Wojna już nie domowa na Ukrainie 05.09.2022r.- 2631 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 201).


„Niemy krzyk”– dzień 835.

Polsce, jak się okazuje, grozi całkowity niedobór prądu- i to w okresie zimowym, kiedy jest on najbardziej niezbędny do przeżycia. Co więcej, to tylko jeden z aspektów kryzysu energetycznego, w jakim pogrąża się nasz kraj. 

Problemy z gazem i węglem będą rosły i wywierały presję przede wszystkim na przeciętnego konsumenta. 

W tym roku drewno opałowe stało się jednym z najważniejszych „produktów narodowych” w Polsce. Jednak ostatnio prasa krajowa zaczęła zaciemniać tą skandaliczną sytuację informując o tym, że to niemieccy biznesmeni masowo wykupują w Polsce paliwo drzewne– w efekcie sami Polacy mają go mniej, a ceny drewna w kraju rosną. Nie piszą tylko o tym, że to Lasy Państwowe, najpierw zakazując sprzedaży drewna ze swoich lasów- spowodowały sztuczny niedobór tego popularnego jeszcze w Polsce paliwa, a następnie podniosła jego cenę o ponad 100%, do czego dochodzi jeszcze bardzo drogi koszt transportu. W efekcie, Niemców stać jest na zakup polskiego drewna opałowego, a Polaków już nie. I to jest jeszcze jedna miara „propolskiej” polityki PiS- i naczelnika osobiście.

Z tego powodu, aby zamydlić oczy swoim skołowanym wyborcom, PiS jak zwykle w osobie premiera jego rządu i ostatnio samego naczelnika, zaczął obiecywać gruszki na wierzbie.

 Tymczasem Super Express, powołując się na nieoficjalne źródła, donosi, że niemieccy przedsiębiorcy aktywnie skupują drewno, które pozyskuje polskie przedsiębiorstwo państwowe Lasy Panstwowe. W związku z tym dyrektor Krajowej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Rafał Schefler powiedział, że rząd powinien wprowadzić czasowy zakaz eksportu drewna.

„Niemieccy konsumenci mają problem– bo są uzależnieni od rosyjskiego gazu i teraz szukają alternatywy np. w postaci drewna opałowego. Ale nasze lasy państwowe nie mogą im same powiedzieć: ‚nie sprzedamy’. Teoretycznie mamy wolny rynek. Nie rozumiem jednak stanowiska polskiego rządu, który na to pozwala. To rząd powinien szukać rozwiązań, które ochronią rodzimy rynek”–  twierdzi Schefler. W każdym razie ostrzega przeciętnego nabywcę polskiego drewna opałowego, że już „można zapomnieć o niższych cenach”.

Schefler narzeka: „Dziś obserwujemy wygórowane ceny na różne rodzaje paliwa– od węgla po pellet drzewny (pellet opałowy), który w zeszłym roku kosztował 800 zł za tonę, a dziś– od 2000 zł i więcej. Nie będzie taniej i mówię to z pełną odpowiedzialnością.” Z kolei rzecznik prasowy Dyrekcji Okręgowej Lasów Państwowych w Gdańsku Jerzy Kreft poinformował, że na listach osób oczekujących na zbieranie chrustu znajduje się od 40 do 60 osób dziennie.

Dość szczególny w swojej wymowie był też wywiad z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem, który wzywał mieszkańców do przygotowania się na 2023 rok, który będzie, jak powiedział, jeszcze trudniejszy niż obecny.  Prezydent Poznania ostrzegł współobywateli, że „2022 był ostatnim rokiem względnie stabilnych finansów publicznych i stabilnego standardu życia Polek i Polaków (…) Widzimy, jak rosną ceny prądu i gazu– i jak przekłada się to na koszty funkcjonowania samorządu. Wpłynie to na pozycję najbardziej wrażliwych grup ludności. Będą mieli najtrudniejszy czas. Będą zmuszeni zacisnąć pasa, aby zaspokoić podstawowe potrzeby, takie jak ogrzewanie mieszkania, opłacanie rachunków za prąd, gaz i artykuły spożywcze”.

Jacek Jaśkowiak dodał, że (złośliwie) poradził swojej byłej żonie [1], aby w mieszkaniu zainstalowała tzw. kozę. Prezydent Poznania optymistycznie dodał, że jest „przyzwyczajony do niskich temperatur” i wytrzyma nawet stałe 12 stopni chłodu. „Mamy przed sobą najgorsze czasy i musimy przez nie przejść”– lekceważąco stwierdził Jaśkowiak.

Federacja Przedsiębiorców Polskich stwierdziła, że ​​państwo pilnie potrzebuje jasnych zasad, mechanizmów wspierających i chroniących wszystkich konsumentów– by nie pozostawić ich w obliczu kryzysu energetycznego. Federacja uważa również, że państwo musi wypracować scenariusze działań w przypadku różnych scenariuszy rozwoju sytuacji dostępności energii i paliw dla ludności. Przedsiębiorcy obawiają się, że pewnego dnia otrzymają pilne polecenia znacznego ograniczenia zużycia energii. I faktycznie wzrost cen energii paraliżuje pracę fabryk, narażając biznesmenów na straty finansowe, a klientów na problemy z zaopatrzeniem.

Perspektywa, że ​​Polska, po wprowadzonym zakazie importu węgla Rosji, nie będzie miała czasu na zgromadzenie wystarczających zapasów paliwa stałego do tego sezonu grzewczego, dostrzegają także politycy. 

„Spalamy 57 milionów ton węgla. Produkcja to ok. 42 mln ton, więc brakuje nam ok. 15 mln”–  powiedział z podium członek Senatu Jacek Bury. Podał, że polskie porty są w stanie wyładować do 30 000 ton dziennie. „Dlatego rozładunek takiej ilości węgla, jakiej nam brakuje, zajmuje około 500 dni. Ile mamy dni do zimy? Ten węgiel przybędzie, ale następnej zimy”– stwierdził sarkastycznie polityk.

Kłopoty, jak powszechnie wiadomo, nie pojawiają się same z siebie. Już na początku sierpnia portal Onet.pl zaalarmował w związku z sytuacją w nowej państwowej elektrowni Jaworzno, należącej do polskiego przedsiębiorstwa państwowego Tauron. Otóż dziennikarze ostrzegli, że jedna z największych elektrowni w Polsce może upaść z powodu niskiej jakości węgla.

„To całkowicie kryminalna historia. Ktoś powinien odpowiadać za to, co zawiera węgiel dostarczany do najnowocześniejszego bloku energetycznego w Polsce”– cytuje Onet.pl źródło w spółce.

