Wojna już nie domowa na Ukrainie 16.09.2022r.- 2642 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 212).


 

„Niemy krzyk”– dzień 846.

W Samarkandzie rozpoczął wczoraj się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). 

To pierwsze od trzech lat spotkanie twarzą w twarz z udziałem przywódców krajów członkowskich i partnerów organizacji, w sumie 14 państw, którzy przyjechali do Uzbekistanu. Kreml już wcześniej zapowiedział, że przywiązuje szczególną wagę do obecnego forum. Oczekuje się, że Władimir Putin spotka się z przywódcami Chin, Indii, Iranu, Turcji, Pakistanu i innych krajów. Analitycy podkreślają, że SzOW staje się coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla zachodnich związków politycznych, a jej rola w świecie rośnie na tle zmieniającej się sytuacji geopolitycznej.

O czym właśnie świadczy udział przywódców 14 państw: ośmiu państw uczestniczących w SzOW, a więc Indii, Kazachstanu, Kirgistanu, Chin, Pakistanu, Rosji, Tadżykistanu i Uzbekistanu oraz trzech państw o statusie obserwatorów przy organizacji: Białorusi, Iranu i Mongolii, a także dwa kraje w roli partnerów dialogu SzOW – Azerbejdżan i Turcja, a także przywódca Turkmenistanu.

Armenia miała również uczestniczyć w szczycie, ale Erewan poinformował dzień wcześniej, że premier Nikol Paszynian nie przyjedzie do Samarkandy ze względu na sytuację na granicy z Azerbejdżanem.

Kreml zaznaczył, że przywiązują do tego forum szczególną wagę. Asystent prezydenta Rosji Jurij Uszakow podkreślił, że pierwsze od trzech lat bezpośrednie spotkanie szefów państw SzOW odbędzie się na tle zakrojonych na szeroką skalę zmian geopolitycznych na świecie.

Następuje szybka nieodwracalna transformacja całego kompleksu stosunków międzynarodowych, stosunków, polityki, ekonomii, powstaje nowy model, oparty na prawdziwej wielobiegunowości i dialogu– powiedział Uszakow.

Według niego Rosja uważa, że ​​Szanghajska Organizacja Współpracy oferuje „prawdziwą alternatywę dla zachodniocentrycznych struktur i mechanizmów”.

Uszakow zapowiedział, że w agendzie szczytu znajdą się kwestie związane z dalszym wzmacnianiem potencjału SzOW w zakresie bezpieczeństwa i stabilności, rozpatrywane będzie uruchamianie wniosków z poszczególnych krajów o przystąpienie do organizacji w różnych statusach, kwestie wzmocnienia gospodarczego relacji, wzajemnych powiązań transportowych oraz wzmocnienia powiązań kulturalnych i humanitarnych w ramach stowarzyszenia.

Asystent prezydenta Rosji stwierdził, że Władimir Putin w Samarkandzie ma dwa dni ciężkiej pracy: głowa państwa ma odbyć szereg spotkań z uczestnikami forum.

Jednym z punktów agendy szczytu będzie rozszerzenie SzOW poprzez włączenie Iranu w jej skład. Sekretarz generalny organizacji Zhang Ming powiedział wcześniej, że przywódcy krajów uczestniczących podpiszą memorandum o zobowiązaniach Teheranu w związku z przystąpieniem do stowarzyszenia, a wraz z ich realizacją proces jego przyjęcia do SzOW zostanie zakończony.

Jeśli dojdzie to do skutku, to ​​Iran byłby cennym nabytkiem dla organizacji.

Iran to kraj o wykształconej populacji, o dużych zasobach, o wielkim potencjale geostrategicznym, ponieważ na północy otwiera się na serce Azji, a przez Zatokę Perską na Ocean Indyjski. Ponadto jest to kraj zaawansowany technologicznie z bardzo poważnymi rezerwami szerokiej gamy surowców naturalnych, prawie całego układu okresowego pierwiastków, w tym metali ziem rzadkich. Między innymi Iran stworzył własną produkcję mikroukładów i elektroniki.

Po wejściu Iranu do SzOW wszyscy członkowie stowarzyszenia odniosą ogromne korzyści z procesów integracyjnych, które obecnie zachodzą na bazie organizacji.

Na zbliżającym się szczycie najprawdopodobniej rozpocznie się rozpatrywanie wniosku Białorusi o członkostwo w SzOW. Ambasador Rosji w Republice Borys Gryzłow powiedział niedawno TASS, że Rosja w pełni popiera pragnienie Mińska, by stać się częścią tej międzynarodowej organizacji. Wyraził też przekonanie, że Białoruś wniesie znaczący wkład w osiągnięcie celów SzOW.

Ponadto dzień wcześniej w Taszkencie odbyła się ceremonia podpisania memorandów o nadaniu Egiptowi i Katarowi statusu partnerów w dialogu SzOW. Podobna procedura powinna odbyć się z udziałem wysokiego rangą przedstawiciela Arabii Saudyjskiej. Oczekuje się, że rozpocznie się proces nadawania tego statusu Bahrajnowi i Malediwom.

Uczestnicy szczytu zwrócą szczególną uwagę na sytuację w Afganistanie. 

„SzOW konsekwentnie opowiada się za kształtowaniem tego kraju jako pokojowego, stabilnego, zamożnego, wolnego od terroryzmu i narkotyków”– podkreślił Jurij Uszakow.

Przypomnę, że rok temu Stany Zjednoczone i ich sojusznicy po 20-letniej operacji antyterrorystycznej rozpoczęli pośpieszne wycofywanie swojego kontyngentu wojskowego z Afganistanu. Na tym tle talibowie rozpoczęli ofensywę przeciwko siłom zbrojnym prozachodniego rządu w Kabulu i błyskawicznie przejęli władzę w tym kraju.

Warto zauważyć, że przedstawiciele talibów nie zostali zaproszeni na szczyt w Samarkandzie, w związku z czym prowadzony będzie dialog na tematy afgańskie z uczestniczącym w forum Pakistańczykiem, Omarem Nessarem, badaczem z Instytutu Orientalistyki Rosyjskiej Akademii Nauk, dyrektorem Centrum Badań nad Współczesnym Afganistanem.

Istnieje uzasadniona opinia, że ​​Pakistan jest krajem numer jeden, który kontroluje talibów. Dlatego chcą z przedstawicielami Pakistanu porozmawiać o Afganistanie. Na tym szczycie uczestnicy będą chcieli uzyskać odpowiedź na główne pytanie: co tak naprawdę dzieje się w Afganistanie? Po zmianie rządu w Kabulu dostęp do informacji jest ograniczony. Społeczność ekspercka i oficjalne struktury straciły możliwość oceny rzeczywistej sytuacji, co dzieje się obecnie w Afganistanie. Ten kraj niestety pozostaje poważnym źródłem zagrożenia- logiczne jest, że zostanie na niego zwrócona szczególna uwaga.

