Wojna już nie domowa na Ukrainie 30.06.2022r.- 2564 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 134).


„Niemy krzyk”– dzień 769.

15 czerwca odbyło się trzecie spotkanie członków NATO „Ramstein 3”, na którym omówiono kwestię pomocy wojskowej dla Ukrainy.

 Następnego dnia do Kijowa przybyli szefowie Francji, Włoch, Niemiec i Rumunii, a dzień później z wizytą przyjechał premier Wielkiej Brytanii. Podsumowując informacje o wynikach tych spotkań, można wyciągnąć wniosek nie tylko o aktualnym układzie geopolitycznym, ale także o średnioterminowych perspektywach samej operacji specjalnej na Ukrainie.

Trzecie spotkanie szefów sztabu i ministrów obrony prawie 50 krajów „Ramstein 3” nie przebiegło tak, jak oczekiwano w Kijowie. Kierownictwo Ukrainy prowadziło przed tym wydarzeniem poważną kampanię informacyjną. Doradca prezydenta Ukrainy Michaił Podolak wezwał kraje zachodnie do dostarczenia Ukrainie 300 wyrzutni rakiet, 500 czołgów i 1000 haubic.

Aby przekonać Zachód do tej militarnej pomocy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego podwładni, po długim milczeniu na temat strat armii ukraińskiej, musieli publicznie głosić nieprzyjemne liczby. Zełenski zaczął od liczby od 50 do 100 zabitych dziennie, ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow przyniósł łączne straty do 500 osób dziennie, a przedstawiciel prezydenta Ukrainy Dawid Arachamia w rozmowie z amerykańskim portalem politycznym Axios poinformował codziennie straty 1000 zabitych i rannych żołnierzy ukraińskich.

Liczby przedstawione przez Arachamię wywołały nawet skandal w ukraińskim społeczeństwie, gdyż okazało się, że przewyższają dane o stratach armii rosyjskiej, o których mówi Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ), ale ta wpadka została szybko wyciszona. Faktem jest, że w tym czasie Arachamia kierowała delegacją ukraińską, która przybyła do Waszyngtonu, by lobbować administrację Bidena i Kongres USA w sprawie nowych dostaw broni na Ukrainę.

Aby opisać pilność dostaw wojskowych, uruchomiono wiceministra obrony Ukrainy odpowiedzialnego za zakup broni Denisa Szarapowa i dowódcę logistyki USZ Władimira Kaprienko. W  rozmowie z  amerykańskim wydaniem National Defense Magazine Szarapow skarżył się, że podczas walki przeciwbateryjnej 2 z 6 amerykańskich haubic M777 musiały zostać wycofane do naprawy z powodu uszkodzeń i pojawiły się trudności z częściami zamiennymi.

Kaprienko z kolei powiedział, że obecne straty ciężkiej broni przez Ukrainę sięgają 50%. 

„Około 1300 bojowych wozów piechoty, 400 czołgów, 700 systemów artyleryjskich zostało utraconych”– wyjaśnił Kaprienko.

Pod koniec spotkania w „Ramstein 3” Stany Zjednoczone ogłosiły nową pomoc wojskową w wysokości miliarda dolarów. Ten pakiet pomocy obejmuje 18 haubic M777, 36 tysięcy pocisków do nich oraz 4 systemy rakiet wielokrotnego startu M142 HIMARS. Ponadto Ukraina otrzyma dwie mobilne instalacje do wystrzeliwania pocisków przeciwokrętowych typu Harpoon oraz kilka tysięcy radiostacji i osobistych noktowizorów.

Przedstawicielka ukraińskiej delegacji „Sasza” Ustinowa powiedziała: „Poprosiliśmy o 10 razy więcej”. 

„Jedną ze strategii rozważanych przez zagranicznych partnerów jest osłabienie Putina. Przepraszam, ale wytracamy naszych własnych ludzi. Dosłownie tracimy naszych ludzi”– powiedziała, dodając, że  „cztery HIMAR to tyle co nic.”

Publikacja Politico  poinformowała , że ​​źródła Pentagonu rozważają dostawę 4 kolejnych instalacji HIMARS dla Ukrainy, pomimo faktu, że Niemcy i Wielka Brytania zamierzały dostarczyć po 3 wyrzutnie rakiet M270 każda.

Jednak Biały Dom nadal nieufnie podchodzi do dostarczania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu, ponieważ mogłyby one zostać użyte do ostrzeliwania celów w Rosji. Według Arachamii Kijów zapewnił Waszyngton, że taka broń będzie używana tylko na terytorium Ukrainy. 

Jesteśmy gotowi podpisać wszelkie gwarancje na piśmie”– powiedział. Co znaczą ukraińskie gwarancje na piśmie, w tym momencie nie warto nawet przypominać, bo rzecz jest oczywista.

Dlatego też, Arachamia zaproponował nawet głosowanie w tej sprawie w ukraińskim parlamencie. Według Ustinowy, ukraiński minister obrony Reznikow napisał niedawno list do amerykańskiego sekretarza obrony Lloyda Austina, w którym dał gwarancję, że amerykańskie MLRS nie będą używane do ostrzeliwania celów na terytorium Rosji.

New York Times  zwrócił uwagę na to, że podczas spotkania z „Rammstein 3” niektórzy członkowie NATO bali się wysłać na Ukrainę ciężką broń, licząc na wynegocjowany rozejm, ponieważ nie potrzebują eskalacji tego konfliktu. Ponadto w przypadku braku możliwości szybkiego uzupełnienia uzbrojenia członkowie sojuszu nie chcą się pozbawiać własnych arsenałów. Wskazywano też na trudności z logistyką i szkoleniem ukraińskiego wojska w zakresie użycia dostarczonej broni. Istnieje również obawa, że ​​dostarczoną broń mogą przejąć wojska rosyjskie.

Na przykład Stany Zjednoczone zdecydowały się nie wysyłać dla USZ czterech dronów MQ-1C Gray Eagle, których dostawę wstępnie zaakceptował Biały Dom. Sprzedaży sprzeciwiło się Biuro Ochrony Technologii Obronnych Pentagonu, ze względu na możliwość zdobycia przez Rosję zaawansowanego sprzętu radarowego i wywiadowczego zamontowanego na dronie.

16 czerwca do Kijowa przybyli prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Mario Draghi, a nieco później prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Wszyscy wzięli udział w spotkaniu z Zełenskim.

Podczas tej wizyty prezydent Francji nie wspomniał o słowach, które  wypowiedział  dzień wcześniej w Rumunii, że prezydent Ukrainy będzie musiał negocjować z Rosją, a Europejczycy będą obecni przy stole negocjacyjnym, zapewniając gwarancje bezpieczeństwa.

W czasie tej wizyty wszyscy szefowie państw wypowiadali się mniej więcej w tym samym duchu, że sama Ukraina musi decydować o warunkach zakończenia konfliktu, w tym w kwestii terytorialnej. Obiecali także, dla pocieszenia- wesprzeć Ukrainę w przyznaniu statusu kandydata do członkostwa w UE.

Macron powiedział również, że Francja dostarczy Ukrainie 6 dodatkowych haubic samobieżnych Cezar, oprócz 12, które już zostały tam dostarczone. Potwierdził jednak, że kraje zachodnie mają umowy, aby nie dostarczać Ukrainie niektórych rodzajów broni, w szczególności samolotów szturmowych i czołgów. 

„Mówimy o nieformalnym porozumieniu, ale jest to prawie oficjalne stanowisko partnerów z NATO, że pomagamy Ukrainie się bronić, ale nie będziemy prowadzić wojny z Rosją” – powiedział Macron, dodając, że Kijów jest świadomy tych porozumień. .

