Wojna już nie domowa na Ukrainie 30.07.2022r.- 2594 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 164).


„Niemy krzyk”– dzień 798.

„Władze DRL i ŁRL proszą Moskwę o pomoc w odbudowie infrastruktury społecznej i inżynieryjnej”– powiedział Władimir Putin. 

W związku z tym na spotkaniu z wicepremierem Maratem Chusnullinem prezydent Rosji postawił zadanie: mieszkańcy Donbasu powinni spędzić nadchodzącą zimę „w normalnych, ludzkich warunkach”. Putin poparł też ideę certyfikatów mieszkaniowych dla mieszkańców DRL i ŁRL. Podczas rozmowy Chusnullin powiedział, że pełna odbudowa Mariupola jest możliwa w ciągu trzech lat.

Szef państwa zaznaczył, że Rosja w ramach zobowiązań międzynarodowych udziela pomocy donieckim i ługańskim republikom ludowym. Jednak specjalna operacja wojskowa prowadzona na ich terytorium wiąże się z wielkimi problemami dla ludzi, znacznymi kosztami i zniszczeniami. Według prezydenta kierownictwo DRL i ŁRL apeluje do Moskwy „z prośbą o pomoc w odbudowie infrastruktury socjalno-inżynierskiej, a także zaplecza socjalnego i części mieszkalnej poszczególnych osiedli”.

„Dlatego prosiłbym o wypracowanie tych kwestii w kontakcie z kierownictwem Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej. Zwłaszcza, że ​​teraz jest pełnia lata, ale zima też jest tuż za rogiem – a ludzie muszą tę zimę spędzić w normalnych, ludzkich warunkach, aby później spokojnie iść na budowę i odpowiednio dostać przyzwoite mieszkanie dla ludzi”– powiedział Putin.

Rosyjski przywódca zwrócił też uwagę rozmówcy, że władze DRL zwróciły się w szczególności o pomoc w budowie multidyscyplinarnego centrum medycznego w Mariupolu oraz centrum perinatalnego w Doniecku: „Myślę, że oba te obiekty można zbudować w ciągu kilku lat, ponadto w Mariupolu- jak w przypadku multidyscyplinarnego centrum medycznego- można to zrobić za pomocą FMBA (Federalna Agencja Medyczno-Biologiczna)”.

Z kolei Marat Chusnullin mówił o opracowaniu mechanizmu wystawiania zaświadczeń na zakup mieszkań w zamian zniszczonych oraz płatności za remont mieszkań i domów prywatnych.

„Poleciłeś wypracować możliwość wypłaty ryczałtu. Pracowaliśmy, Władimir Władimirowicz. Za podstawę przyjęliśmy mechanizm, który został zatwierdzony w Irkucku w czasie powodzi- dobrze o tym wiecie: kierowałem tam na Wasze polecenie kwaterą główną i na bieżąco informowałem Was o tych sprawach. Tutaj proponujemy zastosowanie tego samego mechanizmu na tych terytoriach. A każdemu, kto chce naprawić, zapewnimy płatność. Gdybyście zaaprobowali takie podejście, to wspólnie z Republiką Doniecką przygotujemy odpowiednie rozporządzenie i zatwierdzimy je na szczeblu rządowym”– powiedział wicepremier.

Władimir Putin odpowiedział, że inicjatywę należy rozszerzyć na mieszkańców ŁRL: „Zróbmy to. Ale powinno to dotyczyć nie tylko Republiki Donieckiej, ale także, powiedzmy, Republiki Ługańskiej, gdzie jest na nią popyt i gdzie ludzie na nią czekają”.

Chusnullin powiedział również, że zgodnie z opracowanym planem zagospodarowania przestrzennego, całkowite odrestaurowanie Mariupola jest możliwe w ciągu trzech lat.

„Mogę powiedzieć, że zgodnie z przedstawionym tu planem, w ciągu trzech lat możemy w pełni przywrócić miasto. Ponadto zaplanowaliśmy budowę apartamentowców, do bieżących remontów… całkowicie wszystkie obiekty infrastruktury socjalnej. Mogę powiedzieć, że w tym roku odbudujemy 90 obiektów infrastruktury społecznej (przedszkola, szkoły, szpitale). My prognozujemy wzrost w latach: 2022, 2023, 2024, 2025, 2030, 2035”– powiedział wicepremier.

Według wicepremiera plan zagospodarowania przestrzennego miasta przewiduje „zupełnie nowe standardy ulic z miejscami parkingowymi, z zagospodarowaniem terenu”.

