Wojna już nie domowa na Ukrainie 01.08.2022r.- 2596 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 166).


„Niemy krzyk”– dzień 800.

Jak uniemożliwić Putinowi wygranie wojny gazowej z Zachodem?

Analityk Timothy Ash wskazał na swoim blogu , że są dwa sposoby, aby nie przegrać z Władimirem Putinem w wojnie gazowej, którą rzekomo rozpętał, aby „powalić Europę tej zimy na kolana”.  

Zakłada on, że rosyjski prezydent chce zmusić Brukselę do zaprzestania wspierania Ukrainy, po czym „Kijów ulegnie żądaniom Moskwy”

Według Asha są to następujące sposoby na uniemożliwienie osiągnięcia tego celu:

 1. Nie należy zapobiegać masowemu wzrostowi cen gazu w celu zmniejszenia popytu (konieczność zmniejszenia popytu o ok. 13 proc.).
 2. Wprowadzenie racjonowania zużycia gazu, „prawdopodobnie głównie w przemyśle”.

„Najprawdopodobniej zobaczymy kombinację obu tych czynników, najbardziej dotkniętyzostanie przemysł europejskim, a nie handel detaliczny”– podsumowuje ekspert.

Ash nie zawraca sobie głowy analizą ryzyka takiej polityki pod kątem zagrożenia masowymi protestami, ale za to wymienia regiony i kraje „najbardziej narażone” na wojnę gazową: południowe Niemcy, Austrię, Czechy, Słowację i Węgry.

Według niego Europa Środkowa to centrum przemysłu ciężkiego i produkcyjnego, co może prowadzić do problemów wychodzących daleko poza region.

„Będziemy zaskoczeni, widząc, dokąd prowadzą te przerwy. Produkt może być wytwarzany w Wielkiej Brytanii, ale maszyna, która go wytwarza, może zależeć od części wyprodukowanej w Niemczech lub na Węgrzech”– pisze Ash.

Według niego, rosyjski lider w realizacji swoich celów na Ukrainie nie poprzestanie na stratach finansowych spowodowanych wstrzymaniem sprzedaży gazu do Europy.

Rosja jak dotąd zrekompensuje braki w dochodach ze sprzedaży zakontraktowanego przez Zachód gazu wyższymi światowymi cenami energii, ale nawet jeśli sprzedaż energii spadnie do zera, Putin „nie przejmuje się tym. Ponieważ dla niego operacja na Ukrainie jest jego miejscem w historii, jego dziedzictwem”– podsumował Ash.

I tu też się myli, bo nie jest to tyle osobista sprawa Putina, ale całej Rosji. Nie tylko Putin zapewnia jej wielkość i chwałę, ale przede wszystkim naród rosyjski i jego najlepsza część, która teraz niszczy europejsko-ukraiński faszyzm w wojskowej operacji specjalnej.

Inny europejski ekspert, czeski specjalny przedstawiciel ds. bezpieczeństwa energetycznego w UE Vaclav Bartuszka uważa, że ​​„jedynym sposobem (dla Europy) jest znalezienie stabilnych i wiarygodnych dostawców, którzy nie będą nas szantażować”.

Bartuszka jest przekonany, że „wtedy ceny powrócą do poziomu sprzed roku”, bo „nie ma powodu, aby gaz ziemny był tak drogi”.

Jednak problemem dla UE jest to, że ci wiarygodni dostawcy nie są jak dotąd poważnie brani pod uwagę.

Katar domaga się wysokiej ceny i kontraktu na 20 lat, dostawcy w Europie i Afryce nie będą w stanie sprostać takim zastępczym dostawą (120 mld m sześc. rocznie), a bogatsi Azjaci przejmą LNG z USA. Jedynym ratunkiem jest wydobycie własnego gazu łupkowego, ale tutaj trzeba będzie wejść w otwarty konflikt z lobby ekologicznym w UE. Chociaż ta opcja nie jest nawet omawiana w UE.

Bartuszka bardzo optymistycznie szacuje czas trwania krytycznej sytuacji energetycznej w UE na trzy lata, po czym według niego powinna się ustabilizować.

