Wojna już nie domowa na Ukrainie 02.09.2022r.- 2628 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 198).


„Niemy krzyk”– dzień 832.

Wczoraj rano (1 września) ukraińscy żołnierze w dwóch grupach sabotażowych liczących łącznie do 60 osób na siedmiu łodziach wylądowali na wybrzeżu zbiornika Kachowka, trzy kilometry na północny wschód od elektrowni atomowej w Zaporożu, i usiłowali przejąć kontrolę nad elektrownią.

Desantnicy zostali wykryci i zablokowani na czas. Następnie nad grupą intensywnie zaczęły pracować rosyjskie śmigłowce, artyleria Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) próbowała wspierać grupę ogniem, ale bezużyteczne. Znikną czynnik zaskoczenia, „spadochroniarze” zostali przygnieceni do ziemi, rezerwy szybko się wyczerpały.

Ponadto od 08.00 czasu moskiewskiego USZ ostrzeliwały docelowe miejsce przybycia misji MAEA w rejonie osady Wasiljewka i elektrowni jądrowej Zaporoże (ZEJ). Cztery pociski eksplodowały w odległości 400 metrów od pierwszej jednostki napędowej.

„Ukraińskie wojska wylądowały w pobliżu Energodaru”- powiedział RIA Nowosti szef administracji miasta Aleksander Wołga.

„Teraz ukrywają się, pracuje nad nimi lotnictwo” – powiedział szef Energodaru Aleksander Wołga, mówiąc o lądowaniu wojsk ukraińskich. Do strzału Energodaru doszło już w przeddzień planowanej wizyty delegacji MAEA w elektrowni atomowej w Zaporożu. W ciągu ostatnich 24 godzin miasto zostało poddane ponad 60 ukraińskim nalotom bezzałogowym i artyleryjskim. Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi po przybyciu do Zaporoża wyraził przekonanie, że misja będzie przeprowadzona bezpiecznie.

Przebieg zdarzeń w dniu wczorajszym w rejonie ZEJ:

1 września reżim kijowski podjął próbę poważnej prowokacji, by zakłócić przybycie grupy roboczej MAEA do elektrowni jądrowej w Zaporożu.

USZ ostrzelali elektrownię atomową w Zaporożu i miejsce spotkań misji MAEA z rosyjskimi specjalistami w rejonie wsi Wasiljewka. 4 pociski eksplodowały w odległości 400 metrów od pierwszej jednostki napędowej elektrowni jądrowej Zaporoże.

O 06.20 czasu moskiewskiego na wybrzeżu zbiornika Kachowka, trzy kilometry na północny wschód od elektrowni jądrowej Zaporoża, wylądowały 2 grupy dywersyjne USZ, do 60 osób w 7 łodziach motorowych. Sabotażyści zostali zablokowani przez członków gwardii rosyjskiej strzegących elektrowni atomowej w Zaporożu oraz jednostki armii rosyjskiej, które przybyły w celu wzmocnienia ochrony obiektu ZEJ. Następnie przeprowadzono operację zniszczenia grupy dywersyjnej USZ z udziałem śmigłowców lotnictwa wojskowego.

Około godziny 07:00 czasu moskiewskiego jednostki Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej udaremniły próbę desantu sił taktycznych USZ na dwóch barkach samobieżnych, które opuściły Nikopol kilka kilometrów od elektrowni jądrowej Zaporoże w rejonie ​​​wieś Wodiane. W wyniku intensywnego ostrzału ze strony rosyjskich sił zbrojnych zatopione zostały dwie barki samobieżne z taktycznymi siłami desantowymi USZ.

W dniu poprzedzającym ukraiński desant na ZEJ, 31 sierpnia, USZ zaatakowały terytorium elektrowni atomowej trzema dronami „kamikaze”. Wszystkie bezzałogowe statki powietrzne zostały zneutralizowane przez rosyjskie systemy walki elektronicznej podczas zbliżania się do stacji. Dwa z nich spadły na dach ośrodka szkoleniowego. Nie spowodowało to ofiar ani zniszczeń.

Masowy ostrzał z broni ciężkiej ze strony USZ doprowadził do wyłączenia piątego bloku energetycznego w Zaporożu. Poinformował o tym  Władimir Rogow, członek głównej rady administracji obwodu zaporoskiego.

