Wojna już nie domowa na Ukrainie 04.07.2022r.- 2568 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 138).


„Niemy krzyk”– dzień 773.

Premier Rosji Michaił Miszustin podpisał rezolucję w sprawie zakończenia udziału Federacji Rosyjskiej w częściowych i rozszerzonych umowach cząstkowych Rady Europy, wynika z dokumentu opublikowanego na oficjalnym internetowym portalu informacji prawnej rządu FR.

„Aby zatwierdzić wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej uzgodniony z Ministerstwem Obrony Cywilnej Federacji Rosyjskiej, sytuacjami nadzwyczajnymi i pomocami w przypadku katastrof, Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej, Ministerstwem Edukacji Federacji Rosyjskiej , Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Federacji Rosyjskiej, Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej, Ministerstwo Sportu Federacji Rosyjskiej, Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego, Komunikacji i Środków Masowych Federacji Rosyjskiej, Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej, w sprawie zakończenia udziału Federacji Rosyjskiej w kolejnych częściowych i rozszerzonych umowach częściowych Rady Europy z dnia 16 marca 2022 r.”– poinformowała TASS

Tym samym Federacja Rosyjska wycofuje się z Grupy ds. Międzynarodowej Współpracy w zakresie Narkotyków i Uzależnień („Grupa Pompidou”), z częściowego porozumienia z 1990 roku powołującego Europejską Komisję na rzecz Demokracji przez Prawo, z częściowego otwartego porozumienia Rady Europy (CE ) w sprawie prognozowania, zapobiegania i pomocy w przypadku katastrof naturalnych i technologicznych, z Rozszerzonego Porozumienia Częściowego CE w sprawie Sportu, Rozszerzonego Porozumienia Częściowego CE w sprawie Szlaków Kulturowych, Rozszerzonego Porozumienia Częściowego CE „Obserwatorium Nauczania Historii w Europie” . Ponadto Rosja nie będzie już uczestniczyć w działaniach Europejskiego Funduszu Wspierania Koprodukcji i Dystrybucji Dzieł Kinematograficznych i Audiowizualnych (Eurimage) oraz Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego.

Ponadto, zgodnie z tym dokumentem, Fundacja Eurimage przy Radzie Europy jest wyłączona z „wykazu organizacji międzynarodowych i zagranicznych, których dotacje otrzymywane przez podatników nie podlegają opodatkowaniu i nie są uwzględniane dla celów podatkowych w dochodach rosyjskich organizacje- odbiorcy dotacji.”

Decyzja ta jest wynikiem zaleceń z dnia 11 czerwca br., które zostały opublikowane  w formie ustawy podpisanej przez prezydenta Rosji Władimira Putina o niewykonaniu w Rosji orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) przyjętych po 15 marca 2022 r.– od momentu złożenia przez Federację Rosyjską wniosku do wycofać się z Rady Europy. W maju Rosja  podjęła decyzję o przesunięciu  płatności na podstawie decyzji ETPC na ruble. Pod koniec marca ETPC podjął decyzję o  zawieszeniu  rozpatrywania wszystkich skarg na Rosję po wystąpieniu Federacji Rosyjskiej z Rady Europy.

16 marca Komitet Ministrów Rady Europy (CMCE)  podjął decyzję o zniesieniu  uprawnień Rosji w organizacji od 16 marca. Wcześniej Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE)  ignorowało oficjalne oświadczenie Rosji w sprawie decyzji o wystąpieniu z Rady Europy i na nadzwyczajnym posiedzeniu przyjęła rezolucję zwaną „opinią”, w której wezwała Komitet Ministrów do rozważenia daty, od której Rosja przestanie być członkiem Rady Europy. Jednocześnie parlamentarzyści w żaden sposób nie zareagowali na fakt, że Rosja oficjalnie ogłosiła decyzję o wystąpieniu z Rady Europy. Jak podkreślono w rosyjskim MSZ, „państwa NATO i Unii Europejskiej, nadużywając swojej większości w Radzie Europy, konsekwentnie przekształcają tę organizację w instrument polityki antyrosyjskiej, odmawiając równego dialogu i wszelkich zasad dotyczących w którym powstała ta ogólnoeuropejska struktura”.

15 marca Sekretarz Generalny Rady Europy  otrzymał  zawiadomienie o wystąpieniu Rosji z organizacji i zamiarze wypowiedzenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Szef rosyjskiej delegacji przy ZPRE Piotr Tołstoj powiedział, że Rosja dobrowolnie  wychodzi  z Rady Europy, jest to świadoma i wyważona decyzja. Za zerwanie dialogu z Radą Europy zarzucił winę państwom NATO, które wykorzystywały temat praw człowieka do realizacji własnych interesów geopolitycznych i ataków na Rosję.

10 marca rosyjskie MSZ wydało oświadczenie, że Federacja Rosyjska nie  będzie już  uczestniczyć w Radzie Europy, ponieważ nieprzyjazne Rosji kraje UE i NATO nadal niszczą radę i wspólną organizację przestrzeni humanitarno- prawnej w Europie.

*

Poranna (03.07.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Minister obrony Siergiej Szojgu poinformował prezydenta Rosji Władimira Putina o wyzwoleniu Ługańskiej Republiki Ludowej. Jak wyjaśnił minister, w wyniku udanych działań wojennych ustanowiono pełną kontrolę nad Lisiczanskiem i innymi pobliskimi osadami. Łączna powierzchnia ziem wyzwolonych w ciągu ostatnich 24 godzin wyniosła 182 km kwadratowe. 

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował prezydenta Rosji Władimira Putina o wyzwoleniu Ługańskiej Republiki Ludowej.

„Minister obrony Federacji Rosyjskiej, generał armii Siergiej Szojgu, poinformował Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Władimira Putina o wyzwoleniu Ługańskiej Republiki Ludowej”– podało w oświadczeniu Ministerstwo Obrony.

Shoigu zauważył, że w wyniku udanych działań wojennych ustanowiono pełną kontrolę nad Lisiczanskiem i kilkoma pobliskimi osadami, z których największe to Biełogorowka, Nowodrużesk, Małorjazancewo i Białą Górą.

Jak zauważył szef MON, łączna powierzchnia wyzwolonych w ciągu ostatniego dnia terytoriów wyniosła 182 km kwadratowe. 


Tymczasem operacja specjalna na Ukrainie trwa. 

Jak powiedział na odprawie rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konaszenkow, oddziały Grupy Centrum pod dowództwem generała pułkownika Aleksandra Łapina wraz z Południową Grupą Sił pod dowództwem generała armii Siergieja Surowikina zamknęły okrążenie wokół Lisiczańska.

„Ukraińska grupa wojsk jest całkowicie zablokowana w kolejnym kotle. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni na tym terenie poddało się 38 ukraińskich żołnierzy, z których większość to lokalni mieszkańcy, którzy zostali przymusowo zmobilizowani w szeregi Ukraińskich Sił Zbrojnych”– powiedział Konaszenkow.

