Wojna już nie domowa na Ukrainie 08.08.2022r.- 2603 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 173).


„Niemy krzyk”– dzień 807.

Kijów uważa, że ​​najpóźniej do połowy września walki na Ukrainie muszą zakończyć się całkowitą klęską Rosji. 

Taki można wyciągnąć wniosek, zdaniem Politico, ze zdumiewającego oświadczenia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego skierowanego do amerykańskiej delegacji Kongresu, która przybyła do stolicy kraju. 

Według prezydenta Ukrainy nadchodzący sierpień musi być pod tym względem decydującym miesiącem. W związku z tym wygląda na to, że prezydent Ukrainy po powrocie ze Sztabu Generalnego USZ, gdzie podwładni Zełenskiemu generałowie, przestawiając mu ściśle tajne mapy, ucieszyli go zachęcającymi danymi dotyczącymi możliwości ofensywnych USZ, które nagle wzmocniły swoje siły.  

Niestety, ale do niczego takiego nie doszło, tyle tylko, że „Ze” ponownie zajął się swoim zwykłym zajęciem: wyłudzaniem od zachodnich partnerów nowych partii broni i pieniędzy.

Miesiące zimowe zbliżają się wielkimi krokami. Niższe temperatury i ostrzejsze warunki spowolnią walki do fazy wyczerpującej wojny na wyniszczenie, na której głównie skorzysta Rosja. Większe wsparcie obecnie będzie bardziej korzystne niż gdy siły koalicji rosyjskiej zajmą kolejne tereny, niszcząc przy okazji ducha walki nawet u najbardziej zbanderyzowanych ukraińców.

Zima jest dla Zełenskiego ostatnią tymczasową linią obrony

I nie chodzi tu o czysto militarny aspekt perspektyw ukraińskiej kontrofensywy, ale również o bardzo poważną kwestię finansowych problemów Ukrainy. Ponieważ do prowadzenia wojny potrzebne są trzy rzeczy, a mianowicie: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze.

Dosłownie następnego dnia po żałobnym przemówieniu prezydenta przed amerykańskimi kongresmenami nagle ogłoszono bankructwo najpotężniejszej gospodarczo firmy na Ukrainie, Naftohazu. Bankructwo było spowodowane tym, że firma ta nie była w stanie spłacić trzyletnich euroobligacji w wysokości 335 mln dolarów wraz z odsetkami. Oczywiście Zełenski mógł nie wiedzieć o zbliżającym się upadku.

Najbardziej niezwykłe jest to, że Naftohaz wciąż ma niezbędne finanse. Ale rząd Ukrainy zabronił szefom firmy wysyłania ich za granicę. Dlaczego? Ano dlatego, bo w „państwo nie ma ani grosza”, a więc jest gołe i nie wesołe. A zatem, godne pożałowania resztówki, niech lepiej spoczywają w sejfach w Kijowie. Będą pod ręką, w przypadku bankructwa nie jednej firmy, ale całego państwa u’kraińskiego.

Co oczywiście zbliża się niemiłosiernie, bo. Zachód już daje sygnały, że aby zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne wraz z nadejściem chłodów, będzie musiał po prostu wycofać się na z góry upatrzone pozycje, pozostawiając Ukrainę twarzą w twarz w konfrontacji z Rosją.

Tak więc 22 lipca minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Berbock dokonała nieoczekiwanej prognozy:

„Jeśli Rosja całkowicie odetnie dostawy gazu, w ogóle nie będziemy w stanie udzielić Ukrainie żadnego wsparcia, ponieważ będziemy zajęci (w kraju- dopisek mój) zamieszkami społecznymi!”.

Ponadto okazało się, że z tych samych powodów, jednocześnie z upadkiem Naftohazu, rząd „zespołu Ze” wysłał inne kontrolowane przez siebie duże ukraińskie korporacje państwowe: Ukrawtodor i Ukrenergo, wpuścił w kanał, bo polecono im również rozpocząć negocjacje z wierzycielami w sprawie odroczonych płatności.

Ale dlaczego te negocjacje zakończyłyby się bardziej pomyślnie niż z Naftohazem, który już upadł na samo dno? 

Dla którego międzynarodowe rynki finansowe zostały teraz, z powodu nagłej niewypłacalności, zamknięte w sytuacji, gdy podziemne magazyny gazu wielkiego kraju są prawie puste.

W odpowiedzi Naftohaz, gniewnie odpowiedział: jeśli tak, to uważa, że ​​Gabinet Ministrów Ukrainy, zakazując spłacania długów, faktycznie wziął na siebie pełną odpowiedzialność za zebranie środków potrzebnych do importu gazu ziemnego do ogrzewania sezon 2022/2023. W tej sytuacji Naftohaz, po prostu- nie bierze za sytuację braku gazu w zimę,żadnej odpowiedzialności.

Premier Denis Szmyhal natychmiast dokonał ze strachu czegoś zupełnie niewyobrażalnego, najwyraźniej złamanego ciężarem, który na niego spadł. Otóż 26 lipca ogłosił, że jego rząd (nie uwierzycie!) zatwierdził apel do przywódców USA o niespotykaną dotąd „pożyczkę na gaz”. Każdy kto się orientuje w niuansach takiej prośby, zdaje sobie sprawę, że będzie to kosztowało bardzo słono odbiorców gazu na Ukrainie, bo nie tylko trzeba będzie zapłacić za drogi gaz, ale również za wysokie odsetki kredytów bankowych.

Jednym słowem, nadchodząca zima jest nie tylko dla Kijowa, ale dla wszystkich wrogów Rosji, diabelnie ciężkim wyzwanie . Dlatego Zełenski poprosił kongresmenów, aby jakoś przyczynili się do pokonania Rosji przed zimą. 

Ale jak to się ma ze sprawą postępów wojskowych Ukrainy na froncie?

Od dawna już wiadomo- i jest to oczywiste, gdzie z punktu widzenia Sztabu Generalnego USZ należy odwrócić losy wojny- w regionie Chersonia.

