Wojna już nie domowa na Ukrainie 02.08.2022r.- 2597 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 167).


„Niemy krzyk”– dzień 801.

Od początku inwazji na Ukrainę irańskie samoloty transportowe wykonały ponad 40 lotów do Rosji.

Jednocześnie w ciągu ostatniego półtora miesiąca intensywność lotów znacznie wzrosła. Według danych z otwartych źródeł od 24 maja do 31 lipca irańskie samoloty towarowe wykonały co najmniej 18 lotów do Rosji. W sumie w okresie od 24 lutego do 31 lipca irańskie samoloty wykonały co najmniej 41 lotów do Rosji

W związku z tymi lotami, ekspert wojskowy, redaktor magazynu „Ojczyzna” Arsenał Aleksiej Leonkow skomentował możliwość zaopatrywania Sił Zbrojnych Rosji w irańskie drony rozpoznawcze i uderzeniowe typu Shahed [1]. W rozmowie z korespondentem Donieckiej Agencji Informacyjnej (DAI) analityk mówił także o cechach bojowego użycia UAV (ang. unmanned aerial vehicle– bezzałogowy statek powietrzny) produkcji rosyjskiej. 

Wcześniej, w przeddzień wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Teheranie, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Joe Bidena Jake Sullivan powiedział, że Iran zamierza przekazać Rosji nawet kilkaset dronów, w tym Shahed, które są zdolne do przenoszenia broni taktycznej. Twierdzono również, że Iran planuje szkolić rosyjskich specjalistów w obsłudze takich UAV.

DAI: Shahed-129 to UAV średniej klasy. Jest podobny rozmiarem, kształtem i przeznaczeniem do amerykańskiego MQ-1 Predator i jest uważany za jeden z najwydajniejszych dronów w służbie irańskiej. Dron ma promień bojowy 1700 km i prędkość około 150 km/h. Może przenosić cztery kierowane pociski rakietowe lub bomby małego kalibru.

„(Sekretarz Prasowy Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij) Pieskow mówił o tym – że nie było negocjacji w sprawie żadnych irańskich dronów. Wręcz przeciwnie, odbyliśmy spotkania robocze nad zwiększeniem tempa produkcji własnych UAV tej klasy”– powiedział Leonkow. „Ponadto drony szturmowe wcale nie są tak skuteczne, jak się powszechnie uważa, ponieważ są bardzo podatne na prawie wszystkie rodzaje broni przeciwlotniczej: krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu, zarówno na szybkostrzelne działa przeciwlotnicze, jak i przeciwlotnicze. kierowane pociski rakietowe”.

Rosyjski ekspert wojskowy uważa, że ​​nawet jeśli Iran sprzedaje drony szturmowe Federacji Rosyjskiej, pojawi się kwestia przekwalifikowania operatorów w krótkim czasie, a także szereg innych problemów związanych z eksploatacją obcych systemów bezzałogowych.

„Bez względu na to, jak przygotowane są nasze załogi UAV, nadal trzeba je przeszkolić na nowe systemy. Zajmie to około czterech do sześciu tygodni, poza tym cała dokumentacja i same systemy kontroli są wykonane w języku kraju produkcji. UAV ‚Shahed’ to kompleksy typu samolotowego, nie jest to w żadnym wypadku kwadrokopter wystrzeliwany z rąk. Tak duże bezzałogowce trzeba pilotować: startować i lądować na nich, móc wykrywać dane obiekty z dużych wysokości”– mówi ekspert. „Lepiej więc rozwijać własną produkcję, aby fundusze pozostały w naszym kraju”.

Według Leonkowa same cechy produkcji dronów nakładają pewne ograniczenia. Faktem jest, że kadłub, skrzydła i inne elementy bezzałogowego statku powietrznego wykonane są z materiałów kompozytowych. Ze względu na właściwości chemiczne niektórych procesów po prostu nie można przyspieszyć.

„W celu rozszerzenia produkcji konieczne jest zwiększenie liczby stanowisk technicznych. Potrzebują tylko pracujących rąk i wyszkolonych specjalistów”– mówi Leonkow. „Ta sama Turcja, kiedy dostarczyła na Ukrainę dużą partię swoich dronów Bayraktar, przez długi czas nie mogła odtworzyć tej ilości”.

Ekspert zwrócił również uwagę, że na początku operacji specjalnej na terytorium Ukrainy strona rosyjska używała samolotów typu UAV, m.in. Inohodiec, Orlan-10, Zała. Drony Inohodiec i Orlan-10 nie tylko prowadziły rozpoznanie, ale także używały taktycznej broni uderzeniowej przeciwko obiektom armii ukraińskiej.

„Drony szturmowe są teraz praktycznie nieskuteczne, ponieważ wróg wykorzystuje systemy obrony powietrznej z zasadzek. A kiedy dron szturmowy zaczyna gonić cel, to te mobilne systemy obrony przeciwlotniczej z kolei pracują nad nim. Jeśli na początku nadal można było go zastosować, z czasem wróg podjął środki, podobnie jak strona rosyjska”– powiedział Leonkow.

