Wojna już nie domowa na Ukrainie 14.08.2022r.- 2609 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 179).


„Niemy krzyk”– dzień 813.

„Ukraińskie wojska rozpoczęły atak artyleryjski na elektrownię cieplną w Zaporożu”poinformowało wczoraj wieczorem źródło z administracji Energodaru.


 „Po dniu ciszy przestępcy od Zełenskiego ponownie zaczęli terroryzować Energodar! Dziś po południu nacjonaliści ukraińscy ostrzelali z artylerii teren Zaporoskiej EC. Dziewięć pocisków artyleryjskich wystrzelono na stację przylegającą do terytorium”– powiedział przedstawiciel władz lokalnych.

Dodał, że ustala się obecnie szkody i ich skalę.
 „Należy zauważyć, że ostrzał został starannie zaplanowany przez dowództwo ukraińskie. Świadczy o tym fakt, że na godzinę przed otwarciem ognia w sieci zaczęły krążyć doniesienia, że ​​Siły Zbrojne Rosji przygotowują prowokację zbrojną w tym obszarze”– dodał .

Podczas operacji specjalnej rosyjskie wojsko przejęło kontrolę nad regionem Chersonia i azowską częścią regionu Zaporoże, zajmując tak duże miasta jak Chersoń, Melitopol i Berdiańsk oraz odcinając Ukrainę od Morza Azowskiego.
 
W obu regionach utworzono prorosyjską administrację, przywracane są połączenia handlowe i transportowe z Krymem. Nowe władze ogłosiły plany przyłączenia się do Rosji. Ponadto po ośmiu latach odblokowano Kanał Północnokrymski, woda ponownie płynie na półwysep.

Celem ostrzału przez Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) największej elektrowni jądrowej w Europie i ogromnego składowiska odpadów radioaktywnych jest szantaż nuklearny, który w zamyśle jego pomysłodawców powinien opóźnić militarną klęskę ukraińskiego reżimu.

 Już w czwartek 11 sierpnia 44 brygada artylerii USZ ostrzelała obiekt jądrowy z dział 152 mm. Celem była elektrownia atomową w Zaporożu (ZEJ). Jak przystało na walecznych obrońców samoistnej, prowadzili oni tradycyjnie już ostrzał z terenu zamieszkałego miejscowości Nikopol, małego miasta na zachodnim brzegu Dniepru, znajdującego się na wprost ZEJ.

Szef Centrum Kontroli Obrony Narodowej Rosji Michaił Mizincew powiedział, że w wyniku ostrzału uszkodzona została elektrownia cieplna działająca na potrzeby samej elektrowni jądrowej oraz wyposażenie basenów zraszających, w których woda jest chłodzona przez rozpylanie jej w powietrzu, po czym kropelki mgły wodnej osadzają się w niecce basenu.

„Tylko dzięki umiejętnym, kompetentnym i skutecznym działaniom jednostek Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w zakresie osłony elektrowni jądrowej infrastruktura krytyczna elektrowni jądrowej nie została uszkodzona, a praca reaktorów nie została zakłócona”– stwierdził Mizincew. .

Oznacza to, że wykryto miejsca ostrzału i przy pomocy ognia kontrbateryjnego stłumić pozycje artylerii USZ. Ukraińska propaganda natychmiast zawyła z oburzenia, bo ​​„rosyjskie orki” ponownie ostrzeliwują dzielnice mieszkalne. 

Ostrzał z 11 sierpnia ZEJ ponownie zwrócił uwagę światowych mediów na Ukrainę. Nawet temat kryzysu tajwańsko-chińskiego zszedł na dalszy plan. Wszyscy chcą wiedzieć, o co w tej sprawie chodzi i czy Kijów zamierza zniszczyć składowisko odpadów radioaktywnych największej elektrowni jądrowej w Europie- pogrążając w nie tylko siebie, ale znaczną część Europy w promieniotwórczej chmurze. Eksperci MAEA i międzynarodowa biurokracja ONZ próbują odpowiedzieć na to pytanie.  Oczywiście amerykańscy dyplomaci i ich satelity szepczą o tym samym.

Jak uznano, od technicznej stroną sprawy, specjaliści MAEA nie widzą bezpośredniego zagrożenia katastrofą nuklearną. O czym poinformował 11 sierpnia sam szef MAEA Rafael Grossi.

„Według wstępnych ocen ekspertów MAEA, nie ma bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa jądrowego w wyniku ostrzału lub innych działań wojskowych”– powiedział Grossi.

W weekend amerykańskie media podały, że rosyjscy specjaliści wyłączyli jeden z reaktorów elektrowni jądrowej. Oficjalnie Rosja nie skomentowała tej informacji. Jednak biorąc pod uwagę rozwój sytuacji, byłby to krok całkowicie rozsądny i uzasadniony.

Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Po pierwsze, oceny specjalistów z MAEA dotyczą aktualnego stanu zakładu. Jedno udane ukraińskie trafienie w składowisko wypalonego paliwa jądrowego lub uszkodzenie odłamkami pompy układu chłodzenia reaktora radykalnie zmieni sytuację.

Przedstawiciele administracji Zaporoża poinformowali, że jeden z ukraińskich pocisków spadł niespełna dziesięć metrów od składowiska wypalonego paliwa. Czyli od katastrofy dzieliło nas tylko 10 metrów. Ten mały odcinek dał nam jeszcze na jakiś czas zaznania życia we względnej normalności.

Po drugie, reaktory mają bardzo długą bezwładność cieplną. Oznacza to, że nawet jeśli pomiędzy elementy paliwowe zostanie wprowadzony absorber grafitowy, strumień neutronów zostanie pochłonięty, a rozszczepienie materii w rdzeniu reaktora ustało, to jego temperatura jest nadal wystarczająco wysoka, aby spowodować wybuch termiczny.