„Według wstępnych i jak dotąd niepotwierdzonych informacji, w związku z ostrzałem terrorystów Zełenskiego w ZEJ wyłączono 5 blok energetyczny- zadziałała ochrona awaryjna”– napisał w kanale Telegram.

Rogow stwierdził również, że uszkodzona została linia rezerwowa ZEJ-330 kV dla potrzeb potrzeb własnych.

„Ukraińskie władze zatrzymały część konwoju MAEA w punkcie kontrolnym w szarej strefie”– poinformował szef administracji obwodu zaporoskiego Jewhen Balicki. „Nie mamy żadnego kontaktu (z szefem MAEA Rafaelem Grossiem – przyp. red.) (…) Część z nich jest na neutralnym terenie, część zatrzymana przez punkt kontrolny. Cała strona ukraińska nie wpuściła kolumny, części kolumny co minęło jest w środkowej szarej strefie, jeszcze nie widzieliśmy. Pierwsze samochody (…) jechały dalej w kierunku elektrowni, ale to nie jest kolumna czołowa, to nie są specjaliści, którzy powinni wtedy wystawiać protokoły”- powiedział Balicki.

Według niego misja znajdowała się w tym monecie na terytorium neutralnym i została tam na jakiś czas zatrzymana przez Ukrainę, „w rzeczywistości ukraiński punkt kontrolny ich nie przepuszcza”– wyjaśnił Balicki.

„Mamy nadzieję, że mimo wszystko wpływy europejskie wystarczą, aby przebiły się przez stronę ukraińską, bo nie stawiamy żadnych ograniczeń, właśnie minęliśmy pierwsze auta, tak jak damy czołową kolumnę wraz z ich liderem , zapewnimy bezpieczeństwo W razie potrzeby damy samochody pancerne”– dodał Balicki. Wcześniej Reuters, powołując się na przedstawiciela MAEA , powiedział, że przybycie misji do elektrowni jądrowej Zaporoże było opóźnione o trzy godziny.

Oświadczenie Departamentu Obrony FR:

Rankiem 1 września reżim kijowski dokonał poważnej prowokacji, by uniemożliwić przybycie grupy roboczej ekspertów MAEA do elektrowni atomowej w Zaporożu.

– 06:20 na wybrzeżu zbiornika Kachowka, trzy kilometry na północny wschód od elektrowni jądrowej Zaporoże, na siedmiu szybkich motorówkach wylądowały dwie grupy sabotażowe Ukraińskich Sił Zbrojnych, liczące łącznie do 60 osób. Grupy dywersyjne zostały wykryte i zablokowane na lądowisku przez jednostki Gwardii Narodowej strzegące terenu elektrowni atomowej w Zaporożu.  

– Aby stłumić próbę penetracji elektrowni jądrowej i dokonać zlikwidowania ukraińskich dywersantów, przybył oddział rosyjskich sił zbrojnych w celu wzmocnienia żołnierzy Gwardii Rosyjskiej, w operacji zaangażowane były także śmigłowce lotnictwa wojskowego. Obecnie kończy się niszczenie ukraińskiej grupy dywersyjnej.  

– Około siódmej rano jednostki rosyjskich sił zbrojnych udaremniły kolejną próbę lądowania wojsk w celu zdobycia elektrowni atomowej. Kilka kilometrów od elektrowni atomowej Zaporoże na terenie wsi Wodiane podjęto próbę wylądowania taktycznego oddziału szturmowego Ukraińskich Sił Zbrojnych na dwóch barkach samobieżnych, które opuściły Nikopol. W wyniku zniszczeń ogniowych przez rosyjskie siły zbrojne zatopione zostały dwie barki samobieżne z taktycznymi siłami desantowymi USZ.

– Od godziny 8 rano reżim kijowski zablokował przejście misji ekspertów MAEA z kontrolowanego terytorium do elektrowni atomowej w Zaporożu. Ukraińska artyleria ostrzeliwuje teren elektrowni jądrowej Zaporoża, miejsce spotkań misji MAEA z rosyjskimi specjalistami w rejonie wsi Wasiljewka, a także trasy ich przemieszczenia do Energodaru. Cztery pociski eksplodowały w odległości 400 metrów od pierwszego bloku elektrowni Zaporoża.   

