Wojna już nie domowa na Ukrainie 09.09.2022r.- 2635 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 205).


„Niemy krzyk”– dzień 839.

Sytuacja w kierunku Słowiańsko-Barwienkowskim o 14:00 08.09.22r.:

Na tle ofensywy Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) w rejonie miejscowości Bałakleja w celu okrążenia grupy rosyjskiej pod Słowiańskiem dowództwo ukraińskie koncentruje również siły na południe od Izjum, aby uderzyć na siły Sił Zbrojnych Rosji od południa.

▪️ W rejonie osad Dolina i Krasnopolje zauważono nagromadzenie siły roboczej i sprzętu wroga w celu ewentualnego uderzenia w kierunku Kamienki na południe od Izjum.

▪️ W lasach na południe od Limana ukraińskie grupy dywersyjno-sabotażowe w celu podejmowania działań przepływają na drugi brzeg Siewierskiego Dońca. A tam bezkarnie wkraczają do osad Brusowka, Oziernoje i Stary Karawan, które znajdują się w „szarej strefie”, gdzie nie ma w nich jednostek rosyjskich. Parki mostu pontonowego zostały również przeniesione do Rajgorodka i okolic w celu budowy stałej przeprawy.

▪️ W rejonie Suligówki jednostki Sił Zbrojnych Rosji wycinały z USZ plantacje leśne na południe od osady Dibrownoje. Tamtejszy rejon znajduje się pod kontrolą USZ.

▪️ Ukraińskie dowództwo przypuściło atak na Kopanki siłami do 100 osób, wspieranymi przez czołgi, transportery opancerzone i bojowe wozy piechoty. Jej celem jest zajęcie wyżyn na obrzeżach osady dla dalszego rozwoju ofensywy na Małą Kamyszewachę.

Zadaniem jakie postawiono USZ jest wywarcie presji na rosyjskie ugrupowanie pod Słowiańskiem i związanie sił na tle ofensywy w rejonie Bałakleja, pozbawiając Siły Zbrojne FR możliwości przekazania posiłków na najbardziej zagrożony odcinek frontu na północ od Izjum.

Poniżej stan na godzinę 18:00 (wszystkie podane czasy wg. czasu moskiewskiego) 08.09.22 r.:

Sytuacja w kierunku Izyum do 15:00 – Siły Zbrojne RF trzymają się, ale niebezpieczeństwo wciąż jest bliskie.

Dopiero wczoraj o godzinie 15:00 można było mówić konkretnie o tym, co dzieje się w rejonie Izjuma. Noc zaczęła się od doniesień o ciężkich walkach, nowych próbach wkroczenia jednostek szturmowych USZ do Bałakleji i Szewczenkowa, poranek i dzień przyniosły nowe wydarzenia i szczegóły. 

– Bałakleja jest nadal kontrolowana przez Siły Zbrojne RF.

Wbrew przypuszczeniom i pobożnym życzeniom, że po przełamaniu okrążenia operacyjnego i wycofaniu się specjalnych oddziałów szybkiego reagowania (SOSR) utrzymujących obronę na tyłach nastąpi rezygnacja z Bałakleja, wobec niecelowości dalszej jej obrony w warunkach głębokiego natarcia wroga, aby go ominąć, miasto nadal jest przez nas kontrolowane. Żołnierze SOSR, którzy bohatersko bronili się przez dwa dni, zostali wycofani z miasta, w tej chwili wiadomo o jednym zabitym i pięciu rannych. W Bałakleji walczą z wrogiem spadochroniarze i inne jednostki z rezerw, które zostały tam skierowane. Bitwa trwa.

– Szewczenkowo było w nocy pod ostrzałem, teraz trwa tam ciężka bitwa.

W nocnej bitwie spadochroniarze, którzy przybyli na pomoc tamtejszym siłom, przy wsparciu artylerii i lotnictwa, zdołali utrzymać ważny strategicznie punkt na szosie Bałakleja-Kupjańsk. W tej chwili pojawiają się sprzeczne doniesienia o tamtej sytuacji– źródła ukraińskie brawurowo donoszą o zajęciu wsi, inne źródła bezpośrednio z miejsca zdarzenia podają, że trwa bitwa o Szewczenkowo, USZ wzmocniły się na obrzeża tego.

