadki „przyjacielskiego ostrzału” na stanowiskach . Powodem jest słabe wyszkolenie zmobilizowanych do USZ i niski poziom wyszkolenia zagranicznych najemników. Ponadto rosyjskie siły kosmiczne w Krzemieńczuku uderzyły w hangary bronią i amunicją otrzymaną ze Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich.

Rosyjskie Siły Powietrzno-kosmiczne zaatakowały hangary bronią i amunicją otrzymaną ze Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich za pomocą precyzyjnej broni powietrznej, powiedział generał porucznik Igor Konaszenkow, rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Wyjaśnił, że magazyny znajdowały się na terenie zakładu maszyn drogowych Kremenczug.

„W wyniku precyzyjnego uderzenia została trafiona broń i amunicja produkcji Zachodu, skoncentrowana w magazynie w celu dalszego wysłania do ukraińskiej grupy wojsk w Donbasie. Detonacja zmagazynowanej amunicji do broni zachodnich spowodowała pożar w niedziałającym centrum handlowym znajdującym się na terenie zakładu”– powiedział Konaszenkow.

Ponadto rosyjskie siły kosmiczne uderzyły w dwa stanowiska dowodzenia w spornym regionie DRL, a także w siłę roboczą i sprzęt wojskowy USZ w 28 obwodach na kierunkach ługańskim i donieckim. 24 stanowiska dowodzenia, jednostki artylerii i moździerzy w 58 obwodach oraz siła robocza i sprzęt wojskowy w 304 obwodach zostały zaatakowane przez samoloty, oddziały rakietowe i artylerię. W tym samym czasie rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły trzy samoloty Su-25 i jeden śmigłowiec Mi-8 ukraińskich sił powietrznych, dziewięć dronów, przechwyciły siedem ukraińskich pocisków balistycznych Toczka-U i zniszczyły dziesięć wyrzutni rakietowych.

„Ukraińskie Siły Zbrojne ponoszą dotkliwe straty w wyniku wspólnych działań Sił Zbrojnych Rosji, jednostek Milicji Ludowej DRL i ŁRL”– podkreślił przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

W wyniku ostrzałów Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych na punkt rozmieszczenia nazistowskiej formacji ‚Azow’ w Charkowie i jednego z batalionów 92 brygady piechoty zmotoryzowanej w pobliżu wsi Pokotiłówka w obwodzie charkowskim, ponad 100 ukraińskich wojskowych oraz zagraniczni najemnicy zostali zlikwidowani, a także  do 15 jednostek sprzętu pancernego i samochodowego”– powiedział Konaszenkow.

Według niego na stanowiskach ukraińskich coraz częściej zdarzają się przypadki „ognia przyjacielskiego” ze strony ich kolegów ze względu na „słabe wyszkolenie zmobilizowanych obywateli i niski poziom wyszkolenia zagranicznych najemników”.

„Tak więc rekruci, którzy przybyli, aby uzupełnić zapasy 97 batalionu 60 brygady piechoty, zostali poddani ostrzałowi moździerzy od swoich kolegów. Podobny incydent miał miejsce w 28 brygadzie zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych, gdzie zagraniczni najemnicy otworzyli ogień do grupy rozpoznawczej tej jednostki. W rezultacie na miejscu zginęło czterech żołnierzy, trzech zostało rannych”– powiedział przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Według mieszkańców Lisiczańska oddziały USZ opuszczają miasto małymi grupami. 

„Mieszkańcy informują, że obserwują początek wycofywania się ukraińskich formacji zbrojnych z Lisiczańska. Wczoraj próbowali przejść przez Wierchniekamienkę w kierunku Siewierska, ale pod ciosami alianckiej artylerii i rosyjskich sił powietrznych stracili kilka kolumn”– poinformował wczoraj ambasador Ługańskiej Republiki Ludowej w Rosji  Rodion Mirosznik.

Mirosznik poinformował też i o tym, że ukraińskie wojsko próbowało przebić się przez wieś Biełogorowka. Według niego, do Siewierska ciągną także rezerwowe wojska ukraińskie z miejscowości Nowodrużewka, Priwoły, Szepiłowo, a także z kierunku Kramatorska i Sławiańska.

Wyzwolone wsie Nowosiełowka i Nowobachmutowka, znajdujące się w strefie wpływów Jasinowatej, zostały prawie całkowicie zniszczone. 