DAI: Rosyjski UAV „Inohodiec” ma maksymalną masę startową około tony i jednocześnie może przenosić ładowność od 60 do 200 kg. Jego zasięg to 250 – 300 km, wysokość lotu – do 7500 m, a prędkość przelotowa – 200 km/h. Sprzęt powietrzny przeznaczony jest do rozpoznania optoelektronicznego, radarowego lub elektronicznego z możliwością długich patroli. Może przenosić do czterech bomb lub rakiet powietrze-ziemia. Wersja eksportowa UAV nosi nazwę Orion-E.

„Teraz znacznie ważniejsze są drony rozpoznawcze, które mogą w czasie rzeczywistym wyznaczać cele dla różnych rodzajów broni naziemnej: systemów artyleryjskich, systemów rakiet wielokrotnego startu, systemów rakiet operacyjno-taktycznych, takich jak Iskander”– uważa Leonkow.

Również rosyjski ekspert wojskowy w kontekście wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w Północnym Okręgu Wojskowym ocenił dostawy niemieckich systemów artylerii przeciwlotniczej Flakpanzer Gepard dla władz Kijowa.

„Gepardy to właśnie takie środki, które mogą zestrzelić m.in. drony uderzeniowe. W rzeczywistości zostały one dostarczone, ponieważ jesteśmy lepsi od Ukrainy w ПВО (Противовозду́шная оборо́на- Obrona przeciwlotnicza) przy wykorzystaniu dronów rozpoznawczych. A władze w Kijowie zwróciły się do Zachodu o systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu, takie jak niemiecki Gepard, m.in. po to, by zestrzeliwać drony, a także śmigłowce i samoloty szturmowe, które uderzają głównie z niskich wysokości”– powiedział Leonkow.


Dodał, że Gepard, uzbrojony w dwa 35-mm działa Erlikon, wyposażony w radary obserwacyjne i celownicze może bardzo szybko zmienić pozycję, bo po pierwszym użyciu bojowym takie mobilne kompleksy obrony przeciwlotniczej zostaną natychmiast „upolowane” przy użyciu całej ciężkiej broni: samolotów szturmowych, śmigłowców uderzeniowych, MLRS, artylerii lufowej dalekiego zasięgu i jednostek sił specjalnych.

Wcześniej informowano, że na Ukrainę dotarła już pierwsza partia trzech samobieżnych systemów obrony przeciwlotniczej Gepard, a kolejne 12 sztuk ma zostać dostarczone. W czerwcu niemieckie władze opublikowały listę dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę. Zgodnie z nim ma zostać dostarczonych łącznie 30 sztuk Gepardów i około 60 tys. sztuk amunicji do dział Erlikon. Wcześniej ukraińscy żołnierze zostali przeszkoleni w Niemczech na nowym sprzęcie.

Referencyjny DAN: ZSU „Gepard” był produkowany w Niemczech od 1973 do 1976 roku i do 2012 roku służył w Bundeswehrze. Instalacje zostały wycofane ze służby bojowej ze względów ekonomicznych. Niepotrzebny sprzęt miał być sprzedawany do krajów trzecich. W ciągu ostatniej dekady nie udało się znaleźć nabywców na wszystkie dostępne samochody, a teraz proponuje się ich przeniesienie na Ukrainę w ramach pomocy zagranicznej.

„W każdym razie wszelki sprzęt wojskowy należący do armii ukraińskiej zostanie wykryty- także przez nasze drony, które obecnie w służbie armii rosyjskiej- i zostanie zniszczony”– podsumował Leonkow.

https://dan-news.info/world/pojavjatsja-li-iranskie-shahidy-v-nebe-nad-ukrainoj-i-celesoobrazno-li-eto-dlja-vs/

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Shahed_129,*Popołudniowa (01.08.2022r.) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że precyzyjny atak na terytorium ukraińskiej fabryki maszyn energetycznych w Charkowie zniszczył dwie amerykańskie wyrzutnie wieloprowadnicowych systemów rakietowych HIMARS. Ponadto zlikwidowano 53 ukraińskich nacjonalistów i zagranicznych najemników. Dodatkowo podczas nalotów sił rakietowych i ostrzału artylerii zniszczono wyrzutnię amerykańskiego systemu rakiet przeciwokrętowych Harpoon. Jednocześnie resort obrony wskazał na przypadki masowych dezercji w brygadach Sił Zbrojnych Ukrainy na kierunkach charkowskim i zaporoskim.

„W wyniku precyzyjnego uderzenia w Charkowie, na terenie ukraińskich zakładów Energy Machines, zniszczeniu uległy dwie amerykańskie wyrzutnie wieloprowadnicowych systemów rakietowych HIMARS. Zginęło też 53 ukraińskich nacjonalistów i zagranicznych najemników”– poinformował oficjalny przedstawiciel Ministerstwa Obrony FR Konaszenkow.

