Wojna już nie domowa na Ukrainie 04.07.2022r.- 2568 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 138).


„Niemy krzyk”– dzień 773.

Premier Rosji Michaił Miszustin podpisał rezolucję w sprawie zakończenia udziału Federacji Rosyjskiej w częściowych i rozszerzonych umowach cząstkowych Rady Europy, wynika z dokumentu opublikowanego na oficjalnym internetowym portalu informacji prawnej rządu FR.

„Aby zatwierdzić wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej uzgodniony z Ministerstwem Obrony Cywilnej Federacji Rosyjskiej, sytuacjami nadzwyczajnymi i pomocami w przypadku katastrof, Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej, Ministerstwem Edukacji Federacji Rosyjskiej , Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Federacji Rosyjskiej, Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej, Ministerstwo Sportu Federacji Rosyjskiej, Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego, Komunikacji i Środków Masowych Federacji Rosyjskiej, Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej, w sprawie zakończenia udziału Federacji Rosyjskiej w kolejnych częściowych i rozszerzonych umowach częściowych Rady Europy z dnia 16 marca 2022 r.”– poinformowała TASS

Tym samym Federacja Rosyjska wycofuje się z Grupy ds. Międzynarodowej Współpracy w zakresie Narkotyków i Uzależnień („Grupa Pompidou”), z częściowego porozumienia z 1990 roku powołującego Europejską Komisję na rzecz Demokracji przez Prawo, z częściowego otwartego porozumienia Rady Europy (CE ) w sprawie prognozowania, zapobiegania i pomocy w przypadku katastrof naturalnych i technologicznych, z Rozszerzonego Porozumienia Częściowego CE w sprawie Sportu, Rozszerzonego Porozumienia Częściowego CE w sprawie Szlaków Kulturowych, Rozszerzonego Porozumienia Częściowego CE „Obserwatorium Nauczania Historii w Europie” . Ponadto Rosja nie będzie już uczestniczyć w działaniach Europejskiego Funduszu Wspierania Koprodukcji i Dystrybucji Dzieł Kinematograficznych i Audiowizualnych (Eurimage) oraz Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego.

Ponadto, zgodnie z tym dokumentem, Fundacja Eurimage przy Radzie Europy jest wyłączona z „wykazu organizacji międzynarodowych i zagranicznych, których dotacje otrzymywane przez podatników nie podlegają opodatkowaniu i nie są uwzględniane dla celów podatkowych w dochodach rosyjskich organizacje- odbiorcy dotacji.”

Decyzja ta jest wynikiem zaleceń z dnia 11 czerwca br., które zostały opublikowane  w formie ustawy podpisanej przez prezydenta Rosji Władimira Putina o niewykonaniu w Rosji orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) przyjętych po 15 marca 2022 r.– od momentu złożenia przez Federację Rosyjską wniosku do wycofać się z Rady Europy. W maju Rosja  podjęła decyzję o przesunięciu  płatności na podstawie decyzji ETPC na ruble. Pod koniec marca ETPC podjął decyzję o  zawieszeniu  rozpatrywania wszystkich skarg na Rosję po wystąpieniu Federacji Rosyjskiej z Rady Europy.

16 marca Komitet Ministrów Rady Europy (CMCE)  podjął decyzję o zniesieniu  uprawnień Rosji w organizacji od 16 marca. Wcześniej Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE)  ignorowało oficjalne oświadczenie Rosji w sprawie decyzji o wystąpieniu z Rady Europy i na nadzwyczajnym posiedzeniu przyjęła rezolucję zwaną „opinią”, w której wezwała Komitet Ministrów do rozważenia daty, od której Rosja przestanie być członkiem Rady Europy. Jednocześnie parlamentarzyści w żaden sposób nie zareagowali na fakt, że Rosja oficjalnie ogłosiła decyzję o wystąpieniu z Rady Europy. Jak podkreślono w rosyjskim MSZ, „państwa NATO i Unii Europejskiej, nadużywając swojej większości w Radzie Europy, konsekwentnie przekształcają tę organizację w instrument polityki antyrosyjskiej, odmawiając równego dialogu i wszelkich zasad dotyczących w którym powstała ta ogólnoeuropejska struktura”.

15 marca Sekretarz Generalny Rady Europy  otrzymał  zawiadomienie o wystąpieniu Rosji z organizacji i zamiarze wypowiedzenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Szef rosyjskiej delegacji przy ZPRE Piotr Tołstoj powiedział, że Rosja dobrowolnie  wychodzi  z Rady Europy, jest to świadoma i wyważona decyzja. Za zerwanie dialogu z Radą Europy zarzucił winę państwom NATO, które wykorzystywały temat praw człowieka do realizacji własnych interesów geopolitycznych i ataków na Rosję.

