Wojna już nie domowa na Ukrainie 17.09.2022r.- 2643 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 213).


„Niemy krzyk”– dzień 847.

Jeśli Waszyngton dostarczy reżimowi w Kijowie rakiety dalekiego zasięgu, Stany Zjednoczone przekroczą „czerwoną linię” i staną się bezpośrednią stroną konfliktu, powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. 

Według przedstawicielki rosyjskiego MSZ, przy takim rozwoju wydarzeń Moskwa zastrzega sobie prawo do obrony własnego terytorium „wszelkimi dostępnymi środkami”. Zwróciła uwagę, że ewentualna dostawa broni dalekiego zasięgu do Kijowa jest tożsame z instalacją rakiet przez Stany Zjednoczone w Europie, zakazaną przez traktat o siłach jądrowych średniego zasięgu. Przypomnę, że Stany Zjednoczone wystąpiły 2 sierpnia br. z Traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych krótkiego i średniego zasięgu (INF-[1]) z 1987 r., wskazując na wieloletnie łamanie go przez Rosję. Administracja Donalda Trumpa planowała rozwinąć technologię i wprowadzić do służby zakazane wcześniej wystrzeliwane z lądu pociski manewrujące i balistyczne o zasięgu 500–5500 km. Dążyła też do rozmieszczenia takich pocisków, wyposażonych wyłącznie w głowice konwencjonalne, w Azji, a być może także w Europie. Uzależniając to jednak od dynamiki politycznej w USA i ustaleń z sojusznikami. No i jak widać, pod rządami „demokratów” w Waszyngtonie, przyszedł już najwidoczniej- właściwy wg. nich- moment na wprowadzenie do gry kolejnego czynnika podwyższonego ryzyka w kwestii eskalacji działań wojennych.

Dlatego też, ewentualne dostawy rakiet dalekiego zasięgu przez Waszyngton dla reżimu w Kijowie oznaczałyby przekroczenie kolejnej już „czerwonej linii” i uczynienie ze Stanów Zjednoczonych bezpośredniej strony konfliktu. O tym poinformowała podczas briefingu oficjalna przedstawicielka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

„Stany Zjednoczone i ich sojusznicy, którzy dostarczają broń reżimowi kijowskiemu, faktycznie stają się współsprawcami zbrodni wojennych. Jeśli Waszyngton zdecyduje się dostarczać Kijowowi rakiety dalekiego zasięgu, przekroczy czerwoną linię i stanie się bezpośrednią stroną konfliktu. Zastrzegamy sobie prawo do obrony naszego terytorium wszelkimi dostępnymi nam środkami”– powiedziała Zacharowa.

Według niej możliwe dostawy broni rakietowej dla reżimu w Kijowie są porównywalne z sytuacją, w której państwa europejskie rozmieszczają amerykańskie rakiety naziemne zdolne do rażenia celów w Federacji Rosyjskiej, wcześniej zakazanych przez siły nuklearne średniego zasięgu.

„W takim scenariuszu będziemy zmuszeni odpowiednio zareagować, moim zdaniem to oczywiste. Taki nieodpowiedzialny krok byłby skrajnie destabilizujący, przyczyniłby się do dodatkowego wzrostu napięcia i wywołałby wyścig zbrojeń. Rozumiemy, że Waszyngton rozpoczął globalną destabilizację sytuacji na świecie. Widzimy to w różnych regionach świata– w Azji, Eurazji, Europie, Afryce”– wyjaśniła przedstawicielka rosyjskiego MSZ.

Mówiąc o dostarczaniu przez Zachód różnego rodzaju broni na Ukrainę, Zacharowa podkreśliła, że ​​działania te są częścią „ogromnego planu korupcyjnego mającego na celu pompowanie i pranie zachodnich pieniędzy przez reżim kijowski”.

Ponadto wskazała na bezpośrednie zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w konflikt ukraiński. Według niej Waszyngton jest zainteresowany „maksymalnym opóźnieniem” działań wojennych i pełnym kontrolowaniem jej działań. Opublikowany w tym tygodniu projekt Kijowa o gwarancjach bezpieczeństwa zmierza do tego samego celu. W szczególności dotyczy to konieczności inwestowania przez sojuszników w jej kompleks wojskowo-przemysłowy i transferu broni na Ukrainę.

„To nie są ‚gwarancje bezpieczeństwa’ dla Ukrainy, ale plan naszego unicestwienia. Wcześniej Zachód nie mówił o tym otwarcie. Mówili o wszystkim: o tym, że nie jesteśmy tacy, że potrzebujemy poprawy, że musimy zostać przemienieni, abyśmy stali się poprawni i dobrzy, że trzeba nas uczyć przez długi czas. Dziś mówią inaczej, otwarcie deklarując, że Rosjan należy po prostu zabić”– stwierdziła Zacharowa.

