Wojna już nie domowa na Ukrainie 10.09.2022r.- 2636 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 206).


„Niemy krzyk”– dzień 840.

W ostatni czwartek, 8 września, gazowiec Psków zbliżył się do kompleksu Portowaja LNG na Morzu Bałtyckim

Gazprom poinformował, że w obiekcie rozpoczęło się skraplanie gazu. Kompleks odbiera paliwo z Nord Stream 1, przez który dostawy do Niemiec zostały wstrzymane z powodu sytuacji z turbinami.

Według portalu nawigacyjnego Vesselfinder wieczorem 8 września tankowiec Psków zbliżył się do kompleksu Portowaja LNG. Dzień wcześniej na Wschodnim Forum Ekonomicznym wiceprezes zarządu Gazpromu Witalij Markiełow  powiedział dziennikarzom, że zakład średniotonażowy rozpoczął skraplanie gazu. Dodał, że działają dwie linie produkcyjne, a kompleks wyprodukował już pierwsze 30 000 ton LNG (41 mln metrów sześciennych).

„Teraz przypłynie statek, który dostarczy LNG do odbiorców. Biorąc pod uwagę sytuację na rynkach światowych, na nasze LNG będzie popyt” – powiedział Witalij Markiełow.

Kompleks Portowaja LNG o pojemności 1,5 mln ton LNG (2 mld metrów sześciennych) sąsiaduje z tłocznią Portowaja, 7 km od granicy z Finlandią. Przepływa w tym miejscu Nord Stream 1, którym dostarczany jest gaz do skraplania. Od 31 sierpnia gazociąg stoi, ponieważ według Gazpromu wykryto problemy na jedynej działającej turbinie- wyciek ropy. W tej chwili nie wiadomo, kiedy zostanie ponownie uruchomiony Nord Stream 1, może dopiero za rok, albo jeszcze później. Rosyjska firma twierdzi, że Siemens musi dokonywać napraw, ale w swojej bazie, której według Gazpromu firma nie ma.

Tym samym kompleks Portowaja LNG staje się jedynym źródłem, przez które gaz Nord Stream 1 wejdzie na rynek w najbliższej przyszłości. No i oczywiście będzie konkurował skutecznie z amerykańskim LNG z wydobycia łupkowego.

Początkowo zakład średniotonażowy miał być dostarczany przez Kaliningrad na wypadek postoju w tranzycie przez Litwę oraz do transportu małych przesyłek przez północno-zachodnią Europę (pisałem o tym jakiś czas temu). Jego uruchomienie planowano jeszcze w 2021 roku, ale za każdym razem było przekładane.

Oczywiście teraz zbiornikowce gazowe popłyną znacznie dalej i z dużym ładunkiem. Zbliżający się gazowiec Psków może zabrać nawet 100 milionów metrów sześciennych. W pobliżu znajduje się również inny tankowiec podobnej klasy, Niżny Nowogród, który zawinął do terminalu pod koniec marca i prawdopodobnie wykonał ładunek próbny. Oba tankowce dostarczyły w maju ładunki LNG do Indii na podstawie umowy między Gazprom Marketing and Trading and Gail. Jednak później firma, która znalazła się pod kontrolą rządu niemieckiego, odmówiła czarterowania obleganych sankcjami tankowców Sovcomflot i przestała realizować indyjski kontrakt. W efekcie okręty przez kilka miesięcy przebywały u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Zatoce Omańskiej na Oceanie Indyjskim, a w sierpniu skierowały się na Morze Bałtyckie. Minister energetyki  Nikołaj Szulginow poinformował Władimira Putina, że ​​nabył dwa gazowce na dostawy gazu do Kaliningradu.

Kompleks Portowaja LNG nie może zastąpić samego Nord Stream 1, ponieważ ich moce różnią się 30-krotnie. Będzie to jednak poważna pomoc dla Gazpromu w sprzedaży gazu w obliczu malejących dostaw do Europy. Niewykluczone, że rosyjskie LNG trafi do Indii, dla których niemiłą niespodzianką było zakończenie dostaw jamalskiego LNG w ramach kontraktu z Gazprom Marketing and Trading. Indyjskie media podały, że New Delhi negocjuje z Moskwą wznowienie dostaw, ponieważ cena kontraktu jest kilkakrotnie niższa od notowań rynkowych.

