Wojna już nie domowa na Ukrainie 28.07.2022r.- 2592 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 162).


„Niemy krzyk”– dzień 796.

Szef DRL Denis Puszilin podpisał dekret ustanawiający 27 lipca Dniem Pamięci Dzieci Ofiar Wojny w Donbasie.

 Miejscowi nazywają ten dzień „Krwawą Niedzielą”. Osiem lat temu, 27 lipca 2014 r., o piątej rano Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) zaczęły ostrzeliwać przedmieścia Gorłówki. Po południu już w centrum miasta eksplodowały pociski. W sumie wystrzelono około 70 pocisków MLRS Grad. Zginęło 22 cywilów, ponad 40 osób zostało rannych. Burmistrz Gorłowki nazwał ten dzień czarną kartą w historii miasta. 

RT przywołuje okoliczności tragedii wraz z naocznymi świadkami.

Julia Kurenkowa z Gorłowki miała wtedy 15 lat. Wspomina, jak tego dnia spacerowała po placu Kommunarowa ze swoim szkolnym kolegą Dimą Kriwoszejewem, który był o klasę starszy.

„Wypoczywaliśmy, dookoła było dużo matek z wózkami. Zwykły letni dzień. Ale samoloty krążyły nad miastem. I wydawało się, że wszyscy w napięciu czekają na coś nieuniknionego- wspomina Julia. Na przystanek poszliśmy około południa. Jakieś trzy minuty później wybuchły. Pobiegliśmy w kierunku, gdzie, jak nam się wydawało, nie strzelali. Ale strzelali wszędzie”.

Nie było gdzie się schować, a chłopaki musieli uciekać przez otwarte tereny. Niecałą minutę później w pobliżu pojawił się jasny błysk. Przez jakiś czas Julia nie mogła się ruszać, dzwoniło jej w uszach. Otwarcie oczu wymagało wysiłku, upał sprawił, że jego rzęsy sklejały się.

„Wszystko było jak w zwolnionym tempie. Opadały liście, było zakurz i bardzo gorąco. Widziałem wszystko jak przez zasłonę. Potem okazało się, że mam oparzenie rogówki”– wspomina Kurenkowa.

Przez tę zasłonę Julia zobaczyła Dimę. Położył się twarzą w dół w pobliżu. Odłamek pocisku trafił go w głowę, młody człowiek zginął natychmiast.

Ale potem Julia nie zdawała sobie jeszcze z tego sprawy, jej uwagę przyciągnął rozdzierający serce kobiecy płacz. 23-letnia Kristina Żuk wezwała pomoc. Julia przypomniała sobie, że Kristina biegła obok nich z dzieckiem w ramionach. Pomimo dużej rany na udzie uczennica była w stanie wstać i podejść do wołającej o pomoc. Młoda matka ściskała swoją nieżyjącą już dziesięciomiesięczną córkę Kirę. Sama Kristina została okaleczona, a następnie zmarła w szpitalu od odniesionych ran. 

Zakrwawiona Julia wędrowała po zrujnowanej ulicy w poszukiwaniu pomocy. 

„Jakiś mężczyzna podbiegł. Próbowałem mu coś wyjaśnić. Zabrał mnie do szpitala. Tam zostałam zabandażowana prześcieradłami, ponieważ bandaże już się skończyły”– powiedziała dziewczyna.

Julia spędziła ponad dziesięć dni na oddziale intensywnej terapii w Doniecku. Jej twarz, szyja i lewa ręka zostały spalone. Każdy opatrunek wykonywano w znieczuleniu. Wkrótce, dzięki staraniom dr Lisy Glinki, Julia została wysłana na leczenie do Moskwy, w Instytucie Badawczym Ratownictwa Chirurgii Dziecięcej i Traumatologii.

Wzrok dziewczyny pogorszył się, głucha na jedno ucho. Od tego czasu ani ona, ani jej krewni nie byli w Donbasie.

„Strasznie jest tam wracać”– przyznaje Julia Kurenkowa.

