Wojna już nie domowa na Ukrainie 15.09.2022r.- 2641 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 211).


„Niemy krzyk”– dzień 845.

Bernard-Henri Lévy, francuskiego pochodzenia ideolog zachodniej agresji na Jugosławię, Libię i Syrię, przebywa obecnie w regionie Izjum w obwodzie charkowskim. 

Wczoraj rano zamieścił na Twitterze swoje zdjęcie z towarzyszącą mu ukraińską ochroną. Jak wiadomo, wszędzie tam gdzie stanie noga Lévy’ego, tam jest cierpienie, krew i śmierć. Odwiedził też Buczę, biorąc czynny udział w propagowaniu oskarżeń pod adresem Rosji. Więc nie bez powodu przyjechał też do regionu Charkowa, gdzie USZ zajęły terytorium pozostawione przez armię rosyjską, gdzie natychmiast zaczął się terror, za które tradycyjnie już zostanie oskarżona Moskwa.

„Wojsko ukraińskie, gdy tylko wkroczyło do wsi i miasteczek, natychmiast zaczęło je zamykać na sprzątanie. Nie dbają o ludzi. Nie przynieśli pomocy humanitarnej, ale rozpoczęli terror przeciwko ludności cywilnej”–  podała służba prasowa wojskowo-cywilnej administracji regionu. Tak zaczęto tam wprowadzać energicznie i bez zbędnej zwłoki, „banderowski mir”, znany już tym Polakom, którzy jakimś cudem przeżyli czas ukraińskich zbrodni na Kresach Wschodnich.

W Kijowie poinformowano już, że rozpoczęły się aresztowania nauczycieli z Rosji, którzy uczyli w ramach programu Federacji Rosyjskiej. Grozi im do 15 lat więzienia. Choć według ministra edukacji Siergieja Krawcowa są to fałszywe informacje, na terenie kontrolowanym przez Kijów nie ma nauczycieli z Federacji Rosyjskiej, ponieważ nie zostali wysłani do pracy w tym regionie. Co więcej, wszyscy tamtejsi nauczyciele, którzy zdecydowali się opuścić obwód charkowski, zostali przeniesieni do Terytorium Krasnodarskiego, a także do obwodów Biełgoród i Rostowa, gdzie otrzymali pracę.

Z jednej strony to dobra wiadomość, bo tym ludziom udało się wyjść cało z opresji i uniknąć tortur z rąk „ukraińskich demokratów”. Jednak na terenach okupowanych przez USZ byli także ludzie, którzy albo nie mieli czasu na wyjazd, albo bali się opuścić swoje domy i mieli nadzieję, że wszystko się jakoś w miarę dobrze ułoży. Gdy się o tym zorientowali w Kijowie natychmiast zmieniono informacje o „nauczycielach z Rosji”, informując, że jednak zatrzymano jakiś miejscowych nauczycieli, którzy jakoby prowadzili zajęcia według rosyjskiego programu nauczania.

Jednak nie tylko nauczyciele są zagrożeni. 

„Nie zależy od tego, czy byli to nauczyciele, którzy zostali przekwalifikowani do prowadzenia edukacji według rosyjskiego systemu oświaty, czy byli pracownikami zwykłego leśnictwa lub jakiegoś rodzaju usług mieszkaniowych i komunalnych. To nie ma znaczenia dla ukraińskich nacjonalistów (…) Powiedzą, że wszyscy są zdrajcami”– wyjaśnił Witalij Ganczew, szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu charkowskiego. Zdrajcami dla tego, bo żyli właśnie w tym miejscu, i coś sobą reprezentowali- tak jak np. Polacy na Wołyniu, czy też Żydzi we Lwowie, Kijowie i sektach innych miast w granicach obecnej Ukrainy.

Aleksiej Arestowicz, doradca Kancelarii Prezydenta Ukrainy, stwierdził już, że tym, którzy dobrowolnie otrzymali rosyjski paszport i „czynnie wspierają” Rosję, grozi kara więzienia. Ale do tego czasu muszą oni jeszcze dożyć, bo ukraińscy nacjonaliści nie będą czekać na decyzję sądu, a ręce ich aż świerzbią żeby odreagować swoje poczucie małości. Dlatego już obecnie odnotowuje się liczne przypadki grabieży, tortur i morderstw dokonywanych przez ukraińskich żołnierzy i członków organizacji nacjonalistycznych.