Niemiecka gazeta „Die Welt”  doniosła , że ​​przywódcy Niemiec, Francji i Włoch „za zamkniętymi drzwiami” prawdopodobnie nakłaniali Wołodymyra Zełenskiego do spotkania się przy stole negocjacyjnym z Rosją w zamian za przyznanie im statusu kandydata do UE. „Wzrost gospodarczy zwolnił, inflacja osiągnęła rekordowy poziom”– opisuje sytuację Die Welt, wskazując na negatywne konsekwencje przedłużającego się konfliktu na Ukrainie, z jakim borykają się kraje europejskie.

Natomiast, według   The Wall Street Journal notowania wyborcze liderów trzech krajów spadają w obliczu wzrostu cen nośników energii w Europie. Obecna sytuacja kosztowała już Macrona większość we francuskim parlamencie. Zbliżają się też wybory regionalne w Niemczech oraz wybory krajowe we Włoszech, które odbędą się w połowie przyszłego roku. Najprawdopodobniej była jakaś presja na Zełenskiego, bo po 3 dniach Komisja Europejska ogłosiła, że ​​może zostać cofnięty status kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej Ukrainy.

Jednocześnie stało się jasne, że w tej chwili trzej przywódcy głównych państw UE nie są w stanie przekonać Kijowa do negocjacji z Moskwą. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania to dwaj gracze, którzy wspierają militarne ambicje Ukrainy. Brytyjski premier Boris Johnson wyzywająco przybył następnego dnia do Kijowa, aby rozproszyć wszelkie wątpliwości co do propozycji UE w sprawie rychłego rozpoczęcia rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją.

Johnson ostrzegł w  artykule w  The Sunday Time, że sojusznicy Wielkiej Brytanii i Zachodu muszą być przygotowani na przedłużający się konflikt na Ukrainie. Jego zdaniem Zachód powinien zapewnić Ukrainie wszystko, co niezbędne, zarówno dla armii, jak i całemu państwu. Stwierdził, że trzeba zrobić wszystko, aby zakończyć konflikt „na warunkach Zełenskiego”.

Strategia Wielkiej Brytanii wobec Ukrainy została przyjęta jeszcze przed początkiem ostrej fazy konfliktu, ponieważ chce ona nie tyle klęski Rosji, ile osłabienia UE i utworzenia alternatywnych, podporządkowanych związków. Padła już nawet propozycja reaktywowania UPA pod auspicjami Ukrainy, Polski i Anglii.

Jednocześnie tylko Stany Zjednoczone są głównym militarnym sponsorem Ukrainy co jest warunkowane walkami wewnętrznymi pomiędzy „gołębiami” i „jastrzębiami” z Białego Domu o pozycję polityczną USA w sprawie Ukrainy. Według NBC News, prezydent USA Joe Biden powiedział, że Pentagon i szef Departamentu Stanu Anthony Blinken posunęli się za daleko w składaniu oświadczeń po wizycie 24 kwietnia w Kijowie.

W czasie tej wizyty Austin powiedział: „Wierzymy, że my, oni mogą wygrać, jeśli mają odpowiedni sprzęt, odpowiednie wsparcie i robimy wszystko, co w naszej mocy (…) Chcemy, aby Rosja była osłabiona do tego stopnia, żeby ​​nie mogła już zrobić tego, co zrobiła prowadząc inwazją na Ukrainie”.

„Biden był niezadowolony, gdy Blinken i Austin rozmawiali o zwycięstwie Ukrainy”– powiedziało źródło w Białym Domu. Według NBC News obecna sytuacja pokazuje, że pomimo niespodziewanych początkowych pozornych sukcesów Ukrainy, konflikt się przedłuża, a Rosja powoli, ale systematycznie kontynuuje ofensywę. Jednocześnie takie wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej administracji mogą budzić nierealistyczne oczekiwania na Ukrainie i zwiększać ryzyko bezpośredniego konfliktu USA z Rosją.

NBC News pisze, że urzędnicy Białego Domu po cichu debatują, czy Zełenski powinien złagodzić swoje twarde stanowisko wobec terytorialnych ustępstw na rzecz Rosji w ramach układu pokojowego. Sam Biden stoi na stanowisku, że Ukraina powinna ustalić, na jakich warunkach zakończyć ten konflikt.

Jak wspomniano wcześniej, Biden znajduje się pod poważną presją członków partii, którzy zmuszeni są do reakcji na szkody wyrządzone amerykańskiej gospodarce w związku z przedłużającym się konfliktem na Ukrainie, co poddaje w wątpliwość ich polityczną przyszłość, która zostanie rozstrzygnięta w jesiennych wyborach. Główny tuba Partii Demokratycznej, magazyn Politico, opublikował artykuł Charlesa Kupchana, profesora stosunków międzynarodowych na Georgetown University i byłego członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego za prezydentów Obamy i Clintona.

Ten artykuł wyraźnie stwierdza, że ​​w Waszyngtonie jest zbyt dużo „jastrzębiej retoryki”, a stawka jest zbyt wysoka, ponieważ konflikt stanowi najniebezpieczniejszy moment geopolityczny od czasu kryzysu kubańskiego. Dlatego „zamiast bezwarunkowego dostarczania broni, pozostawiając strategię w gestii Ukraińców, Waszyngton musi rozpocząć szczerą dyskusję o zakończeniu wojny z sojusznikami, z Kijowem i ostatecznie z Moskwą”, gdyż przedłużający się konflikt nie jest korzystny- również dla samej Ukrainy, pisze autor.

Jednocześnie The Washington Post, prezentując w Białym Domu inny punkt widzenia, pisze, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przygotowują się do przedłużającego się konfliktu na Ukrainie, ponieważ „nie pozwolą Moskwie uzyskać przewagi”. Jednocześnie w tym samy artykule przyznaje się, że Ukraina marnuje czas i środki, które należało wydać na konfrontację z Chinami. Co już jest komiczne.

Ta niezgoda w amerykańskiej prasie potwierdza trudny wybór Białego Domu. Z jednej strony po prostu nie może dopuścić do porażki Ukrainy przed wyborami do Kongresu w listopadzie br., gdyż wykorzystają to przeciwnicy Partii Demokratycznej, przywołując także traumę, jaką zadało amerykańskiemu społeczeństwu pospieszne wycofanie się z Afganistanu. Z drugiej strony dalsze aktywne wspieranie Ukrainy osłabi zdolności USA na Pacyfiku.

Prawdopodobnie najtrafniejsze stanowisko Białego Domu w tej chwili wyraził doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jack Sullivan 16 czerwca: „Naszym zadaniem jest dać im (Ukraińcom) narzędzia niezbędne do zajęcia jak najsilniejszej pozycji (w negocjacjach)”. Mniej więcej w tym samym duchu zeznał szef Departamentu Stanu Blinken.

Podsumowując stanowisko głównych państw zachodnich, można powiedzieć, że poza Wielką Brytanią i Polską nikt nie poniesie poważnych kosztów militarnych za Ukrainę i w ogóle nie potrzebuje jej „zwycięstwa za wszelką cenę” i oczywiście , nie zamierzają w pełni wykorzystać Ukrainy.

W USA, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii media centralne publikują materiały, które mówią, że skala zwycięstwa przechyla się na korzyść armii rosyjskiej, a więc przygotowują już zachodnią opinię publiczną na to, że to Rosja wystąpi o warunki porozumień pokojowych z Ukrainą.

Dopiero gdy ta opinia publiczna będzie moralnie gotowa, a Ukraina wyczerpie potencjał oporu, zachodni politycy znów zaczną mówić o potrzebie rozmów pokojowych.