Jak zaznaczono w publikacji, wśród kawałków węgla na taśmociągu znajdują się także zwykłe kamienie, żwir, a także wiele stalowych prętów, śrub, gwoździ, a nawet części gumowych opon. 

„To może być katastrofa! Z naszych informacji wynika, że ​​z powodu wykrycia zanieczyszczeń taśma ulega awarii nawet 200 razy dziennie”– informuje Onet.pl. Radosław Domagalsko-Łabędzki, prezes Rafako, operatora elektrowni, powiedział, że węgiel koksujący z kopalni Brzesze koło Oświęcimia, który nie nadaje się do wykorzystania w tym bloku, jest dostarczany do Jaworzna. A dla węgla kupowanego z Indonezji nie przeprowadzono żadnych badań jakościowych, zaś jego przydatność do spalania nie można potwierdzić.

Wcześniej w polskich elektrowniach wykorzystywano tzw. węgiel tłuszczowy sprowadzany z Rosji i DRL, ale Warszawa porzuciła go z powodów politycznych. Onet.pl konkluduje, że awarie w pracy bloku energetycznego mogą doprowadzić do zamknięcia kopalni, co będzie miało katastrofalny skutek w nadchodzącej zimie.

Kilka dni po publikacji tego materiału w Onet.pl nadeszła informacja o pożarze w tej elektrowni. Teraz polscy eksperci próbują ocenić ryzyko ogólnopolskiego blackoutu. Dziennikarz Wirtualnej Polski Karol Kołtowski rozmawiał z energetykami, którzy próbowali go uspokoić mówiąc, że tej zimy nie ma się jeszcze czego bać. Ale na wszelki wypadek  zalecili przygotowanie specjalnych „walizek zaciemniających”, które pozwolą przetrwać kilka dni bez prądu.

„Powinno być kilka podstawowych rzeczy: latarka, apteczka, bateria, koc termiczny, zapalniczka, zapałki. Przechowywanie takiego zestawu w łatwo dostępnym miejscu pomoże przetrwać kilka godzin, a nawet dni w przypadku długiej przerwy w dostawie prądu”– radzi dziennikarz Onetu.pl

„Jednym z mankamentów polskiego systemu energetycznego jest brak mocy zainstalowanej. Nie mamy wystarczającej liczby jednostek produkcyjnych na nasze potrzeby. Widzieliśmy to w grudniu 2021 roku, kiedy polski operator miał problemy z uzupełnieniem rezerwy systemowej”– powiedział specjalista ds. energetyki Jakub Wiech.

Według Wiecha, wcześniej stabilność polskiego systemu energetycznego można było utrzymać jedynie zimą przy pomocy kilku krajów z bliskiej zagranicy, co wskazuje na niedobór polskich mocy. Średni wiek elektrowni w Polsce to czterdzieści siedem lat, a niektóre z nich przekroczyły już okres eksploatacji, na jaki zostały pierwotnie zaprojektowane.

„Nie spodziewam się wyłączenia w całym kraju… ale mogą wystąpić pewne przerwy w dostawie prądu (…) tj. przerwy w dostawie prądu”– dodał Wiech. Wskazuje również, że w przypadku problemów z zasilaniem w pierwszej kolejności można odłączyć od sieci obiekty przemysłowe.

11 sierpnia przedstawiciel Greenpeace Polska Marek Józefiak powiedział, że Polsce wystarczy gazu do grudnia 2022 r., a wtedy kraj będzie miał 40% deficyt. „Od kilku miesięcy słyszymy od rządu zapewnienia, że ​​węgla starczy nam na zimę. Wiemy, jak to się skończyło– światowe zakupy awaryjne i braki. Tak samo jest z gazem. Rząd zapewnia nas, że na zimę starczy nam gazu. Postanowiliśmy to sprawdzić”– wyjaśnił Józefiak . Według niego analitycy Greenpeace Polska przeanalizowali rynek gazu w Unii Europejskiej i Polsce, aktualne kontrakty oraz stan magazynów- i doszli do powyższego zatrważającego wniosku.

Nawiasem mówiąc, gaz w Polsce nie służy tylko do ogrzewania domów i produkcji energii elektrycznej. Prawdziwą tragedią dla polskiego konsumenta była informacja, że ​​Carlsberg Polska (polski oddział znanego na całym świecie duńskiego producenta piwa)  wstrzymuje na jakiś czas produkcję złotego napoju. Powodem jest wstrzymanie przez Anwil i Grupę Azoty dostaw dwutlenku węgla, niezbędnego do warzenia piwa.

Źródło w firmie powiedziało, że liczy na „natychmiastową odpowiedź polskiego rządu”. Jego zdaniem podobna sytuacja dotyczy wielu firm w Polsce korzystających z dwutlenku węgla.

„Jesteśmy zmuszeni przerwać pracę naszych browarów. Dwutlenek węgla jest ważnym składnikiem w procesie warzenia piwa. Obecne zapasy pozwolą nam pracować jeszcze przez dwa, może trzy dni, po których browary będą musiały wstrzymać procesy warzenia, a dostawy na rynek będą niemożliwe”– poinformował przedstawiciel Carsberg Polska.

Jak już stwierdziłem, winę za wstrzymanie produkcji piwa ponosi Anwil SA i Grupa Azoty SA, która dostarczała Carlsberg Polska dwutlenek węgla. A wszystko dlatego, że pewnego dnia grupa spółek Grupy Azoty ogłosiła, że ​​polska instalacja do produkcji nawozów azotowych przestanie działać. Jednocześnie zakłady w Puławach ograniczyły produkcję amoniaku nawet o 10 procent i zawiesiły część produkcji w segmentach tworzyw sztucznych i rolno-przemysłowym. Firmy będące właścicielami tych przedsiębiorstw tłumaczą swoją decyzję bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego. Koło się zamyka– przecież cena wzrosła, jak wiadomo, za sprawą antyrosyjskich sankcji zainicjowanych m.in. przez Warszawę. Zdaniem Dyrektora ds. Komunikacji Carlsberg Polska Beaty Ptaszyńskiej-Jedynak problem ten dotyczy nie tylko firm piwowarskich, ale także innych przedsiębiorstw branży spożywczej.

Tak że, kryzys zaczyna zataczać coraz szersze kręgi, z przypuszczalną i bardzo prawdopodobną kumulacją w okolicach środka zimy, gdy już ludzie dostatecznie wyziębieni, brudni i głodni, zaczną upominać się o swoje prawa do godnego życia. O dobrobycie, który im obiecywał PiS, nie wspominając.