Jednym z najbardziej oczekiwanych spotkań na forum będą rozmowy Władimira Putina z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Chiński przywódca weźmie udział w szczycie SzOW w ramach swojej pierwszej zagranicznej podróży od stycznia 2020 r., czyli od początku pandemii koronawirusa.

Jurij Uszakow zapowiedział wcześniej, że podczas spotkania przywódcy będą dyskutować m.in. o sytuacji wokół Ukrainy.

„Chiny mają zrównoważone podejście do kryzysu ukraińskiego, wyraźnie stwierdzają, że rozumieją powody, które zmusiły Rosję do rozpoczęcia specjalnej operacji wojskowej i oczywiście ta kwestia zostanie szczegółowo omówiona podczas zbliżającego się kontaktu”– powiedział Uszakow, dodając że negocjacje odbędą się 15 września. „Samo to spotkanie, biorąc pod uwagę specyfikę obecnej sytuacji międzynarodowej, ma szczególne znaczenie”– wyjaśnił asystent rosyjskiego przywódcy.

Sama wizyta Xi Jinpinga w Samarkandzie podkreśla rangę tego wydarzenia, a rozmowy przywódców Rosji i Chin mogą stać się najważniejszym spotkaniem szczytu.

Jeśli chodzi o dyskusję przywódców Federacji Rosyjskiej i Chin o sytuacji na Ukrainie, w jej kontekście możemy spodziewać się pogłębionych rozmów na temat interakcji rosyjsko-chińskich oraz rozszerzenia współpracy handlowej i gospodarczej. Rosja jest tym zainteresowana, ponieważ Chiny mogą dostarczyć jej niektóre towary objęte sankcjami. Chiny udzielają też Moskwie wsparcia dyplomatycznego na arenie międzynarodowej, więc jest o czym rozmawiać.

Niemal pewne, że rozmowy dotyczyć będą także kwestii Tajwanu w związku z ostatnimi prowokacjami amerykańskimi, m.in. wizyty w Tajpej spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wraz z członkami delegacji Kongresu, a także problematyki stosunków międzynarodowych w regionie.

Eksperci spodziewają się także rozmów Władimira Putina z przywódcami Turcji i Indii. Kreml poinformował, że współpraca gospodarcza będzie omawiana z Recepem Tayyipem Erdoganem. Z kolei tureckie media podały, że głównymi tematami spotkania Erdogana z Putinem będzie realizacja tzw. umowy zbożowej, operacja specjalna na Ukrainie oraz sytuacja w Syrii.

Bez wątpliwości, umowa o eksporcie zboża będzie jedną z głównych kwestii do dyskusji.

To bardzo poważna sprawa i nie bez powodu znalazła się w programie negocjacyjnym. Będzie to dyskutowane w najpoważniejszy sposób, głównie w odniesieniu do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu, gdzie sytuacja jest bardzo trudna, zwłaszcza w Etiopii i Libii, a także w Jemenie.

Uważa się też, że przywódcy Rosji i Turcji będą dyskutować o kwestii zwiększenia kosztów opłat przeprawy przez Bosfor, co bezpośrednio dotyczy Federacji Rosyjskiej.

Kreml poinformował też, że Władimir Putin przeprowadzi także rozmowy z premierem Indii Narendrą Modim. Podczas tego spotkania omówione zostaną kwestie strategicznej stabilności i interakcji w głównych formatach międzynarodowych, takich jak G20 i ONZ.

Rozmowa z przywódcą Indii jest ważne w kontekście amerykańskich prób wywierania większego wpływ na New Delhi jako tradycyjnego partnera Federacji Rosyjskiej. Stany Zjednoczone próbują włączyć Indie w orbitę swoich wpływów, z których Indie próbują się jakoś wyzwolić, w szczególności z różnych powiązań wojskowych grożących utratą neutralności w ich polityce konfrontacji z Rosją. Indie zgadzają się na udział w projektach gospodarczych Stanów Zjednoczonych, ale Stany Zjednoczone starają się zaangażować je we współpracę wojskową, w szczególności w projekt QUAD, który chcą przekształcić w azjatycki odpowiednik NATO. Zapewne tą kwestię zechce poruszyć rosyjski przywódca.

Uszakow zaznaczył również, że Władimir Putin spotka się na szczycie z przywódcami Iranu, Azerbejdżanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Pakistanu. Ponadto odbędzie się trójstronna rozmowa z przywódcami Chin i Mongolii.

W obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie trudno przecenić rolę szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy z osobistym udziałem przywódców wszystkich krajów członkowskich, a także zaproszonych gości.

Obecnie sytuacja jest napięta i nie chodzi tylko o Ukrainę– jest napięta globalnie. Relacje między USA a Chinami ulegają eskalacji z powodu ścierania się koncepcji dwóch nurtów: świata jednobiegunowego- pod hegemonią amerykańską i wspierającą jego pozycję organizacją zbrojną NATO oraz wielobiegunowych, w których miejsce w gronie światowych przywódców jest także dla innych krajów. Widzimy, że wiele organizacji traci wiarygodność: OBWE pogubiła się w wydarzeniach wokół operacji specjalnej na Ukrainie, a wiele krajów krytykuje ONZ za nieskuteczność. Na tym tle rośnie znaczenie nowych organizacji, takich jak BRICS, czy też Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym– organizacja zbiorowego bezpieczeństwa niektórych państw członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw (ОДКБ) i oczywiście SzOW. Dlatego w warunkach takich turbulencji znaczenie tego spotkania w Samarkandzie niebywale wzrasta.

Atrakcyjność SzOW wynika także z niekonfrontacyjnego charakteru tej organizacji: nie jest to blok wojskowy, a jej działania nie są skierowane przeciwko komukolwiek. To stowarzyszenie krajów niezachodnich, które rozwijają i pogłębiają wzajemnie korzystną współpracę na platformie nie tylko gospodarczej.

Szanghajska Organizacja Współpracy jest wynikiem i symbolem kształtowania się wielobiegunowego świata. Jego rozwój- zarówno polityczny, jak i gospodarczy- nie przebiega tak samo jak w Europie czy też w USA, ale idzie wobec nich równoległym torem, będąc poza wpływami zjednoczonego Zachodu.

