Wojna już nie domowa na Ukrainie 08.08.2022r.- 2603 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 173).


„Niemy krzyk”– dzień 807.

Kijów uważa, że ​​najpóźniej do połowy września walki na Ukrainie muszą zakończyć się całkowitą klęską Rosji. 

Taki można wyciągnąć wniosek, zdaniem Politico, ze zdumiewającego oświadczenia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego skierowanego do amerykańskiej delegacji Kongresu, która przybyła do stolicy kraju. 

Według prezydenta Ukrainy nadchodzący sierpień musi być pod tym względem decydującym miesiącem. W związku z tym wygląda na to, że prezydent Ukrainy po powrocie ze Sztabu Generalnego USZ, gdzie podwładni Zełenskiemu generałowie, przestawiając mu ściśle tajne mapy, ucieszyli go zachęcającymi danymi dotyczącymi możliwości ofensywnych USZ, które nagle wzmocniły swoje siły.  

Niestety, ale do niczego takiego nie doszło, tyle tylko, że „Ze” ponownie zajął się swoim zwykłym zajęciem: wyłudzaniem od zachodnich partnerów nowych partii broni i pieniędzy.

Miesiące zimowe zbliżają się wielkimi krokami. Niższe temperatury i ostrzejsze warunki spowolnią walki do fazy wyczerpującej wojny na wyniszczenie, na której głównie skorzysta Rosja. Większe wsparcie obecnie będzie bardziej korzystne niż gdy siły koalicji rosyjskiej zajmą kolejne tereny, niszcząc przy okazji ducha walki nawet u najbardziej zbanderyzowanych ukraińców.

Zima jest dla Zełenskiego ostatnią tymczasową linią obrony

I nie chodzi tu o czysto militarny aspekt perspektyw ukraińskiej kontrofensywy, ale również o bardzo poważną kwestię finansowych problemów Ukrainy. Ponieważ do prowadzenia wojny potrzebne są trzy rzeczy, a mianowicie: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze.

Dosłownie następnego dnia po żałobnym przemówieniu prezydenta przed amerykańskimi kongresmenami nagle ogłoszono bankructwo najpotężniejszej gospodarczo firmy na Ukrainie, Naftohazu. Bankructwo było spowodowane tym, że firma ta nie była w stanie spłacić trzyletnich euroobligacji w wysokości 335 mln dolarów wraz z odsetkami. Oczywiście Zełenski mógł nie wiedzieć o zbliżającym się upadku.

Najbardziej niezwykłe jest to, że Naftohaz wciąż ma niezbędne finanse. Ale rząd Ukrainy zabronił szefom firmy wysyłania ich za granicę. Dlaczego? Ano dlatego, bo w „państwo nie ma ani grosza”, a więc jest gołe i nie wesołe. A zatem, godne pożałowania resztówki, niech lepiej spoczywają w sejfach w Kijowie. Będą pod ręką, w przypadku bankructwa nie jednej firmy, ale całego państwa u’kraińskiego.

Co oczywiście zbliża się niemiłosiernie, bo. Zachód już daje sygnały, że aby zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne wraz z nadejściem chłodów, będzie musiał po prostu wycofać się na z góry upatrzone pozycje, pozostawiając Ukrainę twarzą w twarz w konfrontacji z Rosją.

Tak więc 22 lipca minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Berbock dokonała nieoczekiwanej prognozy:

„Jeśli Rosja całkowicie odetnie dostawy gazu, w ogóle nie będziemy w stanie udzielić Ukrainie żadnego wsparcia, ponieważ będziemy zajęci (w kraju- dopisek mój) zamieszkami społecznymi!”.

Ponadto okazało się, że z tych samych powodów, jednocześnie z upadkiem Naftohazu, rząd „zespołu Ze” wysłał inne kontrolowane przez siebie duże ukraińskie korporacje państwowe: Ukrawtodor i Ukrenergo, wpuścił w kanał, bo polecono im również rozpocząć negocjacje z wierzycielami w sprawie odroczonych płatności.

Ale dlaczego te negocjacje zakończyłyby się bardziej pomyślnie niż z Naftohazem, który już upadł na samo dno? 

Dla którego międzynarodowe rynki finansowe zostały teraz, z powodu nagłej niewypłacalności, zamknięte w sytuacji, gdy podziemne magazyny gazu wielkiego kraju są prawie puste.

W odpowiedzi Naftohaz, gniewnie odpowiedział: jeśli tak, to uważa, że ​​Gabinet Ministrów Ukrainy, zakazując spłacania długów, faktycznie wziął na siebie pełną odpowiedzialność za zebranie środków potrzebnych do importu gazu ziemnego do ogrzewania sezon 2022/2023. W tej sytuacji Naftohaz, po prostu- nie bierze za sytuację braku gazu w zimę,żadnej odpowiedzialności.