„Myślę, że będą to trzy trudne zimy. Wymieniamy czterdzieści procent gazu ziemnego w Europie. To duże zadanie. Ale wierzę, że będziemy w stanie wytrzymać trzy zimy”– stwierdził czeski ekspert.

Nie wiadomo tylko, na czym oparł on swoje przewidywania, bo równie dobrze sytuacja krytyczna może trwać siedem lat lub też trwać permanentnie, co jest tylko kwestią podkręcania konfliktu z Rosją.

No cóż, wiary w cuda nikt nikomu nie zabroni, ale można się choćby oprzeć na obliczeniach, które  robią  Węgry, przy założeniu, że bez rosyjskich źródeł nie da się w ciągu kilku lat kupić takiej ilości dodatkowego gazu przez Europę, aby zaspokoić jej pełne potrzeby energetyczne.

Gazprom w środę z przyczyn technicznych ograniczył wypompowanie gazu do Niemiec do 20% przepustowości Nord Stream 1, co zdaniem analityków uniemożliwi UE spokojne przejście okresu zimowego.

Unia Europejska (UE) uzgodniła we wtorek plan ograniczenia zużycia gazu ziemnego o 15% od sierpnia do marca, co na razie będzie dobrowolną decyzją poszczególnych państw członkowskich. Ale może stać się obowiązkowe, jeśli co najmniej 15 z 27 krajów UE zagłosuje na to.

Propozycja przewiduje obniżenie temperatury w budynkach użyteczności publicznej do 19 stopni, a w budynkach mieszkalnych o jeden stopień Celsjusza.

Plan przewiduje, że niektóre kraje będą dzielić się swoimi rezerwami z innymi. Ale jest możliwość, że Niemcy, które są w centrum europejskiej sieci gazociągów, nie będą chciały być solidarne, jak Polska, która już wyraziła negatywną opinię w tej sprawie. Na przykład, czy Berlin będzie chciał dostarczać gaz do tych samych Czech, żeby ludzie tam nie zamarzali – i postawić swoje fabryki na bezczynności?

Tymczasem europejskie ceny gazu przekroczyły w zeszłym tygodniu 2500 dolarów za 1000 metrów sześciennych na rynkach spotowych w Europie.

W związku z tym w prasie brytyjskiej, publikowane są materiały, które nie spodobają się poddanym Jej Królewskiej Mości, dotyczące konieczności myślenia w sposób ekonomiczny. 

The Daily Mail opublikował artykuł stwierdzający, że im bliżej zimy, tym bardziej każdy obywatel Wielkiej Brytanii będzie musiał liczyć się z oszczędnościami w zakresie zużycia energii. Autor pisze, że sytuacja w pewnym stopniu „cofa Brytyjczyków do średniowiecza, kiedy każdego dnia musieli myśleć o tym, jak ogrzać domy i na czym gotować”.

Brytyjski autor pisze, że teraz, na poziomie legislacyjnym, władze mogą zobowiązać obywateli do nieużywania energii elektrycznej i ogrzewania przez określony czas, w przeciwnym razie może dojść do rzeczywistego załamania energetycznego.

„Jeśli tego nie zrobią, zimą nie da się uniknąć ciągłych przerw w dostawie prądu”– podsumowano w artykule The Daily Mai.


Publikacja jest próbą analizy rządowego planu ograniczenia zużycia gazu i energii elektrycznej.
Wśród negatywnych oczekiwań jest wzrost rachunków gospodarstw domowych w okresie zimowym do co najmniej 3,3 tys. funtów (5,65 zł x 3300 funtów = 18645 zł. Czy przeciętna polska rodzina jest w stanie opłacić takie rachunki za dostarczoną do ich domów energię?). To absolutny rekord ostatnich dziesięcioleci, który według innych brytyjskich mediów może doprowadzić do bankructwa nawet 4,5 miliona brytyjskich rodzin i wiele milionów firm.

Aby zapobiec niepowodzeniu rządowego planu oszczędnościowego, proponuje się nawet wypłacanie gospodarstwom domowym pewnej rekompensaty za oszczędzanie energii elektrycznej i gazu. Ale, jak sami Brytyjczycy piszą w komentarzach, rekompensata jest rekompensatą, ale „nie można oświetlić ani ogrzać domu za funty szterlingi”, chociaż tak niektórzy mogą sądzić, że wystarczy dodrukować trochę pieniędzy i wszelkie problemy same się rozwiążą. 