Dlatego po wyłączeniu reaktora niezwykle ważne jest dalsze przepompowywanie przez niego chłodziwa, aby reaktor ostygł. W 2011 roku, zgodnie z takim rozwojem sytuacji, wybuchła japońska elektrownia jądrowa Fukushima-1: fale tsunami zalały generatory diesla systemu zasilania awaryjnego, pompy układu chłodzenia pozostawione zostały zasilania i nagle zatrzymały się. Jednocześnie same reaktory nie wytwarzały już energii, ponieważ automatyczny system ochrony reagował na wstrząsy sejsmiczne i przełączał je w tryb wygaszania. Mimo to, przegrzanie reaktora doprowadziło do rozpadu wody na tlen i wodór i doprowadziło do eksplozji. Dlatego też, jeśli specjaliści wyłączą reaktor, niezwykle ważne jest, aby system chłodzenia nadal sprawnie działał.

Z kolei komentując scenariusze następstw trafienia pocisku artyleryjskiego w jeden z elementów ZEJ, były przedstawiciel Rosji w Komisji ONZ ds. Broni Biologicznej i Chemicznej Igor Nikulin zauważył, że nawet jeśli Ukraińcy nie osiągną celu zniszczenia reaktorów, to samo uszkodzenie składowiska odpadów może doprowadzić do tego, że izotopy promieniotwórcze przedostaną się do Dniepru i następnie do wód Morza Czarnego.

Innymi słowy, jest za wcześnie na panikę i ucieczkę na drugi koniec świata, ale niebezpieczeństwo katastrofy jądrowej stało się całkiem realne.

Ukraińską narrację propagandową łączę dwie diametralnie przeciwstawne koncepcje:

po pierwsze, ukraińska propaganda twierdzi, że Rosjanie „sami” ostrzeliwują elektrownie atomowe- co oczywiście jest bardzo złe. Po drugie, ukraińscy urzędnicy…..aprobują ostrzał, ale tylko pod warunkiem, że dokonują go USZ.

Skąd się bierze takie schizofreniczne rozdwojenie jaźni?

Wyjaśnieniem może być to, że szef ukraińskiej państwowej firmy Energoatom Piotr Kotin pochwalił ukraińskie wojska za uniemożliwienie rosyjskim inżynierom ponownego podłączenia ZEJ do rosyjskiej sieci energetycznej.

„Była to słuszna decyzja z punktu widzenia Ukrainy– przerwanie linii, które mają je do nich podłączyć. Myślę, że nasze siły zbrojne będą gotowe to zrobić, jeśli zajdzie taka potrzeba”– powiedział główny ukraiński naukowiec nuklearny w wywiadzie udzielonym RBC-Ukraina.

To znaczy, zgodnie z ukraińską logiką, okazuje się, że źli Rosjanie zajęli elektrownię atomową, ostrzelają się stamtąd i tym samym stwarzają zagrożenie katastrofą nuklearną. Natomiast wojska ukraińskie nie celują w ZEJ, ale w trakcie ostrzałów niszczą infrastrukturę obiektu, starając się uniemożliwić Rosjanom wykorzystanie jej do własnych celów. To wyjaśnia objawy tej schizofrenii.

W rzeczywistości na razie sytuacja wygląda tak: władze ukraińskie próbują straszyć Rosję, nie mając poważnego zamiaru zniszczenia ZEJ. Świadczy o tym fakt, że ani administracja Zaporoża, ani rosyjskie Ministerstwo Obrony nie zgłosiły żadnych trafień na budynki bloku energetycznego. Tymczasem gdyby Ukraińcy chcieli natychmiast wywołać katastrofę radiacyjną, ostrzelaliby je bez mrugnięcia okiem. Skuteczne wzięcie na muszkę ogromnych budynków nie jest trudne, ale jak na razie ostrzał prowadzony jest na infrastrukturę towarzyszącą ZEJ.

Czytając między wierszami ukraińskie wypowiedzi, można dostrzec, że Kijów po prostu irytuje się tym, że rosyjscy energetycy przyłączają ZEJ do rosyjskie sieci. W ten sposób ukraińska propaganda tłumaczy potrzebę ostrzału, gdy nie głosi herezji o koszmarnym samo ostrzeliwaniu się „orków” w celu popełnienia zbiorowego samobójstwa.

Sądzić przy tym należy, że Kijów planuje także wykorzystać katastrofę spowodowaną przez siebie do własnych dalekosiężnych celów politycznych.

Chodzi o to, że w planach zbrodniczej junty z Kijowa, jest spowodowanie, po udanym trafieniu w krytyczne instalacje ZEJ, wzrostu tła radioaktywnego do takiego poziomu, aby Rosja mogła zostać ogłoszona państwem terrorystycznym dla całego świata.

Jest oczywiste, że ostrzały ZEJ są najprawdopodobniej prowokacją, której celem jest wymuszenie wycofania części artylerii i lotnictwa rosyjskich sił zbrojnych w celu uszczelnienia osłony Energodaru, a najlepiej doprowadzenie do całkowitego zaniechania strategicznego ataku na Mikołajew na korzyść ataku na Nikopol.

Na dowód takiej hipotezy doszło do kilku zdarzeń, które potwierdzają jej słuszność.

Po pierwsze, otoczenie Zełenskiego twierdziło, że szeroko nagłośniony atak na Chersoń był częścią wojny informacyjnej i dezinformacji przeznaczonej dla Rosji, a prawdziwy „kontratak” miałby mieć miejsce w zupełnie innym miejscu.

Po drugie, Stany Zjednoczone wyraziły zainteresowanie sytuacją: Departament Stanu stwierdził, że całą odpowiedzialność za ewentualne kłopoty z elektrownią atomową przerzuca na Rosję, ale jednocześnie nie sprzeciwia się stworzeniu strefy zdemilitaryzowanej wokół Energodaru.

