Wojna już nie domowa na Ukrainie 10.09.2022r.- 2636 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 206).


„Niemy krzyk”– dzień 840.

W ostatni czwartek, 8 września, gazowiec Psków zbliżył się do kompleksu Portowaja LNG na Morzu Bałtyckim

Gazprom poinformował, że w obiekcie rozpoczęło się skraplanie gazu. Kompleks odbiera paliwo z Nord Stream 1, przez który dostawy do Niemiec zostały wstrzymane z powodu sytuacji z turbinami.

Według portalu nawigacyjnego Vesselfinder wieczorem 8 września tankowiec Psków zbliżył się do kompleksu Portowaja LNG. Dzień wcześniej na Wschodnim Forum Ekonomicznym wiceprezes zarządu Gazpromu Witalij Markiełow  powiedział dziennikarzom, że zakład średniotonażowy rozpoczął skraplanie gazu. Dodał, że działają dwie linie produkcyjne, a kompleks wyprodukował już pierwsze 30 000 ton LNG (41 mln metrów sześciennych).

„Teraz przypłynie statek, który dostarczy LNG do odbiorców. Biorąc pod uwagę sytuację na rynkach światowych, na nasze LNG będzie popyt” – powiedział Witalij Markiełow.

Kompleks Portowaja LNG o pojemności 1,5 mln ton LNG (2 mld metrów sześciennych) sąsiaduje z tłocznią Portowaja, 7 km od granicy z Finlandią. Przepływa w tym miejscu Nord Stream 1, którym dostarczany jest gaz do skraplania. Od 31 sierpnia gazociąg stoi, ponieważ według Gazpromu wykryto problemy na jedynej działającej turbinie- wyciek ropy. W tej chwili nie wiadomo, kiedy zostanie ponownie uruchomiony Nord Stream 1, może dopiero za rok, albo jeszcze później. Rosyjska firma twierdzi, że Siemens musi dokonywać napraw, ale w swojej bazie, której według Gazpromu firma nie ma.

Tym samym kompleks Portowaja LNG staje się jedynym źródłem, przez które gaz Nord Stream 1 wejdzie na rynek w najbliższej przyszłości. No i oczywiście będzie konkurował skutecznie z amerykańskim LNG z wydobycia łupkowego.

Początkowo zakład średniotonażowy miał być dostarczany przez Kaliningrad na wypadek postoju w tranzycie przez Litwę oraz do transportu małych przesyłek przez północno-zachodnią Europę (pisałem o tym jakiś czas temu). Jego uruchomienie planowano jeszcze w 2021 roku, ale za każdym razem było przekładane.

Oczywiście teraz zbiornikowce gazowe popłyną znacznie dalej i z dużym ładunkiem. Zbliżający się gazowiec Psków może zabrać nawet 100 milionów metrów sześciennych. W pobliżu znajduje się również inny tankowiec podobnej klasy, Niżny Nowogród, który zawinął do terminalu pod koniec marca i prawdopodobnie wykonał ładunek próbny. Oba tankowce dostarczyły w maju ładunki LNG do Indii na podstawie umowy między Gazprom Marketing and Trading and Gail. Jednak później firma, która znalazła się pod kontrolą rządu niemieckiego, odmówiła czarterowania obleganych sankcjami tankowców Sovcomflot i przestała realizować indyjski kontrakt. W efekcie okręty przez kilka miesięcy przebywały u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Zatoce Omańskiej na Oceanie Indyjskim, a w sierpniu skierowały się na Morze Bałtyckie. Minister energetyki  Nikołaj Szulginow poinformował Władimira Putina, że ​​nabył dwa gazowce na dostawy gazu do Kaliningradu.

Kompleks Portowaja LNG nie może zastąpić samego Nord Stream 1, ponieważ ich moce różnią się 30-krotnie. Będzie to jednak poważna pomoc dla Gazpromu w sprzedaży gazu w obliczu malejących dostaw do Europy. Niewykluczone, że rosyjskie LNG trafi do Indii, dla których niemiłą niespodzianką było zakończenie dostaw jamalskiego LNG w ramach kontraktu z Gazprom Marketing and Trading. Indyjskie media podały, że New Delhi negocjuje z Moskwą wznowienie dostaw, ponieważ cena kontraktu jest kilkakrotnie niższa od notowań rynkowych.

Teoretycznie odbiorcami LNG z nowego terminalu mogą być także europejscy klienci Gazpromu, którzy ucierpieli z powodu zamknięcia Nord Stream 1. Szef niemieckiego Uniper Klaus-Dietrich Maubach powiedział na konferencji prasowej, że firma bada możliwość procesu i domaga się, aby Gazprom zrekompensował spadek wolumenów zakupami na europejskiej giełdzie. Jednak wicedyrektor Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego FR (NFBE) [1] Aleksiej Griwacz zauważył, że Gazprom raczej nie zrekompensuje dostaw.