„Kilka osiedli jest nam podporządkowanych, w szczególności Nowosiełowka i Nowobachmutowka, ale jak dotąd jest tam bardzo trudno- są bardzo aktywnie ostrzeliwane przez wroga i jest tam ponad 90% zniszczeń”– odpowiedział szef administracji miasta Dmitrij Szewczenko na pytanie DAI o przywrócenie spokojne życie na wyzwolonych ziemiach. 

Władze pomagają w każdy możliwy sposób: dostarczają żywność, dają paliwo do generatorów. W dzielnicach podległych miastu ludność liczy zaledwie kilkaset osób. 

Od początku kwietnia zgodnie z dekretami podpisanymi przez szefa DRL Denisa Puszilina wsie Nowosiołówka, Troickoje, Nowobachmutówka zostały na stałe podporządkowane administracyjnie władzom Jasinowatej . 

Siły zbrojne ML DRL zablokowały autostradę Lisiczansk-Artemowsk.

Donoszą o tym źródła projektu @wargonzo na linii frontu Donbasu. 

„Droga była wcześniej pod naszą kontrolą ogniową, ale nieprzyjaciel regularnie próbował wyrwać się z okrążenia wzdłuż niej– mimo ostrzału i niskiego procentu przeżycia.

Teraz żołnierze 100 i 5 brygady ML DRL udali się bezpośrednio w kierunku drogi, dokonując poważnego przełomu. Pokrywa kotła wokół Lisiczańska zostaje zatrzaśnięta. 

Szczegóły i specjalne włączenie wkrótce „– powiedział dowódca wojskowy projektu Siemion Pegow.

Poza tym, w ciągu ostatnich 24 godzin przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 41 przypadków ostrzału przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: wieloprowadnicowych systemów rakietowych MLRS „Grad” i „Huragan” oraz artylerii ciężkiej 152 i 122 mm.
W rejonie Jasinowatej: MLRS „Grad” i artyleria 122 mm.
Na odcinku Gorłowskim: MLRS „Grad”, artyleria 152 i 122 mm, moździerze 120 i 82 mm, granatniki RPG-7 / SPG-9 oraz granatnik podlufowy, a także broń strzelecka.

W sumie, w ciągu minionego dnia USZ wystrzeliły na terytorium DRL 285 sztuk różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 10 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck (dzielnice kirowska i piotrowska),  Gorłówka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni imienia Gagarina i 6/7), a także Dolomitnoje, Gołmowskij, Nowobachmutowka, Zajcewo (południowe obrzeża), Pantelejmonowka, Ozerjanowka oraz Jasinowata i Jakowlewka.

W ciągu ostatniego dnia napłynęły informacje o zranieniu 4 cywilów w donieckiej dzielnicy Piotrowskiej oraz w Gorłówce, m.in. kobiety urodzone w 1962 roku z wcześniej wyzwolonego terytorium w miejscowości Nowosiełowka II.

Uszkodzonych zostało 28 domów w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku oraz w Gorłówce i Jasinowatej, a także 3 obiekty infrastruktury o przeznaczeniu cywilnym.

I jeszcze podsumowanie operacyjne na dzień od 28 do 29 czerwca z ŁRL.

Wojska ukraińskie w ciągu ostatniego dnia 2 razy ostrzelały tereny w rejonie działania ŁRL. 

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych w osiedlach Pierewalsk i Popasnaja zanotowano dwa ostrzał z wielu wyrzutni rakietowych M142 HIMARS (1 pocisk) i BM-21 Grad” (16 pocisków)”– poinformowało przedstawicielstwo republiki we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) reżimu zawieszenia broni.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 29 червень 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

95 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 29.06.2022r.- 2563 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 133).