Wszystkie te zbrodnie są popełniane pod kontrolą zachodnich agencji wywiadowczych. Udział cudzoziemców w terrorze nie ogranicza się do tego. Według ludzi, którym udało się wydostać z Kupjańska i Wielkiego Burłuka, najemnicy, których w obwodzie charkowskim jest ok. 2 tys. m.in. z USA, Wielkiej Brytanii i Polski, strzelają do okolicznych mieszkańców i dokumentują później te zbrodnie, zostawiając zwłoki na ulicach. To znaczy, czyszczą z „ruskich” zdobyte czasowo miasta, aby później Kijów, wzorem Buczy, mógł obwiniać o mordy armię rosyjską.

To nie przypadek, że Lévy pojawia się w takich miejscach, nie jest przypadkiem też, że pojawiły się już informacje, że ​​rzekomo po opuszczeniu przez Rosjan wsi Żeleznodorożnoje w obwodzie charkowskim, ukraińscy funkcjonariusze organów ścigania znaleźli ciała czterech okolicznych mieszkańców ze śladami tortur. A zastępca ukraińskiego organu rządowego- rady miejskiej Izjum – Maksim Strelnikow ogłosił, że w mieście zginęło rzekomo ponad tysiąc cywilów z winy rosyjskiego wojska. Tak więc rozpocznie się pielgrzymka zachodnich polityków i innych „gwiazd”, którzy będą przerażeni tym, co się dzieje, obwiniając za wszystko a priori Moskwę.

Pierwszym, który przyjechał do Izjum, jest oczywiście sam prezydent Zełenski ze swoją świtą:

Tymczasem Lévy i spółka przygotowują nowy akt oskarżenia wobec ludzi, którzy ponownie znaleźli się pod okupacją ukraińską, siedząc w domu i czekając na swój los, gdy przyjdą do nich funkcjonariusze SBU na „rwizje”. W ostatnich dniach ok. 5 tys. cywilów udało się ewakuować z obwodu charkowskiego, ale dla tych, którzy pozostali, sytuacja jest tragiczna. Potencjalnymi ofiarami Lévy są wszyscy, którzy ubiegali się o rosyjski paszport lub zapisali swoje dzieci do szkół na studia w ramach programów Federacji Rosyjskiej.

Tym banderowcy wybiją na zawsze młotami z głów ich rosyjskość.

*

Popołudniowa (14.09.2022r. 13:15) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne (SP-K), oddziały rakietowe i artyleria przeprowadzają zmasowane ostrzały jednostek i rezerw Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) we wszystkich obszarach operacyjnych działań bojowych.

Na kierunku Mikołajew-Krzywy Róg podczas nieudanych operacji ofensywnych 24, 28 zmechanizowana, 46 powietrzno-mobilna i 60 brygada piechoty USZ w rejonach Mirnoje, Suchy Stawok, Biełogórka, Bruskińskoje, Olgino w obwodzie chersońskim i Ternowyje Pody obwodu mikołajewskiego, zniszczono 8 ukraińskich czołgów, 13 bojowych wozów piechoty, 11 innych pojazdów opancerzonych i zlikwidowano ponad 150 ukraińskich żołnierzy.

Precyzyjne uderzenia lotnictwa rosyjskiego na tymczasowe punkty rozmieszczenia i pozycje bojowe jednostek 53, 54, 110 brygady zmechanizowanej, 128 brygady obrony terytorialnej i 68 brygady piechoty USZ na terenach miejscowości Siewiersk , Wierchniekameńskoje, Nikolskoje, Awdejewka , Nowokalinowo, Petriwskie, Nowosyołka i Wremowka w Donieckiej Republice Ludowej, zlikwidowano do 250 ukraińskich żołnierzy i zniszczono ponad 20 jednostek sprzętu wojskowego.

W wyniku precyzyjnych uderzeń rosyjskich sił powietrznych na pozycje 65 brygady zmechanizowanej i 68 brygady piechoty Jagier w obwodach nowosiołowskim i dobropolskim obwodu zaporoskiego zlikwidowano do 70 ukraińskich żołnierzy i zniszczono 5 jednostek sprzętu wojskowego.