O zwiększonej roli SzOW w polityce światowej i regionalnej świadczy szeroki zakres zagadnień, które zostaną poruszone na szczycie, przyjęcie nowych państw do jej szeregów, a także osobisty udział przywódców państw członkowskich organizacji i jej partnerów. Nie mówiąc o tym, że kraje wchodzące w skład SzOW są liczącymi się liderami produkcji przemysłowej, nauki oraz o największym potencjale ludnościowym, które dynamicznie się rozwijają.

Dlatego też,tematy bezpieczeństwa, współpracy gospodarczej, humanitarnej i kulturalnej będą dyskutowane w Samarkandzie. Geografia organizacji zostanie rozszerzona– jest to bardzo ważne dla rodzącego się wielobiegunowego świata. 

Atrakcyjność SzOW zapewnia również fakt, że wszystkie decyzje w organizacji podejmowane są na zasadzie konsensusu, a każde państwo, niezależnie od wielkości, ma równą pozycję i prawo głosu.

Ta zasada przyciąga wielu uczestników, nic więc dziwnego, że Iran i wiele innych państw stara się o przyjęcie w poczet członków tej organizacji.

*

Popołudniowa (15.09.2022r. 13:30) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne (SP-K), wojska rakietowe i artyleria dokonują zmasowanych ataków ogniowych na jednostki i rezerwy wojsk ukraińskich.

W obwodzie charkowskim, w rejonie Odnorobowki i w samym Charkowie, zlikwidowano do 30 żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) i 10 jednostek sprzętu wojskowego zostało zniszczonych przez precyzyjne naloty na punkty tymczasowego rozmieszczenia 116 brygady obrony terytorialnej i oddział sił specjalnych Omega.

W wyniku zmasowanych ataków ogniowych straty 24 i 28 brygady zmechanizowanej USZ na terenach osiedli Krasnoje Znamja i Nowogrigorówka w obwodzie mikołajowskim oraz 46 brygady lotniczej USZ na terenach miejscowości Suchoj Stawok i Biełogórka obwodu chersońskiego zlikwidowano i zraniono około 500 żołnierzy oraz ponad 40 jednostek sprzętu wojskowego.

Na terenie osady Spornoje w Donieckiej Republice Ludowej podczas nieudolnych działań 10 górskiej brygady szturmowej USZ zginęło ponad 80 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono osiem pojazdów opancerzonych i pięć pickupów.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w siedem stanowisk dowodzenia USZ na terenach miejscowości Dobropolje i Artemowsk w Donieckiej Republice Ludowej, Kamyszewacha w obwodzie zaporoskim, Olgino w obwodzie Chersonia, Kalinówka, Murachowka, Noworosyjsk w obwodzie mikołajowskim, a także zniszczyły 42 jednostki artylerii, siłę roboczą i sprzęt wojskowy USZ w 116 obwodach.

Pięć składów broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji zostało zniszczonych na terenach osad Prikolotnoe, Izyum w obwodzie charkowskim, Krasnoye, Seversk i Novogrigorovka w Donieckiej Republice Ludowej.

W ciągu dnia systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 12 ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych na terenach osad: Snigirewka i Ternowe Pody w obwodzie mikołajowskim, Ziemlianki, Kamienka, Nowopetrikowka, Kiriłłówka, Nikokołajka i Staromichajłowka w Donieckiej Republice Ludowej, Maksym Gorki, Piatichatka i Czkałowo w obwodzie Chersonia, a także Smiełoje w regionie Zaporoża.

Ponadto zniszczono w powietrzu na terenie Perewalska w Ługańskiej Republice Ludowej i mieście Donieck dwa pociski balistyczne Toczka-U, a także 30 pocisków rakietowych systemów wielokrotnego startu HIMARS i Alder na terenach kachowskiej elektrowni wodnej, nad Chersoniem i wsi Trudowoje, obwód zaporoski .

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 293 samoloty, 155 śmigłowców, 1960 bezzałogowe statki powietrzne, 374 systemy rakiet przeciwlotniczych, 4934 czołgi i inne opancerzone wozy bojowe, 835 wozy bojowe wielokrotnego startu systemy rakietowe, 3387 dział i moździerzy polowych oraz 5602 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych.

 Miejscowość Majorsk na północ od Gorłówki została wyzwolona od ukraińskich najeźdźców

„Od 15 września 2022 r. na terenie Donieckiej Republiki Ludowej grupa wojsk DRL i ŁRL, przy wsparciu ogniowym Sił Zbrojnych FR, wyzwoliła Majorsk”- zgłoszone wczoraj w Komendzie Głównej Obrony Terytorialnej DRL.

Należy zauważyć, że Majorsk jest już trzecią wyzwoloną osadą w ciągu ostatnich dwóch dni. Dzień wcześniej wojska koalicji rosyjskiej  wyzwoliły dwie wsie w dystrykcie artemowskim – Nikołajewka i Nikołajewka Pierwaja. 

Majorsk to niewielka osada na północ od Gorłówki, składająca się zaledwie z kilku ulic. Znajduje się na rozwidleniu autostrad do Dzierżyńska i Artemowska. W pobliżu osady znajduje się duża podstacja elektryczna „Majorskaja” 750 kV, która zasila śluzę kanału „Sewierski Doniec-Donbass”, a także stację kolejową „Majorskaja”. Podczas konfliktu wyposażono tu potężny ufortyfikowany obszar USZ, w tym stąd wróg ostrzeliwał Gorłówkę.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 52 fakty ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył artylerii 155 i 152 mm.
Na na odcinku Jasinowatej- artyleria 155 i 152 mm.
I na Gorłowskim – artyleria 155 i 152 mm, czołgi, moździerze 120 mm

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 244 sztuk różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 10 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica woroszyłowska, leninska, kirowska, kijowska, kujbyszewska i piotrowska, a takze Gołmowski, Zajcewo, Gorłówka, Nowobachmutówka, Mineralnoje, Jakowlewka, Jasinowata, Makiejewska (rejon czerwonogwardyjski) oraz Dokuczajewsk .

W ciągu ostatniego dnia pojawiły się informacje o śmierci 3 cywilów w dzielnicy woroszyłowskiej w Doniecku oraz w Makiejewce, a także w niedawno wyzwolonym Swietłodarsku.

Rany o różnym stopniu nasilenia otrzymało 12 cywilów w dzielnicy kujbyszewskiej i kirowskiej w Doniecku, a także wStaromichajłowce, Gorłówce i Makiejewce oraz w niedawno wyzwolonym Swietłodarsku, Nikolsku i Oktiabr. 

