Wojna już nie domowa na Ukrainie 05.07.2022r.- 2569 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 139).


„Niemy krzyk”– dzień 774.

W dniu stulecia rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWZ) jej szef Siergiej Naryszkin wypowiedział się w najważniejszej kwestii naszych czasów, której rozwiązanie określi układ sił na planecie na cały XXI wiek- przyszłość Ukraina. 

Przyszłość Ukrainy w obecnej rzeczywistości już nie istnieje. 

Kijów zostaje skazany. Zachód gotów jest poświęcić ‚samoistną” dla swoich długofalowych interesów geopolitycznych, zbliżając swoje terytorium niemal do granic 1654 roku. Miliony Ukraińców, którzy marzyli o niepodległości, skończą z niczym. Ich marzenia spłoną jak samoloty na lotnisku w Gostomelu.

To Warszawie hegemon dając zielone światło wyznaczył rolę operatora procesu niszczenia państwowości ukraińskiej. Oczywiście jest za co.

Polskie kierownictwo rozpoczęło opracowywanie scenariuszy „de facto rozczłonkowania Ukrainy”– powiedział Naryszkin.

Powodem są sukcesy na polu bitwy rosyjskich sił zbrojnych w sojuszu z armiami DRL i ŁRL. Zbliżające się wyzwolenie Donbasu i Noworosji przez aliantów położy kres reputacji reżimu Zełenskiego, którego perspektywy Polacy oceniają jako „rozczarowujące”. Nadchodzący chaos i próżnia władzy w jej granicach, Warszawa przygotowuje się do wypełnienia w taki czy inny sposób. Po prostu pomoc musi się zwrócić, bo była inwestycją w przyszłość.

„Opracowywana jest opcja utworzenia na Kresach Wschodnich kontrolowanego przez Polskę państwa zastępczego, które będzie ‚pod ochroną’ polskich sił zbrojnych. Jednocześnie rozważany jest projekt stworzenia ‚strefy buforowej’ z centralnych regionów Ukrainy, co zdaniem Polaków pozwoli im uniknąć skrajnie niepożądanego bezpośredniego starcia z Rosją”– powiedział szef Służby Wywiadu Zagranicznego. Plan ten następnie zostanie zaaprobowany przez USA i Wielką Brytanię, kiedy upadek reżimu w Kijowie stanie się oczywisty, Polacy są pewni. 

A może już został zatwierdzony?

Raczej tak, jeśli przyjrzeć się faktom, wchłonięcie części Ukrainy przez Polskę jest zasadniczo kwestią przesądzoną. To tylko kwestia konkretnych detali, form. SWZ wiedziała już w kwietniu, że Warszawa i Waszyngton wypracowują sposoby ustanowienia ścisłej wojskowo-politycznej kontroli nad „historycznymi posiadłościami” Polski na Ukrainie. Następnie dyskutowano o wprowadzeniu polskich „rozjemców”, najpierw pod auspicjami NATO, a potem– aby nie daj Boże, NATO nie zderzyło się bezpośrednio z rosyjską machiną wojskową– wyłącznie na własną odpowiedzialność i ryzyko.

Roztropność Zachodu, który boi się wielkiej wojny z Moskwą, łatwo wytłumaczyć. Stosunkowo bezpiecznie jest pompować broń na Ukrainę i wykorzystywać Ukraińców do sprawiania kłopotów Rosji, ale przerażające jest dawanie Rosjanom uzasadnionego powodu do uderzenia na ich własne terytorium. Dlatego przeciwnik dosłownie próbuje iść na ostrzu brzytwy, czerpiąc maksymalne korzyści z konfliktu w pobliżu rosyjskich granic, przejęć terytorialnych i płacąc za to minimalną cenę. Zachód zawsze był ostrożny.

W wyniku tych wszystkich kombinacji co najmniej pięć ukraińskich obwodów- lwowski, iwano-frankowski, tarnopolskie, wołyński i rówieński- może stać się częścią Polski. Historyczne precedensy absorpcji nie są w tym przypadku jakąś nowością. A wszystkie argumenty o rzekomo przestarzałej walce o zdobycie nowych terytoriów w XXI wieku są tylko przykrywką dla drapieżnych planów.