W obwodzie charkowskim na terenach miejscowości Dworecznaja, Bałakleja i Kupjańsk doszło do masowych ataków ogniowych na siłę roboczą i sprzęt wojskowy 14 i 93 brygad zmechanizowanych USZ. Straty wroga wyniosły 150 zabitych i rannych ukraińskich żołnierzy, a także ponad 10 jednostek sprzętu wojskowego.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, siły rakietowe i artyleria atakowały pozycje bojowe i tymczasowe punkty rozmieszczenia 25 brygady powietrznodesantowej, 9 pułku gwardii narodowej, 56 i 61 brygady piechoty zmotoryzowanej USZ, 103 brygady obrony terytorialnej, ugrupowania nazistowskiego „Kraken” na terenach Zorjanoje, Nikołajewka, Kriwaj Łuka i Raj-Aleksandrówka w Donieckiej Republice Ludowej, Kamyszewacha w obwodzie zaporoskim i Terniwka w obwodzie mikołajowskim.

Cztery składy broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji zostały zniszczone w rejonie Siewierska i Rajgorodka w Donieckiej Republice Ludowej, w miastach Charków i Izjum w obwodzie charkowskim.

W rejonie osady Krasny Liman w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono ukraiński pojazd bojowy systemu rakietowego wielokrotnego startu Huragan.

W obwodach Lepieticha i Łozowoje w obwodzie mikołajowskim zniszczono amerykański radar przeciwbateryjny (AN / TPQ-64) oraz radar do oświetlania i naprowadzania ukraińskiego systemu rakiet przeciwlotniczych S-300.

Samolot myśliwski Rosyjskich Sił Powietrznych w rejonie Mierzei Kinburn w obwodzie chersońskim zniszczył śmigłowiec Mi-8 Ukraińskich Sił Powietrznych z grupą dywersyjno-rozpoznawczą na pokładzie.

W ciągu dnia systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły cztery ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne na terenach osiedli Maksim Gorki w Ukraince w obwodzie chersońskim i Swietłoje w obwodzie zaporoskim, a także pocisk balistyczny Toczka-U w pobliżu Aleksandrówki w obwodzie chersońskim.

Ponadto w ciągu dnia przechwycono 33 wielokrotne wyrzutnie rakiet, w tym siedem – „Olcha” w rejonach Kiselewka, Burgunka region Chersonia i miasta Donieck, a także 26 – „HIMARS” w okolicach miejscowości: Muzykowka, Nowaja Kachowka, Wiesiołoje, Rakowka, Tomarino, elektrowni wodnej Kachowka, mostu Antonowskiego w obwodzie chersońskim i Staromłynowki w Donieckiej Republice Ludowej.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 293 samoloty, 155 śmigłowców, 1948 bezzałogowych statków powietrznych, 374 systemy rakiet przeciwlotniczych, 4921 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 835 wozy bojowe wielokrotnego startu systemy rakietowe, 3386 dział i moździerzy polowych oraz 5552 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych.

Wczoraj nie zginął w walkach o niepodległość państwa ani jeden z obrońców DRL , ale są ranni.

„Podczas pełnienia służby wojskowej w walce o niepodległość pięciu obrońców Donieckiej Republiki Ludowej zostało rannych”– poinformował wczoraj zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

Należy zauważyć, że od dwóch dni obserwuje się tendencję spadkową strat wśród personelu wojskowego. Dzień wcześniej poinformowano o śmierci jednego żołnierze, natomiast 12 września ML poniosła niepowetowaną stratę dwudziestu obrońców DRL.

 Natomiast w dniu wczorajszym ponad 30 ukraińskich żołnierzy zostało zlikwidowanych przez siły koalicji rosyjskiej. 

„Wspólne działania żołnierzy DRL i rosyjskich sił zbrojnych zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: dwa czołgi, jedną haubicę D-30, jedno polowe stanowisko dowodzenia i ponad 30 personelu”– powiedział Basurin.

Pałac Kultury w Swietłodarsku nie nadaje się już do odbudowy po wczorajszym ukraińskim ostrzale amerykańskim MLRS „HIMARS”

„Dzisiaj około 6 rano centrum Swietłodarska zostało ostrzelane przez ukraińskich bojowników z HIMARS MLRS. Naprawiono bezpośrednie trafienia w centralnym Pałacu Kultury. Nie można go odrestaurować, w budynku zawalił się dach i stropy, zniszczeniu uległa sala główna i scena. Teraz ratujemy ocalałą własność ”- Poinformował wczoraj burmistrz Debalcewa Igor Zachariewicz.