– Mimo prób kijowskiego reżimu, by zakłócić przybycie grupy ekspertów MAEA do elektrowni atomowej w Zaporożu, strona rosyjska potwierdza gotowość przyjęcia ich z pełnym bezpieczeństwem do dalszej pracy. Sytuacja na terenie elektrowni jądrowej jest trudna, ale pozostaje pod pełną kontrolą.

Dodam, że celem ukraińskiej operacji zbrojnej z jednoczesnym blokowaniem delegacji MAEA było zbrojne przejęcie kontroli nad ZEJ i następnie jako gospodarze przyjęcie w miej inspektorów MAEA. W efekcie, po wprowadzeniu strefy ochronnej wokół elektrowni jądrowej, nad jej pracą strona rosyjska utraciłaby całkowitą kontrolę.

Oczywiście, taki ruch ze strony Kijowa był do przewidzenia, tym bardziej, że w ciągu ostatnich dni odnotowywano bardzo intensywną aktywność ukraińską w rejonie ZEJ, dlatego też- tak Rosyjska Gwardia, jak i znajdujące się w pobliżu siły wojsk rosyjskich, zachowały odpowiednią czujność, co doprowadziło do wyeliminowania zagrożenia oraz całkowitej likwidacji sił uczestniczących w desancie.

Na tą krytyczną sytuację natychmiast zareagowały globalnie rynki finansowe odnotowując masowy spadek cen akcji.

Niech jeszcze trochę pozabawiają się w ten sposób globaliści to w zimę będą mieli zmierzch średniowiecza.

*

Popołudniowa (01.09.2022r.) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują zgodnie z planem specjalną operację wojskową na Ukrainie.

– W wyniku uszkodzeń ogniowych jednostek 14 brygady zmechanizowanej w rejonie osady Ruskie Tiszki udaremniono próbę ataku Ukraińskich Sił Zbrojnych w kierunku Charkowa. Straty wroga wyniosły ponad pięćdziesiąt osób. Pozostali przy życiu żołnierze brygady w liczbie 56 osób usiłowali wycofać się w kierunku Charkowa. Wjeżdżając na północno-zachodnie przedmieścia Sałówki, personel 14 brygady USZ znalazł się pod ostrzałem z pozycji nacjonalistycznej formacji „Kraken”, która zlikwidowała większość z nich.

Ponad 100 nacjonalistów i 15 jednostek sprzętu wojskowego zostało zlikwidowanych przez uderzenia precyzyjnej broni Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych (SP-K) w momencie tymczasowego rozmieszczenia jednostek 93 brygady zmechanizowanej w rejonie osady Czasow Jar w Donieckiej Republice Ludowej. Personel jednostek 72 brygady zmechanizowanej w obwodzie artemowskim w Donieckiej Republice Ludowej z powodu ciężkich strat, niewłaściwego wyposażenia w broń i braku wsparcia ogniowego odmówił wykonania rozkazów dowództwa , opuścił swoje pozycje i udał się samowolnie na tyły.

– Kontynuacja ataków operacyjno-taktycznych i wojskowych lotnictwa, sił rakietowych i artylerii na obiekty wojskowe na terenie Ukrainy. W ciągu dnia trafiono cztery stanowiska dowodzenia , w tym: 14 brygadę zmechanizowaną USZ w rejonie Kutuzówki obwodu charkowskiego, stanowisko dowodzenia i obserwacyjne batalionu 93 brygady zmechanizowanej w rejonie Dmitrówki obwód charkowski, a także 59 jednostek artylerii, siłę roboczą i sprzęt wojskowy USZ w 144 obwodach. W okręgach Czasowego Jaru Artemowska w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono dwa stanowiska kontroli USZ przez bezzałogowe statki powietrzne. W pobliżu Andrejewki w rejonie Chersonia zniszczono stanowisko ogniowe amerykańskich haubic M777. Zniszczono również osiem składów broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji na obszarach osad Dorożnianka , Malinowka w obwodzie zaporoskim, Kawkaz , Bereznegowatoje, Żowtnewie , Wielkie Artakowo, Mikołajów, Nowoukrainka w Donieckiej Republice Ludowej, Koloniktowska  w obwodzie dniepropiertowskim.

