Wojna już nie domowa na Ukrainie 31.07.2022r.- 2595 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 165).


„Niemy krzyk”– dzień 799.

Władimir Zełenski i Waszyngton są odpowiedzialni za atak rakietowy Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) na areszt śledczy w Jelenowce, w którym przetrzymywano ukraińskich jeńców wojennych, w tym bojówkarzy z Azowa. 

Opinię tę podziela przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin. Podkreślił, że władze Ukrainy i Stanów Zjednoczonych „usuwają świadków zbrodni przeciwko ludzkości”. Według niego celem zamachu jest niedopuszczenie do trybunału w sprawie bojówkarzy z Azowa, których zeznania doprowadziłyby do żądań postawienia przed sądem przywódców państw członkowskich NATO. Jednocześnie Pentagon przyznał, że USZ zaatakowały kolonię w Jelenowce, ale zrobiły to „nieumyślnie”.

„Prezydent Zełenski i Waszyngton stoją za atakiem rakietowym Ukraińskich Sił Zbrojnych na areszt śledczy w Jelenowce, w którym znajdowali się bojówkarze nacjonalistycznego batalionu Azow”– powiedział przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin. Jego zdaniem zamach na miejsce przetrzymywania ukraińskich jeńców wojennych ma zapobiec nowemu procesowi norymberskiemu , w którym zeznawać mieliby bojówkarze z Azowa.

„Waszyngton i Kijów usuwają świadków swoich zbrodni przeciwko ludzkości, aby obywatele państw europejskich i Stanów Zjednoczonych nie odwracali się od nich, a dostawy broni i amunicji trwają. Publiczne uznanie ich okrucieństw przez nacjonalistów z batalionu Azowa nieuchronnie doprowadziłoby do żądań ścigania przywódców wielu krajów NATO” – napisał w swoim kanale Telegram.

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, w nocy 29 lipca Ukraińskie Siły Zbrojne wystrzeliły z dostarczonego przez USA HIMARS w kierunku aresztu śledczego w Jelenowce, gdzie przetrzymywani byli ukraińscy więźniowie, w tym bojówkarze ze skrajnie nacjonalistycznego batalionu Azow. Według ostatecznych danych, w ataku rakietowym na areszt w Jelenowce zginęły 53 osoby, a kolejnych 75 zostało rannych. Komitet Śledczy Rosji wszczął sprawę karną.

Jednocześnie Stany Zjednoczone wybrały linię postępowania, której celem jest ochrona zbrodniczych działań ukraińskich sił zbrojnych.

„Jeśli ostrzał został przeprowadzony przez siły ukraińskie, mogę śmiało powiedzieć, że po pierwsze był niezamierzony”– powiedział na odprawie wysoki rangą urzędnik Pentagonu.

Jednocześnie koordynator ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby, zdecydował się nie udzielać szczegółowych komentarzy na ten temat z powodu braku informacji.

„Po prostu nie mamy wystarczających informacji, aby celowo omawiać te niezwykle świeże wiadomości”– wyjaśnił.

Sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre zrobiła to samo. Według niej zapoznali się z doniesieniami o ostrzale w Waszyngtonie, ale na razie nie będą komentować tego, co się stało.

Tylko Rosja nie ma nic do ukrycia, na co dowodem jest to, że zaprosiła ekspertów z ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża do zbadania ataku na areszt tymczasowy w Jelenowce w Donieckiej Republice Ludowej. 

„Federacja Rosyjska, w celu przeprowadzenia obiektywnego śledztwa w sprawie ataku na areszt śledczy w Jelenowce, który doprowadził do śmierci dużej liczby ukraińskich jeńców wojennych, oficjalnie zaprosiła ekspertów z ONZ i Międzynarodowego Komitet Czerwonego Krzyża”– poinformowano w rosyjskim Ministerstwie Obrony.

Natomiast Dmitrij Polański, pierwszy zastępca przedstawiciela Rosji przy ONZ, powiedział, że jego kraj oczekuje od ONZ natychmiastowej oceny ostrzału aresztu śledczego w Jelenowce.