 1. Vera Van Horne
  @Veravanhorne ·18h
  Rusofobowie w USA/Wielkiej Brytanii muszą świętować: Tego samego dnia
  – Rosja została ogłoszona jako zagrożenie
  – Turcja zgodziła się na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO
  – Rosja została oczerniona przez media za puste centrum handlowe

  BTW, dziś w pobliżu Lisiczanska zginęło 1000 Ukraińców (No cóż…)

  Wiesz, kto na pewno NIE świętuje?… Kurdowie.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. UWAGA!!! WAZNE!!! Rosyjscy zwiadowcy „Brav” poinformowali o schwytaniu w okolicach Lisiczańska grupy zagranicznych najemników, w tym osób zamieszanych w egzekucje rosyjskich żołnierzy.
  W wyniku zaplanowanych działań zwiadowcow i członków RER grupa została zanonimizowana, ujawniono jej lokalizację, a w konsekwencji przeprowadzono operację mającą na celu jej wyeliminowanie.
  Kilku ciekawych towarzyszy dostało się do niewoli. Ucieszyły mnie słowa znajomego, że „każdy potwór (zbrodniarz wojenny – przyp. RV) jest dokładnie monitorowany: gdzie walczy, jak się porusza, gdzie śpi, ustala się więzi rodzinne i najbliższy krąg towarzyski.
  Prędzej czy później znajdziemy wszystkich, bez wyjątku” – powiedział ankieter RV.
  Obiecali, że zdjęcia więźniów pokażą później, teraz współpracują z nimi służby specjalne.
  https://cont.ws/@SonOfCont/2320214

  Polubione przez 4 ludzi

 3. BEZSENSOWNE WOJSKOWE GESTY NATO
  28 czerwca 2022 autor: Larry Johnson 7 komentarzy

  ***.
  NATO nadal rozkoszuje się zbiorowym złudzeniem i udaje, że ma siłę i siłę, by zmienić wynik na Ukrainie. Pokazały to dzisiaj fanfary wokół wiadomości, że Turcja nie będzie już blokować Szwecji i Finlandii przed dołączeniem do załogi Titanica . W poniedziałek (27 czerwca) sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił, że NATO wzmocni swoje wojska na zachodniej granicy w pobliżu Rosji :

  Zwiększymy liczbę sił wysokiej gotowości do grubo ponad 300 000” – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli.

  Obejmuje to „więcej wstępnie ustawionego sprzętu i zapasów materiałów wojskowych; bardziej wysunięte do przodu zdolności, takie jak obrona powietrzna; wzmocnione dowodzenie i kontrolę oraz ulepszone plany obronne z siłami wstępnie przydzielonymi do obrony konkretnych sojuszników. . .

  Demencja Joe Biden wtrącił się dzisiaj :

  Stany Zjednoczone ogłoszą jutro konkretne ogłoszenia na lądzie, morzu i w powietrzu w sprawie dodatkowych zobowiązań dotyczących postaw sił w dłuższej perspektywie, wykraczającej poza czas trwania tego kryzysu, niezależnie od tego, jak długo będzie trwał – powiedział Sullivan na pokładzie Air Force One, gdy Biden leciał do Madryt. „Pomoże to zwiększyć obecność morską Stanów Zjednoczonych i NATO”.

  „Pod koniec szczytu zobaczysz silniejszą, skuteczniejszą, bardziej wiarygodną w walce, bardziej zdolną i bardziej zdeterminowaną postawę sił, aby wziąć pod uwagę ostrzejsze i nasilone rosyjskie zagrożenie” – dodał.

  Jeśli nie znasz terminów wojskowych, pozwól, że ci pomogę. Czym jest brygada? Armia Stanów Zjednoczonych, która nie walczyła w wojnie naziemnej od czasów Korei, używa teraz „Brygadowych Zespołów Bojowych”:

  Brygadowy zespół bojowy (BCT), w którym każda brygada zawiera elementy bojowe i ich jednostki wsparcia. Po reformie z 2013 r . liczebność personelu BCT waha się od 4400 personelu dla BCT piechoty, przez 4500 personelu dla BCT Stryker , do 4700 personelu dla opancerzonych BCT.

  300-tysięczne siły NATO nie zostaną rozmieszczone w jednej formacji w jednym miejscu.
  Siły zostaną rozproszone wzdłuż granicy z Ukrainą, która rozciąga się od Rumunii do Polski.
  Ponadto NATO prawdopodobnie umieści część wojsk na Litwie, Łotwie i Estonii.

  Ale to rozproszenie sił oznacza, że ​​wszystko, co masz, to potknięcia lub progi zwalniające na wypadek, gdyby Rosja zdecydowała się rozpocząć inwazję naziemną na jeden lub więcej krajów NATO najbliżej Rosji.
  Rosja tego nie zrobi, nawet jeśli te siły NATO zainicjują operacje wojskowe zagrażające rosyjskim oddziałom na Ukrainie czy w Mołdawii.