– Cywile są ewakuowani z obwodu kupiańskiego, w tym z regionalnego centrum.

W związku z trudnym stanem wojennym, w szczególności zaciekłymi atakami rakietowymi na Kupjańsk i przyległe do niego osiedla, Charkowska Obwodowa Administracja Państwowa, kierowana przez Witalija Ganczewa, ogłosiła rano ewakuację ludności cywilnej– głównie dzieci, kobiet , osoby starsze- na terytorium Federacji Rosyjskiej. Proces wyjazdu do bezpiecznych obszarów, na szczęście położonych niedaleko Kupjańska, nadal trwa, w obwodzie biełgorodskim ewakuują autobusy cywilne. Powodem ewakuacji był nie tylko ostrzał i zaciekłe bitwy, ale także totalny terror informacyjny reżimu kijowskiego– jak donosił dziennikarz wojskowy Siemion Pegow, sieci społecznościowe lokalnych mieszkańców są masowo atakowane anonimowymi wiadomościami grożącymi karą za „zdradę”, „współpraca z najeźdźcami„, wysyłają zdjęcia dzieci i obiecują zemstę. Nie chcą więc stać się ofiarami ukraińskich nazistów tak jak mieszkańcy Buczy.

– Zadaniem USZ jest przejęcie kontroli nad drogowymi węzłami zaopatrzenia.

Głównym zadaniem USZ jest przejęcie arterii zaopatrzeniowych rosyjskiej grupy w regionie Izjum. Szczególnie cenne w tym względzie, biorąc pod uwagę fakt, że sieć dróg na północ od Bałaklji nadal nie jest w pełni kontrolowana przez USZ, będą osady Wieseleje i Kunje, których pełna kontrola otworzy drogę w kierunku do zbiornika Oskol. Już wcześniej USZ próbowały tam dotrzeć z Wołochowa Jaru, ale zostały zatrzymane.

Podobno USZ w wyniku znacznych strat osobowych musiały już rzucić do boju swoje rezerwy. Nie daje to prawa do stwierdzenia, że ​​ich ofensywa utknęła w martwym punkcie, ale ten fakt jest wart rozważenia. Sprowadzają rezerwy i wtedy obie strony wyciągają sprzęt. Jedni będą usiłowali wzmocnić swoje położenie w wyłomie, zaś siły rosyjskie staną przed trudnym zadaniem utrzymania i ochrony miejscowości, które mają pod całkowitą kontrolą.

Jakby na to nie patrzeć, to można już stwierdzić, że postęp wojsk ukraińskich w tempie działań wojennych, które stały się charakterystyczne w ostatnich miesiącach, w tym przypadku jest dość imponujący. To ponad 45 km od pozycji, w których trzy dni temu znajdowały się USZ.

Jednocześnie widoczny jest charaktrystyczny wzorzec, który stał się znany wojskom ukraińskim w ostatnich latach. Atak dotyczy właściwie jednego wektora. W tym przypadku wzdłuż kierunku Bałaklija – Kupjańsk. Doborowe oddziały szturmowe USZ dotarły już do położonej dosłownie kilka kilometrów od Kupjanska wsi Gruszewka. Były walki. Przypomnijmy, że wcześniej ewakuacja ludności rozpoczęła się z Kupjańska, co w przypadku rozgłaszanej opinii, że „nie czekali…” jest po prostu humorystyczne. Okazuje się, że spodziewali się znacznie wcześniej niebezpieczeństwa i zdawali sobie z tego sprawę, w jakim kierunku naciera wróg.

Podnoszenie flagi ukraińskiej we wsi Wołochowy Jar.

W tej sytuacji wojska ukraińskie we wskazanym kierunku weszły w obronę Sił Zbrojnych FR po niezwykle wąskim klinie, rozciągającym się co najmniej-jak już wyżej wspomniałem- na 45 km w głąb linii obronnych sił rosyjskich. Typowy zastawiony na grubą rybę ssak.