„Gdyby zostali na miejscu, nikt by nie przeżył”

Atak Ukraińskich Sił Zbrojnych na Gorłowkę zniszczył życie kolejnej rodziny- Tatiany i Denisa Bondarenko. Tego dnia poszli na zakupy, zabrali ze sobą swoją siedmiomiesięczną córkę Lisę. Kiedy Tatiana była w supermarkecie, Denis i Lisa wyszli na zewnątrz. W tym momencie w sąsiednim parku dały się słyszeć pierwsze eksplozje, po czym pociski zaczęły eksplodować coraz bliżej. Tatiana wybiegła ze sklepu, rodzina próbowała ukryć się za domami na podwórkach. Udało im się jednak przebiec zaledwie dziesięć metrów i dosięgła ich fala wybuchu.

„Gdybyśmy zostali w tym samym miejscu, nikt by nie przeżył. Mina spadła bardzo blisko”– wspomina Denis.

Pomimo silnego wstrząśnienia mózgu Denis zdołał utrzymać się na nogach i zobaczył, jak Tatiana na jego oczach krwawi. Została ranna w szyję: odłamek przeciął tętnicę i tchawicę. Tylko trzy minuty młoda matka pozostała przytomna, a następnie zmarła z powodu utraty krwi. 

Maleńka Liza została ranna w głowę i dostała wstrząśnienia mózgu, w jej głowie pozostały dwa odłamki. Od tego czasu dziewczyna cierpi na bóle głowy.

Denis został inwalidą III grupy. Miał kilka nieoperacyjnych odłamków w głowie, ramieniu i nodze. Przed wojną pracował jako elektryk, obecnie nie ma zezwolenia do prac na wysokości.

„Nie mogę nawet stanąć na schodach i wymienić żarówki”– mówi Bondarenko. 

I choć zmęczenie i nieustanny ból głowy nie pozwalają mu długo skoncentrować się na niczym, Denis pracuje nad utrzymaniem córki– naprawia sprzęt.

„Wokół zakrwawione ciała” 

Kolejnym świadkiem „Krwawej Niedzieli” w Gorłowce był 75-letni emeryt Iwan Nowikow. 

Ostrzał dopadł go na przystanku autobusowym w pobliżu placu Kommunarowa. Emeryt postanowił schronić się w pobliskim sklepie. Gdy po pół godzinie wszystko ucichło, mężczyzna wyszedł z ukrycia i skierował się z powrotem na przystanek autobusowy, aby wrócić do domu.

„Wtedy usłyszałem głośną eksplozję i straciłem przytomność. Oprzytomniałem, patrzę – leżę na ziemi. Lewa noga jest pokryta krwią. A wokół mnie są zakrwawione ciała zmarłych ludzi. I wokół panuje panika: ktoś krzyczy, ktoś płacze”– wspomina Nowikow.

Ostry ból w nodze nie pozwolił emerytowi wstać. Pomogli przechodnie- przewiązali mu nogę paskiem i zabrali do szpitala.

„Zapamiętajmy” 

„To czarna karta w historii naszego miasta, data, której nigdy nie zapomnimy. Na zawsze zapamiętamy wszystkich niewinnie zabitych mieszkańców Gorłówki, każdego, kto nie jest dzisiaj z nami”, taki post opublikował burmistrz Gorłówki Iwan Prichodko na swoim kanale Telegram w siódmą rocznicę ostrzału.

Najpierw w miejscu tragedii władze republikańskie wzniosły kamień pamiątkowy, a w trzecią rocznicę ostrzału niewielki zespół pamiątkowy. Na tablicach widnieją nazwiska 235 cywilów Gorłówki, którzy zginęli podczas konfliktu zbrojnego od 2014 roku.

https://russian.rt.com/ussr/article/1030301-gorlovka-donbass-ukraina-dnr-obstrel.

*

Popołudniowa (27.07.2022r.) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie wojsko zniszczyło magazyn z pociskami dla systemu rakiet wielokrotnego startu MLRS HIMARS w obwodzie dniepropietrowskim.  W wyniku tego ostrzału zniszczono ponad 100 pocisków do HIMARS i zlikwidowano do 120 żołnierzy pilnujących obiektu, a także zagranicznych najemników i specjalistów technicznych.

„Według zaktualizowanych danych, 24 lipca uderzenie rosyjskich sił powietrznych na skład amunicji w pobliżu osady Lubimówka w obwodzie dniepropietrowskim zniszczyło ponad 100 pocisków rakietowych do systemu rakietowego HIMARS produkcji USA. Zlikwidowano do 120 żołnierzy pilnujących obiektu, a także zagranicznych najemników i specjalistów technicznych”- poinformował podczas briefingu 27 lipca oficjalny przedstawiciel Ministerstwa Obrony FR, generał broni Igor Konaszenkow.

