Wojna już nie domowa na Ukrainie 04.08.2022r.- 2599 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 169).


„Niemy krzyk”– dzień 803.

Amerykańscy analitycy przeanalizowali skuteczność zachodnich sankcji, nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę.

Wprowadzone przez Zachód dodatkowe sankcje wobec Rosji w związku z rozpoczęciem operacji specjalnej na Ukrainie nie tylko są skuteczne, ale „całkowicie sparaliżowały rosyjską gospodarkę na wszystkich płaszczyznach”– do takiego wniosku doszli autorzy opublikowanego raportu Yale School of Management. Wskazują też, że spadek dochodów z eksportu energii dodatkowo pogorszy sytuację gospodarczą Rosji.

Ekonomiści i eksperci od zarządzania, którzy przygotowali raport, podają w wątpliwość założenie, że comiesięczne wielomiliardowe wpływy do budżetu Rosji z tytułu eksportu ropy i gazu utrzymują rosyjską gospodarkę na powierzchni.

„W ciągu minionych trzech miesiącach te dochody spadły”– twierdzą amerykańscy eksperci.

Jeżeli więc kraje europejskie, tak jak planują, w pełni uniezależnią się od rosyjskiego gazu ziemnego, to Rosja stanie w obliczu problemu „nie do rozwiązania”. Bowiem jak dotąd aż 83 procent rosyjskiego eksportu energii trafiało do Europy.

„Rosja w dużo większym stopniu zależy od Europy niż Europa od Rosji”– stwierdzono w raporcie.

Według amerykańskich analityków w wyniku zachodnich sankcji i wyjściu zagranicznych firm z Rosji po interwencji na Ukrainie znaczna część aktywności gospodarczej w tym kraju zamarła. Nastąpił „całkowity zastój” produkcji wewnętrznej. Rosja nie dysponuje możliwością zastąpienia tych firm, produktów, a także kwalifikacji, jakie zapewniały zagraniczne inwestycje. W liczącym 118 stron opracowaniu wskazano, że Rosję opuściło około 1000 zagranicznych firm. Szacują wzt. że to oznacza utratę nawet 5 milionów miejsc pracy. Produkcja przemysłowa się załamała, twierdzą autorzy. 

Raport został przygotowany na podstawie danych przedsiębiorstw, banków i partnerów handlowych rosyjskich firm; Moskwa od dłuższego czasu nie publikuje już ważnych danych gospodarczych.

Jako najbardziej drastyczny przykład, potwierdzający wnioski raportu, wskazano przemysł motoryzacyjny. Sprzedaż spadła ze 100 tysięcy miesięcznie do 27 tysięcy, a z powodu braku części z zagranicy samochody osobowe produkowane są bez poduszek powietrznych, automatycznych skrzyń biegów i systemów bezpieczeństwa, jak ABS

Obroty handlu detalicznego oraz wydatki konsumentów spadły w ostatnim czasie o 15-20 procent w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Załamał się także import; nawet z Chin, od których Rosja kupuje o połowę mniej, twierdzą autorzy raportu.

A więc, trzy miesiące od rozpoczęcia operacji specjalnej na Ukrainie opublikowany powyższy raport, wg. którego Rosja zaraz padnie, a tu okazuje się, że mijają kolejne trzy miesiące, a Rosja nadal istnieje i ma się dobrze, a nie dość tego rozszerza działania zbrojne na coraz większej powierzchni Ukrainy i nawet przystąpiła bardzo sprawnie i szybko do odbudowy infrastruktury zdobytych miast.

Natomiast sam Zachód ze Stanami Zjednoczonymi- na jego czele, pogrąża się w otchłani kryzysu i chaosu społecznego, a ich gospodarki ledwo ciągną. Rośnie też bezrobocie, bieda i niezadowolenie społeczne.

Pytaniem więc jest, kto pierwszy padnie, Rosja, czy też Zachód?