Ponadto, kiedy bardzo precyzyjna broń rosyjskich sił powietrznych trafiła do tymczasowego punktu rozmieszczenia 92 brygady zmechanizowanej pod Charkowem, zlikwidowano do 200 nacjonalistów i siedem pojazdów opancerzonych.

„Z powodu dużych nieodwracalnych strat w 93 brygadzie zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie Charkowa oraz w 128 górskiej brygadzie szturmowej w rejonie Zaporoża następuje masowe opuszczanie pozycji bojowych i dezercja personelu tych formacji w centralne i zachodnie regiony Ukrainy”– dodał oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

W wyniku uderzeń powietrznych, rakietowych i artyleryjskich wyrzutnia amerykańskiego systemu rakietowego przeciwokrętowego Harpoon, dwie składy amunicji, centrum zaopatrzenia ukraińskiego sprzętu wojskowego w paliwo i smary w obwodzie nikopolskim obwodu dniepropietrowskiego, a także została zlikwidowana siła robocza i zniszczony sprzęt wojskowy wroga w 239 okręgach.

Ponadto w ramach walki przeciwbateryjnej zniszczono baterię artylerii Sił Zbrojnych Ukrainy. Osiem ukraińskich plutonów Grad MLRS, sześć plutonów artylerii i moździerzy zostało stłumionych. Z kolei rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły dziesięć ukraińskich dronów.

Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej w ciągu jednego dnia stłumiły 14 wyrzutni MLRS, dział artyleryjskich i moździerzy na terenie DRL zajętym przez Kijów. Poinformował oficjalny przedstawiciel Ministerstwa Obrony FR Igor Konaszenkow.

„W trakcie walki kontrbateryjnej w rejonie osady Humańskoje zniszczono baterię artylerii Ukraińskich Sił Zbrojnych. Również w ciągu dnia osiem ukraińskich wyrzutni MLRS Grad i sześć stanowisk artylerii i moździerzy zostało stłumionych na stanowiskach ogniowych w rejonach miejscowości Suchaja Bałka, Pietrowskie, Wodianoje, Tonienkoje, Kurdyumowka i Dzierżyńsk w DRL”– zauważył Konaszenkow.

Dodał, że rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły bezzałogowe statki powietrzne w Makiejewce i Pietropawłowce w ciągu ostatniego dnia. Siły Zbrojne FR zniszczyły także skład amunicji w Siewiersku i Kalenikach.

Komitet Śledczy Rosji wszczął sprawę karną w sprawie wybuchu na terenie kwatery głównej Floty Czarnomorskiej na Krymie, do której doszło 31 lipca.

„Główny Wojskowy Departament Śledczy Rosyjskiego Komitetu Śledczego wszczął sprawę karną w sprawie usiłowania zabójstwa dwóch lub więcej osób w ogólnie niebezpieczny sposób w związku z faktem wybuchu na terenie dowództwa Floty Czarnomorskiej… O godz. Obecnie ustalane są wszystkie okoliczności incydentu, prowadzony jest kompleks czynności śledczych, wyznaczono kryminalistyczne badanie lekarskie” – napisano w oświadczeniu ministerstwa.

Według wstępnych danych około godziny 06:00 31 lipca na terenie dowództwa Floty Czarnomorskiej doszło do wybuchu drona wypełnionego uderzającymi elementami. Sześć osób zostało rannych, mur został również częściowo zniszczony, a także liczne uszkodzenia okien i elewacji budynku komendy.

W przeddzień Sewastopola ze względów bezpieczeństwa odwołano w mieście obchody z okazji Święta Marynarki Wojennej i wprowadzono „żółty” poziom zagrożenia terrorystycznego. 

„Wczoraj rano (1 sierpnia) opuścił port w Odessie pierwszy statek z żywnością”– informuje RIA Nowosti powołując się na ministra infrastruktury Ukrainy Ałeksandra Kubakowa. 

Statek ten kieruje się do Libanu i jest załadowany 26 000 tonami kukurydzy

Wcześniej tureckie Ministerstwo Obrony poinformowało, że pierwszy statek ze zbożem wypłynie z Odessy 1 siernia o godzinie 08:30 czasu moskiewskiego. Ustalono, że turecki statek Razoni pod banderą Sierra Leone, załadowany kukurydzą, popłynie  do  libańskiego portu Trypolis, gdzie jeszcze są sprawne silosy zbożowe..

Kreml pozytywnie zareagował na wypłynięcie pierwszego statku z ukraińskiego portu.

„To dobra okazja, aby przetestować skuteczność mechanizmów, które zostały uzgodnione podczas rozmów w Stambule. Miejmy nadzieję, że wszystkie umowy zostaną zrealizowane ze wszystkich stron”– powiedział Dmitrij Pieskow, sekretarz prasowy prezydenta Rosji.

W tej chwili ONZ rozważa możliwość zbadania sprawy ostrzelania aresztu śledczego w Jelenowce w Donieckiej Republice Ludowej, poinformował na briefingu dla mediów przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ Stéphane Dujarric.