Teoretycznie odbiorcami LNG z nowego terminalu mogą być także europejscy klienci Gazpromu, którzy ucierpieli z powodu zamknięcia Nord Stream 1. Szef niemieckiego Uniper Klaus-Dietrich Maubach powiedział na konferencji prasowej, że firma bada możliwość procesu i domaga się, aby Gazprom zrekompensował spadek wolumenów zakupami na europejskiej giełdzie. Jednak wicedyrektor Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego FR (NFBE) [1] Aleksiej Griwacz zauważył, że Gazprom raczej nie zrekompensuje dostaw.

„Problemy z Nord Stream zostały wygenerowane przez zachodnie sankcje. Dlaczego, u licha, Rosja miałaby to rekompensować z własnej kieszeni?”– powiedział przedstawiciel NFBE.

Dodam jeszcze, że na tym nie koniec problemów zachodnioeuropejskich firm sektora energetycznego, bo gaz z podziemnych magazynów, zgromadzony tam bez udziału Gazpromu, okazał się nieosiągalny dla przeciętnych Europejczyków. Aleksiej Anpilogow, dyrektor Fundacji Wspierania Badań Historycznych „Osnowanie”, wyjaśnił impas, w jakim znalazła się UE.

Kraje UE znacznie zmniejszyły udział rosyjskiego gazu w imporcie energii. Według Anpilogovw, znaczna część rezerw błękitnego paliwa w podziemnych magazynach gazu (PMG) została zaopatrzona w skroplony bardzo drogi gaz ziemny (LNG) pochodzący z różnych źródeł. Gazowce przypłyneły do Europy w pogoni za szybkimi zyskami, gdy koszt surowca na rynku spotowym osiągnął rekordowe poziomy. Teraz okazuje się, że cena surowca zgromadzonego bez udziału dostaw ze strony Gazpromu jest dla Europejczyków absolutnie nieosiągalna.

„Otrzymaliśmy interesujące dane. Tak, zakończyli pompowanie gazu do swoich magazynów- gdzieś są już napełnione w 85%, gdzieś w 90%. Ale z jakiegoś powodu gaz okazał się sześć do ośmiu razy droższy. I teraz pojawia się pytanie, kto kupi ten gaz. Ponieważ nadchodzi okres zimowy, ludność będzie teraz zmuszona płacić dokładnie takie rachunki za gaz, który jest pompowany do magazynów. I to już nie jest w większym stopniu rosyjski gaz– to jest dokładnie ten LNG, o którym wszyscy mówili, że pomoże Europie. Tak, to pomaga- pomaga całkowicie pogrzebać Europę gdzieś w XIX wieku, kiedy ludzie tam spali w szafach w sypialni, ponieważ nie mogli ogrzać pokoi”- powiedział Anpilogow.

Ekspert porównał Unię Europejską do Wasisualina Łochankina ze „Złotego Cielca” Ilfa i Pietrowa. Bruksela gromi Rosję, tak jak ten bohater gromi nowego wybrańca swojej byłej żony Ptiburdukowa. Jednocześnie żąda od obiektu ataków więcej z tego, co mu się należy. W przypadku Łochankina jest to barszcz i konserwy byłej żony, a ze strony U- gaz ziemny.

„Ta sytuacja nie jest już do powstrzymywana. Habeck [2] wrócił z Kataru, gdzie powiedziano mu, że nie ma gazu. UE prowadzi całkowicie samobójczą politykę ze spadkiem produkcji jądrowej. A węgiel nie zrekompensuje spadku w gazie, hydroelektrowni i energetyce jądrowej. W rezultacie okazuje się, że 20 miliardów ‚taniego barszczu’, którego niema, prowadzi do spadku wartości dodatkowej o 2 biliony euro. To dane z Financial Times i Bloomberga. To są szalone straty! A Europa nie ma absolutnie nic, co mogłoby to zrekompensować”- powiedział Anpilogow w programie 60 minut.