Premier Denis Szmyhal natychmiast dokonał ze strachu czegoś zupełnie niewyobrażalnego, najwyraźniej złamanego ciężarem, który na niego spadł. Otóż 26 lipca ogłosił, że jego rząd (nie uwierzycie!) zatwierdził apel do przywódców USA o niespotykaną dotąd „pożyczkę na gaz”. Każdy kto się orientuje w niuansach takiej prośby, zdaje sobie sprawę, że będzie to kosztowało bardzo słono odbiorców gazu na Ukrainie, bo nie tylko trzeba będzie zapłacić za drogi gaz, ale również za wysokie odsetki kredytów bankowych.

Jednym słowem, nadchodząca zima jest nie tylko dla Kijowa, ale dla wszystkich wrogów Rosji, diabelnie ciężkim wyzwanie . Dlatego Zełenski poprosił kongresmenów, aby jakoś przyczynili się do pokonania Rosji przed zimą. 

Ale jak to się ma ze sprawą postępów wojskowych Ukrainy na froncie?

Od dawna już wiadomo- i jest to oczywiste, gdzie z punktu widzenia Sztabu Generalnego USZ należy odwrócić losy wojny- w regionie Chersonia.

Nie jest też wielką tajemnicą, co zamierzają zrobić USZ:

Po pierwsze, zniszczyć lub przejąć pod stałą kontrolę ognia oba rosyjskie przeprawy przez Dniepr, szczególnie szeroki w dolnym biegu- ogromny most Antonowski i około 30-metrowy wąski most nad śluzą przy tamie elektrowni wodnej Kachowka. 

Po drugie, gdzie będzie można -przebić się przez 125-kilometrowy obwód przyczółka, w rzeczywistości okrążając rosyjską grupę liczącą około 10 000 osób w regionie Chersonia na prawym brzegu Dniepru. I to, bez możliwości wycofania się na własny, lewy brzeg. Tylko pływając i na łodziach pod ostrzałem artyleryjskim, rakietowym i lotniczym. Czyli popełniając zbiorowe samobójstwo.

O tym, że proces „przełomowej kontrofensywy” na prawym brzegu, ze strony Kijowa, wydaje się już być rozpoczęty, świadczą regularne ataki rakietowe USZ na most Antonowski oraz tamę w pobliżu elektrowni wodnej Kachowka. Jak również zniszczenie 23 lipca mostu w Dariewce na rzece Ingulec, które faktycznie podzieliło grupę sił rosyjskich na dwie części pod względem transportu: część południową z miastem Chersoń i część północną od Ingulca w obwodzie Krzywy Róg regionu dniepropietrowskiego.

Czy jest to poważna sprawa? 

Bez wątpienia. 

Ale, jeśli spojrzeć na bitwę rozpoczynającą się na prawym brzegu oczami zwykłego oficera piechoty USZ, już to nie jest takie oczywiste. 

Rozmowa na ten temat została opublikowana przez jedną z kijowskich publikacji internetowych.

Przytoczę tylko najważniejsze fragmenty, z których można wyczytać rzeczywistą sytuację w wojskach ukraińskich, jakoby będących w pełni przygotowanymi do kontrataku:

„Teraz stoimy za Mikołajewem. To, co ciągle mówią, to to, że ofensywa ma się rozpocząć, a nawet się zaczęła, delikatnie mówiąc, nie ma żadnych podstaw. Rosjanie skoncentrowali się konkretnie na naszym sektorze sił frontowych, których siły znacznie przewyższają nasze. Zarówno pod względem liczebności personelu, jak i przede wszystkim pod względem liczby sztuk artylerii, czołgów i innych dobrych rzeczy. Co więcej, w niektórych rejonach nasze wojska wycofały się. Na krótki dystans– do 10 kilometrów. W języku sztabowym nazywa się to ‚wyrównywaniem frontu’.

-Każdego dnia nasze pozycje są pod ciągłym ostrzałem, są dni, kiedy nie ma możliwości wydostania się na powierzchnię. Siedzimy całymi dniami w piwnicach i ziemiankach, tak gęsto leci… Są straty. I poważny. Około pięciu do dziesięciu ‚200 i 300 w naszym oddziale każdego dnia, w różnych proporcjach. W zależności od tego, gdzie upadły.

-Rosjanie mają szczególnie dużą przewagę w liczbie artylerii na kilometr pozycji. Mają dużo dział samobieżnych i MLRS. Przy jednym z naszych wyrzutni- dziesięć po drugiej stronie. Ogólnie rzecz biorąc, kierunek Chersoński jest teraz ciągłą wojną pozycyjną, obie strony zagrzebują się coraz głębiej w ziemi, nie ma zwrotnych przebić i ataków, przynajmniej w naszym sektorze.

-Jest bardzo gorąco, szybko pijemy wodę, jest jej za mało. W samym Mikołajewie jest problem z wodą pitną– z kranów płynie techniczna, słona woda. Woda była doprowadzana do rurociągu bezpośrednio z rzeki. Z resztą nie ma problemów- żywność i sprzęt, żywność importowana, podstawowy sprzęt jest.

