Wojna już nie domowa na Ukrainie 22.09.2022r.- 2648 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 218).


„Niemy krzyk”– dzień 852.

Produkowany w USA pocisk przeciwradarowy AGM-88 HARM, używany przez ukraińskie lotnictwo, jest jednym z najniebezpieczniejszych dla rosyjskich systemów przeciwlotniczych. 

Amerykański pocisk AGM-88 HARM będący na uzbrojeniu Ukrainy bez wątpienia stanowi poważne zagrożenie dla rosyjskich systemów przeciwlotniczych w rejonie specjalnej operacji wojskowej. Są w stanie trafić w stacje radarowe nadzoru i naprowadzania. Jednak załogi obsługi systemów rakietowych opracowały taktykę przeciwdziałania temu zagrożeniu.

Dodatkowo, w ukraińskich siłach powietrznych nie ma w użyciu na froncie zbyt wielu przerobionych samolotów bojowych na obsługę amerykańskich pocisków przeciwradarowych, takich jak myśliwce MiG-29 czy bombowce Su24M.

Konwersja ukraińskich samolotów na nośniki amerykańskich pocisków AGM-88 HARM nie jest powszechna. Z jednej strony dlatego, że w Siłach Powietrznych Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) nie ma tak wielu tych myśliwców i bombowców frontowych. Z drugiej strony nie jest tak łatwo zintegrować standardową rakietę NATO, na przykład z MiG-29 w stylu sowieckim, czyli takimi jakie są na stanie Sił Powietrznych USZ.

MiG-29 armii ukraińskiej jest nadal produkcji radzieckiej i nie ma odpowiedniego wyposażenia do stosowania precyzyjnej broni kierowanej przeciwko celom naziemnym. W rzeczywistości większość ukraińskich MiG-ów to myśliwce przechwytujące cele w powietrzu.

Tylko osiem myśliwców MiG-29MU1 i jeden samolot MiG-29MU2 przeszło modernizację w ukraińskich przedsiębiorstwach lotniczych– drugi zmodernizowany egzemplarz czekał na swoją kolej w jednym z ukraińskich zakładów naprawy samolotów. W sumie, według otwartych danych, w stanie na 2019 r. Siły Powietrzne Ukrainy posiadały w 37 tego typu samolotów bojowych.

Pocisk naprowadzający AGM-88 HARM został wprowadzony do służby w Stanach Zjednoczonych w 1983 roku w celu niszczenia pocisków przeciwlotniczych lub systemów rakietowo-artyleryjskich działających na promieniowanie anten radarowych. Skrót HARM oznacza High-speed Anti-Radiation Missile, co oznacza „szybki pocisk antyradarowy”.

Mniej podatny na tradycyjne rodzaje zakłóceń, takie jak wyłączenie radaru po wykryciu wystrzelenia pocisku, HARM oblicza lokalizację celu i jest w stanie trafić w niego nawet po wyłączeniu radaru. Najnowsze modyfikacje mają na celu zniszczenie radaru ze zmianą częstotliwości pracy. Głowica bojowa przenosi ponad 60 kg materiałów wybuchowych.

Cechą pocisku HARM jest jego zdolność do automatycznej zmiany celu podczas lotu. Jeśli cel radarowy, któremu towarzyszy głowica naprowadzająca pocisku, przestanie działać, rozpoczyna się poszukiwanie kolejnego celu. W tym samym czasie rakieta zapisuje tor lotu do pierwszego celu- aby w przypadku nieodnalezienia innego celu trafić w pierwszy zgodnie ze współrzędnymi, które zachowały się w jej pamięci przed jego wyłączeniem.

Po raz pierwszy taki pocisk antyradarowy został użyty podczas zbrojnej agresji na Libię w 1986 roku. AGM-88 HARM był również używany w Iraku w 1991 roku, podczas agresji NATO na Jugosławię w 1999 roku oraz w szeregu konfliktów zbrojnych z udziałem Stanów Zjednoczonych.

Znany jest przypadek ataku pilota amerykańskiego myśliwca F-16 pociskiem HARM amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot podczas inwazji na Irak w 2003 roku. Incydent został rozpoznany przez dowództwo koalicji, nie zgłoszono żadnych ofiar ani szkód. A przechwycenie atakującego pocisku przez kompleks przeciwlotniczy nie powiodło się.