W tym kontekście, bardzo poważne zaniepokojenie na Ukrainie budzi stanowisko Zachodu w sprawie dostaw broni. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba  zapowiedział  nawet gotowość do „walki łopatami” w przypadku wstrzymania dostaw zachodniej broni do Kijowa. Z kolei, Aleksiej Arestowicz, doradca prezydenta Ukrainy, ograniczone dostawy broni tłumaczył tym, że Zachód rzekomo obawia się, że zwycięstwo USZ osłabi władzę polityczną w Rosji, a Zachód nie jest zainteresowany destabilizująca Rosję.

Wyraził też rozczarowanie, że broń dotrze później niż oczekiwały władze ukraińskie, a obecne dostawy pomogą odwrócić losy tylko w kilku obszarach działań wojennych, niemniej jednak obiecał kontrofensywę USZ po sierpniu. W związku z tym Dawid Arachamia, jako członek grupy negocjacyjnej z Ukrainy, przewiduje już wznowienie procesu negocjacyjnego po ukraińskiej kontrofensywie, do której ma dojść pod koniec sierpnia.

Jak z tego wynika, nawet na Ukrainie rozumieją nieuchronność szybkiego zawarcia porozumień pokojowych z Rosją, ale chcą to zrobić po udanej kontrofensywie i w tym kontekście coraz częściej mówi się o Chersoniu i Wyspie Węży. Tej kontrofensywy należy się spodziewać do jesieni, bo wtedy rząd ukraiński będzie musiał jakoś zorganizować sezon grzewczy.

Pytanie brzmi, czy USZ są zdolne do takiej kontrofensywy? 

Zełenski ogłosił w tej chwili około 700 000 żołnierzy w szeregach USZ, zaś Arachamia w rozmowie z Axios mówił o milionowej armii i możliwości zmobilizowania kolejnych dwóch milionów. Rościsław Iszczenko podaje jeszcze inną liczbę wspominając o 500-tysięcznym potencjale mobilizacyjnym Ukrainy. Łączna liczba jest jednak wciąż kilkakrotnie wyższa od zgrupowania Sił Zbrojnych FR zaangażowanych w operacji specjalnej na Ukrainie, która według szacunków ukraińskiego Sztabu Generalnego wynosi tylko 333 tys. osób.

Nie w chwili obecnej taktyka Sztabu Generalnego USZ polega na powstrzymywaniu ofensywy armii rosyjskiej poprzez wyrzucanie na linię frontu nowo zmobilizowanych bojowników obrony terytorialnej. Po części ta taktyka jest uzasadniona- rosyjskie dowództwo stara się chronić swój personel i dlatego prowadzi bardzo staranne przygotowania artyleryjskie przed ofensywą piechoty. Pocisk artyleryjski lub moździerzowy z takim samym prawdopodobieństwem trafi żołnierza sił specjalnych lub zmobilizowanego dopiero co terytorialsa, nawet w dobrze wyposażonym okopie.

USZ starają się utrzymać kręgosłup personelu wojskowego, dlatego często można zobaczyć  filmy , w których ukraiński personel wojskowy narzeka na brak dowódców bezpośrednio na linii starć. Trudno też w to uwierzyć, ale sami ukraińscy żołnierze  mówią , że muszą dobijać rannych, aby uchronić ich od cierpienia z powodu braku opieki medycznej. Oczywiście takie postępki wśród ukraińskich formacji zbrojnych jest oczywiste na linii frontu, ale jest ukryte przed opinią publiczną Ukrainy.

Podsumowując powyższe, można powiedzieć, że jeśli obrona USZ w Donbasie nie załamie się w przyszłym miesiącu, ale nawet przy obecnym poziomie pomocy wojskowej z Zachodu Ukraina, wykorzystując swój potencjał mobilizacyjny, będzie się starała do jesieni zorganizować kontrofensywę, aczkolwiek z małymi, ale jakimiś tam szansami powodzenia.

Niewykluczone, że Ukraina może spróbować przejąć arsenał 42 tys. ton amunicji ze starych magazynów postsowieckich we wsi Kołbasna w Naddniestrowskiej Republice Mołdawskiej, co doda konfliktowi nowych sił. Oczywiście ze strony Ukrainy można spodziewać się wszystkiego, nawet do tego, że posunie się do jakiejś prowokacji w rodzaju Buczy, choćby po to, by zwrócić uwagę społeczności światowej na konflikt i nieuniknione negocjacje z Rosją.

Jakby nie było, i dalej potoczył się ten konflikt, to czas działa na korzyść Rosji. Nawet jeśli rozmowy pokojowe z Ukrainą zostaną wznowione, nie oznacza to, że działania wojenne zostaną natychmiast przerwane– 17 czerwca prezydent Rosji Władimir Putin po raz kolejny potwierdził, że wszystkie postawione przed rozpoczęciem operacji specjalnej na Ukrainie zadania zostaną doprowadzone do samego końca.

I tego przede wszystkim należy się trzymać.

*

Poranna (29.06.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w pobliżu wsi Pitomnik w obwodzie charkowskim nawet 100 bojówkarzy nazistowskiej formacji Kraken i około dziesięciu jednostek sprzętu wojskowego zostało zniszczonych przez rosyjskie ataki artyleryjskie. Należy zauważyć, że resztki tej jednostki zostały wycofane do Charkowa. Jednocześnie odnotowuje się liczne przypadki w rejonie Lisiczańska, gdzie ukraińscy żołnierze opuszczają swoje pozycje i dezerterują z powodu głodu. Wcześniej ŁRL informowała o przerwaniu dostaw dostaw ze strony USZ do garnizonu lisiczańskiego.

„Rosyjska artyleria zaatakowała pozycje bojówkarzy nazistowskiej formacji Kraken w rejonie osady Pitomnik w obwodzie charkowskim”– poinformował oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał porucznik Igor Konaszenkow. Według niego zlikwidowano do 100 bojówkarzy i około dziesięciu jednostek sprzętu wojskowego.

„Dowództwo bojówkarzy postanowiło opuścić swoje pozycje i wycofać resztki jednostki do miasta Charków”– dodał Konaszenkow.

Ponadto zlikwidowano cztery stanowiska dowodzenia z użyciem precyzyjnej broni Rosyjskich Sił Powietrznych, w tym bataliony obrony terytorialnej Charkowa i bazę szkoleniową dla zagranicznych najemników pod Nikołajewem. Konaszenkow mówił także o zniszczeniu siły roboczej i sprzętu wojskowego USZ w 32 obwodach, bazy napraw sprzętu USZ, ośmiu składów amunicji i broni oraz bazy paliwowej.

W ramach walki przeciwbateryjnej zostały trafione dwa ukraińskie systemy wyrzutni rakietowych Grad w obwodach Kalinowo i Aleksandrowo-Kalinowskim oraz dwie baterie artylerii ostrzeliwujące osiedla DRL. W wyniku ataków powietrznych, rakietowych i artyleryjskich zniszczono 39 stanowisk dowodzenia i kierowania, sześć składów amunicji, jednostki artylerii i moździerzy w 68 okręgach, w tym francuską jednostkę SAESAR na wyspie Kubań oraz siłę roboczą i sprzęt wojskowy na 216 obszarów.

Lotnictwo Sił Powietrznych Rosji zestrzeliło w powietrzu samolot MiG-29 Sił Powietrznych Ukrainy i zniszczyło samobieżny system odpalania zestawu rakiet przeciwlotniczych Buk-M1. Z kolei rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły dwa samoloty Su-25, śmigłowiec Mi-8 i dziewięć ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych, a także przechwyciły siedem ukraińskich pocisków balistycznych Toczka-U i osiem wyrzutni rakietowych.

Jednocześnie Siły Zbrojne FR kontynuują działania ofensywne na terenie lisiczańskiej rafinerii ropy naftowej.

