Wojna już nie domowa na Ukrainie 27.07.2022r.- 2591 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 161).


„Niemy krzyk”– dzień 795.

Amerykański Instytut Studiów Wojennych (ISW) dołączył się także, ale tym razem bardzo ostrożnie, do narracji propagandowej o jakoby nadchodzącej letniej ofensywie Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) na froncie południowym.

W swoim najnowszym raporcie amerykańscy analitycy piszą, że „siły ukraińskie prawdopodobnie przygotowują się do rozpoczęcia kontrofensywy w regionie Chersonia lub rozpoczęły ją 23 lipca, ale informacje z otwartych źródeł na temat postępu i tempa kontrofensywy prawdopodobnie będą ograniczone i pozostające w tyle za wydarzeniami”.

Widać, że ukrowojacy tak się rozszalali na froncie w rejonie Chersonia , że nawet ISW nie może za tym nadążyć i połapać się w niuansach ukraińskiej taktyki wojennej. A w realu, chodzi o to, że informowanie czytelników z około 48 godzinnym opóźnieniem, to próba sprawdzenia faktów za pośrednictwem innych kanałów i źródeł.

Dochodzi już do absurdów, bo na przykład doradca „niezależnej”, czyli kijowskiej administracji obwodu chersońskiego na Ukrainie, Chlan, powiedział 23 lipca, że ​​siły ukraińskie zajęły niektóre osady w obwodzie chersońskim, ale „nie powiem, które z nich. To tajemnica wojskowa”. Ciekawy dla kogo? Jeśli przyjmiemy, że rozmówca nie kłamie, to Rosjanie jako pierwsi się i tak się o tym dowiedzą. Ale dlaczego krajowa i międzynarodowa opinia publiczna nie powinna o tym sukcesie się dowiedzieć?

Przecież jest to jawna kpina, bo jak dotąd każdy nawet urojony sukces, był rozgłaszany bez opamiętania.

Jak usiłuje wyjaśnić tą absurdalną sytuację amerykański ISW:

„Obszar między linią frontu a miastem Chersoń jest wiejski i składa się głównie z mniejszych społeczności, które są mniej skłonne do zgłaszania ruchów wojsk i walk, co pozwala na zmianę kontroli nad obszarem w tym obszarze bez pojawiania się dowodów w raportach z otwartych źródeł”.

I tutaj zespół ekspertów pod kierunkiem charyzmatycznej Caroline Hird i współpracownicy z tego ambitnego think tanku zaprzeczają sami sobie, ogłaszając, że podobno „władze rosyjskie również nie mają motywacji do zgłaszania ukraińskich zdobyczy terytorialnych” z powodów związanych z zachowaniem twarzy. W konsekwencji, byłoby politycznie korzystne, aby „zespół Ze” chwalił się „zwycięstwami”, co na ten przykład naczelny propagandysta nr. 1 „samoistnej” Arestowicz robi od 24 lutego, czyli od pierwszego dnia operacji specjalnej, czyli od momentu kiedy to- wg. niego- „ruscy” zaczęli dostawać ostro w kość, a liczba zabitych i wziętych do niewoli rosyjskich żołnierzy już po kilku tygodniach walk przekroczyła stan osobowy wojsk biorących udział w działaniach zbrojnych na Ukrainie.

Tymczasem przedwczoraj w nocy „Lusia” (pseudonim Arestowicza) dał cynk , że obrońcy niepodległości otoczyli pod Wysokopolem ponad tysiąc Rosjan. Co też powtórzyły nasze media i różnej maści generalicja, którzy piali w zachwytach nad ogromem rosyjskiej klęski 🙂

Jednak następnego dnia „Lusia”– hiena ukro-propagandy, szybko przepisała swój post: „Nasi ludzie nie odnoszą sukcesów i brakuje im siły, by zamknąć tę historię. Aby stało się to środowiskiem taktycznym, nadal musimy walczyć”.

Według wtajemniczonych z otoczenia prezydenta Zełenskiego:

„Ukraińskie Siły Zbrojne próbowały przetestować opcje przyszłej kontrofensywy na Chersoń i znalazły się pod ostrym ostrzałem artyleryjskim w pobliżu Wysokopola”

Tak więc, huraoptymistyczne wypowiedzi propagandystów kliki z Bankowej musiały zostać pilnie zmienione po informacjach otrzymanych od Załużnego (głównodowodzącego Ukraińskich Sił Zbrojnych- dopisek mój), który jest sceptyczny wobec planów Jermaka (szefa kancelarii prezydenta Zełenskiego- dopisek mój) i jastrzębi z Zachodu, typu gen. Skrzypczak.

Smętnie zrobiło się poczynając od Kijowa, po przez Warszawę i Londyn. 

MI6 przekazała Bankowej informacje o niedawnym spotkaniu na Kremlu, na którym zadecydowano o wojskowej ofensywie przeciwko Mikołajewowi. Według brytyjskiego wywiadu armia rosyjska otrzymała polecenie przerwania zaplanowanej na sierpień kontrofensywy armii ukraińskiej, odepchnięcia Ukraińskich Sił Zbrojnych z okolic Chersonia i okrążenie Mikołajewa.

