Wojna już nie domowa na Ukrainie 18.09.2022r.- 2644 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 214).


„Niemy krzyk”– dzień 848.

„Sukcesy ukraińskiej kontrofensywy wpłyną na decyzję w sprawie dostaw czołgów Leopard 2 dla Ukrainy”– oceniła szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock w rozmowie z „FAZ”.

W opublikowanym w czwartek (15.9.2022) wywiadzie szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock przyznała, że rozumie żądania Ukrainy dotyczące przekazania USZ niemieckich czołgów Leopard 2.

„Kraj w czasie wojny, który każdego dnia w najbrutalniejszy sposób doświadcza śmierci przyjaciół, rodziców, rodzeństwa, słusznie chciałby każdego militarnego wsparcia, jakie można dostać”– wyjaśniła Baerbock.

„Na nas, którzy mamy to szczęście dalej żyć w pokoju i bezpieczeństwie– także dlatego, że Ukraina broni naszego europejskiego porządku pokojowego– spoczywa podwójna odpowiedzialność: by nie tylko obiecać tę pomoc, ale także jej udzielić. A jednocześnie jest odpowiedzialność za to, by wojna nie rozszerzyła się na inne kraje”– dodała szefowa niemieckiej dyplomacji.

Dlatego– jak tłumaczyła– na początku wojny, „choć serce jej krwawiło”, Niemcy wypowiedziały się przeciwko ustanowieniu strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Znaczyłoby to, że „sami stalibyśmy się stroną wojny przeciwko Rosji”, dodała Baerbock.  „Zamiast tego dokonaliśmy radykalnego zwrotu w niemieckiej polityce i dostarczamy broń, także ciężką, aby Ukraina mogła się bronić. Ostatnie dni i tygodnie pokazały, jak ważne są te międzynarodowe dostawy. Najnowocześniejsze zachodnie systemy uzbrojenia robią ogromna różnicę”– oceniła niemiecka minister, wskazując na kontrofensywę wojsk ukraińskich na północnym wschodzie kraju.

Pytana, czy te „sukcesy” USZ wpłyną na decyzję o dostawie czołgów, Baerbock odparła: „Naturalnie!”. I obłudnie dodała, że jest oczywiste, iż dostawy niemieckiej broni „bardzo wyraźnie pomagają, ratować ludzie życie”. „A zatem polityka zagraniczna kierująca się prawami człowieka powinna stale stawiać pytanie, w jaki sposób możemy pomóc w wyzwoleniu jeszcze większej liczby wiosek i tym samym ratować ludzkie życie dzięki dalszym dostawom broni”– oceniła.

„Każdy dodatkowy tydzień pod rosyjską okupacją oznacza nowy tydzień kolejnych zbrodni wojennych. Najbliższe miesiące są więc kluczowe”– podkreśliła szefowa niemieckiej dyplomacji.

Jej zdaniem nie należy jednak koncentrować się jedynie na sprawie dostaw czołgów Leopard 2, o które prosi Ukraina. Ważne jest także to, jak zwiększyć dostawy broni, „która obecnie jest bardzo pomocna, czyli obrony przeciwlotniczej, artylerii, wyrzutni rakietowych”.

„Po drugie, na co komu broń ciężka, jeśli zabraknie amunicji lub sprzęt się zepsuje?”– zauważyła przytomnie, dodając, że na granicy polsko-ukraińskiej tworzony jest „węzeł serwisowy”, a podczas jej ostatniej wizyty w Kijowie powstał pomysł, by wraz z niemieckim przemysłem „uruchomić własne linie produkcyjne brakujących materiałów, zwłaszcza amunicji”.

Natomiast w sprawie dostawy nowoczesnych czołgów „możemy decydować tylko wspólnie, w koalicji i na arenie międzynarodowej”– powiedziała Baerbock. „Ale w tej decydującej fazie, w jakiej znajduje się obecnie Ukraina, nie sądzę, by z tą decyzja należało długo zwlekać”– oceniła na zakończenie.