  W ciągu ostatnich czterech miesięcy Rosja zdecydowanie demonstrowała, że ​​może i będzie używać pocisków naddźwiękowych do uderzania w cele, w których znajdują się wojska i amunicja.
  NATO po prostu próbuje szturchać kijem trzymanego w klatce Niedźwiedzia i ma nadzieję, że nie odpowie.
  To jest niemądre. To jest niebezpieczne.

  NATO nie ma skutecznego systemu obrony przeciwrakietowej.
  Rosja podkreśliła to z naciskiem, kiedy 13 marca uderzyła w Jaworów, faktyczną bazę NATO na zachodniej Ukrainie, i nadal atakuje tę bazę do woli .

  Czytaj dalej:
  https://sonar21.com/natos-meaningless-military-gestures/

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Wymiana więźniów z Ukrainą – przywódca DRL zdradza szczegóły.
  Główny Zarząd Wywiadowczy ukraińskiego Ministerstwa Obrony poinformował, że miała miejsce największa wymiana jeńców od początku operacji specjalnej, podczas której Ukraina zwróciła 144 żołnierzy.
  Spośród nich 95 pochodziło z Azovstalu, w tym 43 żołnierzy z pułku Azow.
  Według Głównego Zarządu Wywiadowczego Ministerstwa Obrony Ukrainy, oprócz 43 żołnierzy Pułku Azow, zwolniono również następujące osoby:
  59 – żołnierze Gwardii Narodowej;
  30 – Siły morskie;
  28 – Ukraińskie Siły Zbrojne;
  17 – Państwowa Służba Graniczna Ukrainy;
  9 – Obrona Terytorialna;
  1 – Policja Państwowa Ukrainy.
  Wśród nich jest 23 oficerów oraz 69 sierżantów i podoficerów.
  O szczegółach wymiany poinformował szef DRL Denis Puszilin.
  Dziś repatriujemy 144 żołnierzy Donieckiej Republiki Ludowej i Federacji Rosyjskiej, którzy dostali się do niewoli.
  Przekazaliśmy taką samą liczbę jeńców z ukraińskich formacji zbrojnych w Kijowie, z których większość była ranna. Wielu z nich to proste bataliony nacjonalistyczne, ich stan jest opłakany: poważne obrażenia, z amputacją kończyn i innymi powikłaniami.
  Jednocześnie naszym głównym zadaniem jest ratowanie bojowników, którzy brali udział w specjalnej akcji wyzwoleńczej. Okazało się, że wróg posiada bardzo cenny personel wojskowy. Wśród wyzwolonych znajdują się zmobilizowani pracownicy, którzy w różnych okolicznościach dostali się do niewoli. Większość z nich jest ranna i wymaga pilnej, fachowej pomocy medycznej. Życzę im szybkiego powrotu do zdrowia.
  https://rusvesna.su/news/1656517274

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Zelensky nazwał pesymistyczne prognozy urzędników amerykańskich dotyczące wojny na Ukrainie „marudzeniem”.
  Biuro Prezydenta Ukrainy zareagowało na doniesienia CNN, że Biały Dom traci wiarę w zdolność Ukrainy do zwrotu wszystkich utraconych terytoriów.
  Michaił Podolyak, doradca szefa kancelarii prezydenta, powiedział, że nie sądzi, by była to „specjalna rosyjska operacja informacyjna”, lecz „pesymizm konkretnego pracownika Białego Domu”, z którym rozmawiali dziennikarze.
  „Są jastrzębie, są gołębie i są klasyczni pesymiści. Oto warunkowy „aparatczyk” obudził się w złym humorze, podzielił się swoimi jękami z dziennikarzem przy kawie, a teraz miliony ludzi widzą nagłówek „Wszystko stracone, Putin wygrywa” – napisał Podolyak.
  Powiedział, że są to „ci sami ludzie, którzy nie wierzyli, że Kijów przetrwa co najmniej 72 godziny”.
  „Ukraina zwróci tymczasowo okupowane terytoria za pomocą środków wojskowych. To nie jest „kojąca mantra” ani slogan polityczny, to czysta matematyka i kalkulacje wojskowe” – powiedział Podolyak.
  https://rusvesna.su/news/1656517826