W Ukrnecie z ironią przyjęto te jakoby informacje pochodzące od brytyjskiego wywiadu. Bo to, co Brytyjczycy przekazali „zespołowi Ze”, nie ma absolutnie żadnego sensu, w oparciu o obecną sytuację na tym odcinku frontu. Nie trzeba w tym celu mieć specjalnych agentów na Kremlu, aby stwierdzić, że „woda jest mokra, a powietrze służy do oddychania”.

Z godnie z tym co podają ukraińskie media:

„W Ukraińskich Siłach Zbrojnych kończą się zapasy uzbrojenie, a lotnictwo i marynarka wojenna przestały istnieć jako oddziały sił zbrojnych. Dlatego ogłoszona przez Zełenskiego kontrofensywa Ukraińskich Sił Zbrojnych w kierunku Chersonia nie zakończy się sukcesem, ponieważ koncentracja rosyjskich żołnierzy jest zbyt duża dla możliwości Ukrainy na tym kierunku. I najprawdopodobniej ze strony Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej nastąpi zakrojona na szeroką skalę ofensywa, która zakończy się porażką Ukraińskich Sił Zbrojnych, jak to miało miejsce wcześniej w miastach ŁRL”.

Z kolei niezależni prawdomownicy, powołując się na ukraińskie i zachodnie środowiska eksperckie, informują obywateli, że obecna sytuacja Ukraińskich Sił Zbrojnych w stosunku do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na obecnej linii przechyliła się na korzyść Rosji.

„Problemy gospodarcze i energetyczne, które będą zimą, utrata szczupłego personelu dowodzenia Ukraińskich Siłami Zbrojnymi, niewystarczająca pomoc partnerów spychają Kijów do przymusowej kontrofensywy”– pisze jeden z popularnych w samoistnej kanałów Telegramu, dodając, że „Jermak (szef administracji prezydenta Ukrainy – dopisek mój) już dwukrotnie mówił o strategii Moskwy, by przeciągnąć konflikt aż do zimowych mrozów, i obiecując wtedy wyzwolenie terytoriów”.

Biorąc pod uwagę niezaprzeczalną przewagę wojsk rosyjskich w lotnictwie i artylerii, Załużny uzasadniał Zełenskiemu potrzebę nie trzykrotnej, ale pięciokrotnej przewagi liczebnej lub jeszcze większej, i nie dość tego mają to być „najbardziej zmotywowane i kompetentne jednostki do szturmu”.

Teraz ci bohaterscy wojownicy, z powodu strachu przed rosyjskim „Kaliberem” i „Iskanderem”, są rozrzuceni po garnizonach i bazach w odległości do 300 km od Mikołajewa. Ale w noc poprzedzającą kontrofensywę muszą potajemnie przerzucić się na front południowy. Mówimy o co najmniej pół miliona personelu patriotów samoistnej, którzy muszą wykonać potajemnie nagły cios, który jeśli nie skończy się powaleniem przeciwnika na łopatki, to sami sromotnie polegną.

Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że wielokrotnie już była ogłaszana kontrofensywa, ale jej termin równie wielokrotnie przekładano, prawdopodobnie z powodu wycieku informacji niejawnych. „Będzie tylko jedna próba. Albo się przesuniemy do przodu, lub będzie po nas”– Załużny wyjaśnił jaką należy zapłacić cenę za kontrofensywę.

Ukraiński Sztab Generalny ostrzega swoje centrum podejmowania decyzji politycznych, że przeciwnie, Rosjanie ukrywają i rotują personel, zapewniając stałą presję ogniową wzdłuż całej południowej linii frontu. Aby odeprzeć kontrofensywę niezależnych oddziałów samobójców, Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej w pełni wykorzystają samoloty szturmowe, które uderzą bez wchodzenia w strefę odpowiedzialności obrony przeciwlotniczej żółto-niebieskich.

Ważny jest tutaj jeden punkt. Ukraińscy operatorzy sił przeciwlotniczych praktycznie nie włączają swoich radarów, ponieważ wyznaczanie celów jest realizowane przez amerykańskie samoloty AWACS latające w zasięgu działań bojowych 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Jednak to i tak nie ma żadnego znaczenia gdyż rosyjskie samoloty Su i MiG-i zniszczą nacierające ukraińskie wojska w rejonie Chersonia, z terytorium kontrolowanego przez Siły Zbrojne RF.

Źródła z ukraińskiego Sztabu Generalnego na Facebooku podają, że naczelny dowódca Załużny doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak to się potoczy i pod każdym możliwym względem schładza rozgrzane głowy na Bankowej. Zamierzona kontrofensywa przemieli w mięso armatnie najlepsze z jednostek Ukraińskich Sił Zbrojnych, po czym Mikołajew i Odessa pozostaną bez osłony. Nie liczą się tamtejsze garnizony i jednostki obronne, które zostaną zneutralizowane przez rosyjskie siły specjalne.

A potem rozpocznie się czystka, w której najprawdopodobniej weźmie udział brygada z Odessy. Według  pewnego mieszkańca Odessy, którego dane osobowe nie zostały ujawnione, „w obwodzie chersońskim brygada odeska zakończyła koordynację bojową- w niedalekiej przyszłości rozpoczną się operacje ofensywne na kierunkach Mikołajew i Odessa (…) W niedalekiej przyszłości, wraz z siłami sojuszniczymi, zaczniemy wyzwalać miasto Mikołajew i bohaterskie miasto Odessę. Nie będziemy mieli litości dla ukranazistów, najemników i wszelkich banderowskich szumowin”.