-Jest problem ze zmęczeniem psychicznym. Praktycznie nie ma rotacji personelu, w wielu jednostkach brakuje nawet 40 procent z powodu strat i chorób. Dlatego wielu żołnierzy, którzy spędzili miesiąc lub więcej na przodzie frontu, męczy się, traci morale i szuka sposobów, aby przejść na tyły. Niektórzy nawet odmawiają powrotu na pierwszą linię pozycji. Co dziwne, najbardziej stabilni psychicznie są żołnierze w wieku 40 lat i starsi, którzy służyli w latach 90-tych lub 80-tych.

-Co do kontrofensywy. To jest możliwa. Co więcej, komunikacja Rosjan przez Dniepr jest podatna na ataki, a nasza artyleria już do nich strzela. Aby jednak iść naprzód, konieczne jest zapewnienie wyższości zarówno pod względem siły roboczej, jak i przede wszystkim siły ognia. W tej chwili tak nie jest.”

Czy sam Zełenski czyta takie rewelacje z okopów?

 A skoro czyta, to jak ma nadzieję na „zimową klęskę Rosjan”?

Ale w jednym ma rację: mrozy nie są już odległe i jeszcze kilkanaście tygodni jak pojawią się nocne przymrozki. A Zachód nawet nie ukrywa, że ​​obowiązującym hasłem w tym okresie będzie: „Ratuj siebie, kto może!”, albo inaczej: „Brać nogi za pas”.

Kijów jednak zdecydowanie nie może tego zrobić, bo gdzie ucieknie. W narkotyczny sen, czy też przyłączając się do Polski? Bo przecież innych sensownych możliwości już nie ma.

Dostrzega się to zarówno tam, jak i w Moskwie, a także w Waszyngtonie i Brukseli. To spowodowało okrzyki rozpaczy prezydenta Ukrainy i jego premiera, bo ich los już został przesądzony.

Tym sposobem, po raz kolejny możemy się przekonać, ile warte są słowa Zachodu, który praktycznie doprowadził do unicestwienia państwowości ukraińskiej.

Obyśmy, My- jako następni w kolejce, tego samego problemu nie doświadczyli.

*

Popołudniowa (07.08.2022r.) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne uderzyły w tymczasowe punkty rozmieszczenia 3 brygady gwardii narodowej Ukrainy w Charkowie.  Według departamentu zginęło ponad 100 nacjonalistów. Ponadto Ministerstwo Obrony zwróciło uwagę, że reżim kijowski ze względu na duże straty podejmuje działania mające na celu uzupełnienie braków kadrowych, m.in. przedterminowe wysyłanie nieprzeszkolonych żołnierzy na linie frontu.

Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne zaatakowały tymczasową lokalizację jednostek 72 brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) w Artemowsku w Donieckiej Republice Ludowej. Poinformował na briefingu oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał broni Igor Konaszenkow. Zaznaczył, że w wyniku strajku zlikwidowanych zostało do 130 żołnierzy oraz zniszczono osiem pojazdów i pojazdów opancerzonych.

Ponadto precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza uderzyły w tymczasowe miejsce baterii haubic 95 samodzielnej brygady szturmowej USZ we wsi Dzierżyńsk w Donieckiej Republice Ludowej.

Straty Kijowa wyniosły 70 żołnierzy, ponadto zniszczono trzy samobieżne stanowiska artyleryjskie „Gwoździk” i cztery pojazdy wojskowe.

„Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne zaatakowały pozycje Ukraińskich Sił Zbrojnych w Charkowie, w wyniku czego zginęło ponad 100 nacjonalistów”– dodał przedstawiciel Ministerstwa Obrony.

„W mieście Charków, na terenie TZCz-3 (elektrociepłowni- dopisek mój) i Ogrodu Karpowskiego, w wyniku nalotów rosyjskich sił powietrznych na punkty tymczasowego rozmieszczenia 3 brygady gwardii narodowej zginęło ponad 100 nacjonalistów”wyjaśnił Konaszenkow.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podkreśliło, że reżim w Kijowie ponosi duże straty, w związku z czym ranni, którzy nie przeszli pełnego kursu rehabilitacji, trafiają na linię frontu.

„Z powodu wysokich strat reżim Zełenskiego podejmuje działania mające na celu uzupełnienie braków kadrowych formacji ukraińskich w strefie walk w Donbasie. W ten sposób podjęto decyzję o wcześniejszym wysłaniu na linię frontu zmobilizowanych obywateli, którzy rozpoczęli szkolenie w ośrodku szkoleniowym 72 brygady zmechanizowanej w mieście Biełaja Cerkow w obwodzie kijowskim. Wraz z nimi wysyłani są również ranni, którzy byli w szpitalach, nie czekając, aż ukończą pełny cykl rehabilitacji po urazach”– powiedział Konaszenkow.

