Wojna już nie domowa na Ukrainie 26.07.2022r.- 2590 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 160).


„Niemy krzyk”– dzień 794.

W podsumowaniu z 22 lipca Institute for the Study of War (ISW) stwierdza się, że „obecne rosyjskie tempo operacyjne niewiele różni się od tego, jakie było podczas oficjalnie ogłoszonej przerwy operacyjnej między 7 a 16 lipca”. 

Chodzi o to, że przez cały ten okres wojska rosyjskie nadal przeprowadzały niewielkie ataki na północny zachód od Słowiańska i wokół obszarów Siewierska i Bachmuta, nie zajmując ani jednej decydującej pozycji.

Można odnieść wrażenie, że amerykańskich ekspertów, czyli m.in. Caroline Hird, ale też i innych, którzy napisali to streszczenie, męczą się w pracy w czasie letniej kanikuły. I zaczynają tworzyć fakty objawione, takich jak to, że „brak udanych ataków naziemnych poza obszarami Słowiańska, Siewierska i Bachmuta jest zgodny z oceną ISW, że rosyjska ofensywa prawdopodobnie zakończy się bez zajęcia Słowiańska lub Bachmuta”.

Wyciąganie takich wniosków na podstawie względnego spokoju, który trwa nieco ponad tydzień, jest podobne do prognoz pogody mówiących, że w ogóle nie będzie już deszczu, bo słońce świeci od ponad 9 dni.

Najwyraźniej brak informacji operacyjnych w połączeniu z patologiczną rusofobią popycha ISW w jawne kłamstwa, których ten- usiłujący uchodzić za wiarygodny- „think tank” próbował wcześniej unikać. W szczególności Jankesi powołują się na popularnych w Rosji blogerów wojskowych, którzy rzekomo potwierdzają amerykańską ocenę niewiarygodnych trudnościach, z jakimi borykali się rosyjscy żołnierze pod Słowiańskiem, zwłaszcza na południu pod Kramatorskiem i na wschodzie w rejonie Rajgorodoka.

W rzeczywistości, analizując rosyjskie źródła wymienione przez Amerykanów, nie ma w nich takiego, co byłoby zgodne z ocenami ISW. Na przykład na rosyjskich kanałach w Telegramie piszą, że „o przebiegu bitew o miasto decydujące znaczenie ma kontrola nad wyżynami wokół Siewierska, gdyż leży ono na nizinie i wojskom ukraińskim trudno będzie go bronić, jeśli stracą wzgórza”.

Ale ISW, powołując się na te same zasoby internetowe, przedstawiają swoją nadinterpretację: „Rosyjskie wysiłki zmierzające w kierunku Słowiańska prawdopodobnie będą stale blokowane przez trudny, pagórkowaty i zalesiony teren otaczający miasto”, dodając, że „siły ukraińskie zachowują kontrolę nad dominującymi wzgórzami wokół miast”.

Jednocześnie Institute for the Study of War przedstawia zagranicznej opinii publicznej wnioski, że nawet rosyjscy nacjonaliści nazywają konflikt w niezależnej „najtrudniejszą wojną” dla Rosji. W rzeczywistości rosyjskie kanały Telegramu regularnie wyjaśniają różnicę w terminologii: „Ukraina prowadzi wojnę na pełną skalę, podczas gdy Rosja kontynuuje operację specjalną”. To proste: w samoistnej pełnowymiarowa mobilizacja powiększa absurdalnie ilość strat siły żywej, podczas gdy tylko niewielka część armii rosyjskiej bierze udział w walkach na ukraińskim polu bitwy i dominuje w walce.

Przypomnijmy, że wcześniej ISW szacowało wojska rosyjskie na placu na 120-150 grup batalionowo-taktycznych, z których każda nie przekracza 700-800 żołnierzy, czyli w sumie od 90 do 120 tyś. żołnierzy. I nawet jeśli do tego dodać siły ML D i ŁRL, to i tak będzie to jest wielokrotnie mniej niż w jakoby milionowej armii Zełenskiego.