Wcześniej sekretarz generalny ONZ António Guterres otrzymał wnioski z Rosji i Ukrainy o przeprowadzenie takiego śledztwa.

„Badamy, czy istnieją warunki, które umożliwią przeprowadzenie śledztwa ONZ”– powiedział Dujarric.

Dmitrij Poliański, pierwszy zastępca przedstawiciela Rosji przy ONZ, powiedział, że jego kraj czeka na przeprowadzenie przez ONZ  dochodzenia dotyczącego ostrzału aresztu śledczego w Jelenowce.

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony USZ ostrzelały areszt w Jelenowce z wziętymi do niewoli ukraińskimi żołnierzami i zagranicznymi najemnikami, przy użyciu amerykańskiego systemu wielokrotnego wystrzeliwania rakiet HIMARS.

Rosyjski Komitet Śledczy już wszczął sprawę karną wobec Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Przypomnę, że w miejscu ostrzału aresztu śledczego w Jeleniewce znaleziono odłamki rakiet HIMARS.


Sąd Najwyższy Donieckiej Republiki Ludowej rozpoczął rozpatrzenie meritum sprawy karnej przeciwko dowódcy Aleksandrowi Krawcowowi i ośmiu członkom ukraińskiej neonazistowskiej grupy „Niedźwiedzie SS”.

„Izba Apelacyjna Sądu Najwyższego DRL rozpoczęła niejawne przesłuchanie w sprawie meritum sprawy karnej przeciwko Aleksandrowi Krawcowowi i innym członkom nacjonalistycznej grupy Niedźwiedzie SS”– podała służba prasowa SN DRL.

Do Sądu Najwyższego DRL pod koniec lipca trafiła sprawa przeciwko Krawcowowi.

Wcześniej informowano, że Krawcow jest sądzony na podstawie trzech artykułów, maksymalną karą jaką można mu zasądzić, to kara śmierci.

Członkowie grupy neonazistowskiej, współpracujący ze śledztwem DRL, zeznali, w jaki sposób i gdzie zabijano więźniów rosyjskich.

Poza tym, Sąd Najwyższy DRL uwzględnił sprawę kolejnych pięciu zagranicznych najemników, którzy walczyli po stronie Ukrainy. Zostało to zgłoszone w dniu dzisiejszym DAN przez służbę prasową sądu.

„Sprawa karna przeciwko Gustawssonowi Mathiasowi, Prebegowi Wiekosławowi, Johnowi Hardingowi, Healy Dylan, Hill Andrew, którzy są obcokrajowcami, oskarżonymi o mercenaryzm, została wniesiona do Izby Apelacyjnej Sądu Najwyższego DRL”– napisano w oświadczeniu SN DRL.

Zbrojne formacje Ukrainy ostrzelały doniecki obwód kirowski z rakiet z minami przeciwpiechotnymi PFM-1 „Płatek”, poinformowano w Komendzie Głównej Obrony Terytorialnej.

„Ukraińscy bojówkarze rozpoczęli atak rakietowy na dzielnicę Kirowską w mieście, rozrzucając tam zabronione miny przeciwpiechotne PMF-1 ‚Płatek’ eksplodujące pod wpływem nacisku. Okoliczni mieszkańcy znaleźli wiele min, które zostały zrzucone podczas ostrzału MLRS USZ”– informuje Kwatera Główna, dodając, że miny zostały już znalezione na ulicach Lubarskiego, Patrika Lumumba, Delegackiej i Tiereszkowej.

Dodam, że w ostatnich dniach bojówkarze ukraińscy podczas ostrzeliwania terytorium Doniecka nasilili taktykę zrzucania min przeciwpiechotnych PFM-1 „Płatek” na ulice Doniecka. Wiadomo już o kilku ofiarach detonacji amunicji. M.in. wczoraj mieszkaniec dzielnicy Pietrowski stolicy został wysadzony w powietrze przez taką minę.

FM-1 „Płatek”– posowiecka mina przeciwpiechotna o działaniu ciśnieniowym. Występuje w dwóch wersjach: PFM-1 i PFM-1C. Pierwsza wersja miny nie posiada urządzenia do samozniszczenia, druga jest wyposażona w urządzenie, które zapewnia samozniszczenie miny przez detonację po 1 – 40 godzinach od momentu zainstalowania. Czas samozniszczenia zależy od temperatury otoczenia. Jeśli dorosły nadepnie na „Płatka”, nieuchronnie pozostanie niepełnosprawny. Dla dzieci, a także dla zwierząt kontakt ze znalezionym „Płatkiem” najczęściej kończy się śmiercią.

Poza tym, zbrojne formacje Ukrainy w ciągu ostatniego dnia ostrzeliwały 48 razy terytorium DRL, w wyniku czego spadło tam 355 pocisków.

