Wojna już nie domowa na Ukrainie 23.09.2022r.- 2649 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 219).


„Niemy krzyk”– dzień 853.

Prezydent Władimir Putin w przemówieniu poświęconym 1160 rocznicy narodzin państwowości rosyjskiej mówił o znaczeniu wzmocnienia suwerenności Federacji Rosyjskiej. 

Głowa państwa podkreśliła, że ​​każdy Rosjanin ponosi kolosalną odpowiedzialność za wzmocnienie kraju i ochronę Ojczyzny. Jak wyjaśnił Putin, wielowiekowa historia Rosji pokazała, że ​​nawet chwilowe osłabienie suwerenności i porzucenie interesów narodowych grozi poważnym niebezpieczeństwem.

Władimir Putin powiedział, że każdy z Rosjan ponosi poważną odpowiedzialność za wzmocnienie kraju i ochronę Ojczyzny. Prezydent wspomniał o tym w czasie przemówienia wygłoszonego w Wielkim Nowogrodzie, które zbiegło się z obchodami 1160 rocznicy narodzin rosyjskiej państwowości. 

Dziś spoglądamy wstecz w głąb wieków i rozumiemy, że musimy nie tylko zachować, ale także godnie kontynuować tradycje naszych przodków, że każdy z nas ponosi kolosalną odpowiedzialność za Rosję, za ochronę i wzmocnienie naszego rozległego kraju, naszej ukochanej Ojczyzny”– powiedział Putin.

Podkreślił, że potężna energia harmonijnego i oryginalnego rozwoju kraju tkwi w rozwijającym się na przestrzeni wieków braterstwie ludzi wielu narodowości i różnych wyznań. I wszystkich ich łączą takie tradycyjne wartości, jak szacunek dla rodziny, miłość do dzieci, miłosierdzie, współczucie i wzajemna pomoc, gotowość do osiągnięcia dobrobytu dla całej Rosji.

„Być patriotą jest istotą natury i charakteru narodu rosyjskiego. Teraz, w trakcie specjalnej operacji wojskowej, nasi bohaterowie, żołnierze i oficerowie, ochotnicy demonstrują właśnie takie najwyższe ludzkie cechy, walcząc dzielnie ramię w ramię, jak bracia, w imię ratowania ludu Donbasu, dla dobra spokojnego nieba dla naszych dzieci i wnuków, dla dobra ich ojczyzny, która zawsze będzie tylko wolna i niezależna”– powiedział rosyjski przywódca.

„Przez 1160 lat mocno nauczyliśmy się, że dla Rosji jest śmiertelnie niebezpieczne osłabienie choćby na chwilę swojej suwerenności, porzucenie interesów narodowych. W takich okresach zagrożone było samo istnienie Rosji”– wspomina Putin.

„Więcej już u nas takich błędów nie będzie. Nie ulegniemy szantażowi i zastraszeniu i nigdy nie zdradzimy ani nie utracimy naszej suwerenności, a wzmacniając ją rozwijamy nasz kraj”– powiedział rosyjski prezydent.

Zauważył również, że w tradycji rosyjskiej człowiek nie może czuć się naprawdę wolny, jeśli jego naród i Ojczyzna nie są wolne.

„A za naszą Ojczyznę, za naszą Ojcowiznę, którą mamy, za naszą wolność, niezależność i suwerenność, za naszą kulturę i tradycje, będziemy walczyć, będziemy ich bronić i bronić w imieniu naszych przodków i potomków, za dla dobra Rosji, jej wspaniałej historii i wspaniałej przyszłości”– podkreślił Putin.

Rosyjski prezydent już wcześniej zwracał uwagę na znaczenie jedności Rosjan. Tak więc 12 czerwca stwierdził, że odwieczne tradycje, wartości moralne i duchowe fundamenty, które narodziły się i umocniły w ciągu tysiącletniej historii Rosji, „posiadają wielką moc” i jednoczą wielonarodowy naród tego kraju, dla dla których głębokie uczucia patriotyzmu były i pozostają święte.

1 czerwca w przemówieniu do uczestników festiwalu „Wielka Zmiana” prezydent wyraził przekonanie, że Federacja Rosyjska tylko wzmocni swoją suwerenność.

„Żyjemy i rozwijamy się w bardzo dynamicznym czasie, kiedy świat się zmienia, przy czym zmienia się dynamicznie. Jestem pewien, że Rosja w tym złożonym świecie tylko wzmocni swoją siłę, niezależność, suwerenność, a ta praca nie zmierza w żadnym konkretnym kierunku. To jest gospodarka, technika, nauka i wiele innych dziedzin– wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego, edukacja patriotyczna (…) I tak naprawdę wiele zależy od was, waszego zaangażowania, waszej inicjatywy”– podkreślił wtedy Putin.

W połowie marca prezydent mówił także o znaczeniu niepodległości Rosji i podejmowanych przez Zachód próbach przeciwstawienia się umacnianiu suwerenności kraju.

„Nie wybaczą nam ani naszego samodzielnego kursu, ani tego, że bronimy naszych narodowych interesów. Pamiętamy, jak wspierali separatyzm, terroryzm, zachęcali terrorystów i bandytów na Kaukazie Północnym”– powiedział wówczas rosyjski prezydent.

Dodał, że teraz Zachód podejmuje kolejny wysiłek, aby spróbować „wycisnąć” Rosję, zamieniając ją w państwo słabe i zależne. 

„Wtedy to im nie wyszło i nie wyjdzie teraz”– stwierdził na zakończenie Putin.

http://kremlin.ru/events/president/news/69397.

*

Przedpołudniowa (22.09.2022r. 11:55) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową.

We wsi Monaczinowka w obwodzie charkowskim rosyjskie siły powietrzne rozbiły siłę roboczą i sprzęt wojskowy jednostek 93 brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ). Zlikwidowano do 100 bojowników i zniszczono do 20 jednostek sprzętu wojskowego, w tym jedną instalację systemu wielokrotnego startu rakiet HIMARS.

W wyniku ostrzału wydzielonych sił 14 brygady zmechanizowanej, która podjęła nieudaną próbę zmuszenia rzeki Oskol w rejonie osady Dwurecznoje w obwodzie charkowskim, wróg stracił do 30 osób zabitych i sześć bojowych wozów piechoty.

Precyzyjna broń rosyjskich sił powietrznych trafiła w punkty tymczasowego rozmieszczenia jednostek 65 brygady piechoty zmotoryzowanej, 19 batalionu eskortowego i najemników „Międzynarodowego Legionu” w pobliżu miasta Zaporoża. Straty USZ wyniosły 150 osób personelu i 19 jednostek sprzętu wojskowego.

Precyzyjne pociski wystrzeliwane z powietrza trafiły w tymczasowe miejsce rozmieszczenia 17 brygady pancernej i skład amunicji 80 brygady powietrznodesantowej USZ w pobliżu wsi Siewiersk w Donieckiej Republice Ludowej. W wyniku ostrzałów zlikwidowano ponad 90 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono 15 jednostek sprzętu wojskowego i ponad 1000 pocisków moździerzowych.