Wcześniej ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow w wywiadzie dla RIA Nowosti powiedział, że Kijów zwrócił się do Waszyngtonu o nowy pakiet pomocy wojskowej, który dotyczy kilkudziesięciu rodzajów broni, w tym szturmowych bezzałogowych statków powietrznych, pocisków przeciw okrętom podwodnym Harpoon. Strona rosyjska jest również zaniepokojona chęcią uzyskania przez reżim kijowski rakiet taktycznych ATACMS, przeznaczonych do rażenia celów na odległość do 300 km.

„Jeśli Kijów otrzyma taką broń, duże rosyjskie miasta, a także obiekty infrastruktury przemysłowej i transportowej wpadną w obszar możliwego zniszczenia. Siły Zbrojne Ukrainy nieustannie łamią normy prawa humanitarnego, nawet na tych terytoriach, które uważano za część Ukrainy. Osady Donbasu są ostrzeliwane, giną spokojni, niewinni ludzie. Zobaczcie, ile swastyk i symboli nazistowskich znajduje się na ukraińskim sprzęcie wojskowym. Jeśli tak się stanie w odniesieniu do DRL i ŁRL, to oczywiście, jeśli ci bojówkarze mają amerykańskie rakiety dalekiego zasięgu, bez wahania ich użyją wobec naszego kraju. Taki scenariusz oznaczałby bezpośrednie zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w konfrontację militarną z Rosją”– wyjaśnił dyplomata.

Co to oznacza, nie trzeba być mocno rozgarniętym aby przewidzieć skutki konfrontacji amerykańsko-rosyjskiej, tym bardziej, że obie strony chcąc uniknąć znacznych zniszczeń na swoim terytorium, wojnę rozpoczną przy wykorzystaniu innych teatrów działań zbrojnych. Z oczywistych względów, Polska staje się celem nr. 1.

Czy o to nam chodziło wybierając partie (PO i PiS, czyli tzw. POPiS-u) ślepo wspierające reżym w Kijowie, i nie dość tego- tolerujące to wszystko złe co się tam dzieje, a co gorsza angażując się bezpośrednio w pomoc prowadzonej przez Kijów operacji przeciwko ludności cywilnej Donbasu i innych prorosyjskich regionów Ukrainy. Jednocześnie głosząc skrajnie rusofobiczną retorykę wojenną. Niestety, ale My jako Polacy zostaliśmy wkręceni w niechciany przez Nas konflikt z Rosją, za który My odpowiemy i zapłacimy. Już płacimy, a „oni” się tym nie przejmują tylko nie patrząc na nic okradają Nas. Tak jak rządząca kilka w Kijowie.

Czy po to żeśmy „obalali komunę”, żeby teraz wróciła ona podstępnie tylnymi drzwiami?

Na zakończenie przypomnę, że ATACMS [2] to operacyjno-taktyczny pocisk balistyczny, który można wystrzelić z wielu systemów rakietowych, w tym HIMARS, który Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie od czerwca tego roku.

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Intermediate-Range_Nuclear_Forces_Treaty,

[2]. https://pl.wikipedia.org/wiki/MGM-140_ATACMS.

*

Popołudniowa (16.09.2022r. 13:10) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową.

Precyzyjne uderzenia rosyjskich sił powietrznych w pobliżu miasta Mikołajew uderzyły w punkty rozmieszczenia 28 zmotoryzowanej brygady piechoty Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ).

W rejonie osady Oczaków w obwodzie mikołajewskim zniszczono kwaterę główną i bazę szkoleniową oddzielnego centrum operacji specjalnych „Południe” USZ.

W obwodzie charkowskim zostały trafione punkty tymczasowego rozmieszczenia 66 brygady zmechanizowanej USZ na terenach osiedli Dworecznaja i Kupjańsk, a także nacjonalistycznej formacji „Kraken” w mieście Charków.

Pozycje 80 brygady powietrznodesantowej USZ zostały trafione precyzyjnym uderzeniem w pobliżu osady Siewiersk w Donieckiej Republice Ludowej.

W wyniku nalotów i ostrzałów straty wroga wyniosły ponad 400 zabitych i rannych ukraińskich żołnierzy, ponad 20 jednostek pojazdów opancerzonych i pojazdów. Zniszczono również ponad 3000 sztuk amunicji do artylerii rakietowej i armatniej różnych kalibrów.

W ciągu dnia uderzenia lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego, sił rakietowych i artylerii uderzyły w dziewięć stanowisk dowodzenia USZ rozmieszczonych na terenach miejscowości Sewiersk, Wierchniekameńskoje, Zwanowka i Pawłówka w Donieckiej Republice Ludowej, Uulajpole i Połtawka w rejonie Zaporoża, Murachówka, Olenowka i Ukrainka obwodzie mikołajewskim, a także 65 jednostek artylerii, siłę roboczą i sprzęt wojskowy USZ w 234 obwodach.

Osiem składów broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji zostało zniszczonych w pobliżu miasta Nikołajew, osiedli Petriwske, Pierwomajskoje i Kurachowo w Donieckiej Republice Ludowej, Omelnik i Wiesielanka w obwodzie zaporoskim.