„Problemy z Nord Stream zostały wygenerowane przez zachodnie sankcje. Dlaczego, u licha, Rosja miałaby to rekompensować z własnej kieszeni?”– powiedział przedstawiciel NFBE.

Dodam jeszcze, że na tym nie koniec problemów zachodnioeuropejskich firm sektora energetycznego, bo gaz z podziemnych magazynów, zgromadzony tam bez udziału Gazpromu, okazał się nieosiągalny dla przeciętnych Europejczyków. Aleksiej Anpilogow, dyrektor Fundacji Wspierania Badań Historycznych „Osnowanie”, wyjaśnił impas, w jakim znalazła się UE.

Kraje UE znacznie zmniejszyły udział rosyjskiego gazu w imporcie energii. Według Anpilogovw, znaczna część rezerw błękitnego paliwa w podziemnych magazynach gazu (PMG) została zaopatrzona w skroplony bardzo drogi gaz ziemny (LNG) pochodzący z różnych źródeł. Gazowce przypłyneły do Europy w pogoni za szybkimi zyskami, gdy koszt surowca na rynku spotowym osiągnął rekordowe poziomy. Teraz okazuje się, że cena surowca zgromadzonego bez udziału dostaw ze strony Gazpromu jest dla Europejczyków absolutnie nieosiągalna.

„Otrzymaliśmy interesujące dane. Tak, zakończyli pompowanie gazu do swoich magazynów- gdzieś są już napełnione w 85%, gdzieś w 90%. Ale z jakiegoś powodu gaz okazał się sześć do ośmiu razy droższy. I teraz pojawia się pytanie, kto kupi ten gaz. Ponieważ nadchodzi okres zimowy, ludność będzie teraz zmuszona płacić dokładnie takie rachunki za gaz, który jest pompowany do magazynów. I to już nie jest w większym stopniu rosyjski gaz– to jest dokładnie ten LNG, o którym wszyscy mówili, że pomoże Europie. Tak, to pomaga- pomaga całkowicie pogrzebać Europę gdzieś w XIX wieku, kiedy ludzie tam spali w szafach w sypialni, ponieważ nie mogli ogrzać pokoi”- powiedział Anpilogow.

Ekspert porównał Unię Europejską do Wasisualina Łochankina ze „Złotego Cielca” Ilfa i Pietrowa. Bruksela gromi Rosję, tak jak ten bohater gromi nowego wybrańca swojej byłej żony Ptiburdukowa. Jednocześnie żąda od obiektu ataków więcej z tego, co mu się należy. W przypadku Łochankina jest to barszcz i konserwy byłej żony, a ze strony U- gaz ziemny.

„Ta sytuacja nie jest już do powstrzymywana. Habeck [2] wrócił z Kataru, gdzie powiedziano mu, że nie ma gazu. UE prowadzi całkowicie samobójczą politykę ze spadkiem produkcji jądrowej. A węgiel nie zrekompensuje spadku w gazie, hydroelektrowni i energetyce jądrowej. W rezultacie okazuje się, że 20 miliardów ‚taniego barszczu’, którego niema, prowadzi do spadku wartości dodatkowej o 2 biliony euro. To dane z Financial Times i Bloomberga. To są szalone straty! A Europa nie ma absolutnie nic, co mogłoby to zrekompensować”- powiedział Anpilogow w programie 60 minut.

UE zaostrza kryzys energetyczny, podejmując inicjatywę ograniczenia cen rosyjskich surowców. Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł na WEF-2022, że ograniczenie kosztów zakupu energii z Rosji doprowadzi do całkowitego zaprzestania ich dostaw.  

[1].https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%BE%D0%BD%D0%B4_%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%BE%D0%B9_%D1%8D%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8,

[2].https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Habeck.

*

Popołudniowa (09.09.2022r. 15:30) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) na kierunku Mikołajew-Krzywy Róg podjęły kilka nieudanych prób ataku, poniosły straty i wycofały się.

Siła robocza i sprzęt wojskowy 46 brygady powietrzno-mobilnej, 35 brygady morskiej i 61 brygady piechoty zmotoryzowanej zostały rozbite na obszarach osiedli Bezimiennoje, Nowogrigoriewka- obwód Mikołajew i Suchoi Stawok, obwód Chersoń.

W ciągu zaledwie jednego dnia, w rejonie Mikołajew-Krzywy Róg, wróg stracił 3 czołgi, 4 bojowe wozy piechoty i 7 innych pojazdów opancerzonych, 2 pickupy z ciężkimi karabinami maszynowymi i ponad 270 personelu wojskowego.

