Wojna już nie domowa na Ukrainie 24.09.2022r.- 2650 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 220).


„Niemy krzyk”– dzień 854.

Wczoraj (23 września) rozpoczęło się referendum w Donbasie i wyzwolonych regionach Ukrainy. 

Potrwa do 27 września.  Na głosowanie na terenach przyległych przeznaczono cztery dni,  a jeden w lokalach wyborczych. Jednocześnie czwarty i piąty dzień w DRL  są uznawane za dni wolne. Wczorajsze głosowanie odbyło się w godzinach od 8:00 do 20:00. W sumie w DRL przygotowano ponad 450 lokali wyborczych i ponad 1,5 miliona kart do głosowania.

Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że Rosja poprze decyzje mieszkańców dotyczące ich przyszłości, które zostaną podjęte w odpowiednich referendach. 

Do referendum w sprawie zjednoczenia DRL z Rosją akredytowani są obserwatorzy z co najmniej sześciu krajów, poinformowała wczoraj Centralna Komisja Wyborcza (CKW) DRL.

„W Republice akredytowanych jest 129 obserwatorów z innych krajów, w szczególności z Federacji Rosyjskiej, Włoch, Wenezueli, Rumunii, Togo i RPA. Ich liczba stale rośnie”– głosi komunikat CKW.

Wcześniej mówiono, że 946 obserwatorów z Izby Publicznej DRL monitoruje proces głosowania. 

W głosowaniu biorą udział obrońcy DRL, także ci, którzy są na linii frontu, ogłoszono wczoraj przez przedstawiciela Departamentu Milicji Ludowej (DML) republiki.

„Dzisiaj iw ciągu najbliższych czterech dni jest dla nas bardzo ważne wydarzenie – referendum. Mimo ciągłego ostrzału terytorium Rzeczypospolitej przez bojowników ukraińskich trwa głosowanie, w którym bierze udział nie tylko ludność cywilna naszego państwa, ale także personel wojskowy Milicji Ludowej. Głosowanie trwa jak zwykle, nastroje bojowników rosną”– powiedział wczoraj przedstawiciel DML DRL.

Dodał też, że głosowanie mobilne, m.in. organizowane dla personelu wojskowego służącego na liniach frontu.

„Wyrażanie woli jest aktywne, oczywiście nie w taki sam sposób, jak na terenach mieszkaniowych, ale staramy się, aby każdy miał możliwość dokonania wyboru, do którego dążymy od wielu lat”– poinformował przedstawiciel DML DRL.

Wcześniej dziś poinformowano, że w  referendum wziął udział szef DRL Denis Puszilin i ambasador DRL w Rosji Olga Makiejewa.

W głosowaniu wzięło udział około siedmiu tysięcy pracowników Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Republiki będzie mogło głosować w referendum w sprawie wejścia DRL do Federacji Rosyjskiej jako podmiotu.

„Około siedmiu tysięcy pracowników Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych wyrazi swoje obywatelskie stanowisko i weźmie udział w tak historycznym głosowaniu na nasze państwo”– zaznaczyła służba prasowa wydziału ratownictwa.

Poinformowano, że część ratowników mogła już wyrazić swoją wolę dzięki pracy mobilnych lokali wyborczych, które zorganizowano m.in. w sali posiedzeń ministerstwa, a także na terenie podległych jednostek resortu Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych DRL.

Pracownicy jednostek ratowniczo-strażackich na terenach wyzwolonych będą mogli oddać swój głos 27 września w lokalach wyborczych.

Około 550 przedstawicieli mediów z dziewięciu krajów jest akredytowanych do relacjonowania referendum w DRL, poinformowało Ministerstwo Informacji republiki.

„Mamy 542 dziennikarzy akredytowanych do referendum”– przekazał departament informacji.

Dodano, że relacjonują referendum media z DRL, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Portugalii, Wenezueli i Kataru. Nie ma za to przedstawicieli mediów z Polski, USA, RFN i Kanady.

Relacja fotograficzna z Doniecka w pierwszym dniu referendum:

Mieszkańcy DRL wykazują coraz większą aktywność w referendum w sprawie zjednoczenia z Rosją, powiedział  Aleksander Kofman, przewodniczący Izby Publicznej DRL.