W rzeczywistości rosyjscy żołnierze atakują obrońców samoistnej znacznie mniejszymi siłami, które wystawił Kijów, a więc w stosunku jeden do pięciu. Tymczasem, zgodnie z ogólnie przyjętą normą, w ofensywie powinno uczestniczyć co najmniej trzykrotnie więcej personelu niż w obronie. W odniesieniu do łuku donbaskim na kierunku Siewierska i Słowiańska sytuację rzeczywiście komplikuje szturm na wyżyny, na których zasadziły się ukraińskie formacje zbrojne.

Biorąc pod uwagę fakt, że mieszkańcy Siewierska, Słowiańska, Bachmuta i innych miast, które znalazły się w strefie wal na Wybrzuszeniu Donbaskim, czekają na wojska rosyjskie jako wyzwolicieli, propagandziści reżymu zaczęli kombinować w jaki sposób skompromitować siły zbrojne koalicji antynazistowskiej.

I tak, wymyślono, że ukraińskie wojsko w rosyjskich mundurach podczas kręcenia scen filmowych prowokacyjnie zajmuje się rabunkiem w Słowiańsku.  O czym wcześniej już informowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Co prawda, ISW nie dało rady ukryć tej prowokacji, bo funkcjonariusze od mediów „zespołu Ze” pracują zbyt prostacko i niechlujnie.

Nawiasem mówiąc, wiele amerykańskich gazet, w tym New York Times, Politico, Fox News i inne, w ostatnich dniach w ogóle nie prowadziło relacji z frontu donieckiego. Ale niedawno amerykańskie media głównego nurtu opublikowały poruszające artykuły o obrońcach niepodległości, którzy dokonywali jakoby na polu bitwy.

Na przykład Carlotta Gall [1], pani w wieku wyraźnie emerytalnym, dziennikarka NYT, która nawiedziła front Donbasu w obwodzie słowiańskim, opisała niestworzoną historię o tym, jak pluton Ukraińskich Sił Zbrojnych nie tylko odparł atak rosyjskich pojazdów opancerzonych, ale także zdobył jeden wrogi T-72, który idąc w bój, z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu posiadał pod pancerzem archiwum jednostki 🙂

Pani Gall- o bardzo bujnej wyobraźni, z całą powagą donosił na łamach New York Timesa o dowódcy niezależnej jednostki operacyjnej, w którego tanku znajdowało się wiele akt osobowych, oznaczonych liczbą „200” i „dobrowolcy”.

Ta hipotetyczna korespondentka wojenna i autorytet medialny, nie ma zielonego pojęcia o tym, że w rosyjskich siłach zbrojnych nie bierze się takich dokumentów ze sobą na czas walki. Pani Gall, przyćmiona swym korespondencyjnym geniuszem, najwyraźniej uznała, że ​​zwolennicy niepodległości są najuczciwszymi ludźmi pod słońcem, którzy mówią tylko prawdę. A w zasadzi, wg. klasyfikacji prawdy Ś.P. księdza Józefa Tischnera, mieści się to na poziomie „gówno prawdy”.

Ale jej koledzy, coś w rodzaju brutalnych amerykańskich chłopów, choć nie załapali się na wycieczkę na linię frontu, to z całą odwagą i bohaterstwem biorą aktywny udział w wojnie informacyjnej z klimatyzowanego nowojorskiego biura redakcji NYT. I tak, rozgłosili sensację, że podobno „Rosja nasiliła ataki na kolejne miasta we wschodniej części prowincji– Słowiańsk, Kramatorsk i Bachmut– a w odwecie za to Ukraińcy ostatnio zaatakowali składy amunicji głęboko na terytorium kontrolowanym przez Rosję za pomocą systemu rakietowego HIMARS otrzymane z USA”.

Tymczasem brytyjski wywiad, MI6 po raz kolejny przekazał informacje do biura prezydenta Ukrainy o rosyjskim planie dotyczącym ruchu rosyjskich wojsk w Donbasie, szczegółowo opisując nadchodzącą bitwę o Wybrzuszenie Donbasu. 

