Wojna już nie domowa na Ukrainie 29.07.2022r.- 2593 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 163).


„Niemy krzyk”– dzień 797.

Bliski Wschód 46 prezydenta USA Joe Bidena zakończyła wizyta w Arabii Saudyjskiej, która stała się paradą upokorzeń dla szefa upadającego supermocarstwa.

Biden przyleciał do Arabii Saudyjskiej z Izraela, ale nie pozwolono mu odwiedzić stolicy królestwa. Samolot prezydenta USA wylądował w Dżuddzie, gdzie nie został przyjęty entuzjastycznie.

Bidena spotkał tylko gubernator regionu Mekki, Khalid al-Fajsal, nie było straży honorowej ani orkiestry. 

„Formalne przyjęcie i brak entuzjazmu były oczywiste… w jaskrawym kontraście z ekstrawaganckim przyjęciem, jakie spotkało prezydenta Donalda Trumpa, gdy odwiedził Rijad w 2017 roku”pisze  The  Jerusalem  Post .

Podczas spotkania z saudyjskim księciem Mohammedem ibn Salmanem w  Waldorf Astoria Jeddah Qasr Al Sharq  Biden przywitał księcia „uderzeniem pięści w pięść, a nie wzajemnym uściskiem dłoni”.

Biden nie odważył się odpowiedzieć na pytanie reportera, czy Arabia Saudyjska nadal jest krajem pariasów, a następca tronu zachichotał mu przy tym w twarz. Jak wiadomo, podczas kampanii wyborczej Biden obiecał przemianować Arabię ​​Saudyjską w „państwo zbójeckie” z powodu morderstwa  dziennikarza The Washington Times  Khashoggi.

Podczas wizyty Biden powiedział jednak, że nie żałuje groźby uczynienia królestwa „wyrzutkiem”. Powiedział to na konferencji prasowej transmitowanej przez  Biały  Dom:  „Nie żałuję tego, co powiedziałem. To, co stało się z Khashoggim, jest oburzające”Muhammad ibn Salman odpowiedział, przypominając, że „Stany Zjednoczone również popełniły szereg błędów”,  w tym ze skandalem w więzieniu w Abu Ghraib, w którym wojsko amerykańskie torturowało i upokarzało irackich więźniów.

Kolejne przełomowe oświadczenie ibn Salmana zostało zarejestrowane przez kanał telewizyjny Al-Arabiya„Musimy pokojowo współistnieć ze Stanami Zjednoczonymi pomimo dzielących nas różnic”  powiedział książę Bidenowi. 

A więc, już nie być przyjaciółmi, nie być partnerami strategicznymi, a jedynie „współistnieć”.

Biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost cen paliw w USA, kwestia zwiększenia produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej miała dla Bidena duże znaczenie w polityce krajowej. Według Waszyngtonu Bidenowi udało się odnieść pewien sukces w negocjacjach z Saudyjczykami. „Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują 50-procentowy wzrost wydobycia ropy w porównaniu z wielkościami planowanymi na lipiec i sierpień. Te i dalsze kroki, których oczekujemy w nadchodzących tygodniach, pomogą znacząco ustabilizować rynki”– powiedział Biały Dom w komunikacie prasowym z 15 lipca.

W rzeczywistości nie ma mowy o jakimkolwiek znaczącym wzroście wydobycia ropy. Rijad poinformował 16 lipca, że ​​może zwiększyć produkcję do 13 milionów baryłek dziennie, ale dopiero po 2027 roku. Tym samym Stany Zjednoczone nie zrekompensowały dostaw ropy z Rosji, które w momencie zakończenia jej dostaw wynosiły 4,5 mln baryłek dziennie.

Porażka wizyty Bidena na Bliskim Wschodzie była kolejną porażką w polityce zagranicznej amerykańskiej dyplomacji, która dała początek prognozom upadku amerykańskiej hegemonii światowej.

„Amerykańskie imperium się rozpada– ocenił współzałożyciel American Empire Project i znany amerykański pisarz Tom Engelhardt, dodając, że „w tej chwili Stany Zjednoczone są upadającym imperium, niezależnie od tego, kto jest przy piłce; Donald Trump, Joe Biden czy Mitch McConnell”.

