Wojna już nie domowa na Ukrainie 19.09.2022r.- 2645 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 215).


„Niemy krzyk”– dzień 849.

Na Kremlu, po słowach Joe Bidena, który groził konsekwencjami w przypadku użycia przez Rosję broni jądrowej lub chemicznej na Ukrainie, powiedzieli, że przypadek użycia takiej broni jest precyzyjnie wyjaśniony w doktrynie wojskowej Federacji Rosyjskiej. 

Dokument stwierdza, że ​​Rosja zastrzega sobie prawo użycia broni jądrowej w odpowiedzi na użycie przeciwko Federacji Rosyjskiej broni masowego rażenia, w tym broni jądrowej, a także w przypadku zagrożenia dalszego istnienia państwa. 

Kreml skomentował skandaliczną wypowiedź amerykańskiego prezydenta, który groził Rosji konsekwencjami użycia broni jądrowej.

„Przeczytajcie doktrynę, wszystko tam jest napisane”– powiedział sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow.

Jak wynika z doktryny wojskowej Federacji Rosyjskiej, decyzję o użyciu broni jądrowej podejmuje prezydent. Jej użycie wynika z reakcji na użycie nuklearnej i innego rodzaju broni masowego rażenia przeciwko Federacji Rosyjskiej lub sojusznikom, a także w przypadku agresji na Rosję, gdy zagrożone jest samo dalsze istnienie państwa.

Wcześniej prezydent USA w wywiadzie dla CBS zagroził Moskwie konsekwencjami w przypadku użycia przez Rosję broni jądrowej lub chemicznej na Ukrainie. Według niego to „zmieniłoby oblicze wojny jakie znamy od II wojny światowej”.

„Będą konsekwencje. Staną się bardziej wyrzutkami na świecie niż kiedykolwiek. I w zależności od skali tego, co robią, ustalimy, jaka będzie odpowiedź”– powiedział Biden, odnosząc się do możliwej reakcji Waszyngtonu.

Temat użycia broni nuklearnej lub chemicznej w konkretnym konflikcie z pewnością podnoszą przedstawiciele zjednoczonego Zachodu na czele ze Stanami Zjednoczonymi. Opinię tę wyraził Siergiej Cekow, członek Komitetu Spraw Międzynarodowych Rady Federacji.

„Tylko Amerykanie mówią o użyciu broni jądrowej. Szczególnie, że Amerykanie dopuszczają przeprowadzić atak nuklearny jako pierwsi. Nigdy tego nie robiliśmy. Mówiliśmy tylko o tym, że możemy zareagować bronią jądrową, gdy na nasze terytorium nastąpi atak nuklearny. Dlatego jeśli musi kogoś tam przestraszyć, samego siebie i swoich podwładnych”– powiedział rosyjski senator.

Natomiast Aleksiej Czepa, pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Międzynarodowych Dumy Państwowej, w rozmowie z RT zwrócił też uwagę na to, że Rosja nigdy nikomu nie groziła bronią jądrową.

„Ale zawsze mówiliśmy, że w przypadku ataku nasze siły zbrojne są gotowe do odwetowego uderzenia nuklearnego. Po drugie, o broni chemicznej: zniszczyliśmy naszą broń chemiczną, ale Amerykanie tego nie zrobili. Co się tyczy broni taktycznej, dziś Ameryka w pewnym stopniu dyskutuje z Ukrainą o możliwości dostarczania tej broni taktycznej. Dlatego wygłaszanie takich oświadczeń przez Amerykę jest cyniczne. Traktujemy to jako prowokację i groźbę”– powiedział parlamentarzysta.

W sierpniu rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu podkreślił, że Rosja nie użyła i nie zamierza użyć broni chemicznej lub nuklearnej w ramach specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie. 

„Jej użycie ogranicza się do sytuacji nadzwyczajnych, które są określone w rosyjskich wytycznych, które są udostępnione dla opinii publicznej”– powiedział Szojgu.