Jak donoszą bardzo dobrze poinformowani, te palny zostały bezpośrednio dostarczone do Kijowa na Bankową nr. 11 przez kuriera (czyżby agenta nr. 007?) bezpośrednio z Moskwy. Zgodnie z tym tajnym dokumentem rosyjskie uderzenie zostanie skierowane na Barwenkowo od północy, a drugi klin będzie parł od południa od Awdiejewki, aby zamknąć pierścień wokół miast-twierdzy, które utworzyły ukraińskie formacje zbrojne w Słowiańsku, Kramatorsk, Drużkowce, Konstantinowce i Toreck, i to wszystko w ciągu ostatnich 4 miesięcy.

Brytyjski wywiad ostrzega głównodowodzącego Załużnego, że operacja „Donbaskie Wybrzuszenie 2.0” („Донбасская дуга 2.0”) powinno umożliwić wojskom rosyjskim na okrążenie do 70 000 żołnierzy armii ukraińskiej i zadanie miażdżącej klęski siłom zbrojnym Ukrainy.

[1]. https://www.nytimes.com/by/carlotta-gall,

*

Popołudniowa (25.07.2022r.) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie wojsko zlikwidowało grupę ukraińskich dywersantów, którzy zamierzali wylądować w rejonie Chersonia. Jak stwierdził oficjalny przedstawiciel departamentu, generał broni Igor Konaszenkow, Siły Zbrojne Rosji zniszczyły dwie łodzie Marynarki Wojennej Ukrainy z dywersantami na pokładzie. Ponadto rosyjskie wojsko zniszczyło bazę przeładunkową, w której przechowywano amunicję do wieloprowadnicowych systemów rakietowych HIMARS i haubic M777.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o nieudanej próbie lądowania przez ukraińskich dywersantów w obwodzie chersońskim. Jak wyjaśnił oficjalny przedstawiciel departamentu, generał porucznik Igor Konaszenkow, dywersanci przemieszczali się na łodziach.

„W obszarze wodnym ujścia Dniepru odkryto próbę przejścia i zejścia z szybkiego desantu ukraińskiej grupy dywersyjnej na terytorium obwodu Chersonia. W wyniku ostrzału zniszczone zostały dwie łodzie desantowe Marynarki Wojennej Ukrainy z dywersantami na pokładzie”– poinformował na odprawie 25 generał Konaszenkow.

Ponadto rosyjskie wojsko zniszczyło bazę, w której przechowywano amunicję do systemów rakietowych HIMARS (MLRS) i haubic M777.

„Wysokoprecyzyjna broń dalekiego zasięgu odpalona na morzu, w pobliżu wioski Bogdanowcy w obwodzie chmielnickim zniszczyła bazę przeładunkową z dostarczoną przez USA amunicją dla systemów rakietowych HIMARS i pocisków do amerykańskich haubic dużego kalibru M777”– powiedział Konaszenkow.

Poza tym, we wsi Konstantinówka na terenie Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) ponad 100 nacjonalistów i zagranicznych najemników zginęło w wyniku uderzenia precyzyjnej broni rosyjskich sił powietrznych w punkcie tymczasowe rozmieszczenie 95 powietrznodesantowej brygady szturmowej Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Rosyjskie Siły Zbrojne nadal atakują samolotami, siłami rakietowymi i artylerią infrastrukturę wojskową Ukrainy.

W ciągu dnia wojska rosyjskie uderzyły w sześć stanowisk dowodzenia i obserwacyjnych, w tym jednostki 60 brygady piechoty i 113 brygady obrony terytorialnej. Zniszczeniu uległy cztery składy broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji, a także radar do oświetlania i naprowadzania systemu rakiet przeciwlotniczych S-300.

Podczas walki z baterią stłumiono cztery wyrzutnie MLRS Grad, dwa stanowiska artylerii haubic D-20, trzy stanowiska artylerii samobieżnej Goździk oraz osiem ukraińskich stanowisk dział D-30.

W ciągu dnia rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły sześć ukraińskich dronów i przechwyciły sześć pocisków MLRS Huragan.

W sumie od początku operacji specjalnej na Ukrainie wojska rosyjskie zniszczyły 260 samolotów, 144 śmigłowców, 1611 dronów i 357 przeciwlotniczych zestawów rakietowych.