Rosyjskie lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe lotnictwo, oddziały rakietowe i artyleria w ciągu dnia uderzyły w trzy stanowiska dowodzenia, a także w siłę roboczą i sprzęt wojskowy USZ w 173 okręgach.

Zniszczono wyrzutnię systemu rakiet przeciwlotniczych Buk-M1, pięć składów amunicji, a także arsenał w obwodzie mikołajowskim.

W ramach walki przeciwbateryjnej zostały zniszczone: cztery zestawy systemu MLRS Grad , dwa stanowiska dział Msta-B i działo Hiacynt-B.

Rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły osiem ukraińskich dronów i przechwyciły jedną wyrzutnię rakiet w rejonie Charkowa w ciągu jednego dnia. 

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej w celu ochrony Donbasu 263 wrogie samoloty, 145 śmigłowców, 1701 bezzałogowych statków powietrznych, 362 systemy rakiet przeciwlotniczych, 4262 czołgi i inne bojowe wozy opancerzone, 789 wozy bojowe wieloprowadnicowych systemów rakietowych , 3273 sztuki artylerii polowej i moździerza oraz 4756 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

W nocy z niedzieli na 7 sierpnia wojska ukraińskie rozpoczęły atak przy użyciu MLRS Huragan na teren elektrowni atomowej w Zaporożu

Jak poinformowano RIA Nowosti w wojskowo-cywilnej administracji Energodaru, fragmenty spadły nie dalej niż 400 metrów od działającego bloku energetycznego stacji.

„W dotkniętym obszarze znajdował się obszar suchego składowania wypalonego paliwa jądrowego oraz stanowisko automatycznej kontroli sytuacji radiacyjnej. Uderzające elementy uszkodziły budynki administracyjne i przyległy teren magazynu. Należy zauważyć, że od miejsca upadku pocisków odłamkowych i samego silnika rakietowego do działającej jednostki napędowej jest nie więcej niż 400 m”– zauważył rozmówca agencji.

Wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że zgodnie z międzynarodową konwencją przyjętą rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ Moskwa uważa ostrzał elektrowni atomowej przez Kijów za akt nuklearnego terroryzmu.

„Podkreślamy, że to nie pierwsza taka prowokacja reżimu kijowskiego w obiektach niebezpiecznych radiacyjnie. Ostrzał na terytorium elektrowni jądrowej Zaporoż przez ukraińskie grupy zbrojne jest celowy i regularny, stwarzając realne zagrożenie dla bezpieczeństwa nuklearnego nie tylko na Ukrainie, ale także w Europie”– generał pułkownik Michaił Mizincew, szef rosyjskiej Międzyresortowej Komendy Koordynacyjnej ds. Humanitarnych, Centrum Kontroli Obrony Narodowej.

Poza tym, przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 62 fakty ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

Prowadząc ostrzał w rejonie Doniecka wróg użył: MLRS „Huragan” i „Grad” oraz artylerii 155 i 152 mm.
Na w rejonie Jasinowatej: artyleria 152 mm.
Na odcinku Gorłowskim: artyleria 155, 152 i 122 mm oraz moździerze 120 mm.

W wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 425 jednostek różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazły się obszary jedenastu miejscowości republiki:

Donieck, a w nim dzielnice: Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska i Piotrowski, a także Gorłówka, Gołmowski, Metalist, Zajcewo, Nowobachmutówka, Nowosiełowka, Pantelejmonowka, Jasinowata, Makiejewka i Jelenowka.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informacje o śmierci 3 cywilów w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku

Rany o różnym stopniu nasilenia otrzymało 15 cywilów- mieszkańców dzielnicy Kirowskiej, Kujbyszewskiej, i Piotrowskiej- w Doniecku oraz w Czerwonogwardiejskim rejonie Makiejewki.

Uszkodzonych zostało 25 budynków mieszkalnych w dzielnicach Kirowskiej, Kujbyszewskiej, Kijowskiej i Piotrowskiej- w Doniecku oraz w Czerwonogwardejskim rejonie Makiejewka i w miejscowości Gołmowski, a także 3 obiekty infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 08 серпня 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

100 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 08.08.2022r.- 2603 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 173).

 1. „Kiedy cywile w swoich domach są używani do celów wojskowych, stają się uzasadnionymi celami uderzeń wojska” .
  „Ukraina wciąż tak robi. Teraz nawet Amnesty International nie może sobie z tym poradzić. Ilekroć widzisz zdjęcia zniszczonej ukraińskiej szkoły lub szpitala, zawsze pytaj – kto był w środku?”…

  .https://twitter.com/mission_russian/status/1555962879563669507?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1555962879563669507%7Ctwgr%5Ef16c06f827bf3a3b43195f9ec3701623ef549fd8%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwydarzenia.interia.pl%2Fraporty%2Fraport-ukraina-rosja%2Faktualnosci%2Fnews-strona-rosyjska-reaguje-na-raport-amnesty-international-cytunId6207565