*

Popołudniowa (26.07.2022r.) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie wojsko zaatakowało pozycje batalionu artylerii 59 brygady piechoty zmotoryzowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ), poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Według departamentu obrony w rezultacie zniszczono ponad 70% personelu i broni jednostki. Ponadto uderzenie precyzyjnych pocisków zniszczyło punkt tymczasowego rozmieszczenia z obcymi najemnikami.

Rosyjskie wojsko zaatakowało batalion artylerii USZ na terytorium Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), poinformowało 26 lipca rosyjskie Ministerstwo Obrony.

„W wyniku uderzeń z użyciem precyzyjnej broni Rosyjskich Sił Powietrznych w rejonie Mikołajewa zlikwidowano batalion artylerii 59 zmotoryzowanej brygady piechoty Ukraińskich Sił Zbrojnych, której straty osobowe i uzbrojenie przekroczyły 70%.”– powiedział podczas odprawy oficjalny przedstawiciel wydziału Igor Konaszenkow.

W wyniku kolejnego uderzenia lotnictwa operacyjno-taktycznego Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych, które uderzyło w pozycje bojowe batalionu 72 brygady zmechanizowanej USZ na terytorium DRL, zlikwidowano ponad 70 nacjonalistów i jeden skład amunicji został zniszczony.

Ponadto precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza uderzają w pozycje zagranicznych najemników na terytorium DRL.

„Ponad 40 zagranicznych najemników, z których większość to Polacy, zginęło w wyniku uderzenia precyzyjnych rakiet wystrzeliwanych z powietrza w tymczasowy punkt rozmieszczenia jednostek Legii Cudzoziemskiej w rejonie osady Konstantinówka w Donieckiej Republice Ludowej”– poinformował Konaszenkow.

Tymczasem lotnictwo, artyleria i siły rakietowe nadal atakują infrastrukturę wojskową Ukrainy. W ciągu dnia trafiono osiem stanowisk dowodzenia, w tym jednostki 14 brygady zmechanizowanej, 28 zmechanizowanej i 79 brygady powietrznodesantowej oraz 61 brygady piechoty.

Zniszczeniu uległa również wyrzutnia przeciwlotniczego systemu rakietowego AKM-OSA, amerykański radar przeciwbateryjny AN / TPQ-37 oraz osiem składów broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji.

W trakcie walki przeciwbateryjnej w ciągu dnia zniszczono wyrzutnię systemu rakiet wieloprowadnicowych (MLRS) „Huragan”, baterię artylerii haubic „Hiacynt-B” i sześć stanowisk MLRS „Grad”. Wraz z tym trafiono cztery jednostki artylerii haubic D-20, siedem samobieżnych stanowisk artyleryjskich Goździk oraz dziewięć dział D-30. Między innymi systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły dwa ukraińskie drony w ciągu jednego dnia.

W sumie od początku specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie wojska rosyjskie zniszczyły 260 samolotów, 144 śmigłowce, 1613 dronów, 358 rakiet przeciwlotniczych, 4162 czołgi i inne opancerzone wozy bojowe.

Jednocześnie siły rosyjskie zniszczyły 763 wozy bojowe wielorakietowych systemów rakietowych, 3201 dział i moździerzy polowych oraz 4481 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych.

W ciągu miesiąca gwardia rosyjska zlikwidowała ponad 400 nacjonalistów w obwodzie charkowskim i około 50 jednostek pojazdów wojskowych przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych.

„W ciągu miesiąca obliczenia bezzałogowych statków powietrznych Gwardii Rosyjskiej w obwodzie charkowskim wykryły, a następnie zlikwidowały przez ostrzał artylerii ponad 400 nacjonalistów, około 50 jednostek pojazdów wojskowych, dziesięć pojazdów opancerzonych, w tym dwa czołgi, dziesięć sztuk artylerii, dwa punkty obrony i skład amunicji”– głosi komunikat Rosgwardii.

Według Gwardii Rosyjskiej, wcześniejsze obserwacje przy użyciu drona pozwoliły odkryć starannie zamaskowaną baterię 152-mm haubic 2A65 w rejonie Charkowa. Przy pomocy obserwatora artyleryjskiego gwardii rosyjskiej artylerzyści zniszczyli działa wroga.

Jak zaznaczono w Gwardii Narodowej, operator dronów obliczył również lokalizację pięciu jednostek wojskowego sprzętu łączności wroga wraz z załogami, po czym moździerze departamentu zniszczyły cele. Na deser w pole widzenia drona wpadł czołg, któremu ciężka artyleria również zadała bobu.

Wiceminister spraw wewnętrznych Ługańskiej Republiki Ludowej Witalij Kisielow ogłosił zdobycie pod kontrolą sojuszniczych sił republik Donbasu i Rosji elektrowni cieplnej Uglegorsk w Swietłodarsku (DRL).

W swoim kanale Telegram Witalij Kiselew poinformował, że oddziały szturmowe zajęły całe terytorium Elektrociepłowni rankiem 26 lipca. 