Jednocześnie Liz Truss, która została nową premierem Wielkiej Brytanii, zadeklarowała gotowość użycia broni jądrowej w razie potrzeby: „Myślę, że to ważny obowiązek premiera. Jestem gotowa to zrobić.”

„Wojska ukraińskie kontynuują próby całkowitego odizolowania zaporoskiej elektrowni jądrowej od wyzwolonego terytorium regionu”– powiedział przewodniczący ruchu „My razem z Rosją”, przewodniczący oddziału Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego Obwodu Zaporoskiego Władimir Rogow.

„Bojówkarze Zełenskiego celowo uderzają w elektrownię cieplną i infrastrukturę energetyczną, aby ją zniszczyć i odizolować elektrownię atomową od wyzwolonej części regionu Zaporoża”– powiedział Rogow.

Jednocześnie reżim kijowski wznowił dostawy energii elektrycznej do ZEJ i odbudował linie energetyczne prowadzące na terytorium Ukrainy kontrolowane przez Kijów: „Starają się zrobić wszystko, co możliwe, aby elektrownia atomowa zamknęła się tylko w ich systemie energetycznym”- stwierdził Rogow.

W obliczu narastających przypadków ataków na urzędników państwowych na wyzwolonych terytoriach Rogow zaproponował wzmocnienie ich bezpieczeństwa i zapewnienie im broni do samoobrony. 

„Jeśli przedstawicielom administracji terenowej można powierzyć los setek tysięcy ludzi na wyzwolonych terytoriach, to z pewnością można im powierzyć broń osobistą”– powiedział Rogow.

Wcześniej Władimir Putin ostrzegł Kijów przed reakcją Rosji w przypadku ciągłych prób przeprowadzania ataków terrorystycznych w Federacji Rosyjskiej i na wyzwolonych terytoriach Donbasu, w tym w obiektach nuklearnych.

„Widzimy to wszystko, oczywiście kontrolujemy i zrobimy wszystko, aby zapobiec negatywnemu rozwojowi wydarzeń. Odpowiedź będzie, jeśli w końcu nie zrozumieją, że takie metody są nie do przyjęcia. W rzeczywistości nie różnią się one od metod terroryzmu”– powiedział rosyjski przywódca na konferencji prasowej po szczycie SzOW 16 września.

*

Popołudniowa (18.09.2022r. 13:25) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową.

W kierunku Nikołajew-Krzywy Róg nieprzyjaciel, przy pomocy trzech kompanijnych grup taktycznych 60 brygady piechoty i 57 zmotoryzowanej brygady piechoty, wspartych sześcioma czołgami, podjął nieudane próby ofensywne w rejonach MIROLJUBOWKI, MAŁEJ SEJDEMINUCHY i BIEŁOGÓRKI w obwodzie Chersonia.

Wszystkie ataki zostały skutecznie odparte przez jednostki rosyjskich sił zbrojnych.

Precyzyjna broń Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych (SP-K) w rejonie miasta MIKOŁAJEW uderzyła w personel i sprzęt wojskowy jednostek 28 zmechanizowanej i 79 brygady szturmowej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ).

W relacjonowanym dniu działań wojennych w tym kierunku straty wojsk ukraińskich wyniosły ponad 180 żołnierzy, 2 czołgi, 7 bojowych wozów opancerzonych, 3 działa i 10 pojazdów.

Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne, wojska rakietowe i artyleria przeprowadziły zmasowane ostrzały jednostek i rezerw USZ. Jednostki 65 brygady zmechanizowanej USZ zostały pokonane przez skoncentrowane ataki ogniowe w pobliżu osady KIROWO w obwodzie zaporoskim.

Straty wroga wyniosły do ​​stu ukraińskich żołnierzy, a także kilkanaście jednostek sprzętu wojskowego.

W wyniku ataków na pozycje 54, 93 brygady zmechanizowanej i 10 górskiej brygady szturmowej USZ na terenach miejscowości WIERCHNIEKAMENSKIEJ, SPORNOJE, BERESTOWOJE, ARTEMOWSKA i ZAJCEWA w Donieckiej Republice Ludowej, straty wroga wyniosły ponad 110 żołnierzy i 20 jednostek sprzętu wojskowego.