Z taktycznego punktu widzenia siły ukraińskie mają teraz bardzo mało czasu na umocnienie swojego sukcesu. Aby to zrobić, muszą wprowadzić do bitwy rezerwy, w tym nasycić kierunek Bałaklija-Kupjańsk pojazdami opancerzonymi z aktywnym wsparciem artylerii. Jeśli nie zostanie to zrobione w ciągu najbliższych godzin, sukces medialny USZ może zostać zniweczony nawet na tym samym poziomie medialnym „z wiszącymi flagami”– jak w obwodzie chersońskim.

W języku komentatorów sportowych w takich sytuacjach mówi się, że, „w tej chwili piłka jest na rosyjskiej połowie boiska”. Jeśli chodzi o operację prowadzoną przez wojska ukraińskie, główny „cel” został pominięty. USZ, zainspirowane sukcesem „podniesienia flag” nad kilkoma miejscowościami i ogólnie pięknym obrazem dla zgromadzonych w Ramstein i wobec nawiedzającego Kijów Blinkena, który, jak mówią, przybył aby zobaczyć ukraińską glorię, rzuca się do samobójczego ataku. Dla rosyjskiego dowództwa w tym zakresie nadchodzi moment prawdy: nie poddając się gorączce, zrobi to, co zrobiłaby praktycznie każda armia przy tak nadarzającej się wyśmienitej okazji, a więc zostawia wrogowi lecącemu do szaleńczej szarży bez szansy na nasycenie linii frontu naprawdę w poważne siły i środki, bardzo wąską drogę, aby następnie spokojnie i metodycznie je dobić- zresetować wszystkie te grupy szturmowe wraz z ich sprzętem.

A następny dzień lub dwa dać odpowiedź na pytanie, czy wróg zamieni medialny sukces w prawdziwy sukces militarny, czy też powtórzy swój „scenariusz chersoński”, kiedy sama ofensywa nie jest tak ważna, ale zrobione w jej czasie fotki, którymi Kijów musi się pochwalić swoim zagranicznym sponsorom.

 Sytuacja w rejonie Posad-Pokrowskoje w obwodzie chersońskim. 

Po południu w czwartek szereg rosyjskich zasobów internetowych informowało o rzekomym „przebiciu się” jednostek armii ukraińskiej w pobliżu Posad-Pokrowskoje w obwodzie chersońskim. Poinformowano, że grupy szturmowe USZ rozpoczęły atak na pozycje 20 Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych Rosyjskich Sił Zbrojnych między osadami Ternowe Pody i Piotrowskie, przebiły się przez obronę i próbują rozwijać ofensywę . W odpowiedzi rosyjskie siły zbrojne tworzą rezerwy, próbując zlikwidować lokalny przełom. Zauważono, że wróg nacierał stosunkowo niewielkimi siłami w porównaniu z poprzednimi dniami.

Jak się okazało, wszystkie informacje o „przełomie” zostały zainicjowane przez Kijów i nie odzwierciedlały rzeczywistej sytuacji zachodzącej w tym kierunku. Wciąż trwała ofensywa wroga, ale wcale nie w ten sposób, w jak to relacjonowała ukraińska propaganda. Zamiast atakować pozycje armii rosyjskiej, wróg zastosował taktykę „przeciekania”, ale to mu nie pomogło, grupy dywersyjno-szturmowe USZ zostały wyłuskane i co do jednej zlikwidowane.

Według korespondentów wojskowych działających w tym rejonie, dowództwo grupy ukraińskiej próbowało rzucić małe grupy na tyły wojsk rosyjskich, które miały zaatakować pozycje armii rosyjskiej od tyłu na początku głównej ofensywy. Pierwsza część planu powiodła się częściowo, wróg zaczął „przenikać” przez obronę, ale skończył w „gorącym” kotle zaaranżowanym przez rosyjskie wojsko. Pracowała nad nimi artyleria i lotnictwo, niwelując tzw. wyłom.

Obecnie Posad-Pokrowskoje znajduje się pod kontrolą armii rosyjskiej, przeprowadzane jest czyszczenie terenu na zapleczu frontu i i likwidowane są resztki „nacierających” jednostek USZ.