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem przypomniał o sobie wyjątkowy „zwyrol” nawet jak na warunki ukraińskie czyli były oficer MSW Ukrainy, były „dowódca” tzw. Roty Specjalnej MSW Ukrainy ‚Tornado” (wczesniej znanej jako tzw. baon ochotniczy „Szachtiorsk”) Rusłan Oniszczenko. Monstrum to (wraz z grupa podobnych jemu „towarzyszy broni” z tej samej „jednostki”) odsiadywało wyrok skazane przez ukraiński sąd za wyjatkowe odrażajace zbrodnie, w tym m.in zabójstwa i gwałty w tym także na dzieciach, co ujawniła „aktywistka kijowskiego majdanu” Tatiana Czernowoł. Po „inwazji FR” został on zwolniony z więzienia dzieki poręczeniu ukraińskiego polityka i „dysydenta z czasów ZSRR” Stepana Chmary. Wywołało to jednak sprzeciw nawet wśród ukraińskiej opinii publicznej zaniepokojonej tym ze taka kreatura znowu moze dostać bron w swoje brudne łapska. Dlatego władze w Kijowie ofcijalnie poinformowąły ze w żadnym wypadku nie trafi on na front, a sam degenerat Oniszczenko informuje ze zajmuje sie „dziłalnościa wolontariacka” w jednej z „fundacji” zajmującej się „zbiórka pieniedzy dla ukraińskiej armii”;
  https://strana.today/news/402793-eks-komandir-tornado-ruslan-onishchenko-reshil-stat-volonterom.html

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Podobnie jak sąsiedni Słowiańsk również w Kramatorsku w obwodzie donieckim w nowym sezonie grzewczym nie będzie ogrzewania, a nawet wody. Jak poinformował burmistrz Kramatorska jest to skutek bliskosci frontu i wynikających z tego ciągłych ostrzałow. Ostrzegł takze tych którzy i tak chcą pozostać w mieście, ze może nie być także prądu gdyż już teraz jest on dostarczany do miasta „drogą awaryjną”;
  https://strana.today/news/402806-mer-kramatorska-honcharenko-rasskazal-kak-zhivet-horod-pod-obstrelami.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Brytyjski tabloid „Daily Star” ujawnił w jaki sposób Ukrainki „zagrzewaja do walki o samostijną” ukraińskich żołnierzy. Cytat ‚Żołnierze na Ukrainie otrzymują wsparcie od swoich kobiet, które wysyłają gorące nagie zdjęcia walczącym z Władimirem Putinem na linii frontu…Mowa o kanale Telegram…który stworzyła 39-letnia psycholog Anna Rymarenko…Kanał ma ponad 4000 subskrybentów, codziennie publikowanych jest tam anonimowo około 100 zdjęć erotycznych…Twórcy kanału telegram mówią, że mówa jest tylko o artystycznych zdjęciach erotycznych, a nie o pornografii. Wśród jego subskrybentów są nie tylko wojskowi, ale także wolontariusze, członkowie obrony terytorialnej…Według Anny Rymarenko „zwraca to seksualność i miłość” narodowi, który został pozbawiony obu po inwazji Rosji”…
  https://strana.today/news/402809-ukrainki-shljut-svoi-obnazhennye-foto-dlja-voennykh-v-telehram-kanale.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Tymczasem doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podoljak w wywiadzie dla francuskich mediów ogłosił ze Ukraina będzie gotowa do rozmów pokojowych z Kremlem, nie po pokonaniu sił rosyjskich i wypędzeniu ich z terytorium Ukrainy (o czym m.in stale opowiada Zełenski) ale po zadaniu Rosji „kilku waznych porażek taktycznych”. Niestety nie wyjaśnił jednak na czym owe „taktyczne porażki” miały by polegać;
  https://strana.today/news/402818-podoljak-nazval-uslovie-ukrainy-dlja-sohlasija-na-mirnye-perehovory.html

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Turecki przemysł obronny patrzy na ekspansję eksportową, gdy rząd pokonuje scenę geopolityczną.
  *
  ANKARA, Turcja — Sprzedaż w Turcji w sektorze obronnym i lotniczym wzrosła dziesięciokrotnie w ciągu ostatnich dwóch dekad, przy czym eksport sektora wzrósł o prawie 1200%, według danych opublikowanych 3 maja przez jedną z krajowych organizacji patronackich.

  [wybrane fragmenty dotyczące Ukrainy]

  W 2019 roku producent dronów połączył siły z ukraińskim państwowym organizacją eksportu broni Ukrspecexport, aby pracować nad technologią dronów w tym kraju. Dzięki tej współpracy Baykar miał nadzieję nabyć od Ukrainy silniki turbośmigłowe z rodziny MS-500V-S, które generują moc hamowania 950-1050 koni mechanicznych, a także silniki turbośmigłowe z serii AI-450C, które zapewniają moc hamowania 450-630 koni mechanicznych dla drona Akinci.
  W 2021 r. Baykar zabezpieczył grunty na Ukrainie pod budowę centrum testowania, szkolenia i konserwacji, a także fabryki systemów dronów TB2. Ale inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego zablokowała te plany.