Ostrzelane zostały dzielnice: Woroszyłowska, Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska i Piotrowska oraz Makiejewka, Jasinowata, Nowobachmutowka, Mineralnoje (w rejonie Doniecka), a także Nikitowski rejon Gorłowki oraz Ozieryanowka, Zaicewo, Gołmowski, Dolomitnoje, Nowoługańskoje, Nowosiełowka i Bajrak. 

Ostrzał prowadzono przy użyciu MLRS Grad, ciężkiej artylerii o kalibrach 155, 152 i 122 mm oraz moździerzy.

W wyniku ostrzału zginął 1 cywil, a 4 zostało rannych. Uszkodzonych zostało także 20 obiektów mieszkalnych i obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 02 серпня 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

126 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 02.08.2022r.- 2597 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 167).

 1. @KarlRemarks
  Na szczęście zaplanowała swoją wizytę, kiedy wszystko na świecie jest w porządku, globalna gospodarka kwitnie i nigdzie nie ma napięć.

  @Reuters
  Chińskie samoloty bojowe okrążyły linię dzielącą Cieśninę Tajwańską na krótko przed spodziewanym przybyciem do Tajpej na Pelosi w celu wizyty, która przeniosła tarcia między Waszyngtonem a Pekinem na nowy niski poziom

  @EJMalrai
  #Pelosi przybył na #Tajwan.

  #Chiny obiecały odwet.

  *****.
  Protestujący za i przeciw spodziewanej wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi demonstrują w Taipei na Tajwanie
  .https://twitter.com/Reuters/status/1554470083317096448

  *****.
  Pelosi, mówca US House, ląduje na Tajwanie; Chińskie samoloty bojowe wzbijają się w przestworza
  https://www.reuters.com/world/asia-pacific/pelosi-expected-arrive-taiwan-tuesday-sources-say-2022-08-02/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Geroman — Zerb – 👀 –
   @Geromanat

   to nie koniec…
   .
   Yin Sura
   @yin_sura

   Niezwykle rozczarowany, że Chiny w końcu stchórzyły.
   Ale właściwie tego się spodziewałem.
   To bardzo zła wiadomość, ponieważ Stany Zjednoczone będą nadal podważać status quo.
   .https://twitter.com/GeromanAT/status/1554480914582962176

   Dyskusja pod newsem:

   @YugoSurfer
   Gratulacje dla #Chiny.
   Lądowanie #Pelosi dało 100% pewność, że wszystkie przygotowania zostaną poczynione i wykonane już teraz, aby w ciągu roku przejąć kontrolę nad #Tajwanem.
   Z góry gratulujemy ponownego zjednoczenia Chin i Tajwanu i dziękuję za pomoc #US.
   .
   @Crierstone
   Moje pytanie brzmi: jak Xi dostanie swój trzeci semestr tej jesieni? Z pewnością jest to postrzegane jako żenujące i haniebne. Czy ma tyle czasu na przygotowanie akcji militarnej? A co to mówi o jego postawie, kiedy wydarzyło się oczywiste, a on nie był w stanie działać?
   .

   @Head66metal
   PCC to pies, który szczeka i nie gryzie!
   Twój Xi jest przechwałką, Ci łobuzy internetowi!
   To bardzo zmienia geopolityczną wizję kraju, który chciał przejąć Pontę.
   .
   @Himmendoerfer
   Zapomnij o tym, mój przyjacielu, Chiny przegrały, babcia odważy się na Chiny i boję się, że wygrała. To się nigdy nie stanie z Rosją czy Iranem. Zdmuchną jej samolot z nieba. Putin nie blefuje.
   Ryan
   .
   @Pointstgeorge
   ·Zestrzelenie samolotu Pelosi nigdy nie było dobrym pomysłem.
   Najważniejsze pytanie brzmi jednak, jak Chiny poradzą sobie z Tajwanem po jej wizycie.
   .
   @Vicviperg
   Tak może być. Jeśli coś stanie się starej wiedźmie, daje to Stanom Zjednoczonym znacznie silniejszy casus belli niż atakowanie wyspy po jej opuszczeniu. Jeśli Demokraci przegrają śródokresową kadencję, Stany Zjednoczone będą zbyt zajęte, by kłócić się między sobą, a następnie dbać o małą wyspę.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. https://t.me/sashakots/34702
  Na dzień dzisiejszy jednostki 2. Korpusu Armii LPR doszły do ​​wschodnich przedmieść Soledaru i zajmują pozycje pod ciężkim ostrzałem artyleryjskim wroga.
  Na kierunku Bachmuta wróg próbował z wielkimi siłami kontratakować i odbić Pokrowskie. Próba siłami 2 AK i PMC „Wagnera” została zduszona w zarodku. Odbyła się również „rozmowa prewencyjna”, podczas której wróg stracił 362 osoby, 6 czołgów, 4 bojowe wozy piechoty i jeden transporter opancerzony.
  Nadal obserwujemy.
  https://t.me/svarschiki/6662
  Donoszą również o wyzwoleniu wsi Travnevoe w regionie Gorlovka.
  Czekamy na potwierdzenie, zdjęcia/filmy.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Reakcja Chin na wizytę Pelosi będzie silna i stanowcza
  – ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych

  ***.

  Oświadczenie dowództwa wojskowego Chin Wschodnich:
  „Zamierzamy przeprowadzić wspólne ćwiczenia morskie i powietrzne w przestrzeni powietrznej na północ, południowy zachód i południowy wschód od wyspy Tajwanu.
  Będziemy prowadzić ostrzał na żywo z dużej odległości w Cieśninie Tajwańskiej, te operacje wojskowe są wymierzone w ostatnie działania USA w sprawie Tajwanu.
  ChRL będzie również prowadzić ostrzał na żywo na wodach u wschodniego wybrzeża wyspy Tajwan.