Według niego w Lisiczańsku walczą rosyjskie wojska i siły Ługańskiej Republiki Ludowej, kończąc klęskę okrążonego wroga. 

„Strona ukraińska ponosi duże straty”– poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

„W rejonie osady Marinka w Donieckiej Republice Ludowej 54 brygada zmechanizowana Ukraińskich Sił Zbrojnych w ciągu kilku dni walk straciła ponad 60% swojego personelu i sprzętu. Pozostały personel jest zdemoralizowany i odmawia wykonywania misji bojowych”– powiedział Konaszenkow.

Dodał, że punkt tymczasowego rozmieszczenia 127 samodzielnej brygady Obrony Terytorialnej w Charkowie został zlikwidowany przez uderzenie broni precyzyjnej sił powietrznych i kosmicznych. Zlikwidowano ponad 100 ukraińskich żołnierzy i zniszczono 15 jednostek sprzętu wojskowego.

Ponadto Siły Powietrzno-Kosmiczne zaatakował bazę zagranicznych najemników na północnych obrzeżach miasta Nikołajew, likwidując do 120 najemników.

Zniszczono m.in. oddział 5 Oddzielnego Pułku Szturmowego 1 Oddzielnej Brygady Prezydenta Ukrainy im. hetmana Bohdana Chmielnickiego. Zginęło 18 ukraińskich bojówkarzy, dwóch dostało się do niewoli, reszta uciekła.

Milicja Ludowa ŁRL odnotowała również, że wojska ukraińskie ponoszą w czasie walk krytyczne straty i porzucają obcą broń.

„Tak więc w trakcie starć z jednostkami departamentu obrony wróg ponosi krytyczne straty w sile roboczej i pojazdach opancerzonych, a także porzuca obcą broń”– ogłosił departament w oświadczeniu opublikowanym na Telegramie.

Wojska rosyjskie nadal uderzają w infrastrukturę wojskową Ukrainy. Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne, używając precyzyjnej broni, zniszczyły dziesięć stanowisk dowodzenia USZ, siedem składów amunicji, a także siłę roboczą i sprzęt wojskowy przeciwnika w 15 obwodach. Trafiono także trzy stanowiska artylerii i pięć moździerzy.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, siły rakietowe i artyleria zaatakowały 32 stanowiska dowodzenia USZ, skład amunicji, a także siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 287 okręgach.

Rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły dwa ukraińskie Su-25 i dziesięć ukraińskich dronów. Przechwycono osiem pocisków MLRS, w tym cztery wyrzutnie rakietowe HIMARS dostarczone do Kijowa z zagranicy oraz cztery rakiety Huragan.

Łącznie od początku operacji specjalnej na Ukrainie zniszczono: 229 samolotów ukraińskich, 134 śmigłowców, 1440 dronów, 353 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 3893 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 704 wyrzutni rakietowych, 3078 artylerii polowej i moździerzy, a także 3979 sztuk specjalnych pojazdów wojskowych.

Szef DRL Denis Puszilin pogratulował dziś mieszkańcom Ługańskiej Republiki Ludowej wyzwolenia spod ukraińskiego reżimu. 

„Drogi Leonidzie Iwanowiczu (Paseczniku- dopisek mój)! Mieszkańcy Ługańskiej Republiki Ludowej! Bracia! Z głębi serca, wraz z obywatelami sojuszniczej Donieckiej Republiki Ludowej, gratuluję długo oczekiwanego wyzwolenia spod ukraińskiego neonazistowskiego reżimu. Przez osiem długich lat szedłeś do tego momentu, pokonując wiele trudności, ale osiągnąłeś swój cel. Dziś zaczyna się nowa historia, w którą wchodzimy razem”- napisano na oficjalnej stronie głowy państwa. 

Puszilin przypomniał, że to zwycięstwo było możliwe dzięki poświęceniu żołnierzy Donbasu i Rosji, którzy zapłacili za to bezcennym życiem.

„Spełnił się dług ich pamięci, spełniło się ich marzenie: od teraz Ługańska Republika Ludowa jest wolna”– dodał przywódca DRL.

Asystent szefa MSW Ługańskiej Republiki Ludowej Witalij Kisielow powiedział, że rozpoczęły się walki o miasto Siewiersk w Donieckiej Republice Ludowej.

„Walki o Siewiersk już się rozpoczęły”– napisał na swoim kanale Telegram.

Siewiersk znajduje się prawie 30 km na zachód od Lisiczańska.

Obrońcy DRL wraz z wojskiem rosyjskim zlikwidowali podczas ostatniego dnia ponad 60 ukraińskich bojówkarzy. 

„Zniszczono następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: dwa BM-21 Grad MLRS, trzy ciężarówki i ponad 60 pracowników”- powiedział dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

Dodał, że stłumione zostały również dwa punkty ostrzału wroga w rejonie Awdiejewki i Niewielskoje.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia armia kijowska wystrzeliła na terytorium DRL prawie 250 sztuk amunicji. 

Użyto artylerii rakietowej i armatnią, moździerze, granatniki, a także zdemontowane działa z  niekierowanymi pociskami lotniczymi.  

Ostrzał trwał od rana do późnego wieczora. Zostały ostrzelana dzielnice Kijowska, Kirowska, Kujbyszewska i Piotrowska w Doniecku oraz Staromichajłowka, Aleksandrowka, Krzemieniec, Makiejewka, Jasinowata, Mineralnoje, Jakowlewka, Nowobachmutowka, Nowosiełowka, Pantelejmonowka, Gorłówka, a także Michaiłowka, Dolomitnoje, Bajrak i Gołmowskij.

Wieczorem obrona przeciwlotnicza DRL została użyta jednocześnie w kilku obszarach. Wrogie pociski zostały przechwycone. Fragmenty spadły w dzielnicach Leninskiej, Kalinińskiej, Budionnowskiej w stolicy i pobliskiej Makiejewce.

W wyniku ostrzałów w ciągu minionej doby ze strony USZ zginęło 5 osób cywilnych , kolejnych 13 cywilów zostało rannych. Wśród ofiar jest dwoje dzieci- dziewczynki urodzone w 2011 i 2007 roku. Większość zabitych i rannych pochodzi z Makiejewki. Wieczorem miasto znalazło się pod ostrzałem działek artyleryjskich kal. 152 i 155 mm oraz pocisków MLRS Grad.

Zostało także uszkodzonych ponad 20 budynków mieszkalnych w obiektach wielomieszkaniowych i prywatnych, szkoła, sklep, samochód, gazociągi. Ponadto w ciągu dnia kilka tysięcy abonentów gospodarstw domowych w różnych miastach i regionach pozostawało bez prądu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 0липень 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:**


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

104 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 04.07.2022r.- 2568 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 138).