Według niego od końca maja elektrownia ta znajdowała się pod kontrolą oddziałów wojsk ukraińskich, które wycofywały się ze Switłodarska i sąsiednich osad, obawiając się, że zostaną otoczone.

Dzień wcześniej, bo 25 lipca dowództwo Obrony Terytorialnej DRL ogłosiło, że sojusznicze siły republik i Rosji oczyszczają elektrownię cieplną Uglegorsk z wojsk ukraińskich.

Wyzwolenie Elektrociepłowni Uglegorsk spod kontroli ukraińskich formacji zbrojnych potwierdziła wczoraj także administracja Swietłodarska. 


„Gratulujemy mieszkańcom Swietłodaru i wszystkim mieszkańcom Donieckiej Republiki Ludowej tego naprawdę największego dla nas historycznego wydarzenia. Wyrażamy naszą głęboką wdzięczność naszym żołnierzom za wyzwolenie przedsiębiorstwa tworzącego miasto- jednej z największych elektrowni cieplnych w Europie”– napisano na oficjalnej stronie Telegramu administracji miasta.

W przeddzień poinformowano o oczyszczeniu osady Nowoługanskoje i terytorium EC Uglegorsk w pobliżu Swietłodarska.  

Uglegorska EC to jedna z największych elektrociepłowni w Europie. Jest to potężny kompleks ciepłowniczy i energetyczny o mocy do 3600 MW. Znajduje się około trzech kilometrów od satelickiego miasta Swietlodarsk, a także osiedli Mironowsky i Nowoługańskoje.  Sam Swietłodarsk znajduje się 18 km na północ od Debalcewa i jest objęty jego obszarem odpowiedzialności.

Według szefa administracji w Debalcewie Igora Zachariewicza uruchomienie elektrociepłowni „wpłynie na zrównoważone dostawy energii republiki, wpłynie na to, że republika będzie mogła handlować energią elektryczną, w tym przekazywać ją do wspólnego systemu energetycznego”.

Zastępca szefa Ministerstwa Informacji Donieckiej Republiki Ludowej Daniił Bezsonow w rozmowie z TASS powiedział, że po rozpoczęciu specjalnej operacji ochrony Donbasu w Ukraińskich Siłach Zbrojnych pozostało około 10% regularnego personelu wojskowego.

„Spośród tych żołnierzy, którzy pierwotnie byli w Siłach Zbrojnych Ukrainy, większość zginęła, została ranna lub schwytana”– powiedział Bezsonow, dodając, że według danych wywiadu DRL strona ukraińska w trybie pilnym zastąpiła straty zmobilizowanymi bojownikami wojska i obrony terytorialnej.

„W odsetku personelu, który pierwotnie tu był (pozostał z początku operacji specjalnej) wynosi około 10%”– powiedział Bezsonow. 

Wcześniej Ministerstwo Obrony FR poinformowało, że Siły Powietrzno-Kosmiczne Rosji w wyniku uderzeń z bronią precyzyjną w rejonie Mikołajowa zlikwidowały batalion artylerii 59 brygady piechoty zmotoryzowanej USZ. Według ministerstwa straty personelu i broni dywizji przekroczyły 70%.


Od 1 sierpnia stacjonarna sieć telefoniczna Donieckiej Republiki Ludowej przechodzi na rosyjski kod +7 (856).

Poinformowało  o tym Ministerstwo Łączności DRL.

Wewnętrzny numer telefonu abonentów pozostanie niezmieniony.

Poza tym, zbrojne formacje Ukrainy w ciągu ostatniego dnia 45 razy prowadziły ostrzał terytorium DRL, w wyniku czego spadło tam 332 rakiet, min i pocisków artyleryjskich. 

Ukraińscy bojówkarze ostrzeliwali dzielnicę Kijowską, Kujbyszewską, Kirowską i Piotrowską w Doniecku oraz Jasinowatą, Mineralnoje, Nowobachmutówkę, Gorłówkę, Dolomitnoje, Wierchnietoreckoje, Gołmowski i Pantelejmonówkę. 

Do ostrzału celów na terytorium DRL wróg używał MLRS Grad, czołgów, ciężkiej artylerii i moździerzy.

W wyniku ostrzału rannych zostało 3 cywilów. Ponadto, uszkodzonych zostało 6 domów i obiektów infrastruktury cywilnej.

I jeszcze, podsumowanie operacyjne ŁRL na dzień 26-27 lipca.

W ciągu ostatnich 24 godzin, 26 lipca 2022 r., nie odnotowano ostrzałów ze strony USZ, poinformowało przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK.  

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 27 липень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

**

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

111 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 27.07.2022r.- 2591 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 161).

