Wojna już nie domowa na Ukrainie 02.07.2022r.- 2566 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 136).


„Niemy krzyk”– dzień 771.

Wojska sojuszniczych armii Rosji i ŁRL nadal metodycznie wyzwalają Lisiczańsk. 

Jednostki szturmowe przejęły kontrolę nad strategicznie ważnym obiektem na południowych obrzeżach miasta– lokalną rafinerią ropy naftowej. Blokowane w środowisku operacyjnym jednostki Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) mają bardzo ograniczone możliwości manewrowania.

Dowództwo USZ miało wiele ambitnych planów wobec największej na Ukrainie rafinerii ropy naftowej w Lisiczańsku. Kijów próbował przekształcić to przedsiębiorstwo w drugi Azowstal. Tym bardziej, że rafineria znajduje się na południowych przedmieściach Lisiczańska, w pobliżu osady Wołczejarowka, będącą również głównym bastion grupy, który chronił główne siły obrony z flanki.

Na terenie strefy przemysłowej znajduje się wiele potencjalnych stanowisk dla snajperów, karabinów maszynowych i granatników, schronów dla sprzętu wojskowego. Jednak zaskakująco krótko trwała tam obrona ukraińskich formacji zbrojnych.

Wszystkie znaczące trasy do Lisiczańska są kontrolowane przez sojusznicze siły Rosji i ŁRL Droga Lisiczańsk- Artemowsk jest całkowicie zablokowana. W strefie przemysłowej potyczki trwały kilka dni, aż następnie formacje ukraińskie zostały stamtąd całkowicie wyparte.

Oprócz rafinerii wojska alianckie zajęły położoną na wschodzie miasta fabrykę wyrobów gumowych. Kiedyś było to jedno z największych przedsiębiorstw w tej branży w Ukraińskiej SRR. Ale też go nie bronili. Mariupol pokazał, że w warunkach całkowitego okrążenia- bez posiłków i uzupełniania amunicji- nawet zabudowa miejska i obiekty przemysłowe przestają być niezawodnym schronieniem.

Poprzedniego wieczoru Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ŁRL poinformowało, że opanowano połowę miasta. Walki toczą się o każdy dom, o każdy metr kwadratowy miasta. Jednostki USZ próbują osłonić odwrót głównych sił, które przebijają się jedyną pozostałą drogą przez Biełogorowkę. Jednak ta trasa przebiega w rzeczywistości w otwartym polu. Wycofujące się oddziały są nieustannie ostrzeliwane przez ciężką artylerię i samoloty.

Znajdując się w pułapce, porażka ukraińskich formacji zbrojnych to tylko kwestia czasu. Według dochodzących informacji, oprócz wojska ukraińskiego, w okrążeniu w Lisiczańsku znajduje się kilkuset zachodnich najemników i ochotników, głównie z Polski. 

Grupa ta nie ma szczególnego wyboru, gdzie się wycofać: tylko do Siewierska, w północno-wschodniej części obwodu donieckiego.

Kontrola nad tym najważniejszym węzłem komunikacyjnym pozwoli siłom sojuszniczym na rozwinięcie ofensywy w kilku kierunkach jednocześnie: na południe– do Bachmuta, na zachód– do Słowiańska i Kramatorska, na północny zachód– w rejon Charkowa. Ale do dalszych działań konieczne jest całkowite wyzwolenie terytorium ŁRL.

Po wyzwoleniu Lisiczańska jednostki walczące na tym odcinku frontu pójdą wypierać żołnierzy USZ z pozostałej części terytorium DRL, gdzie ich pozycje są jeszcze dość silne, bo mocno się tam wgryźli w ziemię oraz stworzyli bardzo skuteczny system obrony.

Ale to już dalsze plany, obecnie jednostki koalicji nacierające na Lisiczańsk spodziewają się wykrwawienia USZ i zmuszenia ich do zużycia amunicji artylerii i ciężkich pojazdów opancerzonych. Po tym garnizon się podda. Zdaniem ekspertów porażka armii ukraińskiej w ŁRL będzie miała dla Kijowa daleko idące konsekwencje polityczne.

„Zełenski postawił przed szefem kontrwywiadu gen. Aleksandrem Pokładem zadanie odnalezienia lub stworzenia ‚sprawy’ oskarżeń przeciwko głównodowodzącemu Ukraińskich Sił Zbrojnych Załużnemu w związku z utratą terytorium i porażka w Donbasie”– napisał na portalach społecznościowych były deputowany ukraińskiej Wierchownej Rady Ilja Kiwa, dodając, że „urząd Zełenskiego doskonale zdaje sobie sprawę, że w niedalekiej przyszłości potrzebny jest ‚kozioł ofiarny’ dla społeczeństwa, w którym rośnie niezadowolenie i nieufność wobec władz”.

Dokąd to zaprowadzi, czas pokaże. 

Według byłego deputowanego ludowego wojska są świadome nadchodzących prowokacji ze strony kancelarii prezydenta i dlatego prowadzą już negocjacje z Petrem Poroszenką w sprawie przejęcia władzy. Jak widać, od początku konfliktu w Donbasie polityka wewnętrzna Ukrainy zależy bezpośrednio od wydarzeń na froncie.