„Nadal wzywamy Rosję do zaprzestania wszelkich działań wojennych w ukraińskich obiektach jądrowych i w ich pobliżu oraz do przywrócenia pełnej kontroli nad nimi Ukrainie, a także popieramy apele Ukrainy o utworzenie strefy zdemilitaryzowanej wokół elektrowni jądrowej”– poinformował Departament Stanu w stosownym oświadczeniu.

Dlaczego Ukraińcom i Amerykanom potrzebna jest strefa zdemilitaryzowana w Zaporożu? 

W kategoriach wojskowych odpowiedź jest oczywista. Według źródeł zachodnich, na przełomie lipca i sierpnia rosyjskie wojska dysponowały 22 batalionowymi grupami taktycznymi (BGT) w rejonie Chersonia, kolejne 27- na wschodnim brzegu Dniepru. Dla porównania: w obwodzie charkowskim rosyjska armia ma 10-12 BGT, a na linii Siewiersk-Bachmut-Awdiejewka-Marinka, gdzie odnotowuje się największe sukcesy, od 13 do 15 BGT prowadzą udane operacje zbrojne przeciwko USZ. Innymi słowy, armia rosyjska ma okazję przystąpić do potężnej ofensywy przeciwko Mikołajewowi i jednocześnie rozpocząć wyzwalanie Zaporoże.

Co więcej, przy takiej konfiguracji operacyjnej można jeszcze pozwolić sobie na manewr rezerwami, przenosząc je tam, gdzie będą odnoszone większe sukcesy, w celu ich wzmocnienia. Natomiast USZ wyczerpały już swoje możliwości i zasoby do aktywnego prowadzenia działań zaczepnych i mogą teraz tylko oczekiwać, z której strony dopadną je poważne problemy. 

W tym kontekście, stworzenie strefy zdemilitaryzowanej od Nikopola do Zaporoża obejmie flankę ukraińskiego ugrupowania. Dzięki temu będą mogli zebrać swoje wątłe siły, które w zależności od rozwoju sytuacji i własnych planów mogą jeszcze posłużyć zarówno do obrony Mikołajewa, jak i do próby ataku na Chersoń.

I to jest właśnie śmieszne, a może nawet bardziej bezczelne, że Rosja ma zostać wmanewrowana w pomoc ukraińskiemu reżimowi okupacyjnemu przy budowie silnej obrony wzdłuż Dniepru z późniejszym zdobyciem przez USZ Chersonia i samej elektrowni atomowej w Zaporoża.

W kategoriach politycznych stworzenie strefy zdemilitaryzowanej jest przez wielu postrzegane jako wstępna gra prowadząca do „zamrożenia konfliktu”, co ma w zamyśle zaowocować opóźnioną porażką strategiczną Rosji.

Zamiast więc „strefy zdemilitaryzowanej”, a jednocześnie w świetle poważnego zagrożenia hekatombą jądrowego kataklizmu, w ZEJ najprawdopodobniej dojdzie co całkowitego wyłączenia reaktorów i konserwacji elektrowni jądrowej, ściągnięcia artylerii do Energodaru i być może użycie irańskich dronów wobec ukraińskich nazistów próbujących zniszczyć obiekt jądrowy.

Cały ten nuklearny szantaż, zasypywanie miast minami przeciwpiechotnymi „Płatek”, spazmatyczne odwołania i równie spazmatyczne obietnice kontrofensywy są oznakami bankructwa ukraińskiej państwowości.

Kijów i jego właściciele rozumieją, że obecny rozwój wydarzeń nie pozostawia im szans na zwycięstwo i starają się za wszelką cenę, nawet po trupach swych współobywateli- odwrócić losy wojny. To, co robią teraz Siły Zbrojne, to nic innego jak zmodyfikowana strategia ryzyka mająca na celu spełnienia wymogów wojny hybrydowej: próba osiągnięcia przez słabszą armię zwycięstwa poprzez niebezpieczne, a nawet samobójcze decyzje, np. jak Japończycy w czasie przegrywanej wojny na Pacyfiku. Ale o ile w przeszłości, wykonując ryzykowne manewry, wojsko stawiało na szali los dywizji i korpusu, to teraz polityczni hochsztaplerzy narażają życie milionów cywilów żyjących po obu stronach frontu.

W każdym razie, gdy ulegnie się terrorystom nuklearnym, nic to na dłuższą metę nie da, poza tym, że nastąpi częstsze powtarzanie się takich samych- i coraz groźniejszych sytuacji. Dlatego też, aby wreszcie mógł nastąpić spokój i pokój w tej części Europy, ukraińscy artylerzyści i polityczne ośrodki decyzyjne muszą zostać zniszczone, rosyjskie ziemie muszą zostać wyzwolone, a sowieckie elektrownie jądrowe muszą zostać objęte właściwą ochroną.

Wtedy i my sami będziemy mogli spokojnie spać i cieszyć się życiem swoim, swoich wnuków i przyszłych pokoleń. Z tą- banderowską u’krainą- narzędziem amerykańskich geszefciarzy- nie ma najmniejszych szans.

*

Popołudniowa (13.08.2022r.) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

W wyniku ofensywy wojska alianckie całkowicie wyzwoliły osadę Piaski w DRL. Ponadto rosyjskie siły kosmiczne przeprowadziły precyzyjne uderzenia na tymczasowe rozmieszczenie 10 górskiej brygady szturmowej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) w pobliżu osady Pieriejezdnoje w DRL. Poza tym, wyrzutnia HIMARS i skład amunicji do niej zostały zniszczone pod Kramatorskiem.

Osada Piaski w DRL jest całkowicie wyzwolona, poinformował na wczorajszym briefingu oficjalny przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał broni Igor Konaszenkow.

„W wyniku ofensywnych działań sił alianckich osada Piaski w Donieckiej Republiki Ludowej została całkowicie wyzwolona”– powiedział Konaszenkow.

Przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony dodał, że w wyniku uderzeń precyzyjnych pocisków morskich i lądowych dalekiego zasięgu, a także wielu wyrzutni rakietowych na rezerwy wroga w rejonie stacji kolejowej Gawriłowka w Charkowie w regionie zginęło ponad 70 żołnierzy z 30 brygady zmechanizowanej USZ, a ponad 300 zostało rannych.

„Ruch na tym odcinku linii kolejowej jest całkowicie zablokowany”– zaznaczył przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Ponadto rosyjskie siły kosmiczne przeprowadziły precyzyjne uderzenia na tymczasowe rozmieszczenie 10 górskiej brygady szturmowej w rejonie osady Pieriejezdnoje w DRL. W efekcie zlikwidowano nawet 170 nacjonalistów i 12 jednostek sprzętu wojskowego– podkreślił przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej.

„Podczas działań ofensywnych sił alianckich w rejonie miejscowości Artemowsk w Donieckiej Republice Ludowej doszczętnie zniszczono dwie kompanie 72 brygady zmechanizowanej”– poinformował Konaszenkow.

Skoncentrowane ataki ogniowe na stanowiska dowodzenia jednostek 66 brygady zmechanizowanej USZ i formacji zbrojnej Prawego Sektora w DRL zlikwidowały ponad 100 nacjonalistów i dziesięć sztuk sprzętu wojskowego.

W obwodzie kramatorskim DRL zniszczono wyrzutnię HIMARS i magazyn z amunicją do niej. W rejonie Mikołajewa zniszczono dwa śmigłowce Mi-24 Ukraińskich Sił Powietrznych. Trafiono także cztery stanowiska dowodzenia, siłę roboczą, broń, sprzęt wojskowy i specjalny w 143 okręgach.

Podczas walki z baterią Siły Zbrojne RF stłumiły dwa stanowiska systemów rakietowych Grad, trzy stanowiska ogniowe artylerii dział Akacja i pięć haubic D-30.

W ciągu dnia rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zniszczyły cztery ukraińskie drony w obwodzie mikołajowskim i charkowskim oraz zestrzeliły w powietrzu cztery rakiety HIMARS w rejonie Nowaja Kachowka.

Jak dodało rosyjskie Ministerstwo Obrony, od początku specjalnej operacji wojskowej 267 samolotów, 148 śmigłowców, 1736 dronów, 365 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 4297 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 798 wozów bojowych wieloprowadnicowych systemów rakietowych, 3295 zniszczeniu uległy działa artyleryjskie i moździerze polowe, a także 4858 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

Jednocześnie USZ kontynuują ataki na cywilną infrastrukturę Donbasu. 

Według informacji przekazanych przez ML DRL, w ciągu ostatniego dnia Donieck został ostrzelany przez USZ z instalacji MLRS Grad z pozycji we wsi Krasnogorowka. Na dzielnicę Kirowską w Doniecku wystrzelono 20 pocisków. Dwie osoby zginęły, trzy zostały ranne. 10 pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm wystrzelono na dzielnicę Kijowską w Doniecku.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jeńcy wojenni USZ zdecydowali się pozostać na terytorium kontrolowanym przez Rosję z powodu niechęci do walki i strachu przed ponownym wysłaniem ich na linię frontu.

Jak wskazano w resorcie, byli wojskowi ukraińscy mówili o korupcji panującej w USZ, zastraszaniu personelu, braku jakiejkolwiek kontroli w jednostkach, a także „barbarzyńskim stosunku do ludności cywilnej, który jest szeroko stosowany przez nacjonalistów jako ludzka tarcza”.

„Wszyscy dobrowolnie złożyli broń i poddali się rosyjskim żołnierzom, aby ratować swoje życie. Według nich niewiele osób w armii ukraińskiej odnosi sukcesy, ponieważ bojówkarze z batalionów nacjonalistycznych, działając jako oddziały i grożąc żołnierzom egzekucją, nie pozwalają nikomu opuścić pozycji znajdujących się na linii kontaktu”– ministerstwo przekazało w oświadczeniu.

Resort obrony zaznaczył, że byli ukraińscy żołnierze są w pełni usatysfakcjonowani warunkami przetrzymywania. Więźniowie otrzymują trzy ciepłe posiłki dziennie, a także udzielana jest pomoc medyczna. Mają także możliwość kontaktu z rodzinami.

Dziecko i kobieta zostali ranni w wyniku wybuchu miny PFM-1 „Płatek” na ulicy Birjuzowa w dzielnicy Kirowskiej w stolicy DRL.

Zostało to zgłoszone dzisiaj w Komendzie Głównej Obrony Terytorialnej DRL.

„Płatek” to sowiecka mina przeciwpiechotna o działaniu ciśnieniowym. Występuje w dwóch wersjach: PFM-1 i PFM-1C. Zewnętrznie te dwie odmiany różnią się tylko tym, że na skrzydle miny PFM-1C znajduje się wyraźnie rozpoznawalna litera „C”. Pierwsza wersja miny nie posiada możliwości samozniszczenia, druga wyposażona jest w urządzenie, które zapewnia samosamoodpalenie po 1-40 godzinach od momentu zainstalowania. Czas zależy od temperatury powietrza.