Natomiast godnie z informacjami przekazanymi przez niemiecką minister obrony Christine Lambrecht Niemcy dostarczą USZ kolejne dwie wyrzutnie rakietowe Mars oraz 50 pojazdów opancerzonych ATF Dingo. Ponadto wesprą Ukrainę 200 pociskami dla wyrzutni rakietowych, poinformowała w czwartek (15.9.22) w Berlinie Lambrecht inaugurując konferencję poświęconą Bundeswehrze.

Wszechstronnie zabezpieczony pojazd transportowy Dingo jest kołowym pojazdem opancerzonym, uzbrojonym, mogącym być przewożonym drogą powietrzną. Służy on do patrolowania i realizowania misji.

Ukraiński rząd, ale także niemieccy politycy koalicji zwiększyli w ostatnim czasie nacisk na dostarczenie Ukrainie kolejnego sprzętu. Domagali się również wsparcia dla Ukrainy w postaci niemieckich czołgów. 

„Brutalny atak Rosji na Ukrainę stanowi cezurę. Poprzez nałożenie na Rosję sankcji jasno opowiadamy się po stronie Ukraińców w ich odważnej walce. Zapewniamy schronienie dla około miliona uchodźców”– powiedziała Lambrecht, dodając, że „wspieramy (Ukrainę-dopisek mój) finansowo, a także wspieramy (ją- dopisek mój) poprzez dostarczanie broni. Optymizmem napawają  sukcesy, jakie odniosła Ukraina w ostatnich dniach, także przy pomocy niemieckiej broni”.

Podczas konferencji poświęconej Bundeswehrze eksperci dyskutowali na temat strategii, którą obiorą niemieckie siły zbrojne wobec kryzysu na Ukrainie.

W piątek (16.9.22) w spotkaniu uczestniczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Konferencji odbywała się pod hasłem: „Bundeswehra w czasach przełomu– krytyczne spojrzenie w czasach wojny w Europie”. Ministerstwo Obrony Niemiec podkreślało, że konferencja ta jest kamieniem milowym w jednym z największych procesów zmian w Bundeswehrze od zakończenia zimnej wojny.

No tak, ale Niemcy okrutnie doświadczeni przez II WŚ. prowadzonej w imię ich wyższości rasowej, powinni pamiętać bardzo dobrze jak ta przygoda się dla nich skończyła. I mieć również w pamięci, że żadne Tygrysy i Pantery oraz Luftwaffe, a także doborowe armie SS, nie zdołały pokonać Rosjan i złamać ich ducha walki. Teraz będzie podobnie, tylko że skutki takiej chucpy mogą być jeszcze bardziej opłakane.

https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/annalena-baerbock-im-interview-zu-kampfpanzern-fuer-die-ukraine-18316223.html

*

Popołudniowa (17.09.2022r. 13:10) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową.

W rejonie osady Prawdino w regionie Chersonia nieprzyjaciel przy pomocy dwóch kompanii, wspieranych przez 9 czołgów i 16 opancerzonych wozów bojowych 28 brygady zmechanizowanej, podjął nieudaną próbę ofensywy. Podczas walk rosyjskie siły zbrojne w ciągu kilku godzin zlikwidowały ponad 120 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczyły 7 czołgów i 13 bojowych wozów piechoty.

Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne (SP-K), wojska rakietowe i artyleria dokonały zmasowanych ataków ogniowych na jednostki i rezerwy USZ.

W wyniku precyzyjnych nalotów straty 46 brygady lotniczej w obwodach Berezniegowatoje i Welikoje Artakowo w obwodzie mikołajowskim, 24 brygada zmechanizowana w obwodzie Bezimennoje w obwodzie chersońskim wyniosły ponad 140 ukraińskich żołnierzy zabitych i rannych oraz zniszczonych 5 czołgów i 14 sztuk sprzętu wojskowego.