UE zaostrza kryzys energetyczny, podejmując inicjatywę ograniczenia cen rosyjskich surowców. Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł na WEF-2022, że ograniczenie kosztów zakupu energii z Rosji doprowadzi do całkowitego zaprzestania ich dostaw.  

[1].https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%BE%D0%BD%D0%B4_%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%BE%D0%B9_%D1%8D%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8,

[2].https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Habeck.

*

Popołudniowa (09.09.2022r. 15:30) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) na kierunku Mikołajew-Krzywy Róg podjęły kilka nieudanych prób ataku, poniosły straty i wycofały się.

Siła robocza i sprzęt wojskowy 46 brygady powietrzno-mobilnej, 35 brygady morskiej i 61 brygady piechoty zmotoryzowanej zostały rozbite na obszarach osiedli Bezimiennoje, Nowogrigoriewka- obwód Mikołajew i Suchoi Stawok, obwód Chersoń.

W ciągu zaledwie jednego dnia, w rejonie Mikołajew-Krzywy Róg, wróg stracił 3 czołgi, 4 bojowe wozy piechoty i 7 innych pojazdów opancerzonych, 2 pickupy z ciężkimi karabinami maszynowymi i ponad 270 personelu wojskowego.

Precyzyjne naloty rosyjskich sił powietrznych uderzyły w posterunki nacjonalistycznej formacji „Kraken” w rejonie osiedla Priszib w obwodzie charkowskim i 93 brygady zmechanizowanej w obwodzie artemowskim w Donieckiej Republice Ludowej . Zlikwidowano ponad 50 nacjonalistów, a także zniszczono 16 jednostek specjalnego sprzętu wojskowego i pojazdów.

Zginęło ponad 50 nazistów, a ponad 120 zostało rannych w wyniku naziemnych nalotów z broni precyzyjnej na punkty tymczasowego rozmieszczenia jednostek 127 brygady obrony terytorialnej i 14 brygady zmechanizowanej w pobliżu Charkówa.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, siły rakietowe i artyleria nadal atakują obiekty wojskowe na terenie Ukrainy.

W ciągu dnia trafiono w osiem stanowisk dowodzenia USZ na terenach miejscowości Łebiaże, Czerwony Jar, Gusarowka i Liman w obwodzie charkowskim, Marinka i Raj-Aleksandroaka w Donieckiej Republice Ludowej, Krzywy Róg obwód dniepropietrowski, Hulajpole obwodu Zaporoskiego, a także 52 jednostki artylerii, siła robocza i sprzęt wojskowy USZ w 153 obwodach.

Trzy składy broni rakietowo-artyleryjskiej i amunicji USZ zostały zniszczone w obwodzie czugiewskim obwodu charkowskiego i Radusznoje w obwodzie dniepropietrowskim.

W rejonie osady Czerwonyj Doniec w regionie Charkowa zniszczono wielokrotną wyrzutnię rakiet HIMARS produkcji amerykańskiej.

Amerykańska haubica M 777 została zniszczona w obwodzie równopolskim w obwodzie zaporoskim.

W ciągu dnia systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły sześć bezzałogowych statków powietrznych na terenach miejscowości Izjum w obwodzie charkowskim, Staromlinowka, Kiriłłówka, Sławnoje i Makejewka w Donieckiej Republice Ludowej, a także Sładkaja Bałka w regionie Zaporoża.

Ponadto zniszczono w powietrzu 18 pocisków rakietowych systemów wielokrotnego startu HIMARS i Alder na terenach osiedli Nowaja Kachowka i Gołaja Pristan w obwodzie chersońskim, a także elektrowni wodnej Kachowka.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono:

293 samoloty, 152 śmigłowce, 1916 bezzałogowych statków powietrznych, 374 systemy rakiet przeciwlotniczych, 4870 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 827 wozy bojowe wielokrotnego startu systemów rakietowych, 3371 sztuk artylerii polowej i moździerza oraz 5417 sztuk wojskowych pojazdów specjalnych.