W pobliżu miasta Soledar został zniszczony przeciwlotniczy system rakietowy Osa-AKM.

W ciągu dnia systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły pięć bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli Awdiejewka w Donieckiej Republice Ludowej, Tomarino i Stepowoje w obwodzie chersońskim.

Ponadto 53 pociski systemów rakiet wielokrotnego startu HIMARS i Alder zostały zniszczone w powietrzu na terenach osiedli Awdotino w Donieckiej Republice Ludowej, GołaJa Pristan, Nowaja Kachowka, Antonówka, Weseleje w obwodzie chersońskim i Mirne w obwodzie Zaporoże.

W sumie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 293 samoloty, 155 śmigłowców, 1965 bezzałogowych statków powietrznych, 375 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 4940 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 837 wozy bojowe wielokrotnego startu systemów rakietowych, 3392 dział artylerii polowej i moździerzowej oraz 5616 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

W ciągu ostatniego dnia siły DRL, przy wsparciu Rosji, zlikwidowały ponad dwa tuziny bojówkarzy z Kijowa i sześć jednostek wrogiej broni. 

„Wspólne działania personelu wojskowego Donieckiej Republiki Ludowej i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: czołg, dwie haubice D-30, moździerz 120 mm, dwa wozy bojowe piechoty”– poinformował dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

Wiceszef DML dodał, że rosyjska koalicja wyeliminowała także ponad 20 ukraińskich bojówkarzy.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 49 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył – artylerii 155 i 152 mm oraz moździerzy 120 mm.
Na odcinku Jasinowatej – MLRS „Grad”, artyleria 152 mm.
I na Gorłowskim – MLRS „Huragan„, artyleria 155, 152 i 122 mm, czołgi oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w ciągu minionej doby w wyniku ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 241 sztuk różnego rodzaju amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 11 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica kalininska, kirowska, kijowska, kujbyszewska i piotrowska, a także Zajcewo, Gołmowski, Gorłówka (obwody Nikitowski, Kalininski i Centralny), Krasny Partizan, Mineralnoje, Jasinowata, Makiejewka (rejony Czerwonogwardiejski i Kirowski), Staromichajłowka, Jasnoje oraz Dokuczajewsk.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informacje o zranieniu 4 cywilów w dzielnicy kujbyszewskiej i piotrowskiej w Doniecku oraz w Staromichajłowce.

Uszkodzonych zostało 7 budynków mieszkalnych w dzielnicy kujbyszewskiej i piotrowskiej w Doniecku oraz w Makiejewce i Dokuczajewsku, a także obiekty infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 17 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

74 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 17.09.2022r.- 2643 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 213).

 1. 17:37 Były przedstawiciel NATO w Rosji Harry Tabakh potwierdził informację, że obywatele amerykańscy uczestniczą w walkach po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy.

  17:26 Prawie cały obwód chersoński i część obwodu mikołajowskiego zostały już na zawsze wyzwolone od Majdanów, nazizmu i zboczeńców – zastępca szefa Obwodowej Administracji Państwowej w Chersoniu Kirill Stremousov.

  17:18 Powietrzna samobieżna instalacja artyleryjska ASU-85 zainstalowana w punkcie kontrolnym w rejonie Połtawy. Samobieżne stanowisko artyleryjskie ASU-85 służyło w jednostkach powietrznodesantowych Sił Zbrojnych Związku Radzieckiego od 1959 roku do momentu wejścia do służby 2S9 lub Nona-S na początku lat 80. XX wieku. jeden17:15

  17:05 Hiszpania wysłała na Ukrainę 5 samolotów transportowych z amunicją do systemów artyleryjskich dużego kalibru, donosi nazistowski Sztab Generalny.

  16:35 Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują ostrzał Krasnego Chutoru w obwodzie biełgordzkim. W tej chwili znany jest co najmniej jeden zabity i kilku rannych. Uszkodzone zostały trzy gospodarstwa domowe. Na miejsce zdarzenia wysłano służby ratunkowe. Pomoc medyczna jest udzielana rannym – Andrey Ikonnikov, Minister Zdrowia Obwodu Biełgorod

  15:23 W Charkowie zniszczono skład amunicji Sił Zbrojnych Ukrainy.

  15:07 Kurski telegramowe piszą, że około 14.30 Ukraina rozpoczęła ostrzał Krupców w obwodzie rylskim obwodu kurskiego.

  15:02 Ukraińscy dywersanci i zagraniczni najemnicy nieustannie próbują zaatakować obwód chersoński, ale wszelkie próby są odparte – zastępca szefa chersońskiej obwodowej administracji państwowej Kirill Stremousov.

  13:45 Zarejestrowano dwa ostrzały wioski wypoczynkowej Wołna i podstacji cieplnej znajdującej się w bliskim sąsiedztwie ZNPP – informuje rosyjskie Ministerstwo Obrony. W sumie z obszaru w rejonie Dniepropietrowska wystrzelono 15 pocisków. Ukraińskie jednostki artyleryjskie zostały stłumione ogniem powrotnym.