  Polubione przez 5 ludzi

 6. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1583442
  Szef DRL potwierdził wymianę jeńców ukraińskich na naszych bojowników
  Szef DRL Denis Pushilin potwierdził, że wymiana naszych bojowników na ukraińskie wojsko została przeprowadzona 1:1.
  „Przekazaliśmy Kijowowi taką samą liczbę więźniów z formacji zbrojnych Ukrainy, w większości rannych. Kilku z nich to szeregowi batalionów nacjonalistycznych, ich stan jest opłakany: rany są ciężkie, z amputacją kończyn i innymi komplikacjami.
  „Jednocześnie naszym głównym zadaniem jest ratowanie bojowników, którzy brali udział w akcji specjalnej wyzwolenia. Okazało się, że wróg ma bardzo wartościowych żołnierzy”.

  Strona ukraińska zażądała 100% członków Azowa i kilku osób za jednego z naszych. W rezultacie oddano im tylko jedną czwartą ludzi Azowa.
  Bojownicy Ukronazi, w sprawie których już rozpoczęło się śledztwo i są dowody zbrodni, czekają na proces.

  Polubione przez 4 ludzi

  • „…..wróg ma bardzo wartościowych żołnierzy”- nie pod względem wojskowości, tylko- jako, że byli ochotnikami lub też rezerwistami powołanymi do służby, w cywilu reprezentowali bardzo ważne funkcje i zawody, które teraz republice są bardzo potrzebni w obliczu odbudowy państwa.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

   • I dobrze zrobili, że im tych „inwalidów wojennych” po odsyłali, jeszcze by tego brakowało żeby ich leczyli i rehabilitowali. Boje się tylko ze zaraz na leczenie i rehabilitację tych „hirojów” przywiozą do naszego nieszczęsnego kraju, oczywiście na koszt polskich podatników…

    Polubione przez 4 ludzi

    • I tak też się stanie, ku chwale ojczyzny!

     PiS im mordę lizał 🙂

     A poza tym patologizacja państwa przez tą niewydarzoną grupę trzymającą władzę, jest porażająca.

     Nie wiem, czy My się z tego kiedykolwiek już wykaraskamy………

     Państwo przestępcze!

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 6 ludzi

    • Wyjaśnię, jak to się odbędzie:

     Otóż, biuro prezydenta FR odeśle te pismo do odpowiednich władz DRL, one to podejmą stosowną decyzję, i odeślą ją ojcu marokańskiego najemnika 🙂

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 4 ludzi

     • Zapewne cos w tym stylu się odbędzie, bo już mu przypinają łatkę ,,psychicznego”.
      Zapewne dostanie ,,żółte papiery” a takiego to trzeba leczyć a nie więzić.
      Nie zdawał sobie sprawy z tego co czynił, więc jak takiego rozstrzelać.
      Jeśli rodzina zobowiąże się do opieki nad nim a rząd marokański zapewni mu leczenie psychiatryczne, to go odeślą do Maroka.

      Polubione przez 1 osoba

 7. „Bankructwo” FR ogłoszone jednostronnie przez Zachód trwa w najlepsze, czyli na moskiewskiej giełdzie dolar i euro znowu straciły na wartosci. Cytat „Dziś kurs dolara na moskiewskiej giełdzie spadł poniżej 51 rubli po raz pierwszy od maja 2015 roku. Kurs euro jest poniżej 53 rubli, również po raz pierwszy od kwietnia tego samego roku…Jednocześnie sytuacja z zakupami waluty gotówkowej w ostatnim czasie uległa znacznej poprawie. Jeśli na wiosnę, ze względu na wprowadzone ograniczenia, prawie nie dało się go kupić w kantorach, a na czarnym rynku kurs wahał się w granicach 90-110 za dolara, to teraz problemów z tym jest znacznie mniej…Dziś ludzie mogą kupować waluty w kantorach. To prawda, w cenie o 10-15 rubli drozej niż oficjalnie. Dolar – nie mniej niż 60-65, euro – nie mniej niż 75…Czarny rynek nadal istnieje, ale kurs tam jest taki sam jak w kantorach, a ludzie uciekają się do jego usług z reguły w jednym przypadku – jeśli chcą kupić dolary bez paszportu – nie pojawiają się wtedy w monitoringu finansowym”;
  https://strana.today/news/397545-na-mosbirzhe-kurs-dollara-opustilsja-nizhe-51-rublja.html
  Ps. Takiego „bankructwa” to chyba jeszcze świat nie widział…