Uszkodzonych zostało 18 budynków mieszkalnych w dzielnicy kirowskiej, woroszyłowskiej i kijowskiej w Doniecku oraz w Gorłówce, Jasnoje i Staromichajłowce, a także 6 obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 16 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

103 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 16.09.2022r.- 2642 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 212).

 1. No i zgodnie z tym co pisałem jak również tym co przewidywali inni…

  Władze ukraińskie poinformowały w czwartek o znalezieniu masowego grobu ponad 440 ciał w mieście Izium. Główny śledczy charkowskiej policji dodał, że niektórzy ludzie zostali zabici w wyniku ostrzału i nalotów.

  Prezydent Wołodymyr Zełenski zrzucił winę na Rosję i przyrównał odkrycie do tego, co wydarzyło się w Buczy, na obrzeżach stolicy Kijowa, we wczesnych etapach inwazji pod koniec lutego. Ukraina i jej zachodni sojusznicy oskarżają siły rosyjskie o popełnienie tam zbrodni wojennych.

  „Bucza, Mariupol, teraz niestety Izium. Rosja wszędzie zostawia śmierć. I musi być za to pociągnięta do odpowiedzialności. Świat musi pociągnąć Rosję do prawdziwej odpowiedzialności za tę wojnę” – powiedział. https://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-donosza-o-odkryciu-masowego-grobu-w-izium-foto-video/

  Polubione przez 1 osoba

 2. Ponad połowa Słowaków chciałaby, że to Rosja okazała się zwycięzcą wojny rosyjsko-ukraińskiej, podczas gdy zwolennicy zwycięstwa Ukrainą to niespełna 1/3 – wynika z sondażu.

  Wśrodę słowackie media opublikowały wyniki sondażu, przeprowadzonego w lipcu br. wśród Słowaków. Zadano im pytanie o to, jak chcieliby, żeby skończyła się wojna na Ukrainie. W omawianym badaniu, słowaccy respondenci mogli wskazać swoje oczekiwania co do tego, jak skończy się wojna rosyjsko-ukraińska, na skali od 1 (pewne zwycięstwo Rosji) do 10 (pewne zwycięstwo Ukrainy) lub wybrać odpowiedź „nie wiem”. https://kresy.pl/wydarzenia/wiekszosc-slowakow-wolalaby-zeby-rosja-wygrala-z-ukraina-sondaz/

  Polubione przez 2 ludzi

 3. USA zatwierdzają nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 600 mln dolarów

  Dostawa obejmowała:
  ▪️ Amunicja do M142 HIMARS MLRS.
  ▪️ 36 000 sztuk amunicji artyleryjskiej 105 mm.
  ▪️ 1.000 precyzyjnych pocisków artyleryjskich 155-mm.
  ▪️ 4 radary przeciwbateryjne.
  ▪️ 4 ciężarówki i 8 przyczep do transportu ciężkiego sprzętu.
  ▪️ Systemy przeciwdziałania UAV.
  ▪️ Sprzęt do rozminowywania.
  ▪️ Miny przeciwpiechotne Claymore.
  ▪️ Amunicja i sprzęt burzący.
  ▪️ Broń strzelecka i amunicja.
  ▪️ Sprzęt noktowizyjny, ciepłe wyposażenie.

  https://t.me/boris_rozhin/64082

  Polubienie

  • Od samego początku konfliktu kliki kijowskiej z ludnością Donbasu, było jasne, że pod dyktando USA Ukraina będzie prowadziła zastępczą wojnę NATO-Rosja.
   A skąd to było wiadome?
   Po prostu z obecności doradców NATO na pierwszej linii ATO (np. sztab doradców w Mariupolu, i w 2014 jak i w 2022 roku).

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Może ta informacje wysłać władzom w Moskwie , żeby wiedziały co się dzieje na Ukrainie? Bo chyba dalej żyją w wirtualnym świecie tzw.hucpy specjalnrj

   Polubienie

    • Liczy na to, że Rosja zrówna z ziemią Kijów, Lwów, Charków i wymorduje z co najmniej połowę mieszkańców tak jak to robi USA ze swoimi wasalami np. maleńką Serbię bombardowało 800 samolotów, to wielokrotnie większą Ukrainę powinno co najmniej z 8 000 samolotów.

     Polubione przez 3 ludzi

   • Widzą jak szajba odbija naszym eurodemokratom i ukrodemokratom, wiec znając życie zostawią sobie kanaly łączności z Berlinem i Paryżem liczac na jakieś zrozomienie, a resztę zachodnich stolic zaczną ignorować.

    Polubione przez 1 osoba

 4. https://t.me/boris_rozhin/64092
  W odpowiedzi na oskarżenia Parlamentu Europejskiego, że Węgry są hybrydowym, autokratycznym reżimem, Orban nazwał Europę energetycznym karłem.
  Demokracja jest wtedy, gdy wszyscy idą krok w krok i są posłuszni. Kiedy nie dotrzymują kroku i nie są posłuszni, to nie jest już demokracja, ale hybrydowa autokracja. Orwell byłby zadowolony z ideologicznych badań europejskich „demokratów”,

  Polubione przez 6 ludzi

 5. Redaktor naczelny portalu Cenzor, Jurij Butusow, oskarżył prezydenta Wołodymyra Żeleńskiego o sprowokowanie konfliktu w kierownictwie wojskowym Ukrainy.

  Butusov napisał o tym na Facebooku.

  Napisał, że na uroczystościach z okazji wyzwolenia Izyum prezydent oddał hołd dowódcy Wojsk Lądowych generałowi Ołeksandrowi Syrskiemu, „a wyzywająco nie zaprosił i nie zauważył zasług szefa AFU Walerija Zaluznego”.

  „Syrskyy rzeczywiście był oficjalnym dowódcą operacji ofensywnej, wykazał się godnie, ale błyskotliwe zwycięstwo jest wynikiem wielkich skoordynowanych działań całej naszej machiny wojskowej w długim okresie czasu” – pisze Butusow.

  Zdaniem dziennikarza, PO w ten sposób pokazuje Zaluzkiemu, „że przygotowano zastępstwo na jego miejsce”.

  „Stworzenie przez Kancelarię Prezydenta sztucznego konfliktu w kierownictwie wojskowym znacznie komplikuje wiele procesów kierowniczych w armii” – pisze Butusow.
  https://strana.today/news/407780-jurij-butusov-obvinil-zelenskoho-v-provokatsii-konflikta-mezhdu-syrskim-i-zaluzhnym.html

  Polubienie

 6. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że udana kontrofensywa ukraińskich sił zbrojnych nie oznacza końca wojny i wezwał do przygotowania się do długoterminowej perspektywy w konfrontacji.