  ***
  Komentarz:
  Chińczyki będą ,, silnie i stanowczo” i ,, na żywo z dużej odległości w Cieśninie Tajwańskiej” obszczekiwać Tajwan w odwecie za ,,ostatnie działania USA w sprawie Tajwanu”.

  Polubione przez 3 ludzi

    • Mogli to inaczej rozegrać, choćby przechwycić samolot i zmusić do zawrócenia. Nawet dać kilka ostrzegawczych strzałów. A teraz dali Amerykanom do zrozumienia, że się ich boją, co ci ostatni będą jeszcze nieraz wykorzystywać, za każdym razem podbijając stawkę. Takie „szczekanie”, a potem ucieczka ze skulonym ogonem, nawet podczas zwykłego spięcia dwóch gości na ulicy podziałałaby na przeciwnika jak płachta na byka. Jeśli nie chcesz użyć przemocy, nie groź oponentowi, bo w ten sposób sam prosisz się o bęcki i wizytę w szpitalu z co najmniej złamanym nosem.
     Kiepsko z Chińczykami. Teraz niech spodziewają się dalszych amerykańskich prowokacji.

     Polubione przez 3 ludzi

     • maniaprzepraszania: naprawdę Pan wierzy, że Amerykanie są w stanie zdecydować się na wojnę nuklearną? Po ataku Iranu na swoją bazę w Iraku nie zrobili nic. Do walki z Rosją też się nie garną, jasno deklarując, że nie będą strzelać do Rosjan. To są tchórze, którzy robią pod siebie, gdy ktoś wykaże wobec nich odrobinę więcej stanowczości. Co najwyżej – w ramach zemsty – mogą popchnąć swoich przydupasów do konfrontacji ze swoim przeciwnikiem, sami ze strachu chowając się za ich plecami.
      Tę stanowczość powinni – zgodnie ze swoimi deklaracjami – pokazać Chińczycy, a cały świat zobaczyłby, jak pustą wydmuszką są „mocarstwowe” USA.

      Polubione przez 2 ludzi

 4. UE i NATO pomagały Ukrainie zniszczyć jej zapasy min płatkowych w ramach porozumień UE-Ukraina z 2013 r. na podstawie konwencji ottawskiej.
  Zobacz, jak dobrze poszło z Donbasem cierpiącym na to przez 8 lat.
  .https://twitter.com/NinaByzantina/status/1553978201466056704

  ****.
  Kijowskie miny płatków PFM-1 w całym Doniecku,
  w tym w parkach i na placach zabaw w których bawią się dzieci.
  .https://twitter.com/NinaByzantina/status/1554494268726595588

  *****.
  Fajerwerki na dzień dobry w Doniecku
  .https://twitter.com/GonzaloLira1968/status/1553998605551378432

  *****.

  Nie dla osób wrażliwych 💥🔞❗❗❗❗❗❗

  Tak, to jest mina płatków (PFM-1), która nie zabija, a jedynie okalecza ludzi

  @Evakbartlett
  Ukraina pada na Donbas (w tym jedną ulicę dalej ode mnie) niesamowicie podstępnymi kopalniami „płatków”, które przyciągają dzieci ze względu na ich zabawkowy wygląd, takie, które łatwo przeoczyć podczas spaceru, takie, które to robią, aby stopa/kończyna była ….
  .https://twitter.com/EvaKBartlett/status/1553466615248855040

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Artykuł ukraińskiego reportera wojennego Jurija Butusowa o trwającej bitwie o Piaski.
  Spojrzenie z lotu ptaka na to co się dzieje w okopach Donbasu. Masakra…
  Artykuł pełen patosu… jak by chciał się zabezpieczyć przed oskarżeniem o sianie defetyzmu.
  Zresztą, jak wynika z tekstu, jest świadom, że go o to oskarżą.

  *****.

  Piaski. Maszynka do mielenia mięsa

  Co mam do stracenia, co jeszcze można mi odebrać szóstego dnia mojego osobistego piekła w Pisky, kilometr od pierwszej ulicy Doniecka na Ukrainie? Ciała tych, którzy byli mi bliżsi niż moja rodzina, leżą w upale w okopach, połamane kaliberem 152. Jak pisałem wcześniej, 6500 pocisków na cholerną wioskę w niecały dzień.