  Chociaż firma nie ujawni dokładnej lokalizacji planowanego projektu, powołując się na względy bezpieczeństwa, źródła branżowe poinformowały Defence News, że ziemia znajduje się wokół Charkowa i Doniecka, które były celem rosyjskich ataków.

  „Takie plany koprodukcyjne między Turcją a Ukrainą zostały odroczone w nieskończoność. Należy się spodziewać poważnych opóźnień, które w niektórych przypadkach mogą zająć lata”, w zależności od przebiegu inwazji rosyjskiej – powiedział Eksi.

  .https://www.defensenews.com/top-100/2022/08/08/turkeys-defense-industry-eyes-export-expansion-as-government-navigates-geopolitical-stage/

  Komentarz:
  Turcy zainwestowali w tereny , które akurat Rosja ma zamiar sobie podporządkować.
  A to stąd te ,,przecieki” z tureckiej prasy o wspólnej produkcji dronów Bayraktar z firmami z Rosji.
  Zapewne Bayraktar w sytuacji, gdy Ukraina ma być zdemilitaryzowana, ma nadzieję też, teraz od Rosji, nabyć silniki turbośmigłowe dla swego drona Akinci, bo Rosjanie opracowali i wdrożyli już do produkcji analogi ukraińskich silników turbośmigłowych.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Jak donoszą media, kanadyjska firma Telemus Systems Inc. ogłosiła bankructwo w związku z embargiem na dostawy podzespołów dla tureckich bojowych bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar TB2.

   .Kanadyjskie spółki oprócz wspomnianych systemów optoelektronicznych dla dronów Bayraktar TB2 i Anka dostarczały także silniki lotnicze. za ich dostawy odpowiadała austriacka spólka Rotax, która jest jednak częścią kanadyjskiej firmy Bombardier Recreational Products.
   Na analogiczne sankcje zdecydowała się także niemiecka zbrojeniówka, co stanowiło znaczący cios dla producenta tych bezzałogowców, czyli tureckiej spółki Baykar Makina i Turkish Aerospace Industries (TAI).
   Sankcje okazały być jednak obosieczne i dotknęły także kanadyjskie spółki, a w przypadku wyżej wymienionej doprowadziły do utraty głównego klienta i większości dochodów, a w konsekwencji do jej upadku.
   .https://defence24.pl/przemysl/kanada-antytureckie-sankcje-przyczyna-bankructwa-producenta-elektroniki-dla-dronow

   ****.

   Producent Bayraktarów testuje nowego drona. Ma ukraińskie silniki

   Haluk Bayraktar, prezes firmy Baykar Makina, przekazał, że bezzałogowe statki Akıncı posiadają ukraińskie silniki, produkowane w szczególności przez przedsiębiorstwa Motor Sicz oraz Iwczenko-Progress ZMKB. Warto nadmienić, że wersja A korzystała z dwóch turbośmigłowych silników Iwczenko-Progress AI-450S o mocy 450 KM każdy.

   Co ciekawe, nie jest to pierwsza współpraca ukraińskich producentów z turecką firmą. Jak pisaliśmy na łamach WP Tech, jednosilnikowa maszyna o nazwie Bayraktar Kızılelma ma zostać wyposażona w silniki turbowentylatorowe AI-322F lub AI-25TLT dostarczone przez Iwczenko-Progress. Mają one pozwolić dronowi na osiągnięcie prędkości maksymalnej 800 km/h.

   .https://tech.wp.pl/producent-bayraktarow-testuje-nowego-drona-ma-ukrainskie-silniki,6758544074762848a

   Komentarz:
   Z Kanadyjczykami współpraca im nie wyszła …
   z Ukraińcami ? 🙄 chyba w plecy…widłami
   więc szukają teraz współpracy z Rosjanami.

   Polubione przez 6 ludzi

 7. Popularny ukraiński dziennikarz Dmytro Gordon niedawno oskarżony (wraz ze swoim znajomym ukraińskim politykiem Ihorem Smeszko nota bene byłym szefem SBU) przez SBU o „zdradę’ i „współprace z rosyjskimi specsłuzbami” pokazał sie na ulicy w Kijowie z doradcą szefa Biura Prezydenta Ukrainy Ołeksijem Arestowiczem;
  https://strana.today/news/402825-hordon-i-arestovich-pohuljali-v-tsentre-kieva-foto.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • A wiesz, że Gordon był w tą noc na granicy z Polską?

   *****.
   Dziennikarz Dmitrij Gordon chciał nocą uciec z Ukrainy. Około północy próbował przekroczyć granicę do Polski przez punkt kontrolny. Gordon miał pozwolenie by opuścić Ukrainę, ale odmówiono mu bez wyjaśnienia.
   Wcześniej okazało się, że Gordon może wkrótce zostać oskarżony o zdradę stanu na rzecz Rosji.
   Uważa te informacje za niewiarygodne i nazywa je niedorzecznymi..