„Dzisiaj poinformowaliśmy sekretarza generalnego ONZ António Guterresa o posiadanych przez nas informacjach o odpowiedzialności Ukrainy za atak na areszt śledczy w Jelenowce”– ogłosił w Telegramie.

Poliański zaznaczył, że Rosja zdecydowanie potępia próby reżimu kijowskiego oskarżania jej o tę zbrodnię.

„Wzywamy ONZ do natychmiastowego obiektywnej oceny tego, co się stało”– podkreślił.

Według Poliańskiego Moskwa poinformowała Guterresa o wszczęciu przez rosyjski Komitet Śledczy śledztwa z udziałem międzynarodowych ekspertów wobec incydentu w celu zidentyfikowania i postawienia przed sądem sprawców zbrodni.

W tej chwili, jak napisał Poliański, Moskwa czeka na reakcję Guterresa.

Przypomnę, że sprawę wymiany więźniów przejął Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony, który obiecał utajnić proces negocjacji i wymiany.

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony był bezpośrednio zaangażowany w proces „uwolnienia” (czyli mówiąc wprost, kapitulacji) resztek ugrupowania USZ w Azowstalu w Mariupolu. Przedstawiciele Głównego Zarządu Wywiadu MO oświadczyli, że „prowadzona jest operacja specjalna w sprawie uwolnienia”, próbując tym tłumaczyć kapitulację resztek grupy Mariupola.

Również podczas negocjacji w sprawie „uwolnienia”, to Główny Zarząd Wywiadu MO wybrał Jelenowkę na miejsce przetrzymywania więźniów z Azowstalu, z czym zgodzili się negocjatorzy ze strony sił koalicyjnych. Natomiast, zgodnie z tymi samymi porozumieniami, rannych wywieziono do Nowoazowska. 

Oznacza to, że droga jeńców wojennych z Azowstalu do kolonii karnej w Jelenowce została zaaprobowana przez Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, który najpierw uzgodnił warunki kapitulacji, a następnie, gdzie będą przetrzymywani jeńcy wojenni i jakie gwarancje zatrzymania daje DRL. Tak więc, strona ukraińska była w pełni świadoma, że w areszcie śledczym w Jelenowce przetrzymywani są podejrzani o udział w popełnieniu zbrodni wojennych przez USZ, a szczególnie przez pułk Azow.

Nie dość tego, to Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zbiera również oznaczenia celów uderzeń i sabotażu dla USZ i innych departamentów zaangażowanych w prowadzenie działań wojennych. Główny Zarząd Wywiadu MO nigdy nie ukrywał, że różne obiekty na terenie DRL zostały trafione na podstawie informacji uzyskanych kanałami techniczno-wywiadowczymi Głównego Zarządu Wywiadu MO Ukrainy.

Nie dość tego, już 5 czerwca kanał Nezygar (Незыгарь) opublikował post  https://t.me/russica2/46486  o możliwych atakach USZ z użyciem broni zachodniej, gdzie wśród celów pod numerem 2 była oznaczona kolonia karna w Jelenowce.

Drugim celem jest obóz jeniecki we wsi Jelenowka, w którym znajdują się naziści z Azowstalu i personel wojskowy Ukraińskich Sił Zbrojnych.
Brytyjczycy chcą ogłosić ostrzał MLRS jako próbę ukrycia przez rosyjskie siły zbrojne ‚egzekucji i torturowania więźniów, a następnie posłużenia się technikami z Buczy’”
Nezygar odniósł się do propozycji brytyjskiego wywiadu Mi-6.

Jak wiadomo Mi-6 ściśle koordynuje działania Głównego Zarządu Wywiadu MO Ukrainy i szeregu innych struktur ukraińskich.

Na przełomie czerwca i lipca rozpoczęły się dostawy zachodnich ciężkich MLRS na Ukrainę, po czym zaczęto ich używać z wykorzystaniem danych wywiadowczych NATO, a także danych gromadzonych przez Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Wydawano także rozkazy ostrzału przy użyciu tej broni, m.in. i Jelenowki.