Nie jest też wielką tajemnicą, co zamierzają zrobić USZ:

Po pierwsze, zniszczyć lub przejąć pod stałą kontrolę ognia oba rosyjskie przeprawy przez Dniepr, szczególnie szeroki w dolnym biegu- ogromny most Antonowski i około 30-metrowy wąski most nad śluzą przy tamie elektrowni wodnej Kachowka. 

Po drugie, gdzie będzie można -przebić się przez 125-kilometrowy obwód przyczółka, w rzeczywistości okrążając rosyjską grupę liczącą około 10 000 osób w regionie Chersonia na prawym brzegu Dniepru. I to, bez możliwości wycofania się na własny, lewy brzeg. Tylko pływając i na łodziach pod ostrzałem artyleryjskim, rakietowym i lotniczym. Czyli popełniając zbiorowe samobójstwo.

O tym, że proces „przełomowej kontrofensywy” na prawym brzegu, ze strony Kijowa, wydaje się już być rozpoczęty, świadczą regularne ataki rakietowe USZ na most Antonowski oraz tamę w pobliżu elektrowni wodnej Kachowka. Jak również zniszczenie 23 lipca mostu w Dariewce na rzece Ingulec, które faktycznie podzieliło grupę sił rosyjskich na dwie części pod względem transportu: część południową z miastem Chersoń i część północną od Ingulca w obwodzie Krzywy Róg regionu dniepropietrowskiego.

Czy jest to poważna sprawa? 

Bez wątpienia. 

Ale, jeśli spojrzeć na bitwę rozpoczynającą się na prawym brzegu oczami zwykłego oficera piechoty USZ, już to nie jest takie oczywiste. 

Rozmowa na ten temat została opublikowana przez jedną z kijowskich publikacji internetowych.

Przytoczę tylko najważniejsze fragmenty, z których można wyczytać rzeczywistą sytuację w wojskach ukraińskich, jakoby będących w pełni przygotowanymi do kontrataku:

„Teraz stoimy za Mikołajewem. To, co ciągle mówią, to to, że ofensywa ma się rozpocząć, a nawet się zaczęła, delikatnie mówiąc, nie ma żadnych podstaw. Rosjanie skoncentrowali się konkretnie na naszym sektorze sił frontowych, których siły znacznie przewyższają nasze. Zarówno pod względem liczebności personelu, jak i przede wszystkim pod względem liczby sztuk artylerii, czołgów i innych dobrych rzeczy. Co więcej, w niektórych rejonach nasze wojska wycofały się. Na krótki dystans– do 10 kilometrów. W języku sztabowym nazywa się to ‚wyrównywaniem frontu’.

-Każdego dnia nasze pozycje są pod ciągłym ostrzałem, są dni, kiedy nie ma możliwości wydostania się na powierzchnię. Siedzimy całymi dniami w piwnicach i ziemiankach, tak gęsto leci… Są straty. I poważny. Około pięciu do dziesięciu ‚200 i 300 w naszym oddziale każdego dnia, w różnych proporcjach. W zależności od tego, gdzie upadły.

-Rosjanie mają szczególnie dużą przewagę w liczbie artylerii na kilometr pozycji. Mają dużo dział samobieżnych i MLRS. Przy jednym z naszych wyrzutni- dziesięć po drugiej stronie. Ogólnie rzecz biorąc, kierunek Chersoński jest teraz ciągłą wojną pozycyjną, obie strony zagrzebują się coraz głębiej w ziemi, nie ma zwrotnych przebić i ataków, przynajmniej w naszym sektorze.

-Jest bardzo gorąco, szybko pijemy wodę, jest jej za mało. W samym Mikołajewie jest problem z wodą pitną– z kranów płynie techniczna, słona woda. Woda była doprowadzana do rurociągu bezpośrednio z rzeki. Z resztą nie ma problemów- żywność i sprzęt, żywność importowana, podstawowy sprzęt jest.

-Jest problem ze zmęczeniem psychicznym. Praktycznie nie ma rotacji personelu, w wielu jednostkach brakuje nawet 40 procent z powodu strat i chorób. Dlatego wielu żołnierzy, którzy spędzili miesiąc lub więcej na przodzie frontu, męczy się, traci morale i szuka sposobów, aby przejść na tyły. Niektórzy nawet odmawiają powrotu na pierwszą linię pozycji. Co dziwne, najbardziej stabilni psychicznie są żołnierze w wieku 40 lat i starsi, którzy służyli w latach 90-tych lub 80-tych.

-Co do kontrofensywy. To jest możliwa. Co więcej, komunikacja Rosjan przez Dniepr jest podatna na ataki, a nasza artyleria już do nich strzela. Aby jednak iść naprzód, konieczne jest zapewnienie wyższości zarówno pod względem siły roboczej, jak i przede wszystkim siły ognia. W tej chwili tak nie jest.”

Czy sam Zełenski czyta takie rewelacje z okopów?

 A skoro czyta, to jak ma nadzieję na „zimową klęskę Rosjan”?

Ale w jednym ma rację: mrozy nie są już odległe i jeszcze kilkanaście tygodni jak pojawią się nocne przymrozki. A Zachód nawet nie ukrywa, że ​​obowiązującym hasłem w tym okresie będzie: „Ratuj siebie, kto może!”, albo inaczej: „Brać nogi za pas”.

Kijów jednak zdecydowanie nie może tego zrobić, bo gdzie ucieknie. W narkotyczny sen, czy też przyłączając się do Polski? Bo przecież innych sensownych możliwości już nie ma.

Dostrzega się to zarówno tam, jak i w Moskwie, a także w Waszyngtonie i Brukseli. To spowodowało okrzyki rozpaczy prezydenta Ukrainy i jego premiera, bo ich los już został przesądzony.

Tym sposobem, po raz kolejny możemy się przekonać, ile warte są słowa Zachodu, który praktycznie doprowadził do unicestwienia państwowości ukraińskiej.

Obyśmy, My- jako następni w kolejce, tego samego problemu nie doświadczyli.