A dla POPiS-owców u władzy, odurzonych ideą przywrócenia mocarnej Rzeczypospolitej, przyłączenie kawałka Ukrainy jest prawdziwym triumfem. Nigdy oni nie odrzucą takiej okazji.

Oczywiście to historyczne państwo, zrodzone po unii Polski z Litwą, obejmowało wiele innych terytoriów. Ale na razie realna szansa na zysk jest tylko na Ukrainie. Zajęcie ziemi pod Kijowem pozwoli Warszawie przynajmniej w pewnym stopniu uleczyć najgłębszy kompleks psychologiczny spowodowany dziejową klęską Rosji, która przez wieki prowadziła i wygrywała wyścig o dominację, uczestniczyła w kolejnych rozbiorach Polski i była jej wasalem w czasach cesarskich i sowieckich. I to po tej chwale gdy Polacy rozgościli się na moskiewskim Kremlu.

To właśnie w celu uleczenia swych kompleksów historycznych na Ukrainie Polska przyjęła program gwałtownego zwiększenia liczebności swojej armii. Wkrótce jej liczba wzrośnie ze 115 tys. do 300 tys. osób, a budżet wojskowy zwiększy się prawie o półtora raza. Polska przygotowuje się do podboju terytoriów, bo przecież nie do obrony, który to jest tylko wabikiem dla odurnaczonego pospólstwa.

Innym oczywistym przejawem ekspansjonistycznych dążeń Warszawy jest dyskusja na Konferencji Episkopatu Polski (centralny organ władzy w Polsce 🙂 ) o wchłonięciu Archidiecezji Lwowskiej Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie. A jak wynika z naszej burzliwej historii, wiara i siła militarna jak zawsze idą obok siebie. Co symbolicznie zostało zapisane na sztandarach: „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Już na początku ubiegłego wieku Ententa aprobowała takie działania Polski w imię „ochrony przed zagrożeniem bolszewickim”. Zachód aprobuje obecnie terytorialne ambicje Warszawy. Kijów oczywiście będzie musiał rozstać się z Ukrainą Zachodnią.

I wydaje się, że na „samoistnej” pogodzili się z nieuniknionym. Nie można inaczej interpretować ustaw przyjętych przez Wierchowną Radę niż gotowość oddania części ich suwerenności Warszawie. Według idei, że  prawa Polaków na Ukrainie będą porównywalne z prawami mieszkańców . Ukraina nawet przekazała Polsce kontrolę nad informacjami o swoich podatnikach. Jednocześnie w Polsce coraz częściej wskazuje się Ukraińców na swoje miejsce. Liczne programy pomocy uchodźcom właśnie zaczęły być tam ograniczane . Polacy przygotowują się do zostania panami nad Ukraińcami.

Buńczuczne przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kijowie gdy, w rusofobicznym ferworze obiecał Zełenskiemu zniesienie granicy między dwoma rzekomo bratnimi krajami, aby „żyć razem, razem budując wspólne szczęście i wspólną siłę” (wobec Moskwy) należy rozumieć jako przykrywkę dla przyszłej aneksji Ukrainy Zachodniej, rodzaj politycznego znieczulenia, aby nie było to później zbyt bolesne dla Kijowa- utrata części terytorium. Ale kiedy tak się stanie, będzie już za późno na kłótnie.

Warszawa woli przemilczeć fakt, że za przykładem Polski mogą pójść inni sąsiedzi Ukrainy (Słowacja, Węgry, Rumunia, z których każdy ma swoje, choć niewielkie, ale dość historycznie uzasadnione roszczenia terytorialne wobec Kijowa). To nie jej problem.  A tak się własnie w ostateczności może stać, gdy polityka Zachodu dosłownie rozerwie Ukrainę na strzępy. Rosja może po prostu nie mieć czasu na całkowite zajęcie jej terytorium.