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Tymczasem zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa stwierdził ze „NATO nie spełniło oczekiwań Ukrainy”. Cytat „Mówią Ukrainie: „Nie jesteście członkiem NATO, bo was nie potrzebujemy…” – powiedziała Żółkiew w wywiadzie dla Bloomberga…Członkowie sojuszu wysłali na Ukrainę duże ilości broni i pomocy finansowej, ale sojusz jako całość, zdaniem Żowkwy, nie spełnił oczekiwań Ukrainy…„Wiadomo co chcemy osiągnąć. To jednogłośne i głośne poparcie dla Ukrainy” – powiedział Żowkwa…Przypomniał, że Kijów prosił NATO o broń przed wojną, strefę zakazu lotów po jej rozpoczęciu oraz perspektywę członkostwa przez cały czas [trwania wojny]…„Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi” – powiedział”;
  https://strana.today/news/397539-u-zelenskoho-zajavili-chto-ukraina-ne-nuzhna-nato.html

  Polubione przez 3 ludzi

   • Ps. Cytat ‚I więcej o wymianie…Teraz przyjrzałem się komunikatom majowym…W sumie 53 ciężko rannych Sił Zbrojnych Ukrainy i „nazioli” z „Azowa” przewieziono z Azowstalu do szpitala w Nowoazowsku, resztę do Jelenowski i innych kolonii [karnych] DRL, część z nich wywieziono później do Rosji…Łączna liczba rannych, którzy poddali się w Azowstalu, wynosiła 80 osób…Z twierdzeń Puszilina, że wymieniali rannych i kalekich bez kończyn, wydaje się, że wymienili większość tych, którzy po kapitulacji zostali wywiezieni do Nowoazowska”;
    https://t.me/boris_rozhin/55560

    Polubione przez 3 ludzi

 9. Na Ukrainie znowu pojawiły sie informacje o „przymusowej mobilizacji” kobiet. Zaprzeczyła jednak temu oficjalnie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, które stwierdziło ze od 1 października tego roku wznowiona zostanie tylko rejestracja kobiet w wojskowych komendach uzupełnień i to tylko tych które wykonuja określone (odpowiednim rozporządzenim) zawody;
  https://strana.today/news/397563-prinuditelnaja-mobilizatsija-zhenshchin-v-ukrainskuju-armiju-eto-fejk-tspd.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Strona ukraińska informuje o silnym ostrzale miejscowości Złoczów i Iwaszki na północ od Charkowa. Najpierw miały one zostac ostrzelane przez artylerię, a następnie zaatakowane z powietrza przez helikoptery. Według strony ukrainskiej w wyniku ataku zniszczone miały zostać m.in zabudowania fermy kurzej;
  https://strana.today/news/397564-video-obstrela-zolocheva-pod-kharkovom-rossijane-unichtozhili-kirpichnyj-zavod.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, artykuł o cięzkiej sytuacji w ukraińskich kolejach. Cytat „Podwyższenie opłat o 70%, obniżenie wynagrodzeń pracowników i 4-dniowy dzień pracy od lipca…Kolejarze, którzy od początku wojny pracują w bardzo trudnych warunkach i z zagrożeniem życia , ledwo wiążą koniec z końcem…Płace na Ukrzaliznycii gwałtownie spadły. Wielu pracowników otrzymuje miesięcznie 5-7 tysięcy hrywien, a nawet to płacą z opóźnieniem. Teraz planowane jest również skrócenie tygodnia pracy do 4 dni…Ministerstwo Infrastruktury przewiduje trudną sytuację finansową Ukrzaliznyci, której nie da się już poprawić zastrzykami budżetowymi…Chcą rozwiązać problem kosztem biznesu – stawki za przewóz ładunków wzrastają o 70%”;
  https://strana.today/news/397547-v-ukraine-s-1-ijulja-rabotnikam-zhd-urezhut-zarplaty-a-biznesu-povysjat-tarify-na-perevozki.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem Avril Haines Dyrektor Wywiadu Narodowego USA kreśli „ponury obraz” wojny dla Ukrainy. Cytat ‚Wojna na Ukrainie będzie trwała jeszcze długo, ponieważ prezydent Rosji Władimir Putin chce zajać większość kraju…Jednocześnie, jej zdaniem, rosyjskie wojska raczej nie będą w stanie przeprowadzić kilku równoczesnych operacji, ale prawdopodobnie odniosą dodatkowy sukces. Jednak w nadchodzących tygodniach lub miesiącach nie nastąpi przełom, zapewniła Haines…Uważa również, że Ukraina może być w stanie ustabilizować linię frontu i osiągnąć niewielkie zyski na południu, ale ogólny obraz Kijowa pozostaje „raczej ponury”;
  https://strana.today/news/397586-v-razvedke-ssha-predrekli-dolhuju-vojnu-v-ukraine-.html
  Źródło;
  https://www.reuters.com/world/europe/putin-still-wants-most-ukraine-war-outlook-grim-us-intelligence-chief-2022-06-29/

