Wojna już nie domowa na Ukrainie 21.09.2022r.- 2647 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 217).


„Niemy krzyk”– dzień 851.

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin mówił o zmianie zachodniej retoryki dotyczącej wydarzeń na Ukrainie.

 Zaznaczył, że Waszyngton i Bruksela, które wcześniej mówiły, że ten konflikt należy „rozwiązać na polu bitwy”, teraz mówią, że kwestia wynegocjowania porozumienia pokojowego na Ukrainie zależy wyłącznie od decyzji podjętej w tej sprawie przez ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Zdaniem parlamentarzysty stało się tak z powodu niespełnionych oczekiwań Zachodu wobec „kontrofensywy” USZ oraz oburzenia obywateli wielu krajów UE konsekwencjami poparcia liderów krajów zachodnich dla probanderowskiego reżimu kijowskiego.

Przewodniczący Dumy Państwowej opublikował wpis na ten temat w swoim kanale Telegram.

Jak zauważył Wołodin, Waszyngton i Bruksela zaczęły twierdzić, że kwestia negocjacji pokojowego rozwiązania na Ukrainie zależy wyłącznie od ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

„Wcześniej nalegali na coś przeciwnego. Stwierdzili, że konflikt powinien być rozwiązywany wyłącznie na polu bitwy”- napisał Wołodin.

Jak zauważył przewodniczący Dumy Państwowej, stało się tak z kilku powodów. Po pierwsze, stwierdził Wołodin, ukraińska „kontrofensywa” nie spełniła oczekiwań USA i UE. Według parlamentarzysty Zełenski za dostarczoną Ukrainie broń i pomoc finansową „obiecał zwycięstwo” jej zachodnim sponsorom.

Wołodin zaznaczył ponadto, że wewnętrzna sytuacja polityczna w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej zmusza polityków do reagowania na wypowiedzi swoich obywateli o niedogodnościach związanych ze wsparciem Waszyngtonu i Brukseli dla władz ukraińskich.

„Inflacja, rosnące ceny, problemy z surowcami energetycznymi i inne trudności, z którymi musieli się zmierzyć, nie mogą ich nie niepokoić tuż przed samym początkiem zimy. Zdawali sobie sprawę, że z Zełenskim nie będzie zwycięstwa. I nie chcą ponosić odpowiedzialności za porażkę”– podsumował Wołodin.

Natomiast Dmitrij Polański, Pierwszy Zastępca Stałego Przedstawiciela Rosji przy ONZ, powiedział, że kraje zachodnie, zaopatrujące Kijów w artylerię dalekiego zasięgu i wyrzutnie rakiet, stają się wspólnikami zbrodni reżimu kijowskiego na ludności cywilnej Donbasu i Ukrainy. 

„Dostarczenie reżimowi kijowskiemu artylerii dalekiego zasięgu i wyrzutni rakietowych czyni naszych byłych zachodnich partnerów wspólnikami zbrodni Ukrainy przeciwko cywilom”– ogłosił na Twitterze.

W sierpniu stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia powiedział, że kraje zachodnie, dostarczając broń na Ukrainę, stają się współsprawcami zbrodni przeciwko ludności cywilnej republik Donbasu. Czego dowodem są niemal codzienne zgłoszenia ostrzału Doniecka i innych miejscowości Donbasu ze strony USZ przy użyciu dostarczonej im z Zachodu broni. A przede wszystkim dalekosiężnej ciężkiej artylerii, rakiet i dronów.

Oficjalny przedstawiciel rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa potwierdziła oficjalne stanowisko rosyjskiego resortu dyplomacji, że ​​Zachód faktycznie stał się wspólnikiem ludobójstwa mieszkańców ŁRL i DRL, którzy codziennie giną i zostają ranni. Celowo też ostrzeliwana jest infrastruktura miejska oraz budynki mieszkalne, szkoły przedszkola i siedziby lokalnych administracji. Nie dość tego, ostatnio wśród personelu USZ stało się „modne” prowadzenie celowych ostrzałów w stronę pracowników Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, w czasie prowadzonych przez nich akcji ratowniczych, np. gaszenia pożarów czy też udzielania pomocy ludziom poszkodowanym w wyniku ukraińskich ostrzałów.