 Poza tym, wciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKIK zgłosiło 57 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: MLRS „Grad”, artylerii 155, 152 i 122 mm oraz moździerzy 120 mm.
Na odcinku Jasinowatej: artyleria 152 mm.
I w rejonie Gorłowskim: artyleria 155, 152 i 122 mm oraz moździerze 120 mm

W sumie, w ciągu minionej doby ukraińskie formacje zbrojne wystrzeliły w kierunku terytorium DRL 371 jednostek różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 10 miejscowości osiedli republiki:

Donieck, a w nim dzielnica Kalinina, Kijowska, Kujbyszewska, Kirowa i Piotrowska, a także Zajcewo (południe), Bajrak, Gołmowsiki, Gorłówka (obwód Nikitowski), Żeleznaja Bałka, Nowobachmutówka, Jasinowata, Makiejewka (rejon Czerwonogwardyjski) i Staromichajłowka.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informacje o śmierci 5 cywilów: w dzielnicy Kujbyszewskiej w Doniecku, a także rejonie Czerwonogwardyjskim w Makiejewce oraz w Gorłowce i Zajcewie.
Do tego zostało rannych 15 cywilów różnym stopniu ciężkości w dzielnicy Piotrowskiej i Kujbyszewskiej w Doniecku, oraz w Gorłówce i Staromichajłowce, w tym  jeden z wyzwolonych terytoriów- z osady Staromajorsk.

46 budowli mieszkaniowych zostało uszkodzonych w dzielnicy Kirowa, Kujbyszewskiej i Kijowskiej  w Doniecku oraz w rejonach Czerwonogwardyjskim i Kirowskim w Makiejewce, następnie w Staromichajłowce, Gorłówce, Zajcewie i Gołmowskim, a także 7 obiektów infrastruktury cywilnej .

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 14 серпня 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!!

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

**

https://www.youtube.com/watch?v=U8hTKq_AkLA


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

99 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 14.08.2022r.- 2609 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 179).

  • Coś w tym musi być…

   Bo w ostatnim wywiadzie z Gordonem Arestowicz namolnie ,,lizał dupę” Załużnemu
   a czyniąc to odważył się zgłosić swoją kandydaturę na przyszłego prezydenta Ukrainy.

   Polubione przez 3 ludzi

 1. Witam

  Mapa działań wojennych i sytuacja na frontach wieczorem 13 sierpnia.
  Sytuacja na frontach z minionego dnia
  W załączeniu mapy + opis sytuacji na froncie.
  https://readovka.news/news/108058

  Ciekawe informacje:
  Los 15-letniego nastolatka Vladika, który wszedł na kopalnię „Płatek” w dzielnicy Kirovsky w Doniecku, podekscytował publiczność.
  Chociaż lekarze zrobili wszystko, co możliwe, aby uratować nogę chłopca, nadal będzie on niepełnosprawny. Vladik miał zaledwie 7 lat.
  Troskliwi ludzie zebrali ponad pół miliona rubli na pomoc nastolatkowi.

  Polubione przez 1 osoba

 2. ROSJA KUPUJE 1000 DRONÓW OD IRANU I ROZSZERZA POZIOM WSPÓŁPRACY STRATEGICZNEJ
  Wysłany dnia13.08.2022 Eliasza J. Magniera

  Iran i Rosja rozszerzyły poziom swojej współpracy strategicznej w różnych dziedzinach, ostatnio w kosmosie, kiedy rosyjska rakieta wystrzeliła na orbitę irańskiego satelitę.

  Co więcej, Rosja podpisała kontrakt z Iranem na zakup 1000 dronów po tym, jak Iran dostarczył kilka samolotów i symulator, na którym szkolili się rosyjscy oficerowie: z powodzeniem używali pierwszych dronów na Ukrainie.

  W ciągu ostatniej dekady Rosja nie poświęciła wiele uwagi ani odpowiednich inwestycji branży dronów. Zamiast tego Moskwa skupiła się na opracowaniu pocisków naddźwiękowych, którym udało się osiągnąć poziom operacyjny tej technologii przed USA. Zainteresowanie Rosji rozwojem militarnym skoncentrowało się na strategicznych rakietach z głowicami nuklearnymi, podczas gdy w rzeczywistości drony stały się niezbędne dla każdej armii.

  Według dobrze poinformowanych źródeł w Iranie „zakup dronów przez supermocarstwo takie jak Rosja jest ważnym wskaźnikiem potwierdzającym jakość i rozwój irańskiego przemysłu, któremu udało się wyprodukować najbardziej zaawansowane drony, takie jak Shahid 129, które mogą latać dla okres przekraczający 24 godziny.

  To właśnie przyciągnęło Rosję, zwłaszcza do wykorzystania w jej wojnie na Ukrainie”.

  .https://ejmagnier.com/2022/08/13/russia-buys-1000-drones-from-iran-and-expands-the-level-of-strategic-cooperation/

  Polubione przez 7 ludzi

  • Ad tematu: Rosja kupiła drony od Iranu.

   ***.
   Księżyc Alabamy @Moonofa
   Nowość w MoA:
   Iran potwierdza sprzedaż dronów do Rosji – ale co kupi w zamian?
   .https://twitter.com/MoonofA/status/1558461506819325952

   ****.
   Elijah J. Magnier, który ma doskonałe kontakty w ramach „osi oporu” kierowanej przez Iran, relacjonuje:
   Rosja kupuje 1000 dronów od Iranu i rozszerza poziom współpracy strategicznej.

   Zakup wydaje się dotyczyć większych długodystansowych dronów, a nie małych taktycznych, takich jak Orlan 10, który masowo produkuje Rosja .
   .https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1648450/russia-was-lagging-behind-in-drone-capabilities-but-is-now-catching-up-comment

   Rosja opracowała dla siebie szereg dronów . Orlan-10 jest dobry do obserwacji artyleryjskiej i walki elektronicznej na poziomie batalionu taktycznego. Jest też 200-kilogramowy Korsar, który pełni taktyczną rolę uderzeniową.
   Istnieje również ZALA-421-16E5, taktyczny bezzałogowy system rozpoznania powietrznego. Czas lotu UAV to 6-7 godzin, zasięg do 150 km, monitorowany obszar może przekroczyć 21 000 km2 w jednym starcie.

   To lepiej niż Orlan 10, ale wciąż na podstawowym poziomie taktycznym.

   Cokolwiek ponad to, dron operacyjno-taktyczny, który może stać cały dzień i noc i nieprzerwanie osłaniać front jednej lub więcej brygad, jest czymś, czego Rosja do tej pory nie miała.