*


Poranna (01.07.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

„Strona ukraińska ponosi ciężkie straty w walkach w obwodzie lisiczańskim”– poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Według przekazanych informacji wróg stracił około 200 osób w ciągu zaledwie jednego dnia. Jak zauważył oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony gen. broni Igor Konaszenkow, na tle niepowodzeń USZ rośnie liczba dezerterów i osób uchylających się od udziału w działaniach wojennych w formacjach zbrojnych Kijowa. Według niego w poszczególnych jednostkach USZ pozostało nie więcej niż 20% personelu.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że Ukraina poniosła duże straty w rejonie Lisiczańska. Jak poinformowano, siły alianckie prowadzą walki w samym mieście.

„Armia ukraińska na tym terenie ponosi duże straty. Tylko we wsi Wierchniekamenka wróg stracił ponad 120 osób zabitych w ciągu jednego dnia, w okolicach Werchniekameńskiej- 70 dalszych”– powiedział oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał porucznik Igor Konaszenkow.

W sumie, w walkach tylko w rejonie Wierchniekamienki ukraińskie formacje zbrojne straciły około 200 osób personelu wojskowego.

Przypomnijmy, że 25 czerwca ogłoszono fakt operacyjnego otoczenia Lisiczańska przez wojska rosyjskie.

Podczas wczorajszej porannej odprawy Konaszenkow poinformował, że wojska rosyjskie kontynuują zwycięską ofensywę w rejonie Lisiczańska. W szczególności w ciągu ostatnich trzech dni pod kontrolą przejęto rafinerię ropy naftowej w Lisiczańsku, zakład żelatyny i osadę Topolewka.

Jak zauważył Konaszenkow, niepowodzenia USZ na polu bitwy powodują wzrost liczby dezerterów i tych, którzy unikają udziału w działaniach wojennych. Według przedstawiciela rosyjskiego Ministerstwa Obrony dochodzi do nieautoryzowanego przez wyższe dowództwo wycofania poszczególnych jednostek USZ z Lisiczańska.

„Dowództwo w każdy możliwy sposób ukrywa fakty o niedoborach kadrowych jednostek. Tak więc w jednym z batalionów 17 brygady czołgów, działającej w rejonie osady Nowaja Połtawka w Donieckiej Republice Ludowej, w służbie pozostało nie więcej niż 20% personelu”– powiedział Konaszenkow.

Ponadto Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że Kijów szuka już winnych niepowodzeń militarnych USZ , które znalazły się w kolejnym kotle w Donbasie. Według strony rosyjskiej wszczęto sprawy karne przeciwko dowództwu i 171 żołnierzom 42 batalionu 57 brygady piechoty zmotoryzowanej, którzy bronili się w górskim kotle.

Tymczasem wojska rosyjskie nadal atakują cele wojskowe na Ukrainie. W ciągu dnia precyzyjne uderzenia rosyjskiej broni zniszczyły dwa stanowiska dowodzenia, pięć składów amunicji, a także siłę roboczą i sprzęt wojskowy USZ w 26 obwodach.

Precyzyjna broń rosyjskich sił powietrznych trafiła w dwie wyrzutnie wieloprowadnicowych systemów rakietowych i dwie baterie artylerii, które ostrzeliwały cele cywilne w Donieckiej Republice Ludowej. Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, oddziały rakietowe i artyleria uderzyły w 32 stanowiska dowodzenia USZ, stację radiolokacyjną do wykrywania celów powietrznych, trzy składy amunicji, a także siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 297 okręgach.

Ponadto rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły dwa samoloty Su-25 ukraińskich sił powietrznych. Zestrzelono także 11 ukraińskich dronów oraz przechwycono osiem wyrzutni rakietowych.

Łącznie od początku operacji specjalnej na Ukrainie wojska rosyjskie zniszczyły 226 samolotów, 134 śmigłowce, 1411 dronów, 353 systemy rakiet przeciwlotniczych, 3873 czołgi i inne opancerzone wozy bojowe, 699 wozów bojowych z wieloma wyrzutniami rakiet, a także 3067 sztuk artylerii polowej i moździerzy, 3948 sztuk specjalnych pojazdów wojskowych.

Przedstawiciel ŁRL stwierdził, że ​​personel wojskowy USZ oraz zagraniczni najemnicy znajdujący się w obwodzie lisiczańskim nie mogą użyć nawet połowy dostarczanej przez państwa zachodnie broni.

Jak powiedział Witalij Kisielow, wiceminister spraw wewnętrznych ŁRL, jednostki republiki „nie nadążają” za taktycznym odwrotem sił Kijowa.

„Skok na 40 miliardów dolarów się opłaca. Taka ilość broni, którą wpompowali do Lisiczańska, Siewierodoniecka, Rubiżnego- w całym tym rejonie. Jesteśmy po prostu zdumieni, że nie była używana, nie w 100%. W najlepszym razie około 40-50%, a potem przestudiowali instrukcje ze zdjęć, jak używać tej lub innej broni”– powiedział Kisielow.

Według niego ukraińscy żołnierze zostawiają zmarłych na polu bitwy. Kisielow zauważył, że pierwsi uciekli z miejsca działań wojennych zagraniczni najemnicy.