Przeprowadzenie zmasowanych ataków ogniowych na pozycje 60 brygady piechoty w rejonach osad Nowowojniesieńskoje i Mirolubowka w obwodzie chersońskim doprowadziło do całkowitej utraty zdolności bojowej 96 batalionu tej jednostki. Reszta personelu opuściła samowolnie w popłochu pole walki.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, siły rakietowe i artyleria uderzyły w stanowisko dowodzenia batalionu 1 brygady czołgów USZ w pobliżu wsi Wiesiołoje w Donieckiej Republice Ludowej oraz w trzy stanowiska strzeleckie artylerii amerykańskich haubic M777 w rejonie Wielika Kostromka w obwodzie dniepropietrowskim, Dnieprowskoje i Jawkino w obwódzie Mikołajowa oraz w wyrzutnię wieloprowadnicowych systemów rakietowych HIMARS w pobliżu wsi Berezniegowatoje, obwód Mikołajów.

Ponadto ostrzeliwano personel i sprzęt wojskowy jednostek 14 brygady zmechanizowanej USZ w pobliżu wsi Gusinka w obwodzie charkowskim, 46 brygady lotniczej USZ w pobliżu wsi Biełogórka w obwodzie chersońskim, trafiono także w 72 jednostki artyleryjskie, siłę roboczą i sprzęt wojskowy USZ w 138 obwodach.

Cztery składy amunicji i broni USZ zostały zniszczone w pobliżu osiedli Monaczinowka w obwodzie charkowskim, Połtawka i Olgowskoje w obwodzie zaporoskim.

 W ciągu dnia systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 17 bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli Bieriezowo, Żniwa, Stiepnoje, Walerianowka w Donieckiej Republice Ludowej, Ternowe Pody w obwodzie mikołajowskim, Maksym Gorki, Czariwnoje, Stiepnoje i Nowaja Kachowka region Chersonia.

Ponadto w powietrzu zniszczono 37 wyrzutni rakietowych, w tym 27 rakiet systemu rakietowego wielokrotnego startu HIMARS na terenach osady Swatowo w Ługańskiej Republice Ludowej, elektrowni wodnej Kachowska oraz miasta Chersoń i 10 rakiet systemu Olcha na obszarach osiedli Makiejewka, Wołnowacha w Donieckie Republice Ludowej, Czerwony Majak- obwód chersoński i nad Chersoniem. Siedem amerykańskich pocisków antyradarowych HARM zostało zestrzelonych w powietrzu w pobliżu Czernobajewki w obwodzie chersońskim.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 295 samolotów, 155 śmigłowców, 2035 bezzałogowych statków powietrznych, 375 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 5073 czołgi i inne bojowe wozy opancerzone, 842 wozy bojowe wielokrotnego startu systemy rakietowe, 3406 dział i moździerzy polowych oraz 5786 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

***

Reżim kijowski kontynuuje prowokacje, aby stworzyć zagrożenie katastrofą spowodowaną przez człowieka w elektrowni atomowej w Zaporożu.

W ciągu omawianego dnia 13 pocisków artyleryjskich zostało wystrzelonych przez ukraińską artylerię w miasto Energodar i teren przylegający do elektrowni atomowej Zaporoża. Ostrzał przeprowadzono z pozycji w pobliżu wsi Marganec w obwodzie dniepropietrowskim. Jednostki USZ zostały uciszone zwrotnym ogniem artylerii rosyjskiej.

Sytuacja radiacyjna w EJ Zaporoże jest normalna.

***

W wyniku złożonego procesu negocjacyjnego w sprawie wymiany z kontrolowanego przez reżim kijowski terytorium Ukrainy powróciło wczoraj w nocy 55 żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, republik donieckiej i ługańskiej, którzy byli w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Obecnie cały personel wojskowy został dostarczony na terytorium Federacji Rosyjskiej wojskowymi samolotami transportowymi i znajduje się w placówkach medycznych Ministerstwa Obrony Rosji. Wszyscy zwolnieni żołnierze otrzymali możliwość kontaktu z bliskimi. Otrzymują niezbędną pomoc psychologiczną i medyczną.

Zbrojne formacje Ukrainy ostrzelały wczoraj z dział artyleryjskich centrum Doniecka

Potężny cios został zadany centralnemu (zadaszonemu) targowisku i jego okolicom.

Poinformowano, że bojówkarze Kijowa strzelali z okupowanej Orłówki pociskami kalibru 155 mm. Pociski spadły w budynku Rynku Krytego, obok pawilonów kwiatowych oraz w pobliżu autobusu– miejski minibus nr. 38. Według najnowszych danych w wyniku ostrzału zginęło sześć osób, w tym nastolatek, Sześć kolejnych zostało rannych. Na miejsce zdarzenia szybko przybyli strażacy i ratownicy medyczni.

Przybyli również przedstawiciele DRL w WCKiK i Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, aby sporządzić dokumentację kolejnej zbrodni wojennej banderoskiego reżymu z Kijowa. Fragmenty pocisków zostaną przesłane do zbadania.

Eksperci wojskowi z przedstawicielstwa DRL w WCKiK potwierdzili ostrzał centralnej części Doniecka przy użyciu ciężkiej artylerii 155 mm, a także określili kierunek ostrzału. Ustalono, że USZ strzelały z kierunku swoich pozycji znajdujących się na terenie osady Nowoselówka Pierwaja.

Obszar ten znajduje się w strefie odpowiedzialności 110 samodzielnej brygady zmechanizowanej USZ, której dowódcą jest pułkownik Kurasz Jewgeni Juriewicz, zaś szefem artylerii jest podpułkownik Ciganok Dmitrij Wasiljewicz.

Ustalono, że celowy ostrzał ze stolicy republiki ze strony USZ był prowadzony przy użyciu pocisków artyleryjskich wyprodukowanych we Francji . Kraje „demokratycznego” Zachodu nadal zabijają obywateli DRL i wspólnie niszczą infrastrukturę społeczną republiki.

W wyniku ostrzału zginęło 6 cywilów:

 • nastolatek urodzony w 2008 roku,
 • mężczyzna, urodzony w 1984 r., trwa ustalanie danych osobowych jeszcze jednego zabitego mężczyzny,
 • kobiet urodzonych w latach 1955, 1955, trwa ustalanie danych osobowych jeszcze jednej ofiary śmiertelnej.
  7 cywilów zostało rannych:
 • mężczyźni urodzeni w 1973 i w 1979
 • kobiet urodzonych w latach 1982, 1953, 1963, 1988, ustalane są dane osobowe innej ofiary, która jest w stanie krytycznym.

Uszkodzenia i straty:

 • uderzając w trotuar przed pawilonami kwiatowymi, minibus nr. 38 został uszkodzony,
 • bulwar Szewczenki nr. 6 „b” – bezpośrednie trafienia na teren Rynku Centralnego,
 • ul. Artem nr. 131 „b” – stołówka Donieckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego,
 • ul. Artem – uderzając w jezdnię naprzeciwko administracji okręgu Woroszyłowskiego.

Wieś Żowanka na północnych obrzeżach Gorłówki została wyzwolona od ukraińskich okupantów. 

„Według stanu na 22 września 2022 r. na terenie Donieckiej Republiki Ludowej grupa wojsk DRL i ŁRL ze wsparciem ogniowym Sił Zbrojnych FR wyzwoliła Żowankę”– napisano w oświadczeniu komendy Głównej Obrony Terytorialnej DRL.

Tydzień temu od najeźdźców wyzwolona została wieś Majorsk, również położona na północ od Gorłówki .