„Chęć głosowania i radość ludzi jest nie do opisania. Wszyscy wyrażają swoją wolę zgodnie” – powiedział Kofman, dodając, że „nastrój naszych obywateli jest pogodny, pomimo wszelkich prób ze strony Ukrainy, by go zepsuć”.

Według przewodniczącego głosują wszyscy obywatele, którzy nie są zajęci w pracy i są w domu. Przypomnijmy, że do 26 września głosowanie odbędzie się na terenach lokalnych i dopiero ostatniego dnia– na terenach specjalnych.

Wczoraj po popołudniu korespondenci Donieckiej Agencji Informacyjnej rozmawiali z wyborcami donieckiego obwodu kalinińskiego i poznawali ich nastroje w tym historycznym dniu.

„Poszłam też na referendum w 2014 roku, mieliśmy w szkole lokal wyborczy. Już wtedy myśleliśmy o wejściu do Federacji Rosyjskiej, ale tak się nie stało. Ale już wtedy było jasne, że z taką Ukrainą nie jest nam po drodze i przez te osiem lat stali się jeszcze bardziej brutalni, widzieliśmy ich prawdziwą twarz. Dlatego to referendum jest dla nas bardzo ważne”– powiedziała Walentina, mieszkanka Doniecka.

Kobieta jest już w kolejce po rosyjskie obywatelstwo. Uważa, że ​​przeprowadzenie referendum będzie początkiem prosperity Donbasu.

„Oczywiście strasznie jest wychodzić na zewnątrz w świetle ostatnich ostrzałów, ale napędza nas idea. Ale tym razem zapewniono nam wszystkie udogodnienia do głosowania, nie musimy iść daleko, wystarczy przejść kilka metrów”– powiedziała Walentina.

Większość głosujących nadal nie wierzy, że proces zjednoczenia Donbasu i Federacji Rosyjskiej się rozpoczął.

„Nastrój jest doskonały, czekaliśmy na to tak długo. Przez całe osiem lat nie było łatwo i nawet teraz ciężko jest oczywiście walczyć o swoje marzenie, ale jego spełnienie jest już bliskie. Ledwo mogę powstrzymać łzy radości. My w Donbasie zawsze czuliśmy się Rosjanami. Dlatego nie mamy innej drogi, musimy być z Rosją. Mówię to nie tylko od siebie, ale także od strony mojej rodziny i przyjaciół. Wszyscy moi krewni też będą głosować, ale w innych miastach republiki”– powiedziała Tamara z Doniecka.

Frekwencja w pierwszym dniu głosowania w referendum w sprawie wejścia DRL do Rosji przekroczyła 23%, poinformował wczoraj przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej republiki Władimir Wysocki.

„Dzisiejsza frekwencja wyniosła 23,64%. Osobno chciałbym odnotować wyniki głosowania w naszej 45 terytorialnej komisji wyborczej- tej zagranicznej, dziś na terytorium DRL głosowało 117 720 osób, jeśli wrócimy do ogólnej liczby, dziś głosowało ponad 370 tysięcy wyborców”– powiedział Władimir Wysocki.

„Dzisiejszy dzień pokazał, że wszystko jest idealnym porządku. W lokalach wyborczych nie było żadnych skarg, wszędzie było poczucie świętowania. Ludzie naprawdę poszli na głosowanie, jak na wakacjach. Nie było żadnych informacji o jakichkolwiek naruszeniach”– powiedział Wysocki.

Ukraińskie formacje zbrojne przeprowadziły nalot na wieś Żeleznaja Bałka w okolicach Gorłówki, zgłoszono wczoraj przez przedstawicielstwo DRL w WCKiK.

Podano, że nalot został przeprowadzony o 17:12 z osady Nieliepowka. W sumie, przy użyciu sił lotniczych wystrzelono 15 pocisków NAR.

Także w dzielnicy piotrowskiej w Doniecku nie było wczoraj spokojnie, bo zginął tam wczoraj cywil pod ostrzałem ukraińskich sił zbrojnych. 

„Według wstępnych informacji mężczyzna zmarł w wyniku ostrzału w rejonie piotrowskim. Dane osobowe są wyjaśniane”– poinformował burmistrz miasta Aleksiej Kulemzin.