 1. Artykuł z ukraińskiego portalu „Strana” o tym na co Szwecja i Finlandia zgodziły się by Turcja umozliwiła im wstapienie do NATO. Cytat „Zostaliśmy sprzedani Erdoganowi”. Turcja ponownie grozi Szwecji i Finlandii zablokowaniem drogi do NATO. Co się dzieje?…Historia przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO jeszcze się nie skończyła, pomimo decyzji szczytu w Madrycie o zaproszeniu tych dwóch krajów do Sojuszu…Ankara ponownie grozi Sztokholmowi i Helsinkom blokowaniem akcesji do NATO. Tak niedawno stwierdził prezydent Erdogan, a dziś powtórzył to szef MSZ…„Prawdziwe prawo weta zaczyna się teraz. Muszą przestrzegać podpisanego dokumentu, w przeciwnym razie nie przyjmiemy ich do NATO” – powiedział minister spraw zagranicznych Cavusoglu…Mówimy o umowie podpisanej w zeszłym tygodniu przez Turcję z Finlandią i Szwecją w sprawie ekstradycji Turkom z krajów skandynawskich, mieszkających tam członków Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz zwolenników kaznodziei i lidera opozycji Fethullaha Gülena, których Turcja ogłosiła „terrorystami”…Erdogan twierdzi, że Finowie i Szwedzi obiecali mu, że dokonają ekstradycji „terrorystów” i zagroził, że jeśli tego nie zrobią, to Turcja zablokuje wejście obu krajów do NATO. I ma taką możliwość – ponieważ decyzja o przystąpieniu nie została jeszcze ratyfikowana przez parlamenty wszystkich państw członkowskich Sojuszu, w tym Turcji…Członek szwedzkiego Riksdagu (parlamentu) i lider Partii Lewicy, potomek irańskich uchodźców Nushi Dadgostar uważa, że ​​szwedzki rząd powinien wyjaśnić, na co dokładnie się zgodził…”Po pierwsze, rząd powinien zwołać przywódców partii i wyjaśnić, na co się zgodzili. Sądząc po doniesieniach medialnych, wydaje się, że obce mocarstwo musi teraz zdecydować za nas, kogo deportować i co publikować w szwedzkich gazetach. Ostrzegaliśmy z góry przed niebezpieczeństwem przekazania szwedzkiej polityki bezpieczeństwa w ręce despoty Erdogana. Ale rząd zaprzeczył, że tak się stanie. Teraz musimy położyć karty na stole. Czy Szwecja uzbroi Turcję w jej wojnie agresji przeciwko Syrii? Których krytyków reżimu Erdogana należy deportować?”…Inny członek szwedzkiego parlamentu, były partyzant kurdyjski Amine Kakabawe, jest głęboko rozczarowany układem między Szwecją a Turcją i wprost nazywa to zdradą Kurdów, mówiąc, że Szwecja „pokłoniła się tyranowi”…„To zdrada rządu Szwecji, krajów NATO i Stoltenberga, którzy oszukują całą grupę, która wyzwoliła siebie i cały świat od ISIS. Sam Stoltenberg czuje się ciepło i bezpiecznie. Nie wie, jak reszta z nas uratował swoje życia, uciekając z więzienia i od egzekucji” – powiedział Kakabawe”;
  https://strana.today/news/397942-chto-oznachaet-sohlasie-shvetsii-i-finljandii-na-deportatsiju-kurdov-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Co dalej z „obrońcami Azowstalu”? Żona dowódcy jednej z ukraińskich jednostek (tzw. Niedźwiedzi SS) który dostał się do niewoli właśnie w „Azowstali” alarmuje ze moga oni być sądzenie w DRL, gdzie grozić im może kara śmierci. Poinformowała o tym na konferencji prasowej „bliskich i krewnych obrońców Azowstalu”;
  https://strana.today/news/398161-voennym-s-azovstali-mozhet-hrozit-smertnaja-kazn-v-dnr.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • O czym ja poinformowałem w zeszłym tygodniu, i nie jest to żadna tajemnica, ani domysły, że naziści z bojówki „Niedźwiedzi SS”- w najlepszym przypadku pójdą siedzieć na długie lata…..

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

 3. Kolejny „fejk” opublikowany przez zachodnie mediomatoły. Amerykański ‚The Economist” opublikował artykuł w którym nawypisywano bzdury o tym jakoby wojska ukraińskie znajdowały sie już „kilometr od przedmieść Chersonia”;
  https://strana.today/news/398100-ofitser-ukrainskoj-voennoj-razvedki-soobshchil-o-kontrnastuplenii-pod-khersonom.html
  Informacje ta jednak szybko zdementowała rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa „Południe” Natalia Humeniuk, stwierdzajac że „nie odpowiadają one rzeczywistości” oraz że media takimi oświadczeniami tylko „szkodzą [ukraińskiej armii}”;
  https://strana.today/news/398164-ukrainskie-vojska-ne-nakhodjatsja-v-kilometre-ot-khersona-vsu.html
  Ps. Pewno jak „nasi” ANALitycy jak tylko usłyszeli te brednie z „The Economist” to już sie „zonanizowali do nieprzytomności” 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Tymczasem „zastępca Boga na Ukrainie” Arestowicz skomentował porzucenie przez siły ukraińskie pozycji najpierw w Siewierodoniecku, a następnie w Lisyczańsku i ich chaotyczna ucieczkę z terytorium obwodu ługańskiego. Według Arestowicza m.in (cytat) „Obrona aglomeracji lisiczańsko-siewierodonieckiej to udana operacja wojskowa” oraz że są to „narodziny narodowej szkoły wojennej [Ukrainy]…
  https://www.kp.ru/online/news/4816595/

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Baaaardzo dobry artykul – nie tendencyjny. Musze uprzedzic ewentualnych czytelnikow ponizszej relacji.
  Poniewaz porzekadlo mowi – wszedzie dobrze, gdzie nas nie ma – a to sie odbywa jedynie w naszej wyobrazni… i czesto nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia ! Zyjacy w Polsce sa przekonani, ze politycy we Francji sa mniej durni niz w Polsce… co jest absolutna nieprawda – dlatego napisalem « wszedzie dobrze… » itd). Macron, to ktos glupszy niz polski Nikodem Dyzma. Macron w spoleczenstwie francuskim jest traktowany jak idiota, ktoremu psim swędem udalo sie zostac prezydentem ! Cala dzisiejsza francuska klasa polityczna, to zlodzieje, nieroby i bezideowcy – krotko mowiac… margines spoleczny ! Macron zostal wylansowany przez francuskich miliarderow – wlascicieli prasy, radia i telewizji. Dlatego tez Macron (i jego rzad) jest pozbawiony przez wyborcow wiekszosci parlamentarnej !
  Macron jest niewatpliwym idiotą… i wlasnie dlatego zaopiekowala sie nim jego nauczycielka w szkole podstawowej – Brigitte Trogneux, a dzisiaj zona i matka (25 lat roznica wieku). Macron nie ma zadnego doswiadczenia zyciowego… i nigdy nie byl politykiem – to znaczy dwa razy byl wybierany (przez media) na prezydenta… i to cale jego doswiadczenie. Idiota nie jest w stanie wybrac ludzi rozsadnych by uformowac rzad, poniewaz idiota nie dysponuje skalą wartosci. W pojeciu idioty pragmatyzm nie istnieje, zatem wszystkie jego wybory sa przypadkowe i nieracjonalne. Mysle, ze opis Macrona jako idioty jest wystarczajaco jasny. Porownywanie Macrona do Putina nie ma sensu! Macron Putinowi do piet nie siega ! Autor artykulu traktuje Macrona jako normalnego czlowieka… i to jego olbrzymi bląd !