W sierpniu 2022 r. Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie pociski AGM-88 HARM. Według urzędników Pentagonu można je wystrzelić z samolotów radzieckich. USZ używają tej amunicji samonaprowadzającej do niszczenia systemów obrony powietrznej średniego i dalekiego zasięgu typu S-300 Faworyt i S-400 Triumf.

Niezależnie od tego, jak niebezpieczny jest taki pocisk jak AGM-88 HARM, obsługi systemów obrony powietrznej Sił Powietrzno-Kosmicznych i Sił Lądowych Federacji Rosyjskiej wypracowały podczas ćwiczeń środki zaradcze. Jedną z tych metod jest wyłączenie radaru lub zmiana częstotliwości operacyjnej lokalizatora, nazywa się to manewrem częstotliwości.

Dodatkowo, nowoczesne rosyjskie systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu skutecznie przechwytują i zestrzeliwują pociski antyradarowe HARM. Chodziło tu o system obrony powietrznej Tor-M2 i przeciwlotnicze systemy rakietowe Pancyr-S1.

W pierwszym przypadku działa samobieżne Tor-M2 są uzbrojone w szybkie pociski przechwytujące pionowego wystrzelenia. Ta ostatnia okoliczność wyklucza obecność „martwej”, niestrzelalnej strefy bezpośrednio nad instalacją. Ponadto wystrzelenie w pionie pozwala na wprowadzenie strefy ostrzału pod każdym kątem.

System pocisków przeciwlotniczych i dział Pancyr-S1 łączy w sobie 12 pocisków i dwa szybkostrzelne działka kal. 30 mm. Radary i optyczne systemy śledzące pozwalają na jednoczesne ostrzeliwanie czterech celów. Jeśli z jakiegoś powodu obiekt powietrzny przebije się przez strefę rażenia pocisków, to działa przeciwlotnicze nie pozwolą mu przeniknąć przez zaporę ogniową.

Z otwartych źródeł wiadomo również, że kompleksy krótkiego zasięgu i dalekiego zasięgu systemy obrony powietrznej S-300 i S-400 tworzą tzw. warstwowy system obrony powietrznej. Pod tym względem wszystkie elementy systemu nakładają się na siebie zarówno pod względem zasięgów, jak i obszarów dotkniętych. Ponadto, wystrzeliwując pocisk przeciwradarowy, mobilnym kompleksom znacznie łatwiej jest strzelać w kierunku pozycji i opuszczać ją w odpowiednim tempie.

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, 2 września w rejonie Chersonia zestrzelono dwa ukraińskie samoloty szturmowe Su-25 i jeden myśliwiec MiG-29, przystosowane do użycia pocisków US HARM. Można to prawdopodobnie uznać za pierwsze użycie tego amerykańskiego pocisku na pokładzie kijowskiego samolotu sił powietrznych. Również 3 września obrona powietrzna zestrzeliła 12 ukraińskich dronów i pocisk HARM. Następnego dnia, 4 września, obrona powietrzna przechwyciła trzy takie pociski.

Z powyższego wynika, że ​​rosyjskie systemy obrony powietrznej są rzeczywiście zdolne do przechwytywania nawet szybkich pocisków antyradarowych produkcji zachodniej. Do tego są również nowoczesne kompleksy z kombinacją naprowadzania i broni strzeleckiej, a także przygotowane załogi, które mogą efektywnie pracować na najbardziej złożonym i nowoczesnym sprzęcie.

Ważne jest, aby zrozumieć jedną rzecz: podczas wojny wróg będzie próbował wykorzystać przeciwko wojskom rosyjskim każdy z ich błędów. Wojna na Ukrainie pozwala w praktyce realnych działań bojowych rozwiązać problem zagrożenia ze strony najnowocześniejszych zachodnich systemów uzbrojenia, w tym amerykańskich systemów rakiet antyradarowych AGM-88 HARM.

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/AGM-88_HARM,
 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/S-300P,
 3. https://pl.wikipedia.org/wiki/S-400_Triumf.