Reżim kijowski kontynuuje prowokacje w celu stworzenia zagrożenia katastrofą spowodowaną przez człowieka w elektrowni atomowej w Zaporożu.

W ciągu dnia zarejestrowano sześć ataków artyleryjskich na miasto Energodar. Wystrzelono 27 pocisków z terenu osady Marganec, położonej na przeciwległym brzegu zbiornika Kachowka. W wyniku ostrzału linii energetycznych miasto zostało pozbawione prądu.

Siłę ognia wroga stłumił powrotny ogień artylerii rosyjskiej.

Stały personel zapewnia kontrolę stanu technicznego elektrowni jądrowej.

W ciągu tygodnia w Donieckiej Republice Ludowej z powodu agresji Ukrainy zginęło dziewięciu cywilów, w tym dziecko, a 51 osób zostało rannych. 

Poinformowało wczoraj biuro Rzecznika Praw Człowieka w DRL Darii Morozowej.

„W okresie od 2 września do 8 września 2022 r. zginęło 64 przedstawicieli organów ścigania i 9 cywilów, w tym 1 dziecko”– zaznaczył urząd.

Dodano, że w tym samym okresie rannych zostało 51 cywilów i 357 osób personelu.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK 38 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył artylerii 155 i 152 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 155 i 152 mm.
I na Gorłowskim – artyleria 152 mm oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ostrzałów ze strony USZ na terytorium DRL spadły 193 sztuki różnego rodzaju amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 14 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica woroszyłowska, kalinińska, kijowska, kujbyszewska, kirowska i piotrowska, a także Gołmowski, Zajcewo, Gorłówka, Pantelejmonowka, Nowosiołówka, Nowobachmutówka, Mineralnoje, Jasinowata, Jakowlewka, Makiejewka (rejon czerwonogwardyjski), Aleksandrówka oraz Dokuczajewsk i Pietrowskie.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o śmierci 9 cywilów w dzielnicy woroszyłowskiej, kirowskiej i piotrowskie w Doniecku oraz w Gorówce.

Rany o różnym stopniu nasilenia otrzymało 26 cywilów, m.in. 16-latka urodzona w 2006 roku, w dzielnicy piotrowskiej i woroszyłowskiej w Doniecku oraz w Jasinowatej, ALeksandrówce i Gorłówce.

Uszkodzone zostały 23 budynki mieszkalne w dzielnicy kirowskiej, piotrowskiej i woroszyłowskiej w Doniecku oraz w Jasinowatej, Pantelejmolwce i Zajcewie, a także 3 obiekty infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 10 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

153 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 10.09.2022r.- 2636 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 206).

 1. …a ukraińskie próby zaatakowania innych miejsc w celu kontynuowania tego „sukcesu”, na przykład w pobliżu Limana po przeprawie pontonowej lub dalej na południe w pobliżu Bachmutu, nie powiodły się.
  Rosjanie nad tym zapanowali.
  .https://pbs.twimg.com/media/FcUDeJ2akAEsksv?format=jpg&name=small

  ***;
  Orkiestra składa nocne pozdrowienia dla UA w Bachmucie

  Ukraińcy ponoszą ogromne straty, ale wystarczy to podkreślić, że nie przejmują się tym.
  Jak na obecną sytuację mają funkcjonalnie nieograniczone ilości mięsa na maszynkę do mielenia.
  Wymiana 3000 żołnierzy na jakieś strategicznie ważne miejsce to dla nich nic.