Żowanka to niewielka osada na obrzeżach miejscowości Zajcewo, która znajduje się na północnych obrzeżach Gorłówki i jest administracyjnie podporządkowana temu miastu. Przez długi czas Żowanka, podobnie jak Majorsk, znajdowała się w frontowej szarej strefie.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 55 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył artylerii 155 i 152 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 155 i 152 mm.
I na Gorłowskim – MLRS „Grad”, artyleria 155, 152 i 122 mm, czołgi, moździerze 120 mm oraz NAR (bez użycia lotnictwa).

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 297 sztuk różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 7 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica kalininska, woroszyłowska, kirowska, kijowska, kujbyszewska i piotrowska, a także Gołmowski, Zajcewo, Gorłówka, Nowosiełówka, Jasinowata, Makiejewka (obwody kirowski i czerwogwardyjski).

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o śmierci 7 cywilów (w tym nastolatka urodzonego w 2008 roku) w dzielnicy woroszyłowskiej i kijowskiej w Doniecku.

Rany o różnym stopniu nasilenia otrzymało 8 cywilów w dzielnicy woroszyłowskiej kirowskiej w Doniecku.

Uszkodzonych zostało 15 budynków mieszkalnych w dzielnicy kalinińskiej, kirowskiej i kujbyszewskiej w Doniecku oraz w dzielnicy kalinińskiej i nikitowskiej w Gorłówce i Staromichajłowce, a także obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 21 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

98 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 23.09.2022r.- 2649 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 219).

 1. W czwartek Minister spraw Zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock, po spotkaniu G7 z przedstawicielem Unii Europejskiej, ogłosiła, że państwa grupy nie uznają „pseudoreferendów” w sprawie aneksji okupowanych przez Rosję terytoriów Ukrainy, które zostaną przeprowadzone od 23 do 27 września.

  „Ministrowie spraw zagranicznych G7 i wysoki przedstawiciel UE zdecydowanie potępili oświadczenie Rosji o przeprowadzeniu fikcyjnych referendów na suwerennym terytorium Ukrainy, które tymczasowo znajduje się pod kontrolą Rosji. Jakakolwiek aneksja terytorium Ukrainy byłaby rażącym naruszeniem suwerenności Ukrainy i Karty Narodów Zjednoczonych” – czytamy w oświadczeniu. https://kresy.pl/wydarzenia/grupa-g7-nie-uzna-pseudoreferendow-na-wschodzie-ukrainy/

  Polubione przez 1 osoba

  • a co z częścią serbskiego terytorium? Jakim prawem odłączono Kosowo od Serbii? Czy było tam referendum, czy prawem Kaduka i na dodatek utworzono na tym serbskim terytorium największą bazę wojenną w Europie do dalszych napaści.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Jak poinformował w piątek portal Kaukaz.Realia, przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow na spotkaniu z dowództwem operacyjnym „specjalnej operacji wojskowej” miał ogłosić, że w republice nie zostanie przeprowadzona mobilizacja. Wyjaśnił, że w czasie wojny na Ukrainie republika „przekroczyła plan”.

  W walkach w czasie wojny na Ukrainie miało wziąć udział 20 000 Czeczenów, powiedział Kadyrow. Czeczenia przekroczyła „plan minimum” o 254%, powiedział. Nie sprecyzowano, o jaki plan chodzi, przez kogo i w jaki sposób został zatwierdzony. https://kresy.pl/wydarzenia/media-w-czeczenii-nie-bedzie-mobilizacji/

  Polubienie

 3. Prezydent Rosji Władimir Putin został „pchnięty” do inwazji na Ukrainę, przekonywał były włoski premier Silvio Berlusconi, wywołując ostrą krytykę tuż przed wyborami we Włoszech – poinformowała w piątek agencja prasowa Reuters.

  Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, prezydent Rosji Władimir Putin został „pchnięty” do inwazji na Ukrainę, przekonywał były włoski premier Silvio Berlusconi, wywołując ostrą krytykę tuż przed wyborami we Włoszech.

  „Putin był naciskany przez Rosjan, jego partię, swoich ministrów, by wymyślić tę specjalną operację” – powiedział Berlusconi włoskiej telewizji publicznej RAI w czwartek wieczorem. https://kresy.pl/wydarzenia/berlusconi-putin-zostal-pchniety-do-wojny/

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Spółka CPK planuje Kolej Dużych Prędkości na trasie Trawnaiki – Zamość – Bełżec. Ma to być element sieci KDP na odcinku Warszawa-Kijów.

  „Spółka CPK jako jedyna w Polsce inwestuje w rozwój sieci Kolei Dużych Prędkości. Jesteśmy odpowiedzialni za realizację ambitnego Programu Kolejowego, który przewiduje budowę prawie 2000 km nowych linii kolejowych, w większości w parametrach KDP. Dlatego popieramy pomysł budowy takiej linii na odcinku Warszawa-Kijów” – stwierdził wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała. https://kresy.pl/wydarzenia/kolej-duzych-predkosci-ma-polaczyc-polske-z-ukraina/

  Polubienie

 5. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w piątek 23 września w separatystycznych republikach ludowych w Donbasie oraz na kontrolowanych przez Rosję terytoriach obwodów chersońskiego i zaporoskiego rozpoczęły się referenda akcesyjne, dotyczące przyłączenia tych obszarów do Federacji Rosyjskiej. Głosowanie potrwa do wtorku 27 września.
  Jak podaje rosyjska agencja Tass, do samego końca trwały gorące dyskusje na temat formatu „plebiscytu”. Ostatecznie zrezygnowano z możliwości głosowania przez internet i zdecydowano się na tradycyjne, głosowanie na papierowych arkuszach. Tłumaczono to ograniczoną ilością czasu i względami technicznymi. Głosowanie osobiste ma odbyć się wyłącznie ostatniego dnia referendum. Wcześniej, ma ono być przeprowadzane na zasadzie chodzenia z urną i arkuszami do głosowania od drzwi do drzwi oraz organizowane przez lokalne społeczności samorządowe. https://kresy.pl/wydarzenia/rozpoczelo-sie-referendum-ws-przylaczenia-czesci-terytoriow-ukrainy-do-rosji/

  Polubione przez 1 osoba

 6. Referenda, które rozpoczęły się w piątek w Ługańskiej i Donieckiej Republice Ludowej, a także obwodach chersońskim i zaporoskim, odbywają się w pełnej zgodności z normami międzynarodowymi i kartą ONZ. Powiedziała to 23 września przewodnicząca rosyjskiej Rady Federacji Walentina Matwijenko.

  «Wyrażenie woli jest zgodne z normami międzynarodowymi i kartą ONZ. Mieszkańcy ŁRL, DRL i innych wyzwolonych terytoriów mają takie prawo, prawo legalne, a w dzisiejszej sytuacji jest to właściwie prawo do życia» — zaznaczyła Matwijenko. https://pl.news-front.info/2022/09/23/rosyjska-rada-federacji-referenda-w-donbasie-odbywaja-sie-w-zgodnosci-z-karta-onz/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Referenda na wyzwolonych terytoriach: informacje do 23 września
  20:08 Oficer Milicji Ludowej LPR Andrey Marochkogłosowałw referendum w sprawie wejścia Ługańskiej Republiki Ludowej do Rosji. Głos oddał w lokalu wyborczym znajdującym się w pobliżu Placu Straży Granicznej w Ługańsku.