  13:10 Wróg podjął nieudaną próbę ataku w rejonie Chersoniu, Rosyjskie Siły Zbrojne zniszczyły ponad 120 ukraińskich żołnierzy – rosyjskie Ministerstwo Obrony.

  13:07 Raport Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej z przebiegu specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ukrainy 17 września:

  Reżim kijowski wznowił prowokacje, aby stworzyć zagrożenie spowodowaną przez człowieka katastrofą w elektrowni atomowej w Zaporożu. W ciągu dnia zarejestrowano dwa ostrzał artyleryjski wioski wypoczynkowej Volna i podstacji cieplnej znajdującej się w bliskim sąsiedztwie elektrowni jądrowej. W sumie wystrzelono 15 pocisków artyleryjskich z regionu Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim. Jednostki artyleryjskie Sił Zbrojnych Ukrainy zostały stłumione ogniem powrotnym. Sytuacja radiacyjna w EJ Zaporoże pozostaje w normie.

  11:30 Nieprzyjaciel, korzystając z jednostek lwowskiej 65 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy, próbował przebić się przez naszą obronę w rejonie Oriechowa, na południu strefy NVO. W wyniku działań wojennych zatrzymano tworzenie reżimu, jeden czołg został zabrany jako trofeum, schwytano 7 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy.

  11:25 Wieś Krasny Chutor w obwodzie białogrodzkim ponownie jest ostrzeliwana przez Siły Zbrojne Ukrainy. Są zniszczenia. Co najmniej jeden cywil został ranny.

  11:20 Federacja Rosyjska coraz częściej używa rakiet Kinzhal. Prawdopodobieństwo ich przebicia przez naszą obronę przeciwlotniczą wynosi 90%:

  „Ich przechwytywanie jest problematyczne. Ze względu na rzadkie zastosowanie algorytmy przeciwdziałania nie zostały opracowane” – powiedział ukraiński obserwator wojskowo-polityczny Ołeksandr Kowalenko.

  11:19Personelzniszczenie pojazdów opancerzonych, broni i personelu wojskowego Sił Zbrojnych Ukrainy w strefie specjalnej operacji wojskowej. W wyniku zrzucenia granatów z kwadrokoptera zniszczone zostało stanowisko moździerzowe, czołg, a także personel jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy.

  10:08 W Melitopolu nowy atak terrorystyczny – wysadzenie w powietrze wież energetycznych. O tym informuje Dyrekcja Spraw Wewnętrznych w regionie Melitopol. Wychodząc na miejsce funkcjonariusze organów ścigania stwierdzili, że dwie żelbetowe podpory znajdujące się w pobliżu autostrady w pobliżu wsi powiat Nowy Melitopol zostały uszkodzone. Trwa sprawdzanie.

  09:22 W oczekiwaniu na masowe strajki: armia rosyjska rozmieściła na Ukrainie około 800 jednostek lotniczych. Marszałek Sił Powietrznych Jurij Ignat zauważył, że w pobliżu Ukrainy znajduje się 430 rosyjskich samolotów i 340 śmigłowców.

  09:00 Po wybuchach w Zaporożu ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Niepokój jest również w kilku sąsiednich obszarach.

  08:33 Rosyjski BTR-82Awygrałw pojedynku amerykański M113. Następnie nasi żołnierze zajęli sprzęt wroga, który porzucili ukraińscy bojownicy, uciekając.

  08:30 APU rozpoczęło filtrowanie ludności Balakleya, ludzie zostają złapani na ulicach.

  08:27 O 8.00 wschodnia część Kupjanska jest nasza.
  .https://news-front.info/2022/09/17/operacija-po-denacifikacii-ukrainy-operativnaja-svodka-17-sentjabrja-obnovljaetsja/

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Bitwa o Chersoń: sytuacja na stronie Andreevsky
  Ukraińskie dowództwo śmigłowca transportowego wysłało w rejon Suchoj Stawka kolejną grupę personelu wojskowego Sił Zbrojnych Ukrainy .
  Pisze o tym telegramie kanał „Rybar”.

  Rosyjska artyleria i MLRS, a także samoloty bombowe, nadal prowadzą ciężki ogień na obszarze zajętym przez Siły Zbrojne Ukrainy w „jelicie”. Ukraińskie formacje codziennie ponoszą duże straty.

  Mimo oświadczeń dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy o sukcesach na południu liczba strat jest nieporównywalna z wynikami . Widać to w zmniejszeniu liczby siły roboczej wysłanej na rzeź w celu utrzymania linii obronnych na lewym brzegu Inguletów .

  Jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy budują twierdze na stacji Bereznegovatoe i nawiązują łączność z osadą. Siły inżynieryjne próbują przywrócić przeprawy pontonowe przez Ingulety na południe od osady, utracone w wyniku podniesienia się poziomu wody w rzece.
  .https://news-front.info/2022/09/17/bitva-za-herson-obstanovka-na-andreevskom-uchastke-2/

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Podsumowanie wojskowe LDNR. Sytuacja na linii kontaktu 17 września (aktualizacja)

  19:02 Zarejestrowano ostrzał od strony VFU w kierunku: n.p. Orłowka – n.p. Makiejewka (rejon Czerwonogwardyjski): wystrzelono 4 pociski kalibru 155 mm.

  18:09 JCCC donosi, że ukraińscy skazani nadal ostrzeliwują kujbyszewską dzielnicę Doniecka. O 17:50 wystrzelono do cywilów 3 kolejne pociski typu NATO kalibru 155 mm.

  16:40 Dziś tylko w Gorłowce trzech cywilów zginęło, a jedenaście osób zostało rannych w wyniku ostrzału przez Siły Zbrojne Ukrainy, powiedział burmistrz Iwan Prichodko.

  15:18 Spokojny człowiek, który został ranny na ulicy. Zmarł Merkury, 21 lat w Gorłowce – Prikhodko.

  15:16 Zarejestrowano ostrzał od strony VFU w kierunku: n.p. Orłowka – n.p. Yasinovataya: wystrzelono 3 pociski kalibru 152 mm.

  15:00 Według wstępnych informacji 4 cywilów zginęło podczas ostrzału WFU w centrum Doniecka, 3 zostało rannych o różnym stopniu ciężkości.

  13:22 Co najmniej 4 cywilów zginęło dzisiaj w centrum Doniecka podczas ostrzału Sił Zbrojnych Ukrainy.

  13:14 W wyniku ostrzału pietrowskiego obwodu donieckiego przez wojska ukraińskie zginął cywil – burmistrz miasta.

  13:00 W wyniku ostrzału centrum Doniecka są zabici i ranni. Okna w budynku administracyjnym dzielnicy Woroszyłowskiej w Doniecku są całkowicie wybite – w pobliżu płonie samochód Na razie nic nie wiadomo o ofiarach, ulice są puste – ludzie ukrywają się w schronach. Budynek administracji rejonu Woroszyłowa przejął cztery pociski artyleryjskie. Jeden z nich trafił na dach ostatniego piętra, gdzie mieści się redakcja kanału telewizyjnego Oplot. Ponadto są przyjazdy na Plac Lenina, do gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości RP, Poczty Głównej oraz w bliskim sąsiedztwie Teatru Dramatycznego.

  12:39 Ostrzał centrum Doniecka. Trafienie w okolice Placu Lenina, samochód się pali, bezpośrednie trafienie w budynek administracyjny dzielnicy Woroszyłowski, dotarcie do skrzyżowania bulwarów Grinkiewicza i Puszkina. A ostrzał wciąż trwa.

  12:17 Według JCCC o 11:38, 11:49 i 12:00. Do osady Netailovo w kierunku rejonu Woroszyłowskiego wystrzelono łącznie 8 pocisków kalibru 155 mm. Uszkodzone zostały budynki administracyjne.

  10:43 Trwał ostrzał rejonu Kijowa. Szczegóły są określane.

  10:28 Ruch linii trolejbusowej nr 17 na odcinku „ul. Tupolew – pl. Svoboda” w rejonie Kirowskim z powodu prac remontowych w podstacji zasilającej. Ruch odbywa się po skróconej trasie – MER D

  10:04 Instruktorzy NATO prowadzą ukraińskie wojsko podczas ataków na północy Donieckiej Republiki Ludowej – powiedział szef DRL Denis Pushilin. Według niego w ciągu ostatnich 24 godzin Ukraina sześć razy próbowała atakować w kierunku Ołeksandrywki i Krynoka.

  09:50 Żołnierze 185. batalionu likwidują punkty ostrzału Sił Zbrojnych Ukrainy na terenie jednostki obrony powietrznej Awdijewka. Obrzeża osady Spartak jest nadal pierwszą linią obrony Doniecka, a obrońcy republiki nie tylko godnie reagują na każdy strzał ukraińskich bojowników, ale także uderzają w zidentyfikowane pozycje i skupiska siły roboczej wroga. Tak więc po odkryciu kilku nieprzyjacielskich punktów ostrzału na terenie byłej jednostki wojskowej obrony powietrznej pod Awdijewką załoga granatnika nasadzanego SPG-9 185. batalionu NM DRL awansuje na linię frontu by je stłumić.

  09:44 Według sytuacji na froncie wzdłuż Dońca Siewierskiego. Yampol i Krasny Lyman są pod naszą kontrolą. Wróg atakuje w rejonie Krymki, Aleksandrówki, Jarowowej i Drobyszewa. Svetogorsk znajduje się w szarej strefie. Podobno uczeń został po opuszczeniu Sosnowoje. Wrogie DRG wędrują po Dibrovo, walcząc w rejonie Szczurowo.

  09:01 Zarejestrowano ostrzał ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy w kierunku: n.p. Pierwomajskoje – Donieck (obwód kijowski): wystrzelono 3 pociski kalibru 155 mm.