  Piaski. Maszynka do mięsa 01
  Minęło już sześć takich dni i nie wyobrażam sobie, jak choćby niewielka część naszej piechoty przetrwała w tym nawale nieprzyjacielskiego ostrzału.

  Nie, nie jęczę.
  Po naszej stronie pracują dwa moździerze 82 i 120.
  Czasami budzą się i „kichają” dwiema lufami w kierunku Doniecka.

  Prawie nie odpowiadamy. Nie ma ognia kontrbateryjnego, od samego początku przeciwnik bez problemu umieszcza w naszych okopach pociski artyleryjskie, rozmontowuje bardzo mocne, betonowe pozycje w kilkadziesiąt minut, przesuwając naszą linię obrony bez przerwy w tył i minimalnego odpoczynku.

  Przedwczoraj pękł i wylano rzekę dwustu lub trzystu. (w slangu wojskowym : zabici lub ranni)
  Nie będę publikował żadnych statystyk, w naszym kraju jest to zabronione, ale nie masz pojęcia o ilości i procencie strat.
  To piekielna maszynka do mięsa, w której batalion po prostu powstrzymuje atak swoimi ciałami.

  Od prawie tygodnia czekaliśmy przynajmniej na jakąś pomoc, która uderzyłaby w artylerię wroga, powtarzam, jesteśmy bezkarnie ostrzeliwani ze wszystkiego, w co bogaty jest rosyjski system wojskowy, a i lotnictwo dzisiaj pracowało.

  Jestem dumny z dowództwa batalionu, które pozostał tutaj z nami.
  Kombatanci są z nami, wszyscy są z nami, poturbowani, ozdrowieńcy z trzystu, zabandażowani i po kilku godzinach wrócili na stanowisko, jeśli można tak nazwać te bezdenne wąwozy okopów.

  Trwa wojna.

  Ale bez walki z kontrbaterią zamienia się w bezsensowną maszynkę do mielenia mięsa, w której szalona ilość naszej piechoty zostaje rozdrobniona w ciągu jednego dnia.

  Czy naprawdę chciałeś prawdy? Oto naga prawda.
  Rezerwa idzie na pozycję, zamyka przełom, a po pięciu minutach z 15 osób pozostaje jedna tylko cała nienaruszona.
  Ciała kłamią. Jeśli to to tylko rana – światło 300, może będziesz miał szczęście, nie zemdlejesz i wyjdziesz na piechotę, dotrzesz do medyków.

  Właśnie zabrali trzysetną. Krzyczał przez całą drogę: – Gdzie jest wsparcie? Gdzie jest artyleria? Dlaczego zostaliśmy porzuceni? Dlaczego nikt nas nie zakrył?
  Nie wiem, przyjacielu, dlaczego nikt nas nie zakrył… Krzyczy.
  A ja wstydzę się, że nadal jestem cały i zdrowy, tylko ogłuszony.
  Zwymiotowałem, wkurzyłem się, przepraszam i wróciłem do akcji.

  Wszystkie rezerwy są zniszczone, sprzęt wojskowy płonie, wróg zbliża się i bez problemu zajmuje nasze pozycje po kolejnym ostrzale artylerii.

  W tej chwili tracimy Piaski, wszystkie nasze zasoby ludzkie i materialne są prawie wyczerpane.

  Denys, mieszkaniec Mariupola, który powiedział mi „cóż, ufam aresztowanemu, wkrótce wszystko zwrócimy” nie żyje. Był dwukrotnie ranny, sanitariusze opatrzyli go w tym samym okopie, powiedzieli mu, Denchyk, idź do ewakuacji, ale on odpowiedział „chłopaki, nie opuszczę was”.

  I mimo, że był już ranny nadal walczył, nawet po drugim zranieniu nadal strzelał.

  Nadal nie zabraliśmy jego ciała. Na ruinach Piasków leży z rozpostartymi ramionami i zamrożonym wzrokiem. Prosi o zemstę. Jak mogę odrzucić jego ostatnią prośbę? Jak wszyscy możemy zostawić Dana?

  Wierzę, że Dimka jednak przeżył. Ponieważ nie mógł umrzeć, niedawno wrócił ze szpitala, właśnie oświadczył się swojej dziewczynie. Mówią, że po jednej z parafii po prostu zniknął. Zasnął z ziemią. Ale uważam, że to pomyłka, a on żyje. Głupia nadzieja i oczekiwanie.

  Wiem, mój kraj nie lubi głośno myśleć. Ale nie miałem wyboru między odwagą a aresztowaniem.
  Prawdę należy wykrzyczeć, a nie szeptać w kuchni.
  Oczywiście na ten post poleci osobno, no bo jak?
  Jakże tak, czyżby państwo okłamywało własnych obywateli?

  Nie zdziwię się, jeśli ktoś mi dzisiaj powie: „ Jesteś agentem Kremla Sirozh. Mówisz o genialnym planie zwycięzców na froncie donieckim.
  Powieśmy go na (liście agentów) Rozjemcy”.