Precyzyjnymi uderzeniami rosyjskich sił powietrznych na miejsca koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego jednostek 14 brygady zmechanizowanej na terenach osiedli KOCZETOK, ROGAN, DOROSZENKOWO, WIELKA BABKA i CZUGJEW w obwodzie charkowskim. Zaatakowano 63 brygadę zmechanizowaną w rejonie WEREMIEWKI, a także 3 samodzielny batalion obrony terytorialnej w rejonie MIROLJUBOWKI w rejonie Chersonia, w wyniku czego zginęło ponad 150 ukraińskich żołnierzy i zniszczono 17 jednostek opancerzonego i specjalnego sprzętu wojskowego.

W czasie walk na terenie osady ZAJCEWO w Donieckiej Republice Ludowej 24 batalion narodowej formacji nacjonalistycznej Aidar z 53 brygady zmechanizowanej stracił ponad połowę swojego personelu. Dowództwo USZ wycofało resztki jednostki do CZASOW JARA w Donieckiej Republice Ludowej.

Ponadto skład amunicji 14 brygady zmechanizowanej USZ w rejonie ZAPOROŻA, który zawierał ponad siedem i pół tysiąca pocisków do zachodnich systemów artyleryjskich, oraz skład amunicji 128 brygady górskiej w rejonie DOLINKA w regionie CHARKOWA.

Precyzyjne uderzenia rosyjskich sił powietrznych w pobliżu KRAMATORSKA zniszczyły wyprodukowaną w USA haubicę 155 mm M777, radar naprowadzania systemu rakiet przeciwlotniczych S-300 w pobliżu osady DWURIECZE, a także stację radarową obrony przeciwlotniczej w pobliżu WASIUKOWKI w Donieckiej Republice Ludowej.

W ciągu dnia rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły osiem bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli MALIJEWKA i JAGODNOJE w obwodzie charkowskim, LIEBIEDIEWKA w Ługańskiej Republice Ludowej, TOKMAK, CZERWONOARMEJSKOE w obwodzie zaporoskim, WŁADIMIROWKA, ANTONÓWKA w Donieckiej Republice Ludowej.

Ponadto osiem pocisków systemu rakietowego wielokrotnego startu HIMARS zostało zniszczonych w powietrzu w rejonie NOWA KACHOWKA, obwód chersoński i nad CHERSONIEM.

W sumie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 293 samoloty, 155 śmigłowców, 1981 bezzałogowych statków powietrznych, 375 zestawów rakiet przeciwlotniczych, 5022 czołgi i inne bojowe wozy opancerzone, 837 wozy bojowe wielokrotnego startu systemy rakietowe, 3397 dział i moździerzy polowych oraz 5680 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.  

Eksperci wojskowi DRL w WCKiK potwierdzili ostrzał centrum Doniecka przy użyciu artylerii 155 mm, a także określili kierunek ostrzału. 

Ustalono, że USZ strzelały z kierunku swoich pozycji znajdujących się na terenie osady Galicinowka, która znajduje się w obszarze odpowiedzialności 56 brygady strzelców zmotoryzowanych pod dowództwem płk Sirczenki Siergieja Anatolijewicza, zaś szefem artylerii jest tam płk Puczkow Artem Juriewicz.

Ustalono, że celowe ostrzeliwanie stolicy republiki przez USZ zostało przeprowadzone z broni dostarczonej przez państwa NATO. Kraje Zachodu nadal pomagają zabijać obywateli i niszczyć infrastrukturę społeczną DRL.

W wyniku ostrzału zginęła kobieta urodzona w 1950 roku, natomiast ciężko ranny mężczyzna urodzony w 1977 roku niestety zmarł w szpitalu.