„Pierwsi uciekli najbardziej doświadczeni, najbardziej zagorzali najemnicy– ​​są to najemnicy amerykańscy, brytyjscy i polscy, którzy dowodzą Ukraińskich Siłami Zbrojnymi w tym rejonie na kierunku– Lisiczańsk i Siewierodonieck”– powiedział wiceminister spraw wewnętrznych ŁRL.

Zastępca szefa Ministerstwa Informacji DRL Daniil Bezsonow na antenie Kanału 1 powiedział, że siły republiki prowadzą ofensywne operacje w kierunku Słowiańska.

„Teraz mamy akcje ofensywne konkretnie na terenie DRL w kierunku Słowiańska, powoli, ale pewnie tam działają nasi bojownicy. Istnieje również aktywacja na froncie południowym w regionie Wugledaru”– powiedział Bezsonow.

Informacje korespondentów wojskowych o sytuacji na kierunku Siewierodonieck-Lisiczansk rano 1 lipca.

– Siły Zbrojne FR przekroczyły Doniec Siewierski, przebiły się przez obronę USZ i zajęły Priwole, a także teren kopalni Priwolniańsk na drodze Nowodrużewsk-Biełogorowka,

– w walkach z Siłami Zbrojnymi FR zniszczono sztab jednego z batalionów 111 brygady obrony, resztki formacji odeszły w rejon Szipiłowki i zajęły pozycję obronę w tej osadzie, obecnie planowany kontratak w kierunku Priwolie: prowadzone jest aktywne rozpoznanie lotnicze pozycji Sił Zbrojnych FR,

– jedyny szlak odwrotu USZ z Lisiczańska wiedzie drogą krajową przez pola i wąwozy przez Bieriezowo do Biełogorowki, do zamknięcia kotła pozostało niecałe 4 km, USZ przygotowują się do próby siłowej w rejonie Siewierskiego Dońca z Siła Zbrojnymi RF na północ od Grigorówki,

– jednostki artyleryjskie Sił Zbrojnych FR i ML ŁRL nieustannie ostrzeliwują Wierchniekameńskoje, a także walczą na wschodnich obrzeżach, w odpowiedzi USZ ostrzeliwują jednostki rosyjskie w rafinerii w Lisiczańsku,

– dwie wyrzutnie systemu przeciwpancernego PTRK „Milan” USZ zostały rozmieszczone na zachodnich obrzeżach Werchniekamieńskiej, jednostki 79 brygady USZ wysłano do Siewierska (powinny zapewnić wsparcie i osłonę podczas wycofywania wojsk z Lisiczańska),


– jednostki wojsk alianckich ruszają na południe od rafinerii w Lisiczańsku, omijając ufortyfikowany obszar w rejonie Spornej – Loskutówka, podczas gdy cele USZ z Nikołajewki zostają pozwoli wypierane ze Spornego co pozwoli wreszcie uporać się z centrum oporu USZ w Berestowie.

 Sprawa schwytanych w Mariupolu bojówkarzy z neonazistowskiej grupy „Niedźwiedzie SS” trafi w najbliższych dniach do sądu. 

DAN została dziś o tym poinformowana przez dobrze poinformowane źródło.

„To jedna z grup sympatyków Azowa, nazywali siebie ‚Niedźwiedziami SS’. Sprawa została przekazana do sądu, dziś powinna zostać dostarczona, śledztwo zostało zakończone wczoraj”– powiedział rozmówca agencji DAN.

Dodał, że wśród oskarżonych było osiem osób. Zarzucane im artykuły przewidują również karę śmierci. 

„Wygląda na to, że jest to pierwsza grupa (bojówkarzy z Azowstalu w Mariupolu- dopisek mój), której sprawy zostaną skierowane do sądu”– podało źródło.

Adwokat zagranicznego najemnika Saadun Brahim, skazany w DRL, złożył skargę kasacyjną. 

„Wpłynęła kasacja przeciwko Saadunowi Brahimowi” – ​​poinformowałą służba prasowa Sądu Najwyższego DRL.

Wcześniej prawniczka Brahima Elena Vesnina powiedziała DAN, że planuje oprzeć apelację swojego klienta na jego niedoświadczeniu i jego młodym wieku, który znalazł się pod wpływem ukraińskiej propagandy, a która to ukształtowała u niego wypaczony obraz Donbasu. Ważnym punktem, zdaniem prawnika, jest fakt, że Brahim nie brał wcześniej udziału w konfliktach zbrojnych.

Ponad 60 bojówkarzy ukraińskich zostało w ciągu dnia zniszczonych na terenie DRL przez siły ML przy wsparciu armii rosyjskiej.  

„Wspólne działania personelu wojskowego Donieckiej Republiki Ludowej i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: 7 pojazdów, 5 transporterów opancerzonych i ponad 60 osób”– poinformował wiceszef Wydziału Milicji Ludowej Eduard Basurin.

W ciągu ostatniego dnia (od 03:00 1 lipca do 03:00 2 lipca) ukraińskie formacje zbrojne 43 razy ostrzelały DRL w wyniku czego na terytorium republiki spadło 327 pocisków. 