Poniżej harmonogram ostrzałów przez USZ przy użyciu zachodnich MLRS i innych rodzajów broni ciężkiej, terytorium DRL:

7  czerwca https://ura.news/news/1052559619
10  czerwca https://regnum.ru/news/3616373.html
12  czerwca https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/14892965
2 lipca  https://ria .ru/20220702/elenovka-1799805417.html
16  lipca https://iz.ru/1365865/2022-07-17/ukrainskie-boeviki-obstreliali-elenovku-v-dnr-iz-artillerii
23 lipca  https://ria .ru/20220723/dnr-1804567273.html

 Jak widać, ostrzały były prowadzone niemal regularnie przez cały czerwiec i lipiec. Użyto artylerii o kalibrze 122-152 mm oraz wieloprowadnicowych systemów rakietowych MLRS „Grad” i „Huragan”.

W dniu 29 lipca, a więc w dzień po opublikowaniu zeznań jednego z schwytanych nazistów o udziale świty Zełenskiego w wydawaniu zbrodniczych rozkazów zabijania cywilów, rakiety z niedawno dostarczonych zachodnich MLRS spadają bardzo celnie na areszt w Jelenowce, w którym znajdują się ukraińscy jeńcy, w tym i ci którzy zdecydowali się współpracować ze śledczymi.

Sekwencja zdarzeń i ich logika, nie budzą żadnych wątpliwości, zaś reszta to tylko szum propagandowy, w którym tak celnie uczestniczą nasze media i będące na ich usługach różne autorytety i eksperci, oczywiście pod dyktando Waszyngtonu.

*

Popołudniowa (30.07.2022r. 15:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Na stacji Krasnoarmejsk w Donieckiej Republice Ludowej pociąg wojskowy przewożący elitarny batalion szturmowy 1 oddzielnej brygady prezydenta Ukrainy został unicestwiony bronią o wysokiej precyzji, podało rosyjskie Ministerstwo Obrony. W rezultacie zginęło ponad 140 nacjonalistów, a około 250 zostało rannych. W tym samym czasie ponad 30 nazistów i 10 jednostek sprzętu wojskowego zostało zlikwidowanych przez uderzenie rakietami Iskander w miejsce tymczasowego rozmieszczenia narodowego batalionu „Kraken”. Wraz z tym rosyjskie siły zbrojne zniszczyły dwa amerykańskie radary przeciwbateryjne.

„Wysokoprecyzyjna broń powietrzna z bezpośrednim trafieniem wieczorem 28 lipca zniszczyła pociąg wojskowy na stacji Krasnoarmejsk Donieckiej Republiki Ludowej, przewożąc elitarny batalion szturmowy 1 oddzielnej brygady Prezydenta Ukrainy . Na miejscu zginęło ponad 140 nacjonalistów. Około 250 kolejnych żołnierzy otrzymało obrażenia o różnym nasileniu. Cały sprzęt wojskowy, który znajdował się na wagonach, został wyłączony”– poinformował oficjalny przedstawiciel MO FR generał broni Igor Konaszenkow.

Ponadto rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły atak precyzyjnymi pociskami Iskander na tymczasowy punkt rozmieszczenia nacjonalistycznej formacji „Kraken”, który został rozlokowany w hangarach zakładu mięsnego w obwodzie Bogoduchowie w obwodzie charkowskim.

„Zlikwidowano ponad 30 nazistów i dziesięć jednostek sprzętu wojskowego”– podkreślił oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Również do 30 żołnierzy, sprzęt wojskowy i hala z rakietami dla pojazdów wojskowych „Grad” zostały zniszczone podczas uderzenia za pomocą precyzyjnej broni powietrznej w punkcie tymczasowego rozmieszczenia dywizji wielokrotnych systemów rakiet startowych 110 zmechanizowanej brygady USZ w pobliżu Jasnobrodówki w DRL. Ponadto w okolicach Artiomowska straty 14 brygady zmechanizowanej USZ po trafieniu precyzyjnym uzbrojeniem Rosyjskich Sił Powietrznych wyniosły 50 żołnierzy i osiem sztuk sprzętu wojskowego.