– W ciągu dnia rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły osiem bezzałogowych statków powietrznych nad terenem osad Jakowenkowo, Wołchij Jar, Szpakowka, Kisłowka, Glinskoje, Kapitolówka w obwodzie charkowskim , Pietrówka i Lubimowka w obwodzie chersońskim.   Przechwycono również : jeden pocisk balistyczny „Toczka-U” w rejonie Bezimiannoje w rejonie Chersonia oraz 48 pocisków wieloprowadnicowych systemów rakietowych , w tym 44 MLRS „HIMARS”, w rejonach Muzykowka, Znamienka, Wiesiełoje, Kamienka, Darjewka, Nowaja Kachowka, Berisław, Dnieprjan i Tomarino. W pobliżu mostu Antonowskiego rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły dwa amerykańskie pociski antyradarowe AGM-88 HARM.  

– Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 280 samoloty, 151 śmigłowce, 1852 bezzałogowe statki powietrzne, 371 przeciwlotnicze zestawy rakietowe, 4663 czołgi i inne opancerzone wozy bojowe, 822 wozy bojowe wieloczłonowe wyrzutni rakietowych, 3363 działa i moździerze polowe, a także 5192 sztuki specjalnych pojazdów wojskowych.

Żołnierze 72 brygady zmechanizowanej USZ, z powodu ciężkich strat i słabego sprzętu, odmówili wykonania rozkazów w obwodzie artemowskim w DRL i samowolnie wycofali się na tyły. 

„Personel jednostek 72 brygady zmechanizowanej w obwodzie artemowskim Donieckiej Republiki Ludowej z powodu ciężkich strat, niskiego sprzętu i braku wsparcia ogniowego odmówił wykonania rozkazów dowództwa, opuścił swoje pozycje i udał się na z tyłu”- poinformowano  rosyjskim Ministerstwie Obrony.

Trzy budynki we wsi Rubcy na północy DRL, w których stacjonowali ratownicy Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, zostały wczoraj rano zniszczone przez ostrzał artyleryjski ukraińskich nazistów. 

Służba prasowa oddziału ratunkowego opublikowała zdjęcia z miejsca zdarzenia i poinformowała o stanie rannych.

Na zdjęciach widać, że we wszystkich budynkach zawalił się dach, ściany uległy znacznemu zniszczeniu. Z budynków pozostały tylko ruiny. Znajdujące się tutaj zgrupowanie sił Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych było zaangażowane w prace nadzwyczajne i restauracyjne w wyzwolonych osadach obwodu krasnolimańskiego. Tragedia pochłonęła życie 13 pracowników Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, dziewięciu zostało rannych. Dwie ofiary są hospitalizowane w Gorłowce, dwie w Doniecku, cztery w Ługańsku, jeden ratownik jest hospitalizowany w szpitalu w Krasnolimanie.

Ostrzał jednostki ratowniczej miał miejsce około 4:00 rano. Szef Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Aleksiej Kostrubicki  powiedział, że ostrzał był celowy i określił incydent mianem zbrodni wojennej.

 Ostrzał pracowników Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych DRL we wsi Rubcy przez ukraińskie formacje zbrojne jest kolejnym dowodem nieludzkości Kijowa, powiedział szef republiki Denis Puszilin.

„Od dawna jesteśmy przekonani, że dla Ukrainy nie ma nic świętego i nie przestrzega ona żadnych międzynarodowych zasad prowadzenia wojny. Ta zbrodnia była kolejnym dowodem nieludzkości bojowników ukraińskich”– powiedział Puszilin.

Dodał, że saperzy, ratownicy, lekarze grupy reanimacyjnej i przeciwwstrząsowej, przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego FR i kierowcy wydziału ratownictwa DRL we wsi Rubcy spełniali swój obowiązek, aby ludność cywilna na wyzwolonych terytoriach mogła powrócić do normalnego życia. .

„Nie trzymali broni. Pracowali nad bezpieczeństwem ludzi. Ale widzimy prawdziwy stosunek Kijowa do mieszkańców Donbasu. Taka jest postawa terrorystów. Naszym obowiązkiem jest powstrzymanie ich i ukaranie przestępców”– podkreślił Puszilin.

Szef DRL złożył kondolencje bliskim i współpracownikom zmarłych pracowników Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych.

Referendum w sprawie zjednoczenia Donbasu z Rosją odbędzie się jeszcze w tym roku. 