„Stworzyliśmy zupełnie nową infrastrukturę transportową, chcemy również korzystać z kolei. A także przywrócenie całej obsługi tramwajowej. Planujemy stworzyć nowy węzeł komunikacyjny, na którym będzie stacja kolejowa, port i linie tramwajowe”– dodał.

Chusnullin zwrócił uwagę głowy państwa, że ​​los zakładu Azowstal jest dyskutowany z mieszkańcami Mariupola: „Nadal można tam uratować część miejsc pracy bez przywracania szkodliwej produkcji”. Jednocześnie powiedział, że na terenie zakładu znajduje się 40 mln ton odpadów, które należy posprzątać.

W maju okazało się, że rosyjskie regiony przejmą patronat nad poszczególnymi miastami i regionami republik Donbasu. Jednocześnie poinformowano, że na wyzwolone terytoria Donbasu wysłano ponad 1,5 tys. specjalistów z Federacji Rosyjskiej w celu przywrócenia kluczowej infrastruktury cywilnej oraz usług mieszkaniowych i komunalnych.

*

Popołudniowa (29.07.2022r.) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne atakowały rezerwy sił ukraińskich w rejonie Kijowa i Czernihowa precyzyjnie naprowadzaną bronią. Według Ministerstwa Obrony w rezultacie 30 brygada zmechanizowana Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ), która przygotowywała się do wysłania do Donbasu, całkowicie straciła zdolność bojową. W tym samym czasie 57 brygada piechoty zmotoryzowanej poniosła krytyczne straty. Ponadto w ciągu ostatniego dnia rosyjskie myśliwce zniszczyły systemy obrony powietrznej Tor-M1 i Buk-M1, a systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły sześć dronów, jeden pocisk balistyczny Toczka-U i przechwyciły 12 pocisków MLRS.

„Jedna z brygad zmechanizowanych Ukraińskich Sił Zbrojnych całkowicie straciła zdolność bojową w wyniku uderzeń Sił Zbrojnych Rosji”– poinformował oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał broni Igor Konaszenkow.

„28 lipca precyzyjna broń morska, powietrzna i lądowa pokonała rezerwy wroga w obwodach Kijowa i Czernihowa. W wyniku ostrzałów 30 brygada zmechanizowana, która przygotowywała się do wysłania do Donbasu z poligonu w pobliżu osady Liuteż w obwodzie kijowskim, całkowicie straciła zdolność bojową”– powiedział.

Według niego krytyczne straty poniosła również 57 zmotoryzowana brygada piechoty, która przywracała swoją zdolność bojową w rejonie Czernihowa na poligonie Gonczarowskoje.

Ponadto w wyniku uderzeń lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego, wojsk rakietowych i artylerii zniszczona została instalacja systemu rakiet taktycznych Toczka-U, magazyn broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji 81 brygady lotniczej USZ w rejonie Konstantinówki, a także siła robocza i sprzęt wojskowy wroga w 275 obwodach.

W tym samym czasie Su-35S rosyjskich sił powietrznych zniszczyły wyrzutnię systemu rakiet przeciwlotniczych Tor-M1, a Su-34 zniszczyły samobieżny system odpalania systemu obrony powietrznej Buk-M1. Z kolei rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły sześć dronów, jeden pocisk balistyczny Toczka-U i przechwyciły 12 pocisków MLRS.

„W nocy 29 lipca ukraińscy bojówkarze rozpoczęli atak artyleryjski na magazyny zbożowe w obwodzie Wasiljewskim obwodu zaporoskiego„- poinformował w swoim kanale Telegram szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu Jewhen Balicki.

„Ukraińskie formacje nazistowskie rozpoczęły dziś wieczorem atak artyleryjski na magazyny zboża nowej uprawy w obwodzie Wasiljewskim. Ich celem było zniszczenie głównego punktu skupu zbóż, ważnej placówki humanitarnej”– napisał.

Balicki podkreślił, że zniszczenie magazynu przez stronę ukraińską nie wpłynie na bezpieczeństwo rynku krajowego i eksportu zboża.

„Kolejne potwierdzenie, że Kijów jest w stanie wojny ze zwykłymi ludźmi, próbując pozbawić ich chleba, stworzyć katastrofę humanitarną”– dodał szef zaporoskiej obwodowej administracji państwowej.