  Powiedział to w wywiadzie dla radia BBC.

  „Ukraiński kontratak był bardzo skuteczny, ale to nie koniec” – powiedział sekretarz generalny, dodając, że musimy być przygotowani na długi czas.

  W wywiadzie dla Foreign Policy Stoltenberg powiedział, że sukcesy na froncie są zachęcające i podnoszą morale na całej Ukrainie.

  Zwrócił uwagę na rolę NATO także w tych sukcesach.

  „Oczywiście te sukcesy zawdzięczają nie tylko własnej odwadze, ale także temu, że sojusznicy i partnerzy z NATO od miesięcy zapewniają bezprecedensowe wsparcie w postaci amunicji, broni i różnych środków. Teraz to robi różnicę na polu walki każdego dnia” – powiedział Stoltenberg.

  Przypomniał też, że wojna się nie skończyła, Federacja Rosyjska kontrolowała 20 proc. terytorium Ukrainy i dysponowała znaczącą siłą militarną.

  Wcześniej sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział, że jego zdaniem w najbliższym czasie nie będzie pokoju na Ukrainie.

  Również niedawno kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że Putin po rozmowie z nim nie zmienił zdania w sprawie wojny na Ukrainie. https://strana.today/news/407788-vojna-v-ukraine-ne-zakonchitsja-skoro-nesmotrja-na-kontrnastuplenie-vsu-jens-stoltenberh.html

  Polubione przez 1 osoba

 7. W okupowanym Chersoniu uderzono w budynek sądu administracyjnego znajdującego się w pobliżu administracji obwodowej w centrum miasta.

  Rosyjskie media informują o co najmniej jednym zabitym i publikują wideo z następstw uderzenia.

  Mówiono, że spadło co najmniej pięć pocisków.

  Jednocześnie ukraińskie media podały, że w budynku sądu w Chersoniu, w który uderzył pocisk rakietowy, mieści się powołana przez Rosję „administracja” regionalna.

  Mianowana przez Rosjan „zastępczyni szefa chersońskiej administracji obwodowej”, Jekaterina Hubarewa, powiedziała. Ekaterina Gubarewa powiedziała, że do budynku „administracji” trafiono podczas spotkania „szefów administracji miast i okręgów miejskich”.

  „Nie zdawałem sobie sprawy z tego, co się stało…. dym, dzwonienie w uszach. Opamiętałem się, gdy ktoś pociągnął mnie w nieznanym kierunku. Kiedy dym się rozwiał, zrozumiałem, że to jakiś facet. Z gruzów pomógł mi wyjść młody człowiek. Żyję, w swoim miejscu pracy. Liczymy naszych pracowników” – napisała Jekaterina Gubarewa. https://strana.today/news/407790-video-vzryva-v-khersone-16-sentjabrja-obstrelom-razrusheno-zdanie-adminsuda-v-tsentre-horoda.html

  Polubione przez 1 osoba

  • „Proeuropejscy” Ukraińcy ewidentnie prowokują „adekwatną odpowiedź”, by pokazać kolejną „zbrodnię rosyjskich agresorów”. Mam nadzieję, że Rosja na razie się z nia wstrzyma. Do czasu, oczywiście.

   Polubione przez 1 osoba

 8. Jezeli Rosjanie nie przesuną o 100 km granicę od Chersonia to wybiją im rosyjska administrację. Zreszta kto będzie chciał się spotykać, pracować jak będzie stale zagrozony. Ale żeby tak przesunąć granicę trzeba 100 tys.nowyvh wyszkolonych rosyjskich żołnierzy. Reszta to bzdura I te wszystkie uderzenia, niszczenie sprzętu ukraińskiego to bzdura bo za tym nie idzie ofensywa rosyjska. A Nato będzie podsylalo broń a Rosją będzie tracić czas na bezsensowne niszczenie. A na wiosnę pójdzie kolejna ukrainska ofensywa odbijająca Chersoń I Mariupol.Nievh nikt nie opowiada bzdur że nie liczą się zdobycze terytorialne. Jest to oszukiwanie siebie i czytelników. Nie chodzi o zdobycie całej Ykrainy ale zdobycie głębi strategicznej i operacyjnej. To jest bardzo proste

  Polubienie

   • Olać kindybała? To prowokator podstawiony przez służby.Po to żeby siać dezinformację wśród tych mniej ogarniętych. Telewizornia się kłania, i jej szefostwo…Spuścić wodę, tak jak to robi się w kiblu.
    pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

  • Krzysiu, z Ukraińskim wojskiem jest krucho, jeśli zamiast atakować rakietami Rosyjskie cele militarne to atakują cele cywilne. Oznacza to, że Rosyjska armia wyłączyła systemy obserwacji i naprowadzania nawet satelitarne państw zachodnich przez swój system walki elektronicznej. I tak Elektrownia Atomowa w Zaporożu musi być atakowana przez artylerie ponieważ system naprowadzanie rakiet na tę elektrownie nie działa, Rosjanie go w tym miejscu wyłączyli. Natomiast pocisk artyleryjski nie potrzebuje elektroniki. Jednak ma to minus haubica jest namierzona i likwidowana.
   Gadanie o zdobyczach terytorialnych na froncie Europy wschodniej i Rosji to przejaw głupoty. Europa jest relatywnie mała i zurbanizowana, dlatego w Europie liczyło się zdobycie miasta i wsi i dlatego w XVII wieku główną siłą armii Zachodnich była piechota. Natomiast przykład Rzeczpospolitej pokazuje, że nasz teren relatywnie rzadko zurbanizowany i zaludniony preferuje wojnę manewrową i do tego była potrzebna kawaleria. Słynny Potop Szwedzki zbiegł się jednocześnie z Potopem Ruskim a nasza armia potrafiła i tak wygrać wojnę, pomimo, że nasz ustrój był demokratyczny i mocno zanarchizowany a Rosja i Szwecja to były ustroje autorytarne. Słynna wojna z Bolszewikami to także powrót do łask kawalerii. A podczas 2 wojny światowej logistykę Wermachtu i Armii Czerwonej wspierały miliony koni. Bez koni i to milionów w logistyce ofensywy na wschodnim froncie nie były by możliwe.
   Dziś Krzysiu nie ma milionów koni więc niszczona logistyka w tym sektor paliwowy od ponad 6 miesięcy powoduje, że do takich ofensyw brakuje Ukraińcom nawet paliwa do tego nielicznego ciężkiego sprzętu. Zobacz na to gdzie toczą się walki… na wschodnich granicach Ukrainy, gdzie ukształtowanie Ukrainy powoduje, że drogi ze zachodu na wschód są wielokrotnie dłuższe niż z północy na południe. A im bliżej frontu to tym większe są zniszczenia. A to właśnie z zachodu na wschód są dostawy sprzętu z zachodu. Wykształceni generałowie z Nato nie pomyśleli, że sprawę by załatwiły miliony koni. Może to kogoś śmieszy, ale koń nie potrzebuje dobrej drogi i paliwa. Jest to jakieś rozwiązanie i utrudnienie dla Rosji. A paliwo dla konia rośnie sobie na czarnej Ukraińskiej ziemi. Rosjanie by z tego się oficjalnie śmiali jednak nie oficjalnie byłby to jakiś problem dla Rosji.