W wyniku innych nalotów rosyjskich sił powietrznych zniszczono nagromadzenie siły roboczej i sprzętu wroga. Według Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej zniszczono na terenie byłego zakładu wyrobów żelbetowych i przedsiębiorstwa transportu samochodowego „Nikołajewstrojtrans” w Mikołajowie- tymczasowy punkt rozmieszczenia 28 zmechanizowanej i 79 brygady szturmowej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ).

„Straty wroga wyniosły do ​​200 żołnierzy i ponad 20 pojazdów opancerzonych i specjalnych”– powiedział Konaszenkow.

Ponadto jedna z kompanii 10 brygady szturmowej USZ została całkowicie zniszczona w obwodzie artemowskim. Natomiast w Donieckiej Republice Ludowej (DRL), w pobliżu Nowomichajłówki, 53 brygada zmechanizowana USZ utraciła zdolność bojową w wyniku precyzyjnego uderzenia bronią w stanowisko dowodzenia.

Lotnictwo, wojska rakietowe i artyleria nadal uderzają w infrastrukturę wojskową Ukrainy. Tak więc w ciągu ostatniego dnia zniszczono cztery stanowiska dowodzenia i obserwacyjne batalionów 54 zmechanizowanej i 17 brygady czołgów, 107 brygady obrony terytorialnej, a także 65 brygady zmechanizowanej USZ.

Wojska rosyjskie uderzyły w siłę roboczą wroga w 142 okręgach. W szczególności zginęli zagraniczni najemnicy w tymczasowym punkcie rozmieszczenia na terenie ukraińskiej fabryki maszyn energetycznych w Charkowie, a także bojówkarze z formacji „Czarnej Sotni” w obwodzie artiomowskim w DRL. Wraz z tym zniszczono osiem składów amunicji.

W trakcie walki kontrbateryjnej Siły Zbrojne RF trafiły w stanowiska ogniowe utylizując wyrzutnię MLRS Huragan i baterię artylerii haubic Hiacynt-B, dwa stanowiska artylerii haubic Msta-B i pięć stanowisk dział D-30 na terytorium DRL.

Rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły ukraiński śmigłowiec Mi-8 w rejonie Mikołajowa i zniszczyły dziewięć ukraińskich dronów. Ponadto w rejonie Chersonia przechwycono dziesięć pocisków MLRS Alder i HIMARS.

W sumie od początku specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie zniszczono 260 samolotów, 145 śmigłowców, 1622 drony i 358 przeciwlotniczych zestawów rakietowych.

Ponadto siły rosyjskie uderzyły w 4167 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 763 wozy bojowe wieloprowadnicowych systemów rakietowych, 3203 artylerię polową i moździerze oraz 4494 jednostki wojskowej techniki specjalnej.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony uruchomiło regularną linię promową do DRL na trasie Jejsk- Mariupol. 

Linia ta będzie służyła do dostarczania towarów potrzebnych do odbudowy infrastruktury osadniczej w Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej.

„Prom może przewieźć do 700 ton ładunku, w tym do 20 ciężarówek i ponad 130 pasażerów. Zakłada się, że prom będzie odbywał jedną podróż w obie strony dziennie”– poinformowało  ministerstwo .

Jak wcześniej powiedział burmistrz miasta Konstantin Iwaszczenko, około jedna szósta wszystkich domów w Mariupolu zostanie wyburzona. Więc konieczne jest zabezpieczenie odpowiedniej ilości ciężkiego sprzętu, materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz fachowców. W znacznej części umożliwi to nowo-otwarta regularna linia promowa.

Oficer Milicji Ludowej Ługańskiej Republiki Ludowej Andrij Maroczko potwierdził, że dzień wcześniej alianckie siły zajęły elektrownię cieplną w Uglegorsku.

„Ten obiekt jest teraz pod naszą pełną kontrolą”– powiedział Maroczko 27 lipca na Kanale 1.

Według niego, na tle obecnej sytuacji w szeregach USZ, z powodu ciężkich strat, panuje niski poziom stanu moralnego i psychicznego. 