  • Kaczyński jest ochraniany przez polskich ochroniarzy, żołnierzy nie wiadomo z jakiego dokładnie powodu, bo jest żydowskim politykiem przebrzmiałym, starym i żadna ochrona mu się zwyczajnie nie należy. Za tę ochronę w roku 2012 partia PiS, czyli obywatele Polski ze swoich podatków płacili ok 180 tys złotych miesięcznie!!! Ile dzisiaj kosztuje ochrona potomka odeskich żydów w drugim pokoleniu nie mam zwyczajnie pojęcia. Teraz, pomyślcie sobie drodzy obywatele czy w normalnym kraju potrzeba chronić kogoś kto jest lubiany, szanowany, podziwiany przez społeczeństwo? Czy ktoś kto szkodzi na wszelkie możliwe sposoby Polsce zadłużając ją bez żadnej miary, destabilizując polską armię poprzez pozbywanie się broni własnej na rzecz bankruta-Ukrainy bez żadnej gwarancji zwrotu długu, drukując pieniądze na prawo i lewo nie dbając o wierzytelności i poziom długu Polski i Polaków czyli kraju, który go wykarmił własnym chlebem, dał mu schronienie w postaci willi na Żoliborzu, nauczył języka polskiego jako tako? Takich mamy polityków i takie mamy debilne masy ,,nosaczy” polskich, które dopuszczone do wyborów wybierają idiotów, bo sami są idiotami. To samo dotyczy Tuska, czy Konfederacji i nie jest to czcze gadanie.

   Polubione przez 5 ludzi

 1. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1595705
  „Zełenski zwróci Polsce Ukrainę” – prasa polska
  Polskie media już bez wahania deklarują, że obecne kierownictwo Ukrainy jest gotowe oddać pod protektorat Polski nie tylko zachodnie regiony, ale i inne części kraju.
  Dziennikarze są pewni, że w odpowiedzi na rosyjskie referendum podobne wydarzenia powinny odbyć się w innych regionach kraju z propozycją przyłączenia ich do Polski.
  „Aby nie pod” Moskali „😂
  screen

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Kolejny artykuł o zagranicznych „ochotnikach” którzy przybyli na Ukrainę by „pobawić sie w wojnę z FR” i jak zwykle te same „żale” na to co się dzieje w Siłach Zbrojnych Ukrainy. To znaczy chaos i bałagan skutkujacy tym że jak stwierdził jeden z „ochotników” Sam, 23-latek z Wielkiej Brytanii. „Brak wyszkolenia i organizacji… przez jakiś czas pracowałem w szpitalu, co było frustrujące, ponieważ poza obrażeniami od odłamków większość obrażeń była związana z przyjacielskim ogniem”. Z kolei innych „ochotnik” Amerykanin Steve zwraca uwagę na powszechną korupcję (cytat) „Walczyłem na Bliskim Wschodzie iw Afryce i nigdy nie widziałem takiego poziomu korupcji”;
  >https://ishgal.com/a-chance-to-kill-some-russians/

  Polubione przez 6 ludzi

 3. W temacie dozbrajania Ukrainy. Cytat „Do końca roku Ukraina otrzyma niemiecki system obrony powietrznej IRIS-T. Poinformowała o tym zastępczyni rzecznika rządu federalnego Niemiec Christiane Hoffmann…„Zakładamy, że system może pojawić się na Ukrainie przed końcem roku” – powiedziała…Niemieckie Ministerstwo Obrony wyjaśniło, że na poczatku chodzi o dostawę jednego systemu rakietowego. Wynika to z ograniczonych możliwości przemysłu zbrojeniowego, które w ostatnich latach kurczą się z powodu braku popytu”;
  https://strana.today/news/401249-hermanija-peredast-ukraine-pvo-iris-t-.html

  Polubione przez 6 ludzi

   • Podobno w samym „bezcennym” Izraelu nastapiło „wielkie pękniecie” wśród tamtejszej ‚wierchuszki”. Sam „Bibi” Netanjahu oskarżył obecne władze „bezcennego” Izraela o doprowadzenie do „kryzysu w stosunkach z FR”. Cytat „Przywódca Likudu Benjamin Netanjahu oskarżył we wtorek premiera i ministra obrony, swoich politycznych rywali, o doprowadzenie do pogorszenia stosunków Izraela z Rosją, w obliczu rosnących napięć związanych z próbą Moskwy zmuszenia Agencji Żydowskiej do opuszczenia terytorium FR…Na konferencji prasowej w Tel Awiwie Netanjahu powiedział, że przez lata „prowadziliśmy wyważone, zrównoważone i odpowiedzialne stosunki” z Rosją, ale że obecnie panuje „niebezpieczny kryzys”, a premier Yair Lapid i minister obrony Benny Gantz przez swoje „ bełkotanie” teraz „zagrażają naszemu bezpieczeństwu narodowemu”
    https://www.timesofisrael.com/netanyahu-blames-pm-for-russia-crisis-lapid-you-havent-bothered-to-get-updates/
    ps. „Atomówki” nie polecą, ale pewno FR „obali” rząd w „bezcennym” Izraelu…

    Polubione przez 4 ludzi

    • To ma też w pewien sposób symboliczny wydźwięk. Taki, że są państwa, dla których mit narodu wybranego i wypływającego z niego poczucia bezkarności nic nie znaczy.

     Polubione przez 3 ludzi

 4. Okazuje się, że trzy duże międzynarodowe koncerny Cargill, DuPont i Monsanto kupiły już 17 mln hektarów ukraińskich gruntów rolnych. To ponad 60% całkowitej powierzchni gruntów rolnych na Ukrainie..