  08:00 Ostrzał ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy został zarejestrowany z następujących kierunków:

  n.p. Krasnogorovka – Donieck (rejon Kirowski): Wystrzelono 2 pociski kalibru 155 mm.

  n.p. Pierwomajskoje – Donieck (obwód kijowski): wystrzelono 3 pociski kalibru 155 mm.
  .https://news-front.info/2022/09/17/voennaja-svodka-ldnr-obstanovka-na-linii-soprikosnovenija-17-sentjabrja-obnovljaetsja/

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Jak powstaje nowa „Bucha” przez dowództwo kijowskie
  Po wycofaniu Sił Zbrojnych FR z obwodu charkowskiego, zgodnie z oczekiwaniami, ukraińskie media zaczęły snuć opowieści o torturach i masakrach okolicznych mieszkańców. Wszystko już się dzieje według znanego już od wiosny scenariusza.
  Pisze o tym kanał telegramu Rybar.

  Rzecznik Praw Człowieka Ukrainy opublikował wideo z piwnicy Izyum. Nagranie mówi, że odkryto salę tortur. Inny podobny pokój został rzekomo znaleziony w Balakliya.

  Ukraińscy propagandyści twierdzą, że rosyjscy żołnierze na jednym z komisariatów zakładali maski i torturowali cywilów gołymi drutami na jednym z komisariatów. Jako dowód dostarczają „narzędzi tortur”: młotek, miotła, motek taśmy papierniczej. Modlitwa „Ojcze nasz” po rosyjsku jest nabazgrana na ścianie dla świty.

  Propagandyści uzupełniają znaleziska „historiami lokalnych mieszkańców”. Odnoszą się do grupy nastolatków w wieku 15-17 lat, którzy twierdzą, że byli przetrzymywani w piwnicy przez kilka dni.

  Według najnowszych danych w Izyum znaleziono około 400 grobów. Ale prawie wszystkie leżące tam ciała należą do żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, których pochówku dokonał personel wojskowy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej z powodu odmowy ukraińskiego dowództwa przyjęcia szczątków własnych. .

  Wszystkie te historie pojawiły się 16 września , kiedy zorganizowano objazd prasowy dla dziennikarzy zachodnich wydawnictw po ruchliwych osiedlach. Ale już 15 września dziennikarze brytyjskiego wydania The Daily Telegraph, którzy odwiedzili Izyum, nie zauważyli żadnych śladów masakr czy tortur.
  .https://news-front.info/2022/09/17/kak-sozdaetsja-novaja-bucha-kievskim-komandovaniem/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Serbia -Vučić: kraje zachodnie popierają integralność terytorialną Ukrainy, ale Serbia nie
  Prezydent Serbii Aleksandar Vucic powiedział, że państwa zachodnie aktywnie wspierają integralność terytorialną Ukrainy, ale jednocześnie całkowicie zapomniały o integralności terytorialnej Serbii, którą kiedyś naruszyły. O tym informuje TASS.
  Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Belgradzie prezydent Serbii powtórzył podwójne standardy państw zachodnich, które są stosowane z konieczności.

  „Wskazałem Orbanowi na poziom hipokryzji i problemy, jakie napotykamy w związku z narracją o integralności terytorialnej. Jak łatwo jest bronić integralności terytorialnej Ukrainy, która jest zgodna z Kartą Narodów Zjednoczonych, ale jak łatwo zapomnieć, że istnieje Karta Narodów Zjednoczonych w przypadku Serbii, jak łatwo zapomnieć, że istnieje aktualna rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244, która potwierdza integralność terytorialną Serbii – powiedział serbski przywódca.

  Wcześniej Aleksandar Vučić oświadczył, że Serbia nie zrezygnuje ze swoich terytoriów, podkreślając, że kraj nie zrezygnuje z „ani jednego cala ziemi”. Wcześniej obiecał też, że nie pozwoli Kosowo stać się pełnoprawnym członkiem ONZ. Według niego jest gotów powiadomić na piśmie członków Rady Bezpieczeństwa ONZ reprezentowanych przez Federację Rosyjską, Chiny, Stany Zjednoczone, że Serbia kategorycznie sprzeciwia się takiemu scenariuszowi.
  .https://news-front.info/2022/09/16/vuchich-strany-zapada-podderzhivajut-territorialnuju-celostnost-ukrainy-a-serbii-net/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Władze DRL poinformowały o stratach podczas NWO
  Komisarz DPR ds. Praw Człowieka Daria Morozowa mówił o stratach sił republikańskich podczas specjalnej operacji wojskowej
  W okresie od 9 do 15 września zginęło 95 funkcjonariuszy organów ścigania i 34 cywilów. Liczba rannych wynosiła odpowiednio 438 i 63.