Samochody bez ABS-u mogą jeździć, ale jego producenci gdy nie ma popytu na ich produkty, po prostu zbankrutują.

*


Przedpołudniowa (03.08.2022r. 10:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Wojsko rosyjskie zaatakowało bazę w obwodzie lwowskim, w której przechowywano broń i amunicję przeniesione na stronę ukraińską przez Polskę. Jak podaje Ministerstwo Obrony, w wyniku ostrzałów prowadzonych na innych stanowiskach wojsk ukraińskich zginęło dziennie ponad 50 nacjonalistów. Departament odnotowuje również przypadki odmowy przez dowództwo ukraińskich jednostek wojskowych wykonania rozkazów Kijowa.

„Rosyjskie wojsko zniszczyło bazę w obwodzie lwowskim, w której przechowywano broń, przekazaną na stronę ukraińską przez Polskę”- poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

„Wysokoprecyzyjne rakiety dalekiego zasięgu wystrzeliwane z powietrza w rejonie osiedla Radechów w obwodzie lwowskim zniszczyły bazę magazynową broni i amunicji obcej produkcji otrzymanej przez reżim kijowski z Polski”– poinformował generał porucznik Igor Konaszenkow.

W wyniku kolejnego uderzenia wojsk rosyjskich we wsi Nikołajewka w DRL zginęło ponad 50 nacjonalistów.

„W wyniku precyzyjnego uderzenia Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych w punkcie tymczasowego rozmieszczenia jednostki 81 brygady lotniczej Ukraińskich Sił Zbrojnych w Mikołajówce w Donieckiej Republice Ludowej zlikwidowano ponad 50 nacjonalistów i sześć pojazdów zostało zniszczonych”– powiedział Konaszenkow na wczorajszej odprawie.

Według Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej dowództwo szeregu ukraińskich jednostek wojskowych odmawia wykonania rozkazów z Kijowa i opuszcza swoje pozycje.

„W rejonie osady Norcowka w obwodzie charkowskim, z powodu dużych strat poniesionych przez ostrzał artyleryjski, dowódcy jednostek 132 batalionu rozpoznawczego odmówili wykonania rozkazów dowództwa, przekroczyli rzekę Siewerski Doniec z personelu i udał się do tymczasowego punktu rozmieszczenia” – powiedział Konaszenkow.

Lotnictwo, wojska rakietowe i artyleria nadal uderzają w infrastrukturę wojskową Ukrainy.

W ciągu dnia trafiono trzy stanowiska dowodzenia, w tym bataliony 72 i 65 brygady zmechanizowanej, a także siłę roboczą i sprzęt wojskowy USZ w 133 okręgach.

W szczególności na terenie DRL zniszczono cztery magazyny broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji, a także magazyn paliwa dla sprzętu wojskowego w obwodzie mikołajowskim.

Podczas walki przeciwbateryjnej zniszczono dwa zestawy systemów rakietowych MLRS Grad, trzy sztuki artylerii dział Msta-B, trzy jednostki dział Goździka i dwie pozycje haubic D-30 na stanowiskach ogniowych na terenie DRL.

Siły obrony powietrznej zestrzeliły pięć ukraińskich dronów w DRL i regionie Charkowa w ciągu jednego dnia, a także przechwyciły dwa pociski balistyczne Toczka-U w rejonie Chersonia.

W sumie od początku operacji specjalnej na Ukrainie 261 samolotów, 145 śmigłowców, 1669 dronów, 361 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 4231 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 782 wozy bojowe MLRS, 3242 dział artylerii polowej i moździerze, zniszczeniu uległo także 4676 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych.

Służba prasowa departamentu poinformowała, że ​​siły specjalne gwardii rosyjskiej zniszczyły wrogą grupę dywersyjno-rozpoznawczą na terenie Ługańskiej Republiki Ludowej.

Jak mówią w komunikacie, do bitwy wkroczyła gwardia rosyjska, po czym wróg wycofał się do lasu.