W wyniku precyzyjnych nalotów rosyjskich sił powietrznych na punkty tymczasowego rozmieszczenia jednostki nacjonalistycznej formacji „Kraken”, 92 zmechanizowana i 81 brygada powietrzno-mobilnej w rejonach Dwurecznoje, Szewczenkowo ​​i Kupjańsk w regionie Charkowa zlikwidowano ponad 50 nacjonalistów i zniszczone ponad 10 jednostek specjalnego sprzętu wojskowego i pojazdów.

Skoncentrowane ataki ogniowe na pozycje bojowe 58 i 93 brygady piechoty zmotoryzowanej w rejonach Drużkowki i Artemowska, 53 brygady zmechanizowanej w rejonie Zajcewa w Donieckiej Republice Ludowej zlikwidowały ponad 230 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczyły 10 czołgów i 23 opancerzonych pojazdy bojowe.

W ciągu jednego dnia zadań bojowych lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego, sił rakietowych i artylerii uderzyły w pięć stanowisk dowodzenia USZ na terenach osiedli Piskunowka, Siewierska, Nowoukrainki i Artomowska w Donieckiej Republice Ludowej, Kamyszewach regionie Zaporoża, a także 53 jednostki artylerii, siłę roboczą i sprzęt wojskowy USZ w 117 obwodach.

Cztery składy broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji zostały zniszczone w rejonie złoczowskim w obwodzie charkowskim, Kirowie w Donieckiej Republice Ludowej, Omelniku i Wiesielance w obwodzie zaporoskim.

Systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły osiem bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli Pokrowskoje, Berestowoje, Codema w Donieckiej Republice Ludowej, Werbowoje, Połogi w obwodzie zaporoskim, Nowowoskreseńskoje, Czkałowo w obwodzie Chersonia oraz Komsomolskoje w obwodzie mikołajewskim.

Ponadto w powietrzu w rejonie Nowaja Kachowka i Chersonia zniszczono w powietrzu 25 pocisków systemów rakietowych wielokrotnego startu HIMARS i Olcha.

W sumie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 293 samoloty, 155 śmigłowców, 1973 bezzałogowe statki powietrzne, 375 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 4998 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 837 wozy bojowe wielokrotnego startu systemów rakietowych, 3393 dział artylerii polowej i moździerzowej oraz 5640 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych.

***

Reżim kijowski wznowił prowokacje, aby stworzyć zagrożenie spowodowaną przez człowieka katastrofą w elektrowni atomowej w Zaporożu.

W ciągu dnia zarejestrowano dwa ostrzał artyleryjski wioski wypoczynkowej Wolna i podstacji cieplnej znajdującej się w bliskim sąsiedztwie elektrowni jądrowej.

W sumie wystrzelono 15 pocisków artyleryjskich z regionu Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim. Jednostki artyleryjskie USZ zostały stłumione ogniem powrotnym.

Sytuacja radiacyjna w EJ Zaporoże pozostaje w normie.

Ukraińscy naziści ostrzelali wczoraj z ciężkiej artylerii dalekonośnej centrum Doniecka, bulwar Puszkina, plac Lenina i przyległy odcinek ulicy Artema. 

Według informacji przedstawicielstw DRL w WCKiK ostrzał przeprowadzono z dział 155 mm.

Według najnowszych danych zginęło czterech cywilów, trzech zostało rannych o różnym stopniu ciężkości. Dwie ofiary spaliły się w samochodzie GAZela na środku jezdni na ulicy Artema, kobieta zginęła w pobliżu budynku Donieckiego Teatru Muzycznego i Dramatycznego.

W wyniku ostrzału zniszczony został także dach budynku administracyjnego w dzielnicy woroszyłowskiej w Doniecku. Uszkodzone zostały przeszklenia wielu innych budynków, w tym donieckiego teatru dramatyczno- muzycznego i cokół pomnika Puszkina na bulwarze jego imienia.

 Siły alianckie toczą intensywne walki z formacjami ukraińskimi w okolicach Krasnego Limana na północy DRL. 

Szef republiki Denis Puszilin poinformował wczoraj wieczorem o rozwoju sytuacji militarnej na froncie w Donbasie.