  Od początku roku w DRL zginęło 3082 funkcjonariuszy organów ścigania, a 13 068 zostało rannych. Zginęło również 921 cywilów, 3021 zostało rannych.
  .https://news-front.info/2022/09/17/vlasti-dnr-otchitalis-o-poterjah-pri-provedenii-svo/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Gospodarka Rosji a sankcje
  Podczas gdy sankcje zaszkodziły niektórym aspektom rosyjskiej gospodarki, wysokie ceny energii pomogły krajowi złagodzić szkody.
  W 2022 roku rosyjska gospodarka może skurczyć się tylko o 6 procent
  Przychody z eksportu energii rosną, ale cierpią inne sektory
  Jest zbyt wcześnie, by ocenić skuteczność zachodnich sankcji
  Coraz trudniej jest ocenić stan rosyjskiej gospodarki, ponieważ jest coraz mniej oficjalnych danych. Od kwietnia 2022 roku rosyjskie władze przestały podawać statystyki handlowe. Dane o eksporcie, imporcie, strukturze odpływu kapitału i bilansie płatniczym nie są już publikowane przez służbę celną i bank centralny. Wartości dotyczące handlu zagranicznego Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU) nie są już dostępne.
  Bank centralny przestał też publikować strukturę rezerw międzynarodowych Rosji. Od końca marca aktualizowane są jedynie ich łączne wartości, bez wyszczególniania aktywów.
  Rząd zezwolił też rosyjskim firmom na niepublikowanie danych do końca 2022 roku. Bank centralny najpierw zezwolił bankom na nieujawnianie głównych sprawozdań finansowych, a później pozwolił wszystkim organizacjom finansowym (w tym niepaństwowym funduszom emerytalnym i firmom ubezpieczeniowym) na zachowanie w tajemnicy danych dotyczących zarządzania i audytu. W marcu rosyjska agencja lotnicza przestała publikować statystyki dotyczące ruchu pasażerskiego.
  Główne skutki sankcji mają uderzyć dopiero jesienią i zimą tego roku.
  Oficjalnym wyjaśnieniem tego jest “uniknięcie błędnych szacunków, spekulacji i rozbieżności” oraz “ochrona przedsiębiorstw i konkretnych osób przed sankcjami.”
  Ale, oczywiście, prawdziwym celem jest ukrycie obiektywnych informacji o pogorszeniu sytuacji gospodarczej w Rosji.
  Co pokazują publicznie dostępne liczby?
  Rosyjska Agencja Statystyczna opublikowała dane za styczeń-czerwiec 2022 roku. Produkcja przemysłowa w czerwcu 2022 roku wyniosła 98,2 proc. w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku, natomiast obrót transportowy spadł o 5,8 proc. Wielkość handlu detalicznego spadła o prawie 10 procent. Inflacja wyniosła 15,9 procent. Realne dochody ludności spadły o 0,8 procent w pierwszej połowie 2022 roku w porównaniu z pierwszą połową 2021 roku.
  Takie dane nie są katastrofą, choć rosyjska gospodarka skurczyła się, lub – jak mówią niektórzy rosyjscy urzędnicy – weszła w fazę “ujemnego wzrostu”. Stało się tak już pod koniec kwietnia 2022 roku, co można wytłumaczyć jedynie wprowadzeniem w lutym i marcu całego pakietu zachodnich sankcji gospodarczych. Wcześniej rosyjska gospodarka rosła stabilnie po spowolnieniu gospodarczym spowodowanym pandemią Covid-19.
  Jest więc oczywiste, że sankcje nałożone przez Zachód spowodowały kryzys gospodarczy w Rosji. Sytuacja jest jednak bardzo zróżnicowana, w zależności od branży.
  Główny sektor eksportowy – górnictwo (ropa, gaz ziemny, węgiel itp.) – po niewielkim spadku w kwietniu, w maju-czerwcu zaczął ponownie rosnąć. Wynika to z wysokich cen ropy i gazu na rynkach światowych, a także z opóźnienia sankcji w tym sektorze. Unijne embargo na ropę (z kilkoma wyjątkami) wejdzie w życie dopiero pod koniec 2022 roku. Tymczasem wciąż dyskutowane są sankcje na rosyjski gaz, a Europa dopiero 10 sierpnia przestała kupować rosyjski węgiel.
  W przypadku branż produkcyjnych, które są uzależnione od importowanych komponentów i urządzeń, oficjalne dane pokazują poważny spadek
  Mimo to, na dzień 1 lipca 2022 roku gospodarka rosyjska nie była w stanie katastrofalnym. Potwierdza to również fakt, że w kraju jest bardzo mało dużych protestów społecznych.
  Dlaczego rosyjska gospodarka jest tak stabilna?
  Po pierwsze, należy zauważyć, że główny wpływ sankcji ma uderzyć dopiero jesienią i zimą tego roku. Jest to efekt długich negocjacji nad sankcjami wśród państw zachodnich i kolejnych okresów przygotowawczych przed ich nałożeniem.