A przecież tylko, w tej koronkowej rozgrywce tylko chodzi- nie dać żadnych szans Rosji, aby z całości terytorium Ukrainy stworzyła sobie strefę buforową.

Tak więc, żyjemy w bardzo ciekawych czasach, co dla wielu będzie traumatycznym przeżyciem.

*


Poranna (04.07.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

▪️ Rosyjski myśliwiec zestrzelił Su-25 ukraińskich sił powietrznych podczas bitwy powietrznej w DRL.

▪️ Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) ponoszą znaczne straty we wszystkich kierunkach.

▪️Siły Zbrojne FR w ciągu dnia zlikwidowały ok. 200 żołnierzy ukraińskich i zniszczyły 19 jednostek sprzętu wojskowego bronią precyzyjną.

▪️Rosyjskie Siły Powietrzne zniszczyły siedem stanowisk dowodzenia, dwa składy amunicji i dwie ukraińskie baterie MLRS Grad.

▪️Rosyjskie Siły Powietrzno-kosmiczne uderzyły w DRL cztery stanowiska ukraińskich MLRS z broni precyzyjnej.

▪️W wyniku udanej ofensywy wojsk rosyjskich Kijów utracił kontrolę nad oddziałami trzech brygad USZ i brygady obrony terytorialnej.

▪️Rosyjskie Siły Powietrzno-kosmiczne uderzyły w punkty tymczasowego rozmieszczenia 92 zmechanizowanej i 40 brygady artylerii USZ w Charkowie.

▪️Oddziały lotnicze, rakietowe i artyleryjskie w ciągu jednego dnia uderzyły w dwa stanowiska dowodzenia USZ i trzy ukraińskie składy amunicji w DRL.

▪️Rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła osiem ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych na Ukrainie w ciągu jednego dnia, 11 pocisków MLRS Huragan zostało przechwyconych w DRL i ŁRL.

I tak, rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w wyniku działań wojsk rosyjskich w ŁPR strona ukraińska utraciła dowództwo kilku formacji wojskowych.

„W wyniku udanych operacji ofensywnych rosyjskich sił zbrojnych w Ługańskiej Republice Ludowej dowództwo ukraińskie straciło kontrolę nad wycofującymi się jednostkami 10, 72 i 115 brygadami zmechanizowanymi USZ, a także 11. brygada obrony terytorialnej” – powiedział podczas briefingu 4 lipca oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony gen. broni Igor Konaszenkow.

Podkreślił również, że wróg nadal ponosi duże straty podczas walk. W szczególności Rosyjskie Siły Powietrzno-kosmiczne uderzyły w punkty tymczasowego rozmieszczenia 92 zmechanizowanej i 40 brygady artyleryjskiej USZ w Charkowie, gdzie znajdowało się około 200 ukraińskich żołnierzy i do 19 sztuk sprzętu wojskowego.Tymczasem wojska rosyjskie nadal uderzają w infrastrukturę wojskową wroga. Rosyjskie Siły Powietrzno-kosmiczne z bronią o wysokiej precyzji zniszczyły siedem stanowisk dowodzenia USZ, dwa składy amunicji oraz broni rakietowej i artyleryjskiej, baterię wieloprowadnicowych systemów rakietowych Grad w rejonie przeładunku, a także siłę roboczą i sprzęt wojskowy USZ w 16 obwodach w ciągu dnia.

Ponadto w trakcie walki przeciwbateryjnej cztery ukraińskie plutony wyrzutni rakietowych zostały trafione precyzyjnym uzbrojeniem Rosyjskich Sił Powietrznych i Kosmicznych.

Lotnictwo, siły rakietowe i artyleria uderzyły w ciągu dnia w dwa stanowiska dowodzenia USZ, trzy składy amunicji, a także w siłę roboczą i sprzęt wojskowy USZ w 61 obwodach. Podczas bitwy powietrznej został zestrzelony ukraiński myśliwiec Su-25.

Rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły osiem ukraińskich dronów w ciągu dnia, a także przechwyciły 11 pocisków MLRS Huragan.