*

Popołudniowa (07.08.2022r.) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne uderzyły w tymczasowe punkty rozmieszczenia 3 brygady gwardii narodowej Ukrainy w Charkowie.  Według departamentu zginęło ponad 100 nacjonalistów. Ponadto Ministerstwo Obrony zwróciło uwagę, że reżim kijowski ze względu na duże straty podejmuje działania mające na celu uzupełnienie braków kadrowych, m.in. przedterminowe wysyłanie nieprzeszkolonych żołnierzy na linie frontu.

Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne zaatakowały tymczasową lokalizację jednostek 72 brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) w Artemowsku w Donieckiej Republice Ludowej. Poinformował na briefingu oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał broni Igor Konaszenkow. Zaznaczył, że w wyniku strajku zlikwidowanych zostało do 130 żołnierzy oraz zniszczono osiem pojazdów i pojazdów opancerzonych.

Ponadto precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza uderzyły w tymczasowe miejsce baterii haubic 95 samodzielnej brygady szturmowej USZ we wsi Dzierżyńsk w Donieckiej Republice Ludowej.

Straty Kijowa wyniosły 70 żołnierzy, ponadto zniszczono trzy samobieżne stanowiska artyleryjskie „Gwoździk” i cztery pojazdy wojskowe.

„Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne zaatakowały pozycje Ukraińskich Sił Zbrojnych w Charkowie, w wyniku czego zginęło ponad 100 nacjonalistów”– dodał przedstawiciel Ministerstwa Obrony.

„W mieście Charków, na terenie TZCz-3 (elektrociepłowni- dopisek mój) i Ogrodu Karpowskiego, w wyniku nalotów rosyjskich sił powietrznych na punkty tymczasowego rozmieszczenia 3 brygady gwardii narodowej zginęło ponad 100 nacjonalistów”wyjaśnił Konaszenkow.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podkreśliło, że reżim w Kijowie ponosi duże straty, w związku z czym ranni, którzy nie przeszli pełnego kursu rehabilitacji, trafiają na linię frontu.

„Z powodu wysokich strat reżim Zełenskiego podejmuje działania mające na celu uzupełnienie braków kadrowych formacji ukraińskich w strefie walk w Donbasie. W ten sposób podjęto decyzję o wcześniejszym wysłaniu na linię frontu zmobilizowanych obywateli, którzy rozpoczęli szkolenie w ośrodku szkoleniowym 72 brygady zmechanizowanej w mieście Biełaja Cerkow w obwodzie kijowskim. Wraz z nimi wysyłani są również ranni, którzy byli w szpitalach, nie czekając, aż ukończą pełny cykl rehabilitacji po urazach”– powiedział Konaszenkow.

Rosyjskie lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe lotnictwo, oddziały rakietowe i artyleria w ciągu dnia uderzyły w trzy stanowiska dowodzenia, a także w siłę roboczą i sprzęt wojskowy USZ w 173 okręgach.

Zniszczono wyrzutnię systemu rakiet przeciwlotniczych Buk-M1, pięć składów amunicji, a także arsenał w obwodzie mikołajowskim.

W ramach walki przeciwbateryjnej zostały zniszczone: cztery zestawy systemu MLRS Grad , dwa stanowiska dział Msta-B i działo Hiacynt-B.

Rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły osiem ukraińskich dronów i przechwyciły jedną wyrzutnię rakiet w rejonie Charkowa w ciągu jednego dnia. 

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej w celu ochrony Donbasu 263 wrogie samoloty, 145 śmigłowców, 1701 bezzałogowych statków powietrznych, 362 systemy rakiet przeciwlotniczych, 4262 czołgi i inne bojowe wozy opancerzone, 789 wozy bojowe wieloprowadnicowych systemów rakietowych , 3273 sztuki artylerii polowej i moździerza oraz 4756 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

W nocy z niedzieli na 7 sierpnia wojska ukraińskie rozpoczęły atak przy użyciu MLRS Huragan na teren elektrowni atomowej w Zaporożu

Jak poinformowano RIA Nowosti w wojskowo-cywilnej administracji Energodaru, fragmenty spadły nie dalej niż 400 metrów od działającego bloku energetycznego stacji.

„W dotkniętym obszarze znajdował się obszar suchego składowania wypalonego paliwa jądrowego oraz stanowisko automatycznej kontroli sytuacji radiacyjnej. Uderzające elementy uszkodziły budynki administracyjne i przyległy teren magazynu. Należy zauważyć, że od miejsca upadku pocisków odłamkowych i samego silnika rakietowego do działającej jednostki napędowej jest nie więcej niż 400 m”– zauważył rozmówca agencji.

Wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że zgodnie z międzynarodową konwencją przyjętą rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ Moskwa uważa ostrzał elektrowni atomowej przez Kijów za akt nuklearnego terroryzmu.

„Podkreślamy, że to nie pierwsza taka prowokacja reżimu kijowskiego w obiektach niebezpiecznych radiacyjnie. Ostrzał na terytorium elektrowni jądrowej Zaporoż przez ukraińskie grupy zbrojne jest celowy i regularny, stwarzając realne zagrożenie dla bezpieczeństwa nuklearnego nie tylko na Ukrainie, ale także w Europie”– generał pułkownik Michaił Mizincew, szef rosyjskiej Międzyresortowej Komendy Koordynacyjnej ds. Humanitarnych, Centrum Kontroli Obrony Narodowej.

Poza tym, przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 62 fakty ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

Prowadząc ostrzał w rejonie Doniecka wróg użył: MLRS „Huragan” i „Grad” oraz artylerii 155 i 152 mm.
Na w rejonie Jasinowatej: artyleria 152 mm.
Na odcinku Gorłowskim: artyleria 155, 152 i 122 mm oraz moździerze 120 mm.

W wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 425 jednostek różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazły się obszary jedenastu miejscowości republiki:

Donieck, a w nim dzielnice: Kijowska, Kujbyszewska, Kirowska i Piotrowski, a także Gorłówka, Gołmowski, Metalist, Zajcewo, Nowobachmutówka, Nowosiełowka, Pantelejmonowka, Jasinowata, Makiejewka i Jelenowka.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informacje o śmierci 3 cywilów w dzielnicy Piotrowskiej w Doniecku

Rany o różnym stopniu nasilenia otrzymało 15 cywilów- mieszkańców dzielnicy Kirowskiej, Kujbyszewskiej, i Piotrowskiej- w Doniecku oraz w Czerwonogwardiejskim rejonie Makiejewki.