10 marca rosyjskie MSZ wydało oświadczenie, że Federacja Rosyjska nie  będzie już  uczestniczyć w Radzie Europy, ponieważ nieprzyjazne Rosji kraje UE i NATO nadal niszczą radę i wspólną organizację przestrzeni humanitarno- prawnej w Europie.

*

Poranna (03.07.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Minister obrony Siergiej Szojgu poinformował prezydenta Rosji Władimira Putina o wyzwoleniu Ługańskiej Republiki Ludowej. Jak wyjaśnił minister, w wyniku udanych działań wojennych ustanowiono pełną kontrolę nad Lisiczanskiem i innymi pobliskimi osadami. Łączna powierzchnia ziem wyzwolonych w ciągu ostatnich 24 godzin wyniosła 182 km kwadratowe. 

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował prezydenta Rosji Władimira Putina o wyzwoleniu Ługańskiej Republiki Ludowej.

„Minister obrony Federacji Rosyjskiej, generał armii Siergiej Szojgu, poinformował Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Władimira Putina o wyzwoleniu Ługańskiej Republiki Ludowej”– podało w oświadczeniu Ministerstwo Obrony.

Shoigu zauważył, że w wyniku udanych działań wojennych ustanowiono pełną kontrolę nad Lisiczanskiem i kilkoma pobliskimi osadami, z których największe to Biełogorowka, Nowodrużesk, Małorjazancewo i Białą Górą.

Jak zauważył szef MON, łączna powierzchnia wyzwolonych w ciągu ostatniego dnia terytoriów wyniosła 182 km kwadratowe. 


Tymczasem operacja specjalna na Ukrainie trwa. 

Jak powiedział na odprawie rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konaszenkow, oddziały Grupy Centrum pod dowództwem generała pułkownika Aleksandra Łapina wraz z Południową Grupą Sił pod dowództwem generała armii Siergieja Surowikina zamknęły okrążenie wokół Lisiczańska.

„Ukraińska grupa wojsk jest całkowicie zablokowana w kolejnym kotle. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni na tym terenie poddało się 38 ukraińskich żołnierzy, z których większość to lokalni mieszkańcy, którzy zostali przymusowo zmobilizowani w szeregi Ukraińskich Sił Zbrojnych”– powiedział Konaszenkow.

Według niego w Lisiczańsku walczą rosyjskie wojska i siły Ługańskiej Republiki Ludowej, kończąc klęskę okrążonego wroga. 

„Strona ukraińska ponosi duże straty”– poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

„W rejonie osady Marinka w Donieckiej Republice Ludowej 54 brygada zmechanizowana Ukraińskich Sił Zbrojnych w ciągu kilku dni walk straciła ponad 60% swojego personelu i sprzętu. Pozostały personel jest zdemoralizowany i odmawia wykonywania misji bojowych”– powiedział Konaszenkow.

Dodał, że punkt tymczasowego rozmieszczenia 127 samodzielnej brygady Obrony Terytorialnej w Charkowie został zlikwidowany przez uderzenie broni precyzyjnej sił powietrznych i kosmicznych. Zlikwidowano ponad 100 ukraińskich żołnierzy i zniszczono 15 jednostek sprzętu wojskowego.

Ponadto Siły Powietrzno-Kosmiczne zaatakował bazę zagranicznych najemników na północnych obrzeżach miasta Nikołajew, likwidując do 120 najemników.

Zniszczono m.in. oddział 5 Oddzielnego Pułku Szturmowego 1 Oddzielnej Brygady Prezydenta Ukrainy im. hetmana Bohdana Chmielnickiego. Zginęło 18 ukraińskich bojówkarzy, dwóch dostało się do niewoli, reszta uciekła.

Milicja Ludowa ŁRL odnotowała również, że wojska ukraińskie ponoszą w czasie walk krytyczne straty i porzucają obcą broń.

„Tak więc w trakcie starć z jednostkami departamentu obrony wróg ponosi krytyczne straty w sile roboczej i pojazdach opancerzonych, a także porzuca obcą broń”– ogłosił departament w oświadczeniu opublikowanym na Telegramie.