Sytuacja w rejonie Awdejewki i Piasków. 

„Bojownicy Międzynarodowej Brygady ‚Piatnażka’ zajmują pozycje w pobliżu strefy przemysłowej Awdejewki. Ten odcinek frontu charakteryzuje się dużym nagromadzeniem systemów artyleryjskich, prowadzących nieustanne pojedynki artyleryjskie. Dzięki wsparciu artylerzystów Milicji Ludowej piechota z powodzeniem posuwa się naprzód, nokautując wroga. Ogień prowadzony jest z 152 mm armat ‚Hiacynt’. Działania prowadzone są w ścisłej współpracy z wywiadem, co pozwala na dokonywanie niezbędnych korekt i celne zadawanie obrażeń od ognia danym celom”- poinformowała w specjalnym oświadczeniu ML DRL.

Próba przebicia się USZ do Piask nie powiodła się.

Zaledwie kilka godzin temu USZ podjęły próbę przebicia się w kierunku Piask. Po ustawieniu się w formacjach bojowych neonaziści posuwali się 4 pojazdami opancerzonymi, przy wsparciu czołgu i piechoty w liczbie co najmniej dwóch plutonów, na pozycje kontrolowane przez jednostki ML DRL.

Zwiad lotniczy w tym czasie ujawnił postępy sprzętu i kolumny, przekazał współrzędne artylerii armii rosyjskiej, która zadała wrogowi obrażenia od ognia i zmusiła neonazistów do odwrotu. Ten przełom został zamknięty. W tym dzięki pracy świcie bojowym dział samobieżnych „Hiacynt” kalibru 152 mm, poinformował dowódca odcinka Siemion Piegow.

*

Popołudniowa (08.09.2022r. 14:07) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Na kierunku Mikołajew-Krzywy Róg ze względu na duże straty w jednostkach USZ, które stanowiły podstawę siły uderzeniowej, działania ofensywne nie były prowadzone przez wojska ukraińskie.

Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne (SP-K), siły rakietowe i artyleria nadal wykonują precyzyjne uderzenia w tym kierunku na jednostki i rezerwy USZ.

Stanowiska dowodzenia 63 brygady zmechanizowanej USZ w obwodzie Bereznegovatoe obwodu Mikołajowskiego, siła robocza i sprzęt wojskowy brygad: 46 aeromobilnej, 57 piechoty zmotoryzowanej i 28 brygady zmechanizowanej USZ na obszarach osad Suchoj Stawok, Petriwskie, Płotnicko w obwodzie chersońskim, Murahowka i Ternowie Pody w obwodzie mikołajowskim. W rejonie Murachowki w rejonie Mikołajewa zniszczony został skład amunicji.

Samoloty myśliwskie rosyjskich sił powietrznych w rejonie Konstantinówki w obwodzie mikołajowskim zestrzeliły Su-25 ukraińskich sił powietrznych.

W wyniku ciężkich strat spowodowanych skoncentrowanymi ostrzami ogniowymi Sił Zbrojnych Rosji na stanowiska 59 brygady piechoty zmotoryzowanej USZ na terenach osad Ukrainka, Zielony Gaj i Nowogrigoriewka obwodu mikołajowskiego, wojsko odmówiło przeprowadzenia misji bojowych i rozpoczęło samowolny odwrót na tyły.

W sumie w kierunku Mikołajew-Krzywy Róg USZ wróg stracił dwa czołgi, sześć bojowych wozów piechoty i pięć innych pojazdów opancerzonych, siedem pickupów z ciężkimi karabinami maszynowymi i ponad 190 personelu wojskowego.

Precyzyjne uderzenia rosyjskich sił powietrznych spowodowały uszkodzenia punktów tymczasowego rozmieszczenia jednostek 95 brygady powietrznodesantowej w obwodzie słowiańskim i 81 brygady powietrznodesantowej w obwodzie Kramatorskim w Donieckiej Republice Ludowej. Zlikwidowano do 120 ukraińskich żołnierzy i zniszczono 15 jednostek pojazdów opancerzonych i samochodowych.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, siły rakietowe i artyleria nadal atakują obiekty wojskowe na terenie Ukrainy.