„Kierunki Donieck, Gorłowka, Uglodarsk- bez zmian. Pewne postępy osiągnięto w rejonie Artemowska. Najtrudniejszym odcinkiem pozostaje kierunek krasnolimański. Krasny Liman, Jampol – biorąc pod uwagę zbliżanie się posiłków, wróg zminimalizował pracę grup dywersyjnych i przystąpił do ostrzeliwania tych osad artylerią”– powiedział Puszilin w  wiadomości wideo opublikowanej na swoim kanale Telegram.

Puszilin zaprzeczył oświadczeniom wroga o ustanowieniu przez ukraińskie formacje pełnej kontroli nad wsiami Dibrowa i Szczurowo w okolicach Krasnego Limana: według szefa DRL walki o te osady trwają. Prowadzone są też walki o wieś Jarowaja, trudna sytuacja rozwija się we wsiach Krymki i Aleksandrowka.

„Jeśli chodzi o osadę Studenok (wieś w obwodzie charkowskim w pobliżu granicy DRL), wróg próbował ustanowić przeprawę wodną (przez rzekę Sewierski Doniec). W rezultacie siły alianckie zniszczyły 18 sztuk sprzętu wroga, a także około 70 personelu”– powiedział Puszilin.

Komentując ostrzały centralnej części Doniecka i nikitowskiego rejonu Gorłówki, które spowodowały liczne straty wśród ludności cywilnej, szef DRL podkreślił, że reżim kijowski nadal działa metodami terrorystycznymi i dlatego musi zostać zniszczony. Nie ma innej alternatywy.

Siły DRL, przy wsparciu Rosji, w ciągu jednego dnia wyeliminowały ponad dwudziestu bojówkarzy z Kijowa.

„Wspólne działania personelu wojskowego Donieckiej Republiki Ludowej i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: transporter opancerzony, trzy moździerze, dwa pojazdy terenowe- i wyeliminowały ponad 20 osób personelu”- poinformował dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 45 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył artylerii 155 i 152 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 155 i 152 mm oraz moździerze 120 mm.
I na Gorłowskim – artyleria 155 i 152 mm, czołgi oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 211 sztuk różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 8 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica woroszyłowska, kalininska, kirowska, kijowska, kujbyszewska i piotrowska, a także Zajcewo, Gorłówka, Nowobachmutówka, Jasinowataja, Makiejewka (rejon czerwonogwardyjski) oraz Jelenowka i Dokuczajewsk.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o śmierci 9 cywilów w dzielnicy woroszyłowskiej, piotrowskiej i kujbyszewskiej w Doniecku oraz w nikitowskim rejonie Gorłówki.

17 cywilów (w tym dziewczynka urodzona w 2014 roku ) odniosło obrażenia o różnym nasileniu w dzielnicy woroszyłowskiej w Doniecku, w nikitowskim rejonie Gorłówki oraz w wyzwolonych niedawno Nikolsku i Staromlinowce.

W dzielnicy woroszyłowskiej, piotrowskiej i kujbyszewskiej w Doniecku, Makiejewce i Gorłówce uszkodzonych zostało 44 obiektów mieszkalnych , a także 8 obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 18 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

97 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 18.09.2022r.- 2644 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 214).

 1. https://t.me/ukraina_ru/100810
  W trakcie prób ataku w rejonie Orechowa na południu załoga czołgu jednostki 65. brygady lwowskiej reżimu kijowskiego wraz z czołgiem została przez nas schwytana. Czołg był pełen amunicji. Wszystkie pociski są nazwane. Cóż, po pierwsze dzięki za przekazane dane, a po drugie, czy to nowy biznes?
  @epoddubny
  foto

  Polubione przez 3 ludzi

 2. https://t.me/ukraina_ru/100823
  Ukraińskie formacje zbrojne ponownie ostrzelały dziś kolonię poprawczą w Jelenowce, w wyniku czego zginął jeden ukraiński więzień, a pięciu zostało rannych.
  Z premedytacją niszczą jako niewygodnych świadków tych, za których modlić się jeszcze kilka miesięcy temu był wzywany prawie cały świat.
  To nie jest tylko plucie w twarz „partnerom”, ale nóż w plecy przede wszystkim narodowi Ukrainy. Opowiada się im bajki o potrzebie ochrony kraju przed Rosjanami, ale w rzeczywistości – przed przestępcami i terrorystami w ukraińskich wysokich urzędach
  @Vladimiirbidyovka
  foto