I jak zwykle VAT-euszek będzie musiał świecić okularami zwalając wszystkie swe winy i błędy na Putina.

Tylko, kto w tej sytuacji będzie do słuchał?

A co w związku z tym ambarasem, jaki pod dyktando światowego hegemona zafundował nam PiS, ma do zaoferowania UE?

Szerzej o tych sprawach w zamieszonym niżej linku:

https://www.zerohedge.com/markets/europe-implodes-its-leaders-plan-radical-intervention-including-price-setting-suspending

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Joanna_Ja%C5%9Bkowiak,

https://businessinsider.com.pl/biznes/to-ostatni-tak-dobry-rok-czyli-o-tym-co-czeka-mieszkancow-polski-lokalnej-wedlug/c8q4jv5,

https://www.money.pl/gospodarka/carlsberg-polska-wstrzyma-produkcje-piwa-powodem-brak-dwutlenku-wegla-6805224516102880a.html.

*

Popołudniowa (04.09.2022r. 14:10) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Reżim kijowski kontynuuje nieudane próby zdobycia przyczółka na niektórych obszarach na kierunku Mikołajew- Krzywy Róg. Uderzenie lotnictwa Sił Powietrznych Rosji, wojsk rakietowych i artylerii na jednostki i rezerwy Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ).

W ostatnim dniu działań wojennych w tym kierunku nieprzyjaciel stracił 11 czołgów, 17 bojowych wozów piechoty, w tym cztery amerykańskie bojowe wozy piechoty Bradley, 10 innych bojowych wozów opancerzonych, 5 pickupów z ciężkimi karabinami maszynowymi i ponad 150 żołnierzy.

W rejonie wsi Romanowka w obwodzie mikołajowskim myśliwce rosyjskich sił powietrznych zestrzeliły samolot szturmowy Su-25 ukraińskich sił powietrznych.

Precyzyjna broń rosyjskich sił powietrznych zniszczyła punkty tymczasowego rozmieszczenia jednostek 80 brygady powietrznodesantowej oraz skład amunicji w pobliżu miejscowości Kramatorsk w Donieckiej Republice Ludowej. Zlikwidowano ponad 120 ukraińskich żołnierzy i 11 jednostek pojazdów opancerzonych i specjalnych.

W wyniku skoncentrowanych ataków ogniowych na pozycje jednostek 30 zmechanizowanej i 95 brygady szturmowej na terenach osad Gusarówka w obwodzie charkowskim i Adamówka w Donieckiej Republice Ludowej zlikwidowano 110 bojówkarzy. Dowództwo USZ uzupełnia stan osobowy tych formacji kosztem zmobilizowanych obywateli z zachodnich i centralnych regionów Ukrainy.

Na terenie osiedla Kurachowo w Donieckiej Republice Ludowej, w wyniku uderzenia precyzyjnej broni Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych (SP-K) na dwa punkty rozmieszczenia obcych najemników, zlikwidowano do 50 dzikich gęsi.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, siły rakietowe i artyleria nadal atakują obiekty wojskowe na terenie Ukrainy.

W ciągu dnia trafiono w cztery stanowiska dowodzenia, w tym: kwaterę główną nacjonalistycznej formacji „Kraken” w obwodzie charkowskim, 66 brygady zmechanizowanej w obwodzie Elizawietowki w Donieckiej Republikce Ludowej, 65 brygady zmechanizowanej w okolicy Nikolskiego w obwodzie zaporoskim, a także 57 jednostek artylerii, siła robocza i sprzęt wojskowy USZ w 189 obwodach.

Trzy składy amunicji zostały zniszczone na terenach osiedli Siewiersk w Donieckiej Republice Ludowej, Nikolskoje i Malinówka w obwodzie zaporoskim.

Rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły pięć bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli Bałaklija, Pierszotrawnewe w obwodzie charkowskim, Zawitne Bażannaja, Iwanowka i Zielony Gaj w Donieckiej Republice Ludowej.

Trzy amerykańskie pociski przeciwradarowe HARM zostały przechwycone w rejonie osiedla Nowaja Kachowka w rejonie Chersonia, a także siedem pocisków wyrzutni rakietowych w rejonie elektrowni wodnej Kachowska , w tym cztery – „HIMARS” i trzy – „Olcha”.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 287 samolotów, 151 śmigłowców, 1872 bezzałogowe statki powietrzne, 372 systemy rakiet przeciwlotniczych, 4804 czołgi i inne bojowe wozy opancerzone, 824 wozy bojowe wielokrotnego startu systemy rakietowe, 3367 dział i moździerzy polowych oraz 5276 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

Mimo obecności przedstawicieli MAEA w elektrowni atomowej w Zaporożu reżim kijowski kontynuuje prowokacje w celu stworzenia zagrożenia katastrofą spowodowaną przez człowieka.

3 września 8 bezzałogowych statków powietrznych z podwieszoną amunicją zostało użytych przez USZ do uderzenia na teren elektrowni jądrowej.

Ukraińskie drony zbliżające się do stacji zostały zablokowane przez rosyjski sprzęt walki elektronicznej, po czym granaty zostały zrzucone w opustoszałych miejscach w odległości ponad półtora kilometra od bezpieczeństwa stacji.

Sytuacja radiacyjna na terenie elektrowni jądrowej Zaporoże pozostaje normalna.

Oświadczenie przedstawicielstwa MO FR:

W trakcie przygotowań przez reżim kijowski i jego zachodnich sponsorów do operacji zajęcia 1 września br. Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, w obecności misji MAEA, do informowania społeczności światowej o przejęciu elektrowni pod kontrolę Kijowa zostali specjalnie wyselekcjonowani i przeszkoleni „przedstawiciele mediów” z Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii.

Do tych celów, co zostało potwierdzone 2 września br. według publicznego oświadczenia W. Zełenskiego reżim kijowski w sposób zaplanowany dodał samochody z ukraińskimi i zachodnimi dziennikarzami do konwoju samochodów MAEA.

Próbę tej prowokacji podjął Kijów wbrew stanowisku misji, udokumentowanemu przez Sekretariat MAEA i Departament Bezpieczeństwa ONZ.

Zgodnie ze szczegółowymi i uzgodnionymi dokumentami dostęp do kontrolowanego przez Rosję terytorium obwodu zaporoskiego miał się odbywać wyłącznie na podstawie list przekazanych wcześniej Ministerstwu Obrony Rosji przez Departament Bezpieczeństwa ONZ.

