Wojna już nie domowa na Ukrainie 23.09.2022r.- 2649 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 219).


„Niemy krzyk”– dzień 853.

Prezydent Władimir Putin w przemówieniu poświęconym 1160 rocznicy narodzin państwowości rosyjskiej mówił o znaczeniu wzmocnienia suwerenności Federacji Rosyjskiej. 

Głowa państwa podkreśliła, że ​​każdy Rosjanin ponosi kolosalną odpowiedzialność za wzmocnienie kraju i ochronę Ojczyzny. Jak wyjaśnił Putin, wielowiekowa historia Rosji pokazała, że ​​nawet chwilowe osłabienie suwerenności i porzucenie interesów narodowych grozi poważnym niebezpieczeństwem.

Władimir Putin powiedział, że każdy z Rosjan ponosi poważną odpowiedzialność za wzmocnienie kraju i ochronę Ojczyzny. Prezydent wspomniał o tym w czasie przemówienia wygłoszonego w Wielkim Nowogrodzie, które zbiegło się z obchodami 1160 rocznicy narodzin rosyjskiej państwowości. 

Dziś spoglądamy wstecz w głąb wieków i rozumiemy, że musimy nie tylko zachować, ale także godnie kontynuować tradycje naszych przodków, że każdy z nas ponosi kolosalną odpowiedzialność za Rosję, za ochronę i wzmocnienie naszego rozległego kraju, naszej ukochanej Ojczyzny”– powiedział Putin.

Podkreślił, że potężna energia harmonijnego i oryginalnego rozwoju kraju tkwi w rozwijającym się na przestrzeni wieków braterstwie ludzi wielu narodowości i różnych wyznań. I wszystkich ich łączą takie tradycyjne wartości, jak szacunek dla rodziny, miłość do dzieci, miłosierdzie, współczucie i wzajemna pomoc, gotowość do osiągnięcia dobrobytu dla całej Rosji.

„Być patriotą jest istotą natury i charakteru narodu rosyjskiego. Teraz, w trakcie specjalnej operacji wojskowej, nasi bohaterowie, żołnierze i oficerowie, ochotnicy demonstrują właśnie takie najwyższe ludzkie cechy, walcząc dzielnie ramię w ramię, jak bracia, w imię ratowania ludu Donbasu, dla dobra spokojnego nieba dla naszych dzieci i wnuków, dla dobra ich ojczyzny, która zawsze będzie tylko wolna i niezależna”– powiedział rosyjski przywódca.

„Przez 1160 lat mocno nauczyliśmy się, że dla Rosji jest śmiertelnie niebezpieczne osłabienie choćby na chwilę swojej suwerenności, porzucenie interesów narodowych. W takich okresach zagrożone było samo istnienie Rosji”– wspomina Putin.

„Więcej już u nas takich błędów nie będzie. Nie ulegniemy szantażowi i zastraszeniu i nigdy nie zdradzimy ani nie utracimy naszej suwerenności, a wzmacniając ją rozwijamy nasz kraj”– powiedział rosyjski prezydent.

Zauważył również, że w tradycji rosyjskiej człowiek nie może czuć się naprawdę wolny, jeśli jego naród i Ojczyzna nie są wolne.

„A za naszą Ojczyznę, za naszą Ojcowiznę, którą mamy, za naszą wolność, niezależność i suwerenność, za naszą kulturę i tradycje, będziemy walczyć, będziemy ich bronić i bronić w imieniu naszych przodków i potomków, za dla dobra Rosji, jej wspaniałej historii i wspaniałej przyszłości”– podkreślił Putin.

Rosyjski prezydent już wcześniej zwracał uwagę na znaczenie jedności Rosjan. Tak więc 12 czerwca stwierdził, że odwieczne tradycje, wartości moralne i duchowe fundamenty, które narodziły się i umocniły w ciągu tysiącletniej historii Rosji, „posiadają wielką moc” i jednoczą wielonarodowy naród tego kraju, dla dla których głębokie uczucia patriotyzmu były i pozostają święte.