  Jak Macron przekonał Putina, by nie rozpoczynał wojny i co mu obiecał.
  We Francji wyemitowano dokument z fragmentami rozmów telefonicznych między prezydentami Rosji i Francji, które miały miejsce na krótko przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
  Rankiem 20 lutego 2022 roku do inwazji Rosji na Ukrainę pozostały cztery dni. Prezydent Francji Emmanuel Macron, stojący wówczas na czele zachodniej dyplomacji, która miała przekonać Rosję, by nie wysyłała na Ukrainę skoncentrowanych na jej granicy wojsk, odbywa ostatnią przedwojenną rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
  Podczas rozmowy, która trwała godzinę i 45 minut, dyplomatyczni pomocnicy Macrona znajdują się w innym pomieszczeniu w Pałacu Elizejskim – uważnie monitorując rozmowę przez głośnik, pisząc notatki i wysyłając bezpośrednie wiadomości do prezydenta w napiętej atmosferze.
  Politycy zwracają się do siebie po imieniu i na „ty”. „Władimirze, chciałbym, abyś najpierw przedstawił mi swoją wizję sytuacji i, być może, bezpośrednio, jak zwykle, powiedział mi o swoich intencjach” – mówi Macron do Putina.
  „Co mogę powiedzieć? Sami widzicie, co się dzieje – odpowiada Putin, oskarżając Ukrainę o łamanie porozumień mińskich z 2014 i 2015 roku, mających zakończyć wojnę z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy.
  Putin dalej ubolewa nad ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Żeleńskim, którego oskarża o chęć zdobycia broni atomowej, co rozgniewało doradców Macrona.
  „Nasz drogi kolega pan Żeleński nie robi nic, by realizować porozumienia mińskie” – mówi Putin. On cię zwodzi”.
  „Złożoność polityki”
  Nagranie z ekipy Macrona pokazujące delikatną wymianę zdań między Macronem a Putinem jest kluczowym elementem francuskiego filmu dokumentalnego „President, Europe and War”, wyreżyserowanego przez dziennikarza Guy Lagache’a , który przebywał w Pałacu Elizejskim przez ponad pięć miesięcy.
  Film został pokazany we francuskiej telewizji pod koniec czerwca. W styczniu Francja objęła przewodnictwo w Radzie UE, więc Lagash początkowo zamierzał odmalować obraz pracy Unii Europejskiej. Ale kiedy ryzyko konfliktu w Europie zaczęło rosnąć, zmienił swój plan.
  „Cnotą tego filmu, zwłaszcza w czasach populizmu, jest pokazanie… w tym przypadku oczywiście poprzez wojnę… jak działa polityka, jak skomplikowana jest polityka” – powiedział Lagache na przedpremierowym pokazie filmu w Paryżu w zeszłym tygodniu. .
  Dokument pokazuje kulisy gorączkowych wysiłków dyplomatycznych Macrona w ostatniej chwili, jego częste telefony i spotkania z Putinem, aby zapobiec rozpoczęciu przez niego wojny z Ukrainą, wysiłki, które ostatecznie okazały się daremne.
  Choć Macron był chwalony za dyplomatyczną wytrwałość i utrzymywanie otwartego kanału komunikacji z Putinem, jego krytycy twierdzą, że był zbyt pewny swojej siły perswazji i naiwnie sądził, że ma jakikolwiek wpływ na rosyjskiego przywódcę.
  Przed kwietniowymi wyborami wojskowa dyplomacja Macrona początkowo podnosiła jego notowania w sondażach. Przeciwnicy urzędującego prezydenta Francji zarzucili mu jednak, że wykorzystuje scenę międzynarodową do zwiększenia swoich szans na reelekcję.
  „To, co mnie interesuje, to dlaczego on (Makron) nadal rozmawiał z Putinem, kiedy Putin kłamał, kiedy jego wojska zostały uznane za winne zbrodni wojennych, i jaka jest jego strategia polityczna, kiedy powtarza, że Rosja nie powinna być upokarzana?
  W pewnym momencie rozmowy z 20 lutego Macron podnosi głos, gdy Putin zarzuca mu dążenie do renegocjacji porozumień mińskich. Rosyjski przywódca powiedział, że należy wziąć pod uwagę propozycje separatystów na wschodzie Ukrainy.
  „Nie wiem, gdzie twoj prawnik studiował prawo” – mówi Macron, wywołując śmiech swoich adiutantów – „by powiedzieć, że w suwerennym kraju prawa proponują grupy separatystyczne, a nie demokratycznie wybrane władze”.
  „Oni (rząd Ukrainy – przyp. red.) nie są demokratycznie wybrani” – odpowiedział Putin.
  „Doszli do władzy w krwawym zamachu stanu. Ludzie byli paleni żywcem, to była krwawa łaźnia. Zelensky jest jednym z odpowiedzialnych za to – dodał rosyjski prezydent, nawiązując do spalenia Domu Związków Zawodowych. w Odessie w 2014 roku, podczas którego zginęli prorosyjscy aktywiści.
  Mimo tarć Macron odgrywa rolę mediatora w rozwiązaniu konfliktu. Mówi Putinowi: „Musisz mi trochę pomóc. Sytuacja jest bardzo napięta”.
  Macron przyrzeka, że będzie nakłaniał Zelenskiego do „uspokojenia wszystkich”, nie tylko w ukraińskiej armii, ale także w sieciach społecznościowych, i wzywa Putina do powściągliwości wobec jego wojsk zgromadzonych na granicy: „Jeśli chcecie dać szansę dialogowi, musicie uspokoić region”.
  Wreszcie Macron zaprasza Putina na szczyt z Bidenem w Genewie. Putin zgodził się w zasadzie, ale zaznaczył, że będzie rozmawiał ze swoimi pracownikami, nalegając, by spotkanie było starannie przygotowane.
  Emmanuel Bonn, szef elizejskiej służby dyplomatycznej, skarży się, że Putin „zawsze kłamie”.
  Na końcu jest dziwny moment, kiedy Putin kończy rozmowę: „Dziękuję, Emmanuelu. Rozmowa z Panem jest dla mnie zawsze przyjemnością, bo łączy nas relacja zaufania.”
  „Nie chcę nic przed tobą ukrywać, chciałem iść grać w hokeja. Teraz o siłowni mówię przed wykonaniem ćwiczeń – wyjaśnił rosyjski przywódca. „Ale zapewniam, że najpierw zadzwonię do moich asystentów”.
  „Mieliśmy rację, gdy negocjowaliśmy z Putinem”
  Szczyt z Bidenem nigdy się nie odbył. Dzień po rozmowie z Macronem, Putin podniósł stawkę uznając dwie separatystyczne „republiki” na wschodzie Ukrainy.
  Macron rozmawia przez telefon z europejskimi przywódcami, w tym z wyraźnie sceptycznym Borisem Johnsonem, który mówi mu o Putinie: „Za każdym razem, gdy próbujesz z nim negocjować, on robi coś bardziej agresywnego”.
  Na to Macron odpowiada: „Myślę, że mieliśmy rację negocjując, bo teraz to on ma ciężar i oczywiście odpowiedzialność”.
  Kiedy kilka dni później Rosja rozpoczyna pełnowymiarową inwazję na Ukrainę, Emmanuel Bonn, szef elizejskiej dyplomacji, próbuje skontaktować się przez telefon komórkowy ze swoim kremlowskim kolegą Jurijem Uszakowem, ale nie otrzymuje odpowiedzi.
  „Mają śmiałość prowadzić wojnę, ale nie mają odwagi się odezwać” – wzdycha Bonn.
  Dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, która doprowadziła do masowych unijnych sankcji wobec Rosji i radykalnej zmiany niemieckiej polityki obronnej, Macron rozmawia przez telefon z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i pyta niemieckiego przywódcę o poranną rozmowę z Putinem.
  „Jednym aspektem, który zrobił na mnie większe wrażenie niż wszystkie rozmowy, było to, że on (Putin) nigdy nie narzekał na wszystkie sankcje” – mówi po angielsku Scholz. „Nie poruszył tej kwestii”.
  Cel: pomóc Ukrainie wygrać
  Oprócz poufnych nagrań telefonicznych – Pola Elizejskie potwierdziły francuskiej gazecie Le Monde, że międzynarodowi współpracownicy Macrona zostali poinformowani, że dziennikarz będzie od środka relacjonował francuską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej – w dokumencie jest kilka pamiętnych scen.
  Filmowane są na pokładzie prezydenckiego samolotu; wewnątrz bunkra pod Elysée; jeden z odcinków pokazuje wyraźnie zmęczonego Macrona i jego zespół przedzierający się przez śnieg w Moskwie wczesnym rankiem po maratońskim spotkaniu z Putinem przed rozpoczęciem wojny.
  W innym miejscu francuscy i niemieccy doradcy dyplomatyczni rozmawiają nieformalnie o krytycznych dostawach gazu i ropy na marginesie szczytu UE w Wersalu, w części pałacu, w której mieszkała Maria Antonina.
  Filmowcowi Guy Lagache udało się również uchwycić nieco nierealną scenę, w której podczas wizyty Macrona w Kijowie na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wojny francuscy dyplomaci „eliminują” z teczki Zelenskiego dokument intencyjny dotyczący zawarcia kontraktu o wartości 1 mld euro, który pozwoli francuskiemu gigantowi infrastruktury transportowej Alstomowi na remont ukraińskich kolei.
  Dokument kończy się długo oczekiwaną wizytą Macrona w Kijowie w czerwcu – pierwszą od rozpoczęcia wojny – wraz z jego niemieckimi i włoskimi odpowiednikami. W pociągu do domu Macron upiera się, że musi kontynuować zaangażowanie z Putinem, aby uniknąć gorszych konsekwencji, w tym szerszej wojny.
  Dystansując się od tego, co nazywa „anglosaskim” myśleniem, które opiera się na zasadzie: „Trzeba zniszczyć Rosję, cały czas ją osłabiać”, Macron mówi, że jego celem jest „pomóc Ukrainie wygrać” i „nie walczyć z Rosją, a tym bardziej nie niszczyć jej”.
  https://cont.ws/@slavikapple/2323365