Dodał, że ostatnio ten budynek był punktem wydawania pomocy humanitarnej. Dzisiejszy ostrzał zranił kobietę, która pełniła tam nocną dyżur.

Zachariewicz powiedział też, że około godziny ósmej rano przy użyciu ostrzelano osiedle „Festiwalny” w Debalcewie. Uszkodzony został budynek mieszkalny i sąsiednie budynki. Kilka osób doznało wstrząsu mózgu. 

Amerykańskie rakiety i przekazane przez Amerykanów koordynaty celów tego zbrodniczego ostrzału infrastruktury cywilnej.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 54 fakty ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka użył wróg – artyleria 155, 152 i 122 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 152 mm.
I na Gorłowskim – artyleria 155, 152 i 122 mm, czołgi oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 246 pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 11 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica kirowska, kijowska, kujbyszewska i piotrowska, a także Zajcewo, Gołmowski, Krasny Partizan, Gorłówka (obwody nikitowski i kaliniński), Pantelejmonowka, Mineralnoje, Makiewkasztanowo (rejon kirowski i czerwonogwardyjski) oraz Delaczewo, Staromichajłowka i Dokuczajewsk.

W ciągu ostatnich 24 godzin napłynęły informacje o zranieniu 9 cywilów , m.in. czworo dzieci, w dzielnicy kujbyszewskiej w Doniecku oraz w Staromichajłowce i Dokuczajewski, a także w wyzwolonym niedawno Donskoje.

W dzielnicy kujbyszewskiej i kijowskiej w Doniecku, następnie w Dokuczajewsku, Gorłówce, Makiejewce i Staromichajłowce oraz Debalczewie uszkodzone zostały 22 budynki mieszkalne, a także obiekty infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 15 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

121 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 15.09.2022r.- 2641 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 211).

    • I takie to jest to precyzyjne kosmiczne strzelanie. Strzelają strzelają a nie są w stanie zniszczyć przepraw ukrainskich na rzece Oskol. I trzeba zwrócić uwagę na sprawność ukraińska. Rosjanie by to robili przez miesiąc a oni 2-3 dni. W tym jest problem. Poza brakiem10p tys.ludzi u Rosjan nie ma logistyki. Przypomina to wszystko 1905 rok. Czy w Moskwie nie wiedzą jeszcze ze walczą z Nato a nie sama Ukraina?

     Polubienie

   • Ukraińska ofensywa na Charkowszczyźnie w sposób wyraźny wyhamowała, a nawet zaczęła wygasać.
    Wpłynęło na to poniesione przez stronę ukraińską straty i zużycie materiałów wojskowych. Widoczny jest również brak planów dalszego jej rozwinięcia na kierunku ługańskim.
    Ponadto na pomocniczym, donieckim kierunku frontu – ukraińskie działania zaczepne nie przyniosły praktycznie żadnych rezultatów.
    Wojskom ukraińskim nie tylko nie udało się przełamać rosyjskiej obrony, a wręcz przeciwnie musiały przejść do defensywy, a nawet w niektórych miejscach wycofywać się.
    W związku z tym proponuję jeszcze wstrzymać się z formułowaniem ostatecznych wniosków…

    Polubione przez 2 ludzi

 1. https://t.me/boris_rozhin/64004
  Kilka godzin temu rosyjskie siły zbrojne zaatakowały Nikopol na prawym brzegu zbiornika Kachowka. Z osady i jej okolic Siły Zbrojne Ukrainy przez całe lato ostrzeliwały teren elektrowni jądrowej Zaporoże w Energodarze.
  Nie jest to pierwszy przypadek nalotów na pozycje ukraińskich formacji w Nikopolu, ale obecny atak bardzo różni się od poprzednich. Według bojowników Sił Zbrojnych Ukrainy tym razem duża liczba dronów kamikaze poleciała na cele w mieście.
  Jeśli informacje są prawdziwe, to można przypuszczać, że produkty irańskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego stopniowo pojawiają się na coraz większej liczbie sektorów frontu.
  @rybar