1 czerwca w przemówieniu do uczestników festiwalu „Wielka Zmiana” prezydent wyraził przekonanie, że Federacja Rosyjska tylko wzmocni swoją suwerenność.

„Żyjemy i rozwijamy się w bardzo dynamicznym czasie, kiedy świat się zmienia, przy czym zmienia się dynamicznie. Jestem pewien, że Rosja w tym złożonym świecie tylko wzmocni swoją siłę, niezależność, suwerenność, a ta praca nie zmierza w żadnym konkretnym kierunku. To jest gospodarka, technika, nauka i wiele innych dziedzin– wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego, edukacja patriotyczna (…) I tak naprawdę wiele zależy od was, waszego zaangażowania, waszej inicjatywy”– podkreślił wtedy Putin.

W połowie marca prezydent mówił także o znaczeniu niepodległości Rosji i podejmowanych przez Zachód próbach przeciwstawienia się umacnianiu suwerenności kraju.

„Nie wybaczą nam ani naszego samodzielnego kursu, ani tego, że bronimy naszych narodowych interesów. Pamiętamy, jak wspierali separatyzm, terroryzm, zachęcali terrorystów i bandytów na Kaukazie Północnym”– powiedział wówczas rosyjski prezydent.

Dodał, że teraz Zachód podejmuje kolejny wysiłek, aby spróbować „wycisnąć” Rosję, zamieniając ją w państwo słabe i zależne. 

„Wtedy to im nie wyszło i nie wyjdzie teraz”– stwierdził na zakończenie Putin.

http://kremlin.ru/events/president/news/69397.

*

Przedpołudniowa (22.09.2022r. 11:55) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową.

We wsi Monaczinowka w obwodzie charkowskim rosyjskie siły powietrzne rozbiły siłę roboczą i sprzęt wojskowy jednostek 93 brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ). Zlikwidowano do 100 bojowników i zniszczono do 20 jednostek sprzętu wojskowego, w tym jedną instalację systemu wielokrotnego startu rakiet HIMARS.

W wyniku ostrzału wydzielonych sił 14 brygady zmechanizowanej, która podjęła nieudaną próbę zmuszenia rzeki Oskol w rejonie osady Dwurecznoje w obwodzie charkowskim, wróg stracił do 30 osób zabitych i sześć bojowych wozów piechoty.

Precyzyjna broń rosyjskich sił powietrznych trafiła w punkty tymczasowego rozmieszczenia jednostek 65 brygady piechoty zmotoryzowanej, 19 batalionu eskortowego i najemników „Międzynarodowego Legionu” w pobliżu miasta Zaporoża. Straty USZ wyniosły 150 osób personelu i 19 jednostek sprzętu wojskowego.

Precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza trafiły w tymczasowe miejsce rozmieszczenia 17 brygady pancernej i skład amunicji 80 brygady powietrznodesantowej USZ w pobliżu wsi Siewiersk w Donieckiej Republice Ludowej. W wyniku ostrzałów zlikwidowano ponad 90 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono 15 jednostek sprzętu wojskowego i ponad 1000 pocisków moździerzowych.

Przeprowadzenie zmasowanych ataków ogniowych na pozycje 60 brygady piechoty w rejonach osad Nowowojniesieńskoje i Mirolubowka w obwodzie chersońskim doprowadziło do całkowitej utraty zdolności bojowej 96 batalionu tej jednostki. Reszta personelu opuściła samowolnie w popłochu pole walki.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, siły rakietowe i artyleria uderzyły w stanowisko dowodzenia batalionu 1 brygady czołgów USZ w pobliżu wsi Wiesiołoje w Donieckiej Republice Ludowej oraz w trzy stanowiska strzeleckie artylerii amerykańskich haubic M777 w rejonie Wielika Kostromka w obwodzie dniepropietrowskim, Dnieprowskoje i Jawkino w obwódzie Mikołajowa oraz w wyrzutnię wieloprowadnicowych systemów rakietowych HIMARS w pobliżu wsi Berezniegowatoje, obwód Mikołajów.