Precyzyjne naloty rosyjskich sił powietrznych uderzyły w posterunki nacjonalistycznej formacji „Kraken” w rejonie osiedla Priszib w obwodzie charkowskim i 93 brygady zmechanizowanej w obwodzie artemowskim w Donieckiej Republice Ludowej . Zlikwidowano ponad 50 nacjonalistów, a także zniszczono 16 jednostek specjalnego sprzętu wojskowego i pojazdów.

Zginęło ponad 50 nazistów, a ponad 120 zostało rannych w wyniku naziemnych nalotów z broni precyzyjnej na punkty tymczasowego rozmieszczenia jednostek 127 brygady obrony terytorialnej i 14 brygady zmechanizowanej w pobliżu Charkówa.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, siły rakietowe i artyleria nadal atakują obiekty wojskowe na terenie Ukrainy.

W ciągu dnia trafiono w osiem stanowisk dowodzenia USZ na terenach miejscowości Łebiaże, Czerwony Jar, Gusarowka i Liman w obwodzie charkowskim, Marinka i Raj-Aleksandroaka w Donieckiej Republice Ludowej, Krzywy Róg obwód dniepropietrowski, Hulajpole obwodu Zaporoskiego, a także 52 jednostki artylerii, siła robocza i sprzęt wojskowy USZ w 153 obwodach.

Trzy składy broni rakietowo-artyleryjskiej i amunicji USZ zostały zniszczone w obwodzie czugiewskim obwodu charkowskiego i Radusznoje w obwodzie dniepropietrowskim.

W rejonie osady Czerwonyj Doniec w regionie Charkowa zniszczono wielokrotną wyrzutnię rakiet HIMARS produkcji amerykańskiej.

Amerykańska haubica M 777 została zniszczona w obwodzie równopolskim w obwodzie zaporoskim.

W ciągu dnia systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły sześć bezzałogowych statków powietrznych na terenach miejscowości Izjum w obwodzie charkowskim, Staromlinowka, Kiriłłówka, Sławnoje i Makejewka w Donieckiej Republice Ludowej, a także Sładkaja Bałka w regionie Zaporoża.

Ponadto zniszczono w powietrzu 18 pocisków rakietowych systemów wielokrotnego startu HIMARS i Alder na terenach osiedli Nowaja Kachowka i Gołaja Pristan w obwodzie chersońskim, a także elektrowni wodnej Kachowka.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono:

293 samoloty, 152 śmigłowce, 1916 bezzałogowych statków powietrznych, 374 systemy rakiet przeciwlotniczych, 4870 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 827 wozy bojowe wielokrotnego startu systemów rakietowych, 3371 sztuk artylerii polowej i moździerza oraz 5417 sztuk wojskowych pojazdów specjalnych.

Reżim kijowski kontynuuje prowokacje w celu stworzenia zagrożenia katastrofą spowodowaną przez człowieka w elektrowni atomowej w Zaporożu.

W ciągu dnia zarejestrowano sześć ataków artyleryjskich na miasto Energodar. Wystrzelono 27 pocisków z terenu osady Marganec, położonej na przeciwległym brzegu zbiornika Kachowka. W wyniku ostrzału linii energetycznych miasto zostało pozbawione prądu.

Siłę ognia wroga stłumił powrotny ogień artylerii rosyjskiej.

Stały personel zapewnia kontrolę stanu technicznego elektrowni jądrowej.

W ciągu tygodnia w Donieckiej Republice Ludowej z powodu agresji Ukrainy zginęło dziewięciu cywilów, w tym dziecko, a 51 osób zostało rannych. 

Poinformowało wczoraj biuro Rzecznika Praw Człowieka w DRL Darii Morozowej.

„W okresie od 2 września do 8 września 2022 r. zginęło 64 przedstawicieli organów ścigania i 9 cywilów, w tym 1 dziecko”– zaznaczył urząd.

Dodano, że w tym samym okresie rannych zostało 51 cywilów i 357 osób personelu.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK 38 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył artylerii 155 i 152 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 155 i 152 mm.
I na Gorłowskim – artyleria 152 mm oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ostrzałów ze strony USZ na terytorium DRL spadły 193 sztuki różnego rodzaju amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 14 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica woroszyłowska, kalinińska, kijowska, kujbyszewska, kirowska i piotrowska, a także Gołmowski, Zajcewo, Gorłówka, Pantelejmonowka, Nowosiołówka, Nowobachmutówka, Mineralnoje, Jasinowata, Jakowlewka, Makiejewka (rejon czerwonogwardyjski), Aleksandrówka oraz Dokuczajewsk i Pietrowskie.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o śmierci 9 cywilów w dzielnicy woroszyłowskiej, kirowskiej i piotrowskie w Doniecku oraz w Gorówce.