„Wielkie straty poniosła 10 górska brygada szturmowa Ukraińskich Sił Zbrojnych. Według wziętych do niewoli żołnierzy tej brygady, 108 batalion został całkowicie zniszczony. Z 350 osób tej jednostki pozostało tylko 30 personelu wojskowego. W jednostkach 115 zmechanizowanej, 79 powietrznodesantowej i 25 powietrznodesantowej brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych działających w kierunku Lisiczańska sytuacja żywnościowa jest krytyczna. Z powodu głodu odnotowuje się liczne przypadki opuszczania pozycji i dezercji personelu wojskowego”– podsumował Konaszenkow.

Oddziały wojsk rosyjskich i siły Milicji Ludowej Ługańskiej Republiki Ludowej ostatecznie zablokowały szosę łączącą Artomowsk z Lisiczańsk.

„Na tej drodze komunikacja i zaopatrzenie Sił Zbrojnych Ukrainy dla garnizonu Lisiczańskiego zostały całkowicie przerwane” – powiedział Witalij Kisielow, wiceminister spraw wewnętrznych ŁRL.

Podpułkownik Milicji Ludowej ŁRL Andriej Maroczko dodał, że siły alianckie kontrolują wszystkie trasy łączące Lisiczańsk z pozostałą częścią Ukrainy: „Teraz trasy, które istniały wcześniej, są całkowicie pod naszą kontrolą”.

Według niego pozostało jeszcze szereg nieutwardzonych dróg wiejskich, po których usiłują się poruszać ukraińscy żołnierze.

Zaznaczył też, że ukraińskie wojsko, wycofując się z Lisiczańska, układa miny, w tym zabronione miny przeciwpiechotne.

Mieszkańcy wyzwolonych terytoriów Ukrainy, a także donieckich i ługańskich republik ludowych powinni decydować o własnej przyszłości”– powiedział w rozmowie z RIA Nowosti Aleksiej Poliszczuk, dyrektor drugiego departamentu państw WNP rosyjskiego MSZ.

„Wiemy, że obywatele żyjący na wyzwolonych od nazistów ziemiach obwodów chersońskiego, zaporoskiego i charkowskiego nie chcą powrotu władz kijowskich, które grożą im odwetem za rzekomą ‚zdradę’ i ‚kolaborację’ z Rosją, do kultury rosyjskiej i chęci mówienia po rosyjsku”– powiedział Aleksiej Poliszczuk.

Wcześniej w obwodach chersońskim, zaporoskim i charkowskim ogłosili zamiar przeprowadzenia referendów w sprawie przystąpienia do Federacji Rosyjskiej.

Pierwszy od kilku miesięcy statek handlowy opuścił port morski Berdiańsk

„Po kilku miesiącach bezczynności pierwszy statek handlowy opuścił Morski Port Handlowy Berdiańsk. Bezpieczeństwo statku do przewozu ładunków suchych zapewniają statki i łodzie bazy morskiej Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku”– poinformował szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu zaporoskiego Jewhen Balicki.

Dodał, że dziś zatoka i sam port są całkowicie bezpieczne. Cały sprzęt jest gotowy do przeładunku ładunków.

Jedna trzecia Lisiczańska jest już pod kontrolą sojuszniczych sił armii rosyjskiej i ML ŁRL. 

Teraz na przedmieściach Lisiczańska toczą się aktywne działania wojenne, USZ ponoszą ogromne straty i wycofują się. 

Poinformował o tym wczoraj 29 czerwca ambasador ŁRL w Rosji  Rodion Mirosznik.

Według niego stosunek strat ukraińskich wynosi około 2/3 zabitych do 1/3 jeńców. Ukraińskie Siły Zbrojne  w miarę możliwości starają się wycofywać  po drogach polnych i lasami. 

Jednak według dyplomaty okazuje się, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ kolumny, które próbują opuścić miasto, natychmiast zostają ostrzelane. Co najmniej dwie lub trzy kolumny zaległy tam i pozostały na tych polach i lasach.

W kotłach pozostaje tylko ogromna ilość „200+”, zauważył Mirosznik. W rzeczywistości bojówkarze nie mają wyboru, dodał: albo poddają się i pozostają przy życiu, albo pozostają na zawsze na tej ziemi, najprawdopodobniej opuszczonej przez własnych ludzi, a następnie pochowanych w masowych grobach.

Ambasador zaznaczył też, że Ukraińskie Siły Zbrojne sprowadzają do Siewierska nowe siły ze Słowiańska (ok. 5-7 tys. bojówkarzy) i starają się tam zorganizować nowy punkt oporu. 

„Nie jest jednak wcale faktem, że się to uda, ponieważ linia okazuje się zbyt naciągnięta, a inne części sił alianckich przebijają się od południa”– podsumował dyplomata.

Z przechwyconych rozmów między ukraińskimi nacjonalistami a zagranicznymi najemnikami w Donbasie wynika, że ​​bojownicy zamierzają zastosować taktykę spalonej ziemi w Awdijewce, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

„Z przechwyconych komunikatów radiowych nacjonalistów i zagranicznych najemników wiarygodnie ustalono, że bojownicy, gdy Rosyjskie Siły Zbrojne i formacje Donieckiej Republiki Ludowej zbliżają się do Awdijewki, naśladują taktykę ‚spalonej ziemi’ stosowaną przez nazistów w okresie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, zamierzają zmieść miasto z powierzchni ziemi. Dowodem na to jest jedno z tych przechwyconych sygnałów radiowych”– poinformowała centrala pomocy humanitarnej.

Urząd ujawnił połączenia przetłumaczone z języka ukraińskiego.

W szczególności cytowane jest zdanie: „Mamy rozkaz spalić Awdijewkę doszczętnie”. A zapytany, co zrobić z cywilami, jeden z bojówkarzy odpowiedział: „Rób z nimi, co chcesz, tylko nie wypuszczaj”.

Resort wyjaśnił, że celem takich działań ukraińskich nacjonalistów jest oskarżenie rosyjskiej armii o rzekome masowe uderzenia w infrastrukturę cywilną „zgodnie z wypracowanym już scenariuszem”.

Wieś Sidorowo, położona na południe od Światogorska, znalazła się pod kontrolą DRL. 

„Na dzień 30 czerwca grupa wojsk z DRL i ŁRL oraz Federacji Rosyjskiej wyzwoliła 240 osiedli na terenie republiki. Sidorowo znalazło się pod kontrolą operacyjną naszych sił”– poinformowała dzisiaj Komenda Główna Obrony Terytorialnej DRL.

W Sidorowie mieszka nieco ponad 500 osób. Osada graniczy z narodowym parkiem przyrodniczym „Święte Góry”. W pobliżu wsi znajduje się zabytek archeologiczny starożytnej osady Sidorowskoje. Tutaj podczas wykopalisk znaleziono pochówek muzułmański z przedmiotami pochodzącymi z czasów Chazarów (VI-X w.).

Siły sojusznicze DRL i Rosji w ciągu ostatniego dnia zniszczyły 36 bojówkarzy z ukraińskich formacji zbrojnych i cztery ich punkty ostrzału w rejonie Krasnogorowki na zachód od Doniecka. 

„Wspólne działania personelu wojskowego DRL i Sił Zbrojnych FR zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: pięć pojazdów, trzy transportery opancerzone i 45 osób”– poinformował dziś wiceszef Wydziału Milicji Ludowej Eduard Basurin.

Dodał również, że cztery punkty ostrzału wroga zostały stłumione w rejonie Krasnogorowki w pobliżu dzielnicy Pietrowskiej w Doniecku.

I jeszcze podsumowanie operacyjne z ŁRL na dzień od 29 do 30 czerwca

Ukraińskie Siły Zbrojne w ciągu ostatniego dnia 2 razy ostrzeliwały terytorium w strefie odpowiedzialności ŁRL. 