Ponadto ostrzeliwano personel i sprzęt wojskowy jednostek 14 brygady zmechanizowanej USZ w pobliżu wsi Gusinka w obwodzie charkowskim, 46 brygady lotniczej USZ w pobliżu wsi Biełogórka w obwodzie chersońskim, trafiono także w 72 jednostki artyleryjskie, siłę roboczą i sprzęt wojskowy USZ w 138 obwodach.

Cztery składy amunicji i broni USZ zostały zniszczone w pobliżu osiedli Monaczinowka w obwodzie charkowskim, Połtawka i Olgowskoje w obwodzie zaporoskim.

 W ciągu dnia systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 17 bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli Bieriezowo, Żniwa, Stiepnoje, Walerianowka w Donieckiej Republice Ludowej, Ternowe Pody w obwodzie mikołajowskim, Maksym Gorki, Czariwnoje, Stiepnoje i Nowaja Kachowka region Chersonia.

Ponadto w powietrzu zniszczono 37 wyrzutni rakietowych, w tym 27 rakiet systemu rakietowego wielokrotnego startu HIMARS na terenach osady Swatowo w Ługańskiej Republice Ludowej, elektrowni wodnej Kachowska oraz miasta Chersoń i 10 rakiet systemu Olcha na obszarach osiedli Makiejewka, Wołnowacha w Donieckie Republice Ludowej, Czerwony Majak- obwód chersoński i nad Chersoniem. Siedem amerykańskich pocisków antyradarowych HARM zostało zestrzelonych w powietrzu w pobliżu Czernobajewki w obwodzie chersońskim.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 295 samolotów, 155 śmigłowców, 2035 bezzałogowych statków powietrznych, 375 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 5073 czołgi i inne bojowe wozy opancerzone, 842 wozy bojowe wielokrotnego startu systemy rakietowe, 3406 dział i moździerzy polowych oraz 5786 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

***

Reżim kijowski kontynuuje prowokacje, aby stworzyć zagrożenie katastrofą spowodowaną przez człowieka w elektrowni atomowej w Zaporożu.

W ciągu omawianego dnia 13 pocisków artyleryjskich zostało wystrzelonych przez ukraińską artylerię w miasto Energodar i teren przylegający do elektrowni atomowej Zaporoża. Ostrzał przeprowadzono z pozycji w pobliżu wsi Marganec w obwodzie dniepropietrowskim. Jednostki USZ zostały uciszone zwrotnym ogniem artylerii rosyjskiej.

Sytuacja radiacyjna w EJ Zaporoże jest normalna.

***

W wyniku złożonego procesu negocjacyjnego w sprawie wymiany z kontrolowanego przez reżim kijowski terytorium Ukrainy powróciło wczoraj w nocy 55 żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, republik donieckiej i ługańskiej, którzy byli w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Obecnie cały personel wojskowy został dostarczony na terytorium Federacji Rosyjskiej wojskowymi samolotami transportowymi i znajduje się w placówkach medycznych Ministerstwa Obrony Rosji. Wszyscy zwolnieni żołnierze otrzymali możliwość kontaktu z bliskimi. Otrzymują niezbędną pomoc psychologiczną i medyczną.

Zbrojne formacje Ukrainy ostrzelały wczoraj z dział artyleryjskich centrum Doniecka

Potężny cios został zadany centralnemu (zadaszonemu) targowisku i jego okolicom.

Poinformowano, że bojówkarze Kijowa strzelali z okupowanej Orłówki pociskami kalibru 155 mm. Pociski spadły w budynku Rynku Krytego, obok pawilonów kwiatowych oraz w pobliżu autobusu– miejski minibus nr. 38. Według najnowszych danych w wyniku ostrzału zginęło sześć osób, w tym nastolatek, Sześć kolejnych zostało rannych. Na miejsce zdarzenia szybko przybyli strażacy i ratownicy medyczni.

Przybyli również przedstawiciele DRL w WCKiK i Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, aby sporządzić dokumentację kolejnej zbrodni wojennej banderoskiego reżymu z Kijowa. Fragmenty pocisków zostaną przesłane do zbadania.