Rany o różnym stopniu nasilenia otrzymało 26 cywilów, m.in. 16-latka urodzona w 2006 roku, w dzielnicy piotrowskiej i woroszyłowskiej w Doniecku oraz w Jasinowatej, ALeksandrówce i Gorłówce.

Uszkodzone zostały 23 budynki mieszkalne w dzielnicy kirowskiej, piotrowskiej i woroszyłowskiej w Doniecku oraz w Jasinowatej, Pantelejmolwce i Zajcewie, a także 3 obiekty infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 10 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

153 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 10.09.2022r.- 2636 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 206).

 1. Witam
  Czytam bloga prawie nieprzerwanie od 2014. Piszę po raz pierwszy bo po raz pierwszy zaczynam się martwić. Co tam się dzieje pod Charkowem ? Teren który Rosjanie mozolnie zdobywali tyle tygodni stracili w parę dni. Izium strategicznie ważna miejscowość znów w rękach banderowcow. Trzeba działać natychmiast bo inaczej się tam front zalamie całkowicie.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Gdyby zamiast Rosjan byli Amerykanie to urządziliby w ciągu doby po 5-6 masakrujacych nalotów dywanowych na wojska ukrainskie i by już było po całej ukrainskuej ofensywie. Ale te kabaretowe siły Kosmiczne to są robia kosmiczne jaja ale są bezskuteczne.

  Polubione przez 2 ludzi

  • Kacapy taktycznie wycofuja sie na lepsze pozycje!!!! Potem pokaza co potrafia! A, ze zginie znow kilka tysiecy gamoni na darmo to co tam, jak to leci „ludej u nas mnoga?” 😉 Dopiero co pompe tu mieli co niektorzy liderzy bloga z uciekajacej armii ukrainskiej w stylu armii niemieckiej, ktora „ucieczke zmieniala w ofensywe na Stalingrad” i co? Przyszła kryska na Matyska. Wstyd, wielka (druga) „potęga” militarna po tych pierwszych asach uciekajacych z Afganu przed chlopcami w przescieradlach.

   Polubienie

 3. Scott Ritter analizuje” Gdy Rosja powoli posuwała się do walki z okopanymi siłami ukraińskimi, Stany Zjednoczone i NATO dostarczyły Ukrainie sprzęt wojskowy wart miliardy dolarów, w tym ciężki sprzęt kilku dywizji pancernych (czołgi, bojowe wozy opancerzone, artyleria i wozy wsparcia). jak również szerokie przeszkolenie operacyjne na tym sprzęcie na obiektach wojskowych poza Ukrainą. Krótko mówiąc, podczas gdy Rosja zajęta była niszczeniem armii ukraińskiej na polu bitwy, Ukraina była zajęta odbudową tej armii, zastępując zniszczone jednostki nowymi, niezwykle dobrze wyposażonymi, dobrze wyszkolonymi i dobrze dowodzonymi siłami.
  https://reseauinternational.net/la-contre-offensive-nest-pas-ukro-elle-est-otan-et-donc-differente/

  Polubione przez 1 osoba

  • Ale na tym blogu były cały czas informacje Rittera które głosiły, że Rosja musi zwyciężyć. Rosjanie będą mieli wkrótce tego dosyć. Mówię tu nie tylko o zwykłych obywatelach Ale wojskowych, biznesie, intelektualistach. Bo mogą znieść sankcje skierowane przeciwko nim ale chcą w zamian sukcesow militarnych. Żeby pokazać światu, że wy nami pogardzacie Ale my zwyciężamy. A tu się okazuje, że są do du..y również na polu walki. TegoRosjanie nie będą tolerowali. Bunt będzie również w resortach siłowych i w wojsku.

   Polubione przez 1 osoba

  • S.Ritter pisze ze z pomocą Nato odbudowywała się armia ukraińska. Pytanie, co w tym czasie robiły władze rosyjskie, żeby zbudować nową i nowocześnie dowodzona kolejna armie która wzmocniłaby obecna na Ukrainie?Przecież od początku qiadomo było, że na Ukrainie toczy sie wojna zastepcza między USA wspieranymi przez Nato I Rosja wspierana przez Chiny. Pisałem o tym w marcu na swoim blogu. Zreszta od początku to jest sprawa oczywista. Czy w Moskwie o tym nie wiedzą i nie podejmują działań kontrujacych. Bo opowieści o sukcesach kabaretowego Kosmicznego Zespolu który sobie strzela po calej Ukrainie to należy włożyć miedzy bajki. Zwyczajnie nie potrafi zatrzymać prostej ofensywy ukrainskiej ale dobrze przygotowanej takyycznie i strategicznie.