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych w osadach Kremiennaja i Popasnaja odnotowano dwa ostrzały z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych BM-27 Huragan (10 pocisków) i BM-21 Grad (40 pocisków). podczas ostrzału w Kremiennej zginęły dwie osoby, jedna osoba i jeden cywil został ranny, jeden budynek mieszkalny został zniszczony, w Popasnej zginął mężczyzna”– poinformowało przedstawicielstwo republiki we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) reżimu zawieszenia broni. 

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 30 червень 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

92 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 30.06.2022r.- 2564 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 134).

 1. NATIONAL REVIEW

  Czy za dwa lata stracimy drugą armię finansowaną przez USA?
  [wybrane fragmenty]

  BW 2015 roku na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa senator Lindsey Graham przekonywał do agresywnego uzbrajania Ukrainy w najmniej inspirujący sposób, jaki można sobie wyobrazić.

  „Nie wiem, jak to się skończy, jeśli dasz [Ukrainie] zdolność obronną” – wyjaśnił – „ale wiem to: poczuję się lepiej, ponieważ kiedy mój naród był potrzebny, by przeciwstawić się śmieciom i stanąć przy wolności , stałem przy wolności. . . .

  – Oni [Ukraińcy] mogą zginąć, mogą przegrać, ale ja wam powiem to. . .
  jeśli nikt nie spróbuje walczyć, to wszyscy przegramy”.

  Od prawie ośmiu lat wysuwam jeden prosty argument w kółko i w kółko : Nie powinniśmy się zbytnio angażować na Ukrainie, bo w końcu Rosja wykaże większą wolę polityczną, podejmie większe ryzyko , i ponieść więcej konsekwencji, aby określić tam ostateczny wynik. Krótko mówiąc, Ukraina jest dla nas peryferyjna a im jest droga.
  A zatem w międzyczasie nasi politycy i decydenci nie powinni narażać na szwank wiarygodności własnej i swojego narodu.
  Te wzniosłe obietnice były, jak napisałem, „swapami ryzyka kredytowego bezpieczeństwa narodowego, pokusą nadużycia, która zagraża bardziej niż nasze plany emerytalne”.

  Kiedy Rosjanie rozproszyli swój atak na całą Ukrainę i zostali odepchnięci z Kijowa, blok polityki zagranicznej fantazjował, że dzięki kolejnym inwestycjom ze Stanów Zjednoczonych i Europy Putin nie tylko zostanie całkowicie pokonany na Ukrainie , ale NATO ożywiony i ostatecznie Putin straci władzę w Rosji .

  Ostatnio w wiadomościach o wojnie na Ukrainie jest mniej, ponieważ wojna weszła w powolną fazę brutalnego wyniszczenia, a nieco makabryczne życzenie Lindsey Graham, aby „ czuł się lepiej ”, podczas gdy Ukraińcy giną i przegrywają wojnę z Rosją, wydaje się zbliżać ku PRAWDZIE.
  Tylko, że jest gorzej niż myślał. Właśnie pomagając Ukrainie, tak jak my – grając w geopolityczną grę, w której nie mamy woli ani środków, aby zakończyć ją w korzystny dla nas sposób – „wszyscy przegrywamy”.

  (…)

  Jednym z ryzyk, że wojny twoich rywali będą bardziej kosztowne, jest to, że możesz sprawić, że ich ostateczne zwycięstwo będzie jeszcze większe.
  Jeśli armia ukraińska nie dokona kluczowego strategicznego odwrotu i zostanie rozbita w kotłach Donbasu, Stany Zjednoczone sprawią, że zwycięstwo Rosji będzie dużo droższe, ale także znacznie bardziej znaczące, niż byłoby w przeciwnym razie.

  Putin będzie mógł twierdzić, że pokonał nie tylko nacjonalistów na Ukrainie, ale mocarstwa zachodnie, które finansowały i szkoliły swoją armię od 6 do prawie pół miliona ludzi.

  Po upokorzeniu w Afganistanie byłaby to druga ogromna armia finansowana i wyszkolona przez Stany Zjednoczone, która zostałaby pokonana w ciągu dwóch lat.
  To jest prawdziwe ryzyko, które podejmujemy. I nie jest to taki, który ostatecznie „ożywi” NATO. Bardziej będzie jak spanikowany i uciekający.
  To właśnie miałem na myśli, stając się „pot-committe d ” na Ukrainie.

  Tak dumnie i głośno podnosząc stawkę, zachodni wpływowi politycy, tacy jak Ivo Daalder, stają teraz przed niemożliwymi wyborami, na które „nikt nie jest przygotowany”.

  Czy to dobrze, że NATO zniszczy dwie armie finansowane przez Amerykanów i wspierane przez NATO w ciągu dwóch lat?

  W końcu decydenci polityczni będą próbowali obwiniać Amerykanów za niepowodzenia polityczne, które stworzyli, ponieważ nie byli w stanie myśleć o więcej niż dwa kroki do przodu. Już to rozpoczęli .

  Uważam, że nic nie jest tak przerażające jak demokracja, która naprawdę poszła na wojnę.
  Ale nasi ludzie nie poszli na wojnę. Tylko elita polityczna zrobiła to, używając pieniędzy, które od nas pożyczyli.

  W rzeczywistości jest to gorsze niż kłamstwo — to projekcja.
  To głupie jastrzębie powiedziały, że „ jest to rywalizacja nie tylko armii, ale woli społecznej ” między demokracjami a autorytaryzmem .

  A teraz wycofują się w dekadencką fantazję. Casey Michel pisze teraz, że aby „unikać bardziej bezsensownego rozlewu krwi” (rozlewu krwi, którego nie udało się uniknąć w jego ostatniej idei), Zachód musi „zdekolonizować Rosję” – to znaczy rozbić rosyjską federację .na być może kilkanaście różnych, podzielonych etnicznie republik.

  Przynajmniej te sny sprawiają, że Lindsey Graham czuje się lepiej.

  Czytaj całość:
  https://www.nationalreview.com/2022/06/how-to-lose-big-in-ukraine/

  *****.

  Poniżej link na rosyjski artykuł, będący streszczeniem z omówieniem
  powyższej publikacji z rosyjskiej perspektywy .

  Stany Zjednoczone tracą drugą armię, którą finansują teraz na Ukrainie.

  Jeśli armia ukraińska zostanie pokonana w kotłach Donbasu, zwycięstwo Rosji stanie się nie tylko większe, ale i znacznie bardziej znaczące, pisze autor „Przeglądu Narodowego”.
  Po upokorzeniu w Afganistanie będzie to druga porażka sił proamerykańskich w ciągu zaledwie dwóch lat.

  https://cont.ws/@matveychev/2320157

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Bloomberg” informuje o tym ze Wlk. Brytania podwoi swoją „pomoc finansową” dla Ukrainy do miliarda funtów w celu wsparcia „ukraińskich operacji ofensywnych na froncie”. Warto przy tym przypomnieć że jest to kontynuacja tradycyjnej już polityki brytyjskiej polegajacej na walce do opłaconego przez siebie ostatniego sojusznika…
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-06-29/uk-gives-1-billion-to-ukraine-to-help-fund-offensive-operations