Wraz z tym zniszczono 4161 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, a także 763 wozy bojowe MLRS, 3198 dział i moździerzy polowych, 4459 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych.

Ukraińskie formacje zbrojne zamierzają zorganizować w Słowiańsku prowokację przy użyciu silnie trujących substancji. 

„W najbliższych dniach pracownicy SBU planują wysadzić w zakładzie olejowo-tłuszczowym pojemniki z chemicznie niebezpieczną substancją, heksanem, o łącznej objętości ponad 120 ton”– poinformował wczoraj szef Międzyresortowej Komendy Koordynacyjnej Federacji Rosyjskiej ds. Reagowania Humanitarnego, szef Centrum Kontroli Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej generał pułkownik Michaił Mizincew.

Podano, że w przypadku realizacji intencji radykałów kijowskich wszystkie osiedla Słowiańska, a także okoliczne miasta, miasteczka i wsie znajdą się w strefie zagrożenia chemicznego.

„Celem tej prowokacji jest, zgodnie z wypracowanym już scenariuszem, oskarżenie Sił Zbrojnych Rosji i formacji Donieckiej Republiki Ludowej o rzekome masowe uderzenia na potencjalnie niebezpieczne obiekty, a następnie szerokie nagłośnienie w mediach ukraińskich i zachodnich”– wyjaśnił Mizincew.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaleciło mieszkańcom Słowiańska i okolicznych osiedli natychmiastowe podjęcie niezbędnych środków ochronnych- schronienie się w obiektach mieszkalnych, szczelne zamykanie okien i drzwi, stosowanie bandaży z bawełnianej gazy i noszenie w pełni zapiętych ubrań.

Heksan jest silną neurotoksyną i czynnikiem rakotwórczym. Działa drażniąco na skórę i w przypadku wdychania może uszkadzać płuca. Powoduje senność, zawroty głowy, uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, drętwienie nóg, depresję ośrodkowego układu nerwowego i podrażnienie oczu. Przy długotrwałym narażeniu na opary heksanu dochodzi do chronicznego zatrucia, prowadzącego do poważnych chorób układu nerwowego, które objawiają się zmniejszoną wrażliwością, zmęczeniem, obniżonym napięciem mięśniowym i bólami głowy.

„Sojusznicze siły DRL i Rosji oczyszczają elektrownię cieplną Uglegorsk z wojsk ukraińskich”– poinformowała centrala obrony terytorialnej republiki.

„Obecnie zgrupowanie wojsk DRL i ŁRL przy wsparciu ogniowym Sił Zbrojnych FR wyzwoliło 255 osiedli. Trwa oczyszczanie Uglegorsk EC”- została opublikowana informacja na kanale Telegramu departamentu.

Poinformowano również, że w ciągu dnia 14 osad DRL było ostrzeliwanych przez stronę ukraińską. Jak wynika z raportu, ostrzał był prowadzony przy użyciu: MLRS Grad artylerii 203, 155, 152 i 122 mm, a także moździerzy 120 mm i niekierowanych rakiet lotniczych 80 mm.

Według Milicji Ludowej DRL w wyniku ostrzału zginął jeden cywil, dwóch zostało rannych. Uszkodzonych zostało 13 budynków mieszkalnych i 5 obiektów infrastruktury cywilnej.

W tym samym czasie żołnierze DRL wraz z siłami zbrojnymi RF zniszczyli dwie instalacje MLRS BM-21 Grad i zlikwidowano ponad 30 personelu ukraińskich formacji zbrojnych.

Z kolei w Ługańskiej Republice Ludowej poinformowano, że w wyniku wspólnych działań wojsk ŁRL i Sił Zbrojnych FR nieprzyjaciel stracił nawet 120 osób, dwa czołgi, cztery transportery opancerzone i trzy jednostki specjalne. pojazdów z poprzedniego dnia.

Ukraińskie media, a za nimi Polskie, podały, że Ukraińskie Siły Zbrojne otoczyły około tysiąca rosyjskich żołnierzy. 

Próba faktycznie została podjęta, ale kosztowała stronę ukraińską utracone dwa bataliony doborowych wojsk.