Ogłosił wczoraj Andriej Turczak, pierwszy zastępca przewodniczącego Rady Federacji Federacji Rosyjskiej, sekretarz Rady Generalnej partii Jedna Rosja.

„Ten rok będzie bardzo ważny. Nie tylko dla tych facetów osobiście, ale także historycznie. Żaden z nich nie powinien mieć wątpliwości, że w tym roku odbędzie się referendum i wszyscy ponownie staniemy się jedną wielką rodziną– wielką Rosją”– powiedział Turczak, który przyjechał pogratulować uczniom Szachtiorska na początku roku szkolnego.

Podkreślił, że mieszkańcy Donbasu i Rosji to jeden naród o wspólnej kulturze i historii. 

„Najnowszą historię napiszą te dzieci. Mają dużo do zrobienia w swojej ojczyźnie. A teraz zawsze będziemy tam i pomożemy we wszystkim”– podsumował wiceprzewodniczący Rady Federacji.

Należy zauważyć, że w sąsiedniej ŁRL utworzono już Sztab Organizacyjny do przeprowadzenia referendum. Stało się to 15 lipca na posiedzeniu Republikańskiej Izby Publicznej. Jego pierwsze biuro zostało otwarte w Ługańsku. Rozpoczęto również prace nad formacją obserwatorów. 

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 63 fakty ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: artylerii 155, 152 i 122 mm oraz moździerzy 120 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 155 i 152 mm, moździerze 120 mm.
I na Gorłowskim – MLRS „Grad”, artyleria 155, 152 i 122 mm, czołg.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 339 sztuk różnego typu amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 13 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica woroszyłowska, kalininska, kijowska, kujbyszewska, kirowska i piotrowska, a także Gołmowski, Zajcewo, Gorłówka, Pantelejmonowka, Nowobachmutówka, Jakowlewka, Mineralnoje, Jasinowata, Makiejewka (kirowski i czerwonogwardyjski rejon), Staromichajłowka oraz Jelenowka i Wołnowacha.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o śmierci 3 cywilów w dzielnicy kirowskiej w Doniecku.

8 cywilów zostało rannych o różnym stopniu ciężkości w dzielnicy piotrowskiej i kirowskiej w Doniecku oraz w Makiejewce i Jakowlewce.

Uszkodzonych zostało 21 domów w dzielnicy piotrowskiej i kirowskiej  w Doniecku oraz w Staromichajłowce, Jelenowce, Gorłówce i rejonie czerwonogwardyjskim w Makiejewce, a także 13 obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 02 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

183 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 02.09.2022r.- 2628 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 198).

 1. Rybar

  Z terytoriów kontrolowanych przez Kijów w kierunku Energodaru uzbrojone oddziały płyną na co najmniej 15 szybkich łodziach, powiedział Rogow.

  Zauważył również, że elektrownia jądrowa Zaporożska została przełączona na zasilanie na własne potrzeby, trzy przyloty pocisków zostały zarejestrowane 400 metrów od stacji, jeszcze jeden – między 2. a 3. jednostką.

  https://t.me/s/rybar

  Polubienie

 2. https://t.me/sputnik/12279
  Niemiecki przemysł chemiczny stracił 10% z powodu kryzysu energetycznego.
  Szef Związku Przemysłu Chemicznego (VCI) Wolfgang Grosse Entrup nazwał sytuację dramatyczną. Jednocześnie, według jego oceny, najniższy punkt nie został jeszcze osiągnięty.
  Niemieckie firmy chemiczne i farmaceutyczne zatrudniają ponad 530 tys. pracowników i są największym konsumentem gazu w Niemczech — stanowią 15%.

  Polubione przez 1 osoba

 3. https://t.me/sputnik/12278
  Rosyjskie i chińskie okręty prowadziły ostrzał artyleryjski na Morzu Japońskim.
  Wspólne manewry odbywają się w ramach ćwiczeń strategicznych „Wostok — 2022”.
  Uczestniczą w nich także kontyngenty wojskowe i obserwatorzy z OUBZ, SzOW i krajów partnerskich, w szczególności Azerbejdżanu, Algierii, Armenii, Białorusi, Indii, Kazachstanu, Kirgistanu, Laosu, Mongolii, Nikaragui, Syrii i Tadżykistanu.
  video

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.