Uszkodzonych zostało 25 budynków mieszkalnych w dzielnicach Kirowskiej, Kujbyszewskiej, Kijowskiej i Piotrowskiej- w Doniecku oraz w Czerwonogwardejskim rejonie Makiejewka i w miejscowości Gołmowski, a także 3 obiekty infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 08 серпня 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

100 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 08.08.2022r.- 2603 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 173).

 1. Opublikowany został Rejestr Broni Konwencjonalnej ONZ za rok 2021.
  UN Register of Conventional Arms (UNROCA) opiera się na danych przekazywanych przez większość państw – obejmuje ponad 90% światowego handlu bronią.

  W ubiegłym roku Ukraina m.in. sprzedała do USA – 5 czołgów: 4 T-72 (reeksport z Czech) i 1 BM Opłot.
  Ponadto Amerykanie nabyli od Ukraińców samochód opancerzony Dozor-B i samobieżną armatohaubicę Dana (reeksport z Czech).
  Ukraina eksportuje również broń strzelecką – Polska nabyła 583 pistolety (i/lub rewolwery)…

  https://www.unroca.org/ukraine/report/2021/

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Z UN Register of Conventional Arms wynika, że w 2021 roku Polska wyeksportowała m.in. 9 czołgów, 13 pojazdów opancerzonych i 13 śmigłowców uderzeniowych.
  Spośród czołgów: 7 T-72 trafiło do Czech, 1 Leopard 1 do Australii i 1 Jaguar 2 do Jordanii.
  Wozy bojowe to: 1 nieokreślony pojazd dla Finlandii, 3 pojazdy (BLG-67, BRDM, BRDM-2) dla Niemiec, 1 PTS-M dla Szwecji i 9 Oncilla dla Ukrainy.
  Ponadto Czechy nabyły od Polski – 1 wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową BM-21 Grad.
  Ważną pozycję w polskim eksporcie stanowi broń strzelecka, m.in. do USA wysłano – 12936 pistoletów (samopowtarzalnych i rewolwerów, 4706 pistoletów maszynowych oraz 7 karabinów maszynowych…

  https://www.unroca.org/poland/report/2021/

  Polubione przez 1 osoba

 3. Czyli jak wynika ze wstępniaka coś tam się szykuje pod Chersoniem jak tak walą w te mosty-miejmy nadzieje,że ich nie zniszczą bo faktycznie może być ciężko potem-swoją drogą czym oni chcą kontratakować ,bo przecież takie straty wciąż ponoszą

  Polubione przez 2 ludzi

  • Witam,
   zapewne UA chce kontratakować, ale same chęci nie wystarczą. Aby zdobyć pozycje rosyjskie konieczne byłoby wsparcie artyleryjskie i lotnicze, a tego (na razie) nie ma. Siły FR zgromadziły duże zapasy i nawet jeśli całkowicie udałoby się odciąć linie zaopatrzenia to i tak frontalny atak byłby bardzo kosztowny.
   Generałowie na Ukrainie ostrzegają, że atak na silnie ufortyfikowane pozycje może przynieść odwrotne od zakładanych skutki. Zamiast zniszczyć rosyjskie oddziały możliwe jest wykrwawienie ostatnich rezerw ludzkich/materiałowych i utrata sprzętu. Władze w Kijowie jednak nalegają na ofensywę. Potrzebny jest jakiś sukces, którym można byłoby się pochwalić w kraju jak i zagranicą.
   W temacie (proszę przeczytaj dokładnie wstępniak szefa wszystkich szefów) Spada poparcie dla dalszego finansowania Ukrainy-zarówno w UE jak i USA. Możliwe, że niedługo tylko kraje bałtyckie i Polska będą wspierać Kijów. Udana ofensywa miałaby odwrócić ten trend, ale… jak już pisałem, w przypadku klęski tylko pogorszy to pozycje Kijowa.
   Jak słusznie zauważył Adnovum-ta wojna zakończy się zapewne nie przez spektakularne zwycięstwo militarne, ale przez wyczerpanie gospodarcze.
   P.S W I WŚ Niemcy nie przegrały militarnie zostały zmuszone do kapitulacji z powodów ekonomicznych.

   Polubione przez 7 ludzi

   • „Stawianie tezy o szerokiej kontrofensywie ukraińskich wojsk przeciwko rosyjskim siłom na południowym odcinku frontu jest ryzykowne. Można raczej mówić o operacjach ofensywnych na ograniczoną skalę, służących pokrzyżowaniu politycznych planów Kremla „– ocenił w rozmowie z PAP ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Piotr Żochowski…

    https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8511531,ukrainska-ofensywa-teza-ryzykowna-ekspert-osw.html

    Polubione przez 1 osoba

   • Podejrzewam. że rzadko kto czyta wstępniaka dokładnie.
    Wszyscy się prześcigają w umieszczaniu swoich wpisów nie zwracając uwagi na szczegóły.
    Nie czytają również swoich wpisów przed ostatecznym kształtem i ich umieszczeniem na tym blogu.
    Stąd tak wiele niedomówień i niezrozumienia.
    Poza tym tekst przetłumaczony w tranlatorze należy w miarę swoich możliwości poprawić.

    Czyni tak również rednacz
    Przykład i skutek pośpiechu, bo inni czekają.
    ” Bankructwo było spowodowane tym, że firma ta była w stanie spłacić trzyletnich euroobligacji w wysokości 335 mln dolarów wraz z odsetkami.”
    Umknął wyraz „nie”.
    Jednak w dalszej części jest napisane:
    „Najbardziej niezwykłe jest to, że Naftohaz wciąż ma niezbędne finanse”
    Czyli mógł spłacić te obligacje, ale z jakichś tam powodów tego nie czyni.
    Mniemam, że zaistniał tutaj przypadek dobrego zarobku na upadłości.

    Drobne błędy przestały mnie dziwić chociaż utrudniają zrozumienie.