   Irański Shahed 129 to odpowiednik amerykańskiego MQ-1 Predator.
   .https://en.wikipedia.org/wiki/Shahed_129
   Ma optykę podczerwoną i dzienną, laserowy wskaźnik do precyzyjnego celowania i może przenosić cztery precyzyjnie naprowadzane bomby. Jego zasięg wynosi 1500 kilometrów, czyli znacznie więcej niż obecne rosyjskie drony. Od 2014 roku drony te są używane przez Iran w Syrii, więc Rosja będzie miała już pewne bezpośrednie doświadczenie z ich działaniem na polu bitwy.

   Jestem jednak pewien, że Iranowi zajmie kilka lat, aby dostarczyć ich tysiąc. Ale to może nie mieć znaczenia. Na razie wystarczy kilkadziesiąt, by nieprzerwanie pokonywać na niezbędnych głębokościach cały 2000-kilometrowy front na Ukrainie.

   Podejrzewam, że nie jest to jednostronna umowa, ale że Iran obiecał w zamian kupić kilka znaczących rosyjskich systemów.

   Zamówienie kilkudziesięciu najnowocześniejszych wersji myśliwca przewagi powietrznej Suchoi Su-35 miałoby sens.
   W końcu pozwoliłoby to Iranowi pozbyć się zbyt starych amerykańskich F-4 Phantomów i Grumman F-14.

   .https://www.moonofalabama.org/2022/08/iran-confirms-drone-sale-to-russia-but-what-will-it-buy-in-exchange.html

   Polubione przez 6 ludzi

 3. Girkin (alias „Striełkow’) już się chyba „nawojował” 🙂 Cytat „Rosyjski wojskowy Igor Girkin (lepiej znany jako Striełkow) po raz pierwszy osobiście skomentował swoje zatrzymanie na Krymie, kiedy próbował przedostać się na front na Ukrainie…”Nie byłem w areszcie i nie planuję. Prędzej czy później na pewno będę na froncie (ta wojna, jak z góry ostrzegałem, będzie długa i trudna). Ale nie teraz” napisał na swojej oficjalnej stronie w sieciach społecznościowych”…
  https://strana.today/news/403515-hirkin-vpervye-prokommentiroval-svoe-zaderzhanie-v-krymu.html
  Ps. Pewno przeczytał co o nim napisał Bezler, który już od dawna jest na froncie i zrobiło mu sie „niesowojo”…
  >https://s00.yaplakal.com/pics/pics_original/4/4/4/17066444.jpg

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Skąd się biora „fake newsy” jakoby to siły rosyjskie ostrzeliwały Zaporoska Elektrownie Jądrową, czyli faktycznie zgodnie z „obowiazujaca linia ukropropagandy” ostrzeliwali „samych siebie”. Cytat „W tym samym czasie American Institute for the Study of War pisze w niedawnym raporcie, że materiał geolokalizacyjny opublikowany na Twitterze i Telegramie 13 sierpnia pokazuje, że rosyjski system artyleryjski Pion kalibru 203 mm działa około 11 km od Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej”…
  https://strana.today/news/403508-okkupanty-zajavili-chto-zaes-ne-postradala-posle-obstrelov-i-rabotaet-v-shtatnom-rezhime.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Tymczasem szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis w wywiadzie dla „Deutsche Welle” wezwał do zakazu wydawania wiz Schengen także członkom „rosyjskiej opozycji”, by jak stwierdził „pobudzić ich do obalenia władz na Kremlu”. Skomentował to na FB bliski współpracownik Nawalnego Leonid Wołkow (cytat) „Jeśli Rosjanie nie mogą podróżować do Europy, to obalą Putina?” Nie, to jakaś ekstremalna głupota. Ciężkie, wieloletnie sankcje nie doprowadziły do ​​rewolucji w Korei Północnej, na Kubie czy w Iranie. Dyktatury totalitarne zwykle nie są obalane w sposób rewolucyjny – ponieważ opierają się na niepohamowanej przemocy. Pomysł „uczyńmy ich żebrakami, zabierzmy im wszystko, wtedy zbuntują się przeciwko swojemu tyranowi” jest zasadniczo błędny i nigdy nie sprawdził się w żadnym kraju: żebracy nie buntują się; wręcz przeciwnie, żebracy są zawsze kręgosłupem totalitarnego reżimu”…
  https://strana.today/news/403517-v-mid-litvy-schitajut-chto-lishenie-oppozitsii-rf-shenhenskikh-viz-pomozhet-sverhnut-putina.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. „The Washington Post” informuje o „alarmie” jaki podniosły państwa członkowskie NATO znajdujace się na tzw. wschodniej flance, które mają domagać sie od USA by je również dozbroić, a nie koncentrować sie tylko na Ukrainie. Cytat „Obawy takich krajów jak Łotwa czy Polska sprowadzają się do tego, że przekazały część swoich wojskowych arsenałów na Ukrainę, ale dostawy kompensacyjne idą z dużym trudem…Amerykańscy urzędnicy, z którymi rozmawiała publikacja, mają trudności z odpowiedzią na pytanie, kiedy zostaną uzupełnione potencjały militarne wschodnim krajom sojuszu. Bałtowie i Polacy żądają od Stanów Zjednoczonych w szczególności dostaw instalacji Himars…Również niewystarczająco ich zdaniem rośnie liczba żołnierzy z zachodnich krajów Sojuszu, wysyłanych na wschodnią flankę. Gazeta wyjaśnia, że ​​wynika to również z wątpliwości niektórych urzędników amerykańskich, którzy wzywają do wzmocnienia chińskiego kierunku…Obecnie na Łotwie stacjonuje około 600 Amerykanów, w porównaniu z około 100 zeszłej zimy. Władze kraju bałtyckiego uważają to za wysiłek niewystarczający”;
  https://strana.today/news/403512-sojuzniki-ssha-prizyvajut-obespechit-ikh-strany-vooruzheniem-i-vojskami-the-washington-post.html
  Źródło;
  >https://www.washingtonpost.com/national-security/2022/08/13/us-military-baltics-russia/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. I powrót na Ukrainę, gdzie szef MSW Ukrainy Monastyrski przestrzegł przed (kolejną) falą przestępstw na Ukrainie w zwiazku z pogłębiającym sie kryzysem gospodarczym. Cytat „Minister spraw wewnętrznych Monastyrski powiedział, że w nadchodzących miesiącach, w związku z kryzysem gospodarczym w kraju , coraz częstsze będą kradzieże samochodów i przestępstwa z zakresu nielegalnego handlu bronią…„Spodziewamy się, że w ciągu 2-5 miesięcy nastąpi wzrost, zwłaszcza w przypadku niektórych kategorii przestępstw… Przede wszystkim mówimy o kradzieży. Oczywiście, gdy gospodarka upada, wzrasta liczba przestępstw przeciwko mieniu” powiedział…Inną kategorię przestępstw, która będzie rosła, Monastyrski nazwał nielegalnym handlem bronią. W związku z tym zwrócił uwagę na znaczenie wczesnego przyjęcia ustawy o obrocie bronią”;
  https://strana.today/news/403511-v-ukraine-uchastjatsja-krazhi-avtomobilej-i-nezakonnyj-oborot-oruzhija-mvd.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Kadyrow idealnie w punkt:

  Szef Czeczenii Ramzan Kadyrow powiedział, że zachodni politycy powinni porzucić strategię rozpadu Rosji na rzecz budowania współpracy z Moskwą.

  Według Kadyrowa Zachód wciąż nie może sobie uświadomić jednej rzeczy – współczesna Rosja już dawno przestała być „terytorium Jelcyna zbudowane na zamachu stanu, deficycie i niewypłacalności” oraz „związkiem republik Gorbaczowa”. Szef RP podkreślił, że Rosja jest już inna – potężna i silna.

  „A wy, zachodni politycy, musicie przemyśleć nie strategię upadku Federacji Rosyjskiej, ale stosunek do współpracy z krajem, który w ciągu ostatnich 20 lat z grabionego i upokarzanego przez Zachód stał się państwem o potężnym struktura polityczna, zreorganizowana z uwzględnieniem celów strategicznych, zahartowana i nieugięta ”, napisał szef Czeczenii w swoim kanale Telegram.

  Kadyrow podkreślił, że Zachód nie powinien kłócić się z Federacją Rosyjską i przytoczył słowa prezydenta Rosji Władimira Putina, że ​​jeśli ktoś będzie chciał „odgryźć” kraj, zostanie bez zębów.

  „Naucz się przyjaźnić z Rosją – twoje własne zęby będą zdrowsze” – powiedział Kadyrow.

  https://news-front.info/2022/08/14/kadyrov-zapadu-ne-stoit-ssoritsja-rossiej/

  Polubione przez 8 ludzi

 9. Mieszkaniec Równego juz nie wytrzymał i dał upust swojej „miłości do samostijnej”. Cytat „W centrum Równego 34-letni mieszkaniec zerwał flagę z słupa, który był zamontowany na jednej ze ścian, „a następnie w obecności przechodniów wyzywająco rzucił ją na ziemię i zaczął deptać i wycierać nią nogi, okazując własną pogardę dla państwowego symbolu Ukrainy” – poinformowała na swoim profilu na Facebooku policja państwowa obwodu rówieńskiego…Następnie sprawca próbował uciec, ale został zatrzymany przez policję i przewieziony na posterunek. Tam nie mógł podać zrozumiałego wyjaśnienia swojego czynu…Został poinformowany o podejrzeniu zbezczeszczenia flagi państwowej Ukrainy, przebywa w areszcie tymczasowym. Może grozić mu do 3 lat więzienia zgodnie z częścią 1 art. 338 Kodeksu Karnego Ukrainy”;
  https://strana.today/news/403521-v-rovno-muzhchina-mozhet-sest-na-3-hoda-v-tjurmu-za-oskvernenie-ukrainskoho-flaha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. W temacie energetycznym. Cytat „Niemieckie próby rozwiązania swoich problemów gazowych z pomocą Kataru nie powiodły się , mimo optymistycznych prognoz niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka. Poinformowało o tym niemieckie wydanie Deutsche Wirtschaftsnachrichten…Habeck złożył wizytę w Katarze w marcu, kiedy groźne perspektywy gazowe dla jego kraju zaczęły się w pełni wyłaniać. Przeprowadził rozmowy ze swoim katarskim odpowiednikiem szejkiem Al-Thanim. Rozmawiali o regularnych i dużych dostawach gazu skroplonego, począwszy od najbliższych miesięcy. Ale od tego czasu nic się nie wydarzyło…W rzeczywistości Katar dostarcza gaz do Włoch zamiast do Niemiec, pisze Deutsche Wirtschaftsnachrichten…Żadna z największych niemieckich firm energetycznych (EnBW, RWE, Vattenfall, E.On i Lex Uniper) nie podpisała od tego czasu umowy z katarskim dostawcą. Niektóre firmy zgodziły się jedynie na dodatkowe dostawy LNG ze Stanów Zjednoczonych. Na przykład EnBW ogłosiło kontrakt z Venture Global LNG, zgodnie z którym planuje kupować 1,5 mln ton skroplonego gazu rocznie, ale tylko od 2026 roku”;
  https://strana.today/news/403526-hermanija-ne-smohla-reshit-hazovye-voprosy-s-katarom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Artykuł wart przeczytania

  W ośrodkach zorganizowanych przez wojewodę warmińsko-mazurskiego przebywa ok. 2,5 tys. osób z Ukrainy, w ośrodkach zorganizowanych przez samorządy kolejne 1,2 tys. osób – poinformował PAP warmińsko-mazurski urząd wojewódzki. Ukraińcy, z którymi rozmawiała PAP przyznawali, że nie stać ich na usamodzielnienie się.
  https://www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/warminsko-mazurskie-w-osrodkach-jest-3-7-tys-uchodzcow-z-ukrainy-niewielu-sie-usamodzielnia,611945.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Jeśli ta Ukrainka będzie zarabiać i sto milionów dolarów, a wszystkie pieniądze będzie wysyłać na Ukrainę to i tak się nie usamodzielni. Ciekawe też, jak sobie ma dać radę jej koleżanka z pracy która zarabia tyle co ona a musi zapłacić za mieszkanie i wszystkie media.