*

Popołudniowa (20.09.2022r. 13:50) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową.

W wyniku precyzyjnych uderzeń na punkty tymczasowego rozmieszczenia 81 lotnictwa i 66 brygady zmechanizowanej USZ na terenach osiedli Czerwony Oskol i Studenok obwodu charkowskiego 93 brygady zmechanizowanej w rejon Bogorodiczne w Donieckiej Republice Ludowej, zlikwidowano ponad 120 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono trzy czołgi i 12 pojazdów wojskowego przeznaczenia.

Precyzyjne uderzenia rosyjskich sił powietrznych na punkty tymczasowego rozmieszczenia 35 brygady morskiej USZ i 114 brygady Obrony Terytorialnej na terenach osiedli Nowogrigorówka i Nowaja Odessa w rejonie Mikołajewa likwidując ponad 70 nacjonalistów i niszcząc ponad 15 jednostek specjalnego sprzętu wojskowego i pojazdów.

Skoncentrowane ataki ogniowe na pozycje bojowe 59 zmotoryzowanej brygady piechoty USZ na terenach osad Ternowka i Andrejewka w obwodzie chersońskim wyeliminowały do ​​100 żołnierzy i zniszczyły siedem opancerzonych wozów bojowych. Ponadto w mieście Mikołajew zniszczono warsztaty fabryki pancernej, w których naprawiano sprzęt wojskowy tej jednostki.

W ciągu ostatniego dnia ataki lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego, sił rakietowych i artylerii uderzyły w sześć stanowisk dowodzenia USZ na terenach miejscowości Dolina, Tatianówka i Artemowsk w Donieckiej Republice Ludowej, Leżyno i Kirowo w obwodzie Zaporoża oraz w Bieriezniegowatoje, obwód Mikołajów, a także zniszczono 49 jednostek artylerii, siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 142 obwodach.

Zniszczono pięć składów broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji na terenach miejscowości Siewiersk, Kateryniwka i Dobrowole w Donieckiej Republice Ludowej oraz Braginowka obwodu dniepropietrowskiego i Stepnoje obwodu Zaporoskiego.

Samoloty myśliwskie rosyjskich sił powietrznych zestrzeliły samolot Su-24 ukraińskich sił powietrznych w pobliżu wsi Nowożelannoje w Donieckiej Republice Ludowej.

W ciągu ostatniego dnia systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 12 bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli Pietrowskoje, Chanżenkowo, Błagowieszczenki w Donieckiej Republice Ludowej, Mołodieżnoje, Priozernoje, Muzykowka, Zielenowka, Posad-Pokrowskoje i Lubimówka w obwodzie chersońskim. W pobliżu miasta Chersoń zestrzelono dwie amerykańskie rakiety antyradarowe HARM.

Ponadto zniszczono w czasie wykonywanych przelotów: 27 pocisków amerykańskiego systemu rakiet wielokrotnego startu HIMARS, a także „Olcha” w regionie Doniecka, osiedla Czerwonopopówki w Ługańskiej Republice Ludowej, Nowaja Kachowka, Berisław, Werowka, Tomarino i Wiesieleje w regionie Chersonia.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 295 samolotów, 155 śmigłowców, 2007 bezzałogowych statków powietrznych, 375 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 5038 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 839 wozy bojowe wielokrotnego startu systemów rakietowych, 3403 dział artylerii polowej i moździerzowej oraz 5719 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

* * *

Reżim kijowski uparcie kontynuuje prowokacje, aby stworzyć zagrożenie spowodowaną przez człowieka katastrofą w elektrowni atomowej w Zaporożu.

W ciągu dnia zarejestrowano pięć ostrzałów artyleryjskich podstacji elektroenergetycznej znajdującej się w bliskim sąsiedztwie elektrowni jądrowej.

W sumie z kontrolowanej przez Kijów miejscowości Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim wystrzelono 24 pociski artyleryjskie. Uszkodzony został jeden z budynków technicznych. Jednostki artyleryjskie USZ, które ostrzeliwały teren elektrowni jądrowej, zostały uciszone ogniem powrotnym.