Łącznie od początku operacji specjalnej na Ukrainie 230 samolotów, 134 śmigłowców, 1448 bezzałogowych statków powietrznych, 353 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 3904 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 706 wozów bojowych wielokrotnych wyrzutni rakietowych, 3084 polowe Zniszczono artylerię i moździerze oraz 4002 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu wręczył prezydentowi Władimirowi Putinowi raport o wyzwoleniu Ługańskiej Republiki Ludowej. 

Minister poinformował, że wojsko rosyjskie z powodzeniem przeprowadziło operację ofensywną, otoczyło i zlikwidowało szereg grup USZ, a także zajęło 25 miejscowości, w tym Lisiczańsk. Według danych podanych przez Shoigu podczas ofensywy opanowano 670 km kwadratowych terytoriów. 

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przedstawił prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi raport z przebiegu operacji specjalnej na Ukrainie.

„Formacje i jednostki wojskowe zgrupowania sił ‚Centrum’ pod dowództwem generała pułkownika Łapina we współpracy z jednostkami 2 Korpusu Milicji Ludowej Ługańskiej Republiki Ludowej i przy wsparciu Południowej Grupy Sił pod dowództwem generała armii Surowikina z powodzeniem przeprowadził ofensywną operację wyzwolenia terytorium ŁRL” – powiedział minister.

Przytoczył dane, według których w ciągu dwóch tygodni grupy w kotle górskim w rejonie Lisiczańska i Siewierodoniecka zostały otoczone i zlikwidowane. Opanowano 25 miejscowości, a operację zakończono wyzwoleniem Lisiczańska, jednego z największych miast ŁRL.

„Siły zbrojne Ukrainy w bitwach o Lisiczańsk straciły ponad 5 tysięcy ludzi, około 2 tysięcy zginęło”– powiedział prezydentowi Władimirowi Putinowi rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Łączne straty Ukraińskich Sił Zbrojnych wyniosły 5469 osób, w tym bezpowrotnie 2218”– poinformował szef resortu obrony. 

Również USZ straciły 196 czołgów i pojazdów opancerzonych, 12 samolotów, jeden śmigłowiec, 65 dronów, sześć systemów rakiet przeciwlotniczych dalekiego zasięgu, 97 systemów rakiet wielokrotnego startu, 166 dział artyleryjskich polowych i moździerzowych, 216 pojazdów.

„W Lisiczańsku wróg porzucił 39 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 11 dział i moździerzy”– dodał minister.

Putin  pogratulował i podziękował  wojskowym Federacji Rosyjskiej oraz bojówce ludowej ŁRL za wyzwolenie republiki.

Putin nakazał nagrodzić dowódców zgrupowań wojsk, a także wszystkich żołnierzy, którzy wyróżnili się podczas wyzwolenia ŁRL.

Putin odpowiedział, że jednostki zaangażowane w wyzwolenie ŁRL powinny się zregenerować.

„Jednostki, które brały udział w aktywnych działaniach wojennych i odniosły sukces, zwycięstwa w kierunku Ługańska, oczywiście powinny odpocząć i zwiększyć swoje zdolności bojowe”– powiedział Putin.

Dodał, że z kolei grupy Wschód i Zachód muszą „wykonywać swoje zadania według wcześniej zatwierdzonych planów”. Prezydent wyraził nadzieję, że również i te jednostki odniosą sukces.

Jednocześnie głowa państwa zapowiedziała, że ​​zaraz podpisze dekrety o nadaniu dowódcy Grupy Centrum i jego zastępcy tytułu Bohatera Rosji.

„Zgadzam się z pańską propozycją nadania tytułów Bohatera Rosji dowódcy grupy Centrum, generałowi pułkownikowi Lapinowi i zastępcy dowódcy 8 Armii Południowego Okręgu Wojskowego, generałowi dywizji Abaczew. Odpowiedni dekret prezydencki zostanie podpisany dzisiaj”– powiedział Putin.

Podkreślił również, że wszyscy żołnierze, którzy wyróżnili się podczas operacji specjalnej, powinni zostać nagrodzeni.

Ponadto Putin powiedział, że otrzymał meldunki od dowódców zgrupowania Centrum i południowej grupy wojsk. 