Obecności przedstawicieli ukraińskich lub innych mediów, którzy mieliby towarzyszyć 1 września br. kolumnie samochodów ekspertów MAEA z terytorium kontrolowanego przez reżim kijowski do elektrowni jądrowej Zaporoże, misji nie miała na uzgodnionych listach.

W związku z tym, w celu przestrzegania protokołu bezpieczeństwa misji, wszystkie osoby nieupoważnione, próbujące przekroczyć linię demarkacyjną, wraz z kolumną samochodów MAEA, zostały zatrzymane i nie dopuszczono ich do przejazdu.

Jednocześnie, na prośbę Sekretariatu MAEA, w celu upublicznienia prac misji w Zaporożu, strona rosyjska zapewniła przyjazd do stacji ponad 60 przedstawicieli mediów, m.in. z Francji, USA, Chin, Dania, Japonia, Niemcy, Turcja, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Korea Południowa, Wietnam i inne kraje.

Rankiem 1 września br. przybyli do Energodaru dziennikarze z tej listy byli bezpośrednimi naocznymi świadkami nieudanej próby szturmu na elektrownię jądrową Zaporoże przez ukraińskich dywersantów i ukrywając się w schronie przeciwbombowym, osobiście obserwowali zmasowany ostrzał artyleryjski terenu elektrowni jądrowej i osiedli Energodar przez artylerię Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKIK zgłosiło 40 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: MLRS „Huragan” i „Grad” oraz artyleria 155, 152 i 122 mm.
Na odcinku Gorłowskim – MLRS „Grad”, artyleria 155, 152 i 122 mm, czołg oraz moździerze 120 mm.

W wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 199 sztuk różnego typu amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 11 miejscowości republiki :

jej stolica Donieck, a tam dzielnica kijowska, kujbyszewska i kirowska, a takze Zajcewo, Gorłówka, Ozerjanówka, Gołmowski, Szirokaja Bałka, Nowobachmutówka, Pantelejmonowka, Michajłówka, Makiejwka (rejon Czerwonogwarski i osada Zemlanka) oraz Krzemieniec.

W ciągu ostatnich 24 godzin 4 cywilów zostało rannych o różnym nasileniu w dzielnicy kirowskiej w Doniecku oraz w Gorłówce.

Uszkodzonych zostało 18 budynków mieszkalnych w dzielnicach kijowskiej i kujbyszewskiej w Doniecku, a także w Makiejewce i Gorłowce.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 05 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

102 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 05.09.2022r.- 2631 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 201).

 1. Wunderwaffe z września.

  Kiedy Rosjanie zobaczą na Ukrainie te niesamowite okazy amerykańskiej broni, wrócą do Moskwy z ogonami podkulonymi między nogami.
  .https://twitter.com/i/status/1566567409577627649
  *;
  Oczywiście, jakoś szczególnie nie onieśmielały one Arabów i talibów.
  Ale jestem pewien, że na Ukrainie jest inaczej.
  Rosjanie nie mają tak wspaniałej broni jak ci powstańcy na pustyni.
  .https://pbs.twimg.com/media/Fb2SiO7VUAEzV6f?format=jpg&name=900×900

  Komentarze z netu
  *;
  A Rosjanie nie mają sandałów i osłów jak ci powstańcy. (Biedne osły, przy okazji 🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️)

  *;
  Rosja musi sprowadzić kilku talibów, oni są mistrzami w ich demontażu 😂

  *;
  Tak, ci faceci mają długą historię miłosną z tym „wunderwaffe”
  Już się zgłaszają na ochotnika do Orkiestry Wagnera.
  https://pbs.twimg.com/media/Fb5FYHMWIAAJEAR?format=jpg&name=small

  *;
  Skończą tak, jak na Bliskim Wschodzie .
  Ta wyglądają po spotkaniu z domowej roboty IED.
  .https://pbs.twimg.com/media/Fb2R6sIXgAADjRK?format=jpg&name=small

  *.
  Wszystko to przedłuża wojnę: cierpienia, śmierć Ukraińców.
  Ukraina nie ma szans i tak przegra.
  USA chcą tylko osłabić Rosję i ukraść im interesy, które robiły z UE,.
  I chętnie, bez skrupułów poświęcą życie Ukraińców dla swego zysku.

  Polubione przez 5 ludzi

  • USA i cały Zachód jest tygrysem papierowym, dosłownie i Ukraina pasiona ,,sztucznymi pieniędzmi” czyli dolarami oraz Euro upadnie, a wiedziałem to i mówiłem otwarcie 24 lutego br i z całym przekonaniem mówię nadal. Inna sprawa, że żyję w kraju zombie i moi współpracownicy i część rodziny oraz pewnie z 80% polskiego społeczeństwa jest zwyczajnie głupia i nie potrafi wyobrazić sobie co dana sytuacja oznacza dla Polski, Europy jutro, a nie daj Boże za rok lub 2 lata, bo Polacy w przeciwieństwie np do żydów nie potrafią kalkulować ,,na chłodno”, ale zawsze kierują się emocjami, które to emocje media serwują im codziennie i dozują w miarę potrzeb. 80% Polaków nie potrafi rzeczowo, konkretnie odpowiedzieć dlaczego i z jakiego powodu Rosja akurat zaatakowała Ukrainę(jakiś powód musiał przecież być), ale w naiwny sposób współczują Ukraińcom, wysyłając pomoc, goszcząc ich w swoich domach, zapewniając wszelką pomoc, przeważnie finansową. Polakom się wydaje, że świat jest dokładnie taki jak każdemu z nich się wydaje w ich małym rozumku, taki jak przedstawiają im to media ,,głównego ścieku”, a oni sami nie muszą szukać niczego na własną rękę, nie muszą samodzielnie myśleć i wyciągać logicznych wniosków, bo słuchając na własnej kanapie TVN24, TVP, czy innego Polszmatu są święcie przekonani, że chłoną ,,całą prawdę całą dobę”. Ślepa, niczym nie uzasadniona nienawiść Polaków do Rosji, Rosjan, Putina w ostatnich miesiącach przebija wszelkie sufity i granice, a miliony naszych rodzimych idiotów nie rozumie, że Rosji nienawidzą bankierzy z Wall Street, Klaus Schwab, Soros, NATO, Komisja Europejska i reszta światowych psychopatów, a Polacy nienawidzą Rosji i Rosjan ,,nienawiścią tamtych ludzi”. Nie zdają sobie Polacy sprawy z tego jak przez lata zostali urobieni propagandą antyrosyjską, antysłowiańską i podpuszczani przez naszych rodzimych żydów służących międzynarodowej banksterce, nie wiedzą, że sprowadzają na swój kraj jadowitą żmiję(Ukraińców), która niedługo nas pokąsa dotkliwie, a może śmiertelnie! Taką samą żmiję(żydów) sprowadzili nasi królowie kilkaset lat temu i do dnia dzisiejszego nie możemy się od tej żmii wyzwolić, bo ona lubi cudzą krew, nie lubi pracować, ssie życiodajne soki z ciała narodu i kraju, nie znosi krytyki pod swoim adresem, czego się nie dotknie to zepsuje(żywność, media, edukację, zasoby naturalne, ekonomię) i zawsze działa wbrew interesowi narodu na którym pasożytuje.