W ciągu dnia trafiono w pięć stanowisk dowodzenia USZ, w tym 72 zmechanizowanej, 58 i 53 brygady piechoty zmotoryzowanej na terenach osiedli Dzierżyńsk, Soledar i Artemowsk w Donieckiej Republice Ludowej, 1 brygady czołgów w rejonie osady Nowomikołajewka, obwód zaporoski, a także 51 jednostek artylerii, siłę roboczą i sprzęt wojskowy USZ w 167 obwodach.

Pięć składów broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji zostało zniszczonych na terenach osiedli Trudowoje w obwodzie zaporoskim, Kurachowo, Konstantinowka, Siewiersk w Donieckiej Republice Ludowej i Bałakleja w obwodzie charkowskim.

Ponadto zniszczono wyrzutnię przeciwlotniczego systemu rakietowego Buk-M1 w pobliżu wsi Biała Krynica w obwodzie mikołajowskim, a stacja radarowa do wykrywania i śledzenia celów powietrznych została zniszczona w pobliżu Małomichajłowki w obwodzie dniepropietrowskim.

Systemy obrony przeciwlotniczej Rosyjskich Sił Powietrznych i Kosmicznych zestrzeliły 13 bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli Czerwonosiełowka, Oczeretowato i Aleksandrówka w obwodzie zaporoskim, Władimirówka, koło dworca kolejowego Mandrykino, Kiriłłówkce i Nowoandrejewce w Donieckiej Republice Ludowej, Lubimoką, Kreszchenowką , Kirowem i Tominą Bałką w obwodzie chersońskim , Alisowką w obwodzie charkowskim, Senkowcami w obwodzie czernihowskim, a także pocisk balistyczny Tochka-U w obwodzie rakowskim w obwodzie chersońskim.

Ponadto przechwycono w powietrzu 19 wyrzutni rakietowych, w tym 16 HIMARS w rejonie Nowaja Kachowka, Mołodiożnoje w rejonie Chersonia, Nowoosinowo, Gruszewka w rejonie Charkowa oraz trzy rakiety wyrzutni wielorakietowej Olcha w rejonie Antonówki w regionie Chersonia.

W sumie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczeniu uległy: 293 samoloty, 152 śmigłowce, 1910 bezzałogowych statków powietrznych, 374 systemy rakiet przeciwlotniczych, 4863 czołgi i inne opancerzone wozy bojowe, 826 wozy bojowe wielokrotnego startu systemy rakietowe, 3369 dział i moździerzy polowych oraz 5387 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

Siły sojusznicze nadal przełamują ukraińską paramilitarną obronę w Donieckiej Republice Ludowej. 

Eduard Basurin, zastępca dowódcy 1 Korpusu Armii, opowiedział o ostatnich wydarzeniach na froncie donieckim.

Według pułkownika wojska alianckie kontynuują rozbudowę przyczółka z wyzwolonej wsi Piaski w kierunku Awdiejewki. W tej chwili Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej i ML ŁiDRL doszły do ​​osady Opytnoje i Pierwomaiskoje, co pozwala nam mówić o początku okrążenia największego ufortyfikowanego obszaru USZ, z którego kierunku codziennie prowadzony jest ostrzał stolicy republiki i okolicznych miast.

Mówiąc o ostrzałach Basurin powiedział, że w ciągu ostatnich 24 godzin ukraińscy bójwkarze wystrzelili ponad 200 pocisków na spokojne obszary Doniecka. Pięciu mieszkańców DRL zostało rannych. Pod jednym z pocisków trafił w obszar, na którym znajduje się klasztor. Ponadto co najmniej 16 budynków mieszkalnych w Doniecku zostało poważnie uszkodzonych.

Jeśli chodzi o kontynuację tematu sytuacji na froncie, to według Basurina sukcesy sił sojuszniczych są nie tylko w kierunku Awdiejewskim. Na północy republiki wieś Kodema została wyzwolona w pobliżu miasta Bachmut (Artemowsk), które jest również poważnym ufortyfikowanym obszarem USZ. Ponadto w aglomeracji Soledar toczą się teraz zacięte bitwy.