Eksperci wojskowi z przedstawicielstwa DRL w WCKiK potwierdzili ostrzał centralnej części Doniecka przy użyciu ciężkiej artylerii 155 mm, a także określili kierunek ostrzału. Ustalono, że USZ strzelały z kierunku swoich pozycji znajdujących się na terenie osady Nowoselówka Pierwaja.

Obszar ten znajduje się w strefie odpowiedzialności 110 samodzielnej brygady zmechanizowanej USZ, której dowódcą jest pułkownik Kurasz Jewgeni Juriewicz, zaś szefem artylerii jest podpułkownik Ciganok Dmitrij Wasiljewicz.

Ustalono, że celowy ostrzał ze stolicy republiki ze strony USZ był prowadzony przy użyciu pocisków artyleryjskich wyprodukowanych we Francji . Kraje „demokratycznego” Zachodu nadal zabijają obywateli DRL i wspólnie niszczą infrastrukturę społeczną republiki.

W wyniku ostrzału zginęło 6 cywilów:

 • nastolatek urodzony w 2008 roku,
 • mężczyzna, urodzony w 1984 r., trwa ustalanie danych osobowych jeszcze jednego zabitego mężczyzny,
 • kobiet urodzonych w latach 1955, 1955, trwa ustalanie danych osobowych jeszcze jednej ofiary śmiertelnej.
  7 cywilów zostało rannych:
 • mężczyźni urodzeni w 1973 i w 1979
 • kobiet urodzonych w latach 1982, 1953, 1963, 1988, ustalane są dane osobowe innej ofiary, która jest w stanie krytycznym.

Uszkodzenia i straty:

 • uderzając w trotuar przed pawilonami kwiatowymi, minibus nr. 38 został uszkodzony,
 • bulwar Szewczenki nr. 6 „b” – bezpośrednie trafienia na teren Rynku Centralnego,
 • ul. Artem nr. 131 „b” – stołówka Donieckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego,
 • ul. Artem – uderzając w jezdnię naprzeciwko administracji okręgu Woroszyłowskiego.

Wieś Żowanka na północnych obrzeżach Gorłówki została wyzwolona od ukraińskich okupantów. 

„Według stanu na 22 września 2022 r. na terenie Donieckiej Republiki Ludowej grupa wojsk DRL i ŁRL ze wsparciem ogniowym Sił Zbrojnych FR wyzwoliła Żowankę”– napisano w oświadczeniu komendy Głównej Obrony Terytorialnej DRL.

Tydzień temu od najeźdźców wyzwolona została wieś Majorsk, również położona na północ od Gorłówki .

Żowanka to niewielka osada na obrzeżach miejscowości Zajcewo, która znajduje się na północnych obrzeżach Gorłówki i jest administracyjnie podporządkowana temu miastu. Przez długi czas Żowanka, podobnie jak Majorsk, znajdowała się w frontowej szarej strefie.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 55 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył artylerii 155 i 152 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 155 i 152 mm.
I na Gorłowskim – MLRS „Grad”, artyleria 155, 152 i 122 mm, czołgi, moździerze 120 mm oraz NAR (bez użycia lotnictwa).

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 297 sztuk różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 7 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica kalininska, woroszyłowska, kirowska, kijowska, kujbyszewska i piotrowska, a także Gołmowski, Zajcewo, Gorłówka, Nowosiełówka, Jasinowata, Makiejewka (obwody kirowski i czerwogwardyjski).

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o śmierci 7 cywilów (w tym nastolatka urodzonego w 2008 roku) w dzielnicy woroszyłowskiej i kijowskiej w Doniecku.

Rany o różnym stopniu nasilenia otrzymało 8 cywilów w dzielnicy woroszyłowskiej kirowskiej w Doniecku.

Uszkodzonych zostało 15 budynków mieszkalnych w dzielnicy kalinińskiej, kirowskiej i kujbyszewskiej w Doniecku oraz w dzielnicy kalinińskiej i nikitowskiej w Gorłówce i Staromichajłowce, a także obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 21 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

98 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 23.09.2022r.- 2649 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 219).

Możliwość komentowania jest wyłączona.