   Polubione przez 8 ludzi

   • *6+!!!!

    Dodam, że na ciele Narodu Polskiego wyhodowano jeszcze wiele innych podobnych żmij, np. KK, a z nim jego prężną odnogę- posiadającą poparcie papieży- zakon niemiecki, Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (łac. Ordo domus Sanctae Mariae Theutonicorum) – popularnie zwany w Polce „Krzyżakami” od czarnego krzyża który nosili na swej zewnętrznej odzieży. Tenże czarny krzyż widniał na czołgach i samolotach hitlerowskich sił zbrojnych.

    Ten to zakon, nieopacznie sprowadzony w 1226 roku przez księcia Mazowieckiego- Konrada.
    Zakon ten ewaluował w wyniku buntów i reform religijnych w krajach niemieckich, do formy państwa świeckiego, które to stało się synonimem niemieckiej nienawiści do Polaków, państwem pruskim.

    Już jako wpływowe królestwo pruskie, państwo to było jednym z rozbiorców I RP. Dopiero wyzwolenie ziem polskich w czasie II WŚ przez armię czerwoną doprowadziło do usunięcia z ciała narodu polskiego tej narośli rakowej.

    Oczywiście, za to i za powrót do piastowskich granic- Polski powojennej, są zamieszkujące Nasz kraj- Ojczyznę nacje, które nienawidzą za to Rosjan. Stąd się bierze ta zwierzęca rusofobia, np. ze strony zamieszkującej tereny współczesnej Polski u’kraińców.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakon_krzy%C5%BCacki

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 8 ludzi

 2. https://t.me/boris_rozhin/62481
  Sytuacja na kierunku Nikolaev-Krivoy Rog
  o 15.00 5 września 2022 r.
  Siódmego dnia od rozpoczęcia ofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy na Chersoń linia frontu ustabilizowała się. Siły Zbrojne Ukrainy nie przestają próbować przenosić rezerw i rozbudowywać przyczółka w celu dalszego awansu do Nowej Kachowki i Chersonia, ale nadal nie mogą osiągnąć sukcesu.
  „Od nocy Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły budowanie siły uderzeniowej i przenoszenie sprzętu do sekcji Posad-Pokrovsky: posiłki przybyły do ​​Krasnoye Znamya (Ljubomirovka), Nowogrigorowka i Posad-Pokrowskie. Jednostki 28 i 59 brygad Sił Zbrojnych Ukrainy wzmocniły 24 brygadę Jaworowska.
  Rosyjskie jednostki 7. Dywizji Powietrznodesantowej i 20. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych prowadzą ostrzał artyleryjski posiłków Sił Zbrojnych Ukrainy, uniemożliwiając im przejście na pozycje ofensywne i powstrzymują ostrzał artyleryjski.
  Jednostki 33 MSP przeprowadziły udany nalot na pozycje wroga z Ternovy Pod i pojmały dowódcę kompanii 59. ombru Sił Zbrojnych Ukrainy i oddziału nacjonalistów z Prawego Sektora.
  🔻Na odcinku frontu Snigirevsky wszystko jest stosunkowo spokojne: Siły Zbrojne FR okresowo tłumią pozycje ogniowe Sił Zbrojnych Ukrainy i udaremniają wypady. Punkt obserwacyjny Sił Zbrojnych Ukrainy w Kiselevce został zniszczony z ppk.
  🔻Na odcinku frontowym Andreevki bitwy zlokalizowano w wąskim „jelicie” Andreevka – Suchoj Stavok. Kostroma została przejęta pod kontrolę Sił Zbrojnych RF, jedno z ustanowionych przejść przez Ingulec zostało zniszczone, Siły Zbrojne Ukrainy nadal przenoszą poszczególne elementy wyposażenia wąskim korytarzem.
  Lotnictwo Rosyjskich Sił Powietrznych i Kosmicznych działa bez przerwy, paląc wrogi sprzęt i posiłki. Rejon Andreevki zamienił się w jeden duży cmentarz, gdzie dowództwo nadal wysyła ludzi na rzeź.
  🔻Na odcinku frontu Olginsky, w nocy Siły Zbrojne Ukrainy użyły bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar TB2 na pozycje wojsk rosyjskich w Olginie i Wysokopolu. Linia frontu ustabilizowała się, formacje ukraińskie próbują zająć umocnione tereny wojsk rosyjskich.
  @rybar
  mapa

  Polubione przez 9 ludzi

  • Oczywiście w odniesieniu do skutków użycia systemu rakietowego Iskander, to bardziej dosłownymi określeniami byłyby – „ziskanderowany” lub „ziskanderyzowany”… 😉

   Polubione przez 1 osoba

 3. A w Mariupol w ZOO 🐾
  .https://twitter.com/200_zoka/status/1566531051215880192

  ***.
  Mariupol w budowie

  *;

  „Teatr Filharmonii Mariupol został odrestaurowany”
  .https://twitter.com/EvaKBartlett/status/1565991030524084227
  *;
  Chersoń 6 miesięcy później.
  .https://twitter.com/EvaKBartlett/status/1565971821614321664

  Polubione przez 2 ludzi

 4. *
  SCOTT Ritter: Lista śmierci

  [ wybrany fragment ]

  Niepokoi fakt, że w Stanach Zjednoczonych mógł stanąć pomnik mężczyzn odpowiedzialnych za ludobójcze masowe mordy, którzy w przypadku dwóch z nich (Szuchewycza i Bandery) otwarcie kolaborowali z nazistowskimi Niemcami.