Pociski spadły na dzielnicę Kujbyszewską, Kirowską, Kijowską i Piotrowską w stolicy republiki, rejon Górniacki i Czerwonogwardyjski w Makiejewce, Jasinowata, Wasiljewka i Nowobachmutowka (okolice Doniecka), Dolomitnoje, Zajcewo, Michajłowka, Szirokaja Bałka, Wołoborówka i Pantelejemowka (rejon Gorłówki). Podczas ostrzału używano wieloprowadnicowych systemów rakietowych MLRS Grad, artylerii o kalibrach 155, 152 i 122 mm oraz moździerzy.

W wyniku ostrzału zginęło 2 cywilów, a kolejnych 20 zostało rannych w Doniecku, Jasinowatej i Jewgienowce w obwodzie Wołnowacha na terytorium DRL. W wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów uszkodzeniu uległy także 23 obiekty infrastruktury cywilnej i budownictwa mieszkaniowego.

ŁRL: podsumowanie operacyjne za dzień od 1 do 2 lipca.

USZ w ciągu minionej doby 1 raz ostrzelali terytorium na terenie odpowiedzialności ŁRL.

„Od strony ukraińskich formacji zbrojnych we wsi Rowienki odnotowano ostrzał z systemu rakiet taktycznych Toczka-U (dwa pociski). W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało 11 budynków mieszkalnych, prywatny garaż i jeden samochody zostały zniszczone, sieć kontaktową torów kolejowych stanowiło szereg budynków przemysłowych i administracyjnych sąsiadujących z miejscami ostrzału”–  poinformowało o tym przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) zawieszenia broni . 


*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 0липень 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

114 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 02.07.2022r.- 2566 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 136).

 1. Vera Van Horne poleca

  Ukraina to najnowsza katastrofa neokonów
  – Wiadomości konsorcjum

  Ukraina to najnowsza katastrofa neokonów
  Jeśli Europa ma jakiś wgląd w sytuację, to powinna oddzielić się od tych porażek w polityce zagranicznej USA,
  pisze Jeffrey D. Sachs.

  [ wybrane fragmenty ]

  Wojna na Ukrainie jest kulminacją 30-letniego projektu amerykańskiego ruchu neokonserwatywnego. Administracja Bidena jest wypełniona tymi samymi neokonserwatami, którzy opowiadali się za amerykańskimi wojnami z wyboru w Serbii (1999), Afganistanie (2001), Iraku (2003), Syrii (2011), Libii (2011) i którzy zrobili tak wiele, by sprowokować Rosję inwazja na Ukrainę.

  Dorobek neokonów jest jednym z niełagodzonych katastrof, jednak Biden obsadził swój zespół neokonserwatami. W rezultacie Biden kieruje Ukrainę, USA i Unię Europejską w kierunku kolejnej geopolitycznej klęski. Jeśli Europa będzie miała jakieś rozeznanie, oddzieli się od tych porażek polityki zagranicznej USA.
  (…)
  Głównym przesłaniem neokonserwatystów jest to, że USA muszą dominować w sile militarnej w każdym regionie świata i muszą stawić czoła rosnącym potęgom regionalnym, które pewnego dnia mogą rzucić wyzwanie globalnej lub regionalnej dominacji USA, przede wszystkim Rosji i Chin. W tym celu siły zbrojne USA powinny być wstępnie rozmieszczone w setkach baz wojskowych na całym świecie, a USA powinny być przygotowane do prowadzenia wojen z wyboru, jeśli to konieczne. Organizacja Narodów Zjednoczonych może być używana przez Stany Zjednoczone tylko wtedy, gdy jest przydatna do celów amerykańskich.
  (…)
  Perspektywa neokonów opiera się na nadrzędnej fałszywej przesłance: że przewaga militarna, finansowa, technologiczna i gospodarcza USA umożliwia dyktowanie warunków we wszystkich regionach świata. Stanowi to zarówno niezwykłą pychę, jak i niezwykłą pogardę dla dowodów.
  (…)
  Od lat pięćdziesiątych Stany Zjednoczone były hamowane lub przegrywane w niemal każdym regionalnym konflikcie, w którym brały udział. Jednak w „bitwie o Ukrainę” neokonserwatyści byli gotowi sprowokować militarną konfrontację z Rosją poprzez rozszerzenie NATO wbrew ostrym sprzeciwom Rosji, ponieważ żarliwie wierzą, że Rosja zostanie pokonana przez amerykańskie sankcje finansowe i broń NATO.

  Institute for the Study of War (ISW), neokonserwatywny think-tank kierowany przez Kimberley Allen Kagan (i wspierany przez who’s who z wykonawców obronnych, takich jak General Dynamics i Raytheon), nadal obiecuje zwycięstwo Ukrainy.

  Jeśli chodzi o możliwości Rosji, ISW wygłosiła typowy komentarz:

  „[Nie]zależnie od tego, która strona trzyma miasto [Siewierodonieck], rosyjska ofensywa na poziomie operacyjnym i strategicznym prawdopodobnie dojdzie do kulminacji, dając Ukrainie szansę na ponowne rozpoczęcie kontrofensywy na poziomie operacyjnym w celu odepchnięcia sił rosyjskich”.