  ***.

  Kto tak naprawdę skorzysta na stworzeniu rynku ziemi na Ukrainie?
  12 listopada 2021, Oakland Institute

  Chociaż Ukraina ma jedne z najbardziej żyznych gruntów rolnych na świecie, bogactwo ukraińskiego sektora rolnego od dawna pozostaje poza zasięgiem drobnych rolników tego kraju. W kraju zwanym „spichlerzem Europy” rolnictwo było zdominowane przez oligarchie i międzynarodowe korporacje od czasu prywatyzacji gruntów publicznych po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku. W ciągu ostatnich 30 lat żaden rząd nie zdołał temu przeciwdziałać. ustalony porządek.
  .https://www.ritimo.org/A-qui-profite-vraiment-la-creation-d-un-marche-des-terres-en-Ukraine

  *****.

  Jak zniknęło 5 milionów hektarów? Tajna prywatyzacja ziemi na Ukrainie.
  .
  5 milionów hektarów to obszar nieco większy niż terytorium Słowacji.
  Dlatego może dziwić, że informacje Leszczenki nie wywołały większej politycznej burzy.
  Może to świadczyć o zaangażowaniu w ten proces większości członków ukraińskiego establishmentu politycznego w program nielegalnej prywatyzacji ziemi, w tym przedstawicieli większości partii opozycyjnych.
  https://www.osw.waw.pl/en/publikacje/analyses/2020-11-12/how-did-5-million-hectares-disappear-secret-land-privatisation

  Komentarz:

  Ale co z obietnicą Zełenskiego, że nawet sto metrów kwadratowych ziemi nie zostanie sprzedanych obcokrajowcom bez referendum?

  Sprzedano 17 mln hektarów ukraińskich gruntów rolnych.
  To więcej niż całkowita powierzchnia gruntów rolnych jaka jest we Włoszech.

  Zginęło 5 mln hektarów to obszar większy niż terytorium Słowacji.

  O co teraz walczy Ukraina, o własną ziemię, czy też o ziemie obcokrajowców na Ukrainie?
  Gdzie podziały się pieniądze za tą sprzedaną ziemię?
  Za co umierają w okopach zwyczajni Ukraińcy?

  Polubione przez 6 ludzi

  • Ponoć ta informacja to tzw. „fake news”
   https://fakehunter.pap.pl/raport/40da88d8-aa40-4b12-bdf3-c17b7b8194b2
   https://demagog.org.pl/fake_news/usa-posiada-grunty-rolne-w-ukrainie-to-fake-news/
   Mnie interesuje coś innego, przy wszystkich artykułach twierdzących, że to „fake” pojawia się informacja, że wspomniane firmy NIE KUPIŁY tych milionów hektarów. I ja jestem skłonny w to uwierzyć. Wspomniane korporacje nie musiały kupować ziemi ornej, ba prawo Ukrainy zabrania (na razie) kupna ziemi przez zagraniczne podmioty. Nie zabrania jednak dzierżawienia gruntów ornych-na 25, 40 lub 99 lat (!).
   I w ten sposób mogły korporacje przejąć grunty bez konieczności ich kupna.

   Polubione przez 5 ludzi

   • Myśmy ten problem przerabiali…

    Ziemia na „słupa”.
    Mechanizm zakupu ziemi rolnej na „słupa” jest prosty. Firma zachodnia za kwotę 5 tys. złotych znajduje polskiego „słupa” – zazwyczaj mieszkańca wsi, który sam posiada kilka hektarów i najczęściej jest na zasiłku. Wynajęty przez zachodnią firmę polski „słup” szybko załatwia sobie prawo do zakupu ziemi w danym rejonie, biorąc w dzierżawę niewielki kawałek ziemi, zazwyczaj jest to jeden hektar, a następnie melduje się w danym miejscu. W ten sposób ma prawo do uczestniczenia w tzw. przetargach ograniczonych, organizowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR) na zakup państwowej ziemi rolnej.
    W trakcie przetargu „słup” systematycznie podbija cenę wystawionych gruntów do absurdalnych stawek. Nierzadko cena ta sięga nawet 150 tys. za jeden hektar. W ten sposób w trakcie organizowanych przez ANR przetargów „słupom” udaje się przebić konkurencję, a są nią z reguły miejscowi rolnicy, którzy chcą zwiększyć uprawiany przez siebie areał.

    Problem sprzedaży ziemi rolnej tą metodą rozpowszechnił się najbardziej na Pomorzu, gdzie w przeszłości były wielkie PGR-y i gdzie ANR organizowała najwięcej takich przetargów.

    Brak pomysłu na to, jak zablokować patologie.

    https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ziemia-na-slupa-2743621.html