  20:08 Zurab Makijew: Referendum w Rubiżnym i Lisiczańsku odbywa się bez sytuacji awaryjnych

  Wyborcy aktywniezaakceptowaćudział w głosowaniu – powiedział deputowany Dumy Państwowej Zurab Makijew, który monitoruje referendum w ramach grupy obserwatorów w LPR.

  „W Rubiżnym pracuje wiele brygad, które przeprowadzają domowe głosowania na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Rozumiemy, że mogą być prowokacje. Wszystko jest zorganizowane i świąteczne. Mimo ulewnego deszczu ludzie chodzą i głosują” – powiedział.

  19:28 Pierwszy krok w kierunku spokojnego i stabilnego życia. Tak mieszkańcy Donbasu widzą referendum w sprawie zjednoczenia z Rosją – informują korespondenci@Sputnik na żywo.

  Od wczesnych godzin porannych w lokalach wyborczych ustawiały się ogromne kolejki chętnych do głosowania.

  Przyjeżdżają ludzie w każdym wieku, od studentów po emerytów.

  Każda sekunda reaguje bardzo emocjonalnie – wielu w Donbasie doświadczyło osobistej tragedii.

  Wszyscy jednoznacznie opowiadają się za przyłączeniem się do Rosji, czekając na zakończenie walk i dziękując Rosjanom za wsparcie.

  19:00 Obserwatorzy z Białorusi, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Egiptu, Słowacji i Syrii rozpoczęli pracę nad referendum w LPR – podała CKW republiki.

  Zauważyli też, że podczas głosowania w referendum nie było żadnych naruszeń w lokalach wyborczych w republice o 18:30 czasu moskiewskiego.

  18:30 Poziom organizacji referendum na terenie LPRodpowiedzimiędzynarodowe standardy. O tym powiedział deputowany Dumy Państwowej Aleksiej Kanajew, który odwiedził Alczewsk w celu monitorowania przebiegu głosowania.

  17:53 W referendum głosowali pracownicy elektrowni jądrowej Zaporoże, przewidziano dla nich stację mobilną.

  17:35 WYGLĄDAĆ: litera „Z” ze wstążki św. Jerzego pojawiła się na placu Manezhnaya w Moskwie.

  Trwa tam rajd „Nie zostawiamy własnych”, poświęcony referendom w obwodach ŁRL, DRL, Zaporożu i Chersoniu.

  17:03 W rejon Chersoniu przybyli zagraniczni obserwatorzy z Francji i USA. Wyrazili chęć wyjazdu w odległe rejony regionu – przewodnicząca komisji wyborczej obwodu chersońskiego Marina Zacharowa.

  17:14 Chersoń. Zastępca sekretarza Rady Generalnej „Jednej Rosji” mówił o pracy KOP w obwodzie chersońskim Wiadomości Front Leks.

  „Wspaniale, że dzisiaj wszystkie 198 PEC w regionie Chersoniu rozpoczęły pracę. Próby prowokacji nie powiodły się – powiedział Aleksander Sidiakin, zastępca sekretarza rady generalnej partii Jedna Rosja.

  17:06 Obwód zaporoski, jeśli jako nowy podmiot stanie się częścią Federacji Rosyjskiej, zachowa swoją obecną nazwę – władze obwodu w rozmowie z RIA Nowosti.

  17:00 W Groznym ponad 50 000 osób wyszło na ulice w obronie referendum, Wiadomości RIA Przewodniczący Izby Publicznej regionu Denilkhanov.

  16:36 Przyczółek południowy: Siewierodonieck dokonuje wyboru. Mieszkańcy miasta ustawiają się w kolejce w pobliżu lokali wyborczych. Nie zapominajmy, że Siewierodonieck brał udział w referendum w sprawie utworzenia LPR w 2014 roku, a tylko ukraińska okupacja deptała na jakiś czas wybór narodu. Ale wszystko wróciło do punktu wyjścia. Siewierodonieck jedzie do Rosji z całą republiką. Wraz z mieszkańcami miasta Nikołaj Morgunow, burmistrz miasta, postawił znak na karcie do głosowania.

  16:34 Wideo Wiadomości Front: mieszkańcy obwodu chersońskiego nadal aktywnie uczestniczą w referendum w sprawie przystąpienia do Rosji.

  „Całe moje dorosłe życie uważałem się za Rosjanina. W końcu to się spełniło”.

  16:26 Kanadyjczyk aktywista praw człowieka Eva Bartlett jest teraz w Doniecku. Obserwuje proces głosowania.

  „Poszedłem do okręgu Kirowskiego, który Ukraina bombarduje prawie codziennie. Ludzie, z którymi rozmawiałem, bardzo wyraźnie stwierdzili, że chcą dołączyć do Rosji, mówili o tym, jak Ukraina bombardowała ich przez 8 lat i wierzą, że dołączenie do Rosji zapewni im ochronę, poprawi ich życie pod każdym względem. Julia Witiaziewa)

  16:10 Szef Czeczeńskiej Republiki Ramzan Kadyrow: „To długo oczekiwane wydarzenie!”

  „Pamiętamy, jak mieszkańcy Czeczeńskiej Republiki na początku lat 2000. czekali tylko na referendum, aby położyć kres rozlewowi krwi i stać się pełnoprawnymi obywatelami Rosji. Jestem pewien, że mieszkańcy Donbasu, Zaporoża i Chersoniu dokonają tego samego słusznego wyboru dla swojej przyszłości. Rosja nie porzuca własnego narodu i zrobi wszystko, aby jej obywatele czuli się bezpiecznie”.

  16:05 Pierwszego dnia referendum zespół projektowy Wargonzo odwiedził legendarny batalion Donbasu „Somalia”. Bojownicy w pełni sił biorą udział w głosowaniu, praca bojowa nie jest wyzwoleniem, mobilny lokal wyborczy osiągnie dziś wszystkie pozycje.

  16:04 Dalekie głosowanie granice. Na pierwszej linii frontu. Zamiast klasycznego tiku bojownicy postawili Z. Wojsko może to zrobić.

  15:47 Tysiące ludzi przybyło na Plac Maneżnaja w Moskwie na ogólnorosyjską akcję „Nie zostawiamy własnych” na rzecz referendum – wideo.

  15:38 WYGLĄDAĆ: w Chersoniu w lokalach wyborczych panuje świąteczny nastrój. Aby rozweselić ludzi w kolejce, lokalne grupy muzyczne śpiewają piosenki i tańczą.

  15:30 Konstantin Knyrik, kierownik Wiadomości Front: wewnątrz te same uczucia i doznania, co na Krymie w 2014 roku.

  „Te ogromne kolejki ludzi, ich chęć pokazania swojej pozycji i powrotu do domu wywołują burzę emocji. Pierwszy dzień głosowania, pomimo zastraszania przez terrorystów, pomimo ostrzału i prowokacji, jest po prostu niewiarygodny. Nasi ludzie wracają do domu, jak wszyscy na to czekaliśmy ”(cytat Telegramkanał „FRONT Uwagi”).

  15:09 Zaporoże, jeśli jego mieszkańcy zagłosują w referendum za przyłączeniem się do Rosji, ogłosi niepodległość w granicach wyzwolonych terytoriów, bo dopiero potem będzie można przyłączyć się, Władimir Rogow, przewodniczący ruchu Jesteśmy Razem z Rosją , powiedział TASS.