Strona ukraińska wystrzeliła z dostarczonego przez USA aresztu śledczego HIMARS w Jelenowce, gdzie przetrzymywani byli ukraińscy więźniowie, w tym bojownicy nacjonalistycznego batalionu Azow

Poinformowano w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej. Według przedstawiciela MO FR, zginęło 40 ukraińskich więźniów, ponad 70 zostało rannych.

„W areszcie śledczym w rejonie osady Jelenowka, w której przebywają ukraińscy jeńcy wojenni, w tym bojownicy formacji Azow, doszło do ataku rakietowego z amerykańskiego systemu wielokrotnego wystrzeliwania rakiet HIMARS. Zginęło 40 ukraińskich jeńców wojennych, a 75 zostało rannych”– podkreślił przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Ośmiu pracowników oddziału izolacyjnego odniosło obrażenia o różnym nasileniu.

Rosyjskie ministerstwo obrony nazwało ostrzał aresztu śledczego przez USZ „celowo dokonaną krwawą prowokacją”.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony dodało, że obecnie duża liczba ukraińskich żołnierzy dobrowolnie składa broń, ponieważ strona rosyjska humanitarnie traktuje jeńców wojennych.

„Ta rażąca prowokacja miała na celu zastraszenie ukraińskich żołnierzy i uniemożliwienie ich kapitulacji. Okoliczności tej prowokacji są badane”– poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

Fragmenty amunicji MLRS HIMARS zostały znalezione w miejscu ostrzału koloni karnej z ukraińskimi więźniami w Jelenowce.

W miejscu ostrzału aresztu śledczego w Jeleniewce znaleziono fragmenty rakiet, niektóre z nich zachowały części numerów. Budynek aresztu śledczego jest praktycznie zrujnowany.

Według dowództwa obrony terytorialnej DRL liczba ofiar śmiertelnych w wyniku uderzenia wojsk ukraińskich na kolonię w Jelenowce, w której przetrzymywani są ukraińscy jeńcy wojenni, wzrosła do 53. 

System rakietowy wielokrotnego startu M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) został opracowany w USA przez BAE Systems i Lockheed Martin w latach 1996-2000 i jest produkowany od 2003 roku. Stworzony na bazie trójosiowego podwozia kołowego US Army FMTV, może przenosić sześć rakiet lub jeden operacyjno-taktyczny pocisk balistyczny ATACMS, efektywny zasięg ostrzału niektórych rodzajów pocisków wynosi do 80 km. Od końca czerwca 2022 r., cztery miesiące po rozpoczęciu rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie, MLRS HIMARS są używane przez wojska ukraińskie przeciwko rosyjskim siłom zbrojnym.

Biletsky ogłosił polowanie na osoby biorące udział w ataku na areszt tymczasowy w Jeleniewce.


Były dowódca nacjonalistycznego pułku „Azow” Andrei Bilecki zapowiedział polowanie na osoby biorące udział w ataku rakietowym na areszt przedprocesowy ośrodek w Jelenowce w Donieckiej Republice Ludowej (DRL), gdzie przetrzymywano wziętych do niewoli żołnierzy jednostki. Ogłosił to na swoim kanale Telegram.

Nazwał to, co się stało, planowanym aktem i naruszeniem obyczajów i praw wojennych.

„Ja, w imieniu oddziałów Azowa, deklaruję polowanie na wszystkich zaangażowanych w masakrę. Każdy zwykły wykonawca i każdy organizator jest odpowiedzialny, niezależnie od pozycji i miejsca zamieszkania” – napisał Bilecki.

Obiecał też znaleźć i ukarać odpowiedzialnych.

Sprawa brytyjskich najemników Dylana Healy i Andrew Hilla jest gotowa na rozprawę

„Pytanie było już w tłumaczeniu aktu oskarżenia, przygotowaniu i przekazaniu sprawy do sądu. Wszystkie czynności dochodzeniowe zostały już przeprowadzone, pozostały tylko chwile techniczne (aby przekazać sprawę do sądu)”– poinformował przedstawiciel sądu.

Dodał, że zarzuty zostały postawione na podstawie art. „Najemnik”.