„Rosgwardia wykryła wycofujących się nacjonalistów za pomocą bezzałogowego statku powietrznego i przekazała współrzędne na stanowisko dowodzenia. Artyleria wojskowa uderzyła w zidentyfikowane cele”– poinformowała służba prasowa.

Po ataku artyleryjskim siły specjalne Gwardii Rosyjskiej przeprowadziły inspekcję terenu i znalazły ciała sześciu żołnierzy USZ.

Ponadto znaleziono tam: przenośny system rakiet przeciwlotniczych, granatnik RPG-7 i granatnik produkcji zagranicznej, ponad 2 kg TNT, pociski PG-7, około 400 granatów, nabojów i bezpieczników, radiostacje zagraniczne, szturmowy karabin Kałasznikowa, znaleziono także inne karabiny, amunicję i sprzęt.

 „Siły alianckie ustanowiły kontrolę nad połową wsi Piaski, a także okopały się na południowych obrzeżach Marinki pod Donieckiem”– poinformował wiceminister informacji DRL Daniła Bezsonow.

„Istnieją postępy na kilku kierunkach frontu DRL. Nasi żołnierze znokautowali ‚ukrów’ z południowych przedmieść Marinki. Połowa wsi Piaski jest pod naszą kontrolą. Wróg najprawdopodobniej opuścił pozostałą połowę, ale to jest wstępne. Po oczyszczeniu będzie jasne”– napisał Bezsonow w swoim kanale Telegram.

Dodał, że sukcesy odnoszą w rejonie Awdiejewki, położonym na północ od Doniecka, a także w Soledarze i Artemowsku na północy kraju. 

„Nasza artyleria aktywnie miażdży twierdze Ukraińskich Sił Zbrojnych na całym froncie. Ukraińcy mają coraz mniejsze szanse na kapitulację”– podsumował wiceminister informacji.

Piaski to wieś na północny zachód od Doniecka, z której USZ strzela głównie na północ i zachód od Doniecka (dzielnice Kijowska, Kirowska, Kujbyszewska i Piotrowska- w Doniecku) oraz wieś Łozowo.

Marinka to małe miasteczko na zachód od Doniecka. Populacja przed rozpoczęciem ostatniej intensyfikacji walk liczyła ponad 9,2 tys. osób. Centrum administracyjne powiatu o tej samej nazwie. Z pozycji w tej strefie nieprzyjaciel ostrzeliwuje głównie dzielnicę Piotrowską i Kirowską- w Doniecku, oraz wieś Aleksandrówkę, osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja i wieś Ługańskoje.

ML DRL, przy wsparciu armii rosyjskiej, stłumiła cztery punkty ostrzału formacji ukraińskich w rejonie wsi Piaski, przylegającej od północnego zachodu do Doniecka. 

„Cztery wrogie punkty ostrzału w rejonie wsi Peski zostały stłumione”– poinforował dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej Republiki Eduard Basurin.

Basurin dodał, że w ciągu ostatniego dnia, podczas wyzwolenia republiki, zniszczono czołg, dwie ciężarówki oraz skład amunicji polowej, a także zlikwidowano około 30 bojówkarzy ze strony ukraińskiej. 

Poprzedniej nocy na portalach społecznościowych pojawiła się informacja, że ​​siły alianckie zajęły wieś Piaski. Oficjalnie ta informacja nie została jeszcze potwierdzona. 

Ponadto, zbrojne formacje Ukrainy w ciągu ostatniego dnia 63 razy ostrzelały ​​DRL 63 razy, w wyniku czego na terytorium republiki spadło 542 pociski artyleryjskie, rakiety i miny. 