    PS Proszę manie aby nie minusował wypowiedzi innych.
    Traci pan w ten sposób autorytet.
    Ma pan na tym blogu większe prawa od innych przez tzw. zasiedzenie.
    Pozdrawiam pana manie i innych.
    Przed opublikowaniem przeczytałem dwa razy!!

    Polubione przez 6 ludzi

  • „Wojna Rosji z Ukrainą wejdzie w nową fazę, a najcięższe walki przeniosą się na około 350-kilometrową linię frontu, rozciągającą się na południowy zachód od Zaporoża do Chersonia, wzdłuż rzeki Dniepr”.
   „Siły rosyjskie niemal na pewno kumulują się na południu w oczekiwaniu na kontrofensywę Ukrainy lub w przygotowaniu do ewentualnego szturmu” – podano w raporcie brytyjskiego wywiadu…

   https://www.wprost.pl/swiat/10809397/brytyjski-wywiad-o-nowej-fazie-wojny-rosjanie-i-ukraincy-juz-sie-szykuja.html

   Polubione przez 3 ludzi

  • Tu masz mozliwe wytłumaczenie z „Foreign Affairs” dlaczego stronie rosyjskiej wcale się tak nie spieszy. Cytat „W części zachodniego establishmentu narastają obawy, że inna jego część jest gotowa zakończyć wojnę na Ukrainie na dowolnych warunkach, a nie tylko zwycięstwem Kijowa…Amerykańskie media w ostatnim czasie aktywnie publikują opinie, że wielu na Zachodzie chciałoby skłonić Ukrainę do ustępstw terytorialnych wobec Rosji w celu powstrzymania kryzysu gospodarczego wywołanego wojną…Następnie była doradczyni przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Natalie Tocci napisała w artykule dla magazynu Foreign Affairs, że zastój na froncie ukraińskim może stać się zagrożeniem dla „jedności europejskiej”. Stwierdza to w swoim artykule pod tytułem „Czy Rosja będzie w stanie podzielić Europę?”;
   https://strana.today/news/402772-zapad-kolebletsja-po-povodu-dalnejshikh-sobytij-na-vojne-v-ukraine.html

   Polubione przez 7 ludzi

 4. Ad – abraxas1211
  Spójrz na mapę i powiedz mi jak Ukraińcy wyzwolą resztę terytorium Ukrainy jak zburzą wszystkie mosty?

  Gdyby na serio myśleli o ofensywie, to właśnie mosty by oszczędzali.
  Tylko wojsko mające w planach wycofanie się ,,na z góry upatrzone, dogodniejsze pozycje”
  stosuje taktykę ,,spalonej ziemi”, niszczy za sobą wszystko,
  ,Tylko ten co stracił nadzieję na powrót ,,pali za sobą mosty”.

  „Zbuduj wrogowi złoty most, którym będzie się mógł z honorem wycofać”
  – przeczytasz w słynnej „Sztuce wojny” starożytnego chińskiego generała Sun Tzu.

  Polubione przez 9 ludzi

 5. w temacie wstępniaka
  cytat:
  „I nie chodzi tu o czysto militarny aspekt perspektyw ukraińskiej kontrofensywy, ale również o bardzo poważną kwestię finansowych problemów Ukrainy. Ponieważ do prowadzenia wojny potrzebne są trzy rzeczy, a mianowicie: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze.”
  UE pod przewodnictwem Niemiec zgodziła się udzielić kilka mld $ dotacji (3 mld$) i 5 mld pożyczki, ale potrzeby Ukrainy są znacznie większe. Samego gazu potrzeba zakupić tak przynajmniej za 5 mld$. W dodatku miesięczne koszty utrzymania systemu emerytalnego, zasiłki socjalne i wypłaty żołdu to 1-2 mld$ miesięcznie.
  System emerytalny na Ukrainie załamał się na skutek wojny-bezrobocie wynosi 35%, wielu pracowników nie otrzymuje pełnej wypłaty (40% zatrudnionych!), nic więc dziwnego, ze składki do ukraińskiego ZUS-u nie są wystarczające.
  W dodatku rząd w Kijowie musiał zwiększyć świadczenia-przy obecnej inflacji nie można było wyżyć za emeryturę. Skąd bierze się środki na wypłatę świadczeń? Z pożyczek międzynarodowych i tu pojawia się problem, bo jeśli wojna się przeciągnie to wyschnie i te źródło finansowania. Zresztą pożyczki trzeba spłacać, a perspektywy rozwoju Ukrainy są dość mgliste.
  Do jesieni br. Niemcy muszą odblokować pożyczki z UE inaczej Ukrainie grozi zapaść finansowa: zabraknie środków na wypłatę świadczeń żołdu i pensji dla lekarzy i urzędników. W takiej sytuacji niepokoje społeczne mogą rozgorzeć na tyłach.
  Masy poborowych mogą protestować lub nawet wszcząć bunt.

  Polubione przez 10 ludzi

 6. Tradycyjnie juz strona ukraińska informuje o kolejnych ostrzałach i atakach rakietowych Charkowa i terytorium obwodu charkowskiego;
  https://strana.today/news/402771-vojska-rf-snova-bjut-po-kharkovu-est-postradavshij.html
  https://strana.today/news/402744-nochju-rossijane-udarili-po-kievskomu-rajonu-kharkova-zafiksirovan-prilet-po-obektu-infrastruktury.html
  https://strana.today/news/402763-obstrely-v-kharkovskoj-oblasti-8-avhusta-svodka.html
  Plus siły rosyjskie miały ostrzelac także terytorium obwodu dniepropietrowskiego pomiedzy leżącymi na brzegu Dniepru miejscoowściami Nikopol i Mraganiec. Dla przypomnienia strona rosyjska informowała ze to własnie z tego rejonu prowadzony jest ostrzał terytorium Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej;
  https://strana.today/news/402749-rossijane-nanesli-raketnyj-udar-po-dnepropetrovskoj-oblasti-postradali-ahropredprijatie-i-zhilye-doma-foto.html