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Czas na twardą odpowiedź dla Litwy i Norwegii: Rosja nie powtórzy błędów Gorbaczowa.
  Dwa państwa europejskie zdecydowały się ostatnio na naruszenie swoich zobowiązań międzynarodowych wobec Federacji Rosyjskiej. Najpierw władze litewskie postanowiły wstrzymać tranzyt rosyjskich towarów do obwodu kaliningradzkiego przez swoje terytorium, a następnie Norwegia podjęła ten sam środek w stosunku do Rosjan mieszkających w Svalbardzie. Na pierwszy rzut oka sytuacje są bardzo podobne, ale jest bardzo istotna różnica.
  Jeśli Wilno w ramach swojej antyrosyjskiej polityki dąży do bolesnego uszczypnięcia Moskwy, to Oslo ma podejście pragmatyczne. Faktem jest, że archipelag, na którym mieszka obecnie około 500 obywateli Federacji Rosyjskiej, znajduje się pod jurysdykcją skandynawskiego kraju. Jednocześnie traktat o Svalbardzie, który reguluje jego status, zastrzega dla Rosji i pozostałych sygnatariuszy porozumienia prawo do prowadzenia tam działalności gospodarczej. Oczywiście, jest pewne zastrzeżenie. Jeśli Rosjanie wyjadą, a ich wioska zostanie zamknięta, powrót na Svalbard będzie niemożliwy. A biorąc pod uwagę, że obecnie na wyspach nie ma nikogo innego, w przypadku takiego scenariusza archipelag przeszedłby całkowicie w posiadanie Norwegii.
  Najwyraźniej to właśnie próbuje osiągnąć Oslo, dążąc do pozostawienia rosyjskich górników bez jedzenia i podstawowych środków do życia. Moskwa mogła zignorować ten norweski podstęp, podobnie jak Litwini, organizując przesyłanie towarów drogą morską. Doświadczenia ostatniego przywódcy ZSRR, Michaiła Gorbaczowa, pokazały jednak doskonale, że całkiem racjonalne ustępstwa zarówno wobec przeciwników, jak i sojuszników nie kończą się dobrze. W dzisiejszym świecie okazywanie słabości jest obarczone pułapkami. W związku z tym przywódcy Federacji Rosyjskiej powinni dać stanowczą odpowiedź Norwegii i Litwie, aby takie sytuacje nie miały miejsca w przyszłości.
  https://cont.ws/@user3885/2323659

  Polubione przez 7 ludzi

 7. https://t.me/boris_rozhin/56180
  W przeszłości publikowaliśmy artykuł o banderowskich Żydach w służbie nazistowskich sił na Ukrainie (https://t.me/surf_noise_il/446)
  Żydobanderowcy, którzy ramię w ramię z nazistami brali udział w ludobójstwie narodów rosyjskiego i ukraińskiego, wrócili bezpiecznie do Izraela. Żywi i zdrowi.
  Tuż przed natarciem sił rosyjskich i całkowitym upadkiem Sił Zbrojnych Ukrainy superbohaterowie uznali, że ukraiński reżim poradzi sobie bez nich.
  Ale nawet w Izraelu naziści czują się jak w domu. Miejscowy Żyd-Bandera zabiera ich do klubu imienia najokrutniejszego mordercy Żydów „Bandera”.
  foto

  Polubione przez 4 ludzi

 8. A na Ukrainie …

  Grupa konsultingowa One Philosophy wraz z ukraińskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych uruchomiła kampanię „Ukraina Street”, która wzywa wszystkie narody świata do zmiany nazwy ulic, przy których znajduje się rosyjska ambasada lub konsulat, na „Ukraine Street”.

  Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba nazwał kampanię częścią próby „izolowania Rosji i deputinizacji świata”. [1]

  A to lista ulic przemianowana po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r.
  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_streets_renamed_due_to_the_2022_Russian_invasion_of_Ukraine
  Polska – sługa Ukrainy, jak się można było spodziewać, bije w tym rekordy rekordy

  A Rosjanie się Brytyjczykom zrewanżowali
  Ulica, przy której mieści się ambasada brytyjska w Moskwie, nosi teraz nazwę Placu Republiki Ludowej Ługańsk.
  .https://twitter.com/i/status/1543962980517261312

  Polubione przez 5 ludzi

  • Szajba na całego 🙂 🙂 🙂

   A kto im się na coś takiego zgodzi!!!!!

   Np. we wsi Warszawa rosyjska ambasada znajduje się przy ulicy Belwederskiej 🙂 🙂 🙂

   Czyli przy ulicy gdzie m.in. mieszkał poprzedni Naczelnik, no i związana jest z wydarzeniami Powstania Listopadowego gdzie się ono rozpoczęło czynnie 🙂 🙂 🙂

   Jeśli zaś chodzi o UPA-inę, to ambasada FR mieści się pod adresem Воздухофлотский проспект, 27, który to prospekt miano przemianować na prospekt Stefana Bandery.

   A więc, czy ktoś przytomny na umyśle sądzi, że banderowcy zgodziliby się nadać tej ulicy inną nazwę niż imienia ich guru?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Ani w Wielkiej Brytanii ani w USA ani w Niemczech ani we Francji nazwy żadnej ulicy ku chwale Ukrainy nie zmienili. Całe szczęście, że Belwederskiej też nie zmienili a miał to być pewnik.

    Polubione przez 4 ludzi

 9. Wczoraj napisalem komentarz na ten temat. Dzis dodam – na Zachodzie bez zmian – idioci rzadza Zachodem !
  Bloomberg: Jeśli Zachód narzuci limit cenowy na rosyjską ropę, baryłka będzie kosztować 380 dolarów.
  Analitycy JPMorgan Chase & Co przewidują, że jeśli kraje G7 wprowadzą limit cenowy na rosyjską ropę, Moskwa może ograniczyć produkcję. Doprowadziłoby to do zmniejszenia podaży na światowym rynku, co z kolei spowodowałoby gwałtowny wzrost cen surowców – nawet do 380 dolarów za baryłkę.
  O takim scenariuszu pisała agencja Bloomberg.
  Eksperci sugerują, że w przypadku nowych sankcji na eksport rosyjskich węglowodorów, w tym limitu cen, Moskwa mogłaby zmniejszyć produkcję o 5 mln baryłek dziennie. Nawet redukcja o 3 mln baryłek pchnęłaby rynkową cenę ropy do 190 dolarów. W najgorszym przypadku, przy cięciu produkcji o 5 mln baryłek, ropa skutecznie stałaby się „czarnym złotem” dla kupujących, osiągając cenę 380 dolarów.
  Jednocześnie, zauważają analitycy, rosyjska gospodarka nie ucierpiałaby zbytnio. Poprzednie częściowe embargo na rosyjskie węglowodory nałożone przez USA i UE nie przyniosło pożądanego rezultatu. Moskwa przekierowała swój eksport do innych krajów, niemal całkowicie rekompensując straty w wolumenie. Wzrost cen pozwala rosyjskiemu budżetowi zrekompensować spodziewane straty, a nawet wygenerować dodatkowe dochody.
  Nałożenie limitu cenowego na rosyjską ropę było przedmiotem dyskusji na szczycie G7 w Niemczech w tym tygodniu. Kraje G7 planują wprowadzić limit cenowy na ubezpieczenie i transport ropy i produktów naftowych z Rosji. Jest też propozycja wprowadzenia zakazu świadczenia usług przewozowych rosyjskiej ropy i produktów naftowych na całym świecie, jeśli surowiec nie zostanie zakupiony po cenie lub poniżej ceny, która zostanie uzgodniona z partnerami międzynarodowymi.
  Jednak kraje UE jak dotąd przyjęły tę propozycję z mieszanym przyjęciem. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że kraje UE byłyby gotowe zaakceptować taką decyzję, gdyby były przekonane, że będzie ona miała negatywne skutki dla Rosji, a nie dla nich samych.
  Najbardziej oczywistym ryzykiem wprowadzenia limitu cen jest to, że Rosja odrzuci taką opcję i podejmie działania odwetowe poprzez zmniejszenie eksportu. Prawdopodobnie rząd mógłby odpowiedzieć cięciem produkcji, aby zaszkodzić Zachodowi. Napięcia na światowym rynku ropy są po stronie Rosji – twierdzą analitycy.
  O powadze sytuacji świadczy fakt, że JPMorgan nie tylko opublikował prognozy i dokumenty analityczne dotyczące wielokrotnego możliwego wzrostu cen energii, ale także wysłał oficjalne zawiadomienia do swoich klientów.
  Zachodni analitycy pisali wcześniej, że jeśli ceny ropy wzrosną powyżej 200 dolarów za baryłkę, światową gospodarkę czeka prawdopodobnie najgorsza recesja w historii. W najgorszym przypadku taka cena mogłaby doprowadzić do załamania rynku węglowodorów ze wszystkimi konsekwencjami dla światowej gospodarki.
  https://reseauinternational.net/bloomberg-si-loccident-impose-un-plafonnement-des-prix-du-petrole-russe-le-baril-coutera-380/

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Rosjanie są już „wycieńczeni” po Łysychańsku i mieli „prawdziwe problemy”, mówi ekspert wywiadu.

  Były oficer brytyjskiego wywiadu wojskowego powiedział Sky News, że dla Ukraińców utrzymanie kontroli nad Łysychańskiem nie jest kluczowe, aby wygrać wojnę – a nadchodząca faza określi, jaką ścieżkę obiorą Rosjanie.