USZ ostrzeliwały dzielnice: Woroszyłowską, Kijowską, Kalinińską, Kujbyszewską, Kirowską i Piotrowską w Doniecku oraz Staromichaiłowkę, Aleksandrowkę, a także Jelenowka, Dokuczajewsk, Makiejewkę, Jasinowatą i Mineralnoje (rejon Doniecka), Nikitowski i Kalininski obwód Gorłówki oraz Zaicewo, Dolomitnoje i Gołmowski- w rejonie Gorłówki.

 Wróg używał do ostrzału MLRS „Huragan” i „Grad”, ciężkiej artylerii o kalibrze 155, 152 i 122 mm i moździerzy.

W wyniku ostrzału zginęło 2 cywilów, a 14 zostało rannych. Uszkodzonych zostało 47 obiektów mieszkalnych i 7 obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 04 серпня 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

125 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 04.08.2022r.- 2599 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 169).

 1. Prokuratura Generalna DRL zakończyła dochodzenie w sprawie kolejnych pięciu zagranicznych najemników (obywatela Szwecji, obywatela Chorwacji oraz trzech poddanych Zjednoczonego Królestwa) którzy dostali sie do niewoli podczas walk po stronie sił ukraińskich na terytorium DRL. Teraz „zajmie sie” nimi Sąd Najwyższy DRL…
  https://strana.today/news/402359-v-dnr-peredali-v-sud-uholovnye-dela-inostrannykh-dobrovoltsev-vsu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraina codzienność. We Lwowie zatrzymano 38 – letniego mieszkańca tego miasta który handlował samochodami sprowadzanymi z zagranicy w ramach „pomocy humanitarnej dla ukraińskiej armii”. Cytat „Według śledczych podejrzany sprzedał trzy samochody sprowadzone na Ukrainę jako pomoc humanitarną na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy za 17 500 dolarów. Koszt powyższych pojazdów, które zostały przerobione na potrzeby wojska, to ponad połowa milion hrywien” – podała prokuratura w oświadczeniu”;
  https://strana.today/news/402360-vo-lvove-razoblachili-prodazhu-avto-zavezennykh-iz-es-v-kachestve-humpomoshchi-dlja-vsu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraiński „wolontariusz ATO” i „szczyry ukropatriota” Roman Donik o pogarszajacej się dla sił ukraińskich sytuacji na froncie. Cytat „Jeszcze raz dla szczególnie uzdolnionych. Mamy wojnę na pełną skalę, która nie miała miejsca od II wojny światowej. Mamy problemy z amunicją dla artylerii i pieprzonymi lufami [jeszcze] sowieckich kalibrów. I nie ma skad ich brać. Rosjanie mają przewagę w artylerii. Aby mieć przewagę w artylerii ofensywnej, potrzebujemy więcej dział niż wszystkie europejskie państwa członkowskie NATO. Na naszym froncie działo 777 jest priorytetowym celem wroga. Na nie polują. Jeśli po salwie znajdą je „drony”, to za 2 minuty leci tam pakiet z „huraganów”. Polują całe oddziały „huraganów”;
  https://t.me/romandonik/3234

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Dla zainteresowanych materiały z dzisiejszego briefingu MO FR na którym ujawniono dokumenty w sprawie amerykańskich „badań” m.in nad koronawirusem, a do których to „badań” wykorzystywano m.in „ukrowojaków”;
  >https://telegra.ph/Tezisy-brifinga-nachalnika-vojsk-radiacionnoj-himicheskoj-i-biologicheskoj-zashchity-VS-RF-general-lejtenanta-Igorya-Kirillova-08-04
  >https://disk.yandex.ru/d/Rw7yFcxt7F2SfQ

  Polubione przez 4 ludzi

 5. ⚡️🇺🇦: Slavyangrad mówi, że otrzymali raporty o wkroczeniu Wagnera na przedmieścia Bachmuta.