„Ministerstwo Obrony i Sztab Generalny mają na uwadze wszystkie propozycje dowódców w terenie”– zakończył Putin.

W obwodzie chersońskim znaleziono dowody na współpracę obserwatorów OBWE z ukraińskimi służbami specjalnymi. 

Jak poinformowała Gwardia Narodowa, siły specjalne wydziału znalazły odpowiednie dokumenty w domu byłego szefa SBU w obwodzie chersońskim. Z ustaleń wynika, że ​​misja OBWE prowadziła prace wywiadowcze w interesie ukraińskich służb specjalnych, a także służb specjalnych państw NATO.

Dokumenty zostały odnalezione podczas oględzin domu byłego szefa wydziału SBU w obwodzie chersońskim, generała Wiaczesława Sawczenki.

Gwardia Narodowa znalazła na Ukrainie dokumenty międzynarodowej organizacji monitorującej OBWE, z których wynika, że ​​przedstawiciele misji zagranicznej przebywali w Chersoniu i cieszyli się osobistym patronatem Sawczenki. Należy zauważyć, że lokalni mieszkańcy również potwierdzili częstą obecność personelu OBWE w domu byłego szefa chersońskiej SBU.

„Siły specjalne Gwardii Rosyjskiej zajęły odręczny schemat rozmieszczenia jednostek Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Republice Krymu, na terenach obwodów rostowskiego, smoleńskiego, biełgorodskiego i woroneskiego. To po raz kolejny potwierdza prowadzenie przez personel misji działań wywiadowczych w interesie ukraińskich służb specjalnych, a także służb specjalnych państw NATO”– poinformowała Gwardia Narodowa.

Należy podkreślić, że odnalezione dokumenty „świadczą o wieloletniej i ścisłej współpracy organizacji międzynarodowej z kierownictwem Ukrainy, wykraczającej poza oficjalne ramy i deklarowane zadania”.

Ambasador ŁRL w Rosji Rodion Mirosznik poinformował, że nadchodzącym trybunałem zostaną wykorzystane dokumenty znalezione w Siewierodoniecku i Lisiczańsku, wskazujące na obecność najemników w szeregach USZ.

„Znalezione dokumenty z pewnością będą dowodem. Dowody dla trybunału, dowody dla Rady Bezpieczeństwa ONZ, dowody na wszelkiego rodzaju postępowania międzynarodowe”– poinformował Mirosznik.

Według Mirosznika służby specjalne ŁRL i Rosji badają dokładnie, jakie funkcje pełnili cudzoziemcy w Ukraińskich Siłach Zbrojnych. Według ambasadora zagraniczni instruktorzy planowali fortyfikację stanowisk bojowych wojsk ukraińskich w Siewierodoniecku i Lisiczańsku oraz wyznaczali zadania dla jednostek.

„Jest ogromna ilość amunicji produkowanej na Zachodzie, są instruktorzy, którzy uczyli walki, byli najemnicy, którzy byli wąskimi specjalistami, którzy przyjeżdżali tu „na safari”, aby zabić lub pokazać, jak się to robi. Ich udział tutaj jest niestety bezpośredni– podsumował Mirosznik.

Trzy pozycje ogniowe USZ zostały stłumione przez wojska koalicji rosyjskiej w rejonach Awdiejewki, Niewielskoje i Żielannyj. 

Ponadto: „Wspólne działania żołnierzy DRL i rosyjskich sił zbrojnych zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: dwa MLRS Huragan , trzy BM-21 Grad, pięć ciężarówek i ponad 60 personelu”– poinformował dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

Poza tym, zbrojne formacje Ukrainy wystrzeliły 83 razy na terytorium DRL w ciągu dnia, w wyniku czego na terytorium republiki spadło 730 pociski.