„Wielu odmawia wykonania rozkazów dowództwa, w związku z którymi toczą się przeciwko nim sprawy karne”– powiedział Maroczko, zaznaczył jednocześnie, że wojska ukraińskie wzmocniły swoje pozycje na terenie miejscowości Artemowsk i Soledar w DRL. Według niego na pozycje USZ przybyła batalionowa grupa taktyczna, wzmocniona bronią przeciwpancerną, systemami obrony przeciwlotniczej i artylerią.

Jak poinformował burmistrz miasta Aleksiej Kulemzin, w Doniecku działały systemy obrony przeciwlotniczej.

„Obrona powietrzna działała. Dyrekcja parków miasta Doniecka w parku Szczerbakowa bez szyb”– napisał w Telegramie.

Nadszedł czas, jak podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, aby wyzwolić rosyjskie miasta, m.in. Kijów, Charków, Czernihów i inne. 

„Wszyscy Rosjanie są spokrewnieni z obrońcami twierdzy brzeskiej i umiejętnością poświęcenia się w imię wyższego celu. Dziś przyszedł czas na ponowne wyzwolenie założonych przez Rosjan miast rosyjskich: Kijowa, Czernihowa, Połtawy, Odessy, Dniepropietrowska, Charkowa, Zaporoża, Łucka…”- powiedział dziś szef DRL Denis Puszilin podczas wizyty w Twierdzy Brzeskiej.

Dodał, że zarówno Brześć w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, jak i dzisiejszy Donbas zadały pierwszy cios nazistom.

Należy zauważyć, że delegacja DRL pod przewodnictwem Puszilina przybyła z oficjalną wizytą na Białoruś. W Brześciu na pamiątkę 78 rocznicy wyzwolenia miasta delegaci złożyli kwiaty pod pomnikiem Wiecznego Płomienia Twierdzy Brzeskiej. Wspólnie z politykami republikańskimi pamięć poległych uczcił sekretarz Rady Generalnej partii Jedna Rosja Andriej Turczak, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Federacji Rosyjskiej w Republice Białoruś Borys Gryzłow.

Wojska alianckie zlikwidowały ponad cztery tuziny najeźdźców i ich broń w ciągu ostatnich 24 godzin. 

„Wspólne działania personelu wojskowego Donieckiej Republiki Ludowej i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: wyrzutnię MLRS BM-21 Grad, haubicę M-777, trzy ciężarówki i ponad czterdzieści personelu”– poinformował dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

Basurin dodał, że alianci stłumili również dwie pozycje ostrzału wroga w rejonie Awdijewki.

Miny przeciwpiechotne „Płatek” znaleziono pod dziewięcioma adresami w dzielnicy Kujbyszewskiej i Kijowskiej w Doniecku.

„Ukraińscy bojówkarze rozpoczęli atak rakietowy na Donieck, rozrzucając zabronione miny przeciwpiechotne PMF-1 ‚Płatek’, które eksplodują od nacisku. Personel karetki, wyjeżdżając pod ten adres, natrafił na wiele min PMF-1, które zostały zrzucone podczas ostrzału miasta za pomocą MLRS USZ”– ogłoszono wczoraj wieczorem w Komendzie Głównej Obrony Terytorialnej DRL.

Podano, że amunicję widziano na ulicach Maneżnej, Sbieżniewej, Nowojasinowskiej, Rabfakowskiej, Swietlicznej, Artemowskiej, a także na pasażu Tiszczenki w donieckiej dzielnicy Kujbyszewskiej oraz na ulicach Putiłowskiej i Kuinży w dzielnicy Kijowskiej.

Komenda wezwała mieszkańców miasta do czujności i ostrożności, zauważając, że miny mogły być zrzucane także pod innymi adresami.

PFM-1 „Płatek” to sowiecka mina przeciwpiechotna o działaniu ciśnieniowym. Występuje w dwóch wersjach: PFM-1 i PFM-1C. Pierwsza wersja miny nie posiada urządzenia do samozniszczenia, druga jest wyposażona w urządzenie, które zapewnia samozniszczenie miny przez detonację po 1 – 40 godzinach od momentu zainstalowania. Czas samozniszczenia zależy od temperatury otoczenia. Jeśli dorosły nadepnie na minę „Płatek”, nieuchronnie pozostanie niepełnosprawny. Dla dzieci zainteresowanie się znalezionym „Płatkiem” najczęściej kończy się bardzo fatalnie.