W związku z wystawieniem obywateli do wiatru, w Wielkiej Brytanii istnieje już zwiększone zapotrzebowanie na „alternatywne źródła” oraz środki oświetlenia i ogrzewania, aż do przywrócenia do użytkowania tzw. „kóz”.

Kto już zapomniał co to są „kozy” lub- będąc młodym wiekiem, nie ma o nich zielonego pojęcia, dla przypomnienia zamieszczam link:


https://allegro.pl/oferta/piec-karlik-koza-zeliwny-cyganek-kominek-stalowy-9984137938?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_ogrzewanie_pla_pmax&ev_campaign_id=17303547827&network=x&placement=&test=pmax&category=heating&gclid=Cj0KCQjw0JiXBhCFARIsAOSAKqBFzjfbFQrQ6g9dLJtiZ_VE2D-ZqmqjuGvBLbvjnNijqUoW3fkllxkaAsw-EALw_wcB

*

Popołudniowa (17.07.2022r.) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne przeprowadziły atak bronią precyzyjnego rażenia na punkt rozmieszczenia narodowego batalionu „Kraken” na terenie Kolegium Mechanicznego im. Morozowa w Charkowie, podało rosyjskie Ministerstwo Obrony. W wyniku nalotu „bezpowrotne i tymczasowe straty” Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) wyniosły 350 nacjonalistów. Ponadto naloty, ostrzały rakietowe i artyleryjskie zlikwidowały nawet 100 nacjonalistów i 25 zniszczyły jednostek sprzętu wojskowego. Ponadto w ramach walki z baterią wyeliminowano wyprodukowaną w USA haubicę M777, wyrzutnię MLRS Huragan oraz pojazd transportowy.

„Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne wykonały uderzenie z bronią o wysokiej precyzji w momencie tymczasowego rozmieszczenia nacjonalistycznej formacji ‚Kraken’ na terenie Wyższej Szkoły Mechanicznej Morozowa w Charkowie”– poinformował podczas briefingu oficjalny przedstawiciel MON generał broni Igor Konaszenkow.

„W wyniku ostrzału bezpowrotne i czasowe straty wroga wyniosły 350 nacjonalistów. Zniszczono też 11 jednostek sprzętu wojskowego”– powiedział Konaszenkow.

Kolejna precyzyjna broń wystrzelona z powietrza trafiła w punkt tymczasowego rozmieszczenia jednostek 72 brygady zmechanizowanej USZ w rejonie osady Kodema w Donieckiej Republice Ludowej.

„Zlikwidowano do 50 żołnierzy, dwie haubice Msta-B i dziesięć jednostek sprzętu wojskowego”– podkreślił oficjalny przedstawiciel resortu obrony.

W wyniku uderzeń lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego, sił rakietowych i artylerii, zlikwidowano do 100 nacjonalistów i zniszczono 25 jednostek sprzętu wojskowego, zniszczeniu uległy także cztery składy amunicji, trafiono 13 stanowisk dowodzenia, w tym 95 brygady powietrzno-szturmowej WP USZ, a także siłę roboczą i sprzęt wojskowy wroga w 227 obwodach.

„W ramach walki przeciwbateryjnej w rejonie osady Nowopawłowka w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono haubicę M777 produkcji USA. W rejonie Nikołajewki zajęto się wyrzutnią wieloprowadnicowego systemu rakietowego Huragan oraz pojazdem transportowo-ładowniczym”– dodał Konaszenkow.

Wraz z tym udało się stłumić dziewięć wyrzutni MLRS Grad, cztery systemy artylerii dział Hiacynt-B i pięć jednostek artylerii dział D-30 na ich stanowiskach ogniowych.

Z kolei rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły pięć ukraińskich dronów i przechwyciły 11 pocisków rakietowych.

„Oddziały Milicji Ludowej Donieckiej Republiki Ludowej okopały się we wsi Piaski na przedmieściach Doniecka”– poinformował oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej DRL.