  Polubione przez 4 ludzi

 13. W Lisiczańsku grupa rosyjskich oddziałów „O” („Odważni”) odcięła ostatnią główną drogę łączącą armię ukraińską z „lądem” – poinformował korespondent RIA Novosti, powołując się na źródło wojskowe.
  Wcześniej w środę poinformowano, że rosyjskie siły zbrojne przejęły kontrolę nad rafinerią ropy naftowej 16 km na południowy zachód od Lisiczańska i wyzwoliły pobliską wieś Topolewka w rejonie Popasnyanskim. Reporterzy RIA Novosti byli pierwszymi dziennikarzami, którzy odwiedzili wyzwoloną placówkę.
  Według źródła wojskowego, w środę faktycznie odcięta została ostatnia główna droga, łącząca koncentrację wojsk ukraińskich w Lisiczańsku z „lądem” w pobliżu miasta Siewiersk w obwodzie bakmutowskim. „Możemy już mówić o operacyjnym okrążeniu przeciwnika w Lisiczańsku” – powiedział. Wcześniej mówił o tym oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej LPR Iwan Filiponenko.
  W tym samym czasie, jak mówi, oddziały ukraińskie próbują powstrzymać rosyjską ofensywę i aktywnie zaminowują pola i plantacje leśne wokół Łysiczańska, coraz częściej używając min PMF-1. Ponadto przeciwnik prowadzi intensywny ostrzał, działają załogi przeciwpancerne, ale wojska rosyjskie posuwają się naprzód.
  https://ria.ru/20220629/lisichansk-1799122905.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. ❗️ Sytuacja na kierunku Siewierodonieck-Lisiczansk
  na 21.06. dzień 29.06.2022

  Do godziny 21:00 siłom sojuszniczym udało się przejąć kontrolę nad lisiczańską rafinerią ropy naftowej . Zostały cztery kilometry: wziąć Zolotorevkę z cierpliwą Belogorovką i wreszcie zamknąć „kocioł”.

  Rafineria Lisiczańska była de facto centralnym węzłem, magazynem i bazą przeładunkową Sił Zbrojnych Ukrainy w regionie.

  Najprawdopodobniej Seversky Doniec zostanie w niedalekiej przyszłości wymuszony przez rosyjskie grupy dywersyjno-rozpoznawcze, które do tej pory zapewniały kierowanie ogniem i okresowe ataki na pozycje wroga.

  Wejście Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i NM LDNR na linię Lisiczańskiej Rafinerii Naftowej – Maloryazantsevozgodnie z przewidywaniami sprowokować jeszcze większy odlot Sił Zbrojnych Ukrainy i jednostek obrony terytorialnej do Siewierska i Bachmuta .

  Kluczowym celem operacji zdobycia aglomeracji Siewierodonieck-Lisiczańsk jest zajęcie Nowodrużewska : to tam znajduje się punkt kontroli obrony całej aglomeracji, a także koordynatorzy „Zagranicznego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy” .