  Rozbawiłem się mówiąc, że wszystko jest pod kontrolą.
  Teraz w Pisky wszystko nie jest pod niczyją kontrolą, ale z jakiegoś powodu sytuacja jest wyciszana.

  Zadzwoń złamanymi dzwonami, a my zasypiemy Piaski ciałami.

  Potrzebujemy artylerii.
  Dajcie nam coś, czego będziemy mogli się trzymać.

  .https://censor.net/ua/resonance/3358083/pisky_myasorubka.

  Komentarz:
  No cóż. W nich umarła już nawet nadzieja…
  Nie mają się czego trzymać.
  Siali śmierć w Doniecku przez osiem lat…
  teraz muszą za to zapłacić…

  Ani kroku w tył! – Taki mają rozkaz.
  Ale, przecież, nie ma sytuacji bez wyjścia…
  mogą się poddać, przeżyć i do dziewczyn wrócić.

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Minister obrony Ukrainy chwali się kolejnymi dostawami amerykańskich systemów rakietowych M142 HIMARS…

  https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1387695%2Cminister-obrony-ukrainy-dostalismy-kolejne-cztery-systemy-artylerii

  Minister obrony Rosji chwali się zniszczeniem kolejnych amerykańskich systemów rakietowych M142 HIMARS…

  https://www.wprost.pl/wojna-na-ukrainie/10804600/szojgu-chwali-sie-sukcesami-operacja-przebiegla-zgodnie-z-planem.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. „Wizyta spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie jest nieodpowiedzialna i może negatywnie wpłynąć na sytuację na Ukrainie” – napisał Thomas Friedmanna łamach dziennika New York Times…

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Administracja amerykańska ogłosiła nowy pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy o wartości 550 mln USD, który ma obejmować wyłącznie dostawy amunicji do dotychczas przekazanych systemów artyleryjskich i rakietowych.
  W ramach tego pakietu Kijów otrzyma 75 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm i nieujawnioną ilość amunicji rakietowej kal. 227 mm.
  Do chwili obecnej na Ukrainę dostarczonych zostało ponad 200 samobieżnych i samobieżnych i ciągnionych armatohaubic oraz 22 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (16 – M142 HIMARS i 6 – M270 MLRS)…

  https://www.state.gov/biden-harris-administration-announces-550-million-in-new-u-s-military-assistance-for-ukraine/

  Polubienie

    • Jeśli chodzi o Chińczykow, wystarczyło siedzieć cicho, zamiast potrzącać szabelką.
     Kompromitować się w ten sposób to może Imperium Frajerów, a nie Chiny. Które chcą uchodzić za światowe mocarstwo.

     Polubione przez 2 ludzi

     • Dobywał miecza jedynie wówczas, gdy było to konieczne, a zabijał wtedy, gdy wymagała tego sytuacja.
      Romulus Hillsborough, Shinsengumi. Ostatni wojownicy szoguna

      Polubione przez 1 osoba

    • Wywołanie wojny atomowej, to nie jest taka prosta sprawa. Myślę – a właściwie jestem przekonany – że gdyby Amerykanie zaczęli o tym przebąkiwać, spowodowaliby, że nawet ich lokaje w Europie odwróciliby się od nich, żadając od Yankesów porzucenia takich gróźb. Cały świat byłby przeciwko nim i USA stałyby się pariasami. Bo czym innym jest deklarować, że na atak odpowie się użyciem atomówek, a czym innym podjęcie ostatecznej decyzji o ich użyciu. Nawet zestrzelenie samolotu z Pelosi – czego nie sugerowałem, chodziło mi raczej o strzały ostrzegawcze – i zmuszenie pilota do zawrócenia, na pewno nie byłoby powodem, by rozpoczynać wojnę atomową.

     Polubione przez 2 ludzi

 9. Rosyjski koncern Kałasznikow prowadzi prace nad ulepszeniem artyleryjskiej amunicji precyzyjnej kal. 152 / 155 mm Krasnopol.
  Nowa wersja będzie wyróżniać się lepszą celnością, siłą rażenia, poprawioną odpornością na zakłócenia i zwiększoną donośnością.
  Amunicja ma być skuteczniejszy w rażeniu małych celów oraz zredukowany ma zostać negatywny wpływ warunków atmosferycznych.
  Polepszone mają ulec również możliwości naprowadzania pocisków przy użyciu dronów.
  Dotychczasowe wersje Krasnopola dobrze sprawdziły się w walkach w Syrii i na Ukrainie…

  https://www.armyrecognition.com/defense_news_july_2022_global_security_army_industry/kalashnikov_to_increase_range_and_firepower_of_krasnopol_155mm_smart_munition.html

  Polubione przez 1 osoba

 10. Z kącika humoru
  Skoro już jesteśmy przy słowiańskim trójgłowym żmiju Gorynyczu…

  A na Zachodzie są transeksualne żmijnice co mają w tym celu wieloraką picę.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.