  „Tak, warunkowo przez jakiś czas, dopóki Rosja nas nie zaakceptuje, będziemy niezależni. Niczego nie zmieniamy, zostawiamy nazwę regionu Zaporoże, aby nie było zamieszania. Wszystko odbywa się zgodnie z federalną ustawą konstytucyjną nr 6 „O przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej i utworzeniu nowych podmiotów w Federacji Rosyjskiej – Republiki Krymu i federalnego miasta Sewastopol” – powiedział .

  15:08 Przejście obwodów zaporoskiego i chersońskiego na rosyjskie pole prawne w przypadku pozytywnego wyniku referendum może nastąpić w ciągu roku – przewodniczący międzynarodowego komitetu Dumy Państwowej Słucki.

  15:07 Obserwatorzy zagraniczni przybyli już do Ługańskiej Republiki Ludowej, aby wziąć udział w referendum w sprawie przystąpienia do Rosji, teraz są akredytowani, stwierdził Przewodnicząca CEC LPR Elena Krawczenko.

  15:05 OSOBY opublikował dane z sondażu Ogólnorosyjskiego Centrum Opinii Publicznej, według którego 97% mieszkańców Ługańskiej Republiki Ludowej zamierza głosować za wejściem regionu do Federacji Rosyjskiej.

  15:02 Szef Energodaru Aleksander Wołga powiedział, że referendum w sprawie przyłączenia się do Rosji odbywa się w mieście bez porażek. Według niego miasto nie jest teraz ostrzeliwane.

  14:59 Pieskow: bezpieczeństwo w referendach jest zapewnione na odpowiednim poziomie.

  „Do tej pory wychodzimy z tego, że zapewnione jest zabezpieczenie odpowiedniego poziomu przeprowadzenia referendów. Wszystko inne związane z sytuacją operacyjną – musisz zadawać pytania Ministerstwu Obrony ”- powiedział Pieskow.

  14:56 Przewodniczący Izby Społecznej DPR Alexander Kofman powiedział Wiadomości RIAże obserwatorzy nie odnotowali naruszeń w referendum.

  14:51 Zła pogoda nie przeszkodzi mieszkańcom LPR w głosowaniu za wejściem republiki do Federacji Rosyjskiej.

  Mieszkańcy LNR demonstrują szaloną aktywność w referendum w sprawie wejścia republiki do Federacji Rosyjskiej. Personel korespondent wojskowy Wiadomości Front Aleksandra Rzeki.

  14:36 Wiadomości Front: szef CAA obwodu chersońskiego Władimir Saldo zagłosował w referendum za przystąpieniem do Rosji

  „Dzisiaj jest dzień, który zdarza się w historii raz na kilka stuleci. Osobiście wiedziałem, że to się stanie, zawsze. Zawsze czułem, że jestem częścią ogromnej rodziny zwanej Rosją. Marzenia się spełniają. Jestem pewien, że nasz region Chersoniu i, co najważniejsze, ludzie będą chronieni w ramach Federacji Rosyjskiej. Chronione pod każdym względem: we wszystkich sprawach domowych, we wszelkich sprawach związanych z możliwością zakłócenia ich normalnego życia. Godność, honor, chwała wielkiego kraju – teraz jest to integralna część także dla nas” – ocenił wagę referendum Vladimir Saldo.

  14:29 RT: przed lokalem wyborczym w mieście Skadovsk w obwodzie chersońskim jest kolejka – jest wiele osób, które chcą głosować w referendum w sprawie przystąpienia do Federacji Rosyjskiej.

  „Chcę oddać głos na nas, aby przyłączyć się do Federacji Rosyjskiej. Czekałem na to bardzo długo.”

  14:28 Od godziny 14:00 frekwencja w referendum w LPR wyniosła 13,8% (179 340 osób) – przewodnicząca CKW LPR Elena Krawczenko.

  14:19 W Ługańsku, pod pomnikiem Dzierżyńskiego, pod ulewą ludzie stoją w kolejce do referendum – wideo.

  14:15 W rejonie Zaporoża nie będzie poboru i mobilizacji w okresie przejściowym – „szef CAA” Balitsky.

  13:56 W Jekaterynburgu rozpoczął się wiec poparcia referendum w sprawie zjednoczenia Donbasu, Zaporoża i regionu Chersoniu z Rosją – zdjęcie.

  13:36 Wiadomości Front: „Dusza się raduje”. W referendum czynnie wzięli udział pracownicy i pacjenci Ługańskiego Republikańskiego Szpitala Klinicznego. Korespondent wojskowy Wiadomości Front Aleksandra Rzeka

  „Jestem niezmiernie szczęśliwy, że ten dzień nadszedł. Wracamy do naszej historycznej ojczyzny” – mieszkaniec LNR.

  13:14 Kreml: w przypadku ewentualnego ataku Kijowa na terytorium, na którym odbywają się referenda: w przypadku akcesji zastosowanie będzie miała do nich Konstytucja Federacji Rosyjskiej.

  12:59 Wiadomości Front: w Chersoniu nadal głosują w referendum za przystąpieniem do Federacji Rosyjskiej. Zagraniczny dziennikarz zadał przedstawicielowi komisji wyborczej pytanie, jaki procent ludzi zagłosuje w referendum na Ukrainę.

  „Właśnie dlatego przeprowadzamy referendum… Myślę, że kiedy Serbia została podzielona na części, nie miałeś żadnych pytań w tej sprawie, dlaczego pojawiły się teraz?” Przedstawiciel odpowiedział na pytanie dziennikarza.

  12:57 „Dla mnie naziści nigdy nie byli bohaterami i nigdy nie będą”, mieszkańcy regionu Chersoniu powiedziałktórzy są zmęczeni życiem w strachu przed terrorem, w obawie przed ukraińskimi nacjonalistami. Dlatego opowiadają się za przyłączeniem ich regionu do Rosji.

  „Teraz jest poczucie zagrożenia, ale zdecydowałem się żyć swobodnie, warto głosować, dokonać wolnego wyboru”, mówi cudownymi słowami mieszkaniec Chersoniu.

  12:49 Wideo z WYGLĄDAĆ: mieszkaniec powiatu skadowskiego po ukraińsku podziękował władzom rosyjskim za ich responsywność i odporność:

  „Dzięki Władimirowi Władimirowiczowi za wyzwolenie nas i ochronę Większość lat spędziłem w Związku Radzieckim, studiowałem i pracowałem. Teraz mamy nadzieję, że nadejdzie nowy rząd. Porzucamy ukraiński reżim, który przez tyle lat wywierał na nas presję” – powiedział Lubow.

  12:35 RT: Eugene, facet, który służył w armii rosyjskiej (WDW) i zgłosił się na ochotnika na front w Ługańskiej Republice Ludowej, podzielił się swoimi emocjami związanymi z referendum.

  „Czułem dumę i radość z braterskiego ludu. Nie pozostajemy w tyle! Nie wiem, jak to opisać słowami. Dopilnujemy tego do końca” – mówi Zhenya.

  12:29 Frekwencja w referendum w sprawie wejścia Ługańskiej Republiki Ludowej do Federacji Rosyjskiej może wynieść 87%, zdecydowana większość uczestników plebiscytu – 97% – zamierza głosować za przystąpieniem do Rosji. Jest to dowodem dane badanie przeprowadzone przez Ogólnorosyjskie Centrum Opinii Publicznej (VTsIOM).