  Polubione przez 8 ludzi

 7. Tymczasem amerykańska CNN pokazała reportaz z „punktu kontrolnego” w obwodzie zaporoskim funkcjonujacego pomiędzy terytoriami kontrolowanymi przez Kijów i przez FR. Trwa tam ozywiony ruch w obie strony, jedni jadą wywieźć krewnych i bliskich z „terytorium okupowanego”, inni z kolei na odwrót jadą by tam zamieszkać, sa i tacy którzy zajmują sie przewozem towarów, bo jak wiadomo „teraz jest wojna, i kto handluje ten zyje”;
  https://strana.today/news/402753-reportazh-cnn-s-zelenoho-koridora-v-zaporozhskoj-oblasti-video.html

  Polubione przez 8 ludzi

 8. Ukraina codzienność. Cytat „Na Ukrainie ujawniono schemat importu amunicji wojskowej z Europy pod pozorem pomocy humanitarnej i jej sprzedaży po zawyżonych cenach organizacjom wolontariackim. Suma zysków organizatorów „biznesu” sięga 72 mln hrywien, a niezapłacone podatki państwu – 23 mln…Poinformowała o tym Prokuratura Generalna Ukrainy w swoim kanale Telegram…Według Prokuratury Generalnej dwaj podejrzani o działalność przestępczą byli obywatelami Ukrainy podlegającymi służbie wojskowej. Oprócz nielegalnego importu i sprzedaży towarów mężczyźni nielegalnie przekroczyli granicę z Węgrami, wyjeżdżając na zakupy 28 lutego 2022 r…Posługując się sfałszowanymi dokumentami, według których dostawcami towarów były organizacje charytatywne, podejrzani zorganizowali import sprzętu wojskowego na Ukrainę”. Jak widać wbrew oficjalnym zaprzeczeniom władz w Kijowie proceder nielegalnego handlu bronia na Ukraine trwa w najlepsze i to od samego początku (niewypowiedzianej) wojny z FR;
  https://strana.today/news/402769-dvoe-muzhchin-torhovali-tovarami-dlja-voennykh-pod-vidom-humanitarnoj-pomoshchi.html

  Polubione przez 6 ludzi

 9. Ciekawe jak to będzie wyglądać w naszym nieszczęsnym kraju? Cytat „Z powodu gwałtownego wzrostu cen gazu miliony gospodarstw domowych w Niemczech nie będą w stanie pokryć kosztów ogrzewania, według Niemieckiego Stowarzyszenia Najemców…Szef organizacji, Lukas Siebenkotten, poinformował o tym w rozmowie z Tagesspiegel…Według niego, w wyniku gwałtownego wzrostu cen gazu najbardziej ucierpią ci, których dochody nieznacznie przekraczają próg pomocy społecznej…„Mówimy o milionach” – powiedział Siebenkotten…W związku z tym wezwał do reformy systemu zasiłków mieszkaniowych, a także do poprawy ochrony przed eksmisjami…„Musi nastąpić znaczny wzrost progów dochodowych dla tych, którzy kwalifikują się do zasiłków mieszkaniowych” – powiedział Siebenkotten…Jego zdaniem takie płatności mogą otrzymać ci, których miesięczny dochód netto nie przekracza 5000 euro na rodzinę”;
  https://strana.today/news/402761-v-hermanii-prohnozirujut-chto-iz-za-rezkoho-rosta-tsen-na-haz-milliony-nemtsev-ne-smohut-oplachivat-otoplenie.html

  Polubione przez 8 ludzi

  • „……Jego zdaniem takie płatności mogą otrzymać ci, których miesięczny dochód netto nie przekracza 5000 euro na rodzinę”- (około 25000zł), niezły poziom „biedy”. U nas rodzina może sobie tylko pomarzyć o takim dochodzie.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 9 ludzi

 10. Raport Amnesty International na temat konfliktu zbrojnego Rosji z Ukrainą wywołał wielkie zainteresowanie na całym świecie, a nawet pewnego rodzaju konsternację, przechodzącą wręcz w „ból i gniew”…

  https://nationalinterest.org/blog/buzz/amnesty-international-gets-it-wrong-ukraine-204048

  https://oko.press/operacja-informacyjna-ukrainskie-reakcje-na-raport-amnesty-international/

  https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1393012%2Camnesty-international-przeprasza-za-kontrowersyjny-raport-o-ukrainie.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. OT rosyjsko-koreańsko-donbaskie. Cytat „Moskwa jest gotowa pośredniczyć w polepszeniu stosunków między Koreą Północną a Ługańską i Doniecką Republiką Ludową. Poinformował o tym 8 sierpnia ambasador Rosji w Korei Północnej Aleksander Macegora…„Jeżeli potrzebują pomocy, a Moskwa da nam odpowiednie instrukcje, ambasada włączy się w tę pracę jak najaktywniej. Mamy doświadczenie i wiedzę, które mogą przydać się naszym przyjaciołom” – cytuje jego wypowiedź TASS…Według dyplomaty kwestie współpracy dwustronnej i trójstronnej w różnych dziedzinach są obecnie aktywnie dyskutowane przez ambasadorów Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, DRL i ŁRL w Rosji”;
  https://iz.ru/1376328/2022-08-08/posol-rf-zaiavil-o-gotovnosti-moskvy-posrednichat-mezhdu-kndr-i-ldnr

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana” o „schyłku” oligarchy Achmetowa, przed wojna najbogatszego Ukrainca. Cytat „Najbogatszy ukraiński biznesmen Rinat Achmetow zaskoczył wielu niedawnym ogłoszeniem, że zamyka swój biznes medialny…Ta decyzja jest istotna, ponieważ – jeśli spojrzeć na nią szerzej – zmieniła status quo Achmetowa w obecnych realiach politycznych i gospodarczych Ukrainy i prawdopodobnie z góry określi jego zachowanie w dającej się przewidzieć przyszłośc…A wcześniej partner biznesowy Achmetowa w Metinvest, niezrzeszony deputowany Rady Najwyższej Wadim Nowinski, złożył wniosek o rezygnację z pełnomocnictw. Teraz wygląda to na skoordynowane działanie. Rzeczywiście, wraz z zamknięciem mediów Achmetow stracił takie „pietno” oligarchy, jak wpływ na media. A po odejściu Nowinskiego z parlamentu nie będzie nawet pośredniego udziału w życiu politycznym. Innymi słowy, Achmetow wyszedł z antyoligarchicznego prawa, które zostało już potwierdzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości…Najwyraźniej oligarcha kierował się oczywiście interesami ekonomicznymi. Nawet według oficjalnych danych wojna zadała bardzo silny cios imperium Achmetowa, zwłaszcza przemysłowi metalurgicznemu. W zdobytym przez Rosję Mariupolu Achmetow stracił 2/3 swoich aktywów w hutnictwie żelaza…W sumie około 70 przedsiębiorstw holdingu SCM zostało uszkodzonych, zniszczonych lub pozostało na okupowanym terytorium. A to tylko wstępne dane”;
  https://strana.today/articles/analysis/402518-rinat-akhmetov-kak-vojna-izmenila-polozhenie-samoho-bohatoho-cheloveka-ukrainy.html