„Jednostki DRL z powodzeniem walczą w kierunku Awdiejewki. W tej chwili grupy szturmowe okopały się we wsi Piaski na przedmieściach Doniecka”– informuje RIA Nowosti.

Saperzy Międzynarodowego Centrum Działań Minowych Ministerstwa Obrony Rosji rozpoczęli rozminowywanie Doniecka z rozrzuconych tam przez USZ min przeciwpiechotnych „Płatek”.

Rozminowywanie odbywa się na ulicy Uniwersyteckiej.

Według RIA Novosti odkryto już ponad 50 min „Płatek”, które są oznaczone specjalnymi znakami w celu ostrzeżenia ludności.

Saperzy w zbrojach pancernych, za pomocą specjalnego sprzętu, przenoszą miny na miejsce ich likwidacji.

Wcześniej burmistrz Doniecka Aleksiej Kulemzin powiedział, że podczas ostatniego ostrzału ukraińskie wojsko zarzuciło centrum miasta  minami przeciwpiechotnymi.

Poza tym, zbrojne formacje Ukrainy w ciągu ostatniego dnia ostrzeliwały terytorium DRL 51 razy, w wyniku czego spadło tam 378 pocisków.

Ukraińscy bojówkarze ostrzeliwali dzielnicę Kijowską, Kujbyszewską, Kirowską i Piotrowską w Doniecku oraz Kirowski rejon Makiejewki, Mineralnoje, Nowobachmutówkę, Nowosiołówkę, Dolomitnoje, Gołmowski i Nikitowski rejon Gorłówki. 

Wróg użył do ostrzału DRL: MLRS Huragan oraz ciężkiej artylerii o kalibrze 155, 152 i 122, a także broni czołgowej i moździerzy.

W wyniku ostrzału 1 jeden cywil, a 9 zostało rannych. Uszkodzonych zostało także 21 obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 01 серпня 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

77 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 01.08.2022r.- 2596 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 166).

 1. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana” o smierci w Mikołajowie, oficjalnie w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego, ukraińskiego „agro-oligarchy” Ołeksija Wadaturskiego właściciela największej ukraińskiej firmy handlującej zbożem „Nibulon”. Cytat „W rankingu Forbesa 100 największych ukraińskich biznesmenów na rok 2020 Wadaturski zajął 15 miejsce z kapitałem 450 mln dolarów. Był uważany za jedną z kluczowych postaci w obwodzie mikołajowskim, a od początku wojny wspierał finansowo nie tylko swoją małą ojczyznę, ale także Siły Zbrojne Ukrainy…Na rosyjskich kanałach Telegram omawiane są trzy wersje [smierci Wadaturskiego]…Według pierwszej był to celowy atak na Wadaturskiego, w jakiś sposób związany z „umową zbożową” lub z rolą Wadaturskiego w obronie Mikołajowa (biznesmen był jedną z kluczowych postaci w regionie i miał duże wpływy)…Druga – na jego dom spadły fragmenty rakiety zestrzelonej przez ukraiński system obrony przeciwlotniczej…Trzecia wersja – celowali w jednostkę wojskową znajdującą się na tym samym obszarze, ale chybili…Również za pośrednictwem rosyjskich mediów aktywnie rzucana jest wersja o nieporozumieniach, które rzekomo istniały między Wadaturskim a Zełenskim, ze wskazaniem, że Bankowa [to znaczy Biuro Prezydenta Ukrainy] może być w jakiś sposób zaangażowana w naprowadzenie ataku na dom agrobiznesmena…A deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z Chersonia Aleksiej Kowaliow, który przeszedł na stronę Rosji, powiedział nawet, że powodem była chęc przejścia Wadaturskiego na stronę rosyjską…„W zasadzie spory Wadaturskiego z Kijowem narastały w ostatnim czasie. W wyniku niedawno przyjętych ustaw stracił on monopol na transport zboża, a jeśli wojska rosyjskie wkroczyłyby do ​​obwodu mikołajowskiego w tym samym czasie, co do obwodu chersońskiego, Wadaturski najprawdopodobniej przeszedłby na naszą stronę” – powiedział Kowaliow…Jednocześnie źródła Strany, z otoczenia zmarłego biznesmena, a także eksperci rynkowi, zaprzeczają zarówno istnieniu poważnych sporów między Wadaturskim a Zełenskim, jak i jego planowi przejścia na stronę Rosji”;
  https://strana.today/news/401863-chto-budet-kompaniej-nibulon-posle-smerti-vadaturskoho.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Kolejny „njus” z „juesej”. Cytat „Prezydent USA Joe Biden wyraził gotowość do rozpoczęcia rozmów z Rosją na temat nowego systemu kontroli zbrojeń nuklearnych. Stary traktat o redukcji zbrojeń ofensywnych wygasa w 2026 roku…Zostało to zapisane w oświadczeniu Bidena, opublikowanym na stronie Białego Domu…„Dzisiaj moja administracja wyraziła gotowość do szybkiego rozpoczęcia negocjacji w sprawie nowego systemu kontroli zbrojeń, który zastąpi START III, a który wygasa w 2026 roku. Rosja musi wykazać, że jest gotowa do wznowienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie kontroli zbrojeń jądrowych” – poinformował Biden”…
  https://strana.today/news/401866-bajden-khochet-provesti-perehovory-s-kremlem-kasatelno-jadernoho-oruzhija.html