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Z tymi kontrofensywami Ukrainy to jest rzecz ciekawa. Nie poszło im w kierunku południowych czyli Chersoń, ponieważ dla Rosji ta część Ukrainy ma charakter strategiczny, Generalnie poszło Ukrainie na kierunku Charkowa, ale jest to efekt szybkiego wycofania się Rosjan którym udało się nawet ewakuować sporo cywilów. Co oznacza, że Rosjanie musieli o Ukraińskiej ofensywie wiedzieć sporo wcześniej (Rosja ma najprawdopodobniej swoich agentów w sztabie generalnym Ukrainy). Ukraina zdobyła zatem przed zimą głęboki front na którym musi ona utrzymywać sporą ilość wojska i dostarczać sprzęt. Tymczasem co będzie zimą w okręgu Charkowa??? Zima przyjdzie szybko, liście opadną więc kamuflowanie żołnierzy i tym bardziej sprzętu w drzewach będzie niemożliwe. Będzie większa różnica temperatura więc namierzenie na ciepło Ukraińskich wojsk będzie dziecinnie łatwo. Ziemia będzie zamarznięta więc wykopanie okopów będzie jak nie niemożliwe to bardzo trudne i męczące. Ponadto fala uderzeniowa bom, pocisków, rakiet na zamarzniętej ziemi będzie większa. I najważniejsze zamarznięta ziemia to idealny czas na prowadzenie wojny manewrowej czołgami.
  A przecież obwód Charkowski jest blisko granic Rosji. A granica Ukraińsko Rosyjska szczególnie w okolicach Charkowa i Kijowa jest otoczona Rosyjskimi bazami wojskowymi które stanową zaopatrzenie i gdzie są wojska drugiego rzutu. I tak zimą czyli pod koniec lutego w kilka dni oddziały Rosyjskie podeszły pod Kijów i Charków. A wtedy Ukraińska armia liczniejsza i lepiej uzbrojona nie podjęła walki większymi oddziałami tylko blokowała Rosjan. A w tamtym okresie Ukraina miała więcej ciężkiego sprzętu, lotnictwa i więcej wyszkolonych żołnierzy. Dziś Ukraina ma resztki ze swojej siły bojowej z początku wojny.
  A zatem Rosja może szybko powtórzyć wojnę manewrową. A Ukraina musi osłabić obronę Charkowa poprzez wysłanie w tamte regiony ciężki sprzęt oraz ludzi w obszar który odbili.
  Dziś walczą niewyszkoleni rekruci Ukrainy w dodatku niedozbrojeni. Lotnictwo Ukrainy nie istnieje. Koordynacja oddziałów Ukrainy w warunkach wojny manewrowej jest na niższym poziomie właśnie z powodu tego, że większość wojskowych Ukrainy nie brało udział w żadnych manewrach.
  A jeszcze Rosyjskie dowództwo wypuszcza komunikaty, że sytuacja w obwodzie Charkowskim jest dla nich trudna choć pod ich kontrolą. Co ma na celu zachęcić Ukrainę do większego zaangażowania wojskowego w tym regionie.
  Przypominam celem wojny jest niszczenie siły militarnej przeciwnika. A naprawdę Ukraina przez większość specjalnej operacji stosowała rozsądną strategię obronną. My kampanii wrześniowej stosowaliśmy strategie ofensywną i szybko przegraliśmy z Wermachtem.
  Teraz Ukraina robi to co oczekuje od niej Rosja.

  Polubione przez 7 ludzi

  • NIe ma to jak przekuć porażkę w sukes.
   Jak to się mówi – nie ma tego złego.
   Wszystko ok, pod warunkiem że zima będzie mroźna.
   A to nie jest takie oczywiste w obecnych czasach.

   W tamtym roku, mróz miał przyjść w lutym i jakos wielkiego mrozu nie było.
   Czołgi były przykute do dróg, lub grzęzły w błocie.
   Okienko na walki manewrowe kończy sie w wrześniu – październiku.
   Nie przypadkiem Hitler atakował Polske w wrześniu.

   Poza tym brak liści działa w 2 strony. Skąd założenie że Ukraińcy nie bedą atakować terenów przygranicznych Rosji? Już to robią.

   Polubienie

   • a jak to jest, panie onuce po kocie, zaklianć banderyzm w pasmo sukcesów? A może panie Justus? Nie strzelam, nie chce wiedziec, ale na chłopska logikę, to jedna osoba lub dwie z klasowej ławki…ukraińcy nie pierdną nawet, gdy im ich pan nie pozwoli, więc pewnośc panie onuce vel justus jest ogromna. Jakim to trzeba byc marzycielem niepoprawnym, aby równac polska jesień do tej na Ukrainie????