  ***.
  Eurazjata☦️
  @Russ_Warrior 1h
  ⚡PKW „Wagner”, przy wsparciu artylerii armii rosyjskiej, włamał się na obronę wroga i był w stanie wejść do #Artemovska .
  Niezwykle ważny przełom.
  .https://twitter.com/Russ_Warrior/status/1555262634366480384

  ***.
  @Ilrusso1
  🆕🔥🔥🔥Wideo z ostrzału pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy w Piaskach.
  Czołgi oddzielnego batalionu czołgów pracują🔥🔥🔥
  .https://twitter.com/ILRUSSO1/status/1555264536852168704

  ***.
  Na pozycji dobrych facetów pod Awdijiwką
  .https://twitter.com/thrussophile2/status/1555258484727451648

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Obecna sytuacja Piaskach:
  Po dniach ciężkich starć i bombardowań #RussianArmy i #DPR wkroczyły do ​​większości miasta po tym, jak #UkrainianArmy wycofało się poza M-04 do pobliskiego miasta Pervomais’ke.
  Łączenie operacji w toku.
  Mapa:
  .https://google.com/maps/d/viewer?mid=1V8NzjQkzMOhpuLhkktbiKgodOQ27X6IV&ll=48.062314173874334%2C37.66696757710207&z=13
  .
  .https://twitter.com/Suriyakmaps/status/1555271726736498693

  Polubione przez 3 ludzi

 7. RYBAR
  Sytuacja w kierunku Soledar
  do końca 4 sierpnia 2022 r.

  Wysiłki sił sojuszniczych skupiają się na przebiciu się przez linie obronne w pobliżu Soledar i Bachmut (Artemowsk).

  ▪️Zaawansowanym oddziałom PKW Wagner udało się wkroczyć do Bakhmuta od wschodu w rejonie ulicy Patrice Lulumba. Rozpoczął się szturm na miasto, które jest kluczowym ogniwem obrony Sił Zbrojnych Ukrainy na linii Siewiersk – Soledar – Bachmut.

  ▪️Walki trwają na południowo-wschodnich obrzeżach Soledar w rejonie zakładów KNAUF-GIPS , gdzie siły alianckie skutecznie odparły kontrofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy. Jednostki ukraińskie poniosły znaczne straty i zostały zmuszone do odwrotu na pierwotne pozycje.

  ▪️Część jednostek rezerwowych 14. Ombre Sił Zbrojnych Ukrainy, wyposażonych w systemy przeciwpancerne NLAW, przeniesiono na południowo-wschodnie przedmieścia Soledar. Obronę powietrzną zapewniają załogi Igla MANPADS z rejonów Soledar, Vesely , Bondarny i Vyemka .

  ▪️Aktywna ofensywa Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej spod Semigorye zmusiła dowództwo ukraińskie do wysłania połączonych sił pięciu batalionów obrony terytorialnej pod kontrolą 58 brygady, prowadzącej obronę w rejonie Veselaya Dolina.

  ▪️Na wschodnich obrzeżach Kodemy toczą się aktywne bitwy.

  ▪️Grupy inżynieryjno-saperskie 8. batalionu 10. brygady, przekazane pod kontrolę 14. brygady, instalują pola minowe na południowych podejściach do Bachmuta.

  ▪️Baterie moździerzowe z moździerzami 120 mm M-120 14 ombr działają w Berkhovka i Vesyola Dolina .

  ▪️Aby spowolnić posuwanie się sił alianckich, załogi artyleryjskie 14. Ombre Sił Zbrojnych Ukrainy, wspierane przez dwa samoloty Su-24 oraz cztery śmigłowce Mi-8 i Mi-24, ostrzeliwują rejon Jakowlewki, Berestowoje , na wschód od Bachmut i na południowy wschód od Soledar .

  ▪️Rosyjskie Siły Powietrzno-kosmiczne przeprowadziły naloty na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy w Soledarze, Jakowlewce i Kodem .

  ▪️Siły alianckie uderzyły w cele w Bachmut, Soledar, Seversk, Nikolayevka, Krivoy Luka, Starodubovka, Serebryanka, Razdolovka, Kurdyumovka, Vesela Dolina, Zaitsevo, Veselo, Vyemka i Kodem.