  Fakty na miejscu sugerują jednak coś innego. Sankcje gospodarcze Zachodu miały niewielki negatywny wpływ na Rosję, podczas gdy ich efekt „bumerangu” na resztę świata był duży.
  (…)
  Najbardziej prawdopodobnym wynikiem obecnych walk jest to, że Rosja podbije duży obszar Ukrainy, być może pozostawiając Ukrainę bez dostępu do morza lub prawie.
  W Europie i Stanach Zjednoczonych wzrośnie frustracja ze względu na straty wojskowe oraz stagflacyjne konsekwencje wojny i sankcji.

  Skutki domina mogą być druzgocące, jeśli prawicowy demagog w USA dojdzie do władzy (lub, w przypadku Trumpa, powróci do władzy), obiecując przywrócenie wyblakłej militarnej chwały Ameryki poprzez niebezpieczną eskalację.
  (…)
  Czytaj całość:
  https://consortiumnews.com/2022/07/01/ukraine-is-the-latest-neocon-disaster/

  Polubione przez 5 ludzi

 2. U Geromana na tapecie:

  Ciekawy artykuł o jednostce wojskowej, ideologii neonazistowskiej, pojawił się w Charkowie i znany jako Kraken.
  Duchowa spadkobierczyni batalionu #Azov.

  Księżyc Alabamy

  Ukraina – niedźwiedź złapał krakena za pomocą tej sztuczki.
  [ wybrane fragmenty]

  To mapa, która pokazuje historyczny rozwój Ukrainy.

  Moim zdaniem
  https://www.moonofalabama.org/2022/02/disarming-ukraine.html
  Rosja dąży do zajęcia różowych i żółtych części, które mają głównie ludność rosyjskojęzyczną. Najbardziej wysuniętym na północny zachód różowym obwodem jest Charków, który jest również nazwą głównego miasta obwodu.
  Już 1 marca miasto było atakowane.
  Ale sytuacja wkrótce uległa stagnacji.

  – Obecny burmistrz Charkowa Igor Terekhov był po stronie reżimu Zełenskiego.
  Awanturniczy fani piłki nożnej z głównego klubu w mieście utworzyli pierwotnie pułk Azowa.
  Grupą milicji, która oddzieliła się od nich na początku wojny, byl Kraken :

  Jednostka Kraken została utworzona przez weteranów batalionu Azow w dniu, w którym prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął w lutym inwazję na Ukrainę, powiedział ich rzecznik wojskowy.
  To sprawia, że ​​Krakeny są czymś w rodzaju młodszego brata starszej jednostki Azowa, której bojownicy osiągnęli światową sławę w zeszłym miesiącu za swój epicki ostatni bastion w Azovstal, rozległym kompleksie stalowym w portowym mieście Mariupol.
  Podobnie jak myśliwce Azowskie, których nazwa pochodzi od Morza Azowskiego, nazwa i insygnia pułku przywołują inny motyw morski: kraken, mityczny potwór morski przypominający gigantyczną kałamarnicę.

  Ich dowódcą jest Konstantin W. Niemiczew, postać polityczna i wojskowa w Charkowie.
  Syn nauczyciela i elektryka, 26-letni Niemiczew, zanim ukończył studia, rozpoczął karierę polityczną w prawicowym Korpusie Narodowym, w tym nieudaną w zeszłym roku kandydaturę na burmistrza Charkowa.
  Opierał się na wsparciu młodych, hałaśliwych fanów piłki nożnej, z których wielu służy obecnie w jego jednostce.
  (…)

  Oddział Krakena działa nieco w szarej strefie — oddział, który podlega Ministerstwu Obrony, ale nie wchodzi w skład ukraińskich sił zbrojnych.
  Żołnierze w Ruskiej Lozowej twierdzą, że jednostka liczy około 1800 żołnierzy.
  Rzecznik wojskowy odmówił podania liczby osób pełniących służbę w jednostce.

  Kraken, podobnie jak Azow, wyznaje faszystowską ideologię.
  Burmistrz i oddziały Krakena przygotowywały się do walki w mieście i wokół niego. Mają ufortyfikowane tereny i zajmują pozycje w domach naprzeciw rosyjskich linii.
  (…)

  Czytaj całość:
  https://www.moonofalabama.org/2022/07/ukraine-the-bear-caught-the-kraken-by-using-a-trick.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. ❗️🇬🇧🇺🇦 Sytuacja w kierunku Siewierodonieck-Łysiczańsk
  na 11:00 dzień 2 lipca 2022 r.

  ▪️Nowodrużesk jest okupowany , gdzie znajdowało się stanowisko dowodzenia obrony całej aglomeracji. Teraz jednostki sił sojuszniczych sprzątają i przeprowadzają działania filtracyjne.

  ▪️Wkrótce po zajęciu Nowodrużeska oddziały rosyjskie wkroczyły do ​​Lisiczańska od północy i posunęły się do skrzyżowania ulic Generała Potapenko i Pierwomajskiej .

  ▪️Wróg nadal utrzymuje Zolotarevkę i Maloryazantsevo . Jedyna droga prowadząca z miasta, która nie jest fizycznie kontrolowana przez siły zbrojne RF, prowadzi z Maloryazantsevo do Belogorovki . Ale cała trasa jest przestrzelona z Wołczejarowki .