  Polubienie

  • Presuner nikt nie podzieli rosji jeśli rosja to sama nie chce I nie zrobi bo skonczyło by sie to na wojnie atomowej. Odbicie Donbasu na nowo piszesz jak by Donbas stał sie nagle cały ukraiński? Walki trwajom I do teraz uwarzam że taktycznie reagujom rosjanie dobrze lepiej niż wpadać w panike lub dać sie okrążyć..media proukraińskie piszom i pokazujom naturalnie swoje przypomina mi to troche atak isis na irak i jich medialny atak i zdjęcia ale narazie nie widze żeby armia rosyjska wycofywała sie panikowo I zostawiała cały sprzęt tak jak to wtedy wojska irackie robiły już dawno by tego owiele więcej było na necie a narazie widać to sporadycznie I niewiadomo ile procent z tego jest fejk… .reszte sie dowiemy po czasie. Uwarzam że opcje które majom ruskie wojska som wykorzystywane I niewidze żadnej strasznej paniki chociasz to napewno nie był plan żeby wprowadzić ukrainców w pułapke ale jak teraz reakcja jest ok to morze to być jeszcze pułapka w rozmaitych odmiarach w każdym razie w straceniu dużego sprzętu i ludzi ukrainy i mojim zdaniem odnowienie tego wdzystkiego też trwa.. Naturalnie że brakuje wojska to już wiemy od długiego czasu I okarze sie dopiero jak długo będom trwały odbicia I Co będzie dalej i jak wogule taktycznie rosja to będzie planowała..niebezpieczne w tym to że ukraina nadal myśli dojść do moskwy lub do krym i inny też ale rosja jeszcze nadal wogule nie zaczyna totalnej wojny z ukrainom tylko nadal trwa specoperacja i denacyfikacja bo wtedy by ukraińskie miasta inaczej wyglądały i nie zostało by to może na konwekcjonalnej wojnie .ważne jest teraz żeby media też pokazywały jak sbu gestapo łapie teraz w tych wioskach normalnych nauczycieli I cywilów I Co z nimi robiom..ale naturalnie to niebędzie pokazane lub na ten temat wogóle coś pisane…bo tylko jedna strona jest ta dobra a ta inna toczy naturalnie agresywnom (wojne raczej nie totalnom )specoperacje bez powodów..

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Presuner67, zgadza się , że Ukraińcy mają masę zolnierzy i dlatego Rosjanie przy dotychczasowym zaangażowaniu sił, sposobie prowadzenia wojny skazani są na klęskę.Przeciez teraz odbicie Donbasu stało się praktycznie niemozliwe. Zreszta i przed kleska charkowska zdobycie całego Donbasu mogło nastąpić nie wcześniej niż na wiosnę przyszłego roku przy tempie w jakim to robiono. A Ukraińcy będą stale szkoleni przez Zachod, będzie płynęła broń I będą odbijali kolejne tereny łącznie z Krymem, całym Donbasem. Zreszta gdyby przyjąć, że Rosjanie będą chcieli za wszelką cenę odbic utracone tereny to beda dla Rosjan kolosalne straty ludzkie których niby to chcieli uniknąć , długi czas bo znając życie to co Ukraińcy odbiją w tydzień to Rosjanie będą odbijać przez ,co najmniej, 7 miesiecy.. A kleska to podzielenie Rosji w którym to podziale wezmą udział Chiny.

  Polubione przez 1 osoba

  • A tyle ludzi i tyle czasu trwało odbijanie Luganska. S.Ritter napisal, że jak Rosjanie niszczyli stara armie ukrainska to Nato budowało nowa ukraińska armie A co w tym czasie robili Rosjanie? Poza tym nie jest wcale wesoło w okolicach Chersonia. Chyba wszyscy którzy opowiadali glupoty o tym, że przedłużanie konfliktu jest w interesie Rosji byli nienormalni. Przedłużać wojnę można ale gdyby Rosjanie po tym czasie byli w okolicach Odessy lub ja zdobyli i panując nad polem bitwy zdecydowali się przedłużyć wojnę o kilka miesięcy żeby np.zajac Charkow I dopiero wtedy zaproponować Nato rozejm. A nie przedłużanie wojny w sytuacji jaka była przedczmylka chersonska czy ofensywa charkowska

   Polubienie

  • Bądź poważny i nie cytuj ,,oszołomów”.

   Zważ, kto z kim przestaje, takim się staję.
   Przyjąłeś ,,soft” taktykę, i tego się trzymaj,

   Od ,,hard war porno” są tu inne nekrmongery

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.