23 lipca reżim kijowski poinformował, że armia ukraińska zdołała  otoczyć jednostki  Sił Zbrojnych FR w pobliżu osad Potiomkino i Wysokopole w obwodzie chersońskim. Również informacje o kontrofensywie pod Chersoniem potwierdził amerykański Instytut Studiów Wojennych. Okazało się, że propaganda zdecydowała się na myślenie życzeniowe.

„Ofensywa w rozumieniu nazistów i ISW polega na tym, że dwa bataliony Ukraińskich Sił Zbrojnych doznają obrażeń od ognia podczas nacierania”– wyjaśnił ekspert wojskowy Jakow Kedmi.

Dowództwo rosyjskie było świadome, że wróg przygotowuje atak. W związku z tym biorące udział w ataku dwa bataliony Ukraińskich Sił Zbrojnych pokryły skoncentrowanym ogniem artyleryjskim Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Obecnie wiadomo, że ukraińscy bojówkarze ponieśli duże straty w zabitych i rannych, dlatego zostali zmuszeni do wycofania się na swoje wyjściowe pozycje.

Polskie  czołgi PT-91 Twardy  są już na terytorium Ukrainy, dostawę „znacznej” liczby czołgów zapowiedział w swoim kanale TG szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Polska dostarczyła Ukrainie partię zmodernizowanych sowieckich czołgów PT-91 Twardy, liczby nie podano, ale biuro Zełenskiego informuje o „znacznej ilości”. Gdy czołgi przybyły, doradca prezydenta Ukrainy nie ujawnił innych szczegółów.

„PT-91 Twardy z Polski jest już na Ukrainie. Dzięki naszym przyjaciołom”
–  napisał Jermak.

Potwierdzone zostało to także w Warszawie, prasa ukraińska przytacza słowa przedstawiciela Agencji Uzbrojenia MON Krzysztofa Płatka, który poinformował, że ​​czołgi podstawowe PT-91 Twardy są już na Ukrainie.
O możliwości przekazania przez Polskę partii czołgów PT-91 Twardy na Ukrainę w połowie lipca poinformowała polska agencja Wyszehrad 24, powołując się na wypowiedzi ekspertów wojskowych i polityków. Według agencji Warszawa jest gotowa przekazać na Ukrainę kolejne 232 czołgi T-72 oprócz już przekazanych 240, ale dopiero po rozpoczęciu przyjmowania zamówionych w Stanach Zjednoczonych czołgów Abrams M1A2. Warto dodać, że niedawno do Polski dotarła pierwsza partia amerykańskich czołgów, przeznaczona do szkolenia polskich czołgistów.

Samo MON wcześniej zarzekało się, że nie ma mowy o przeniesieniu zmodernizowanych czołgów PT-91 Twardy na Ukrainę, czołgi te miały pozostać na uzbrojeniu polskiej armii do czasu ich całkowitego zastąpienia przez modele zachodnie.

Sprawa karna przeciwko wziętemu do niewoli dowódcy ukraińskiego nacjonalistycznego batalionu „Niedźwiedzie SS” Aleksandrowi Krawcowowi została przekazana do sądu DRL. 

Poinformowano o tym w Prokuraturze Generalnej Donieckiej Republiki Ludowej.

„25 lipca 2022 r. sprawa karna pod zarzutem Kravtsova AA została skierowana do sądu z aktem oskarżenia”– poinformowano w oświadczeniu Prokuratury Generalnej DRL.

Dowódca batalionu narodowego jest sądzony na podstawie trzech artykułów, maksymalną karą jest kara śmierci.

Członkowie grupy neonazistowskiej, współpracujący ze śledczymi DRL, zeznawali, w jaki sposób i gdzie zabijano więźniów. Tym samym przyznając się do winy w świetle bezsprzecznych dowodów popełnionych przez nich zbrodni.

Wojska alianckie w ciągu 24 godzin zlikwidowały ponad dwa tuziny ukraińskich nacjonalistów i ich broń. 

„Wspólne działania personelu wojskowego Donieckiej Republiki Ludowej i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: instalację MLRS Huragan, dwóch BM-21 Grad, trzech ciężarówek i wyeliminowali ponad dwudziestu personelu”- poinformował dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

Dodał też, że siły koalicji rosyjskiej stłumiły dwa wrogie punkty ostrzału w rejonie Awdiejewki i Niewelskoje.