   Polubione przez 2 ludzi

   • To jest jest myślenie życzeniowe i nadinterpretacja faktów. Elektrownie atakują artylerią bo jest w zasięgu i nie trzeba używać drogich rakiet. Nie jest tez ich celem ja zniszczyć, raczej może sterroryzować Rosjan aby opuścili elektrownię. Nie przeceniajmy możliwości Rosjan. Gdyby mieli takie możliwości to żadna rakieta z HIMARS nie dotarła do celu a Moskwa dalej by pływała.

    Polubione przez 1 osoba

    • a to co spłodziłeś, to jest jakie myślenie? bzdura goni bzdurę. Ukry, banderowcy, nie licza sie z cenami, bo nie oni płacą, nawet tego nie wiesz? to co ty wiesz?

     Polubione przez 1 osoba

     • Nie płacą, mają jednak tego ograniczoną ilość. Po co zużywać rakiety skoro cel jest w zasięgu artylerii? Ukry nie są takie głupie. Na pewno jest to bardziej logiczne wytłumaczenie niż wymyślanie jakiejś mitycznej rosyjskiej superbroni która zakłóca wszystkie systemy ale z sobie wiadomych powodów używają jej tylko w tym jednym miejscu.

      Polubienie

     • o, to ju z nawet znasz ilości, jakimi dyspunuja banderowcy? Banderowcy są durniami, dostali w dupe juz tyle razy i niczego sie nie nauczyli, W ciagu istatniego tygodnia stracili okolo 50 tysiecy żołdaków a ty im przypisujesz inteligencje? Co do superbroni, to przeciez sam Putin powiedział do mediow, że oni jeszcze NICZEGO NIE POKAZALI….przedstawienie sie zacznie kiedy o tym zdecyduja Rosjanie a nie banderowcy!!

      Polubione przez 1 osoba

 9. Może jednak pora, żeby Rosjanie zrobili rozpierduchę w chachłackim towarzystwie.
  Nawet mnie to zaczyna grać na nerwach…

  W wyniku ostrzału budynku prokuratury w Ługańsku zginął prokurator generalny separatystów, Siergiej Gorenko. Poinformowały o tym rosyjskie media państwowe.

  Zastępca prokuratora generalnego separatystów, Ekaterina Steglenko, również zginęła w eksplozji siedziby prokuratury w Ługańsku.

  Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/nazywo/na-zywo-wojna-w-ukrainie-205-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,3015,akt,161448,mHash,c23c0bca53aa68d8afd0159f2a9aece7#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

  Polubione przez 2 ludzi

  • Jeśli Rosjanie nie robią „rozpierduchy” tzn. coś wiedzą czego my nie wiemy. My wszyscy zapominamy szybko ze Rosja nie walczy z Ukrainą, a z nato. A tutaj obowiązują inne zasady. I przestańcie pieprzyc „towarzysze”, ze Rosja ledwo sobie radzi, tylko dlatego ze nie znacie planów sztabu generalnego.
   Jeśli staracie się z waszej kanapy kierować misją specjalną Rosji, to postarajcie się w waszych rozważaniach uwzględnić skale ważności w trybie postępowania kierowanej przez was armii.

   Polubione przez 5 ludzi

 10. Tracą najbardziej oddanych, najbardziej wartościowych ludzi aparatu i to w dużym tempie, rozumiem różne „przegrupowania” armii. Nie rozumiem niedbałości albo słabości w materii ochrony ludzi Rosji oddanych szczególnie na tak zagrożonym kierunku. Albo ataki rakietowe na administracje, chyba Rosjanie sobie ledwie radzą. W Czeczeni ścigali terrorystów w wychodku a tu…. lipa. Jeśli nie będzie akcji odwetowych, jak najbar dziej rozsądnych oczywiście to stracą autorytet wśród miejscowej ludności i nie tylko.

  Polubione przez 1 osoba

 11. Zachorowa zaraz będzie opowiadała glupoty o przekraczaniu przez Ukrainę tzw.Czereonej Linii. I bedzie grozić.A to gledzenie jest już żenujące i to co mowi Ławrow, Miedwiediew,
  Putin jest przedmiotem kpin

  Polubienie

  • Ooooo…! Jest i mój ulubieniec, a jakże! Doprawdy nie wiem panie Mróź jak mogłem przez 50 lat żyć bez tych informacji od pana. Sam się zastanawiam nad tym jak w ogóle bez nich mogłem funkcjonować na tym świecie bez tych objawionych i wyssanych z brudnego palucha rzekomych prawd? Mam pewną radę: może pan ,,swój ból” przeżywać trochę ciszej? A przynajmniej nie tutaj? Wszedł pan do czyjegoś domu, cały czas robi na wycieraczkę i jak inni goście gospodarza zwracają panu uwagę, że tak nie wypada, to pan udaje, że tego nie słyszy! Może pan komentować na Neon24, może inne medium, może na stronach Konfederacji, albo Pis-u, ale dlaczego do k….y nędzy wpieprza się pan między wódkę, a zakąskę i pije na krzywy ryj? Mam jedno pytanie czy leczył się pan kiedykolwiek psychiatrycznie? A jeżeli nie, to dlaczego?

   Polubione przez 2 ludzi

  • ależ z Pana prymitywny propagandysta. Nie bierze Pan pod uwagę faktu, że akurat tu ma Pan do czynienia z ludźmi samodzielnie myślącymi, analizującymi i brzydzącymi się oszustami i wszelkiego rodzaju zbrodniarzami faszystowskimi bez względu w czyjej są aktualnie służbie.