  Polubione przez 6 ludzi

  • Największym ciosem nie była nawet strata tych przedsiębiorstw, a zmiana formuły naliczania opłat za prąd/gaz i transport koleją.
   Od lat Achmetow żerował na Ukrainie. Ceny nośników energii czy transportu dla jego firm były rażąco zaniżone. Do działalności dopłacał budżet państwa/spółki państwowe. Teraz jednak skończyło się Eldorado: Ukraina zbankrutowała, a zagraniczni partnerzy odmówili finansowania oligarchy.
   W dodatku światowy kryzys i kłopot z wywozem gotowych produktów sprawił, ze dla oligarchy lepszym wyjściem było pozbycie się nierentownych zakładów niż dalsze łożenie w ten nierentowny biznes.
   Achmetow zapewne nawet poczuł ulgę, ze FR zajęła jego aktywa, teraz może uchodzić za patriotę. I nikt nie będzie pamiętał jego dawnych win. Na dzień dzisiejszy, najważniejszymi firmami są dla Achmetowa elektrownie OZE-generują poważne zyski. Jedyny problem w tym, że wypłata środków jest powiązana z budżetem Ukrainy 🙂

   Polubione przez 6 ludzi

 13. „To chyba też jest jakiś „bot” więc raczej nie zrozumie 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

  maniaprzepraszania , 8 sierpnia, 2022 at 12:03”

  Panie mania oczywiście, że pewnych rzeczy ja nie rozumie.
  Dlatego czytam pana komentarze.
  Większość rozumie, przynajmniej tak mi się wydaje.

  Tego wpisu jednak nie pojmuje.

  „-4

  Polubione przez 1 osoba

  maniaprzepraszania , 6 sierpnia, 2022 at 21:21”

  Same liczby -1,-2,-3 owszem, ale bez uzasadnienia?
  Takie działanie zakrawa na bufonade.
  Pozdrawiam nieomylnego!!

  Polubione przez 3 ludzi

 14. https://t.me/sputnik/10334
  Ukrainki stworzyły intymny kanał telegramowy, aby „wspierać morale” żołnierzy USZ.
  Jej administratorem jest kijowska psycholog Anna Romanenko, pisze Daily Star.
  „Moja koleżanka żartowała: „Dlaczego dziewczyny nie wesprą żołnierzy wysyłając im nagie zdjęcia, to naprawdę ich zainspiruje” – powiedziała w publikacji.
  Kierując się tym pomysłem, Anna stworzyła kanał erotyczny, na którym setki Ukrainek codziennie przesyła swoje zdjęcia.
  Między sobą nazywają żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy „kociętami” i dążą do „zwrócenia seksualności” narodu ukraińskiego.

  Polubione przez 5 ludzi

 15. Gazprom odmawia przyjęcia od Niemiec turbiny dla gazociągu Nord Stream 1.

  Powodem, jak poinformował Gazprom w środę (3 sierpnia) wieczorem za pośrednictwa portalu Telegram, są sankcje USA, UE i Wielkiej Brytanii, a także „niezgodność sytuacji z obecnymi zobowiązaniami kontraktowymi ze strony Siemensa”.

  Kanclerz Olaf Scholz znalazł rozwiązanie problemu…

  – Wyślijcie ją na Ukrainę.
  Sami ją sobie z stamtąd wezmą…

  .https://cs12.pikabu.ru/post_img/big/2022/08/06/6/165977489714036911.jpg

  Polubione przez 6 ludzi

 16. Racjonalna mądrość jest taka, że ​​skoro Iran i Korea Północna nigdy nie miały problemów z łańcuchem dostaw do swoich odizolowanych branż zbrojeniowych, to dlaczego Rosja miałaby mieć z tym jakieś nie do przezwyciężenia problemy?

  ******.
  Wewnątrz znajdowały się cztery przesuwane panele wypełnione dziesiątkami chipów komputerowych.

  Czarna metalowa skrzynka, została zebrana na polu bitwy przez ukraińskie wojsko.
  Wewnątrz znajdowały się cztery przesuwane panele wypełnione dziesiątkami chipów komputerowych.
  Zawierała rosyjską elektronikę opatrzoną cyrylicą.
  Jednak wiele z najważniejszych podzespołów elektronicznych w tym mikrokontrolery, programowalne układy scalone i procesory sygnałowe, opatrzone były nazwiskami amerykańskich producentów układów scalonych

  Był to elektroniczny mózg niewybuchu rosyjskiego pocisku manewrującego 9M727 — jednej z niszczycielskich broni, których Rosja użyła do uderzenia na Ukrainę od czasu inwazji na ten kraj 24 lutego.

  Po inwazji Rosji na Ukrainę Zachód ogłosił surowe nowe sankcje, a firmy technologiczne poinformowały, że wstrzymały cały eksport do Rosji.
  Jednak dostawy zachodnich części komputerowych były kontynuowane, jak ustaliło wspólne śledztwo.
  (…)

  Sama Rosja nie ukrywa, że ​​chce kontynuować napływ importowanych zachodnich produktów technologicznych.
  W czerwcu prezydent Władimir Putin podpisał ustawę zezwalającą rosyjskim firmom na importowanie i produkcję urządzeń elektrycznych i ich komponentów bez zgody właścicieli patentów.