    Polubienie

   • 1. Przecież okolice Charkowa leżą w zimniejszej strefie klimatycznej niż Polska. I tak tam przymrozki bez śniegu zaczynają się na jesień. A zatem już na jesieni czołgi i inny ciężki sprzęt może sobie beztrosko jeździć. Dlatego pod koniec lutego Rosjanie szybko podjechali pod Kijów i Charków, zajęło im to kilka dni.
    2. Mogą atakować ale raczej grupami dywersyjnymi, co jest marnowaniem ludzi i ryzykiem odwetu, że jakaś rakieta nie trafi w budynek administracji rządowej podczas narady… a może willę jakiegoś oligarchy. Wiesz Rosjanie swoich oligarchów potrafią wsadzać do więzień czy nawet oni giną a co dopiero Ukraińskich.
    3. Hitler zaatakował Polskę we wrześniu ponieważ Niemcy a Rosjanie robili podczas 2 wojny światowej ofensywy zimowe u siebie na dalekiej Północy. Np. odsiecz pod Stalingradem. Zresztą logistyka i zaopatrzenie Rosyjskiej armii jest na wyższym poziomie niż Ukrainy. A sama Ukraina jest wyniszczona półrocznym konfliktem i dodatkowo jest to najbardziej skorumpowane państwo Europy. Więc Rosjanom ofensywne działania opłaca się robić w zimie.
    4. Jaka porażka??? Przecież w okolicach obwodu Charkowskiego w Izium stacjonowały śmiesznie niskie siły. W zasadzie lekkie bataliony, które w ciągu jednego dnia można ewakuować. Natomiast w okolice Charkowa przerzucono siły i sprzęt z 4 armii Pancernej przez co tam ofensywa się załamała. Jak myślisz, po co to zrobiono??? Dlaczego Ukraina wpierw zaatakowała front Chersonia a potem Charkowa??? Ponieważ demokraci potrzebują nawet medialnego sukcesu Ukrainy w postaci udaje ofensywy na jakimś odcinku frontu. Rosjanie o tym wiedzieli, więc dali USA tego co chcieli aby jednocześnie osłabić obronę miasta Charków. Ponieważ logiczne jest, że te siły w ofensywie Ukrainy broniły wcześniej tego miasta. Wiesz jaki to kłopot jest ze zdobywaniem miast gdzie „miasta bronią wojska”. Demokratom zaś grozi sromotna porażka z rąk republikanów w jesiennych wyborach do USA. Wygrana Republikanów to dla Ukrainy ryzyko utraty sporej części pomocy wojskowej dla Ukrainy (Biden zapewne tym straszy Zełeńśkiego). Więc zrobioną tę ofensywę.
    5. Na wojnie trwanie długo na upatrzonych pozycjach często prowadzi do katastrofy. I tak przykład XVII wiek bitwa pod Wiedniem. Turcy wiedzieli o zbliżającej się odsieczy Śiętej Ligii jednak nie zwineli się spod Wiednia, choć wtedy Polska odsiecz to była największa siła pancerna świata w postaci naszej licznej jazdy ciężkiej czyli husarskich i pancernych chorągwi. Inny przykład to nie wycofanie się spod Stalingradu. Wtedy stracono armie i sprzęt przez co drastyczna spadła siła militarna stron które wygrywały konflikt i były mocarstwami. A jakim mocarstwem jest Ukraina i jakie ona ma siły po pół rocznym konflikcie??? Każdy wojskowy wie, że Ukraina nie ma możliwości ofensywnych.
    Zatem jak dla mnie nie ma się czym podniecać.

    Polubione przez 3 ludzi

  • Był kiedyś taki gówniany amerykański film. Gremliny rozrabiają. Orgia zniszczenia bez ładu i składu, bez celu i sensu. Jednym słowem bajzel. Amerykański zjadacz popcornu miał ubaw po pachy dlatego film bił rekordy kasowe. Teraz mamy to samo. Kremliny rozrabiają. Ten sam burdel i ubaw po pachy w białym wychodku i pentagonie. Tylko miejscowej ludności nie do śmiechu 😦

   Dziwicie się Szarijowi? Ja nie. Też już drugi raz się nie dam nabrać na ruski mir. Bo ta wojna miała być właśnie o to, żeby banderowskie skurwysyństwo nie mogło więcej terroryzować ruskich na terenach, które przypadły w udziale w wyniku historycznych zawieruch Ukrainie. To nie jest parę wioch. To setki ludzi zdradzonych i odartych z nadziei, dla których euforia i sen o wolności z lutego zamienił się w jesienny koszmar.