*

Popołudniowa (21.09.2022r. 14:25) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową.

W wyniku ostrzału stanowisk bojowych 28 brygady zmechanizowanej USZ na terenie osady PRAWIDNO w obwodzie chersońskim straty jednostki wyniosły ponad dwieście osób w ciągu ostatniego dnia oraz 21 jednostek sprzętu wojskowego. Personel 4 kompanii 2 batalionu tej formacji w faktycznie całkowicie został wyeliminowany za sprawą dowódcy 28 brygady USZ, który wysłał jednostkę do kontrataku na polu minowym.

W rejonie PAWŁOWKA w Donieckiej Republice Ludowej w wyniku ostrzału stanowisk 3 batalionu 1 brygady prezydenta Ukrainy, który podjął nieudaną próbę kontrataku, straty wroga wyniosły ponad 60 zabitych i rannych oraz cztery czołgi i osiem pojazdów.

Precyzyjna broń Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych (SP-K) w rejonie osiedla ARTEMOWSK w Donieckiej Republice Ludowej trafiła w tymczasowy punkt rozmieszczenia 2 batalionu 93 brygady zmechanizowanej USZ. Zlikwidowano ponad 75 bojowników oraz zniszczono dziewięć jednostek sprzętu wojskowego.

Uderzono w wyniku nalotów lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego, a także ostrzałów ze strony wojsk rakietowych i artylerii w osiem stanowisk dowodzenia USZ na terenach miejscowości ARTEMOWSK, SWIATOGORSK, ALEKSANDRÓWKA, JAROWAJA w Donieckiej Republice Ludowej, KUPIAŃSKU, CZERWONYM OSKOLE obwód charkowski, punkt tymczasowego rozmieszczenia formacji nacjonalistycznej „Donbas” w rejonie NIKOŁAJEWKI w Donieckiej Republice Ludowej, a także zniszczono 68 jednostek artylerii, siłę roboczą i sprzętu wojskowego w 147 okręgach.

Zniszczono 12 składów amunicji i uzbrojenia na terenach osady KAMIENKA w obwodzie charkowskim, KRASNOARMIEJSK, DIMITROW i SEWIERSK w Donieckiej Republice Ludowej, a także BIEŁAJA KRYNICA w obwodzie chersońskim.

W ciągu dnia systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 11 bezzałogowych statków powietrznych na terenach Miejscowości STAROMAJORSKOJE, PIETROWSKOJE oraz KARPOWKA w Donieckiej Republice Ludowej, STEPNOJE, BOBROWY KUT, MIROLJUBOWKA, KRASNOSELSKOJE, WOŁKOWSKOJE i CZARIWNOJE. W tym jeden bezzałogowy statek powietrzny „Bajraktar” na terenie osady DMITRENKO, region Chersonia.

Ponadto 28 pocisków amerykańskiego systemu rakiet wielokrotnego startu HIMARS i trzy amerykańskie pociski przeciwradarowe HARM zostały zniszczone w powietrzu na obszarach osiedli ŚWISTUNOWKA w Ługańskiej Republice Ludowej, CZERNOBAJEWKA, ZAWIETNOJE oraz w rejonie Elektrociepłowni KACHOWKA z regionie Chersonia.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 295 samolotów, 155 śmigłowców, 2018 bezzałogowych statków powietrznych, 375 zestawów rakiet przeciwlotniczych, 5052 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 841 zestawów wyrzutni rakietowych, 3405 sztuk artylerii polowej i moździerzy oraz 5743 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

***

Ukraińska artyleria kontynuowała ostrzał miasta ENERGODAR i terytorium elektrowni atomowej Zaporoże. W wyniku wybuchu ukraińskiego pocisku dużego kalibru uszkodzeniu uległa jedna z rur wodociągu technicznego Pierwszego Systemu Bezpieczeństwa Piątego Bloku Energetycznego. Ponadto, dziś wieczorem ukraińska artyleria uderzyła w linię energetyczną biegnącą od piątego bloku elektrowni atomowej w pobliżu miasta ENERGODAR.