Przypomnijmy, że wcześniej szef Czeczenii Ramzan Kadyrow w swoim kanale TG zapowiedział zakrojony na szeroką skalę atak na pozycje bojowników ukraińskich w DRL.

Szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin wyraził wdzięczność prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi za odrestaurowanie kompleksu pamięci Saur-Mogiła.

„Wyrażam głęboką wdzięczność w imieniu własnym i każdego mieszkańca republiki Władimirowi Putinowi za decyzję ożywienia Saur-Mogiła (…) Jestem pewien, że do ważnych dla nas dat zostanie dodana jeszcze jedna data. 9 maja i 8 września– data naszego zwycięstwa nad ukraińskim neonazistowskim reżimem”– napisał Puszilin w  Telegramie.

Wcześniej prezydent Rosji w swoim przemówieniu z okazji otwarcia odrestaurowanego kompleksu pamięci Saur-Mogiła w DRL zauważył, że odbudowa pomnika obrońcom Donbasu, odwaga żołnierzy, oficerów i milicji jest  ostrzeżenie dla wszystkich, którzy wyrzekli się swoich przodków  i zapomnieli lekcji historii.

Głowa państwa przypomniał też, że w 2014 roku świeżo upieczeni naziści rozpętali wojnę w Donbasie , a Saur-Mogiła stała się polem wyjątkowo zaciekłej bitwy.

Poza tym, w ciągu ostatnich 24 godzin przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 41 przypadków ostrzału przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył artylerii 155 i 152 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 155 i 152 mm.
I na Gorłowskim – MLRS „Grad”, artyleria 152 i 122 mm, czołg oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 194 sztuk różnego typu amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 10 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica lenińska, kalininska, kijowska, kujbyszewska, kirowska i piotrowskia, a także Wierchnietoreckoje, Nowobachmutówka, Zajcewo, Gorłówka, Nowosiełowka, Jasinowata, Mineralnoje, Jakowlewka, Makiewka (rejon czerwonogwardyjski) .

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o śmierci 2 cywilów w dzielnicy kujbyszewskiej w Doniecku.

Rany o różnym stopniu nasilenia otrzymało 12 cywilów w dzielnicy kirowskiej, kijowskiej i kalinińskiej w Doniecku i Mineralnoje oraz w wyzwolonych obecnie miejscowościach: Mikolsku, Wołnowasze i Mariupolu.

Uszkodzonych zostało 21 budowli mieszkaniowych w dzielnicy kijowskiej, kirowskiej, kujbyszewskiej, kalinińskiej i piotrowskiej w Doniecku , a także obiekty infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 09 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

210 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 09.09.2022r.- 2635 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 205).

 1. https://t.me/ukraina_ru/98813
  Przysłane bezpośrednio spod Izyum i proszono o nagłośnienie (wojskowi, których znam):
  NIE MA PANIKI. Zaopatrzenie grupy jest kontynuowane na bieżąco. Tak, wróg próbuje utrzymać komunikację pod ostrzałem artylerii, ale nie jest w stanie ich przeciąć i nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zaopatrzenia. Zbliżają się rezerwy, wojska mocno trzymają pozycje na terenie miasta. Wyrażają stanowczą determinację, by utrzymać Izyum i utrzymać przyczółek na zachodnim brzegu Dońca Siewierskiego.
  Striełkow Igor Iwanowicz

  Polubione przez 3 ludzi

  • A może to kolega mi wyjaśni co się dzieje w obwodzie charkowskim, skoro „Pan AdNovum” nie chce tego zrobić, a ‚Pan Mania” nagle zamilkł?

   Polubienie

  • Tak to już według nowożytnej tradycji u’kraińskiej jest, bo oni tylko z riezaniem kobiet, dzieci i starców oraz niepełnosprawnych, dają sobie radę. W otwartej walce na polu bitwy, to są cieniasy.

   Polubione przez 1 osoba

   • Naprawdę? A te ofensywy? To ludzie czy roboty? Myślę, że to bardziej skomplikowane. Właśnie w otwartej walce sporo ostatnio udowodnili.