  Mapa w dużej rozdzielczości – wersja PL

  Polubione przez 4 ludzi

  • Komentarz bardzo ok,. ale coś mi się tu nie zgadza:
   „▪️Aby spowolnić posuwanie się sił alianckich, załogi artyleryjskie 14. Ombre Sił Zbrojnych Ukrainy, wspierane przez dwa samoloty Su-24 oraz cztery śmigłowce Mi-8 i Mi-24, ostrzeliwują rejon Jakowlewki, Berestowoje , na wschód od Bachmut i na południowy wschód od Soledar .”
   Ukraińskie Su-24 nad polem bitwy? W 6 miesiacu wojny? Czytam i … nie wierze. Niech mnie kotś uszczypnie… Jeszcze może się dowiem że te Su przeprowadziły skuteczny atak …?

   A może przydałaby się jakaś osłona z powietrza? …Jakiś A-50 namierzający to towarzystwo z daleka i jakiś Su-35, puszczający choć jedną rakietke R-77-1 znad pozycji własnych wojsk, z dystansu..

   Polubione przez 1 osoba

   • Znowuż ta rosyjska , chojracko zawadiacka brawura kozacka…
    zapomnieli o głównej natowskiej zasadzie – dekoncentracji lotnictwa.

    Teraz ukraińskie SU-24 stacjonują teraz po PGRowskich stodołach a startują z asfaltowej drogi dojazdowej do stodoły owej.
    Wnet ( bo Ukraińcy już stosowne ustawy dla Polaków wprowadzili) Twoi koledzy z jednostki latać tam będą na wrotach od tej stodoły.
    Polak potrafi… zwłaszcza ten z Akcji Wisła, gdy trzeba wspomóc братa to on poleci nawet i na drzwiach z 🤎 (od ukraińskiego wychodka) .

    A tak na poważnie, to bitwa o Donbas to jest ,,być albo nie być” dla Ukrainy, jeśli ją przegrają, to polecą (jak Hitler z spod Stalingradu) aż pod Lwów.
    Nie dziw się więc, że wyciągają już ostatnie rezerwy sprzętowe i WOT aż z pod Lwowa i pchają to wszystko co mają w stodołach na Donbaski front.

    Wiem, że jesteś anonimowy i zwisa ci co o Tobie pomyślą, ale takiej analizy sytuacji na froncie spodziewać się można po fanie komputerowych strzelanek.

    No chyba, że chcesz do naszego Kabaretu dołączyć. Masz talent komiczny mógłbyś grać z nami.
    Akurat na Waldorfa wakat mamy.
    Nie ma w tym ,,obciachu” skoro ,,największą armią w Europie” walczącą w standartach NATO dowodzi komik z kabaretu Kwartał 95 .

    No ale…

    Polubione przez 1 osoba

    • Analize – tą drugą, czytałem.
     Fanem strzelanek komputerowych, chyba nie. Gdbym miał czas to może bym grał w DCS, ale to mimo że symulacja – daleko jej do strzelanki. Ale czasu nie mam. A filmiki z tej symulacji – czasami sa bardzo pouczające. (Tak wiem, „to tylko gra”)
     Wiem że wojna jest nieobliczalna i że Ukraińcy rzucają co mają. I że zniszczenie sił rozproszonych – nie jest proste.
     No ale można by pomyśleć że to Rosjanie mają dominowąć nad polem bitwy. Oni mają wisieć nad wrogiem w głab na co najminej 10km od lini styczności wojsk. W tym wybranym rejonie – oczyścić i mieć przygotowane w powietrzu, nad obszarem siły SEAD (zwalczania obrony przecilotniczej). Wisieć tam i być na każde wezwanie z ziemi. A samoloty wroga – to powinny byc trzymane na dystans: 10km , 20km?
     W końcu to Rosjanie przeprowadzają operacje ofensywną, chyba jedną z najważniejszych w tej operacji specjalnej. I mogli by sobie pozwolić na izolacje pola walki, tylko tam, w tym wybranym rejonie.
     Tak czy nie? Chyba że nie są w stanie …