Ustawa „O referendum Donieckiej Republiki Ludowej w sprawie przystąpienia do Federacji Rosyjskiej jako podmiotu Federacji Rosyjskiej” została wczoraj przyjęta przez deputowanych Rady Ludowej DRL

W nadzwyczajnej sesji plenarnej wziął udział szef DRL Denis Puszilin.

To dla mnie wielki zaszczyt ogłosić, że wczoraj postanowiłem zorganizować przygotowanie referendum. Żal mi życia cywilów, których doświadczyła wojna. Bez względu na ciężar strat jestem przekonany o słuszności drogi, którą wybraliśmy w 2014 roku”– zwrócił się do ustawodawców Puszilin.

Następnie głowa państwa z inicjatywy ustawodawczej przedłożyła do rozpatrzenia projekt ustawy „O referendum w sprawie przystąpienia do Federacji Rosyjskiej jako podmiotu Federacji Rosyjskiej”. Puszilin wyjaśnił, że dokument ustala tryb przeprowadzania plebiscytu, określania miejsc, ustala rodzaje i tryb głosowania.   

„Donbas wraca do domu. Myślę, że rachunek jest na czas. Proszę posłów o wsparcie. Terminy referendum to 23-27 września”– podkreślił przywódca DRL.

Przyjęcie ustawy o referendum zostało jednogłośnie poparte w dwóch czytaniach.

Dzień wcześniej izby publiczne DRL i ŁRL  zainicjowały  natychmiastowe referendum w sprawie przystąpienia republik do Federacji Rosyjskiej. Tego samego dnia Puszilin zaprosił Pasecznika  do zjednoczenia  w celu wypracowania kroków do jego przygotowania, m.in. w kwestiach bezpieczeństwa. 

 Szef DRL Denis Puszilin zwrócił się do prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie referendum w sprawie przystąpienia do Federacji Rosyjskiej. Tekst apelu został opublikowany na oficjalnym kanale Telegramu przywódcy DRL. 

„Drogi Władimir Władimirowicz! 

W przypadku pozytywnej decyzji po referendum, co do której nie mamy wątpliwości, proszę o jak najszybsze rozpatrzenie kwestii przystąpienia Donieckiej Republiki Ludowej do Federacji Rosyjskiej. Cierpiący od dawna mieszkańcy Donbasu zasługują na to, by być częścią Wielkiego Kraju, który zawsze uważali za swoją Ojczyznę”– napisano w apelu. 

Puszilin zaznaczył, że ludność Donbasu czekała na to wydarzenie od 2014 roku, odkąd 11 maja postanowili odgrodzić się od nacjonalistycznego reżimu Kijowa, popierając niepodległość republiki w referendum 11 maja. 

„Ludzie najbardziej czekają na to wydarzenie. To jest główne dążenie mieszkańców Donbasu – być częścią Federacji Rosyjskiej”– podkreślił Puszilin, dodając, że taka decyzja byłaby przywróceniem sprawiedliwości historycznej, za którą tęsknią miliony Rosjan.

Referenda w republikach Donbasu w sprawie przystąpienia do Rosji mają ogromne znaczenie dla polityki światowej.  

„Referenda w Donbasie mają ogromne znaczenie nie tylko dla systemowej ochrony mieszkańców ŁRL, DRL i innych wyzwolonych terytoriów, ale także dla przywrócenia sprawiedliwości historycznej”– powiedział wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew.

Według niego referenda na dziesięciolecia zmienią wektor rozwoju nie tylko w Rosji, ale i całej społeczności światowej.

„Po ich odbyciu i przyjęciu nowych terytoriów do Rosji, geopolityczna transformacja na świecie stanie się nieodwracalna”– podkreślił wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa.

Na głosowanie w referendum w sprawie przystąpienia do Federacji Rosyjskiej na sąsiednich terytoriach przeznaczono cztery dni, a tylko jeden- w lokalach wyborczych. Ogłosił to wczoraj przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej DRL Władimir Wysocki.