  Mapa w dużej rozdzielczości

  Polubione przez 5 ludzi

 15. „Boris Caesar Augustus [Johnson]”, czyli Premier Wlk. Brytanii miała zaproponować by nowa inicjatywa przedstawiona przez Macrona w sprawie tzw. Europejskiej Wspólnoty Politycznej obejmowała takze Turcję i państwa Afryki Północnej by stać się rodzajem nowoczesnej kopii…Imperium Rzymskiego. Przez skromnosć tylko nie powiedział kogo by widział jako pierwszego „imperatora” na tronie owego „imperium”…
  https://strana.today/news/397587-dzhonson-novaja-rimskaja-imperija-v-evrope-s-turtsiej-i-severnoj-afrikoj.html

  Polubione przez 5 ludzi

 16. Rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły atak rakietowy na teren zakładów stoczniowych Okean w mieście Nikołajew. Znajdowała się tam kwatera główna dowództwa operacyjnego „Południe” Sił Zbrojnych Ukrainy. Z tego miejsca oddziały ukraińskie były kontrolowane w kierunku Chersonia. W wyniku uderzenia zginęło dwóch generałów i ponad 20 oficerów sztabowych. Zlikwidowano również część żołnierzy przedsiębiorstwa komunikacyjnego.
  Informują o tym kanały Telegramu, powołując się na źródło w nikolajewskiej obwodowej administracji państwowej. Informacja ta nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona.
  https://cont.ws/@violakrim/2320334

  Polubione przez 4 ludzi

 17. „Zastępca Boga na Ukrainie” Arestowicz w kolejnej rozmowie z „rosyjskim prawnikiem” Markiem Fejginem przestrzegł przed taktycznym półokrążeniem” jakie ma grozić siło ukraińskim w rejonie Bachmutu. Według niego siły rosyjskie „aktywnie pognały” z rejonu Popasnej w stronę Bachmutu „przecinając” już trasę Bachmut – Swietłodarsk;
  https://strana.today/news/397602-arestovich-zajavil-ob-uhroze-chastichnoho-okruzhenija-vsu-v-luhanskoj-oblasti.html

  Polubione przez 3 ludzi

 18. OT z Egiptu. Cytat „Egipski Urząd Regulacji Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiologicznego (ENRRA) w dniu 29 czerwca ogłosił wydanie pozwolenia na budowę pierwszego bloku energetycznego w elektrowni jądrowej El Dabaa…Informują o tym rosyjskie media…Wniosek o budowę pierwszych dwóch z czterech bloków energetycznych Rosatom złożył do ENRRA 1 stycznia 2019 roku. Od tego czasu do czerwca 2021 r. przygotowywany był raport o bezpieczeństwie, który dotyczył dostępności wykwalifikowanych pracowników, obiektów bezpieczeństwa projektów i placówek oraz obiektów do testowania bezpieczeństwa…Następnie wyniki testów porównano z odpowiednimi kryteriami MAEA i Federacji Rosyjskiej…Gdy regulator ENRRA był przekonany, że teren jest gotowy do rozpoczęcia budowy i że żadne ryzyko nie będzie miało wpływu na ludzi, środowisko lub mienie, pozwolenie zostało zatwierdzone…W listopadzie 2015 roku Egipt i Rosja podpisały porozumienie o współpracy w zakresie budowy i eksploatacji pierwszej w Egipcie elektrowni jądrowej wykorzystującej rosyjskie technologie o wartości 26 mld USD, które przewiduje budowę czteroblokowej elektrowni jądrowej. W grudniu 2017 roku Egipt i Rosja podpisały porozumienie o rozpoczęciu prac nad projektem elektrowni jądrowej El-Dabaa…Umowa obejmuje budowę elektrowni jądrowej w regionie Dabaa, składającej się z 4 bloków energetycznych, każdy o mocy 1200 megawatów. Budowa elektrowni jądrowej ma się zakończyć w ciągu 12 lat”;
  https://strana.today/news/397605-v-ehipte-rehuljator-razreshil-stroitelstvo-rossiej-aes-el-dabaa.html

  Polubione przez 3 ludzi

 19. https://t.me/boris_rozhin/55638
  Według armii LNR zgrupowanie Sił Zbrojnych Ukrainy w Lisiczańsku otrzymało rozkaz odwrotu i rozpoczęło starania o wycofanie się w kierunku Siewierska. Droga w rejonie Biełogorowki do Siewierska jest ostrzeliwana przez Siły Zbrojne FR, ale Siły Zbrojne Ukrainy nie mają wielkiego wyboru – spróbują wycofać się najpierw do Serebrianki przez Biełogorowkę, a potem do Siewierska.
  mapka

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.