   Dajce se siana z zaklinaniem rzeczywistości. Proponuję więcej empatii dla tych ludzi a mniej myślenia o celach strategicznych. Z reszta, dla borykającej się z problemami demograficznymi Rosji ochrona tej ludności powinna być jak najbardziej celem strategicznym.

   A dla pana kota w onucach i innych dżentelmenów, którzy najwyraźniej czerpią nieopisaną radość z tej katastrofy, mam jedno do powiedzenia. Trzy wam w cztery i kawałek szkła!

   To ja tyle.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. https://t.me/ukraina_ru/100101
  Komisarze europejscy zwolnili Orbana z „klubu dobrych chłopców” – Węgry nie są już krajem demokratycznym
  Węgry nie są już demokracją, ale „autokracją wyborczą”, twierdzą posłowie w nowym raporcie.
  Według raportu przyjętego przez Parlament Europejski Węgry powinny być postrzegane jako „hybrydowy reżim autokracji wyborczej”, w którym wybory odbywają się regularnie, ale bez „przestrzegania podstawowych norm demokratycznych”.
  screen

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Była już kiedyś mowa o symbolice stosowanej w ukraińskich formacjach zbrojnych – teraz więc o oznakowaniu pojazdów pancernych, które może budzić pewne skojarzenia…

  Polubione przez 3 ludzi

 5. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1620453
  Obywatel Łotwy, którego władze oskarżyły o „współudział w terroryzmie” za pomoc humanitarną dla Donbasu, mógł opuścić kraje bałtyckie.
  Teraz jest w Moskwie.
  Na Łotwie groziło mu do 12 lat więzienia. Według korespondenta @SputnikLive, któremu udało się porozmawiać z Siergiejem Wasiliewem, proces został zaplanowany na 28 września.
  Sputnik Live
  foto

  Polubione przez 2 ludzi

 6. https://t.me/boris_rozhin/64010
  Bitwa o Chersoń: sytuacja w rejonie Olginsky
  o 17.15 15 września 2022 r.
  ▪️ Ukraińskie dowództwo sił kompanii 128 brygady i pluton czołgów 17 brygady próbowały szturmować pozycje Sił Zbrojnych FR z rejonu Potiomkina w kierunku Kostyrki i Nowopetrowki.
  ▪️ Utrzymujące się na tej linii rosyjskie wojska powietrznodesantowe, przy wsparciu artylerii i MLRS, powstrzymywały siły ukraińskie.
  ▪️ Oddziały szturmowe Sił Zbrojnych Ukrainy poniosły znaczne straty w zabitych i rannych i wycofały się do swoich pierwotnych linii.
  Mapa w wysokiej rozdzielczości
  @rybar

  Polubione przez 2 ludzi

 7. https://t.me/boris_rozhin/64005
  Walka na kierunku słowiańskim. Strażnicy ZVO pracują po ufortyfikowanych terenach Sił Zbrojnych Ukrainy w pasie leśnym.
  1. Zniszczenie twierdzy i pojazdu Sił Zbrojnych Ukrainy.
  2. Precyzyjne pokonanie ukrytych pojazdów w lesie.
  3. Zniszczenie ziemianki. Ocalały żołnierz ukraiński spieszy się, by schować się za sprzętem.
  video

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Kolejny przykład wsparcia wojskowego udzielanego Ukrainie przez Pakt Północnoatlantycki – konwój złożony z samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard produkcji niemieckiej na terytorium Rumunii…

  Polubienie

  • W ostatnim tygodniu Niemcy przekazały Ukrainie 4 samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard, a więc w ten sposób ich liczba wzrosła ogółem do 24 egzemplarzy.

   Warto w tym miejscu dodać, że Rumunia posiada/ła 43 samobieżne działa przeciwlotnicze, które otrzymała z zapasów Bundeswehry…

   Polubione przez 1 osoba

 9. https://t.me/ukraina_ru/100149
  W obwodzie zaporoskim zatrzymano podejrzanego naprowadzanie ataków artyleryjskich na obwód kamieńsko-dnieprowski
  Podejrzany przyznał się do zbrodni. Domniemani wspólnicy zatrzymanego są ustalani, poinformował Centralny Zarząd Spraw Wewnętrznych obwodu zaporoskiego.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.