   Polubione przez 1 osoba

 4. Poczytajcie co pisze Podoliaka … w/ niego katastrofa pelna geba … setki tysiecy pociskow ze skladow wpadna w rece ukropow, paliwo, sprzet a takze ciezka bron, ktorej nie zdolano ewakuowac. Setki albo i tysiace cywilow zostanie zamordowanych, ofensywa na Bachmut i stracila wszelki sens, tekst typu „swoich nie porzucamy” – mozna traktowac jak jakis ponury zart. Oczywiscie na referendum na poludniu (Cherson, Zaporoze) nikt nie pojdzie bo moze sie okazac, ze Rosjanie porzuca caly teren w dwa dni.
  Podoliaka powiedzial jeszcze jedno, bardzo wazne, rezerwy zostaly przerzucone daleko od kierunku Izium – w/g mnie to klasyczna robota kretow – oczyscili pole dla ukropow. I nikt nic z tym nie zrobil.
  Smiejecie sie z natowskich armii i ich strategow ale oni maja cos duzo lepszego niz te wszystkie Sarmaty, Posejdony i Awangardy – maja cala rzesze oddanych zdrajcow w szeregach rosyjskich politykow i armii ktorzy na jedno skinienie zrobia wszystko co trzeba noi wlasnie zrobili. Podoliaka podsumowuje, ze jak nic sie nie zmieni nie ma co liczyc na zwyciestwo.
  .https://podolyaka.ru/2022/09/10/chto-proishodit-nado-skazat-chestno-my-poterpeli-porazhenie-v-srazhenii/
  To chyba pierwszy przypadek w historii wojskowosci, ze przy calkowitym panowaniu w powietrzu armia z miazdzaca przewaga w ciezkim sprzecie w tym artylerii ucieka w poplochu przed piechota dowozona autobusami bo ukry maja baaaardzo malo ciezkiego sprzetu.
  PS.
  Na terenach z ktorych uciekla rosyjska armia zostalo ok. 15 tys. zolnierzy – ukropy raczej jencow brac nie beda.
  Jesli nawet teraz Rosja nie zmieni startegii to juz mozna stawic na nich krzyzyk.

  Polubione przez 1 osoba

  • Czy Podoliak w tym konflikcie odgrywa rolę ostatecznej wyroczni? Czy ja tu na tym blogu i w swoich relacjach powoływałem się na niego?

   Jeśli zaś dla MBlazko stanowi to źródło prawdy objawionej, to proszę uprzejmie pozostawić tą wiedzę dla siebie…….

   Polubione przez 2 ludzi

   • Oczywiscie, ze wyrocznia nie jest, to jego punkt widzenia ktory ja tu przedstawilem. Jak do tej pory to raczej to co mowil to pokrywalo sie z grubsza z rzeczywistoscia. Na dodatek to prorosyjski bloger.

    Polubione przez 1 osoba

    • „…..prorosyjski bloger”- to nie jest żaden argument, bo każdy uczciwie podchodzący do sprawy ukraiński bloger podaje bardziej wiarygodne informacje.

     Poza tym, skąd on czerpie swoją tajemną wiedzę? Z netu?- net to bardzo zwodne źródło.

     Polubienie

 5. Jakby ktos nie wiedzial to ukry wysadzili desnat na wschodnim brzegu Pieczenierzewskiego zbiornika i z marszu zajeli Chotomle. W panice jest ewakuowany Wolczansk. Ukropy rozwijaja ofensywe i bardzo mozliwe, ze w ciagu 2 dni beda kolejne potezne uderzenia ofensywne.
  .https://podolyaka.ru/2022/09/10/harkovskoe-napravlenie-vsu-vysadili-takticheskiy-desant-v-hotomle/
  Wniose : rosyjska armia nie jest w stanie sformowac sensownej rubiezy obronnej.
  PS>
  Jak teraz Rosjanie nie zbombarduja mostow na Dnieprze to niech lepiej zaczna ewakuowac Krym i Donbas – bo moga nie zdazyc.

  Polubienie

 6. Ukraina jest gotowa, by rozpatrzeć możliwość wprowadzenia kwot eksportowych węgla do Polski – oświadczył w sobotę ukraiński premier Denys Szmyhal. Jak dodał, mowa o eksporcie 100 tys. ton węgla we wrześniu.
  https://www.wnp.pl/energetyka/ukraina-premier-jestesmy-gotowi-wyeksportowac-100-tys-ton-wegla-do-polski-we-wrzesniu,621017.html
  Komentarz: Zawsze coś. Tym bardziej, że Polsce brakuje kilku milionów ton węgla w sezonie zimowym.

  Polubione przez 1 osoba

 7. Informacja od strony rosyjskiej, sytuacja na froncie:
  17:42 Dmitrij Miedwiediew polecił przyspieszyć wysyłkę sprzętu wojskowego na front.