Poza tym, zbrojne formacje Ukrainy w ciągu ostatniego dnia przeprowadziły w kierunku DRL 52 razy ostrzał, w wyniku czego na terytorium republiki spadło, 316 rakiet, min i pocisków ciężkiej artylerii. 

Pod ostrzałem ukraińskich formacji zbrojnych znalazły się dzielnice: Budionnowska, Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska i Piotrowska w Doniecku oraz Makiejewka, Jasinowata, Gorłówka, Mineralnoje, Jakowlewka, Staromichajłowka, Dołomitnoje, Gołmowski, Pantelejmonowka, Ozerjanówka i Nowobachmutówka. 

Wróg używał do ostrzału DRL MLRS „Grad”, ciężkiej artylerii i moździerzy.

W wyniku ostrzału 1 cywil, 5 kolejnych, w tym dwie nastolatki urodzone w 2007 i 2008 roku, zostało rannych. 

Uszkodzonych zostało 12 obiektów mieszkalnych i 5 obiektów infrastruktury cywilnej.

I jeszcze podsumowanie operacyjne na dzień od 25 do 26 lipca z ŁRL.

Ukraińskie Siły Zbrojne w minionym dniu 1 raz ostrzelały terytorium w rejonie odpowiedzialności ŁRL. 

„Ze strony ukraińskich formacji zbrojnych ostrzał został zarejestrowany w osadzie Alczewsk przy użyciu wieloprowadnicowego systemu rakietowego M142 HIMARS (pięć pocisków)”–  poinformowało przedstawicielstwo ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) reżimu zawieszenia broni. 

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 26 липень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*


*

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

160 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 26.07.2022r.- 2590 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 160).

  • KOMENTARZ.

   „Siódmy pakiet unijnych sankcji skoncentrowany był głównie na uszczelnieniu już wprowadzonych restrykcji i w niewielkim stopniu uderza w rosyjską gospodarkę, jako że większość kluczowych ograniczeń zawarto już w poprzednich pakietach. Jego przyjęcie podtrzymuje jednak zachodnią presję na Moskwę. Najważniejszym elementem wprowadzonych obostrzeń było objecie embargiem rosyjskiego złota (wcześniej podobną decyzję podjęły także pozostałe państwa G7). Należy przy tym zauważyć, że Unia nie jest istotnym importerem tego kruszcu z Rosji. W 2020 r. dochody Moskwy z eksportu złota wyniosły 18,9 mld dolarów, przy czym większość kruszcu (o wartości 16,9 mld dolarów) trafiła do Wielkiej Brytanii. Kolejnym ważnym europejskim odbiorcą była Szwajcaria (ok. 0,7 mld dolarów)”.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Trzeba też dodać, że oprócz tych działań pojawiły się zapisy zmniejszające sankcje (czyżby efekt negocjacji w Stambule?). Zezwolono na częściowe zniesienie sankcji na zboża i nawozy,

    Polubione przez 2 ludzi

    • Wprowadzenie przez UE wyłączeń w zakresie obrotu rosyjskimi produktami rolnymi miało na celu zademonstrowanie, że nie działa ona na niekorzyść globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego. Deklaracje UE i USA są zarazem gestem wobec Kremla i elementem międzynarodowych zabiegów o nakłonienie go do zgody na wywóz ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Rosja oskarżała bowiem Zachód o blokowanie (sankcjami pośrednimi) jej eksportu i uzależniała odblokowanie wywozu ukraińskiej produkcji rolnej od zdjęcia restrykcji na rosyjskie zboże.