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem pojawiła się informacja o tym ze w Londynie, „na wypoczynku”, pojawił się „pan hetman” Poroszenko wraz z rodziną. Dziennikarze ukraińscy „przypadkowo spotkali” rodzine ‚Pana Hetmana” w restauracji jednego z londyńskich hoteli. Ich „wizyta” spotkała sie z gwałtowną reakcją byłej „fyrst lejdi” Ukrainy Mariny Poroszenko która chciała ich stamtad pogonić. Z kolei ukraińscy internauci są zdumieni tym że syn Poroszenki Mychajło, będący w wieku poborowym (21 lat), został przepuszczony przez granice Ukrainy;
  https://strana.today/news/397612-video-otdykha-poroshenko-s-semej-v-restorane-londonskoho-otelja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. #Ukraine MOD potwierdza, że ​​#rosyjskie siły posuwają się w linii Bogorodichnoje-Krasnopolye w kierunku #Slavyansk i w kierunku Mednye Ore do Klinovoe, aby awansować do #Bachmut (#Artoymvsk).
  Trwają starcia w Verkhnekamence
  #Front Łysyczańsk #Donbass

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Strona rosyjska informuje o sytuacja na kierunku ługańskim. Cytat „Według armii ŁRL zgrupowanie Sił Zbrojnych Ukrainy w Lisiczańsku otrzymało rozkaz odwrotu i rozpoczęło próby wycofania się w kierunku Siewierska. Droga do Siewierska w rejonie Biełogorowki jest ostrzeliwana przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej, ale Siły Zbrojne Ukrainy nie mają wielkiego wyboru – spróbują wycofać się najpierw do Serebrianki przez Biełogorowkę, a potem do Siewierska”;
  https://t.me/boris_rozhin/55638
  Cytat „Według oficjalnych oświadczeń, rankiem 30 czerwca wojska DRL/FR/ŁRL kontrolują:
  1. Od 30 do 50% Lisiczanska
  2. Lisiczańską rafinerię ropy naftowej
  3. Zakład RTI
  4. Trasę Artemowsk – Lisiczansk
  5. Oczyszczają Priwolje.
  6. Walczą o Wierchnekamienkę”;
  https://t.me/boris_rozhin/55641
  Reportaż z „Lisiczańskiej rafinerii”;
  https://t.me/rian_ru/169249

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Strona ukraińska informują o trwajacych ostrzałach Charkowa i terytorium obwodu charkowskiego. Według gubernatora obwodu charkowskiego ostrzelane zostały trzy rejony (dzielnice) Charkowa oraz cztery rejony obwodu charkowskiego;
  https://strana.today/news/397635-v-rezultate-obstrela-kharkova-i-oblasti-odin-muzhchina-pohib-6-chelovek-poluchili-ranenija.html
  Trwa również ostrzał rejonu Krzywego Rogu w obwodzie dniepropietrowskim, według strony ukraińskiej w jego wyniku zniszczony miał zostać „magazyn ze zbożem”;
  https://strana.today/news/397623-zelenodolsk-i-velikaja-kostromka-pod-dneprom-popali-pod-obstrel-30-ijunja.html
  Ostrzelany miał zostać takze Słowiańsk w obwodzie donieckim, z którego trwa ewakuacja mieszkańców;
  https://strana.today/news/397627-slavjansk-popal-pod-obstrel-30-ijunja-podrobnosti.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Rosyjskie MON oficjalnie uznaje wycofanie się z wyspy. Powód „Dobra wola”
  .https://twitter.com/200_zoka/status/1542428814545920000

  Rosjanie wytrwale bronili Gostomla i wycofali się. Walczyli bohatersko na Zmein i odeszli. Czemu?
  Nie podejmuję się oceniania celowości decyzji wojskowych. Porażki, odwroty, porażki na wojnie – to normalne (bez względu na to, jak nienormalnie może to zabrzmieć).
  Ale w naszych czasach niepowodzenia informacyjne i propagandowe uderzają bardziej w armię i państwo niż porażki wojskowe.

  Polubione przez 5 ludzi

  • Oficjalny komunikat Ministerstwa Obrony FR w tej sprawie (cytat) „W ten sposób zostało zademonstrowane społeczności światowej, że Federacja Rosyjska nie ingeruje w starania ONZ o zorganizowanie humanitarnego korytarza dla eksportu produktów rolnych z terytorium Ukrainy. Teraz słowo należy do strony ukraińskiej , która nie oczyściła jeszcze wybrzeża Morza Czarnego z jego brzegów, w tym wód portowych”;
   https://strana.today/news/397645-minoborony-rf-podtverzhdaet-vyvod-vojsk-rf-s-ostrova-zmeinyj.html
   Opinia rosyjskiego blogera „Colonelcassad” o decyzji MO FR (cytat) „Jeśli chodzi o wycofanie wojsk z Wyspy Węży, które przedstawiane jest jako „akt dobrej woli”, wszystko to postrzegane jest jako część zakulisowych porozumień o eksporcie zboża z Ukrainy, nad którymi trwają negocjacje, ciągnące się od dłuższego czasu w Turcji i postęp w nich, który ogłoszono przez ONZ. W dobrą wolę tutaj nie wierzę”…
   https://t.me/boris_rozhin/55643

   Polubione przez 5 ludzi

  • Ta wyspa na dłuższą mete była nie do obrony.
   To co zrobiły Tory i Pancyry – kilka dni temu – odpierając zmasowany atak Uraganów (kilkadziesiąt zbitych pocisków), powiedzmy z 2 wyrzutni (po 16 pocisków) i Toczek (4?!) jest MEGA wielkim osiągnieciem. W odwecie zniszczono kilka wyrzutni na brzegu
   Natomiast to jest gra do jednej bramki. Jest tylko kwestią ilości – ile więcej trzeba wystrzelić by nasycić możliwości obrony. Poza tym po każdym ataku należy przeładować pociski. Tych pocisków też nie jest nieskonczona ilość.

   W kolejnych dniach U kontynowała ostrzał , coś tam dolatywało, trafiało i niszczyło wyrzutnie. Obrona się sypała
   Aby obronić wyspę, należałoby kontrolować brzeg, w promieniu tak 50 – 100 (Uragany, MLRS) od wyspy. Kontrolować – to znaczy ustanowić tam patrole samolotów, dronów i wszystkie pojawiające się wyrzutnie terminowo niszczyć. A to jest bardzo trudne, prawie nie wykonalne.
   Tak wiec, moim zdaniem decyzja jest dobra, aczkolwiek spóźniona. Niestety Rosjanie sami się wkręcili w tą grę propagandowo – prestiżową
   Oczywiście zostanie to ogłoszone jako wielki sukces Ukrainy, tak by być może przykryć klęske w Lisiczańsku.
   Życzyć pozostaje sobie by Ukraińcy dalej grali w ta grę, nie opanowai pychy i spróbowali zając wyspę. A że wyspa jest większą strzelnicą, to role się odwrócą. Przy totalnej przewadze wojsk Rosyjskich – byłoby dużo filmików.
   No ale może Ukraińcy pójdą po rozum do głowy. Wyślą tam jeden smigłowiec na 5 minut. Tyle ile jest potrzebne do zrobienia sweet foci i odtrąbienia wielkiego sukcesu („ala słup graniczny”)

   Polubione przez 3 ludzi

 8. Spriteer
  Reporter Vladlen Tatarski donosi, że armia rosyjska opuściła swoje pozycje na wyspie Zmeiny po czterech miesiącach kontroli nad nią.
  .https://twitter.com/spriteer_774400/status/1542422124073295874
  *

  Shashank Joshi
  Z wiadomością, że Rosja może wycofywać się z Wyspy Węży, przeczytaj @olliecarroll o jej znaczeniu. „Ukrainie nie spieszy się z powrotem na skałę; po prostu ma nadzieję, że Rosja nie będzie mogła wykorzystać wyspy”
  https://economist.com/europe/2022/06/27/the- bitwa o wyspę-węża

  **************.
  Nie było sensu dłużej trzymać na niej wojsko pod ukraińskim ostrzałem,
  Wyspa teraz będzie pod ,,zdalną kontrolą” .
  Niszczyć będą tylko próby desantu ukraińskiego wojska tak jak to było ostatnio.
  .
  Materiał filmowy ukazuje wielokrotne uderzenia artylerii/rakiet dalekiego zasięgu na pozycje rosyjskie na Wyspie Węży.
  .https://twitter.com/UAWeapons/status/1541390107999174658