Wojska rosyjskie nadal uderzają w infrastrukturę wojskową Ukrainy. Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne, używając precyzyjnej broni, zniszczyły dziesięć stanowisk dowodzenia USZ, siedem składów amunicji, a także siłę roboczą i sprzęt wojskowy przeciwnika w 15 obwodach. Trafiono także trzy stanowiska artylerii i pięć moździerzy.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, siły rakietowe i artyleria zaatakowały 32 stanowiska dowodzenia USZ, skład amunicji, a także siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 287 okręgach.

Rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły dwa ukraińskie Su-25 i dziesięć ukraińskich dronów. Przechwycono osiem pocisków MLRS, w tym cztery wyrzutnie rakietowe HIMARS dostarczone do Kijowa z zagranicy oraz cztery rakiety Huragan.

Łącznie od początku operacji specjalnej na Ukrainie zniszczono: 229 samolotów ukraińskich, 134 śmigłowców, 1440 dronów, 353 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 3893 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 704 wyrzutni rakietowych, 3078 artylerii polowej i moździerzy, a także 3979 sztuk specjalnych pojazdów wojskowych.

Szef DRL Denis Puszilin pogratulował dziś mieszkańcom Ługańskiej Republiki Ludowej wyzwolenia spod ukraińskiego reżimu. 

„Drogi Leonidzie Iwanowiczu (Paseczniku- dopisek mój)! Mieszkańcy Ługańskiej Republiki Ludowej! Bracia! Z głębi serca, wraz z obywatelami sojuszniczej Donieckiej Republiki Ludowej, gratuluję długo oczekiwanego wyzwolenia spod ukraińskiego neonazistowskiego reżimu. Przez osiem długich lat szedłeś do tego momentu, pokonując wiele trudności, ale osiągnąłeś swój cel. Dziś zaczyna się nowa historia, w którą wchodzimy razem”- napisano na oficjalnej stronie głowy państwa. 

Puszilin przypomniał, że to zwycięstwo było możliwe dzięki poświęceniu żołnierzy Donbasu i Rosji, którzy zapłacili za to bezcennym życiem.

„Spełnił się dług ich pamięci, spełniło się ich marzenie: od teraz Ługańska Republika Ludowa jest wolna”– dodał przywódca DRL.

Asystent szefa MSW Ługańskiej Republiki Ludowej Witalij Kisielow powiedział, że rozpoczęły się walki o miasto Siewiersk w Donieckiej Republice Ludowej.

„Walki o Siewiersk już się rozpoczęły”– napisał na swoim kanale Telegram.

Siewiersk znajduje się prawie 30 km na zachód od Lisiczańska.

Obrońcy DRL wraz z wojskiem rosyjskim zlikwidowali podczas ostatniego dnia ponad 60 ukraińskich bojówkarzy. 

„Zniszczono następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: dwa BM-21 Grad MLRS, trzy ciężarówki i ponad 60 pracowników”- powiedział dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

Dodał, że stłumione zostały również dwa punkty ostrzału wroga w rejonie Awdiejewki i Niewielskoje.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia armia kijowska wystrzeliła na terytorium DRL prawie 250 sztuk amunicji. 

Użyto artylerii rakietowej i armatnią, moździerze, granatniki, a także zdemontowane działa z  niekierowanymi pociskami lotniczymi.  

Ostrzał trwał od rana do późnego wieczora. Zostały ostrzelana dzielnice Kijowska, Kirowska, Kujbyszewska i Piotrowska w Doniecku oraz Staromichajłowka, Aleksandrowka, Krzemieniec, Makiejewka, Jasinowata, Mineralnoje, Jakowlewka, Nowobachmutowka, Nowosiełowka, Pantelejmonowka, Gorłówka, a także Michaiłowka, Dolomitnoje, Bajrak i Gołmowskij.

Wieczorem obrona przeciwlotnicza DRL została użyta jednocześnie w kilku obszarach. Wrogie pociski zostały przechwycone. Fragmenty spadły w dzielnicach Leninskiej, Kalinińskiej, Budionnowskiej w stolicy i pobliskiej Makiejewce.

W wyniku ostrzałów w ciągu minionej doby ze strony USZ zginęło 5 osób cywilnych , kolejnych 13 cywilów zostało rannych. Wśród ofiar jest dwoje dzieci- dziewczynki urodzone w 2011 i 2007 roku. Większość zabitych i rannych pochodzi z Makiejewki. Wieczorem miasto znalazło się pod ostrzałem działek artyleryjskich kal. 152 i 155 mm oraz pocisków MLRS Grad.