Zarejestrowano zniszczenia w budynkach pod 10 adresami:

 • ul. Szczorsa nr. 47 – oddzielna jednostka strukturalna „Stacja Ratunkowa Donieck” Republikańskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Medycyny Katastrof DRL,
 • ul. Szczorsa nr. 60 – Ministerstwo Obrony Cywilnej, Sytuacje Nadzwyczajne i Usuwanie Skutków Klęsk Żywiołowych,
 • ul. Szczorsa nr. 46 – budynek akademicki wydziału biologicznego „Donieckiego Uniwersytetu Narodowego”,
 • ul. Szczorsa nr. 46 „a” – przedszkole nr. 210,
 • ul. Uniwersytecka nr. 53 „a” – bezpośrednie trafienie w budynku mieszkalnym,
 • ul. Uniwersytecka nr. 53 – budynek mieszkalny,
 • ul. Szczorsa nr. 43 i 45 – budynki mieszkalne,
 • ul. Szczorsa nr. 56 „b” i 58 – prywatne budynki mieszkalne.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 53 ofakty strzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: MLRS „Huragan” oraz artylerii 155 i 152 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 155 i 152 mm.
I na Gorłowskim – MLRS „Grad”, artyleria 155, 152 i 122 mm, czołgi oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 251 sztuk różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 12 miejscowości republiki :

jej stolica Donieck, a tam dzielnica kirowska, kijowska, kujbyszewska i piotrowska, a także Zajcewo, Gorłowka, Nowobachmutówka, Żeleznaja Bałka, Szyrokaja Bałka, Jasinowata, Mineralnoje, Jakowlewka, Makiejewka ( kirowski i centralny rejon) oraz Jelenowka i Dokuczajewsk.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informacje o śmierci 5 cywilów w dzielnicy nikitowskiej w Gorłowce. 

Rany o różnym stopniu nasilenia otrzymało 16 cywilów (w tym troje dzieci) w dzielnicy piotrowskiej, kirowskiej i kujbyszewskiej w Doniecku oraz w Gorłówce, Makiejewce i Mineralnoje, a także w niedawno wyzwolonej miejscowości Wołnowacha.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 19 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

99 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 19.09.2022r.- 2645 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 215).

 1. Opublikowane w niedzielę zdjęcia satelitarne pozyskane przez fińskiego nadawcę publicznego Yle wskazują, że Rosjanie postanowili osłabić ochronę przeciwlotniczą Sankt Petersburga, drugiego najważniejszego miasta po Moskwie, by przerzucić rakiety. Pociski trafiły najprawdopodobniej na front walk na Ukrainie.

  Fiński nadawca Yle zwraca uwagę, że Rosja korzysta z pocisków przeciwlotniczych do atakowania celów naziemnych. Ma to związek z wyczerpywaniem się zapasów amunicji precyzyjnej. Pociski przeciwlotnicze nie gwarantują wystarczającej precyzji, dlatego stanowią zagrożenie dla obiektów cywilnych. https://kresy.pl/wydarzenia/media-rosja-przerzuca-wszystkie-sily-na-ukraine-ujawniono-zdjecia-satelitarne-foto/

  Polubione przez 3 ludzi

  • ” Pociski przeciwlotnicze nie gwarantują wystarczającej precyzji, dlatego stanowią zagrożenie dla obiektów cywilnych.”—– jakoś w stosunku do banderowskich ostrzałów obiektów cywilnych skurwiele od demokracji zachodnich nie maja obiekcji. Krzysiu Mróż, tu koniecznie jest potrzebna twoja wstawka o tym jak Rosjanom kończy się wszystko i że niedługo armia rosyjska przejdzie na walkę za pomocą proc….

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Siły zbrojne Ukrainy miały zdobyć i przejąć najbardziej zaawansowany rosyjski czołg T-90M. Do zdarzenia doszło przypuszczalnie w rejonie Charkowa.