W wyniku uderzeń lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego, wojsk rakietowych i artylerii zniszczeniu uległy trzy składy broni i amunicji rakietowej i artyleryjskiej, osiem stanowisk dowodzenia oraz siła robocza i sprzęt wojskowy przeciwnika w 256 okręgach.

„Ponadto w rejonie osady Nikiforowka w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono amerykańską stację radarową przeciwbateryjną AN / TPQ-36A. W rejonie miejscowości Nowoworoncowka w obwodzie chersońskim została zniszczona amerykańska stacja przeciwbateryjna AN / TPQ-37”– poinformował Konaszenkow.

W ramach walki przeciwbateryjnej zniszczono dwie amerykańskie haubice M777, trafiono wyrzutnię wieloprowadnicowych systemów rakietowych Huragan oraz dwa stanowiska artyleryjskie haubic Hiacynt-B. Zlikwidowano również sześć wyrzutni MLRS Grad, dwie sztuki artylerii samobieżnych dział samobieżnych Goździk, trzy stanowiska artylerii dział D-20 i cztery artylerii dział D-30 na stanowiskach strzeleckich.

W ciągu dnia rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 13 ukraińskich dronów i przechwyciły sześć pocisków rakietowego systemu wielokrotnego startu oraz dwa pociski balistyczne Toczka-U. Ponadto myśliwce rosyjskich sił powietrznych zniszczyły MiG-29 ukraińskich sił powietrznych.

Z okupacji wyzwolona została wieś Krinicznoje, położona 17 km na południowy wschód od Artemowska (ukr. Bachmut). 

„Na dzień 31 lipca 2022 r. na terenie Donieckiej Republiki Ludowej grupa oddziałów DRL i ŁRL przy wsparciu ogniowym Sił Zbrojnych FR wyzwoliła 263 osiedla, w tym Krinicznoje”– poinformowała dziś Komenda Główna Obrony Terytorialnej DRL.

Podkreślono, że oddziały wyzwolicieli kontynuują ofensywę na kilku kierunkach.

Poza tym, zbrojne formacje Ukrainy w ciągu ostatniego dnia (od 06:00 30 lipca do 06:00 31 lipca) ostrzelały 95 razy terytorium DRL. 

Pod ostrzałem wroga znajdowało się sześć z dziewięciu dzielnic Doniecka oraz Makiejewka, Gorłówka, Jasinowaja, a także ich okolice: Wołnoje, Władimirowki, Gołmowskiego, Zajcewa, Krasnego Partizana, Mineralnoje, Nowobachmutówki, Nowosiołówki i Pantelejmonówki. 

Wróg użył do ostrzału DRL: MLRS Grad i Huragan, artylerii ciężkiej oraz czołgów ( w tym polskich Twardych) i moździerzy: w sumie wystrzelono 513 jednostek różnej amunicji.

Ostrzał spowodował śmierć 1 cywila w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku, zaś rannych zostało 9 cywilów w stolicy DRL, Gorłówce i Władimirówce. 

Uszkodzono 50 budynków mieszkalnych i 7 obiektów infrastruktury.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 30 липень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*


*


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

119 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 31.07.2022r.- 2595 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 165).

 1. Pojawiły się problemy z wywozem ukraińskiego zboża z wykorzystaniem Dunaju po tym jak strona ukraińska poinformował że kuter przepływający przez ujście Bystrego w obwodzie odeskim (jedna z odnóg ujść Dunaju w obwodzie odeskim) wpłynął na „niezidentyfikowany ładunek wybuchowy” i doznał uszkodzeń. W zwiazku z tym strona ukraińska wprowadziło „czasowe ograniczenie” ruchu statków w tej odnodze ujścia Dunaju;
  https://strana.today/news/401775-v-uste-bystroe-podorvalsja-lotsmanskij-kater.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Rosyjskie MSZ wezwało Prisztinę, a także działania kontrolne kosowskich władz USA i Unii Europejskiej do zapobieżenia prowokacji wobec ludności serbskiej.
   Moskwa oskarżyła także Zachód o chęć ukarania Belgradu przez Kosowo.