     Poza tym, ok ja rozumiem, że Rosjanie nie chcą, z definicji, równać miast z ziemią. Ale „trench warfare”? Jakie umocnienia „budowane przez 8 lat” , beton itp? No przecież te okopy nie uciekają. Chyba Rosjanie mają ich dokładne plany? I nie ma takiego umocnienia którego nie da sie zniszczyć skończoną ilością FAB-500. A jak nie – to FAB-1500. A jeszcze lepiej – precyzyjnie (KAB-500, KAB-1500).

     Gdyby to Amerykanie byli na ich miejscu, to po opanowaniu rejonu walki (zniszczeniu jakiś tam rakiet przeciwlotniczych), pojawiły by sie na dużej wysokości F-15E, lub B-52 lub B… jakieś tam (-1,2 nie wazne), zrzuciły by ze 100 – do 200 JDAM (.https://pl.wikipedia.org/wiki/Joint_Direct_Attack_Munition), 450 , 900kg bomby spadające z precyzją do 5m od celu. I nie byłoby prawie czego zdobywac … Teren pomiędzy, jakieś krzaczory i inne lasy oczyściłby bombami kasetowymi..
     Następnie drugą line… obrony… tak samo. Z trzeciej linii wróg by uciekł sam. Całość od początku do końca by zajęła… może z 3 tygodnie. Użycie sił lądowych … małe, moze symboliczne. Straty własne … może z 10- 20KIA. Dominacja w powietrzu – daje taką możliwość.

     Rosjanie – robią prawie to samo. Tylko że zamiast bomb 400 i 900 kg używają artylerii z pociskami po 40kg, spadającymi z dokładościa 10 może 20 może 30m. Trwa to całą wieczność , I aż takiego wrażenia nie robi na okopach i bunkrach betonowych. Wrażenie robi tylko krajobraz księżycowy.

     Polubienie

     • 🆕🔥🔥🔥Głowy nie można podnieść z okopu:
      rosyjska artyleria strzela w nich nonstop
      a ukraińscy jak szczury siedzą w norach okopów.🔥🔥.
      Video

      ***.
      Strategia Ukraińców, aby uniknąć dostania się pod artyleryjski młot, polega na ukrywaniu się w dziurze i paleniu papierosów przez cały dzień.
      Strach nawet wyjść w krzaki za potrzebą… pod siebie robią.
      .https://twitter.com/Blackrussiantv/status/1555503501106724864

      *****.
      To zły czas dla UA w Artemowsku (Bachmut)
      ..https://twitter.com/mdfzeh/status/1555504244635090944
      A kilka dni temu ISW amerykański Instytut Studiów nad Wojną (z Rosją)
      stwierdził, że Bachmut dla Rosjan jest nie do zdobycia…
      .https://english.nv.ua/nation/russians-have-little-chance-to-take-bakhmut-military-experts-reckon-50259722.html
      A Ty jak sądzisz?

      Polubione przez 2 ludzi

     • Bawienie się w jasnowidza, to marne zajęcie.
      Ale jeśli już to sądze że Rosjanie zajmą cały Donbas – włącznie z Kramatorskiem i Słowiańskiem.
      Na to wygląda. Pytanie – czy uda im sie to do końca roku (patrząc na to tempo).
      (No chyba że Ukraińcy – dostaną jakąś Wunderfafe, coś co zmieni układ sił. HIMARS-y mogły by być czymś takim, gdyby było ich więcej. Tak z 10x. + rakiety dalszego zasięgu. Może jakies systemy p-lot. A może wszystko po trochu.)