  17:33 Wojska rosyjskie opuszczają miasto Wołczańsk w obwodzie charkowskim. O tym oświadczył deputowany z „Jednej Rosji” Jewgienij Jewtuszenko.

  17:10 Siły Zbrojne FR zniszczyły w ciągu trzech dni ponad dwa tysiące myśliwców ukraińskich i zagranicznych, a także ponad 100 jednostek pojazdów opancerzonych i artylerii – Ministerstwo Obrony FR.

  16:37 Krasny Liman znajduje się pod kontrolą wojsk rosyjskich – miasto opanowały zmobilizowane LPR, BARS i Gwardia Narodowa.

  15:27 W sumie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczeniu uległy:

  ◼️293 samoloty,
  ◼️152 śmigłowce,
  ◼️1929 bezzałogowe statki powietrzne,
  ◼️374 systemy rakiet przeciwlotniczych,
  ◼️4870 czołgi i inne opancerzone wozy bojowe,
  ◼️830 wielokrotne wyrzutnie rakiet,
  ◼️3375 artylerii polowej i moździerzy,
  ◼️5432 jednostki wojsk specjalnych.

  15:26 Raport Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej z 10 września 2022 r.

  – kwatera główna 5. brygady Gwardii Narodowej Ukrainy, punkty tymczasowego rozmieszczenia jednostek 92 brygady zmechanizowanej i formacji nacjonalistycznej „Kraken” na terenach Bałaklija i Czuguew obwodu charkowskiego, a także dowództwo trafiono na posterunek 54. brygady zmechanizowanej – zniszczono do 300 bojowników;
  – lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, siły rakietowe i artyleria uderzyły w 239 obiektów;
  — Na terenie N.p. Kaługa (obwód Mikołajowa) stacja radarowa do wykrywania i śledzenia celów powietrznych została zniszczona;
  – podczas walki przeciwbateryjnej zlikwidowano dwa plutony MLRS i pięć plutonów artylerii dział Sił Zbrojnych Ukrainy;
  – zestrzelono 13 ukraińskich bezzałogowców;
  – W rejonie Nova Kakhovka w powietrzu zniszczono pięć pocisków MLRS „HIMARS”.

  15:12 W Bałaklii i Czuguewie trafiono punkty batalionu narodowego „Kraken” i 92. brygady Sił Zbrojnych Ukrainy, zniszczono do 300 ukraińskich żołnierzy i do 15 jednostek sprzętu wojskowego, Ministerstwo Obrony Rosji raporty.

  15:06 Rosyjski system obrony powietrznej zadziałał w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim, zagrzmiało sześć eksplozji – VGA.

  15:01 Siły Zbrojne RF rzeczywiście opuściły Izyum, RBC potwierdza w odniesieniu do pierwszego wiceministra informacji DRL Daniiła Bezsonowa:
  „Tak, opuścili Izium, a także z kilku innych osiedli w kierunku Charkowa”.

  14:50 W bitwach w kierunku Izyum zlikwidowano doświadczonego „Własowitę”, który w 2014 r. przeszedł na stronę Ukranazistów – Wasilija Wołgina ze znakiem wywoławczym „Rubin”.

  13:53 Od dziś Federacja Rosyjska ułatwia wjazd Ukraińcom z wyzwolonych terytoriów obwodu charkowskiego. Wcześniej reguła wejścia wynosiła 1/5. W tej chwili możesz podróżować na terytorium Federacji Rosyjskiej, nie czekając na koniec korytarza za 5 dni.

  Polubione przez 2 ludzi

 8. https://t.me/anna_news/39097
  Zlikwidowany rosyjski neonazista, który walczył po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy
  Poinformowano o zlikwidowaniu rosyjskiego neonazisty Siergieja Pietrowiczowa, który walczył po stronie reżimu kijowskiego. Uciekł na Ukrainę w 2014 roku i brał udział w wojnie w Donbasie. W chwili likwidacji Pietrowiczow działał w ramach batalionu ochotniczego OUN, wchodzącego w skład 71. Brygady Chasseurów.
  foto

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Wróg próbował zająć Czerwone Ujście, ale poniósł ciężkie straty i wycofał się

  Ofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy trwa, ale nie tak szybko jak w pierwszych dniach.
  Wróg zaczął być ostrożny, ponosząc ciężkie straty.
  Według oficjalnych danych rosyjskiego resortu wojskowego w ciągu trzech dni ukraińska grupa straciła około 2 tys. zabitych żołnierzy,
  według nieoficjalnych danych, w tym także ukraińskich, od 3,5 i więcej.
  Jednak nikt jeszcze nie potrafi podać dokładnych liczb.

  Wróg przeprowadza bardzo silny atak informacyjny, dosłownie zalewając Internet wiadomościami o kolejnych zwycięstwach, zdobytych miastach itp.
  W rzeczywistości połowa tego, co pokazuje Kijów, nie jest zdobyte i nie będzie.