  ▪️W południowo-zachodniej części Lisiczańska trwają walki na linii Spornej – Berestowoje . Szturm na osady się nie rozpoczął.

  Nie ma już bezpiecznych dróg ucieczki z miasta. Zgrupowanie Sił Zbrojnych Ukrainy w Łysiczańsku zostaje otoczone.

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Witam
  Władze na Ukrainie przyznają, że w nadchodzącym sezonie grzewczym „w mieszkaniach może być trochę zimniej”. Jednocześnie władze w Kijowie maja poważny problem ze znalezieniem środków na zakup węgla/gazu.
  Sponsorzy wykruszają się, a obecna pomoc zagraniczna jest niewspółmierna do potrzeb. Przykładowo z uwagi na zbliżające się wybory w USA temat pomocy Ukrainy stał się niewygodny w debacie publicznej. Kraje UE maja poważne problemy związane z cenami surowców i stagflacją więc temat pomocy dla Ukrainy jest spychany na dalszy plan.
  Pomimo tego, że miesięczny koszt trwania wojny dla Ukrainy to 3-5 mld $ to zagraniczni partnerzy dają tylko połowę środków w dodatku większość „pomocy” to długoterminowe kredyty.
  https://www.unian.net/economics/energetics/otopitelnyy-sezon-v-minenergo-predupredili-o-snizhenii-temperatury-v-kvartirah-etoy-zimoy-novosti-segodnya-11886300.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. 🇵🇱
  Wow… nie spodziewałem się tego zobaczyć. Duży rajd z akcentem pro- #BRICS w Warszawie – Polska
  .https://twitter.com/Cyberspec1/status/1543029476262817792
  ****.

  Marsz Dmowskiego z Olszańskim na koniu przeszedł przez Warszawę. „Tu jest Polska, nie Ukropol”, „Amerykanie niech będą przeklęci”, „Nie chcemy tutaj tych palm (XD), tego symbolu, żeby Żydzi i Murzyni czuli się jak u siebie w domu” W 2021 na czele pochodu prowadzono rosyjską flagę

  .https://twitter.com/gromotapl/status/1540754924421537792

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Szykuje się kolejna zdrada.
  Władze w Kijowie i Warszawie nie znalazły skutecznych dróg transportu zboża z Ukrainy. W związku z tym pojawiają się głosy (Berlin, Paryż), że trzeba…dogadać się z Rosją w temacie dostaw ziarna. Co ważniejsze Rosja ma spore zapasy zboża i może naruszyć część swoich rezerw, aby przejąć część rynku który dawniej należał do Ukrainy.
  Jeśli nie uda się znaleźć alternatywnych tras dla ukraińskiego to straty dla Ukrainy będą niewyobrażalne. Problemem nie jest tylko obecny rok. Budżet Ukrainy straci na mniejszej wymianie handlowej, jednak to nadchodzące zbiory będą największym wyzwaniem. Pomimo wojny i suszy uda się zebrać dziesiątki milionów ton zbóż. Problemem jest możliwość przechowania tych zapasów jedzenia. Od czasu Majdanu niepodległości nie inwestowano wystarczająco w budowę spichrzów. Ponadto większość wielkich silosów była zlokalizowana wokół największych portów morskich.
  Efekt jest taki, że po 4 miesiącach walk Rosjanie zdobyli lub zniszczyli większość państwowych silosów na zboże. Problemów ukraińskiego rolnictwa jest jednak więcej. Głównie to olbrzymie agroholdingi mają infrastrukturę do przechowywania zboża. Przeciętny rolnik nie posiada możliwości przechowywania plonów. W efekcie olbrzymiej ilości rolników grozi…bankructwo.
  Co prawda ceny zbóż biją rekordy jednak bez możliwości sprzedaży płodów rolnych nie ma możliwości odrobienia strat. W dodatku wraz ze zwyżką cen zbóż podrożały koszty produkcji. Ropa, olej napędowy, środki ochrony roślin i nawozów biją rekordy.
  Jednak to decyzje Narodowego Banku Ukrainy najmocniej uderzyły w ukraińskich rolników. Po podniesieniu stóp procentowych do 25% koszty kredytów podskoczyły drastycznie. Nawet ci rolnicy, którzy nie mieli kredytów stracili-wartość hrywny drastycznie spadła więc ich możliwości finansowe również się zmniejszyły.
  Niestety, ale jeśli władze w Kijowie nie ochronią drobnych i średnich rolników to rynek przejdzie w całości w ręce olbrzymich agroholdingów.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/trendy-gospodarcze/eksport-zboza-znad-dniepru-to-bardziej-problem-zachodu-niz-ukrainy/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Interesujący artykuł ale pisany pod tezę pt: zaangażujmy militarnie inne państw w wojnę na Ukrainie w celu uniknięcia głodu w Afryce. Kwestią otwartą ciągle jest czy uda się zebrać tyle ile się planuje bo bez paliwa słabo to widzę. W obecnej sytuacji stabilnym dostawcą zboża dla Afryki jest Rosja, niezależnie czy się to komuś podoba czy nie. Ukraińskie zboże może co najwyżej zalać rynki europejskie.