   Polubione przez 2 ludzi

 12. https://t.me/boris_rozhin/64126
  Bitwa o Chersoń: sytuacja na odcinkach Posad-Pokrovsky i Aleksandrovsky
  o 17.45 16 września 2022 r.
  ▪️Po południu Siły Zbrojne Ukrainy podjęły kolejną próbę przebicia się przez obronę Sił Zbrojnych Rosji w rejonie wsi Prawdino. Do ataku ruszyła grupa pancerna składająca się z sześciu bojowych wozów piechoty i trzech czołgów.
  ▪️Jednostki rosyjskich wojsk powietrznodesantowych przywitały ogniem nacierające Siły Zbrojne Ukrainy. Kilka jednostek ukraińskiego sprzętu zdołało ominąć pozycje i próbowało przejść na tyły, ale wpadło na rezerwy, które szybko się zbliżały.
  ▪️Podczas bitwy spadochroniarzom udało się zniszczyć wszystkie wrogie pojazdy bojowe piechoty, które przebiły się i jeden czołg. Po utracie sprzętu formacje ukraińskie zaczęły się wycofywać, ale zostały zaatakowane przez artylerię i samoloty.
  ▪️W tej chwili myśliwce Sił Zbrojnych Rosji i śmigłowce lotnictwa wojskowego niszczą pozostałe grupy bojowników Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy nie zdążyli się wycofać z rejonu Prawdino.
  Mapa w wysokiej rozdzielczości
  @rybar

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Mnie nie obchodzi, co oni powiedzą. Gadać polityk może codziennie co innego. Ważne co zrobią. Stracili wszystkich znanych dowódców polowych i w końcu szefa DNR. Weszli jawnie na ten teren i wciąż nie panują. Ważne, co zrobią. Zobaczymy. Mogą wiele. Zobaczymy.

  Polubienie

 14. Ten Sztab Generalny Rosji powinien udać się na odwyk od gorzały. Proszę przestać być rosyjskim rabem który twierdzi że Car / Sztab Generalny Rosji/ jedt mądry, ma szerokie horyzonty, dalekosiężne plany. Zwyczajnie nie wiedzą co dalej robić bo brakuje im wojska a walczą przeciwko Nato

  Polubienie

  • Misiu! Generał FR Konaszenkow codziennie robi konferencję prasową od 205 dni, podaje dane o froncie, stratach, postępach czy jesteś w stanie przez ekran ,,komputra” wyczuć, że jest ,,pod wpływem”, kiedy się nie jąka, nie zacina i widać, że dokładnie wie co chce powiedzieć? Jesteś w stanie to porównać do Zelenskiego, który ćpa po kilogram koksu miesięcznie, a jego nagrania są starannie reżyserowane przez Brytyjczyków?

   Polubione przez 3 ludzi

 15. Operacja Denazyfikacji Ukrainy: Raport operacyjny 16 września (aktualizacja)
  17:58 Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały szkołę medyczną w mieście Beresław w obwodzie chersońskim, poinformowało Ministerstwo Zdrowia regionu.

  16:54 Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w elektrownię cieplną w Energodarze – powiedział szef administracji miasta Aleksander Wołga.

  16:54 W Artsyz (rejon Odessy) postanowili zniszczyć pomnik Karola Marksa.
  15:29 13 osób zostało rannych podczas ukraińskiego strajku na administrację obwodu chersońskiego, poinformowało Ministerstwo Zdrowia regionu

  14:57 W Melitopolu wybuchła eksplozja – Rogov

  Wcześniej na lotnisku wybuchł wybuch.

  14:57 Funkcjonariusze organów ścigania zatrzymali byłego uczestnika „ATO”, który groził ludności cywilnej

  Mieszkaniec wsi Gogolewka zwrócił się do pracowników Dyrekcji Spraw Wewnętrznych Melitopola i regionu Melitopol. Kobieta powiedziała, że ​​mieszkaniec tej samej wsi, były żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy, który brał udział w tzw. „ATO”, grozi jej represjami za wspieranie obecnej władzy.

  „Jednym z priorytetowych zadań naszej policji jest ochrona ludności cywilnej, w szczególności przed poplecznikami ukraińskich nazistów. Ci, którzy popełnili cyniczne zbrodnie wojenne na ludności cywilnej w Donbasie, a dziś stanowią zagrożenie dla mieszkańców Zaporoże. W tym kierunku prowadzona jest ogromna praca iz pewnością będzie kontynuowana” – powiedział Andriej Żidkow, szef Dyrekcji Spraw Wewnętrznych Melitopola i regionu Melitopol.

  Zatrzymano byłych żołnierzy ukraińskich. Trwa sprawdzanie.

  14:42 Podczas analizowaniagruzelementy HIMARS zostały znalezione w budynku administracji w Chersoniu, relacjonuje korespondent RIA Novosti. Władze powiedziały, że budynek nie był wykorzystywany do celów wojskowych, a wewnątrz znajdował się wyłącznie personel cywilny.

  14:42 Pracownicy misji monitorującej prawa człowieka na Ukrainie planują wizytę w Izyum w związku z doniesieniami o rzekomo odkrytym tam zbiorowym pochówku, Elisabeth Trossel, rzeczniczka Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR), powiedział na briefingu w Genewie.

  14:42 Podczas spotkania szefów administracji okręgów miejskich i miejskich doszło do strajku Sił Zbrojnych Ukrainy na budynek administracji wojskowo-cywilnej (CAA) obwodu Chersoniu – zastępca szefa CAA region Ekaterina Gubareva.

  14:08 Jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy otworzyły ogień artyleryjski na wybrzeże Energodaru w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni jądrowej Zaporoża, poinformowała wojskowo-cywilna administracja miasta.

  14:07 Władze Berdiańska potwierdziły śmierć zastępcy burmistrza ds. mieszkalnictwa i usług komunalnych oraz jego żony, która kierowała terytorialną komisją wyborczą

  14:07 Rosgvardeytsy zatrzymało ponad 130 współpracowników Sił Zbrojnych Ukrainy i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodach chersońskim i zaporoskim. Wspólnicy byli zaangażowani w działalność organizacji nacjonalistycznych.

  13:55 W Berdiańsku zginął zastępca burmistrza miasta ds. mieszkalnictwa i usług komunalnych. Okoliczności śmierci nie są podane.

  13:51 Elektrownia jądrowa Zaporoże ponownie atakowana – APU uderza na brzeg Dniepru w pobliżu stacji

  13:50″ Zełenski… niech go diabli, aż do piątego pokolenia, jego dzieci, wnuki i prawnuki, bo on, stwór, został wybrany, bo nie mieliśmy wyboru: Poroszenko czy on… [i w końcu co czy prowadził do kraju] Nie mają sumienia!”

  A więc o prezydencie Ukrainywypłatymieszkaniec regionu Charkowa. Musiała uciekać przed reżimem kijowskim do obwodu biełgorodskiego. Teraz jest tymczasowo w obozie namiotowym.