  Że co roku ukraińsko-amerykańscy zwolennicy odrażającej ideologii Stepana Bandery zbierają się, by świętować jego dziedzictwo w „obozie dla dzieci”, gdzie młodzież jest przyodziana w brązowe mundury, które sprawiają, że wyglądają tak, jak w rzeczywistości są — ideologicznymi szturmowcami nienawistna ideologia neonazistowska, która promuje wyższość rasową narodu ukraińskiego, jest obrzydliwością narodową.
  (…)
  Lista Myrotvorets istnieje od 2014 roku i została opisana jako „faktycznie lista śmierci dla polityków, dziennikarzy, przedsiębiorców i innych osób publicznych, które zostały „dopuszczone do zwolnienia” przez twórców listy.

  Na tej liście znajdowało się nazwisko Darii Duginy.

  Jest tam też i moje nazwisko wraz z kilkoma nazwiskami innymi ludźmi z Zachodu, takimi jak kanadyjska dziennikarka Eva Bartlett i brytyjski muzyk rockowy Roger Waters.

  To narodowa hańba, że ​​obywatele USA są narażeni na groźby śmierci ze strony niegdysiejszego sojusznika Stanów Zjednoczonych za zwykłe korzystanie z ich konstytucyjnego prawa do wolności słowa.
  Zwolenników ideologii Stepana Bandery na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych należy traktować jak terrorystów i ścigać z taką samą intensywnością i celem, jak zwolennicy Al-Kaidy i Państwa Islamskiego.

  Dopóki tak się nie stanie, nie będę miał innego wyboru, jak tylko podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby upewnić się, że ani moja rodzina, ani ja nie dozna losu Darii Duginy.

  Czytaj całość:
  https://consortiumnews.com/2022/08/31/scott-ritter-the-death-list/

  Polubione przez 6 ludzi

 5. https://t.me/boris_rozhin/62488
  Bitwa o Piaski
  stan na dzień 17.00 5 września 2022 r.
  11. pułk Milicji Ludowej DRL szturmuje pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy na obwodnicy Doniecka między wsiami Piaski i Pierwomajskoje.
  ▪️Po długich przygotowaniach artyleryjskich rozpoczęły się walki o twierdze Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie mostu na Donieckiej Obwodnicy między Piaskami a Pierwomajskim.
  ▪️Istnieją doniesienia, że ​​grupy szturmowe 11 pułku NM DRL, przy wsparciu pojazdów opancerzonych, zdołały wkroczyć na teren wsi Pierwomajskoje od strony węzła na obwodnicy na południe od Piasków .
  ▪️W ciągu ostatnich 24 godzin przeciwnik stracił 2 czołgi, 2 transportery opancerzone i do 50 osób w bitwach o przedmieścia Pierwomajskiego.

  ▪️Na północ od Piasków, nie mogąc wytrzymać gęstego ostrzału artyleryjskiego i ponosząc straty w sile roboczej, jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy opuściły swoje twierdze w pobliżu zachodniej części pasa startowego lotniska w Doniecku.
  ▪️Zajęcie ostatnich pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy wzdłuż obwodnicy Doniecka w tym rejonie pozwoli na rozwinięcie ofensywy na Pierwomajskoje i Newelskoje na zachodzie oraz wzdłuż obwodnicy na północ w kierunku Vodiane.
  mapa

  Polubione przez 6 ludzi

 6. https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/pis-ma-wyniki-wewnetrznego-sondazu-beda-robic-programy-pod-elektorat/s6y5npr,79cfc278

  Wygląda na to, że frekwencja nie będzie za wysoka. Czyli Polacy mają dość i PIS i PO.
  Nic dziwnego. Wyborcy PIS głosowali na tę partię bo mieli dość PO m.in za ich pomysł ubogacania kulturowego i drenowania budżetu w obcym interesie. Okazało się, że PIS niewiele się od PO różni bo i ubogaca banderyzmem i drenuje budżet w obcym interesie.

  Polubione przez 10 ludzi

 7. Wykrycie wojsk ukraińskich przez kompleks Ironia-M Rosji
  .https://www.youtube.com/watch?v=wtVfdrtphsE
  ***;
  Opublikowano nagrania z wykrycia wojsk ukraińskich w obwodzie chersońskim za pomocą kompleksu elektronicznego Ironia-M.
  Po wykryciu zbliżającej się grupy żołnierzy rosyjska artyleria uderzyła w dany obszar.

  Kompleks rozpoznawczy „Ironiya-M” wszedł do sił specjalnych Rosji w 2015 roku. Wielofunkcyjny kompleks optyczno-elektroniczny przeznaczony jest do wyszukiwania wroga i prowadzenia obserwacji terenu.
  Głównym elementem kompleksu jest urządzenie optyczno-elektroniczne o wadze około 3,2 kg.
  Kompleks wyposażony jest w kamerę wideo, kamerę termowizyjną oraz dalmierz laserowy. Sygnał ze wszystkich urządzeń optycznych przekazywany jest do miniaturowego monitora zainstalowanego w okularze.

  Kompleks Ironia-M pozwala na wykrycie sprzętu w odległości do 7 km, kamera termowizyjna może wykryć osobę w odległości do 2,5 km. Kompleks Ironia może przesyłać zdjęcia lub sygnał wideo przez zamknięty kanał radiowy na odległość do 10 km.
  Obsługa kompleksu obserwacyjnego składa się z dwóch osób, druga osoba to operator komputera.

  *****;
  System nadzoru optoelektronicznego Ironia-M dla Specnazu
  https://defence24.pl/sily-zbrojne/system-nadzoru-optoelektronicznego-dla-specnazu

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W temacie wstępniaka.
  Po pierwsze chylę czoła przed kunsztem szefa wszystkich szefów. Po drugie o tragicznej sytuacji w polskiej energetyce i antypolskiej polityce „warszawki” wiadomo od wielu miesięcy. Jakiś czas temu zamieściłem na forum artykuł w którym to chwalono się, że port w Gdańsku zwiększył liczbę załadunku towarów.
  Liczba eksportowanego drewna i…węgla zatrważała. Dlaczego Polska eksportuje surowce energetyczne? Bo rządzą nami nieudacznicy dla których doraźny zysk i łatwa kasa są celem zasiadania na stołku.
  Konieczne jest ograniczenie zużycia krytycznych surowców już teraz przed sezonem grzewczym. I można to osiągnąć bez większych kosztów. Przykładowo można wzorem Niemców zaproponować tani transport miejski: koleje i busy. Państwo wsparłoby ubogich, zmniejszyło zużycie benzyny, ropy i LPG i zahamowało inflację.
  Można byłoby wprowadzić moratorium na sprzedaż drewna opałowego- cena surowca spadłaby i surowiec były osiągalny dla zwykłych obywateli. Można byłoby zezwolić na zakup węgla z Białorusi (tak wiem to węgiel z Rosji i Doniecka), jednak na to nie ma woli politycznej.
  Tymczasem te wszystkie 500+ i dodatki węglowe zamiast pomagać napędzają inflację.
  I taka jeszcze informacja. Ostatnio Morawiecki mówił o konieczności współpracy z Węgrami.
  https://dorzeczy.pl/kraj/341644/morawiecki-chcemy-wrocic-do-wspolnych-dzialan-z-wegrami.html
  Ptaszki ćwierkają, że chodzi nie tylko o wspólne stanowisko przeciwko władzom w UE, ale również odkupienie części gazu węgla i ropy, surowców które sprowadza z Rosji rząd Orbana.