  Ukraińscy bojownicy wykonali „bardzo udaną pracę polegającą na zniszczeniu” Rosjan w rejonie Łysychańska przed wycofaniem się – powiedział Sky News ekspert wywiadu.

  https://news.sky.com/story/russians-are-worn-down-in-lysychansk-and-have-had-real-problems-intelligence-expert-says-12645591

  Polubione przez 6 ludzi

 11. https://t.me/riafan_everywhere/11062
  Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowali, że Gwardia Narodowa Ukrainy wycofała cały sprzęt z Lisiczańska
  Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy powiedzieli, że Gwardia Narodowa Ukrainy wycofała cały sprzęt z Łysychańska i pozostawiła ludzi na pastwę losu. Wiadomość została opublikowana na kanale Telegram 131. Specjalnego Batalionu Rozpoznawczego Sił Zbrojnych Ukrainy.
  „Wyjeżdża cały sprzęt, wyjeżdżają Kozaki (transportery opancerzone), wyjeżdżają wszystkie samochody pancerne. Chłopaki zostają bez niczego… My, mając tylko karabiny maszynowe, prowadzimy wojnę ze wszystkim, co możliwe i niemożliwe – mówi ukraiński żołnierz.
  Bojownik Sił Zbrojnych Ukrainy podkreśla, że ​​to Gwardia Narodowa, w skład której wchodzą bataliony ukraińskich nacjonalistów, zabrała cały sprzęt wojskowy podczas ucieczki z Łysiczańska.
  Jednocześnie, według informacji autora kanału Telegram 131. Orb Sił Zbrojnych Ukrainy, „nie było zadań zapewniających osłonę dla wycofujących się sił” – sprzęt po prostu ucieka i nie próbuje osłaniać wycofujące się jednostki ukraińskie. Jednocześnie część jednostek ukraińskich nigdy nie otrzymała rozkazu wycofania się.
  video

  Polubione przez 6 ludzi

 12. Ponoć wyspa węży jest znów w rękach ukraińskich.
  Na Wyspie Węży umieszczono flagę Ukrainy. Zakończyła się operacja wojskowa, terytorium wyspy wróciło pod ukraińską jurysdykcję — powiedziała rzeczniczka.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wyspa-wezy-ponownie-w-rekach-ukrainy-zawiesili-juz-flage/tg20zv4
  Komentarz: Raczej jest to tylko jakaś akcja propagandowa. Na małej łodzi, pontonie wylądowała grupa żołnierzy z flagą Ukrainy. Zawiesili banderę i szybko się ewakuowali. Pozostawianie garnizonu na wyspie byłoby skazywaniem żołnierzy na śmierć.
  Rosjanie mogą ten obszar, tak samo szybko jak opuścili, szybko opanować. Wcześniej jednak z pewnością zadbają by UA nie miała systemów zdolnych do porażenia garnizonu wyspy.

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Wiadomości z Ukrainy na żywo:

  Flaga ukraińska ponownie podniesiona na Wyspę Węży
  tego się Putin nie spodziewał , gdy skupił się na kolejnym ataku na Donieck.
  ,
  Gdy brytyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że Rosja „prawie na pewno” przejmie region Doniecka po upadku wschodniego miasta Łysyczańsk; flaga Ukrainy zostaje podniesiona na Snake Island po tym, jak Rosjanie zostali wyparci dzięki zachodnim pociskom.
  .https://news.sky.com/story/ukraine-news-live-lysychansk-donetsk-putin-12541713

  ***.
  Flaga Ukrainy zostaje umieszczona na wyspie Węży – szefowa centrum prasowego sił obronnych południowej Ukrainy Natalia Gumenyuk.
  .https://twitter.com/spriteer_774400/status/1543953078940061697

  ***.
  HAHAHA
  „O tym potężnym ciosie [jaki zadała Ukraina Rosji na Snake Island] świadczy zdjęcie sprzed wojny”
  .https://twitter.com/GeromanAT/status/1543967267804909568

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Scott Ritter przewiduje straty Ukrainy na poziomie 250 tys. zabitych i ponad 700 tys. rannych.
  Do końca rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie liczba ofiar po stronie ukraińskich sił zbrojnych wyniesie 250 tys. zabitych i 700 tys. rannych. Stwierdził to amerykański ekspert wojskowy Scott Ritter.
  Według niego przyczyną tak ogromnej liczby ofiar jest słabe wyszkolenie ukraińskich żołnierzy.
  „NATO nadal otwiera bramy powodziowe. Ramiona będą nadal napływać. Trafi ona w ręce słabo wyszkolonych ukraińskich żołnierzy, którzy zmierzą się z dobrze wyszkolonymi i zmotywowanymi Rosjanami. I ten cykl będzie musiał się powtarzać przez wiele miesięcy – dodał.
  Zdaniem Rittera, w tej chwili Rosja postępuje i w końcu wygra. Wyraził też żal do narodu ukraińskiego z powodu wysokich strat:
  „Wniosek jest taki, że Rosjanie utrzymują wysoki potencjał śmiercionośny, natomiast Ukraińcy mają bardzo niską odporność na ten potencjał” – podsumował analityk.
  https://novorosinform.org/skott-ritter-predrek-ukraine-poteri-v-250-tys-ubitymi-i-bolee-700-tys-ranenymi-98825.html

  Polubione przez 6 ludzi

  • Te szacunkowe straty wydają się znacznie przesadzone, niemniej mam takie wrażenie, że w przeciągu najbliższych 3 miesięcy możliwe jest, że straty UA wzrosną od 100 do 200 tysięcy rannych zabitych i wziętych do niewoli.
   To i tak wystarczy do tego, aby potencjał militarny naszego sąsiada został obrócony w pył.

   Polubione przez 5 ludzi

 15. Ukraina potrzebuje 750 mld dolarów na realizację planu odbudowy po rosyjskiej inwazji – oświadczył w poniedziałek na międzynarodowej konferencji w szwajcarskim Lugano premier Ukrainy Denys Szmyhal. Dodał, że bezpośrednie szkody w infrastrukturze jego kraju w wyniku rosyjskiej inwazji oceniane są na ponad 100 mld dolarów.
  https://www.newsweek.pl/swiat/polityka/wojna-ukraina-rosja-4-lipca-ukraina-potrzebuje-750-mld-dol-zelenski-odbudowa-po/5jkzx7g
  Komentarz: Mam takie wrażenie, że zaraz po zakończeniu walk Ukraina zostanie zostawiona sama sobie. Liczby nie kłamią, pomoc finansowa jaką dostała Ukraina ( w dodatku większości to kredyty!) wyniesie 30 mld $. Tymczasem bezpośrednie straty w infrastrukturze wynoszą już ponad 100 mld $. Ukraina straciła 3 obwody (województwa). Pośrednie straty liczone są w setkach miliardów dolarów, a ŻADEN kraj poza mglistymi aluzjami nie zadeklarował długofalowej pomocy Ukrainie. Zachodnie kraje dają tyle srodków, aby Ukraina nie rozpadła się jak domek z kart, ale za mało aby mogła wyjść z olbrzymiego kryzysu ekonomiczno-społecznego.
  Gdy Ukraińcy zakończą swoją rolę (osłabienie Rosji) zostaną porzuceni przez USA. Dokładnie tak samo jak Afgańscy działacze praw człowieka, albo Kurdowie w Syrii lub Iraku gdy przestali być pomocnym narzędziem politycznym zostali pozostawieni sami sobie.
  W historii naszego kraju my też mamy podobny epizod. Polscy żołnierze walczący przeciwko nazistom w armiach zachodnich zostali po wojnie pariasami.
  Powiem więcej z bohaterów stali się wyrzutkami. Rok po wojnie Anglicy zaczęli publicznie domagać się opuszczenia wysp przez Polaków i… wielu musiało emigrować. Mam wrażenie, że to samo czeka Ukraińców. Już teraz z euforii i chęci pomocy stosunek do Ukraińców zmienił się w obojętność i lekka niechęć. Do prawdziwej nienawiści jeszcze trochę brakuje, niemniej pierwsze przesłanki zniechęcenia zachodnich społeczeństw do wojny za Ukrainę są już widoczne.