Referendum w sprawie przystąpienia DRL do Federacji Rosyjskiej odbędzie się w dniach 23-27 września. Poinformowano, że głosowanie odbędzie się w  formacie mieszanym

„W tym okresie głosowanie odbędzie się na terenach przyległych– cztery dni, w lokalach wyborczych– w ciągu jednego dnia”– powiedział przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej RP. 

Należy przypomnieć, że wczoraj odbyło się pierwsze posiedzenie Centralnej Komisji Wyborczej w sprawie referendum.

Na terytorium Rosji zostaną również zorganizowane lokale wyborcze dla referendów w sprawie wejścia obwodów DRL, ŁRL, Zaporoże i Chersoń do Federacji Rosyjskiej. 

Wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej Nikołaj Bułajew poinformował wczoraj rosyjskich dziennikarzy.

„Na terenie Rosji będą dziesiątki lokali wyborczych, które zawsze organizujemy dla innych krajów iw tym przypadku dajemy możliwość. Lokale wyborcze będą otwarte, będą działać”– powiedział Bułajew.

Według niego, Centralna Komisja Wyborcza udzieli wszelkiej możliwej pomocy regionom, które ogłosiły przeprowadzenie referendów. 

„Jestem pewien, że obserwatorzy z Rosji w ogóle z CKW Federacji Rosyjskiej będą na referendach i z godnością wypełnią tę misję”– zaznaczył wiceprzewodniczący. 

Siły DRL, przy wsparciu armii rosyjskiej, w ciągu jednego dnia zlikwidowały 35 bojówkarzy kijowskich. O tym

„Wspólne działania personelu wojskowego DRL i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: dwie instalacje artyleryjskie, jeden czołg, cztery transportery opancerzone. Straty wśród personelu wroga wyniosły ponad 35 nacjonalistów”– poinformował dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej Republiki Eduard Basurin.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 50 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył  – artylerii 152 mm, czołgów oraz moździerzy 120 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 155 i 152 mm.
I na odcinku Gorłowskim – artyleria 155 i 152 mm.

W sumie, w ciągu minionej doby USZ wystrzeliły na terytorium DRL 184 sztuki różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 11 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica kirowska, kijowska, kujbyszewska i piotrowska, a także Gołmowski, Zajcewo, Gorłówka, Pantelejmonowka, Jasinowata, Mineralnoje, Jakowlewka, Kasztanowo, Makiejewka (rejon kirowski) oraz Aleksandrowka.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informacje o zranieniu 6 cywilów w dzielnicy piotrowskiej, kujbyszewskiej i kirowskiej  w Doniecku, a także w wyzwolonej niedawno Nowoandrejewce.

Uszkodzonych zostało  21 budynków mieszkalnych w dzielnicy kirowskiej i kujbyszewskiej w Doniecku oraz w Gorłówce, a także obiekty infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 20 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

102 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 21.09.2022r.- 2647 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 217).

 1. Ukroboronprom, ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo obronne poinformowało, że razem z jednym państw członkowskich NATO buduje fabrykę amunicji. Na razie szczegóły dotyczące tego projektu objęte są tajemnicą. Wiadomo, że jest to kolejne przedsięwzięcie obronne, „przy budowie którego osiągnięto międzynarodowe porozumienia i zawarto odpowiednią umowę”.
  https://wiadomosci.wp.pl/decyzja-bialego-domu-to-ona-pojedzie-do-moskwy-relacja-na-zywo-6814536108374848a

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Wielka Brytania przeznaczy co najmniej 2,63 miliarda dolarów na pomoc Ukrainie w 2023 r.
  https://www.unian.net/world/velikobritaniya-vydelit-na-pomoshch-ukraine-do-2-63-milliarda-v-2023-godu-11985531.html

  I w temacie pomocy z Wielkiej Brytanii
  Rząd Wielkiej Brytanii za pośrednictwem Banku Światowego przeznaczy dla Ukrainy 500 mln dolarów na zakup gazu.

  Poinformowała o tym służba prasowa Gabinetu Ministrów (Ukrainy) po spotkaniu z premier Wielkiej Brytanii Liz Truss w Nowym Jorku.
  https://www.unian.net/economics/energetics/otopitelnyy-sezon-2022-london-predostavit-500-millionov-na-zakupku-gaza-11986746.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.