    Polubienie

 2. Kolejne potwierdzenie faktu, że obecnie prowadzone działania zaczepne wojsk ukraińskich nie byłyby możliwe bez wydatnej pomocy wojskowej ze strony NATO, i nie tylko…

  Polubione przez 1 osoba

  • Klown. Mocne słowo w tym kontekście. Jakbyś tak wyskoczył z bwp na stepie i po kolejnych ekspolzjach wokół podrywał się wciąż (a na to są filmy i wiem, że to wiesz a szukać nie będę bo nic ci nie muszę udowadniać) to może……..ale też można zachować się tak, jak ty teraz i ci wszyscy, którzy nazywają mnie agentem Putina. No cóż twoja prawda jest twojsza niż mojsza. Nie zaklinaj rzeczywistości, zresztą jak chcesz. Ukraina to wielki kraj i nie wszyscy są nacjonalistami-nazistami. Miliony zmobilizowano. Giną. Nie odmawiaj im odwagi, bo to jest zwyczajnie nie w porządku. Po ludzku. Nawet jeśli twoi zdaniem żyją w błędzie. Tak myślę. Klown, dobre sobie. Mimo wszystko-pozdrawiam. Szybko szulfadkujesz ludzi, za szybko.

   Polubienie

    • Otóż jesteś w błędzie. Nie będę udowadniał, że nie jestem wielbądem. Myśl, co chcesz, twoje prawo. Jeśli czyjeś ciało gnije teraz na stepie pod Chresoniem, to nie mów, że to ciało nieudacznika. Zresztą mów, to świadczy o mówiącym. To nie takie proste. Prawda? No można sobie świat uprościć, też prawda.

     Polubienie

     • Jeśli już o zgnitych trupach mowa
      Każdy widzi swoje…

      ,,Myśl, co chcesz, twoje prawo.
      Jeśli czyjeś ciało zgniło tom na polach Wołynia, to nie mów, że to ciała nieudaczników. Zresztą mów, to świadczy o mówiącym.
      Czyż to dla Was nie jest takie proste. Prawda?
      No można sobie świat uprościć, też prawda.”

      Według ks Józefa Tischnera są trzy prawdy:
      Świento prawda, tys prawda i gówno prawda.

      Polubienie

 3. A czasem Ukraina nie jest dozbrajana pomocą z Zachodu ? Coś przegapiłeś ? Ile krajów wysłało samoloty dla Ukrainy ? Jeszcze coś tam mają, ale już niedługo. Nie wiem gdzie startują, ale lądują w krzakach, polach i lasach – zestrzelone.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ożeż! Co za wysyp ,,ukroprawdziwków” ..
  Ależ dziś nam obrodziło ukraińskimi patriotami

  Nawet Szarij o sobie przypomniał…
  Zrzucił maskę… a taki był opozycyjny.

  *****.

  Shari zrzucił maskę. „Zawsze pracował i pracuje dla Ukrainy”…

  „Na procesie na Litwie nazwałem Putina zbrodniarzem, a wojnę zbrodniarzem. Dziś jestem przekonany, że miałem rację. Jeśli jesteś słabeuszem i szmatą o słabym wyglądzie armii zdolnej tylko do paradowania, nie było sensu rozpoczynać wojny. Po prostu usiądź w swoim Gelendzhik i wydym policzki ”- cieszył się Shariy.
  (…)

  Dziennikarz Ogólnorosyjskiej Państwowej Telewizji i Radiofonii Andriej Miedwiediew uważa sytuację z Szarijem za kolejny dowód na to, że do tzw. ukraińskich „adekwatnych” należy podchodzić z ostrożnością.

  „Kolektyw Shariy-Montyan i inni ukraińscy kliki umiarkowanych i kliki rozsądnych liderów opinii publicznej czy polityków, którzy wydają się mówić właściwe słowa o sytuacji na Ukrainie, a czasem nawet krytykują tamtejsze władze, to tylko instrument wpływu.