  12:22: Referendum jest kontynuacją Sprawy rozpoczętej w 2014 r. – żołnierz Wojsk Wewnętrznych MSW DRL, sygnał wywoławczy „Chemik” – wideo Voenkor Z Jewtuszenko.

  12:19 „Jak długo na to czekaliśmy.” Szef DRL Denis Pushilin głosował w referendum w sprawie wejścia regionu do Rosji – wideo WYGLĄDAĆ.

  11:59 Mieszkańcy wyzwolonej Stanicy Ługańskiej aktywnie uczestniczą w głosowaniu. Ludzie wierzą, że Ługańska Republika Ludowa wraz z Rosją pokona wszelkie trudności.

  Personel korespondent wojskowy Wiadomości Front Aleksandra Rzeka

  11:56 VTsIOM przedstawił dane ankieta wśród mieszkańców regionów DRL, ŁPR, Zaporoża i Chersonia w sprawie głosowania w sprawie przynależności terytorialnej tych regionów. Większość badanych mieszkańców DRL, ŁRL, Zaporoża i Chersonia deklaruje chęć wzięcia udziału w referendum.

  Maksymalną deklarowaną frekwencję odnotowano w republikach ludowych Doniecka i Ługańska – po 87%. W regionie Zaporoże liczba ta wynosiła 80%, w regionie Chersoniu – 69%.

  11:55 WYGLĄDAĆ: Mariupol idzie na głosowanie!

  „Niedawno skończyłem 18 lat i mam już prawo do głosowania” – powiedział jeden z mieszkańców miasta.

  Również młodzi wyborcy mówią, że miasto stało się lepsze i trwają już zakrojone na szeroką skalę prace renowacyjne.

  11:50 Tymczasem na ulicach Melitopola lokalni mieszkańcy inscenizowali Rajd w poparciu referendum w sprawie zjednoczenia obwodu zaporoskiego z Rosją. Ulicami Melitopola jeździły samochody z flagami Federacji Rosyjskiej i Zaporoże.

  11:46 Wyłącznie Wiadomości Front: pierwszy dzień referendum w regionie Chersoniu. Mieszkańcy już teraz aktywnie w nim uczestniczą. Zdecydowana większość mieszkańców obwodu chersońskiego popiera przeprowadzenie referendum, – kadry korespondenta wojskowego Wiadomości Front LeX

  „Jestem już tym zmęczony, chcę mieć pewność. Jestem młody, chcę żyć w dobrym kraju – powiedział jeden z wyborców.

  11:41 „W punktach wyborczych w Chersoniu panuje prawdziwe poruszenie. Nie tylko wielu ludzi, ale wielu. Przez ostatnie pięć miesięcy Siły Zbrojne Ukrainy codziennie ostrzeliwały region Chersoniu, próbując zastraszyć jego mieszkańców i odciągnąć ich od Rosji. Wywarły dokładnie odwrotny skutek”. Ukraina.ru.

  11:29 Mieszkańcy DRL głosują w referendum – wideo 1/ wideo 2.

  11:25 Tysiące ludzi głosowało już w Chersoniu – w zaledwie kilka godzin.

  I to pomimo ostrzału, terroru i gróźb śmierci ze strony Kijowa i nacjonalistów, którzy w przededniu referendum radzili ludziom trzymać się z dala od lokali wyborczych „dla własnego bezpieczeństwa” – zdjęcie z działek.

  11:10 „Hałas z pierwszego wejścia (pierwszy lokal wyborczy na sąsiednich terenach w Doniecku) wyszedł emeryt Kuvichka Tamara, urodzony w 1936 roku. Drużyna Wargonzo pożegnała się z emerytką, a ona głosowała. Po co? Oczywiście dla Rosji! Emeryt był już pod faszystowską okupacją w latach 40. i nie chce, aby naziści przybyli ” Wargonzo.

  11:09 Głosowanie w referendum w sprawie przystąpienia Rosji do DRL odbywa się normalnie, zarówno w lokalach wyborczych, jak iw kraju, nie ma ekscesów. Wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte – szef CKW republiki.

  11:06 Voenkor Aleksander Kots o długo oczekiwanym referendum w Donbasie:

  „Przybliżyliśmy ten dzień najlepiej, jak potrafiliśmy. Na froncie, w gazetach, w wysokich urzędach… Wielu oczywiście wyobrażało to sobie inaczej. Chociaż referendum w czasie wojny wydaje się bardzo symboliczne. Donbas poniósł prawo do powrotu do domu. Zapłacił za to bardzo wysoką cenę. I nadal musisz zapłacić. Ale teraz podzielimy tę cenę na cały nasz ogromny kraj. To jest historia, przyjaciele. Nasza historia. Jest tego warta. Szkoda, że ​​tak wielu nie dotarło do tego momentu.

  11:05 „Nastrój jest świetny!” – w LPR odbywa się wiec samochodowy w celu poparcia referendum w sprawie przystąpienia do Rosji – Readovka.

  Biorą w nim udział zwykli mieszkańcy republiki, przedstawiciele mediów i kierowcy komunikacji miejskiej. Chłopaki, którzy od sześciu lat startują z tatą w wyścigach samochodowych, powiedzieli, że dziś przejdzie do historii. Inny kierowca powiedział, że był przytłoczony emocjami.

  10:51 Uchodźcy z Donbasu również mają możliwość głosowania – otwarte są dla nich lokale wyborcze w wielu regionach Rosji. Na wideo — Sewastopol.

  10:50 Rosja poprze decyzję ludzi w referendum o przystąpieniu do niej, – Wołodin

  „Nasi drodzy rodacy, dokonaj swobodnego wyboru. Nie bój się niczego. Podejmij decyzję o przystąpieniu do Federacji Rosyjskiej – będziemy cię wspierać ”- napisał w swoim Kanał telegramu.

  10:48 Głosowanie w referendum w sprawie wejścia DRL do Rosji trwa aktywnie w całym Doniecku, pomimo deszczowej pogody. Korespondent kanału „Donbas decyduje” zeznaje, że idą na ulice głosować.

  „Jesteśmy naprawdę szczęśliwi! Dzięki Rosji za zabranie nas – mówią mieszkańcy Doniecka, którzy cierpieli pod ciągłym ostrzałem ukraińskim.

  10:39 Głosowanie w Doniecku. Ludzie przyjeżdżają całymi rodzinami – wideo.

  10:18 Doradca szefa DRL: Od 30 lat ludzie czekają na referenda w republikach Donbasu i na terenach wyzwolonych.

  Zjednoczenie z Rosją jest w tej chwili najważniejszym wydarzeniem, zarówno dla terytoriów powracających do rodzimego portu, jak i dla samej Rosji, która powraca do swoich historycznych granic. Stwierdził to w dzisiejszym komentarzu. Południowy serwis informacyjny Doradca szefa Donieckiej Republiki Ludowej (DPR) Yana Gagina.

  „W rzeczywistości ludzie czekali na to referendum nie tylko przez ostatnie osiem lat”, mówi. – W Donbasie, Zaporożu, Chersoniu iw ogóle na południowym wschodzie Ukrainy czekali na niego od samego początku rozpadu Związku Radzieckiego. To jest 30 lat. Gdy tylko pojawiła się niepodległa Ukraina i dosłownie od razu ukraiński nacjonalizm podniósł głowę w Niepodległości, mieszkańcy zdali sobie sprawę, że nie jesteśmy w drodze”.