     Polubienie

  • „Kluczowe znaczenie dla Rosji miało uzupełnienie siódmego pakietu sankcji o wyjaśnienia dotyczące sposobu stosowania unijnych restrykcji. W przypadku globalnego rynku żywnościowego zarówno unijne, jak i amerykańskie deklaracje nieograniczania handlu rosyjskimi produktami rolnymi, w tym z państwami trzecimi, były skierowane do międzynarodowego biznesu (armatorów, firm ubezpieczeniowych, banków) i miały na celu zachęcenie go do współpracy z rosyjskimi podmiotami w tym zakresie. Wcześniej niejasności dotyczące stosowania sankcji powodowały, że wiele firm unikało kontaktów ze spółkami z Rosji. W efekcie ceny frachtu i ubezpieczeń dla tamtejszych eksporterów mocno wzrosły, a banki odmawiały im realizacji transakcji finansowych. Dodatkowo rosyjskie rolnictwo, zależne od importu maszyn, materiału siewnego czy środków ochrony roślin, uzyskało potwierdzenie stabilnych dostaw z Zachodu”.

   Polubienie

  • „Za wycofanie się UE z części ograniczeń można uznać zezwolenie na rozmrożenie aktywów rosyjskich banków wpisanych na listy sankcyjne w celu realizacji operacji dotyczących produktów rolnych. Trudno przy tym oszacować skalę zamrożonych w UE aktywów, a część objętych restrykcjami podmiotów w ogóle nie prowadziło tam działalności. Kolejnym złagodzeniem sankcji jest rozszerzenie na wybrane rosyjskie podmioty państwowe wyłączeń dotyczących artykułów rolnych, medycznych oraz ropy i produktów naftowych. W marcu br. Unia wprowadziła zakaz zawierania wszelkich transakcji z niektórymi podmiotami tego typu (m.in. Rosnieftią, Gazpromnieftią czy Sowkomfłotem), przy czym nie dotyczył on importu i transportu gazu, ropy oraz produktów naftowych. Następnie w czerwcu br. wraz z wprowadzeniem embarga na import do UE drogą morską rosyjskiej ropy i produktów naftowych zabroniła także unijnym firmom ubezpieczania przesyłu rosyjskiej ropy i produktów naftowych do państw trzecich. Wprowadzone obecnie zmiany pozwolą unijnym podmiotom, w tym największym traderom (np. Glencore, Vitol, Trafigura), a także koncernom energetycznym (np. Shell czy Total) na obsługę rosyjskiego eksportu ropy do państw trzecich, co ułatwi Kremlowi przekierowanie jej z rynku europejskiego do Azji”.

   Polubienie

  • „De facto zgoda UE na obsługę przez unijne podmioty eksportu rosyjskiej ropy (głównego źródła dochodów budżetowych tego kraju) do państw trzecich to kolejne ważne ustępstwo Brukseli wobec Kremla w ostatnich miesiącach. Wcześniej Unia zezwoliła na zwrot turbin do gazociągu Nord Stream 1 wbrew obowiązującym sankcjom oraz przywrócenie tranzytu towarów objętych restrykcjami do obwodu kaliningradzkiego koleją przez państwa członkowskie (chodzi głównie o Litwę). Jak się okazuje, stosowana przez Moskwę taktyka polegająca na szantażowaniu UE kryzysem żywnościowym czy ograniczeniem dostaw gazu przynosi Kremlowi zamierzone efekty, tj. złagodzenie sankcji, a jednocześnie wywołuje eskalację rosyjskich żądań”.

   Komentarz pochodzi z analizy Ośrodka Studiów Wschodnich – „Rosja: unijne sankcje coraz mniej restrykcyjne”.

   Polubienie

 1. Oficjalne źródła potwierdziły dotarcie na Ukrainę pierwszych wozów przeciwlotniczych Flakpanzer Gepard z Niemiec i czołgów PT-91 Twardy z Polski. Dostawy obu typów uzbrojenia były spodziewane od kilku tygodni i stanowią wsparcie dla Ukrainy wobec rosyjskiej agresji.
  Dostawę polskich czołgów potwierdził zarówno szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jeremak, jak też rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia MON ppłk. Krzysztof Płatek. Nie ujawniono liczby przekazanych czołgów. Według komentatorów może być mowa o co najmniej batalionie czołgów (w przypadku SZ Ukrainy liczącego 31 pojazdów). Docelowo wszystkie wozy tego typu eksploatowane przez Polskę mogłyby trafić na Ukrainę (232 czołgi). Nie będzie to jednak możliwe od razu, m.in. z powodu, że czołgi tego typu są od lat używane przez polski kontyngent na Łotwie.