  Polubione przez 6 ludzi

  • Dzięki serdeczne!

   Dodam, w kwestii, cyt.: „ale również odkupienie części gazu węgla i ropy, surowców które sprowadza z Rosji rząd Orbana.”- że oczywiście słono za to przepłacimy, ale jest to jedyna szansa aby ten nierząd dotrwał do wiosny, a następnie do kolejnych wyborów.

   Tu nikt się nie przejmuje żadną logiką i prawidłami ekonomi, tylko doraźnym sukcesem wyborczym, który przekłada się w konkretny sukces finansowy dla funkcjonariuszy „dojnej zmiany”. Tak jak pod koniec I RP, za tą garść srebrników przehandlowują Polskę i Polaków.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 7 ludzi

  • Odkupić od Węgrów niczego się nie da bo jeśli Węgrzy zaczną sprzedawać to zaraz ustawi się kolejka Czechów, Słowaków, Rumunów, Bułgarów, Austriaków itd, itp którzy zaczną się licytować i cena dojdzie do ceny giełdowej. Niby dlaczego Węgrzy mieliby w jakiś sposób faworyzować Polskę skoro Orbana interesuje interes węgierski? Jak Polacy i reszta Europy zdecydowała się marznąć za Ukrainę to niech marznie. Polska kupi od Węgier, podaruje to Ukrainie a ta zabije rosyjskiego żołnierza. Tak to wygląda z punktu widzenia Rosji.

   Polubione przez 9 ludzi

   • Dlatego pisałem, że paszki ćwierkają 🙂
    Jest wiele „ale” dla tego planu.
    1) Węgry musiałyby sprowadzić więcej surowca z FR- nie wiadomo czy Kreml by się na to zgodził.
    2) liczba zakontraktowanego surowca byłaby ograniczona ze względu na możliwości przesyłu.
    3) Jak wspomniałeś inne kraje pewnie też chciałyby odkupić surowiec, ale tu akurat mogą zaważyć animozje historyczne i próba odbudowania duetu anty-Brukselskiego.

    I taka ciekawostka w okresie letnim największym dostawcą gazu do Polski były Niemcy 🙂
    Pewnie dlatego NSI jest obecnie zamknięty. Putin się wściekł, że Berlin pozwala Polakom na budowanie rezerw energetycznych.
    Jeśli przez miesiąc będą NSI nękać „awarie” to w końcu rezerwy niebieskiego paliwa Niemiec zaczną spadać. W efekcie w okresie grzewczym nie odsprzedadzą surowca Polsce.

    Polubione przez 5 ludzi

  • Tymczasem reszta świata „olewa” to co sobie ustala G7. Cytat „Rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na źródło, informuje, że OPEC+ zgodził się na powrót do sierpniowych parametrów umowy i zmniejszy wydobycie ropy o 100 tys. baryłek dziennie w październiku…OPEC+ obejmuje 10 krajów, które kontrolują około 20% światowych rezerw ropy naftowej: Azerbejdżan, Bahrajn, Brunei, Kazachstan, Malezja, Meksyk, Oman, Rosja, Sudan i Sudan Południowy…„Jeżeli wszystko to prawda, to jest to decyzja przełomowa, ponieważ została podjęta na tle prób G7 przekonania krajów-producentów ropy, do wręcz przeciwnego, do zwiększenia produkcji, biorąc pod uwagę zamiar wprowadzenia pułapu cen dla rosyjskiej ropy (po którym może zostać zmniejszona jej podaż na rynku światowym)” – komentuje sytuację Kanał Telegram „Politika Strany”;
   https://strana.today/news/406246-opek-sohlasoval-sokrashchenie-dobychi-nefti-ria-novosti.html

   Polubione przez 3 ludzi

 9. https://t.me/boris_rozhin/62496
  Bitwa o Chersoń: sytuacja na odcinkach Posad-Pokrovsky i Aleksandrovsky
  z 19.00 5 września 2022 r.
  Skupiwszy się na północ od Posad-Pokrovsky w batalionową grupę taktyczną utworzoną z 24, 28 i 59 brygad, Siły Zbrojne Ukrainy podjęły dziś kolejną próbę ataku na przełomie Ternovye Pody – Zeleny Gay – Blagodatnoye (Petrovskoye).
  BTGr Sił Zbrojnych Ukrainy przeszedł do ofensywy po aktywnym przygotowaniu artyleryjskim przez grupę ośmiu czołgów: główne natarcie poszło na sektor 20. Dywizji Strzelców Samochodowych Sił Zbrojnych RF.
  Przy wsparciu grup rozpoznawczych sił specjalnych, które wykonywały wyznaczanie celów, wsparcie ogniowe artylerii i sprzętu 7. dywizji powietrznodesantowej Sił Zbrojnych FR, wojskom rosyjskim udało się zniszczyć pięć czołgów, trzy bojowe wozy piechoty, cztery pickupy i hammer . Do niewoli trafiło dwóch dowódców kompanii Jaworowskiej 59. ombru Sił Zbrojnych Ukrainy – jeden bez obu nóg.
  Jednostki 108 AR rosyjskich sił zbrojnych z powodzeniem pracowały po dwóch ukraińskich Su-25: jeden samolot został zestrzelony, drugi został co najmniej poważnie uszkodzony.
  Ofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy na Posad-Pokrowskoje w tej chwili wyczerpuje się.
  Na odcinku Aleksandrowskim Sił Zbrojnych Ukrainy od 30 do 31 sierpnia nie podjęto żadnych aktywnych działań: wszystko ogranicza się do okazjonalnego ostrzału.
  mapa

  Polubione przez 9 ludzi

 10. https://t.me/boris_rozhin/62494
  1. Media podały, że Borrell nazwał Rosję państwem faszystowskim.
  2. Kreml powiedział, że po takich oświadczeniach Borrell unieważnił się jako dyplomata, a Moskwa nie będzie już uważać żadnego z jego oświadczeń za „istotne”.
  3. Sekretarz prasowy Borrella powiedział, że Borrell nie nazwał Rosji państwem faszystowskim, a to wszystko jest błędem w tłumaczeniu z języka hiszpańskiego.