   Polubione przez 6 ludzi

 7. Jeśli przerwanie ognia to pierwszy krok do zakończenia wojny i wycofania wojsk rosyjskich, to możemy to rozważyć. A przerwanie ognia jako krok do zamrożenia konfliktu nas nie interesuje – mówił Jermak w piątek 1 lipca podczas briefingu prasowego. Chwilę później dodał jednak, że Ukraińcy mają inne ambicje i wstrzymanie walk jest mało prawdopodobne. – To nie jest ukraiński plan. Nas interesuje zwycięstwo w tej wojnie. I ono obowiązkowo nastąpi – powiedział z naciskiem.
  https://www.wprost.pl/polityka/10768102/zawieszenie-broni-na-ukrainie-mozliwe-wspolpracownik-zelenskiego-podal-warunek.html

  Polubione przez 6 ludzi

 8. Doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podoljak wypowiedział sie w temacie dostaw zachodniego uzbrojenia na Ukrainę. Według niego nastapi to w przeciągu od 1 do 3 miesiecy, a przyczyną tego jest biurokracja oraz potrzeba „rozkonserwowania” tego uzbrojenia skąłdowanego do tej pory w magazynach;
  https://strana.today/news/397909-oruzhie-ot-zapadnykh-partnerov-vsu-poluchat-v-techenie-odnoho-trekh-mesjatsev-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem niemiecki „Spiegel” nieoczekiwanie przyznaje że „wojna na sankcje pomiędzy Zachodem, a FR” zmieniła się (cytat) „w wojnę pozycyjną bez wyraźnego zwycięzcy”. I dalej „Konflikt gospodarczy między Zachodem a Rosją przekształcił się w wojnę pozycyjną, w której nie ma jeszcze wyraźnego zwycięzcy….Kraje G7 chwalą swoje bezprecedensowe sankcje, podczas gdy Moskwa przewiduje, że rosnące ceny energii doprowadzą do ubóstwa w dużej części Europy. W walce nie ma jeszcze jednoznacznego zwycięzcy. Rosja nie może długo znosić technologicznej izolacji od Zachodu, ale jednocześnie Moskwa walczy znacznie lepiej niż oczekiwano, ponieważ sankcje europejskie i amerykańskie nie są wystarczająco spójne…”Kremlowi udało się umiejętnie odeprzeć niektóre ataki. Na przykład Putin zniósł zakaz dostarczania europejskich i amerykańskich towarów technologicznych poprzez legalizację tzw. importu równoległego komputerów, smartfonów czy części samochodowych z krajów trzecich. Na Kremlu skorzystali z rosnących światowych cen ropy, gazu i węgla, które Zachód również karmił groźbami bojkotu” – pisze niemieckie wydanie”;
  https://strana.today/news/397908-evrosojuz-podhotovil-antirossijskie-sanktsii-eshche-do-vtorzhenija-v-ukrainu-spiegel.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. A szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol przestrzega tymczasem ze tej zimy przedsiębiorstwa przemysłowe w UE mogą stanąć w obliczu „racjonowania” gazu ziemnego. Cytat „Jeżeli zima będzie mroźna i długa i nie zostaną podjęte żadne środki [zaradcze], to nie wykluczyłbym racjonowania gazu ziemnego w Europie, zaczynając od dużych zakładów przemysłowych” – powiedział”;
  https://strana.today/news/397899-v-evrope-zimoj-mohut-sokratit-postavki-haza-dlja-promyshlennosti.html
  Jednocześnie w wywiadzie dla niemieckich mediów szef niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci Klaus Müller wezwał Niemców do „oszczędzania energii” w zwiazku z mozliwoscią wstrzymania dostaw gazu przez FR. Cytat „Podkreślił, że w przypadku zmniejszenia dostaw gazu z Rosji na dłuższy okres, trzeba „poważniej mówić o oszczędnościach”…Choć do rozpoczęcia sezonu grzewczego zostało jeszcze 12 tygodni, Müller namawiał Niemców, aby już teraz sprawdzili działanie kotłów i grzejników, bo „konserwacja może zmniejszyć zużycie gazu o 10-15 proc.”…Również, jego zdaniem, rodziny powinny teraz dyskutować, czy „konieczne jest utrzymanie zwykłej temperatury w każdym z pomieszczeń domu zimą, czy w niektórych z nich może być trochę chłodniej”;
  https://strana.today/news/397912-v-hermanii-opasajutsja-polnoho-prekrashchenija-postavok-haza-iz-rf.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Proponuję Niemcom akcję: Oddaj lodówkę Rosjanom. Wam nie będą już potrzebne, bo wszystkie wasze mieszkania staną się zamrażarkami o rozmiarach 666x XL, a w ten sposób ocalicie ukraińskie lodówki przed rosyjskim szabrem. Akcję można rozciągnąć na kuchenki (bez gazu i prądu nie ruszą) oraz pralki (bez ciepłej wody też będą wam zbędne). Przemyślcie to…