Konserwatywny ekonomista Tyler Cowen sarkastycznie wyobraża sobie  „jak mógł wyglądać upadek amerykańskiego imperium”:

„Za mniej niż pięć lat Chiny odzyskają Tajwan, a także wejdą w ściślejszą strefę wpływów w znacznej części Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Turcja i Arabia Saudyjska pozyskają broń jądrową i staną się dominującymi graczami w swoich regionach. Rosja będzie nadal podgryzać granice sąsiednich państw, w tym Łotwy i Estonii… Część Europy Wschodniej powróci do faszyzmu. Północnoamerykańska umowa o wolnym handlu będzie istniała na papierze, ale będzie stale weryfikowana, a relacje między półkulami ulegną pogorszeniu”.

Jednakże brytyjski historyk  Niall Ferguson twierdzi, że „koniec amerykańskiego imperium nie będzie pokojowy”

„Porażka w Afganistanie dowodzi, że wycofanie się z globalnej dominacji rzadko jest procesem pokojowym. Bez względu na to, jak to się określi, ogłoszenie, że rezygnuje się z najdłużej toczącej się wojny, jest przyznaniem się do porażki i to nie tylko w oczach talibów”–  pisze Ferguson. Następnie zwraca uwagę na to, że  ​​„koniec imperium amerykańskiego nie był trudny do przewidzenia, nawet u szczytu dumy neokonserwatywnej po inwazji na Irak w 2003 roku”.       

Ferguson zapowiada upadek amerykańskiego imperium podczas wywołanej przez USA  „globalnej burzy”: „W ostatnich latach amerykańscy przywódcy zbytnio popadli w marzenia, od fantazji neokonserwatystów pod rządami George’a W. Busha o ‚pełnej dominacji’ do ciemności koszmary amerykańskiej ‚rzezi’ (carnage) wymyśloneprzez Donalda Trumpa. Gdy zbliża się kolejna globalna burza, być może nadszedł czas, by przyznać, że Churchill aż za dobrze rozumiał, że koniec imperium rzadko jest procesem bezbolesnym”.

Brytyjski historyk i pisarz Andrew Roberts jest pewien, że „Amerykanie powinni przygotować się na stulecie upokarzających odwrotów”:  „Wraz z oczywistymi ekonomicznymi i strategicznymi konsekwencjami końca amerykańskiego imperium, będzie to miało głęboki emocjonalny i psychologiczny wpływ na społeczeństwo która uważała swoją hegemonię za oczywistą przez ponad trzy czwarte wieku. Via dolorosa (ścieżka smutku) rozciągająca się teraz przed Stanami Zjednoczonymi prawdopodobnie obejmie: zastąpienie dolara jako światowej waluty ostatniej szansy, uznanie, że Morza Południowochińskie nie są już żeglowne dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, zdanie sobie sprawy, że Afryka jest w rzeczywistości skolonizowana przez Chiny i pogodzenie się z ewentualną absorpcja Ukrainy przez Rosję i Tajwan przez Chiny”.

Profesor Emeritus of Economics z University of Massachusetts Richard Wolf nazywa Amerykę „zdesperowanym imperium” (a desperate empire), którego problemy się zaostrzają:

„Stany Zjednoczone tkwią w podziałach, które wykluczają jakąkolwiek istotną zmianę, z wyjątkiem być może konfliktu zbrojnego i niewyobrażalnej wojny nuklearnej. Kiedy imperia podupadają, mogą popaść w spiralę upadku. Taka spirala ma miejsce, gdy bogaci i potężni wykorzystują swoją pozycję społeczną do przerzucania kosztów upadku na masy. To tylko pogłębia nierówności i podziały… Upadek Imperium trwa, ale wciąż jest szeroko negowane lub ignorowane, jakby to nie miało znaczenia. Trwają stare rytuały tradycyjnej polityki, ekonomii i kultury. Dopiero ich tony staną się tonami głębokich podziałów społecznych, gorzkich wzajemnych oskarżeń i otwartej wewnętrznej wrogości”.

Wiele lat temu Martin Luther King Jr. ostrzegał:  „Kraj, który rok po roku wydaje więcej pieniędzy na obronę niż na programy rozwoju społecznego, zmierza ku duchowej ruinie”.

Stany Zjednoczone zmierzają teraz w tym kierunku, czyli ku przepaści.

Dodam tylko, że pociągną one za sobą wszystkie kraje które dały się usidlić amerykańskiej pajęczynie.