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Cytat „Pilne oświadczenie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej…Wczoraj 29 czerwca odbyła się wymiana 144 żołnierzy na 144 żołnierzy…Została zorganizowana i odbyła się na bezpośrednie polecenie Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, ponieważ życie, zdrowie, uwolnienie naszego personelu wojskowego, wojskowych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, którzy tworzą większość powracających jest najważniejszym zadaniem…Prawie wszyscy uwolnieni są ranni lub ciężko ranni. Otrzymują już wszelką niezbędną opiekę medyczną…Rzecznik prasowy rosyjskiego Ministerstwa Obrony generał porucznik Igor Konaszenkow”;
  https://t.me/mod_russia/17287

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Tymczasem SBU opublikowała zmanipulowane przez siebie nagranie majace jakoby pokazywać „trafienie rosyjskiej rakiety w centrum handlowe w Krzemieńczuku”, na którym i tak widać że owa rakieta nie trafiła w halę owego centrum a w jakies inne budynki (0:38 minuta filmiku)…
  https://strana.today/news/397637-sbu-rasskazala-ob-obstojatelstvakh-udara-po-tts-v-kremenchuhe.html
  …zdjecie samego przylotu rakiety;
  https://t.me/ChDambiev/18005

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Cytat „Pentagon skomentował słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o jego pragnieniu zakończenia wojny z Rosją do końca roku przed nadejściem zimy…Powiedział o tym w rozmowie z Bloombergiem prelegent Pentagonu John Kirby…„Chcielibyśmy, aby wojna zakończyła się dzisiaj. I może się skończyć dzisiaj, jeśli Putin zrobi to, co właściwe. Ale Putin nie wykazuje zamiaru negocjowania. Wykazuje zamiar, że chce dalej atakować Ukrainę i osiągać cele wojskowe” – powiedział Kirby…Dlatego, według niego, Stany Zjednoczone będą w przyszłości nadal pomagać Ukrainie wzmacniać jej obronę”;
  https://strana.today/news/397651-v-pentahone-podderzhali-zelenskoho-kotoryj-zajavil-o-srokakh-okonchanija-vojny-v-ukraine.html
  ps. „Taktyka” NATO jest prosta, czyli „haratamy sie” z FR do ostatniego Ukrainca…

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Ukraina nie tylko eksportuje zboże, którego transporty do tego stopnia zapchały trasy kolejowe w Rumunii ze dochodzi do ich wykolejenia…
  https://strana.today/news/397610-v-rumynii-soshli-s-relsov-vahony-s-ukrainskim-zerno-foto.html
  …ale jeszcze dodatkowo wznowiła eksport energii elektrycznej do UE. Cytat „Ukraina wznowiła eksport energii elektrycznej do UE od 30 czerwca . Premier Denis Szmyhal ogłosił to w Telegramie…Według niego eksport trafił do Rumunii, jego początkowy wolumen to 100 MW”;
  https://strana.today/news/397656-ukraina-vozobnovila-eksport-elektroenerhii-v-es.html
  Ps. Jak widać rząd w Kijowie zmuszony jest płacenia, przynajmniej w jakieś części, „zachodnim partnerom” za dostarczaną mu „pomoc”…

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Presumers, nie widze potrzeby zasmiecania tego blogu, blogami innych autorow… i ich przemysleniami, czy ich stanem ducha. Jestesmy na blogu AdNovum i starajmy sie komentowac ten blog, w oparciu o aktualne wydarzenia z jego narracja zwiazane!

  Polubione przez 3 ludzi

  • Panowie,

   Nie bierzmy tak wszystkiego na poważnie.
   Przecież oni , ten Geroman (Niemiec) i ZOKA (Syryjczyk?) ewidentnie nawzajem się przekomarzają, by odreagować stres związany z polityczna defensywą zaszantażowanej blokadą Kaliningradu Rosji.
   ,,Pijarowo” to wycofanie niesie fatalne wrażenie i przyniesie negatywne skutki polityczne, bo daje Zachodowi i Ukrainie złudzenie dominacji nad militarnym teatrem wojny.

   Najlepiej to ujął Kotwonucach:
   ,, Życzyć pozostaje sobie by Ukraińcy dalej grali w ta grę, nie opanowali pychy… ”

   Jako, że : ,,Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.”
   Przypowieści Salomona 16:18

   I choć rozum mi mówi: finezyjne zagranie, to, przyznam, psyche mam tak jak ZOKA – zdołowane.
   Wróg mojego wroga ,,przegrywa” propagandowo.

   AdNovom usuń z Bloga te komenty ZOKI, bo ,,nie są z jego narracją związane”.

   Coś musi być nie tak z moim poczuciem humoru , skoro od Polonusi, najpierw Letlord z Londynu a teraz Gawrosz z Paryża, dają mi reprymendy. 😁
   Nie obiecuję poprawy, Jestem na to za stary.

   Polubione przez 1 osoba

 14. Dla zainteresowanych, ukrainski portal ‚Strana” o szczycie NATO w Madrycie i co on przynosi Ukrainie. Cytat „Jednak nikt nie obiecuje członkostwa Ukrainy w NATO…Deklaracja nie mówi, że Ukraina może w przyszłości stać się członkiem Sojuszu, ale NATO obiecuje „rozwijać nasze partnerstwa z Bośnią i Hercegowiną, Gruzją i Ukrainą w celu wspierania naszego wspólnego celu, jakim jest euroatlantycki pokój, stabilność i bezpieczeństwo ”…„Potwierdzamy decyzje, które podjęliśmy na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku i wszystkie późniejsze decyzje dotyczące Gruzji i Ukrainy” – czytamy w dokumencie…W zasadzie, jak uważają eksperci, droga do NATO jest dla Ukrainy w najbliższej przyszłości zamknięta…To prawda, że ​​przyczyną jest nie tylko i nie tyle demokracja, instytucje i korupcja, co fakt, że Sojusz nie chce być wciągany w wojnę z Rosją. Jest to główny powód, dla którego NATO z wielką ostrożnością podchodzi do perspektyw integracji euroatlantyckiej Ukrainy…„Przed końcem wojny wszelkie prawdziwe rozmowy o NATO są bezsensowne” – mówi analityk polityczny Ruslan Bortnik…Politolog Konstantin Bondarenko jest bardziej stanowczy…”NATO nie potrzebuje Ukrainy, dlaczego Sojusz ma potrzebować kłopotliwego kraju o niepewnych granicach i perspektywach? Ale jako poligon do osłabiania Rosji i testowania interesów Sojuszu, jak najbardziej” – mówi Bondarenko”;
  https://strana.today/news/397555-chto-oznachajut-itohi-sammita-nato-v-madride-dlja-mira-i-ukrainy-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 15. Ukraiński portal „Strana” publikuje kolejny artykuł o sytuacji społeczno-ekonomicznej na Ukrainie, tym razem o tym że…zabrakło…szyb okiennych. Cytat ‚Na Ukrainie – „szklany kryzys”. Dziesiątki tysięcy budynków zostało uszkodzonych w wyniku działań wojennych w kraju, wiele domów które zostały częściowo zniszczone, ludzie próbują remontowć – wymieniają okna, drzwi, naprawiają dachy itp…Z tego powodu gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na systemy okienne i szkło, ponieważ to właśnie okna okazały się najbardziej delikatną częścią budynków i w pierwszej kolejności „posypały się”…„Okna już podrożały o 10-15%. Co więcej, większość producentów dysponuje tylko starymi zapasami. W ciągu miesiąca lub dwóch może pojawić się niedobór i wzrost cen systemów okiennych i szkła o kolejne 30% lub więcej, poinformował szef Stowarzyszenia Systemów Okiennych i materiałów pokrewnych Sierhij Dorotycz. Szkło okienne podrożało najbardziej – ceny osiągają 1500 hrywien za metr kwadratowy, a na okno potrzeba co najmniej dwóch metrów kwadratowych”;
  https://strana.today/news/397658-v-ukraine-stekolnyj-krizis-okna-podorozhali-na-15-stekla-na-30.html