    Polubione przez 3 ludzi

 5. 💥
  Według polskiej minister klimatu Anny Moskwy Polska nie może zgodzić się na unijne limity zużycia gazu.
  Z pewnością ma najbardziej odpowiednie nazwisko, by zapowiadać kolejne pęknięcia w autodestrukcyjnej polityce energetycznej UE.
  .https://twitter.com/NinaByzantina/status/1551656572622864385
  ****.
  Dyskusja z netu:
  Polska nie może się teraz zgodzić na limity, bo nasze magazyny gazu są prawie pełne (nie ufaliśmy Rosji).
  A my nie chcemy dzielić się naszymi akcjami z Niemcami, bo oni nie chcą dzielić się z nami funduszami unijnymi.
  *
  Plan i prostota. Gdy nadejdzie czas i zajdzie taka potrzeba, zaoszczędzimy gaz.
  menażka
  *
  Polska dostaje gaz jako łapówkę rosyjskiego gazu z dostaw niemieckich.
  Polska nie ma wpływu na to, ile gazu odbiera lub zużywa.
  .*
  Polska zapewne produkuje gaz z odchodów wieprzowych.
  Tak jak Ukropadlina teraz produkuje eko’ gaz.
  *
  W 15:40 minucie filmu zobaczysz wytwornicę tego eko’ gazu
  To mocny film DOKUMENTALNY o UKRAINIE 🥴
  Polecam. 😉😏😁
  ..https://www.youtube.com/watch?v=Kt6GZXHVaEE

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT z Syrii

  Rosja wystrzeliła S-300 w izraelskie odrzutowce nad Syrią w „jednorazowym” incydencie
  💥 13 maja 2022 r.
  po ataku, w którym IAF zbombardowało kilka celów w pobliżu miasta Masjaf w północno-zachodniej Syrii.

  Minister obrony Benny Gantz potwierdził we wtorek, że pod koniec izraelskiego ataku sił powietrznych na cele w północno-zachodniej Syrii w maju siły rosyjskie otworzyły ogień do izraelskich odrzutowców, używając zaawansowanych pocisków przeciwlotniczych S-300.

  Gantz potwierdził pierwotny raport, w który twierdził, że radar S-300 nie zdołał namierzyć izraelskich odrzutowców, bo opuszczały już obszar (Libanu), tym samym nie stworzył poważnego zagrożenia dla pilotów.

  Incydent został po raz pierwszy zgłoszony przez kanał 13 w wiadomościach tydzień po strajku 13 maja, w którym IAF zbombardowało kilka celów w pobliżu miasta Masjaf w północno-zachodniej Syrii.

  Incydent oznaczał pierwsze użycie S-300 przeciwko IAF nad Syrią.
  Ponieważ syryjskie baterie S-300 są obsługiwane przez rosyjskie wojsko i nie mogą być odpalane bez ich zgody, było to niepokojące wydarzenie dla Izraela, który przeprowadził setki nalotów w Syrii w trakcie wojny domowej w tym kraju i od tego czasu, celując w to, co mówi, że są to dostawy broni przeznaczone dla wspieranej przez Iran grupy terrorystycznej Hezbollah w Libanie i innych powiązanych z Iranem stron.

  Potwierdzenie Gantza pojawia się w momencie pogorszenia się stosunków między Izraelem a Rosją w związku z planami Moskwy zamknięcia Agencji Żydowskiej w tym kraju.

  Izrael znalazł się w konflikcie z Rosją, ponieważ coraz bardziej wspiera Ukrainę podczas rosyjskiej inwazji, jednocześnie starając się zachować swobodę poruszania się po niebie Syrii, które jest w dużej mierze kontrolowane przez Moskwę.

  Komentarz czytelnika:

  Uwielbiam te artykuły bez wiadomości.
  Więc dostaliśmy ostrzeżenie whoo whoo.
  Bardziej istotny byłby artykuł, gdyby dotyczyłby tego, dlaczego ta rewitalizacja konfliktu nastąpiła teraz i jak wpływa ona na ten właściwy konflikt Russia Isreal, który odbywa się za dyplomatycznymi kulisami.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Cd Syria

  Jackie Chan wyprodukuje pierwszy chiński film nakręcony w Syrii

  Chiny mają wyprodukować film w Syrii o śmiałej akcji humanitarnej mającej na celu uratowanie setek obcokrajowców z ogarniętego wojną Jemenu w 2015 roku

  14 lipca aktor, filmowiec i producent z Hongkongu Jackie Chan – wraz z wytwórnią filmową, chińskim SYX Pictures z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, rozpoczęli kręcenie filmu o fregaty chińskiej marynarki wojennej podczas śmiałej misji humanitarnej w Jemenie w 2015 roku.

  Film będzie rozgrywał się na ruinach obozu dla uchodźców palestyńskich Al-Hajar al-Aswad na południe od Damaszku, skupiając się na walkach między koalicją Arabów pod przywództwem Saudów a Ansarallahem .

  Film zatytułowany Home Operation został ogłoszony w pekińskim pensjonacie Diaoyutai State Guesthouse 26 lipca 2021 roku i ma zostać wydany na całym świecie pod koniec lata 2022 roku.

  https://thecradle.co/Article/News/13112

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Polecam,
  „A co, jeśli Ukraina przegra?”- artykuł o bardzo wymownym tytule.
  https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art36763741-a-co-jesli-ukraina-przegra
  Autor stawia tezę, że zachodnie społeczeństwo będzie coraz bardziej niezadowolone z kosztów wojny i prędzej niz później zacznie domagać się ustępstw wobec Rosji. Ponadto (z czym się zgadzam) wypunktowano, że to Polska po Ukrainie ponosi największe ofiary w związku z przedłużającą się wojną. I w związku z zubożeniem społeczeństwa dojdzie do masowych protestów. Ponadto „partia wojny” w Sejmie musi w końcu zacząć przestać myśleć życzeniowo i zacząć analizować suche fakty. Rosja może pozwolić sobie na wieloletnią wojnę, Polska i Ukraina -nie.
  Dlatego konieczne jest szukanie drogi do pokoju.