   Polubione przez 2 ludzi

 11. Niemiecki „Bild” informuje o awanturze jaką wywołała na lotnisku w niemieckim Frankfurcie ukraińska „aktywistka’ dyrektor wykonawcza Centrum Antykorupcyjnego Ukrainy Daria Kaleniuk. Cytat „Wszystko zaczęło się od tego, że strażnik znalazł w torbie dziewczyny ulotki z napisem „Uzbroić Ukrainę natychmiast!”. Zabierała je do Madrytu, gdzie przygotowywana była demonstracja podczas szczytu NATO. Na ich widok twarz strażnika zmieniła się diametralnie” i powiedział Kaleniuk, że „to nie jest jego wojna”, a treść ulotek „prowokuje trzecią wojnę światową”. Na co Kaleniuk stwierdziła, że za tę wojnę zapłacili Niemcy „ kupując gaz z Rosji”…Odpowiedź strażnika była jeszcze bardziej dosadna: „Idź! Zabij więcej Rosjan”. Kaleniuk odpowiedziała: „Zrobię to z twoją bronią”;
  https://strana.today/news/397905-v-hermanii-proizoshel-konflikt-s-ukrainskoj-aktivistkoj-i-okhrannikom-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Czy jest jeszcze ktos, kto ma watpliwosci, ze Macron to nie patentowany idiota ?
  Na G7 Macron oficjalnie zgodził się, by CIA organizowała zachodnią propagandę w Europie.
  Ostatnie G7 (odbywające się w Bawarii na początku tygodnia) przeszło we Francji niemal niezauważone. Trzeba powiedzieć, że jego wnioski w języku angielskim są w dużej mierze niedostępne dla przeciętnego dziennikarza, który jest pełen siebie i swojej deontologicznej wyobraźni, ale doskonale bezradny, gdy chodzi o rozszyfrowanie współczesnego świata. Francuska publiczność została więc uraczona jedynie kilkoma teatralnymi wymianami zdań między Macronem a Bidenem na temat cen energii (z amerykańskim prezydentem, który nie zdołał dojść do słowa i być może nie rozpoznał swojego francuskiego odpowiednika). Ale najważniejsze było gdzie indziej, bo G7 jest uprzywilejowanym narzędziem, którego amerykańskie Deep State używa do kapitalizacji Zachodu.
  W oświadczeniu G7 (strona 25) czytamy:
  „W świetle wojny agresji Rosji przeciwko Ukrainie, pozostajemy zaangażowani i wzmacniamy naszą współpracę poprzez Mechanizm Szybkiego Reagowania G7 (RRM), aby chronić nasze systemy demokratyczne i otwarte społeczeństwa przed zagranicznymi zagrożeniami, takimi jak informacja, manipulacja i ingerencja, w tym dezinformacja. Z zadowoleniem przyjmujemy natychmiastową reakcję RRM G7, w tym jego współpracę z Carnegie Endowment for International Peace, w tworzeniu wielostronnej sieci kryzysowej G7, rządów, platform mediów społecznościowych i społeczeństwa obywatelskiego w celu wsparcia integralności ukraińskiego środowiska informacyjnego w obliczu bezprecedensowej wojny informacyjnej Rosji (…)”
  RRM (Rapid Response Mechanism) został stworzony na szczycie w Charlevoix w Kanadzie w 2018 roku i od tego czasu jest koordynowany przez Kanadę. Jest to grupa zadaniowa, której zadaniem jest rozpowszechnianie jednej narracji w zachodnich mediach.
  Już niedługo przyjrzymy się temu mechanizmowi, o którym nikt nigdy nie mówi, a który dotyczy wielu spraw, o dziwo, takich jak programy przedstawione w wyborach europejskich w 2019 roku. Rozumiemy, że G7 prowadzi dyskretne agencje informacyjne odpowiedzialne za rozpowszechnianie informacji w naszych mediach.
  No, no, no!
  Co do Fundacji Carnegie, to jej powiązania z CIA i NED są wszędzie dość dobrze opisane, zwłaszcza tutaj.
  Krótko mówiąc, Macron najwyraźniej nie miał problemów z zatwierdzeniem codziennej ingerencji CIA w dotowane newsroomy. I nikt chyba nie ma z tym problemu.
  https://reseauinternational.net/au-g7-macron-a-officiellement-accepte-que-la-cia-organise-la-propagande-occidentale-en-europe/

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Kolejny „pacjent” który przyjechał na Ukrainę by „pobawić się w wojnę z FR” już z niej nie powróci. Tym razem jest to Brazylijczyk niejaki Douglas Burigo. Cytat „Douglas Burigo miał 41 lat , pracował jako kierowca ciężarówki w swojej ojczyźnie…W latach 2000-2003 służył w siłach lądowych armii brazylijskiej…Wstąpił do Legionu Międzynarodowego pod koniec maja. Sądząc po portalach społecznościowych Brazylijczyka, spędził kilka dni w Kijowie, po czym natychmiast został wysłany na front w Donbasie…Obecnie nie wiadomo, gdzie i w jakich okolicznościach zginął najemnik. W Brazylii zostawił rodzinę i dwie nieletnie córki…Brazylijski najemnik Nunes, który opowiedział o śmierci kolegi, od dawna przebywa we Włoszech, ale obiecuje „ukarać Rosjan” za Douglasa”;
  https://t.me/rybar/34757
  Plus miała takze zginąć „najemniczka” z Brazylii;
  https://t.me/rybar/34764

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.