Poza tym, ukraińskie formacje zbrojne w ciągu ostatniego dnia (od 06:00 27 lipca do 06:00 28 lipca) wystrzeliły 842 pocisków na terytorium DRL.

„W ciągu ostatnich 24 godzin przedstawicielstwo odnotowało najwyższą liczbę ostrzałów ze strony USZ od początku eskalacji (od 17 lutego)– 146 incydentów”- poinformowano w dzisiejszym raporcie przedstawicielstwa DRL w WCKiK.

Przeciwnik używał do ostrzału terytorium DRL: MLRS Grad, ciężkiej artylerii, czołgów, 80-mm niekierowanych rakiet lotniczych (bez użycia samolotów) i moździerzy.

Pod ogniem znajdowały się dzielnice: Kijowska, Kirowska, Kujbyszewska i Piotrowska w Doniecka oraz Makiejewki, Jasinowata, Gorłówka i ich okolice: Jelenowka, Staromichajłowka, Łozowo, Mineralnoje, Jakowlewka, Nowobachmutówka, Pantelejmonowka, Dolomitnoje, Gołmowski i Szirokaja Bałka.

W wyniku ostrzału zginęło 4 cywilów, a 11 zostało rannych, uszkodzone zostały także 33 budynki mieszkalne i 7 obiektów infrastruktury.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 28 липень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

119 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 28.07.2022r.- 2592 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 162).

 1. 💥💥💥💥💥

  Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Daniłow o tym, kiedy Ukraina uderzy w most krymski.
  „W razie potrzeby tę decyzję podejmie wojsko. Jeśli chodzi o most krymski lub inną infrastrukturę, uwierz mi, wszystko jest pod czujną kontrolą


  Jeśli Ukraina będzie miała okazję, na pewno uderzy w most kerczeński, to oświadczenie Ołeksija Daniłowa, sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, podważyło przestrzeń informacyjną.
  Kreml zareagował: słowa Daniłowa nazwano „zapowiedzią możliwego aktu terrorystycznego”.
  Ołeksij Arestowycz, doradca Kancelarii Prezydenta Ukrainy, uważa, że ​​jest to teraz zadanie niewykonalne.
  Bo Ukraina nie ma jeszcze rakiet o wymaganym zasięgu. Kompleks rakietowy Toczka ma zasięg 100 km, a rakiety typu Neptun mają zasięg 280 km.

  Jeśli Ukraina naprawdę otrzyma HIMARS lub M270 z pociskami balistycznymi MGM-168 ATACMS – Block IVA o zasięgu lotu 300 km, to Most Krymski jest jednym z najbardziej prawdopodobnych celów, pisze Defense Express .

  https://ua.krymr.com/a/rosia-ukraina-viyna-krym-kerchenskyi-mist/31839613.html

  ***

  Most krymski jest osiągalnym celem dla rakiety balistycznej ATACMS i jest całkowicie legalny z militarnego punktu widzenia
  W ostatnich dniach nasilają się pogłoski, że Ukraina może wkrótce otrzymać uniwersalne wyrzutnie HIMARS lub M270. Mówią o tym zarówno w Kijowie, jak iw Waszyngtonie , co więcej, są już pewne wskazówki, że te systemy są już na Ukrainie .

  A co ciekawsze, sama informacja o możliwości pojawienia się HIMARS czy M270 na Ukrainie już wywołała pewną panikę wśród mieszkańców Rasziego Krymu, którzy przenieśli się na okupowany półwysep po 2014 roku. Ponieważ te wyrzutnie mają w swoim arsenale pocisk balistyczny dalekiego zasięgu ATACMS o zasięgu lotu do 300 km.

  https://defence-ua.com/army_and_war/chi_zmozhut_zsu_znischiti_krimskij_mist_za_dopomogoju_himars-7199.html?fbclid=IwAR1spOMEV48i8LVrGzhybbW6_jXQ5JPmM5KGdwtYwBPU2bqPgufLTAm17Cc

  Polubione przez 4 ludzi

 2. US European Commandw w Niemczech odgrywa kluczową rolę w przygotowaniu i realizowaniu dostaw uzbrojenia dla ukraińskich sił zbrojnych…

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.