  Polubione przez 5 ludzi

   • Tfu,tfu
    To niestety coraz bardziej prawdopodobny scenariusz.
    Niestety, ale jeśli wojna na Ukrainie się przedłuży to kraj zbiedniej tak bardzo, że masy Ukraińców będą szukać chleba w naszej ojczyźnie. Już teraz mamy w kraju miliony gości ze wschodu. Jeszcze kilka milionów a zaczną powstawać partie ukraińskie w Polsce.

    Polubione przez 4 ludzi

 9. W serwisie Twitter pojawił się film ukazujący ukraińskich żołnierzy obsługujących działo holowane, teoretycznie żaden niezwykły widok. Czytając opis, uważalibyśmy, że mamy do czynienia ze znaną MT-12 Rapirą, która jest powszechnie używana przez obie strony konfliktu. Jednak jak się okazuje, nie jest to holowane 100 mm działo przeciwpancerne, a jego poprzednik – D-48. Armata ta powstał po wojnie i jej produkcja trwała zaledwie 2 lata, kończąc się na „zaledwie” 819 sztukach. Ukazuje to po raz kolejny, co Ukraińcy mają ciekawego w składnicach sprzętowych, po tym, jak światło dzienne ujrzały ciężkie karabiny maszynowe Maxim czy holowane działa przeciwpancerne D-44.
  https://defence24.pl/kryzys-ukrainski-raport-specjalny-defence24/ukraina-unikalna-armata-w-uzyciu
  Komentarz: Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Autor przedstawia użycie 60-letniej armaty jako fajną ciekawostkę. Tymczasem to jest dramat. Skoro wojsko ukraińskie używa takich armat to znaczy, że zabrakło już innych nowszych systemów, a braki sprzętowe są gigantyczne.

  Polubione przez 5 ludzi

 10. A tymczasem Rosja zaczyna aktywnie polować na amerykańskie HIMARS-y
  https://defence24.pl/kryzys-ukrainski-raport-specjalny-defence24/rosyjskie-drony-poluja-na-ukrainskie-himarsy
  Tymczasem Niemcy dostarczają ciężki sprzet na Ukrainę: całe trzy armatohaubice 🙂

  Ukraina otrzymała od Niemiec kolejną ciężką broń do obrony przed rosyjską agresją. „Dostarczono obiecane wyrzutnie rakietowe typu Mars II oraz kolejne trzy samobieżne haubice 2000. Dotrzymujemy słowa” – poinformowała we wtorek minister obrony Christine Lambrecht, cytowana przez agencję dpa.
  https://defence24.pl/sily-zbrojne/niemcy-na-ukraine-dostarczono-wyrzutnie-rakietowe-mars-ii-i-samobiezne-haubice

  Polubione przez 5 ludzi

 11. W temacie tzw. umowy zbożowej, czyli porozumienia FR, Ukrainy i Turcji pod auspicjami ONZ w celu zapobieżenia klęsce głodu na świecie. Pojawiły sie mapy „korytarzy” dzięki którym będzie wywożone drogą morską ukraińskie zboże;
  https://strana.today/news/401287-karty-dvizhenija-morskikh-karavanov-s-zernom-iz-ukrainy.html
  Tak jak wcześniej zapowiedziano konwojowaniem transportów ukraińskiego zboża zajmuja się okręty tureckiej floty wojennej;
  https://strana.today/news/401273-v-chernoe-more-voshli-turetskie-frehaty.html

  Polubione przez 5 ludzi

   • Ostry zakręt lub kolejna „kaczka” – „Bajraktar” będzie produkowana w Rosji?

    Pojawiły się dość ciekawe doniesienia, że ​​podobno mówi się o lokalizacji produkcji dość dobrze reklamowanych dronów Bayraktar tureckiej firmy Baykar Makina. Wiadomość z jednej strony brzmi jak podróbka, z drugiej jednak otrzymała całkiem sporo potwierdzeń, co jest nieco nieoczekiwane, ale zastanówmy się.
    (…)
    A co najważniejsze, czy w ogóle potrzebujemy tych Bayraktarów?
    Jeśli wyobrazimy sobie, że dostarczymy im całe elektroniczne „nadzienie”, to co zostanie zlokalizowane?

    Korpus? To nawet nie jest śmieszne.

    Konieczne jest stworzenie prawdziwie masowej produkcji „Orionów”, które pod każdym względem przewyższają tureckie bezzałogowe statki powietrzne.
    I jest w nich wyraźnie więcej elementów „Made in Russia” – ich produkcja jest praktycznie niezależna od importu.

    https://cont.ws/@vv900535441/2340015

    Komentarz:

    Też tak sądzę, że sam zakup licencji dronów Bayraktar nie ma większego sensu, tu może chodzić o współpracę z firmą Bayraktar Makina przy współpracy dronów z wyższej półki tej firmy.

    To co widzimy w tej sprawie to ,,dym i lustra”, bo to co istotne w tym biznesie w związku z tym, że zarówno Rosja i Turcja są sankcjonowane przez USA , Kanadę i UE, rozgrywało się za kulisami.

    Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.