  Po raz pierwszy w historii najbardziej zaawansowany rosyjski czołg podstawowy T-90M został zdobyty przez armię ukraińską – przypuszczalnie w obwodzie charkowskim. Czołg jest pokryty materiałem Nakidka, który absorbuje radary i izoluje ciepło – napisał w niedzielę profil Ukraine Weapons Tracker na Twitterze. Do wpisu dodano zdjęcia zdobytego czołgu. https://kresy.pl/wydarzenia/media-ukraincy-przejeli-nowoczesny-rosyjski-czolg-t-90m-video-foto/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska kontrofensywa w rejonie Chersonia postępuje, Rosjanie starają się ją spowolnić i wycofać na bardziej chronione pozycje, zamiast ją zatrzymać lub odepchnąć – pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  Według amerykańskich analityków ciągłe ukraińskie ataki na rosyjskie linie komunikacyjne przez Dniepr w zachodnim obwodzie chersońskim wydają się mieć coraz większy wpływ na rosyjskie dostawy na prawym brzegu rzeki. https://kresy.pl/wydarzenia/isw-kontrofensywa-w-rejonie-chersonia-postepuje-rosjanie-probuja-sie-wycofac/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińskie siły zbrojne ponoszą znaczne straty i dlatego coraz częściej odmawiają wykonania rozkazów, zwłaszcza dotyczących podjęcia działań ofensywnych. Powiedział to dziennikarzom rosyjskiej agencji informacyjnej RIA starszy porucznik 58. Brygady ukraińskich sił zbrojnych Ołeg Rożkowski, który poddał się żołnierzom PMC Wagner pod Artiomowskiem (Bachmuten).
  https://pl.news-front.info/2022/09/19/ukrainski-oficer-wojsko-odmawiaja-przejscia-do-ataku-z-powodu-duzych-strat/

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Na tle ukraińskich opowieści o torturach i masowych mordach w Iziumie, reakcja miejscowych mieszkańców na wizytę Zieleńskiego wydaje się podejrzanie dysonansowa. Spotkał się on z dość nieprzyjemnym przyjęciem.

  Po pierwsze nie wyglądało to na masowe radosne witanie „wyzwolicieli”. W sumie na spotkanie ze swoim ukochanym prezydentem wyszło aż 40-50 osób, z których jedynie około 20 miało umownie „proukraińskie” stanowisko. Jedna z kobiet po prostu przeklinała prezydenta Ukrainy. Inna zadała pytanie „To kto właśnie ostrzeliwał miasto od pięciu miesięcy?” (czyli w czasie, gdy było pod kontrolą armii rosyjskiej).

  Jednak to, czego nie zdołały zrobić media, zrobią organy ścigania. Ochotniczy pomocnicy Gestapo są już w pracy: w sieciach społecznościowych rozpoczęto kampanię na rzecz zidentyfikowania tych, którzy zadawali Zieleńskiemu niewygodne pytania. Zapamiętajcie ich twarze.

  Możliwe, że ci ludzie będą potem wykopywani w lesie ze związanymi rękami i pokazywani jako ofiary „rosyjskich okupantów”. https://t.me/pl_news_front/5530

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Co najmniej 13 osób zginęło właśnie w wyniku uderzenia Sił Zbrojnych Ukrainy na plac Bakińskich Komisarów w Doniecku.

  Dziewięć pocisków kalibru 155 mm eksplodowało w pobliżu przystanku autobusowego. W pobliżu znajduje się sklep i kawiarnia, a w robocze popołudnie było tu wiele osób.

  Dwoje z 13 zabitych to dzieci. Pięciu osób zostało ciężko rannych.

  W tym samym czasie ukraińskie władze i zachodnie media dziwią się, skąd się wzięły ofiary ostrzałów w Iziumu. https://t.me/pl_news_front/5535

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Jeśli straty na Ukrainie są nieznaczne, a Siły Zbrojne Ukrainy rzekomo z powodzeniem posuwają się na wszystkich frontach, to dlaczego Estonia przekazuje już drugi szpital mobilny o powierzchni 425 metrów kwadratowych?
  Wysłała nie sama Estonia, ale we współpracy z Niemcami, wydając 7,7 mln euro. W akcji wziął również udział estoński fundusz „Chwała Ukrainie”, który na zlecenie Kijowa kupił leki i sprzęt za 120 tys. euro. https://t.me/Olej_w_Glowie/10939

  Polubione przez 1 osoba

 8. Tak zwane Izby Społeczne działające w ramach struktur tworzonych przez donbaskich separatystów domagają się ich formalnego włączenia w skład Rosji.