  Polubione przez 3 ludzi

 3. https://t.me/ukraina_ru/100822
  Ukraiński kanał TG Legitimny pisze:
  Pelosi przybyła i polecił rozbujać Armenię.
  Tu, w Erewaniu, od razu pojawiają się protesty żądające wycofania się z OUBZ. Nie było wielu ludzi, około dwóch tysięcy. W kręgach eksperckich żartują, że wszyscy pracownicy rządu Paszyniana i organizacji pozarządowych.
  Ponadto wszyscy eksperci nazywają to najlepszym prezentem dla Baku.
  Dodają jednak, że oczywiście Erewan nie opuści teraz OUBZ, ale teraz wszczęta została sprawa dyskredytacji i pośredniej krytyki Federacji Rosyjskiej.
  video

  Polubione przez 3 ludzi

 4. https://t.me/zhizn_fm/3266
  – Gdzie się podział ten k…ndon?
  – Kto nas ostrzeliwał przez pięć miesięcy?
  Nagranie z dzisiejszego spotkania mieszkańców Izyum z przedstawicielami biura Zełenskiego daje jasne wyjaśnienie, dlaczego główny „sługa ludu”, który przybył do miasta w środę, nie chciał spotkać się z elektoratem.
  video

  Polubione przez 4 ludzi

 5. https://t.me/milinfolive/90717
  W obwodzie kupjanskim armia rosyjska zlikwidowała zastępcę dywizji 92. oddzielnej brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy, majora Nikołaja Kowala.
  To nie pierwszy przedstawiciel zlikwidowanych wyższych oficerów armii ukraińskiej w obwodzie kupiańskim. Niewykluczone, że wysokie straty Sił Zbrojnych Ukrainy w tym rejonie są związane z działalnością irańskich dronów, które wyrządzają znaczne szkody ukraińskiej armii.
  screen

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Analityk Satanowski twierdzi, że maksymalnie w ciągu trzech lat Polska wejdzie w rolę Ukrainy po jej uprzednim pokonaniu przez Rosję. Hm, też tak niedawno pomyślałem, ale się tej myśli wystraszyłem. Jak tak patrzę na tą szaloną propagandę i wojskowe zakupy to…… Okazuje się, że inni myślą podobnie.

  Polubione przez 5 ludzi

  • Tego właśnie jako naród powinniśmy się obawiać. Przez lata wpajano nam że FR jest naszym wrogiem i dąży do ataku na Polskę. Tymczasem to nasi rządzący dokonywali ataków na Rosję. Jaki kraj stałby bezczynnie gdy wspierałoby się przewroty wojskowe u sojuszników? (Ukraina i Białoruś).
   Wrogość między Warszawą, a Moskwą nie zaniknie w najbliższym czasie, ale jest szansa na powolne odbudowanie relacji. Wojna na Ukrainie jest równie wielkim obciążeniem dla FR jak i dla nas. Więc po demilitaryzacji Ukrainy nastąpi pauza operacyjna. Potrwa przynajmniej kilka dobrych lat w których to… możliwe jest wypracowanie jakiegoś porozumienia.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. Koło Fortuny, kołem się toczy… Łatwo jest mordować bezbronnych cywili? Znacznie gorzej przychodzi kiedy cywil trzyma w ręku Kałacha? Chyba szczęście się odwróciło, i teraz trzeba ponieść koszty tej zabawy? Wojna to kosztowna impreza, tak jak w kasynie; można wszystko przegrać. I w kalesonach powrócić do domu na wyspę…Wyspiarze zawsze byli dziwni, bo walczyli z prymitywnymi ludami. Teraz jest troszkę inaczej, To już nie są dżentelmeni w klapkach…
  pozdrawiam.
  Ps. Zwycięży prawda…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.