   Polubione przez 4 ludzi

 12. W temacie sytuacji ekonomicznej na Ukrainie. Cytat „Ceny żywności nadal rosną.
  W ciągu roku ceny na Ukrainie wzrosły na prawie wszystkie rodzaje mięsa. Najbardziej wzrosła cena wątróbki drobiowej (+51%), tuszki indyczej (+49%) oraz żeberek wołowych (+45%). O tym czytamy w recenzji serwisu dostaw artykułów spożywczych Zakaz…W ciągu roku koszt świeżego fileta z kurczaka w ukraińskich supermarketach wzrósł o 18%. Najbardziej wzrosły ceny wątróbek drobiowych – o 51%. Cena jednego kilograma mięsa mielonego wzrosła o 20%…W przypadku wieprzowiny najbardziej wzrosła cena golonki z kością – o 37%, do 95,9 UAH/kg…W związku z deficytem wzrosły również ceny wołowiny i cielęciny. W ciągu roku najbardziej podskoczyła cena żeberek – o 45%. Cena świeżego mostka wołowego wzrosła z 107 UAH/kg w 2021 roku do 145 UAH/kg w 2022 roku. Wątroba wzrosła o 20% (96 UAH/kg), mięso mielone o 33% (199,9 UAH/kg). Najmniej, bo zaledwie o 2%, zmieniła się cena bałyka wołowego. Nieznacznie wzrosła cena steku z okostnej – o 6% (260 UAH/kg) i gulaszu – o 7% (299 UAH/kg)”;
  https://t.me/skeptik_21/4234
  Ps. Nie trzeba chyba przypominać że przed rozpoczeciem ‚specjalnej operacji FR” Ukraina była „potęga drobiarską”…

  Polubione przez 5 ludzi

 13. https://t.me/boris_rozhin/60431
  Jutro w Doniecku rozpocznie się kolejny proces o zagranicznych najemników. Sądzeni będą obywatele Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Szwecji. Wszyscy oskarżeni są z artykułu przewidującego karę śmierci, zgodnie z którym wydano już 3 wyroki śmierci dla zagranicznych najemników.

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Dyskusja z netu:

  @HerroqE
  Co się stało z Artemem Bonovem?
  Zastępca policji w Kijowie (podobno uciekł do Polski)
  Артём Бонов
  https://pbs.twimg.com/media/FaED0aFVEAAQUDy?format=jpg&name=small
  ***.

  @szarlotka
  Prawdopodobnie szuka miejsca, w którym można wypalić niektóre z jego tatuaży przed planowaną przeprowadzką do Niemiec.
  ***.

  Cezary Żekanowski
  @CZekanowski
  https://pbs.twimg.com/media/FaEWprMWQAcPKjh?format=png&name=900×900

  Tatuaże chce sobie wypalić? Czemu nie?1

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Siły #RussianArmy i #DPR posuwały się powoli na północ od Piaski/Піски, gdy #UkrainianArmy wycofywali się w kierunku miasta Vodyane/Водяне.
  Mapa:
  .https://twitter.com/Suriyakmaps/status/1558791420466675713
  ***.
  Materiał wideo pokazuje, jak artyleria #RussianArmy i #DPR zaczęła ostrzeliwać pozycje na obrzeżach Vodyane i Piaski, ponieważ walki będą się rozszerzać na północ i zachód w ciągu najbliższych dni.
  ..https://twitter.com/i/status/1558796486028267520

  Polubione przez 4 ludzi

 16. ⚡️🇺🇦: Po serii kłamstw, nawet zachodnie media, który dotąd starały się nadążać za Ukrainą, w końcu przyznają, że nie, to nie Rosja sama siebie „ostrzeliwuje się” w elektrowni, ale to reżim kijowski dąży do wywołania katastrofy nuklearnej.
  I wszystko na co mogą się zdobyć kraje z G7 to apele do Rosji, by ta wycofała się z elektrowni i przekazała ją Ukrainie, bo tę psychole dążą do wywołania katastrofy nuklearnej.

  Jakież to poniżające jest dla rządów z Zachodu Europy, tak się poniżać przed Putlerem,
  bo zmusza ich do tego ,,jebnięty jamnik Jankesów”.
  Przecież wiedzą, że ten apel jest niemożliwy do spełnienia.

  Oj ! Coś mi się wydaję, że Zełeński długo już nie porządzi w tym ukraińskim domu wariatów.
  Już w sorosowej G**ano Wartej Załużnego okrzyknięto Atamanem Ukrainy…
  już psa Gordona gończego spuszczono ze smyczy…
  a i Arestowicz nabrał odwagi – szajba mitomani zupełnie mu odbiła.

  *****.
  Ukraina atakuje siły rosyjskie w elektrowni atomowej w Zaporożu, mówi Zełenski
  – wideo
  https://www.theguardian.com/world/video/2022/aug/14/ukraine-target-russian-forces-zaporizhzhia-nuclear-plant-zelenskiy-video?utm_term=Autofeed&CMP=twt_gu&utm_medium&utm_source=Twitter#Echobox=1660477597

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.