  Izby Społeczna Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej zwróciły się do ​​przywódców nieuznawanych republik, odpowiednio Leonida Pasiecznika i Denisa Puszylina z inicjatywą natychmiastowego przeprowadzenia referendum w sprawie przystąpienia do Rosji, podała w poniedziałek agencja informacyjna RIA Nowosti. https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/wnioski-o-dolaczenie-do-rosji-w-separatystycznych-republikach-donbasu/

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Ekspert wojskowy Borys Rozhin o najważniejszych momentach specjalnej operacji wojskowej Rosji na Ukrainie o 20.13 czasu moskiewskiego 19.09.2022 specjalnie dla kanału Voenkor Kotenok Z @voenkorKotenok:

  1. Na kierunku Avdiivka – bez istotnych zmian, toczą się walki pozycyjne.

  2. Na kierunkach Maryinka i Ugledar nie ma istotnych zmian.

  Na kierunku artemiwskim PMC Wagner szturmuje Zaitsevo (kontrola miejscowości nie została jeszcze potwierdzona), a także umocnienia na autostradzie Artemiwsk-Dzierżyńsk. Postępy widać również w strefie przemysłowej Artemiwska.

  4. W Soledar trwają walki uliczne.
  Biełogorowka (przy autostradzie Artemiwsk-Łysyczańsk) i Jakowlewka są w posiadaniu AFU.
  Walka toczy się o Spornoje.
  Nieprzyjaciel wszedł do Belogorovki (która znajduje się w pobliżu Kremennej, ataki w kierunku której zostały odparte).

  5. Jampol i Krasny Liman są w posiadaniu naszych wojsk.
  Wrogie DRG zajęte są zakradaniem się do Starego Karawanu, Szczurowa, Dibrowa i Jarowa. Światogorsk wciąż jest w szarej strefie.

  6. Nieprzyjaciel nadal atakuje na froncie oskolskim, spychając na Rubcice i pod Kupiańsk. Rosyjskie siły zbrojne wciąż bronią wschodniej części miasta.

  7. Walki pozycyjne i ostrzał trwają na granicy obwodów charkowskiego i biłgorodzkiego. Nie ma tu żadnych istotnych zmian. Jest oczywiste, że intensywność ostrzału w rejonach przygranicznych można zmniejszyć tylko poprzez odzyskanie kontroli nad północną częścią obwodu charkowskiego.

  8. Nie ma istotnych zmian na kierunkach Mykolaiv i Kryvyi Rih. Trwają walki pozycyjne na odcinku Posad-Pokrowski i na przyczółku Andrijiwskim na rzece Ingulec.
  https://t.me/boris_rozhin/64413

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem Niemcy sprzedadzą Ukrainie cztery kolejne haubice Panzerhaubitze 2000

  Niemieckie ministerstwo obrony zapowiedziało dostarczenie kolejnych czterech jednostek sprzętu wojskowego „mimo napiętej sytuacji z własnym materiałem”. Oprócz tego złomu wysłane zostaną dwa MLRS-y Mars II oraz 50 pojazdów opancerzonych Dingo.

  Wcześniej Niemcy dostarczyli nazistom z Ukrainie 10 sztuk Panzerhaubitze 2000. https://t.me/boris_rozhin/64411

  Polubione przez 1 osoba

  • W dniu 17.09.2022 r. niemieckie media poinformowały o zamówieniu przez ministerstwo obrony Ukrainy 18 kołowych armatohaubic samobieżnych RCH 155 AGM (Artillerie-Geschütz-Modul) kal. 155 mm.
   Kijów starał się o te systemy artyleryjskie już od co najmniej 2. miesięcy, jednak rząd federalny w Berlinie potrzebował sporo czasu, aby wyrazić zgodę na tę transakcję.
   Wartość przedmiotowej umowy wynosi 216 mln EUR – niemiecki producent Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ma rozpocząć dostawy w marcu 2025 roku tj. 30 miesięcy od daty zawarcia umowy.
   Ambasador Ukrainy w Niemczech, Andrij Melnyk, przekazał mediom treść listu ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa, skierowanego do niemieckiej odpowiedniczki, Christiny Lambrecht.
   Zapewniono w nim, że sprzedaż ta wniesie duży wkład we wzmocnienie siły ognia ukraińskiej artylerii.
   Wyrażono nadzieję, iż rząd niemiecki nadal konsekwentnie będzie dozbrajał ukraińską armię.
   Kijów szczególnie liczy na dalsze wypełnianie przez Berlin zobowiązań w zakresie dostaw łącznie 100 samobieżnych armatohaubic PzH 2000…