  Polubione przez 2 ludzi

 16. W ukromediach pojawiła sie wypowiedź siostry „dowódcy” resztek 36 Brygady Piechoty Morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy Serhija Wołynskiego na temat stanu „obrońców Azowstali” których wymieniono wczoraj na jeńców rosyjskich. Cytat „”Prawie wszyscy, 99% bez rąk, bez nóg. Niektórzy nie słyszą, niektórzy nie widzą, ale ich oczy są szczęśliwe. Niektórzy faceci mówią ze łzami w oczach, niektórzy nie mogą mówić…Chłopaki z tej wymiany potrzebują pilnej opieki medycznej, badań – powiedziała”;
  https://www.5.ua/ru/obshchestvo/99-yz-nykh-bez-ruk-bez-noh-sestra-zashchytnyka-azovstaly-volini-rasskazala-o-sostoianyy-osvobozhdennikh-yz-plena-voennikh-281243.html
  Ps. I na co było ich trzymać w szpitalach DRL/ŁRL/FR skoro miejsca potrzeba dla swoich rannych?

  Polubione przez 4 ludzi

 17. https://t.me/sputnik/7749
  Rosyjskojęzyczny bloger Kirill Fiodorow został zwolniony z więzienia w Rydze za kaucją w wysokości 55 tysięcy euro.
  Autor kanałów poświęconych historii i broni został zatrzymany w marcu za wspieranie działań armii rosyjskiej w Donbasie. Sąd umieścił go w areszcie.
  Według samego Fiodorowa był torturowany w więzieniu.

  Polubione przez 5 ludzi

 18. Twierdza obronna Sił Zbrojnych Ukrainy w Lisiczańsku przeszła w ręce bojowników „Odwaznych”.
  Na ten temat w nowym raporcie korespondentów wojskowych „Rosyjskiej Wiosny” ze strefy operacji specjalnych.
  Nasi korespondenci wojskowi wraz z bojownikami legendarnej grupy „O” wchodzą do ważnego obiektu – rafinerii ropy naftowej w Lisiczańsku, która służyła jako baza do obrony miasta i baza dla dużej grupy ukraińskich bojowników.
  Przygotowujemy duży reportaż z wizytą w rafinerii.
  Przypomnijmy, że wcześniej „Rosyjska Wiosna” zaoferowała swoim czytelnikom reportaż o rafinerii ropy naftowej w Lisiczańsku, która znalazła się pod kontrolą bojowników Grupy „O” i sił sojuszniczych.
  Zdjecia i video w linku https://rusvesna.su/news/1656593184

  Polubione przez 3 ludzi

 19. Cytat „Rosyjski minister spraw zagranicznych Ławrow potwierdził, że żelazna kurtyna między Rosją a Zachodem ponownie opada w Europie…Jesteśmy świadkami powstawania żelaznej kurtyny 2.0 w ramach wieloletniej zimnej wojny, która rozpoczęła się w 2014 roku zamachem stanu w Kijowie i wojną domową na Ukrainie…Jej granice w Europie zostały już ogólnie określone – pozostaje niejednoznaczność [w zwiazku] z Ukrainą. Granice żelaznej kurtyny na południe od Białorusi aż do Morza Czarnego zależą od tego, jak i jak skutecznie Siły Zbrojne FR rozwiązują problemy na Ukrainie…Wobec tego, jakie wydarzenia nabierają epokowego znaczenia i będą decydować o przyszłości Rosji i Europy na kolejne dziesięciolecia…Tak czy inaczej, do Rosji nadchodzą poważne zmiany. A także Europy. Jak i reszta świata. Zerwanie obecnych więzi Rosji z Zachodem to kolejny gwóźdź do trumny globalizmu i kolejny ważny krok w rozdrobnieniu waszyngtońskiego porządku światowego…Na szczęście dla Rosji nie będzie ona sama na tej ścieżce – istnieje wiele krajów, które myslą podobnie i zmierzają w tym samym kierunku, choć na swój własny sposób. Nie będzie więc izolacji od „społeczności światowej”, ponieważ społeczność świata rzeczywistego jest znacznie szersza niż grupka USA i ich satelitów. Głównym pytaniem na najbliższą przyszłość jest to, na ile skutecznie Federacja Rosyjska będzie w stanie wytrzymać ekonomiczne konsekwencje trwającego zerwania więzi z Zachodem”;
  https://t.me/boris_rozhin/55669

  Polubione przez 4 ludzi

 20. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1584130
  Według ukraińskich źródeł w Lisiczańsku Siły Zbrojne Rosji i armia LPR posuwają się teraz niemal na wszystkich kierunkach.
  Szczególnie silna presja wywierana jest na Privolye (walki uliczne w mieście), Spornoje, Zolotarevka i Verkhnekamenka (są też walki uliczne). Walki trwają również w samym Lisiczańsku. W porze obiadowej, według oświadczeń MSW LPR, nasze oddziały kontrolowały 50% Lisiczańska, w tym przedmieścia.
  O Wolczejarowce, w wiosce nadal toczą się walki, nie jest ona w pełni kontrolowana.
  Nie zabrakło również informacji o postępach w bitwach o Białą Górę.
  Zagraniczne media donoszą, że upadek Lisiczańska jest nieunikniony ze względu na ciężkie straty Sił Zbrojnych Ukrainy.
  mapka

  Polubione przez 5 ludzi

 21. https://t.me/milinfolive/86088
  Ataki rosyjskiej artylerii na ukraińskie przejścia na froncie Izyum.
  Po dotarciu Sił Zbrojnych Rosji do linii Dońca Siewierskiego w rejonie Bałaklija, armia ukraińska próbowała przeprawić się przez rzekę w pobliżu Zalimanu w celu kontrataku, ale wszystkie próby zostały udaremnione przez dobrze skoordynowaną pracę rosyjskich Akacji kierowanych przez UAV.
  Ogień artyleryjski zniszczył przeprawę pontonową Sił Zbrojnych Ukrainy i zniszczył łódź, a także pokonał personel wroga, który jak zwykle używa nieoznakowanych pojazdów cywilnych, próbując uniknąć wpadnięcia pod ostrzał.
  video

  Polubione przez 4 ludzi

 22. https://t.me/dillfrash/4809
  Wojska rosyjskie zniszczyły baterię haubic na południowy zachód od Charkowa
  Już 24 czerwca rosyjskie wojsko poinformowało o zniszczeniu baterii haubic M777 w pobliżu wsi Oleszki w obwodzie charkowskim.
  Dzisiaj abonent pracujący w Charkowskim Transport Plant podzielił się z nami kilkoma interesującymi informacjami:
  Zakład otrzymał kilka haubic M777, które zostały poważnie uszkodzone. Według subskrybenta wojsko w zakładzie powiedziało, że Rosjanie nakryli ich gdzieś pod Charkowem, a sprzęt nie jest tak żałosny, jak „tuzin chłopców, którzy specjalnie nauczyli się ich używać pod koniec zeszłego roku w Niemczech”
  We własnym imieniu dodajemy, że obok broni zachodnich zwykle znajdują się instruktorzy i personel techniczny z krajów NATO, których losy są zawsze ukryte.
  mapka

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.