      I pytanie jaki będzie po tym wszystkim stosunek sił czy Rosjanie będa mieli czym i czy będa mieli ochotę iść dalej. Jakie będa mieli rezerwy i czy będa chcieli to użyć. To samo pytanie do Ukraińców. Co dostaną i czy będzie wola walki.
      Ja myśle ze po Donbasie, wszyscy będą mieli dość. Rosjanie oddazą pare km na południu (dobrowolnie, coś co zdobęda i oddadzą), i ustala jakiś rozejm. Nie wiem czy ten rozejm przeżyje prezydent Ukrainy i jego ekipa (jego najwięksi wrogowie czają sie za rogiem)
      No i do następnego razu, za gdzieś rok, max 2.

      No chyba że wydarzy sie coś nie przewidywalnego, jakaś mobilizacja w Rosji, właczenie państw zachodnich, Białorusi. Nie wygląda na to – ale kto wie.

      Polubienie

     • Za późno.
      ,,Okno Możliwości” kontrofensywy Ukrainie właśnie się zatrzasnęło.

      ,,Artyleria zdobywa teren, piechota go zajmuję.”
      Napoleon.

      Nawet gdyby Zachód dał jej wszystko co ma
      łącznie z obsługą armat, nic to nie nie zmienia,
      po prostu jest już za późno.

      Ukraina w okopach Donbasu straciła piechotę,
      by ją odtworzyć, trzeba by naród wziąć za mordę
      a do tego potrzeba Stalina.
      Niestety, ale Zeleński w niczym go nie przypomina.

      Polubione przez 1 osoba

     • Ad Ukraina straciła piechotę w okopach Donbasu

      A ci co przeżyli, wojny mają dość, chcą wrócić do domu.
      Stracili morale, to nie są już żołnierze…
      Nawet jak ich rozformują i dołączą do jednostek stojących w odwodzie, do ataku na Chersoń to je tylko zainfekują defetyzmem.
      ***.

      Bojownicy 56. Brygady Sił Zbrojnych Ukrainy (niektórzy nawet w cywilnych szortach) przemawiają do głównego klauna Kijowa
      Odmawiają wykonania rozkazów , które skazują ich na pewną śmierć.
      .https://twitter.com/ILRUSSO1/status/1555558741436678144
      To nie jest pierwszy przypadek nieposłuszeństwa, kilka już wcześniej się pojawiły a teraz narastają one w ukraińskiej armii lawinowo.

      Polubienie

  • A mówiłem …
   Zanim zaczniesz swoje dyrdymały o Jankesach:
   ,,Gdyby to Amerykanie byli na ich miejscu, to po opanowaniu rejonu walki…”
   Praca pracą, ale rób to tak, by nie tracić na swoim prestiżu i autorytecie

   Amerykanie zdobywali Mosul z rąk ISIS aż osiem i pół miesiąca
   od 17 pażdziernika 2016 do 9 lipca 2017 roku , mimo tego, że był to konflikt niesymetrycżny .
   ISIS nie miało lotnictwa , satelitarnego zwiadu, dronów, Javelinów i owych superduper HiMARSów

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Mosul_(2016%E2%80%932017)

   A jak walczono o Rakkę – stolicę ISIS w SYRII taktownie nie wspomnę …
   nie przepadam kopać leżącego… nawet jeśli to Jankes.

   Działania zbrojne zaczęły się 6 czerwca a skończyły 17 października,
   miasto od 20 tys bomb znikło z powierzchni ziemi… a ruiny fosforem wypalone

   https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQMICrGLglgmmG8ehXMe_VttBUFRuHbGmXEOA&usqp=CAU
   .
   Koalicja pod przewodnictwem USA zbombardowała wschodnią dzielnicę al-Mashalab w mieście Rakka białym fosforem, na zdjęciu widać następstwa.

   .https://www.wykop.pl/cdn/c3397993/link_q5FIXPGaMbKgD4C1ExVfAHEEKlVqaPQH,w1200h627f.jpg

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.