Healy i Hill zostali wzięci do niewoli w zakładach Iljicza w Mariupolu i w obwodzie mikołajowskim. Przypomnijmy, że 9 czerwca Izba Apelacyjna Sądu Najwyższego DRL skazała na śmierć trzech zagranicznych najemników. Skazani, obywatele brytyjscy Sean Pinner i Aiden Aslin oraz obywatel Maroka Saadoun Brahim, służyli w 36 brygadzie morskiej USZ i uczestniczyli w działaniach wojennych w Donbasie, za co otrzymali nagrody pieniężne. Byli sądzeni na podstawie trzech artykułów kodeksu karnego DRL: „Zbrojne przejęcie władzy lub przymusowe utrzymanie władzy”, „Najemnik” i „Szkolenie w celu prowadzenia działalności terrorystycznej”

W ciągu minionego tygodnia 8 cywilów zginęło w DRL.

Ośmiu cywilów DRL zginęło w wyniku ostrzału przez ukraińskie formacje zbrojne w okresie od 22 do 28 lipca. Poinformowano o tym wczoraj w Biurze Rzecznika Praw Człowieka w DRL pod kierownictwem Darii Morozowej.

Według przedstawionych danych w ostrzale zginęło ośmiu cywilów, a 47 zostało rannych. Zebrano również dane dotyczące organów ścigania: 19 zabitych i 195 rannych.

Wsie Pokrowskie i Klinowoje zostały wyzwolone przez wojska koalicji rosyjskiej, która prowadziła ofensywę przeciwko Artemowskowi (ukraiński Bachmut).

„Na dzień 29 lipca 2022 r. na terytorium Donieckiej Republiki Ludowej zgrupowanie wojsk DRL i ŁRL, przy wsparciu ogniowym Sił Zbrojnych FR, wyzwoliło 258 osad, w tym Pokrowskie i Klinowoje”– napisano w oświadczeniu Komendy Głównej Obrony Terytorialnej DRL.

Atak na Artemowsk prowadzony jest w dwóch kierunkach; północnym i południowym, bez próby okrążenia tego miasta.

Wojska koalicji rosyjskiej wyzwoliły jeszcze cztery osady na zachód od Wołnowacha. 

„Na dzień 30 lipca 2022 r. na terenie Donieckiej Republiki Ludowej grupa wojsk DRL i ŁRL przy wsparciu ogniowym Sił Zbrojnych FR wyzwoliły 262 osady, w tym Oktiabrskoje, Jałyńskoje, Georgiewka i Mały Kermenczik. Nasze oddziały kontynuują ofensywę w kilku kierunkach”– zgłoszono dzisiaj w Komendzie Głównej Obrony Terytorialnej DRL.

Osada Oktiabrskoje (przemianowana przez władze okupacyjne na Kermenczik), wsie Jałyńskoje, Georgiewka i Maly Kermenczik znajdują się na południowym zachodzie DRL w pobliżu granicy z regionem Zaporoża. Do 2020 roku osady należały do ​​rejonu Wielikonowoselkowskiego, a następnie, po jego zniesieniu przez władze okupacyjne, do Wołnowachy.

 Milicja Ludowa DRL, przy wsparciu rosyjskich sił zbrojnych, w ciągu 24 godzin stłumiła trzy punkty ostrzału ukraińskich formacji na przedmieściach Doniecka i zniszczyła dwie 155-mm haubice produkcji zachodniej.

„Wspólne działania personelu wojskowego Donieckiej Republiki Ludowej i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: jeden czołg, dwie haubice M777, jeden transporter opancerzony, dwa pojazdy terenowe i do dwudziestu personel. Trzy punkty ostrzału wroga zostały stłumione na obszarach osad Marinka i Piaski”-   poinformował dziś zastępca szefa Departamentu ML Eduard Basurin.

Poza tym, w ciągu minionej doby (od 06:00 29 lipca do 06:00 30 lipca) ukraińskie formacje zbrojne ostrzelały 70 razy terytorium DRL. 

Pod ostrzałem wroga znalazły się Donieck, Makiejewka, Gorłówka, a także osady na ich obrzeżach i na przedmieściach – Mineralnoje, Nowobachmutówka, Nowosiełovwka, Nowoługańskoje, Gołmowski, Dolomitnoje, Panteleimonowka i Szirokaja Bałka. 

Wróg użył do ostrzału terytorium republiki: MLRS Grad, ciężkiej artylerii, czołgów i moździerzy: łącznie wystrzelono 632 jednostki różnej amunicji.

W wyniku ostrzału zginęło 8 osób, a 14 zostało rannych. Wśród ofiar jest nastolatek urodzony w 2007 roku. Uszkodzonych także zostało 55 budynków mieszkalnych i 7 obiektów infrastrukturalnych.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 30 липень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

111 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 30.07.2022r.- 2594 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 164).

Możliwość komentowania jest wyłączona.