  13:33 W wyniku ukraińskiego strajku na administrację obwodu chersońskiego zniszczeniu uległy także okoliczne budynki mieszkalne, poinformowały władze obwodu

  13:02 W obwodzie charkowskim zostały trafione bazy ukraińskiej 66. brygady zmechanizowanej w pobliżu punktów Dvurechnaya i Kupyansk oraz nacjonalistycznej formacji Krakena w Charkowie.

  13:02 Rosyjskie Ministerstwo Obrony: uderzenie rakietowe w okolice Nikołajewa uderzyło w punkty rozmieszczenia ukraińskiej 28. zmotoryzowanej brygady piechoty, niedaleko Oczakowa w obwodzie mikołajowskim – kwatery głównej i bazy szkoleniowej odrębnego centrum operacji specjalnych „Południe”.

  13:02 Administracja obwodu chersońskiego poinformowała, że ​​nie było ofiar wśród członków rządu regionalnego – przejeżdżający cywile zostali ranni

  12:31 W wyniku uderzenia ranna została szefowa wydziału pracy, zginął jej kierowca – władze obwodu chersońskiego

  11:44 Poinformowano o zniszczeniu budynku Sądu Apelacyjnego w Chersoniu – wysadzono w powietrze dwa piętra. Informacje o ofiarach wciąż są określane.

  11:32 Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały budynek administracji obwodu chersońskiego, informuje zastępca szefa obwodowej administracji wojskowej. Pierwszyramkiz miejsca.

  11:20 Kilka eksplozji zagrzmiało w centrum Chersoniu. W wyniku ataku rakietowego na centrum Chersoniu są zabici i ranni -transmitujeWiadomości RIA. Co najmniej 5 rakiet spadło.

  10:28Służby specjalne„Odważny” nie pozwala siłom zbrojnym zdobyć przyczółka w kierunku Siewierska

  Oddział rozpoznawczy grupy „O” znalazł w pasie leśnym w kierunku Siewierskim twierdzę ukraińskich bojowników i zniszczył ją przy pomocy ppk.

  10:28 LPR poinformowało RIA Nowosti, że ich wywiad ujawnił przybycie zawodowych oficerów NATO w kontrolowanej przez Kijów części obwodu charkowskiego.

  09:45 Zbrojne formacje Ukrainy ponownieustatkował sięw budynku szkolnym.

  09:15 Jednostki ukraińskie znajdowały się w taktycznym okrążeniu w kierunku Chersoniu. Poinformował o tym zastępca szefa administracji regionalnej Kirill Stremousov, informuje RIA Novosti:

  „W rzece Ingulet podniósł się poziom wody, naruszając przeprawy wzniesione przez wojska ukraińskie z prawego na lewy brzeg w pobliżu granic obwodu chersońskiego. Teraz są właściwie pozostawieni bez zapasów i znaleźli się w taktycznym środowisku, zepchnięci do wody. Są tam w tarapatach.”

  08:00 Pomimo ukraińskiego farszu, Ołeksandrivka w obwodzie chersońskim pozostaje pod kontrolą sił alianckich. Wróg ponosi ciężkie straty.

  Siły Zbrojne Ukrainy nie przestają próbować przedrzeć się do wsi Aleksandrowka w obwodzie chersońskim. Każda próba przebicia się kończy się porażką dla nacierającego wroga – wróg ponosi straty w sile roboczej i sprzęcie. Jednak ukraińska propaganda nadal twierdzi, że ukraińskie siły zbrojne rzekomo przejęły kontrolę nad wsią. Żołnierze 127. pułku rezerwy mobilizacyjnej DPRrozwianeto fałszerstwo, deklarujące fałszywość takich oświadczeń – osada pozostaje pod kontrolą Sił Sojuszniczych.

  07:10 Praca bojowa załóg stacji radarowej Nebo-SVU i stanowiska dowodzenia obrony powietrznej Centralnego Okręgu Wojskowego w celu monitorowania przestrzeni powietrznej i wydawania oznaczeń celów załogom przeciwlotniczych systemów rakietowych w specjalnej strefie operacji wojskowych.

  Załoga radaru Nebo-SVU jest w stanie jednocześnie wykrywać, identyfikować i śledzić do 300 obiektów powietrznych różnej wielkości: od wielu wyrzutni rakiet po wrogie samoloty taktyczne działające w odległości ponad 400 kilometrów. Odkryte współrzędne celów powietrznych są przesyłane na stanowisko dowodzenia, gdzie podejmowana jest decyzja o porażce i wydawana jest załogom wyrzutni oznaczenie celu.

  „… Wykrywamy cel, przeprowadzamy rozpoznanie, identyfikację i przekazanie informacji do wyższego stanowiska dowodzenia. Trzy zwoje stacji i cel został zidentyfikowany … ”, – podzielił się szef stacji radarowej Ivan.

  Wideo:Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

  07:07 Wczoraj w nocy Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały miasto Waluiki w obwodzie biełgordzkim, powiedział gubernator regionu Gładkow.

  System obrony powietrznej działał, ale na ziemi jest zniszczenie. Podstacja została uszkodzona, zasilanie miasta zostało przerwane (w tej chwili zostało już przywrócone). Na ulicy doszło również do pożaru ośmiu prywatnych domów. Szkoła i trzy samochody.

  Według wstępnych informacji zginął jeden cywil. Na miejscu udzielono pomocy medycznej dwóm ofiarom.

  07:05 System rakietowy wielokrotnego startu Grad pracuje na pozycjach ukraińskich bojowników. MLRS ostrzeliwuje ufortyfikowane obszary Sił Zbrojnych Ukrainy pociskami 122 mm, strzelając za każdym razem co 2 sekundy.
  .https://news-front.info/2022/09/16/operacija-po-denacifikacii-ukrainy-operativnaja-svodka-16-sentjabrja-obnovljaetsja/

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Operacja Denazyfikacji Ukrainy: Raport operacyjny 16 września (aktualizacja)
  18:55 Rosyjskie Siły Zbrojne niedawno uderzyły, uznamy to za ostrzeżenie – Putin

  18:55 Putin o wypowiedziach Kijowa o kontrofensywie: zobaczmy, jak się skończy

  18:55 Putin: plan operacji specjalnej nie podlega korekcie, po drodze podejmowane są decyzje operacyjne, głównym celem jest wyzwolenie Donbasu, operacja ofensywna na tym się nie kończy, ale nam się nie spieszy
  .https://news-front.info/2022/09/16/operacija-po-denacifikacii-ukrainy-operativnaja-svodka-16-sentjabrja-obnovljaetsja/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.