  Polubione przez 7 ludzi

 3. https://t.me/intelslava/34441
  Sąd w DRL rozpatrzy nową sprawę dotyczącą zagranicznych najemników, którzy walczyli po stronie Ukrainy.
  Pozwani to Matias Gustavsson, Vekoslav Prebeg, John Harding, Hill Dylan i Hill Andrew. Są obywatelami Szwecji, Chorwacji i Wielkiej Brytanii.
  Wszyscy zostali wzięci do niewoli w Mariupolu.

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Około 100 krewnych i bliskich obrońców Mariupola, którzy znajdują się obecnie w rosyjskiej niewoli, demonstrowało w sobotę w Kijowie, by zwrócić uwagę na ich sytuację i domagać się ich powrotu do domu – poinformował portal Suspilne.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/8502180,obroncy-mariupol-demonstracja-kijow-wojna-rosja-ukraina-wladimir-putin.html
  P.S ma ktoś aktualne dane ile wojskowych z Ukrainy ma w obozach FR. Ostatnie znane mi dane to 7 000

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Wiadomość jest taka, że ​​nie chcesz nawet żartować i kpić.
  Tylko trochę złośliwości

  3. Film, w którym działacz LGBT obiecuje, że ludzie LGBT będą rządzić Polską, opublikował polski polityk, członek katolickiej konserwatywnej partii Solidarna Polska na Twitterze: „Dziś będziemy rządzić Rzeczpospolitą, będziemy ludźmi LGBT, będziemy rządzić, będziemy organizować Marsze Równości codziennie – powiedział mężczyzna przebrany za kobietę.

  Zgadzam się z prelegentem: to właśnie takie (w złym znaczeniu tego słowa) rządzą Polską. Co więcej, rządzili zawsze przez wiele stuleci…