  Polubione przez 8 ludzi

 11. Ukraińskich żołnierzy wziętych do niewoli a mieszkających na terenie obwodu charkowskiego kontrolowanego przez Rosjan zwolniono do domów, oczywiście pod pewnymi warunkami i niezbrodniarzy. No nie, Rosjanie wygrają, nie ma dwóch zdań. Jeśli ten news jest prawdziwy to jest to naprawdę coś.

  Polubione przez 2 ludzi

 12. A tymczasem na polskojęzycznych portalach:
  Kontrofensywa ukraińska nabiera tempa-krzyczy nagłówek na onecie.
  a w opracowaniu jest tylko krótka notatka z 7:29
  „Kontrofensywa ukraińska na południu i wschodzie kraju osiąga postęp możliwy do potwierdzenia. Siły ukraińskie idą naprzód w kilku kierunkach w obwodzie chersońskim i zdobyły obszar za rzeką Doniec w obwodzie donieckim – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).”.

  I tyle. Nic więcej. Żadnych szczegółów o zajęciu kolejnych miejscowości. Żadnych sukcesów w niszczeniu siły żywej nieprzyjaciela czy braniu jeńców. Kuźwa nic. Jednak podprogowy przekaz już dla odbiorcy został ukształtowany tytułem-Ukraina zwycięża.
  Dziennikarze korzystają z socjotechnik aby omamić naród.

  Polubione przez 7 ludzi

 13. Ukraina może pomóc UE złagodzić kryzys energetyczny tej zimy dzięki eksportowi energii elektrycznej i właśnie dlatego Rosja chce przywłaszczyć Zaporoską Elektrownię Atomową – napisał w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-rosja-chce-przejac-zaporoska-elektrownie-atomowa-by-uniemozliwic-ukrainie-eksport-energii-do-ue,619128.html
  Komentarz: Dla niezorientowanych. Ukraina chce sprzedawać energię elektryczną do Polski. Jednak bez działającej dla nich Zaporowskiej Elektrowni Atomowej nie będzie wystarczających rezerw mocy.

  Polubione przez 4 ludzi

  • A tymczasem NATO będzie zbierać ciepła odziez dla „ukrowojaków”. Cytat „Na pilną prośbę ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa NATO wezwało swoich członków do dostarczenia Siłom Zbrojnym Ukrainy sprzętu i odzieży zimowej….Informuje o tym Spiegel…Reznikow podobno napisał list do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga pod koniec lipca, wzywając do pilnej dostawy odzieży zimowej i namiotów zimowych dla 200 tysięcy ukraińskich żołnierzy…Od tego czasu kraje NATO szukają niedrogich rzeczy w swoich magazynach, „aby Ukraińcy mogli walczyć z rosyjskim okupantem, pomimo ostrej zimy”…Stany Zjednoczone, Kanada, Szwecja i Finlandia już obiecały dostawy, które pokryją 50% zapotrzebowania…Poszukiwania komplikuje fakt, że zapasy sprzętu zimowego w większości krajów zarezerwowane są głównie dla żołnierzy własnych armii, a odzież zimowa jest również gorącym i rzadkim towarem na rynku światowym”;
   https://strana.today/news/406251-nato-ishchet-zimnjuju-odezhdu-i-snarjadezhnie-dlja-vsu-spiegel.html

   Polubione przez 5 ludzi

  • W Niemczech też wróble ścierkają, że Niemcy będą od Krajińców energię kupować. Gwoli ścisłości, Krajina zaproponowala Niemcom, że im sprzeda energię elektryczną.

   Polubione przez 2 ludzi

 14. Wojna wojną, a do Humania i tak zjeżdżaja sie chasydzi z całego świata by świętować żydowski nowy rok, czyli Rosz ha-Szana. Cytat „Do Humania przybyło już ponad tysiąc pielgrzymów, aby świętować Rosz Haszana…Poinformowął szef czerkaskiej administracji obwodowej Ihor Taburec…Po 18 września powinno przybyć do 10 tysięcy wiernych…Taburec zaznaczył, że lokalne władze z wyprzedzeniem ostrzegały pielgrzymów przed niebezpieczeństwem pozostania na Ukrainie z powodu rosyjskiej agresji militarnej i prosiły, aby nie przyjeżdżali na obchody Rosz ha-Szana…”Zapewnili, że w Izraelu są w stanie ciągłej wojny i przyzwyczaili się do tego”…Wyjaśnił, że prośba o powstrzymanie się od podróży do Humania była spowodowana wysokim prawdopodobieństwem ataków rakietowych i przypomniał, że Humań został mocno doświadczony przez ataki rakietowe na początku wojny”;
  https://strana.today/news/406291-v-uman-uzhe-priekhali-1000-palomnikov-nesmotrja-na-vojnu.html
  Ps. Obawiam się jednak że strona ukraińska może dopuścic sie prowokacji…

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Użycie bojowe tureckich jednostek MRAP Kirpi przez Siły Zbrojne Ukrainy w kierunku Chersoniu,
  W 00:54 minucie filmu eksploduje pocisk artyleryjski obok samochodu pancernego.

  Wygląda mi to nie na atak a raczej na paniczną ucieczkę pod artyleryjskim ostrzałem.

  Polubione przez 1 osoba

 16. W kwestii formalnej
  Polska zużywa rocznie 20 mld m3 gazu, produkcja własna to 5 mld, pojemność magazynów – to 3 mld m3. Innymi słowy, chwalenie się magazynami pełnymi w stu procentach we wrześniu ma taki sam sens jak chwalenie się pełnym bakiem samochodu osobowego przed 1000 km podróżą przez pustynie na której nie ma stacji benzynowych.

  Polubione przez 8 ludzi

 17. Na froncie donieckim trwa fala w UA odmów walki.
  Jak zwykle narzekają na wszystko.
  .https://twitter.com/mdfzeh/status/1566844132638744577

  Komentarz z netu:

  To żałosne. Tak.
  Ale mogę też powiedzieć o nich tak:
  Gdyby sytuacja została odwrócona i to oni mieli przewagę, zapewne z nieukrywaną satysfakcją nagrywaliby filmy o swych zbrodniach wojennych, jakie czynią rosyjskim jeńcom wojennym i „rosyjskim sympatykom”.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.