Zostało także uszkodzonych ponad 20 budynków mieszkalnych w obiektach wielomieszkaniowych i prywatnych, szkoła, sklep, samochód, gazociągi. Ponadto w ciągu dnia kilka tysięcy abonentów gospodarstw domowych w różnych miastach i regionach pozostawało bez prądu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 0липень 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:**


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

104 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 04.07.2022r.- 2568 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 138).

 1. ⭐⭐⭐⭐⭐⭐

  No tak, jak to mówią:
  Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło
  Rozbroiliśmy się z czołgów, sponsorując Ukrainę,
  więc …

  K2 dla Polski – mamy porozumienie!
  Współpraca w celu pozyskania czołgów K2 wreszcie staje się faktem.
  Koreański koncern Hyundai Rotem podpisał memorandum z Polską Grupą Zbrojeniową w sprawie wspólnego rozwoju czołgów i transporterów opancerzonych.
  Materiał stanowi krótki komentarz do tej sprawy.
  .https://www.youtube.com/watch?v=dubJZhBkd3o

  ******.

  KOREAŃSKIE CZOŁGI K2 dla Polski – czy to dobry wybór?
  Ocena czołgu K2 i K2PL jako czołgu „Wilk” który kiedyś zastąpi PT-91 oraz Leopardy 2PL/A5 w Wojsku Polskim.
  .https://www.youtube.com/watch?v=17vnTVp0HSU

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem burmistrz Słowiańska w obwodzie donieckim przyznał że najbliższe pozycje sił rosyjskich znajdują się już w odległości 7-10 km od miasta. Cytat „„Patrząc z kierunku Limana do Rajgorodka, to 7-10 km, patrzac z kierunku Izjumu na Dolinę, to 30 km. Patrzac od strony Swiatogorska, to do 20 km Artyleria już bije po mieście – [ponieważ] wróg ma taką możliwość – powiedział Liach…„Miasto stało się już frontowym. Teraz bardzo ważne jest ewakuowanie jak największej liczby osób, tutaj wczorajsze wydarzenie (ostrzał) stało się punktem zwrotnym, przez który ludzie zaczęli aktywniej opuszczać miasto. Wczoraj wyjechało 70 osób, 200 osób już zapisało się na jutro…Ewakuacja odbywa się w dwóch kierunkach – Dniepr-Równe i drugim drogą do Pokrowska oraz pociągiem do Lwowa – dodał”;
  https://strana.today/news/398205-rossija-vplotnuju-podoshla-k-slavjansku-i-obstrelivajut-horod-iz-artillerii.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy). Cytat „Scholz wezwał Niemców do gotowości na masową podwyżkę cen w związku z wojną na Ukrainie…Trudna sytuacja gospodarcza, wysoka inflacja i koszty energii, brak towarów z powodu zakłóceń w łańcuchach dostaw – taką perspektywę przedstawił Niemcom kanclerz Niemiec Olaf Scholz…Kanclerz zaapelował do Niemców, aby przygotowali sie na to, że ta sytuacja nie zmieni się w najbliższym czasie…„Musimy być przygotowani na to, że ta sytuacja nie zmieni się w dającej się przewidzieć przyszłości” – powiedział Scholz i dodał, że świat stoi przed historycznym wyzwaniem…Jednocześnie Scholz jest przekonany, że Niemcy poradzą sobie z tym kryzysem, bo władze kraju przeznaczyły na ten cel już w tym roku 30 mld euro”;
  https://strana.today/news/398182-sholts-prizval-nemtsev-byt-hotovymi-k-masshtabnoj-infljatsii-i-defitsitu-iz-za-vojny-v-ukraine.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Jak że „dzień bez zdrady dniem straconym”. Cytat „Według szefa jednego z największych azjatyckich konglomeratów żeglugowych Japonia będzie musiała kontynuować import rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego z powodu rosnących cen energii i ograniczonych perspektyw ponownego uruchomienia elektrowni jądrowych…Prezes i dyrektor generalny Mitsui OSK Lines , Takeshi Hashimoto, powiedział, że krajowi brakuje realnych alternatyw dla rosyjskiego LNG, które kupuje stosunkowo tanio w ramach długoterminowych umów…„Nie możemy korzystać z wielu elektrowni jądrowych, dlatego bilans podaży i popytu w energetyce jest dość napięty” – powiedział Financial Times. „Obecnie rynek spotowy zarówno LNG , jak i węgla jest dość drogi. To jeden z powodów, dla których Japonia tak niechętnie wstrzymuje import LNG z Rosji”;
  >https://www.ft.com/content/01ea5892-a13c-4e3c-95a1-e2c2ee4efdae

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.