  Miejscami mówią o Rosji coś dobrego, mówią, że polityka Kijowa to horror, że władze na Ukrainie same zatrzymały kraj.
  A wszystko to usypia przede wszystkim rosyjskich słuchaczy i widzów.

  A potem, we właściwym momencie, wszyscy nagle dołączają do programu na polecenie kuratorów i tworzą w tej chwili jedną narrację –
  „Rodzynki są otoczone”, „Rosjanie w kotle”, „Balakleya jest wyzwolona”.

  Wszyscy na pewno zawsze pracowali i pracują dla Ukrainy.
  Piorą mózgi milionom Rosjan.

  „Niestety, Shariy od dawna stał się kolejnym narzędziem CIPSO, niezależnie od tego, czy zdaje sobie z tego sprawę, czy nie.

  Ta Montyan, ten Shariy, ta słynna Yura z Sumy to oportuniści, którzy z czasem zmieniają buty w powietrzu…

  https://cont.ws/@SonOfCont/2372072

  Znamienne jest to przeobrażenie się Szarija na tle awantur na blogu o tą ukraińską ,,kontrofensywę”.
  Niejeden dziś ,,śpioch” nerwów na wodzy nie strzymał
  i tak z emocji podskoczył, że ,, z butów wyskoczył…”.

  Polubienie

 5. W Czuguew zadano cios w główną bazę tylnego wsparcia dla nacierających wojsk ukraińskich

  Zgrupowanie wojsk rosyjskich, które posuwało się w kierunku Kupyansko-Izyumskoye, natychmiast przystąpiło do pracy. W Czuguew zadano cios w główną bazę tylnego wsparcia dla nacierających oddziałów ukraińskich. W wyniku celnych trafień w bazę Sił Zbrojnych Ukrainy doszło do wielokrotnych detonacji, co wskazuje na to, że na terenie obiektu znajdowała się amunicja lub sprzęt wojskowy. Obiekt jest całkowicie zniszczony.

  Tymczasem wojska ukraińskie, używając broni NATO, atakują Kupjansk. Według najnowszych informacji amunicja Hymars MLRS poważnie uszkodziła most na rzece Oskol. Dzieli właściwie miasto na dwie części – wschodnią i zachodnią. Jednocześnie ukraińskie grupy szturmowe, zlokalizowane kilka kilometrów na zachód od Kupjanska, próbują iść naprzód, licząc na to, że artyleria Sił Zbrojnych Ukrainy zdławi opór naszych wojsk.

  Potwierdzono również, że w Balakliyi wciąż toczą się walki. Wojska ukraińskie, zajmując zachodnie kwatery i centralną dzielnicę miasta, nie zdołały (w tej chwili) zająć terytorium arsenału.

  Walki trwają praktycznie w całym trójkącie Kupyansk-Balakleya-Izyum. Jednocześnie wojska ukraińskie wykorzystują każdą okazję medialną, aby zademonstrować sukces. Moda ostatnich dni to zdjęcie z flagą przy tabliczce z nazwą osady. Często takie zdjęcia robią 2-3 członków DRG przed wjazdem do osady, ale w ukraińskiej opinii publicznej jest to „synonimem” zdobycia konkretnej wsi lub miasta.

  .https://cont.ws/@voenkorr/2372164

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Ci co z tej ,,pełzającej armii” przeżyli, to pełzając do niewoli się dostali

  A tych co już nie pełzali, to kacapy w przydrożnych rowach zakopali

  Paletyzowanie ,,pełzającej armii” przed wysyłką do św Bandery.
  .https://pbs.twimg.com/media/FcD1iX3XwAAcw4x.png

  ,,Pełzająca armia” wraca do Kijowa
  https://t.me/RVvoenkor/25487

  A tu masz te heroinki co je widać było na video
  .https://pbs.twimg.com/media/FcMhJFXXkAEvK8j.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

  • Dzięki za informacje. Sytuacja jak to mówią wojskowi: jest dynamiczna. Pojawiają się „fake newsy” jak na przykład o czołgam ukraińskich na moście w Izjum. Na razie siły UA opanowały bardzo słabo zaludniony teren i liczą na rozwinięcie ataku.
   Na to jednak potrzeba dodatkowych sił.

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.