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Tymczasem „The Associated Press” opisuję „apokalipsę” jakiej doświadczaja „ukrowojacy” na froncie na wschodzie Ukrainy. Cytat „Spalone lasy i doszczętnie wypalone miasta. Koledzy z oderwanymi kończynami. Bombardowania tak nieubłagane, że jedyną opcją jest leżeć w okopach, czekać i modlić się…Ukraińscy żołnierze wracający z linii frontu na Donbasie na wschodzie Ukrainy – gdzie Rosja prowadzi zaciętą ofensywę – opisują życie podczas wyczerpującej wojny na wyniszczenie jako apokaliptyczne…W wywiadach dla The Associated Press niektórzy skarżyli się na chaotyczną organizację, dezercje i problemy ze zdrowiem psychicznym spowodowane nieustannym ostrzałem. Inni mówili o wysokim morale, heroizmie kolegów i zaangażowaniu w kontynuowanie walki, nawet gdy lepiej wyposażeni Rosjanie kontrolują większą część pola walki…Ołeksij, wojskowy armii ukraińskiej, który w 2016 roku rozpoczął walkę ze wspieranymi przez Moskwę separatystami, właśnie wrócił z frontu ciężko kulejąc. Powiedział, że został ranny na polu bitwy w Zołote, miejscowosci, którą od tamtego czasu okupują również Rosjanie…„W telewizji pokazują piękne zdjęcia linii frontu, solidarności, armii, ale rzeczywistość jest zupełnie inna” – powiedział, dodając, że nie sądzi, aby dostawa większej ilości broni Zachodu zmieniła bieg wojny…Jego batalionowi zaczęło brakować amunicji juz po kilku tygodniach, powiedział Oleksij. W pewnym momencie nieustanny ostrzał powstrzymał żołnierzy przed staniem w okopach, powiedział z widocznym zmęczeniem na jego pomarszczonej twarzy…Wysoki doradca prezydenta poinformował w zeszłym miesiącu, że od 100 do 200 ukraińskich żołnierzy ginie każdego dnia, ale kraj nie podał całkowitej liczby zabitych w akcji. Ołeksij twierdził, że jego jednostka straciła 150 ludzi w ciągu pierwszych trzech dni walk, wielu z powodu utraty krwi…Z powodu nieustannych bombardowań ranni żołnierze byli ewakuowani tylko w nocy, a czasem musieli czekać nawet do dwóch dni – powiedział…„Dowódców nie obchodzi, czy jesteś psychicznie załamany. Jeśli masz sprawne serce, jeśli masz ręce i nogi, musisz wrócić” – dodał”;
  https://apnews.com/article/russia-ukraine-kyiv-donetsk-government-and-politics-f9f2b30b90a10b31f16aca18dae4eb65

  Polubione przez 5 ludzi

 17. Wideo dzięki uprzejmości Izvestia News.
  Eksperymentalne karabiny anty-BSP RuAF zostały podobno wysłane do testów na polu bitwy w rejon Ugledar.
  .https://twitter.com/cpimentel986/status/1543946600355172353

  ****.

  Rosyjska broń antydronowa testowana w Syrii chroni Mistrzostwa Świata FIFA 2018
  Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych używa broni antydronowej do ochrony przed UAV podczas Mistrzostw Świata FIFA 2018. Moskiewska policja otrzymała od LokMas dwa takie pistolety , poinformował serwis prasowy firmy Mil.Press Today .
  Broń antydronowa Stupor przechodzi obecnie testy w różnych rosyjskich agencjach bezpieczeństwa, w tym w kampanii syryjskiej.
  Zdaniem konstruktorów broni, operator Stupor nie musi być specjalnie przeszkolony , wystarczy wycelować w pojazd powietrzny i wcisnąć przycisk aktywujący system tłumienia.

  Maksymalny zasięg działania to około 2 km. Działo skutecznie tłumi system nawigacyjny helikoptera na dystansie 1,8-2,2 km. Łącza dowodzenia są tłumione w zasięgu 400-600 metrów.

  czytaj dalej:
  https://mil.today/2018/Weapons19/

  Polubione przez 2 ludzi

  • Cd.
   Inne rosyjskie, przenośne systemy antydronowe:

   Rex-1

   .
   REX-2. Zabójca dronów. Najnowsza broń Rosji.
   Przegląd nowości rosyjskiego sprzętu wojskowego.Najnowszą bronią Rosji jest elektroniczna broń do ochrony przed BSP REX-2.Rosyjska broń 2019.
   .https://www.youtube.com/watch?v=EclcM1OU8Y0
   .
   Kałasznikow REX-2 Nowa lekka broń przeciwdronowa.
   Wiadomości obronne All In One sprawdź ten blog:
   .https://defencenewsallinone.blogspot.com/
   Koncern Kałasznikowa stworzył elektroniczny pistolet REX-1 przeciwko dronom. Nowa opcja REX-2 została zaprezentowana na forum Army-2019. To najmniejsza na świecie broń do walki z dronami, powiedział Rostec.
   Nowoczesna obrona powietrzna nie zawsze jest skuteczna w walce z dronami, ponieważ nie ma niezbędnej szybkości reakcji. Współczesnym środkom rozpoznawczym trudno jest wykryć małe drony. Potrzebna jest specjalistyczna broń. Rosyjskie przedsiębiorstwa obronne stawiają na zakłócacze elektromagnetyczne do wykrywania, identyfikacji i niszczenia dronów.
   .https://www.youtube.com/watch?v=sFuvhMSzyFI

   Polubione przez 4 ludzi

 18. I powrót na Ukraine, na terytorium obwodu zaporoskiego znajdującego sie pod kontrolą administracji wiernej władzom w Kijowie wprowadziły zakaz opuszczania miejsca zamieszkania przez osoby w wieku poborowym. Od teraz bedą oni mogli opuścić rejon miasta (czyli dzielnicę) lub sama miejscowość dopiero po uzyskaniu specjalnego zezwolenia od miejscowych władz wojskowych;
  https://strana.today/news/398195-razreshenie-dlja-vyezda-s-mesta-zhitelstva-v-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 19. A tymczasem na granicy z RP z Ukrainą w Zosinie. Cytat ‚Ukraińscy kierowcy zablokowali drogę dojazdową do przejścia granicznego w Zosinie. Powodem blokady jest niezadowolenie z przywrócenia opłaty celnej i podatku VAT przy imporcie towarów do Ukrainy. Jak przekazała policja, w kolejce stoi około 500 aut”;
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28644982,zosin-okolo-100-kierowcow-z-ukrainy-z-protestem-na-przejsciu.html
  Plus artykuł w temacie z ukraińskiego portalu „Strana”;
  https://strana.today/news/398171-chto-budet-s-ocheredjami-iz-avto-na-hranitse-ne-uspevshimi-rastamozhitsja-pod-nol.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.