  10:15 Ogromne kolejki w Chersoniu w kolejkach do lokali wyborczych od samego rana – wideo.

  10:13 Leonid Pasechnik: „Marzyliśmy o tym dniu od ośmiu długich lat” — wideo.

  10:12 Mieszkańcy obwodów chersońskiego i zaporoskiego, a także obywatele DRL i ŁRL z siedzibą w Rosji mogą skorzystać z prawa do udziału w referendum w punktach głosowania organizowanych w Federacji Rosyjskiej, które będą otwarte codziennie od 23 września do 27.
  .https://news-front.info/2022/09/23/referendumy-na-osvobozhdjonnyh-territorijah-informacija-na-23-sentjabrja-obnovljaetsja/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Obserwatorzy z Francji i Stanów Zjednoczonych przybyli w piątek do obwodu chersońskiego, by monitorować głosowanie w referendum w sprawie przyłączenia tego regionu do Rosji. Poinformowała o tym 23 września przewodnicząca komisji wyborczej obwodu chersońskiego Marina Zacharowa.

  «Obserwatorzy zagraniczni już przybyli, są to przedstawiciele dwóch państw — Francji i Stanów Zjednoczonych. Wyrazili oni chęć wyjazdu w odległe rejony obwodu chersońskiego. Zapewniliśmy im taką możliwość» — powiedziała Zacharowa nie wyjaśniając, przedstawicielami jakich partii lub organizacji są wymienione osoby. https://pl.news-front.info/2022/09/23/na-referendum-w-obwodzie-chersonskim-przybyli-obserwatorzy-z-francji-i-usa/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Chiny wezwały Radę Bezpieczeństwa ONZ do zajęcia obiektywnego stanowiska ws. Ukrainy
  «Rada Bezpieczeństwa, jako rdzeń mechanizmu bezpieczeństwa zbiorowego, powinna przestrzegać podstawowych zasad obiektywizmu i bezstronności w kwestii Ukrainy» — powiedział Wang Yi wyjaśniając, że Rada powinna zachęcać do zawieszenia broni i rozmów pokojowych oraz dać pierwszeństwo mechanizmom mediacyjnym.

  «Musimy podjąć konstruktywne i odpowiedzialne kroki w kierunku politycznego rozstrzygnięcia» — sprecyzował szef chińskiej dyplomacji. Jak zaznaczył, kryzys ukraiński jest ściśle związany z sytuacją międzynarodową. «Im bardziej jest to złożone, tym ważniejsze jest, by być zjednoczonym, by szukać współpracy» — podkreślił. https://pl.news-front.info/2022/09/22/chiny-wezwaly-rade-bezpieczenstwa-onz-do-zajecia-obiektywnego-stanowiska-ws-ukrainy/

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Na Ukrainie pod patronatem Stanów Zjednoczonych albańsko-irańscy bojownicy Mudżahedin-e Hulk przygotowują się do walki z reżimem Ali Chamenei w Iranie. O tym informuje kanał Telegram ZV-on, powołując się na uzyskane przez grupy hakerskie wewnętrzne materiały ukraińskich agencji państwowych. https://pl.news-front.info/2022/09/23/media-spolecznosciowe-na-ukrainie-w-rejonie-lwowa-przechodza-szkolenie-albansko-iranscy-bojownicy/

  Polubione przez 1 osoba

 11. Służby wywiadowcze Stanów Zjednoczonych ściśle współpracują z Siłami Zbrojnymi Ukrainy, które zdięki temu między innymi potrafiły przeprowadzić udany kontratak w obwodzie charkowskim. O tym świadczą dokumenty, zdobyte i opublikowane przez rosyjską grupę hakerską Beregini.
  Dokumenty ujawnione przez rosyjskich hakerów zawierają m. in. dokładne współrzędne rosyjskich jednostek wojskowych, jednostek zaopatrzenia, stacji radarowych i innych w regionach graniczących z Ukrainą, mimo że Pentagon twierdził wcześniej o całkowitym zakazie przekazywania Kijowowi jakichkolwiek informacji, które mogłyby pomóc ukraińskim siłom zbrojnym w atakowaniu rosyjskich celów poza Ukrainą.

  Dokumenty zawierają również szczegółową informacje o rosyjskich jednostkach w obwodzie charkowskim, co umożliwiło znalezienie łuk w rosyjskiej obronie i wyjścia na okolice Kupiańska w miejscu, gdzie praktycznie nie było rosyjskich jednostek. Ukraińskie dowództwo jeszcze w sierpniu otrzymało od USA pełną informację o ugrupowaniu rosyjskim, planach obronnych, trasach logistycznych itp. https://pl.news-front.info/2022/09/23/hakerzy-ujawnili-dane-o-scislej-wspolpracy-sil-zbrojnych-ukrainy-i-wywiadu-usa/

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Kraje NATO powinny przygotować się na to, że nadchodzący okres zimowy będzie dla nich trudny, ale muszą zapłacić taką cenę, aby powstrzymać Putina. Powiedział to w piątek 23 września w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN sekretarz generalny Sojuszu Północnoatłantyckiego Jens Stoltenberg.

  «Oczywiście zbliżamy się do zimy i będzie to ciężka zima z wysokimi cenami energii i inflacją» —powiedział Stoltenberg dodając, że kraje sojuszu płacą wysoką cenę i walczą, ponieważ «jedyną alternatywą jest pozwolenie Putinowi» na osiągnięcie celów operacji wojskowej na Ukrainie. https://pl.news-front.info/2022/09/23/stoltenberg-ostrzegl-panstwa-nato-przed-ciezka-zima/

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Frekwencja w referendum w obwodzie chersońskim w pierwszym dniu wyniosła 15,31 proc.
  Na koniec pierwszego dnia głosowania w referendum w obwodzie chersońskim frekwencja wyniosła 15,31% ogólnej listy wyborców – powiedziała szefowa obwodowej komisji wyborczej Marina Zacharowa.

  „Pod koniec pierwszego dnia głosowania w referendum w sprawie wejścia obwodu chersońskiego do Federacji Rosyjskiej frekwencja wyniosła 15,31% ogólnej listy wyborców” – powiedział Zacharowa.