Ostrzeliwane były w Doniecku dzielnice: Kujbyszewska, Kijowska, Kirowska i Piotrowska oraz obwody Kirowski i Czerwonogwardyjski w Makiejewce, a także Jasinowata, wsie Jakowlewka, Mineralnoe, Aleksandrowka i Jelenowka (w rejonie Doniecka), ponadto osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina, Gołmowski, Bajrak, Dolomitnoje, Michaiłowka, Panteleimonowka oraz Nowobachmutowka i Nowosiełowka (w rejonie Gorłówki). Wróg używał MLRS „Huragan” i „Grad”, artylerii o kalibrach 155, 152 i 122 mm, a także moździerzy.

W wyniku ostrzału zginęło 4 cywilów, a 32 zostało rannych. Uszkodzeniu uległy także 43 budynki mieszkalne oraz 20 obiektów infrastruktury cywilnej.

ŁRL: podsumowanie operacyjne na dzień od 4 do 5 lipca.

Ukraińskie formacje zbrojne 1 raz w ciągu minionej doby ostrzeały teren w rejonie odpowiedzialności ŁRL. 

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych na osiedlu Stachanowa odnotowano ostrzał z systemu rakiet taktycznych Toczka-U (jedna rakieta). Podawane są informacje o ofiarach i zniszczeniach”–  poinformowało przedstawicielstwo republiki we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) reżimu zawieszenia broni.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 05 липень 2022 року.

Сала Україні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich kraju.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:*

https://www.youtube.com/watch?v=-oCfVWAkFf8

https://www.youtube.com/watch?v=DjcaXRglqE4

https://www.youtube.com/watch?v=2BYTbjNXCSAhttps://www.youtube.com/watch?v=FrsaJqWrBEs

https://www.youtube.com/watch?v=qP9bz0PjO2o

https://www.youtube.com/watch?v=O6Dl00aeqrc

https://www.youtube.com/watch?v=70oNEBaUe3k

*


https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

112 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 05.07.2022r.- 2569 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 139).

 1. 10-letnia dziewczynka została zabita po tym, jak siły ukraińskie uderzyły w cywilną część centrum Doniecka w Republice Donieckiej.

  Czekam na oburzenie zachodnich mediów.

  Polubione przez 4 ludzi

    • Dzisiaj miałem nieszczęście obejrzeć mediomatoły.pl, a tam o tym jak to „ukrowojaki” ostrzeliwują „składy amunicji separatystów”, a tymczasem dzisiaj rozwalili myjnię samochodową w Gorłowce i zabili 10-letnie dziecko…

     Polubione przez 3 ludzi

     • Bierz też poprawkę na to, że większość sprzętu UA to szrot mający pół wieku lub więcej to samo tyczy się amunicji. W toku walk pozostała tylko taka broń, ponadto brakuje wyszkolonych artylerzystów (wiekszość zawodowców już zginęła jest ranna) więc nie jest dziwne, że pociski nie trafiają tam gdzie pierwotnie miały uderzyć.
      Co ważniejsze, nawet ta super-hiper nowoczesna broń z zachodu zużywa się bardzo szybko, bo jest źle konserwowana i przestaje trafiać w cele.
      Na razie dzięki HIMARS UA udało się zniszczyć dwa mniejsze składy amunicji, ale gdy jednak próbowali użyć starszych modeli dział samobieżnych i toczek to wynik był taki jak widzimy. Nie sądzę, żeby na tym etapie walk UA chciała terroryzować ludność cywilna, każdy taki atak tylko zwiększa zawziętość wojsk rosyjskich.
      Plan sztabu ukraińskiego jest prosty sparaliżować logistykę wojsk rosyjskich, jednak brakuje na to środków i wyszkolonego personelu więc zamiast efektownych wybuchów mamy zabitych cywili.
      Mierzi mnie tylko, że jak Rosjanie nie trafią w cel to w mediach zachodnich jest to nazywane zbrodnia, a gdy UA nie trafia w skład amunicji tylko w bazar to jest to …wina Rosji.

      Polubione przez 1 osoba

     • Ukrainą żądzą degeneraci, którzy wiedzą, że z Rosją nie mają szans, dlatego celem ich jest zadanie Rosjanom jak najwięcej cierpień.