  Po drugie, Rosja nadal otrzymuje bardzo duże środki z eksportu ropy i gazu. Przepływ ten nawet wzrósł w pierwszych miesiącach wojny. Rosja zarobiła 47 mld dolarów na sprzedaży surowców energetycznych do Europy w marcu i kwietniu – pierwszych dwóch miesiącach po rozpoczęciu “operacji specjalnej” na Ukrainie. Z powodu wyższych cen paliw eksport przyniósł krajowi dwa razy więcej dochodów niż w tym samym okresie ubiegłego roku, mimo spadku eksportu gazu do krajów zachodnich o prawie 28 procent od początku 2022 roku.
  Duża część społeczeństwa wierzy, że sytuacja zmierza w dobrym kierunku. Około 68 procent respondentów było optymistami – wynika z badań przeprowadzonych przez niezależne socjologiczne Centrum Lewady w lipcu 2022 roku. Pozycja prezydenta Władimira Putina była jeszcze wyższa: 83 procent respondentów stwierdziło, że aprobuje jego działania.
  Istnieją dwa czynniki, które mogą złagodzić tempo spadku gospodarczego w tym i następnym roku.
  Pierwszym jest wzrost handlu z krajami, które nie nałożyły sankcji na Rosję, jak Turcja. W czerwcu 2022 roku eksport towarów z Turcji do Rosji – 791,4 mln dolarów – wzrósł o 46 proc. rok do roku i o 52 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Czerwcowy wolumen jest najwyższy od początku 2010 roku.
  Turcja i Rosja uzgodniły, że doprowadzą obroty handlowe do 100 mld dolarów. Taki wskaźnik pojawia się w mapie drogowej współpracy gospodarczej między dwoma krajami, powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu z prezydentem Putinem 5 sierpnia 2022 roku. Według niego, strony zamierzają rozwijać współpracę w takich dziedzinach jak energia, handel, turystyka i rolnictwo. Po spotkaniu obie strony zgodziły się na rozpoczęcie częściowej płatności za rosyjski gaz w rublach.
  Inny przykład: od 27 maja do 15 czerwca 2022 roku ilość węgla, który Indie kupiły od Rosji, wzrosła prawie sześciokrotnie, a import ropy był 31 razy większy niż w zeszłym roku. Rosja oferuje indyjskim importerom rabaty sięgające 30 procent. Ponadto rosyjscy sprzedawcy przyjmują płatności w rupiach indyjskich i dirhamach ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
  Drugim sposobem łagodzenia ekonomicznych skutków zachodnich sankcji jest tzw. import równoległy, czyli sprowadzanie towarów do kraju bez zgody producenta lub właściciela praw autorskich. Mechanizm ten nazywany jest “równoległym”, ponieważ import odbywa się równocześnie z dostawami od autoryzowanych dealerów.
  Istotne jest, że taki import jest oficjalnie uznawany przez rząd rosyjski. Dla tego zjawiska została nawet przyjęta specjalna ustawa federalna. Teraz prawo chroni rosyjskie firmy przed importem towarów bez zgody właściciela praw autorskich.
  Ministerstwo Przemysłu i Handlu zatwierdziło listę towarów, które będą zaliczane do importu równoległego. Do tej pory zawiera ona około 100 kategorii i obejmuje takie marki jak BMW, Toyota, Audi, Renault, Nissan, Apple, Samsung, Sony, HP i Intel, a także sprzęt dla różnych gałęzi przemysłu, ubrania, buty i kosmetyki.
  15 sierpnia ogłoszono, że wielkość importu równoległego do Rosji od momentu wprowadzenia ustawy w maju osiągnęła prawie 6,5 mld dolarów. Do końca roku liczba ta ma wzrosnąć do 16 miliardów dolarów.
  Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji przewiduje, że w latach 2022 i 2023 gospodarka kraju skurczy się odpowiednio o 4,2 i 2,7 procent, a dopiero w 2024 roku wznowi wzrost (o 3,7 procent).
  Podobną prognozę opublikował w lipcu Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), przewidując spadek o 6 proc. zamiast 8,5 proc. jak zakładano w kwietniu. Jednocześnie pogorszyła się prognoza na rok 2023: jeśli w kwietniu MFW mówił o spadku o 2,3 procent, to teraz jest to 3,5 procent.
  Według wyników drugiego kwartału rosyjska gospodarka skurczyła się mniej niż wcześniej oczekiwano. Eksport ropy i produktów z sektora nieenergetycznego wypadł lepiej niż przewidywały prognozy. MFW zauważa, że popyt wewnętrzny pozostał stabilny ze względu na lokalizację wpływu sankcji na krajowy sektor finansowy oraz lepszy od oczekiwań stan rynku pracy.
  Prawdopodobnie nie dojdzie do katastrofy gospodarczej w tym lub następnym roku. Zamiast tego należy spodziewać się kontynuacji “ujemnego wzrostu”, który prawdopodobnie dotknie niemal wszystkie sektory gospodarki, w tym wydobycie surowców. Gospodarka prawdopodobnie stanie się bardziej dysfunkcyjna ze względu na dotkliwy brak inwestycji i brak nowych technologii.

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.