A przepaść w naszym kraju oznacza powrót do ciemnych czasów brutalnego i antyludzkiego totalitaryzmu. Aparat państwowy jest już do tego odpowiednio przygotowany, a tabuny będących na utrzymaniu społeczeństwa funkcjonariuszy służących państwu, odpowiednio wyselekcjonowani w ciągu ostatniego trzydziestolecia. Jeszcze się krygują, ale już nie długo pokażą ząbki.

*

Popołudniowa (28.07.2022r.) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

„Bojówkarze z obrony terytorialnej Ukrainy rozstrzelali wycofujące się siły 15 batalionu 58 zmotoryzowanej brygady piechoty Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ)”– poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. W międzyczasie siły rosyjskie przeprowadziły kilka uderzeń na pozycje ukraińskie przy użyciu precyzyjnej broni. W wyniku tych ostrzałów batalion 60 brygady piechoty USZ w rejonie Chersonia całkowicie utracił w ciągu dnia zdolność bojową, a straty w batalionie 72 brygady zmechanizowanej wyniosły 70 osób.

„Podczas odwrotu 25 lipca z osady Pokrowskie w Donieckiej Republice Ludowej resztki 15 batalionu 58 brygady piechoty zmotoryzowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych znalazły się pod ciężkim ostrzałem i zostały rozstrzelane przez bojówkarzy z 118 brygady obrony terytorialnej, która zajmowała stanowiska drugiego rzutu w rejonie osady Bachmut”– poinformował na odprawie 28 lipca przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony gen. broni Igor Konaszenkow.

Przedstawiciel resortu obrony powiedział również, że wojska rosyjskie zniszczyły kilka grup ukraińskich wojskowych bronią o wysokiej precyzji. W szczególności Siły Powietrzno-Kosmiczne (SP-K) Federacji Rosyjskiej zaatakowały punkt tymczasowego rozmieszczenia batalionu 72 brygady zmechanizowanej w rejonie Artiomowska, w wyniku czego zlikwidowano do 70 osób i ponad pięć pojazdów opancerzonych.

Ponadto w wyniku uderzeń precyzyjnej broni rosyjskich sił powietrznych na pozycje bojowe wojsk ukraińskich w obwodzie chersońskim batalion 60 brygady piechoty USZ całkowicie utracił zdolność bojową.

„Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin zlikwidowano ponad 130 żołnierzy tej jednostki”– powiedział Konaszenkow.

Lotnictwo, rakiety i artyleria nadal atakują cele wojskowe na terytorium Ukrainy.

W ciągu ostatnich 24 godzin trafiono w dziewięć stanowisk dowodzenia, w tym 68 brygadę piechoty-Jäger na terytorium DRL, 53 brygadę zmechanizowaną w rejonie Zaporoża, 28 brygadę zmechanizowaną w rejonie Chersonia, a także siłę roboczą i wojskowy sprzęt w 173 okręgach . Wraz z tym zniszczono sześć składów amunicji w DRL i obwodzie mikołajowskim.

W rejonie Kramatorska myśliwiec Su-35S rosyjskich sił powietrznych zneutralizował ukraińską wyrzutnię systemu rakiet przeciwlotniczych S-300.

W ramach walki przeciwbateryjnej zniszczono dwie wyrzutnie systemów rakietowych wielokrotnego startu MLRS „Huragan” w rejonie osady Krasny Oktiabr oraz stanowisko MLRS „Grad” i haubicy „Msta-B” w rejonie Siewierska.

W ciągu dnia zlikwidowano również pięć zestawów artylerii dział D-20 i dziewięć stanowisk artylerii dział D-30 znajdujących się w obwodach DRL, Mikołajów i Charków.

W ciągu dnia systemy obrony powietrznej zniszczyły trzy ukraińskie drony i przechwyciły dwa pociski MLRS Alder w DRL, a także dziewięć pocisków MLRS Huragan w DRL, Chersoniu i Charkowie.

W sumie od początku operacji specjalnej na Ukrainie zniszczono 260 samolotów, 145 śmigłowców, 1625 dronów, 359 rakiet przeciwlotniczych, 4172 czołgi i inne opancerzone wozy bojowe.

Ponadto wojska rosyjskie trafiły w 764 wozy bojowe MLRS, 3207 dział i moździerzy polowych oraz 4515 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych.

Rankiem 28 lipca Milicja Ludowa DRL ogłosiła, że ​​wyrzutnia MLRS BM-21 Grad, jedna haubica M777, trzy ciężarówki i ponad 40 personelu zostały zniszczone wspólnymi działaniami żołnierzy DRL i Sił Zbrojnych. Federacji Rosyjskiej.