  Referendum w sprawie wejścia obwodów ŁRL, DRL, Zaporoża i Chersonia do Rosji jako podmiotu Federacji Rosyjskiej odbywa się od 23 do 27 września. Głosowanie w lokalach wyborczych odbędzie się dopiero 27 września, w pozostałe dni – w specjalnie zorganizowanych miejscach, w tym na terenach przyległych.
  .https://news-front.info/2022/09/23/javka-na-referendume-v-hersonskoj-oblasti-po-itogam-pervogo-dnja-sostavila-15-31-procenta/

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Chiński import ropy naftowej i węgla z Rosji eksplodował w sierpniu …
  Według danych Generalnej Administracji Celnej Chin import rosyjskiej ropy, w tym dostawy pompowane rurociągiem Wschodniosyberyjskim na Oceanie Spokojnym (WSTO) oraz transporty morskie z rosyjskich portów Europy i Dalekiego Wschodu, wyniósł 8,342 mln ton, o 28% r/r/ Y, odpowiednik 1,96 mln baryłek dziennie (bpd) i tylko nieznacznie poniżej majowego rekordu prawie 2 mln baryłek dziennie. Chiny są największym nabywcą ropy w Rosji, zwłaszcza teraz, gdy większość zachodniego świata usankcjonowała rosyjską energię. https://oilprice.com/Latest-Energy-News/World-News/Chinas-Fossil-Fuel-Imports-From-Russia-Are-Soaring.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Amerykanie mają obawy, że „wojna” na ukrainie doprowadzi ich do zguby…
  [Prawie 90 procent świata nie podąża za nami na Ukrainie]
  Nasz znajomy system globalnych sojuszy politycznych i gospodarczych zmienia się i nic nie uczyniło tej zmiany bardziej wyraźną niż zróżnicowane reakcje na rosyjską inwazję na Ukrainę. Podczas gdy Stany Zjednoczone i ich najbliżsi sojusznicy w Europie i Azji nałożyli na Moskwę surowe sankcje gospodarcze, 87 procent ludności świata odmówiło nam podążania za nami. Sankcje gospodarcze zjednoczyły naszych przeciwników we wspólnym oporze. Mniej przewidywalne jest to, że wybuch II zimnej wojny doprowadził również do tego, że kraje, które kiedyś były partnerami lub nie były sojusznikami, stają się coraz bardziej wieloaliansowe.
  Nigdzie zmiana ta nie jest bardziej widoczna niż na rynkach energii, gdzie, w przeciwieństwie do walut, rządy nie mogą po prostu drukować tego, czego potrzebują. https://www.newsweek.com/nearly-90-percent-world-isnt-following-us-ukraine-opinion-1743061

  Polubione przez 6 ludzi

 16. Na koniec pierwszego dnia frekwencja w referendum w LPR wyniosła 21,97%
  Frekwencja wyborców na referendum w Ługańskiej Republice Ludowej w sprawie przystąpienia do Federacji Rosyjskiej o godz. 20.00 czasu moskiewskiego wyniosła 21,97% – powiedziała Elena Krawczenko, przewodnicząca LPR CKW.

  „O 20.00 nasza frekwencja wyniosła 21,97%” – powiedział Krawczenko. W LPR głosowało łącznie 298 900 osób.
  .https://news-front.info/2022/09/23/po-itogam-pervogo-dnja-javka-na-referendume-v-lnr-sostavila-21-97/

  Polubione przez 1 osoba

 17. Frekwencja w referendum w obwodzie zaporoskim wyniosła 20,52%
  Wstępna frekwencja w referendum w obwodzie zaporoskim wyniosła 20,52% – poinformowała przewodnicząca obwodowej komisji wyborczej Galina Katiushchenko.

  „Zakończył się pierwszy dzień referendum. Runda door-to-door zakończyła się o godzinie 20.00. Wstępna frekwencja wyniosła 20,52%, biorąc pod uwagę głosowanie za granicą – powiedziała.

  Tylko w Melitopolu frekwencja wyniosła 20,43%. Za granicą w referendum głosowało 8370 osób.

  Wcześniej szef komitetu wyborczego obwodu chersońskiegopowiadomionyże frekwencja w referendum w regionie w pierwszym dniu wyniosła 15,31 proc.
  .https://news-front.info/2022/09/23/javka-na-referendum-v-zaporozhskoj-oblasti-sostavila-20-52/

  Polubione przez 1 osoba

 18. Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia przekopu na Mierzei Wiślanej chyba niechcąco ujawnił prawdziwy cel jego powstania. Powiedział: „Od tego, by ładować wielkie statki mamy inne miejsca. Chodziło o to, by symbolicznie ta droga była otwarta. By nie pytać o zgodę kraju, który nie jest nam przyjazny. Kraju, któremu władze nie wahają się przed atakowaniem innych, co widzimy teraz na Ukrainie poddanej brutalnej rosyjskiej agresji”. https://pl.news-front.info/2022/09/23/duda-i-jego-polityka-symboliczna/

  Polubione przez 2 ludzi

 19. Koncert gwiazdora Pink Floyd zostanie odwołany?! Radni PiS z Krakowa przygotowali rezolucję
  Czy rezolucja radnych PiS z Krakowa doprowadzi do odwołania koncertu współzałożyciela Pink Floyd Rogera Watersa? Jest on zaplanowany dopiero na kwiecień przyszłego roku, ale w ostatnim czasie wokół muzyka pojawiło się wiele kontrowersji. Mają one związek z jego listem krytykującym Zachód za pomaganie Ukrainie, który miał wysłać do żony Wołodymyra Zełenskiego – Oleny.
  Co ciekawe inny członek tego zespołu Dawid Gilmour nagrał z Ukraińcami wersję czerwonej kaliny…
  .https://www.se.pl/krakow/koncertowi-gwiazdora-pink-floyd-grozi-odwolanie-radni-pis-z-krakowa-przygotowali-rezolucje-aa-4VXJ-NCYk-xF2s.html

  Polubienie

 20. W DRL frekwencja w pierwszym dniu głosowania w referendum wyniosła 23,64%
  Frekwencja wyborcza w pierwszym dniu referendum w sprawie przyłączenia DRL do Rosji wyniosła 23,64%. Poinformował o tym przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej DPR Władimir Wysocki.
  „Dzisiaj głosowało ponad 370 tysięcy wyborców. Dziękuję terytorialnym, obwodowym komisjom wyborczym, wyborcom za pierwszy dzień. Dzisiaj nasz pierwszy dzień poszedł dobrze – powiedział podczas briefingu w centrum prasowym CKW DRL.
  .https://news-front.info/2022/09/23/v-dnr-javka-izbiratelej-v-pervyj-den-golosovanija-na-referendume-sostavila-23-64/

  Polubienie

 21. Przewodniczący komisji śledczej ONZ ds. Ukrainy Erik Mose w wystąpieniu przed Radą Praw Człowieka z siedzibą w Genewie ogłosił, że na podstawie zebranych dowodów komisja „doszła do wniosku, że na Ukrainie popełnione zostały zbrodnie wojenne”. Zaznaczył jednak, że komisja nie posiada jeszcze dowodów, aby stwierdzić, czy popełniono również zbrodnie przeciwko ludzkości. https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/wedlug-onz-rosja-popelnila-zbrodnie-wojenne-na-ukrainie/

  Polubienie

 22. Historia…

  Rosja wykupiła miasto Kijów w 1686 r. za 146 tys. rubli w uwolnieniu z Rzeczpospolitej w ramach „wieczystego pokoju”.
  Na wekslu widniał napis „za braterską i miłość” – tak strony strony łączyły się cele.

  Co prawda, sejm ratyfikował traktat dopiero w 1764 roku, choć za Kijów zapłacono od razu 7 ton srebra.
  W dzisiejszych cenach jest to 397 120 000 rubli (jeżeli cena srebra – 133 000 000 rubli), czyli wartość bardzo kosztownej rezydencji w najbogatszej dzielnicy Moskwy.

  Wówczas było to około 10% rocznego budżetu królestwa rosyjskiego.
  Car obawiał się, że Polska wykorzysta pieniądze na modernizację swojej armii, ale zostały one rozkradzione i podzielone między magnatami szlacheckimi.
  Akt kupiecki na Kijów formalnie obowiązuje do dziś.

  .https://twitter.com/mareckiscot/status/1563837794052710402

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.