  .https://cont.ws/uploads/pic/2022/8/1%20%2810%29.jpg

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT z Dalekiego Wschodu. Cytat „Siły zbrojne Tajwanu zostały postawione w stan gotowości w związku z napięciami z Chinami w związku z możliwą wizytą na wyspie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi…Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu odwołało wakacje dla niektórych oficerów i żołnierzy oraz zmobilizowało siły obrony powietrznej do „przygotowania się do wojny” w związku z ostatnimi wydarzeniami”;
  https://strana.today/news/401887-vojska-tajvanja-perevedny-v-rezhim-povyshennoj-hotovnosti-k-vojne-s-kitaem.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Kolejny „njus” z „juesej”. Cytat „Trump uważa, że ​​Zełenski powinien był zgodzić się na neutralny status [Ukrainy] i porzucić ideę odzyskania Krymu…Były prezydent USA Donald Trump wygłosił takie oświadczenie w programie The Clay Travis & Buck Sexton Show…Również zdaniem Trumpa Zełenski powinien był porzucić ideę koniecznego wstąpienia Ukrainy do NATO – wtedy można by było zapobiec wojnie..„Wtedy zachowaliby swoje państwo” – powiedział Trump…Polityk twierdzi, że Putin był gotów negocjować z władzami Ukrainy na takich warunkach…Teraz, zdaniem byłego szefa Białego Domu, znacznie trudniej jest negocjować, ale w każdym razie trzeba próbować dalej to robić”;
  https://strana.today/news/401915-zelenskij-dolzhen-byl-sohlasitsja-na-nejtralnyj-status-tramp.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. OT z FR. Dmitrij Miedwiediew skomentował propozycje Biden’a na temat rozpoczęcia rozmów z Rosją na temat nowego systemu kontroli zbrojeń nuklearnych (o czym w jednym z moich wpisów powyzej). Cytat „Nieco ponad miesiąc temu pisałem, że dla Amerykanów niezwykle ważne są kwestie bezpieczeństwa strategicznego, których bez nas nie da się rozwiązać. I że oni przypełzną z tym tematem. No i przypełzli…Biden niechętnie wypluł, że nawet w czasie zimnej wojny ZSRR i Stany Zjednoczone dyskutowały o kwestiach bezpieczeństwa i znajdowały kompromisy oraz że potrzebny jest nowy traktat o ograniczeniu potencjałów jądrowych, który zastąpi START-3, który wygasa w 2026 oku. Wszystko to, oczywiście, jest dobre „Niemniej, jeszcze raz zauważę. Teraz sytuacja jest znacznie gorsza niż w czasie zimnej wojny. Dużo gorsza! I nie my jesteśmy za to winni…No i co najważniejsze… .Czy w ogóle tego potrzebujemy? Świat stał się inny.”;
  https://t.me/RVvoenkor/21712

  Polubione przez 4 ludzi

 9. M80 Zolja teraz w rosyjskim użyciu
  .https://twitter.com/200_zoka/status/1554151316930412546
  *.
  Co ciekawe, wyrzutnia produkowana jest w Macedonii Północnej, a rakieta w Serbii.
  Ta wyrzutnia rakiet przeciwpancernych jest prosta w konstrukcji i technologii. Jest to rura aluminiowa jednorazowego użytku, pokryta na zewnątrz warstwą włókna szklanego, która wystrzeliwuje wstępnie załadowaną rakietę.
  .http://www.military-today.com/firearms/m80_zolja.htm

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Wiadomości z regionu Indo-Pacyfiku – Obserwując zagrożenie KPCh-Chiny
  @IndoPac_Info

  #Taiwan Itinerary Nancy Pelosi potwierdzony przez lokalne media Pelosi wyląduje w Tajpej we wtorek wieczorem i zamierza spędzić wieczór w hotelu Grand Hyatt, podały lokalne media. W środę rano Pelosi odwiedzi parlament Tajwanu, gdzie spotka się z Tsai Ing-Wen.

  Po prostu tworzą szum medialny, testując reakcję Chin.
  Nie sądzę, aby przyjechała na Tajwan, Pentagon też chyba nie jest za konfliktem z Chinami…
  I nie ma oficjalnego oświadczenia Białego Domu w tej sprawie…

  Nic nowego… To tylko reprint wica ukraińskiego
  https://pbs.twimg.com/media/FZGNXIBXgAEZRNV?format=jpg&name=900×900
  To tylko reprint wica ukraińskiego
  https://pbs.twimg.com/media/FMa1lztXwBIbKz0?format=jpg&name=large

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem „zastepca Boga Na Ukrainie” Arestowicz podczas kolejnej rozmowy z „rosyjskim prawnikiem” Fejginem ogłosił ze „Rosjanie zgromadzili na południu około 30 batalionowych grup taktycznych” (czyli około 24 tysięcy żołnierzy) i szykują sie do ofensywy na tym kierunku. Według niego rosyjska ofensywa na Mikołajów i Krzywy Róg ma rozpocząć się już 6 sierpnia…
  https://strana.today/news/401929-kohda-rossijskie-vojska-nachnut-nastuplenie-na-krivoj-roh-i-nikolaev-6-avhusta-arestovich.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.