  Tak, w tej chwili wycofujemy się w niektórych miejscach, opuszczamy terytorium, ale jest to wymuszony krok w celu ratowania życia naszych żołnierzy.

  Bitwa jest przegrana, ale wojna nie jest przegrana.

  Były takie momenty w historii armii rosyjskiej i sowieckiej, skłoniły nas do myślenia, wyciągania wniosków i ostatecznie wygrywały. Tak też będzie i tutaj.

  O sytuacji w tym kierunku w sobotni wieczór:
  Nasi zrezygnowali z zachodniej części Kupjanska, przenosząc się za Oskol do wschodniej części miasta. Na razie nie ma stamtąd nowych informacji.
  Pomimo doniesień, że nasi rzekomo opuścili Izyum, nie ma na to potwierdzenia ani ze strony rosyjskiej, ani ze strony ukraińskiej. W Kijowie zamierzają tylko szturmować miasto.

  Kolejnym fałszerstwem są doniesienia ukraińskiej opinii publicznej o zdobyciu Krasnego Limana, doszło do próby zajęcia miasta przez Siły Zbrojne Ukrainy, ale po otrzymaniu twardego odporu wycofały się, ponosząc bardzo wymierne straty.

  Okazało się też, że to fałszywa wiadomość o kapitulacji Wołczańska, wojska rosyjskie pozostają w mieście, nikt nigdzie nie wyjeżdża, jak mówią w Kijowie.

  https://topwar.ru/201603-protivnik-popytalsja-vzjat-krasnyj-liman-no-pones-bolshie-poteri-i-otstupil.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. 20:08 Mieszkańcy obwodu charkowskiego, gdzie obecnie nasiliły się działania wojenne, są ewakuowani do Rosji przez terytorium Ługańskiej Republiki Ludowej (LPR), powiedział TASS Andriej Maroczko, oficer Milicji Ludowej LPR.

  19:31 Atakujące siły Sił Zbrojnych Ukrainy, które przebiły się przez front, dzielą się na grupy pancerne atakujące różne sektory frontu, nasze odpierają ataki:

  Taka grupa pancerna zaatakowała osadę na północny wschód od Charkowa. Postęp pojazdów opancerzonych został wykryty na czas przez śmigłowce (odgrywają one nadal ogromną rolę w wojnie), za pomocą których skorygowano ostrzał artyleryjski, według ptsr_team.
  Wróg stracił 2 czołgi i 3 wozy bojowe piechoty.
  Wróg wielokrotnie próbował znokautować nasze myśliwce z ich pozycji kilkoma grupami pancernymi.
  Drugi atak został odparty. Film przedstawia detonację BC wrogiego wozu piechoty. Wróg poniósł straty w sprzęcie i sile roboczej. I nie od jakichś fajnych sił specjalnych.

  19:12 Rosyjskie Siły Zbrojne rozpoczęły kontratak na północnym brzegu rzeki Ingulet na wschód od Śnigirewki od Kalinińska i Bobrowego Kuta.

  Całe terytorium Republiki Ługańskiej jest kontrolowane przez siły LPR i Rosji, pogłoski o wkroczeniu wojsk ukraińskich na terytorium republiki nie są prawdziwe – powiedział ambasador LPR w Federacji Rosyjskiej Rodion Miroshnik.
  „Ukraina próbuje siać panikę. Teraz miałem sesję komunikacyjną z Siewierodonieck, Lisiczańsk, Starobielsk, Swatowo – to wszystkie północne terytoria ŁRL. Pogłoski rozsiewane przez Ukrainę są przesadzone” – powiedział Miroshnik.

  Ambasador LPR w Federacji Rosyjskiej zauważył, że „wszędzie sytuacja jest spokojna i stabilna, całkowicie pod kontrolą LPR”.

  „Opowieści o ostrzale Lisiczańska też są kłamstwami. Echo dobiega z okolic Siewierska i okolicznych terytoriów. Od dwóch miesięcy trwają działania wojenne” – powiedział Miroshnik.
  .https://news-front.info/2022/09/10/informacija-o-vhode-v-lnr-ukrainskih-vojsk-ne-sootvetstvujut-dejstvitelnosti/

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Kolejny przykład zachodniego wsparcia wojskowego dla wojsk ukraińskich – pociski odłamkowo-burzące M107 kal. 155mm HE produkcji hiszpańskiej…