   .https://twitter.com/colonelhomsi/status/1556580652182634497

   Komentarz::

   Chyba szuka poparcia u Arestowicza
   Upolował go na mieście, albo Arestowicz się zabezpieczał, dając służbom do zrozumienia, ze to nic szczególnego, nic tajnego.

   Polubione przez 4 ludzi

 8. Co dalej z ukraińskim zbozem eksportowanym przez Morze Czarne w ramach tzw. umowy zbozowej. BBC poinformowało że ukraińskiej kukurydzy którą do Libanu przywiózł pierwszy odprawiony w ramach tej umowy statek nie chce odebrać kupiec która ja wczesniej zamówił. Jak poinformowała Ambasada Ukrainy w Libanie powodem takiej decyzji jest opóźnienie w realizacji dostawy wynoszące aż 5 miesiecy, ładunek miał bowiem wpłynąc z Ukrainy 24 lutego. Obecnie statek cumuje u wybrzezy południowej Turcji, strona ukraińska poszukuje chetnych na zakup jego ładunku…
  https://strana.today/news/402833-pokupatel-otkazalsja-priobretat-pribyvshuju-v-livan-ukrainskuju-kukuruzu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Przygotowania do kontrataku Sił Zbrojnych Ukrainy, prawdopodobnie w rejonie Chersoniu.
  Motocykle, quady, taczanki rzemieślnicze zrobione z „Humvee” i SUV-y..
  .https://twitter.com/colonelhomsi/status/1556502714380599297

  Komentarze

  Nawiasem mówiąc, kiedyś ten kraj produkował pojazdy opancerzone, lotnictwo i statki kosmiczne, a teraz jakieś wózki dziecięce.

  ***.
  Coraz bardziej zaczynają przypominać islamskie watahy ISIS
  .https://img.europapress.es/fotoweb/fotonoticia_20151201221348_1200.jpg
  ***.
  Dlaczego islamskie?
  Miałeś na myśli, że neonaziści z Ukrainy stali się muzułmanami?

  ****.
  A mnie się oni kojarzą z Mad Max’em,
  Scenarzysta był wizjonerem, na dwadzieścia lat naprzód przewidział atak ukraińskiej armii
  i Azowca z tryzubem w szahidmobilu na czele


  .

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Powiało grozą dla…Afryki, gdyż właśnie na kontynencie Waszyngton chce „rozwijać demokrację”. Cytat „Nowa strategia USA dla Afryki koncentruje się na pomocy w rozwoju demokracji na kontynencie…Zostało to ogłoszone 8 sierpnia przez wyższego urzędnika administracji podczas briefingu telefonicznego…Według niego dokument nakreśla cztery główne cele: rozwój demokracji, kultywowanie otwartego społeczeństwa, powrót do zdrowia po pandemii, stwarzanie szans dla gospodarki.
  Strategia została opracowana przez wyspecjalizowanych ekspertów i placówki dyplomatyczne USA w regionie. Jednocześnie dokument nie opisuje relacji Afryki z Rosją i Chinami. Urzędnik wyjaśnił, że strategia koncentruje się na relacjach USA z regionem”;
  https://strana.today/news/402858-ssha-razrabotali-novuju-stratehiju-v-otnoshenii-afriki.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Władze w Kijowie wywołają nowa „afere antysejsmistyczną”? Cytat „Rząd Ukrainy planuje zakazać pielgrzymowania chasydów do Humania…Według źródeł powodem jest niemożność zapewnienia bezpieczeństwa z powodu rosyjskich ataków rakietowych. Ale ostateczna forma wdrożenia tej decyzji nie została jeszcze wybrana: przez siły MSW czy zakaz przekraczania granicy dla tradycyjnych 30 tys. pielgrzymów…Temat bezpieczeństwa w Humaniu porusza także Ambasada Ukrainy w Izraelu…„W Humaniu odnotowano trafienie rosyjskiego pocisku, które spowodowało szkody w infrastrukturze cywilnej. Gdyby takie ataki Rosji miały miejsce w miesiącu Tiszri, mogłyby doprowadzić, nie daj Boże, do wielu zgonów wśród Żydów odwiedzających Humań z całego świata” stwierdził ambasador Jewhen Kornijczuk, według strony ambasady [Ukrainy] na Facebooku”;
  https://strana.today/news/402851-khasidy-ne-smohut-posetit-uman-iz-za-vojny-v-ukraine.html

  Polubione przez 5 ludzi

 12. W temacie dozbrajania Ukrainy. Według przedstawiciela Pentagonu (cytat) „Dostawy myśliwców F-16 na Ukrainę nie są uwzględnione w bliższej perspektywie”;
  https://strana.today/news/402859-ssha-ne-planirujut-postavki-kievu-istrebitelej-f-16.html
  Z kolei zastępca szefa Pentagonu Colin Kahl poinformował że „Ukraina ma już wystarczająco dużo zachodnich systemów rakietowych wielokrotnych wyrzutni HIMARS” i że teraz będzie priorytetem dostarczanie amunicji do nich;
  https://strana.today/news/402861-ssha-schitajut-chto-u-ukrainy-uzhe-dostatochno-zapadnykh-rszo-tipa-himars.html