  Jeden z moskiewskich sprzedawców komputerów, Kvantech, ogłasza teraz na górze swojej strony internetowej po rosyjsku:
  „Uwaga! Pracujemy normalnie. Nasze magazyny są gotowe do dostarczania sprzętu klientom z Federacji Rosyjskiej pomimo sankcji UE i USA.”

  Departament Handlu USA odmówił komentarza. UE nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

  ..https://www.reuters.com/investigates/special-report/ukraine-crisis-russia-missiles-chips/

  Polubione przez 7 ludzi

 17. Rząd Hiszpanii ostatecznie anulował plan przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2A4.
  Powodem ma być zły stan techniczny wozów tego typu, stanowiących rezerwę sprzętową.
  W czerwcu dziennik El Pais donosił, że Hiszpania jest gotowa wysłać na Ukrainę aż 40 Leopardów 2A4.
  W lipcu dziennik La Razon utrzymywał jeszcze, że rząd w Madrycie zaaprobował dostawy 10 czołgów Leopard 2A4 i 12 transporterów opancerzonych M113.
  Z tych szumnie zapowiadanych planów w mocy pozostaje tylko ostatnia część…

  https://www.19fortyfive.com/2022/08/spanish-leopard-2a4-tanks-wont-be-heading-to-ukraine-but-do-we-know-why/

  Polubione przez 4 ludzi

 18. W dniu 07.08.2022 w ataku rakietowym na obwód winnicki – rosyjskie lotnictwo użyło pocisków hipersonicznych Ch-47M Kindżał (Kinżał).
  Dowództwo ukraińskich sił powietrznych przyznało, że nie dysponuje środkami obrony przeciwlotniczej, które mogłyby skutecznie przeciwstawiać się tego rodzaju broni…

  .https://twitter.com/OAlexanderDK/status/1556594689024950272?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1556594689024950272%7Ctwgr%5Ea75956f56c9db093585cefe04fc899901249a01a%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fniezalezna.pl%2F453004-niedzielny-atak-na-winnice-ukrainska-armia-rosjanie-uzyli-hipersonicznych-pociskow-kindzal

  Polubione przez 3 ludzi

 19. W wyzwolonym Melitopolu na Zaporożu powstało forum ruchu społecznego „Jesteśmy razem z Rosją”. Forum zgromadziło ponad 700 delegatów z całego regionu Zaporoża.

  „Wszyscy na ciebie czekaliśmy. Czekali długo i byli cierpliwi. Każda cierpliwość ma swoje granice” – powiedział otwierając forum szef administracji obwodu zaporoskiego Jewhen Balickij.

  W forum uczestniczy także członek rady głównej Administracji obwodu zaporoskiego Władimir Rogow, szef administracji Melitopola Galina Danilchenko, prezydent miasta Berdiańska Aleksander Saulenko,
  szefowie centrali „Jesteśmy z Rosją”, przedstawiciele duchowieństwa obwodu zaporoskiego, oświaty, pracownicy przemysłu i sektora rolnego.

  Polubione przez 3 ludzi

 20. W temacie terrorystycznych ostrzałow Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jakich dokonuja siły ukrainskie. Cytat „Rosja chce pomóc MAEA w organizacji wizyty w Zaporożu”;
  https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art36833661-rosja-chce-pomoc-maea-w-organizacji-wizyty-w-zaporozu
  Z kolei strona ukraińska niby sie na to zgadza, ale jednocześnie chce stworzenia „strefy zdemilitaryzowanej” na terytorium obiektu;
  https://strana.today/news/402810-rossija-prihlasila-mahate-posetit-obstreljannuju-zaporozhskuju-aes-bloomberg.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Dla zainteresowanych, artykuł w temacie z ukraińskiego portalu ‚Strana” pisany oczywiscie z punktu widzenia strony ukraińskiej jednak w podsumowaniu „przemycono” kilka ważnych tresci. Cytat „Kreml nazwał ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej „niezwykle niebezpieczną działalnością, która, jeśli się nasili, niesie ze sobą katastrofalne skutki dla rozległego terytorium, w tym terytorium Europy”…Rosjanie powiedzieli, że może ucierpieć cały region Morza Czarnego i kraje basenu Morza Czarnego…Jeszcze w maju Państwowa Inspekcja Regulacji Jądrowej Ukrainy opublikowała prognozę, które regiony mogą ucierpieć w przypadku uwolnienia substancji radioaktywnych w elektrowni jądrowej Zaporoze…W ciągu 71 godzin masy atmosferyczne rozprzestrzenią substancje radioaktywne na południu i wschodzie Ukrainy. Spośród krajów sąsiednich najbardziej ucierpi Turcja. A także Rosja, gdzie promieniowanie w różnych stężeniach rozprzestrzeni się na rozległe terytorium od Noworosyjska i Rostowa po Lipieck i Tambow…Jednocześnie trudno uwierzyć w dążenie władz rosyjskich do skażenia promieniowaniem własnych terytoriów (a także tych, które Moskwa planuje proklamować „własnymi”). Nie jest też jasne, dlaczego Rosjanie, zdaniem strony ukraińskiej, mieliby ostrzeliwać elektrownię, którą kontrolują i gdzie według mediów i źródeł ukraińskich nawet umieścili swój sprzęt…Eksperci MAEA mogą określić, jaka jest naprawdę sytuacja w zakładzie. Ale nie wpuszcza się ich do obiektu – zresztą z inicjatywy Ukrainy, która wcześniej stwierdziła, że ​​będzie to legitymizacja okupacji. Rosja początkowo nie była przeciwna inspekcji…Jednak teraz, po zaostrzeniu się sytuacji, stanowisko Kijowa może się zmienić, pisze Bloomberg…Publikacja informuje, że Kreml zaprosił już międzynarodową misję do Energodaru do prowadzenia „działań w ramach wdrażania zabezpieczeń, a także monitorowania stanu bezpieczeństwa i ochrony jądrowej”;
   https://strana.today/news/402805-zaporozhskaja-aes-kto-ee-obstrelivaet-i-budet-li-vzryv.html

   Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.