  Polubione przez 1 osoba

  • W temacie raportu z defence24
   kilka cytatów na które zwróciłem uwagę:
   „Prawdopodobnie jedynym sukcesem (rosyjskim-dopisek mój) w tym czasie było utrzymanie korytarza na wschód od Bałakliji i umożliwienie wycofania się sił broniących miasta.”
   „Niewątpliwie I faza ofensywy przyniosła rozbicie wielu oddziałów separatystyczno-rosyjskich i duże straty w sprzęcie i ludziach. Tylko z materiału foto i wideo można sądzić, że do 7 września wzięto co najmniej ok. 40 żołnierzy (głównie mobików z ŁRL), co jak na warunki wojny w Donbasie nie jest liczbą małą. Wzięto nie tylko jeńców, ale i sprzęt. m.in. broń piechoty na punkcie oporu „Moskwa”, całkiem sprawny MTLB, przejęto też dwa porzucone obok siebie T-72B3 wz. 2016. To był jednak dopiero początek, później zdobyto m.in. porzuconą baterię haubic Msta-S, radar rozpoznania artyleryjskiego Zoopark-1M itd.”
   https://defence24.pl/sily-zbrojne/kontruderzenie-pod-balaklija-i-faza-ofensywy-charkowskiej
   Komentarz: Jak na te medialne doniesienia o sukcesie to straty FR są relatywnie bardzo niskie. Co zyskała UA? Odbito 40 pomniejszych wiosek wzięto pół setki (głównie „milicji” z DRL) jeńców, zdobyto i zniszczono kilkanaście sztuk ciężkiego sprzętu.
   To co się udało władzom w Kijowie ma bardziej niematerialny charakter. Udało się podnieść morale UA, udowodnić, że da się przeprowadzić skuteczną ofensywę. Ponadto lokalne zwycięstwo pozwoliło na otrzymanie kolejnych transz pomocy wojskowej i ekonomicznej.
   Straty UA w ostatnich 2 tygodniach, są bardzo poważne. Armia straciła także wiele amunicji i rakiet. To co ważne to to, że Ukraina kupiła za te poświęcenie CZAS. Rosjanie ustabilizują front i przejdą do ofensywy, ale zajmie kilka tygodni na odbicie utraconego terenu, później nadejdą deszcze i… działania ofensywne ustaną po obu stronach.
   Ta jednak porażka Rosji może mieć poważne następstwa. Dla przypomnienia FR walczy UŁAMKIEM swoich sił. Zmobilizowano tylko około 200+ tysięcy wojska (wliczając to separatystów). Nadal w mediach rosyjskich cała ta wojna jest uznawana za „operację specjalną”.
   Po ostatnich niepowodzeniach i medialnej nagonce, Kreml może zmienić stanowisko dt. „kwestii ukraińskiej”. Zamiast „operacji specjalnej” Moskwa może wypowiedzieć pełnoskalową wojnę Ukrainie. Zaangażowanie dodatkowych sił (znacznych sił) zmieniłoby układ tej wojny.
   Na razie na Ukrainie trwała pełzająca wojna-nieliczne, acz bardzo dobrze wyposażone oddziały FR powoli zajmowały tereny naszego sąsiada. Brakowało piechoty do obsadzania zajętych terenów i do przenikania w głąb terenów ukraińskich.
   I tego się obawiam, bo jeśli dojdzie do eskalacji walk to nie będzie już żadnych barier, zacznie się napędzać karuzela walk (na większą liczbę wojsk FR NATO zareaguje kolejnymi dostawami sprzętu).

   Polubione przez 2 ludzi

  • cd
   Film z nowej ofensywy armii ukraińskiej na odcinku frontu Izyum-Kupyansky.
   Ukraińcy zebrali rezerwy i nowy sprzęt z wielu regionów Ukrainy i osiągnięti przewagę liczebną nad armią rosyjską.
   Zaczęły pojawiać się pierwsze nagrania zagubionego i porzuconego ukraińskiego sprzętu wojskowego.
   Na pierwszym filmie można zobaczyć trzy bojowe wozy piechoty produkcji ukraińskiej oraz nowy transporter opancerzony Kirpi produkcji tureckiej.
   Drugi film przedstawia dwa transportery opancerzone i pickupa z jednej z grup mobilnych.

   Polubienie

 12. Śmigłowce Mi-26 przenoszą wojska w rejon Charkowa.
  .
  Armia rosyjska, korzystając ze śmigłowców transportowych Mi-26, wysyła oddziały w kierunku Charkowa w celu utworzenia grupy uderzeniowej wojsk i ochrony osiedli. Mi-26 jest największym na świecie śmigłowcem transportowym i zaczął wchodzić do wojska w 1980 roku. Śmigłowiec jest w stanie przewieźć 85 żołnierzy lub 60 rannych ze średnią prędkością 265 km/h na dystansie 475 km przy maksymalnym obciążeniu. Szczegóły i cele przerzutu wojsk rosyjskich znajdują się w dalszej części filmu.

  .https://www.youtube.com/watch?v=gWlLPfNdxqw

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.