      Polubione przez 2 ludzi

  • Te obligacje są oprocentowane na poziomie 8-11%. Tymczasem stopy procentowe wynoszą 25% , banki ukraińskie starają się unikać takiego alokowania środków. Ponadto mieszkańcy Ukrainy maja coraz mniej środków na inwestycje-wszystko przejada inflacja.
   Zbliża się krach finansowy- bez pomocy zachodnich partnerów budżet Ukrainy nie wytrzyma i załamie się. Najgorsza sytuacja będzie miała miejsce na przełomie III i IV kwartału. Wtedy skończą się darowizny od sponsorów, a jednocześnie trzeba będzie zadbać o ogrzewanie miast. Może zabraknąć środków na wypłatę emerytur i świadczeń socjalnych.

   Polubione przez 1 osoba

 2. Jako że „dzień bez zdrady dniem straconym”. Cytat ‚Szwajcaria sprzeciwia się ukraińskiemu planowi przejęcia zamrożonych rosyjskich aktywów…Prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis odrzucił plan, twierdząc, że ochrona praw własności ma fundamentalne znaczenie w liberalnej demokracji. Podkreślił na zamykającej konferencję prasową poważne obawy niektórych przywódców, że propozycje konfiskaty rosyjskiego majątku stworzą niebezpieczny precedens i wymagają konkretnego uzasadnienia prawnego…„Prawo własności, prawo własności jest prawem podstawowym, prawem człowieka”, powiedział w Lugano, dodając, że takie prawa mogą być łamane, tak jak miało to miejsce podczas pandemii, ale tylko tak długo, jak istnieją podstawy prawne do tego”;
  https://www.theguardian.com/world/2022/jul/05/switzerland-resists-ukrainian-plan-to-seize-frozen-russian-assets

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Siły Zbrojne Ukrainy pochwaliły się pracą MLRS HIMARS w kierunku Chersonia.

  Dziesięć dni temu Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały amerykańskie wyrzutnie rakietowe na podwoziu kołowym M142 HIMARS („Haymars”) ze Stanów Zjednoczonych, które są już używane w Donbasie przeciwko Siłom Zbrojnym FR i ich sojusznikom z LPR i DRL.
  Jednocześnie rzecznik z urzędu prezydenta Ukrainy obiecał klęskę armii rosyjskiej za 20 dni, gdy Kijów otrzyma kilkadziesiąt takich MLRS.
  Teraz Siły Zbrojne Ukrainy pochwaliły się w Internecie pracą tych MLRS w kierunku Chersoniu.

  Pierwszy filmu pokazuje, jak bateria czterech Himarsów porusza się po autostradzie, a następnie jeden z MLRS wystrzeliwuje swe pociski.
  https://vk.com/video-31371206_456260624

  Drugi film przedstawia przeładowywanie pakietu z nowymi rakietami w amerykańskich MLRS .
  Załadowanie paczki z amunicją do wyrzutni zajmuje tylko 30 minut.
  https://vk.com/video-31371206_456260672

  Siły Zbrojne Ukrainy dysponują obecnie 8 jednostkami HIMARS z pociskami ziemia-ziemia typu GMLRS. Te rakiety z głowicą kasetową mogą latać na odległość do 70 km.

  Należy zauważyć, że M142 to uniwersalna wyrzutnia. Może służyć do wystrzeliwania naziemnych pocisków przeciwlotniczych AIM-120 AMRAAM, zdalnego eksploracji powierzchni z użyciem amunicji AT-2 oraz odpalania pocisków taktycznych z rodziny ATACMS.

  https://topcor.ru/26649-vsu-pohvastalis-kadrami-raboty-rszo-himars-na-hersonskom-napravlenii.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1586861
  Dowódca batalionu najemników białoruskich zniszczony w pobliżu Lisiczańska
  Wojsko rosyjskie zniszczyło najemnika brzeskiego, dowódcę batalionu Volat białoruskich neonazistów, wchodzącego w skład pułku Kalinowskiego.
  Kilku kolejnych białoruskich neonazistów z tego oddziału zostało wziętych do niewoli przez żołnierzy Sił Zbrojnych FR i NM LPR.
  foto

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.