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Sinehubow poinformował że „w wyniku ostrzałow” uszkodzona została jedna z miejskich elektrociepłowni dostarczajacych ogrzewanie i ciepła wodę do 1/3 miasta. Cytat „Według gubernatora władze regionu wystąpią do Gabinetu Ministrów z prośbą o jak najpełniejsze odtworzenie infrastruktury krytycznej miasta w celu przygotowania jej do sezonu grzewczego”;
  https://strana.today/news/402865-v-kharkove-v-rezultate-obstrelov-povrezhdena-tets-3.html

  Polubione przez 5 ludzi

 14. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli PiS „wystawia artylerię” przeciwko…UE 🙂 Cytat „Sekretarz generalny PiS o działaniach KE: Nie pozostaje nam jednak nic innego jak odpowiedzieć ogniem zaporowym…Krzysztof Sobolewski podkreślił, że gdyby doszło do próby zablokowania głównej części budżetu UE to Polsce „nie pozostaje nam nic innego jak wyciągnąć wszystkie armaty, które są w naszym arsenale”’
  https://www.wprost.pl/polityka/10810231/sekretarz-generalny-pis-o-dzialaniach-ke-nie-pozostaje-nam-jednak-nic-innego-jak-odpowiedziec-ogniem-zaporowym.html
  A tu jest temat podchwyciło amerykańskie „POLITICO” (zblizone do obecnej administracji Białego Domu) które alarmuje ze Kaczyński chce „użyć artylerii” przeciwko UE 🙂
  https://www.politico.eu/article/kaczynski-accuse-eu-trying-break-poland-pis-leyen-democracy-pandemic-coronavirus/

  Polubione przez 5 ludzi

 15. Jako że „dzień bez zdrady dniem straconym”. Cytat „Państwa południa Europy potajemnie dokonują rekordowych zakupów rosyjskiej ropy , rekompensując w ten sposób spadek zakupów tej ropy w Europie Północnej…Informuje o tym Bloomberg, powołując się na dane dotyczące ruchu tankowców…Dostawy rosyjskiej ropy naftowej do portów we Włoszech i Turcji wzrosły w ciągu siedmiu dni do 5 sierpnia do wielotygodniowego maksimum, kompensując spadek dostaw dla klientów w Europie Północnej. Dostawy z Rosji do całego regionu śródziemnomorskiego były najwyższe od połowy czerwca…Ponadto po raz pierwszy od kwietnia Hiszpania kupiła partię ropy Urals, choć według publikacji dostawa została zrealizowana z Kazachstanu…Również po raz pierwszy od lutego Grecja kupiła rosyjską ropę, a Bułgaria i Rumunia zwiększyły zakupy węglowodorów z Federacji Rosyjskiej do 255 000 baryłek dziennie…Zdaniem autorów wzrost popytu na rosyjską ropę w wielu krajach europejskich wskazuje na wysokie ryzyko naruszenia reżimu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej…Identyfikacja niektórych z tych ładunków jako nie-rosyjskich, nawet jeśli są to ładunki rosyjskie wysyłane z rosyjskiego portu, pokazuje, jak trudno będzie kontrolować sankcje [na ropę z FR], kiedy wejdą one w życie w grudniu”;
  https://strana.today/news/402868-juzhnye-hosudarstva-evropy-pokupajut-rossijskuju-neft-v-rekordnykh-obemakh-bloomberg.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Takie rzeczy tylko na Ukrainie, czyli strona rosyjska poinformowała o przygotowaniu referendum w sprawie przyłączenie się obwodu zaporoskiego do FR…
  https://t.me/boris_rozhin/59932
  …a tymczasem „Ukrawtodor:, czyli ukraiński odpowiednik polskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, informuje o tym ze jego pracownicy remontują trasę Zaporoże – Donieck 🙂
  >https://ic.pics.livejournal.com/from_spb_2012/49875760/13271/13271_600.png

  Polubione przez 5 ludzi

 17. Nowa polska rzeczywistośc, czyli „biedaszyby” powracają. Cytat ‚Biedaszyby pod Wałbrzychem znów ruszyły. Wysokie ceny węgla zachęcają do nielegalnego wydobycia”;
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-08-08/biedaszyby-pod-walbrzychem-znow-ruszyly-wysokie-ceny-energii-zachecaja-do-nielegalnego-wydobycia/
  A także „chrust na kartki”…
  https://biznes.interia.pl/finanse/news-chrust-z-lasu-na-kartki-drewna-w-polsce-nie-wystarczy-dla-ws,nId,6207488

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.