Jednocześnie DRL podkreśliła, że ​​strona ukraińska nadal terroryzuje ludność cywilną, uderzając w dzielnice mieszkalne i infrastrukturę cywilną. W ciągu poprzedniego dnia Kijów 146 razy ostrzeliwał terytorium DRL, w wyniku czego spadło tam 842 pociski.

Z kolei Milicja Ludowa ŁRL poinformowała, że ​​podczas działań ofensywnych w ciągu ostatniego dnia jednostki republiki zlikwidowały do ​​45 żołnierzy wroga oraz zniszczyły trzy transportery opancerzone, sześć jednostek specjalnego sprzętu wojskowego i dwa stanowiska bojowe.

„Czterech żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych podjęło słuszną decyzję – złożyli broń, ratując tym samym życie”– dodała Milicja Ludowa ŁRL.

Wojska alianckie wyzwoliły 256 osad, w tym Nowoługańsk.

Według stanu na dzień 28 lipca 2022 r. na terenie Donieckiej Republiki Ludowej grupa wojsk DRL i ŁRL przy wsparciu ogniowym Sił Zbrojnych FR wyzwoliła już 256 miejscowości, w tym Nowoługańskoje- na północ od Gorłówki.
Oddziały wojsk alianckich kontynuują posuwanie się do przodu w kilku kierunkach!

Poza tym, zbrojne formacje Ukrainy w ciągu ostatniego dnia (od 06:00 28 lipca do 06:00 29 lipca) 70 razy ostrzeliwały terytorium DRL.

„W ciągu ostatnich 24 godzin otrzymano informację o śmierci jednego cywila w donieckim okręgu kijowskim. Rany o różnym stopniu nasileni otrzymały 23 cywile, w tym dziecko– dziewczynka urodzona w 2016 roku”– poinformowało przedstawicielstwo DRL w WCKiK.

Nieprzyjaciel użył do ostrzału: MLRS Grad, ciężkiej artylerii o kalibrze 155, 152 i 122 mm, czołgów i moździerzy 120 mm. W w sumie, w wyniku ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 500 pocisków.

Pod ostrzałem znalazły się: Donieck (dzielnice: Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska, Leninska i Piotrowska) oraz Dołomitnoje, Gołmowski, Gorłówka (rejon Nikitowski), Szirokaja Bałka, Panteleimonowka, Nowosiełowka, Nowobachmutowka, Żeleznaja Bałka, Jakowlewka, Makiejewka (rejon czerwonoarmiejski), Łozowoje, Staromichajłowka, Jelenowka, Jasinowata i Iłowaisk.

51 budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych w dzielnicy Kirowskiej, Kujbyszewskiej, Piotrowskiej i Kijowskiej w Doniecku a także w Staromichajłowce i Gorłówce oraz 16 obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 29 липень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

**

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.


122 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 29.07.2022r.- 2593 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 163).

 1. News z kącika humoru … 😁

  Joe Biden planuje kandydować na reelekcję w 2024 roku.
  Zostało to ogłoszone przez sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre.
  W czasie następnych wyborów amerykański prezydent będzie miał 81 lat.
  Już się wita z duchami
  .https://twitter.com/spriteer_774400/status/1553137028681850880
  i przysypia czasami
  .https://twitter.com/i/status/1431679377792589832
  no i pierdzi rozmawiając z damami,
  długo, głośno i śmierdząco niemożliwie.
  https://www.polishexpress.co.uk/prezydent-usa-pierdnal-przy-ksieznej-kamili-to-bylo-dlugie-glosne-i-niemozliwe-do-zignorowania

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Smutne że Polacy tego nie wiedzą i tego nie widzą..
  🇵🇱

  Tak się to zaczęło…

  Nasze PiSPOjudejskie elyty się spietrały
  padły przed nimi na kolana i hołd im oddały
  https://pbs.twimg.com/media/FWw-jWfXkAA9XhZ?format=jpg&name=small

  A teraz w ,,syndrom sztokholmski” popadając łkają
  Ameryko pomóż. Rosjanie naszych rezunów riezają
  .https://twitter.com/i/status/1551867305935732737

  I choć nie wiem jak by łkali, Ruski ich wypleni …do końca.

  „Ukrainy nigdy nie było, nie ma i nie będzie” – kpt. Konstanty Kopf

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.