  Polubienie

 2. Możliwość przekazania wszystkich PT-91 sprawi, że konieczne jest pozyskanie przez stronę polską ich następców. Podarowanie całej floty czołgów T-72 jak i PT-91 może bowiem zredukować potencjał pancerny SZ RP do 1/3 stanu sprzed wojny. Poważnie ograniczyłoby to nie tylko potencjał bojowy, lecz także możliwości szkoleniowe. Według MON remedium na to mają być szybkie dostawy używanych Abramsów w wersji M1A1SA i nowych K2 w konfiguracji południowokoreańskiej.

  Polubienie

  • Twarde mogą być cennym wsparciem, będąc najgłębiej zmodernizowanym wariantem T-72 przekazanym Ukrainie. W porównaniu do większości ukraińskich czołgów mają stosunkowo zaawansowany system kierowania ogniem. Do tego większość z PT-91 jest wyposażona w kamerę termowizyjną. Poziom ochrony zwiększa wybuchowy pancerz reaktywny ERAWA, znacznie skuteczniejszy od popularnego na wozach ukraińskich Kontakt 1. Ponadto bezpieczeństwo i świadomość sytuacyjną załogi polepsza system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką lasera Obra.

   Polubienie

 3. Na Ukrainie znalazły się też 3 pierwsze wozy przeciwlotnicze Gepard. Potwierdził to w komunikacie z 25 lipca 2022 minister obrony Ukrainy Aleksiej Rieznikow. W najbliższym czasie dostarczonych ma zostać łącznie 15 Gepardów. Jednak docelowo na Ukrainę może trafić co najmniej 30 takich wozów, co Niemcy deklarują od wielu tygodni. W tym celu w obsłudze Gepardów przeszkolono ponad 100 ukraińskich żołnierzy (załoga Geparda to 3 osoby). Ukraińcy odebrali też dziesiątki tysięcy sztuk amunicji do 35-mm armat automatycznych stanowiących ich uzbrojenie.

  Polubienie

  • Gepardy znajdą zastosowanie w obronie przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu. Nie są to najprawdopodobniej pojazdy zmodernizowane, zaś konstrukcyjnie wywodzą się z lat 1970. Oznacza to, że mogą mieć problemy z wykrywaniem i zwalczaniem nowoczesnych małych bezzałogowców powszechnie używanych na Ukrainie – głównie do kierowania ogniem artylerii.

   Polubienie

 4. Gepardy znajdą zastosowanie w obronie przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu. Nie są to najprawdopodobniej pojazdy zmodernizowane, zaś konstrukcyjnie wywodzą się z lat 1970. Oznacza to, że mogą mieć problemy z wykrywaniem i zwalczaniem nowoczesnych małych bezzałogowców powszechnie używanych na Ukrainie – głównie do kierowania ogniem artylerii

  Przeczytaj więcej na: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=37541

  Polubienie

 5. „Nie ujawniono liczby przekazanych Ukrainie czołgów PT-91 Twardy, jednak przypuszcza się, że mowa o co najmniej batalionie”.

  „Docelowo na Ukrainę mogłoby trafić nawet ponad 30 Gepardów”.

  Tekst pochodzi z artykułu opublikowanego na stronie internetowej Agencji Lotniczej Altair – „PT-91 i Gepardy na Ukrainie”.

  Polubienie

 6. W dniu 5 sierpnia br. planowane jest kolejne spotkanie prezydentów Rosji i Turcji, co z pewnością wzbudza wzbudza uzasadnione obawy w Kijowie, i zapewne nie tylko…

  Polubienie

 7. Na (w miarę) aktualnej mapie Donbasu zaznaczono już zdobycie miejscowości przez siły rosyjskie – obszaru wokół miejscowości Nowoługańskie i Elektrowni Wuhłehirskiej…

  Polubienie

  • Przepraszam za błąd stylistyczny w moim poprzednim wpisie – niestety nie mogę skorzystać z opcji edytuj i popraw… :/

   Pozdrawiam.

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.