   https://www.welt.de/politik/ausland/article241106455/Waffenhilfe-Deutschland-liefert-weitere-Geschuetze-an-die-Ukraine.html

   https://www.kmweg.com/systems-products/wheeled-vehicles/artillery/rch-155/

   Polubione przez 2 ludzi

 11. Władimir Żeleński, uzgodniwszy z USA dostawy broni w ramach lend-lease, zgodził się oddać Zachodowi jako zapłatę część terytoriów swojego kraju. Poinformował o tym hiszpański portal informacyjny Rebelion.

  „Materializuje się poważne zagrożenie dla suwerenności tego europejskiego kraju, które niewątpliwie będzie oznaczało, że w celu ułatwienia spłaty długu, co stanie się niewykonalne, władze Ukrainy będą musiały udostępnić swoje terytorium wojskom USA i NATO. Dowodem na to jest podpisanie przez prezydenta USA Joe Bidena ustawy Lend-Lease” – podał portal.

  Zwraca się uwagę, że kierowany przez Waszyngton blok północnoatlantycki miał po II wojnie światowej podobny schemat z Niemcami, budując obiekty wojskowe na terenach kontrolowanych przez Berlin na wyjątkowo niekorzystnych dla władz niemieckich warunkach. https://news-front.info/2022/09/19/smi-zelenskij-otdal-zapadu-chast-ukrainy-radi-oruzhija-nato/

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Z ostatniego (tj. 19.09.2022) raportu brytyjskiego wywiadu wojskowego wynika, że rosyjskie lotnictwo wojskowe od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie miało stracić około 55 samolotów bojowych…

  Natomiast z bieżącej (tj. 19.09.2022) informacji ukraińskiego sztabu generalnego, to w tym okresie rosyjskie lotnictwo wojskowe miało stracić 251 samolotów bojowych…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Wypada pamiętac, że tak samo jak banderowski sztab generalny, jak i kolonialny wywiad angolski sa stronami w konflikcie, więc działają propagandowo. Jednakże nie sposób zwrócić uwagi na rozbieżność w podanych danych. Imperialiści kolonialni z wysp zachowali minimum umiaru, banderowcy tak samo jak na Wołyniu względem Polaków poszli na całość….

   Polubione przez 2 ludzi

 13. W uzupełnieniu wcześniejszych informacji dotyczących użycia przez wojska rosyjskie dronów kamikaze (amunicji krążącej) Herań-2 (Shahed-136) – zniszczona ukraińska samobieżna armatohaubica 2S3 Akacja…

  Polubione przez 1 osoba

 14. Rosji brakuje kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy na froncie. Ukraińcy tracą, tracą i ludzi i sprzęt ale mają rezerwy /Nato i mobilizacje/ których nie ma juz Rosja. Ta cala akcją Specjalna to tylko kolejne nieszczęścia dla ludzi Donbasu a nie żadne wyzwolenie.

  Polubienie

 15. Kolejny epizod z donieckiego odcinka frontu – ukraiński samolot szturmowy Su-25M1 zestrzelony przez rosyjski system przeciwlotniczy 9K33M3 Osa-AKM…

  Polubione przez 1 osoba

 16. Na południowym odcinku frontu siły ukraińskie ze szczególną intensywnością ostrzeliwują pociskami rakietowymi GMLRS mosty na Dnieprze…

  Polubienie

 17. Ukraińskie siły zbrojne otrzymały chorwackie holowane armaty M-46 kal. 130 mm wraz z amunicją odłamkowo-burzącą OF-482M…

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.