   Moskwa wzywa Prisztinę i stojące za nią USA i UE do zaprzestania prowokacji i poszanowania praw Serbów – Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

   Komentarz rzecznika rosyjskiego MSZ Zacharowej na temat sytuacji w Kosowie:

   Wzywamy Prisztinę oraz stojące za tym USA i UE do zaprzestania prowokacji i poszanowania praw Serbów w Kosowie.
   Takie wydarzenia są kolejnym dowodem fiaska mediacyjnej misji Unii Europejskiej. To także przykład takiego miejsca przygotowanego dla Belgradu w Unii Europejskiej, gdzie Belgrad de facto może cierpieć z powodu braku praw swoich rodaków.

   Polubione przez 5 ludzi

  • Wbrew pozorom sytuacja wyglada nieźle dla Serbów, NATO „ugrzęzło” i „wypstrykało się” z zapasów na Ukrainie, a żaden z sąsiadów, nawet „dziedzicznie wroga Serbii” Chorwacja chyba juz nie jest w stanie się zmobilizować (dzięki tzw. europeizacji, czyli znieprawieniu i demoralizacji) by zagrozić Serbii…

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Tradycyjnie juz strona rosyjska ostrzelała graniczace z FR rejony obwodu sumskiego z których wczesniej ostrzelano rejony pograniczne rosyjskiego obwodu briańskiego. Strona ukraińska pożaliła się ze ostrzelano m.in cmentarz, ale jak wiedzą doskonale czytelnicy i forumowicze tego bloga „ukrowojaki” niejednokrotnie wykorzystywali cmentarza jako swoje „pozycje obronne”;
  https://strana.today/news/401776-rossijane-obstreljali-miropole-pod-sumami-razbito-kladbishche-dmitrij-zhivitskij.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. OT z „Angolii” (dawniej Wlk. Brytania). Brytomedia rozpisują sie na temat związków brytyjskiego tronu ksiecia Karola (zwanego złośliwie przez samych „brytoli” ksieciem – tamponem) z…rodziną Osamy bin Ladena. Cytat ‚Książę Karol przyjął milion funtów od rodziny Osamy bin Ladena na cele charytatywne…Przyszły król Karol (73 l .) otrzymał pieniądze od Bakra i Shafiqa bin Ladena — przyrodnich braci ze strony ojca zabitego przywódcy Al-Kaidy Osamy…Wynegocjował umowę po prywatnym spotkaniu w Clarence House z 76-letnim Bakrem 30 października 2013 r. – dwa lata po tym, jak amerykańskie siły specjalne zabiły 54-letniego [Osamę] Bin Ladena w Pakistanie…Książę Walii przyjął darowiznę, mimo że doradcy nakłaniali go do jej zwrotu z powodu obaw, że powiązanie z rodziną Bin Ladena może mieć katastrofalne skutki dla jego reputacji”;
  https://www.thesun.co.uk/news/19372846/prince-charles-charity-donation-bin-laden-family/
  Ps. A tu wyjaśnienie dlaczego „brytole” nazywają „Karolka” ksieciem – tamponem 🙂
  https://viva.pl/ludzie/newsy/afera-camillagate-o-co-chodzi-ksiazekarol-tamponem-ksieznej-camilli-32234-r3/

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Nie wiadomo, czy się śmiać czy płakać, czyli na Łotwie zaczęli sie bać po tym jak na terytorium tego państwa przyjechało ponad 200 ‚opozycyjnych dziennikarzy rosyjskich” 🙂 Łotewskie „specsłużby” podejrzewają bowiem że owi „opozycyjni dziennikarze” moga być „zinfiltrowani” przez rosyjskie „specsłużby”;
  https://strana.today/news/401768-v-latvii-uvideli-uhrozu-iz-za-naplyva-v-stranu-rossijskikh-smi.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.