Ostrzelanie stacji odbywało się ze stanowisk ogniowych USZ w rejonie osady MARGANEC. Jednostki artyleryjskie USZ zostały stłumione ogniem powrotnym. Obecnie sytuacja radiacyjna w elektrowni jądrowej Zaporoże pozostaje normalna.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 60 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył – MLRS BM-21 „Grad” oraz artylerii 155 i 152 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 155 i 152 mm oraz NAR (bez użycia lotnictwa).
I na Gorłowskim – MLRS „HIMARS„, artyleria 155, 152 i 122 mm, czołgi oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w ciągu minionej doby USZ wystrzeliły na terytorium DRL 296 sztuk różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 10 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica kirowska, kijowska, kujbyszewska i piotrowska, a także Gołmowski, Zajcewo, Gorłówka, Szirokała Bałka, Pantelejmonowka, Nowoselówka, Jasinowata, Mineralnoje oraz Makiejewka (czerwonogwardyjska dzielnica).

W ciągu ostatniego dnia pojawiły się informacje o śmierci 1 cywila w wyzwolonym niedawno Krasnym Limanie. 

8 cywilów zostało rannych w dzielnicy piotrowskiej i kujbyszewskiej w Doniecku oraz w Gorłówce i Granitnoje, a także w wyzwolonej niedawno Walerianówce i Krasnym Limanie.

Uszkodzonych zostało 26 budynków mieszkalnych w dzielnicy kujbyszewskiej, kirowskiej i kijowskiej w Doniecku oraz w Gorłówce, Staromichajłowce i Makiejewce, a także 5 obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 21 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

124 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 22.09.2022r.- 2648 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 218).

 1. Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zgodzili się przygotować nowe sankcje wobec Rosji i zwiększyć dostawy broni na Ukrainę – poinformowała w czwartek agencja prasowa Reuters.

  Jak poinformowała w czwartek agencja prasowa Reuters, szef polityki zagranicznej UE, Josep Borrell, oznajmił, że oświadczenie Putina – które obejmowało groźbę użycia broni jądrowej do obrony Rosji – wskazuje na panikę i desperację. „To jasne, że Putin próbuje zniszczyć Ukrainę” – powiedział Borrell dziennikarzom po spotkaniu ministrów.

  Po otrzymaniu informacji od ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Dmytro Kułeby, ministrowie zgodzili się zlecić swoim zespołom przygotowanie ósmego pakietu sankcji, który byłby skierowany na „bardziej istotne sektory rosyjskiej gospodarki” – powiedział Borrell. https://kresy.pl/wydarzenia/ministrowie-spraw-zagranicznych-panstw-ue-zgodzili-sie-na-kolejny-pakiet-sankcji/

  Polubione przez 1 osoba

 2. Izraelski analityk wojskowy Guy Plopsky zwrócił uwagę, że działania rozpoznawcze rosyjskiego lotnictwa ograniczają się do strefy przyfrontowej.
  W związku z tym załogi samolotów uderzeniowych nie mają możliwości w czasie rzeczywistym ocenić, jak wygląda położenie potencjalnych celów.
  Natomiast wojska ukraińskie dysponują danymi z rozpoznania od państw NATO, co umożliwia im przeprowadzanie uderzeń lotniczych i rakietowych na siły rosyjskie…

  .https://twitter.com/GuyPlopsky/status/1572572221574639618

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Na donieckim odcinku frontu siły rosyjskie kontynuują działania zaczepne – zbliżają się do Majorska i walczą o Bachmut (Artiomowsk)…

  Polubione przez 1 osoba

 4. OT – z dziedziny lotów kosmicznych, czyli kosmonautyki…

  W dniu wczorajszym tj. 21.09.2022 r. do modułu badawczego Rasswiet, stanowiącego część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) – zacumował załogowy statek kosmiczny Sojuz MS-22.
  Pojazd kosmiczny nosi imię własne – K.E. Ciołkowski na cześć 165. rocznicy urodzin rosyjskiego uczonego polskiego pochodzenia Konstantina Eduardowicza Ciołkowskiego…

  https://scitechdaily.com/soyuz-ms-22-spacecraft-docks-to-space-station-new-crew-begins-six-month-mission/

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.