Według przedstawicielstwa DRL w WCKiK, obszar ten jest przez cały dzień ostrzeliwany pociskami artyleryjskimi.

Ofiarami ukraińskiej agresji padło w ubiegłym tygodniu 39 cywilów DRL. Takie dane opublikowało wczoraj Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Republiki Darii Morozowej.

Ponadto 67 cywilów zostało rannych w wyniku działań wojennych. Liczba zabitych przedstawicieli organów ścigania w tym samym okresie wynosiła 69, rannych – 252.

W sumie od początku konfliktu w Donbasie na terytorium DRL zginęło 9152 osób, z czego 122 to dzieci. Dane są podawane bez uwzględnienia wyzwolonych obszarów.

*

Popołudniowa (23.09.2022r. 13:30) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową.

W wyniku precyzyjnego uderzenia rosyjskich sił powietrznych na jednostki 81 brygady lotniczej na terenie miasta Kramatorsk w Donieckiej Republice Ludowej zginęło ponad 220 ukraińskich żołnierzy.

Na terenach miasta Słowiańska i osady Oziernoje w Donieckiej Republice Ludowej doszło do ostrzału oddziałów zagranicznych najemników. Zginęło ponad 100 najemników.

Precyzyjna broń rosyjskich sił powietrznych w pobliżu miasta Zaporoże uderzyła w pozycje grupy taktycznej Czajka, a także w punkty tymczasowego rozmieszczenia nacjonalistycznych batalionów Skif, Dniepr i Gepard. Zlikwidowano ponad 190 nazistów i 12 jednostek sprzętu wojskowego.

Uderzenia lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego, sił rakietowych i artylerii uderzyły w punkty tymczasowego rozmieszczenia 59 piechoty zmotoryzowanej i 63 brygad zmechanizowanych na obszarach osiedli Bezimennoje i Ternowyje Pody w obwodzie mikołajowskim. Straty wroga wyniosły ponad 130 żołnierzy.

W ciągu dnia trafiono także cztery stanowiska dowodzenia, w tym 14 zmechanizowaną brygadę Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) w pobliżu wsi Dworecznaja w obwodzie charkowskim, 9 pułk gwardii narodowej w pobliżu wsi Primorskoje w obwodzie zaporoskim oraz stanowiska dowodzenia i obserwacyjne 2 i 3 batalionu 65 brygady zmechanizowanej na terenach osad Nowoandrejewka i Wierchniaja Tersa, obwód zaporoski. W 142 obwodach zlikwidowano 74 jednostki artyleryjskie, siłę roboczą i sprzęt wojskowy USZ.

Trzy składy amunicji i broni rakietowej i artyleryjskiej zostały zniszczone w rejonie miasta Zaporoże, osiedli Monachinówka w obwodzie charkowskim i osady Donieckoje w Donieckiej Republice Ludowej.

W rejonie osady Nikiforówka w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono ukraiński system rakiet przeciwlotniczych Buk-M1.

Samoloty myśliwskie Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych (SP-K) zestrzeliły w powietrzu jeden ukraiński myśliwiec MiG-29 w rejonie osiedla Nowosiołówka w obwodzie Mikołajowa, a także dwa Su-25 ukraińskich sił powietrznych w rejonie obszary osiedli Wiesiołoje, obwód chersoński i Kamyszewka w Donieckiej Republice Ludowej.

Rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 19 szt. ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych na obszarach osiedli Nowaja Kachowka, Tomarino, Noworajsk, Szlachowoje, Miroliubówka, Biełajewka, Kresczenowka, Bruskinskoje i Czkałowa w obwodzie chersońskim, Lubimowka w obwodzie zaporoskim, , Tripolie, Władimirowka, Górnoje, Charczysk , Nowoaleksandrówka, Jewgenowka, Terny i Krasnaja Poliana w Donieckiej Republice Ludowej.

Na terenach osad Płodowoje i Nowaja Kachowka w rejonie Chersonia systemy obrony przeciwlotniczej zniszczyły w powietrzu 42 rakiety amerykańskiego systemu rakiet wielokrotnego startu HIMARS, a także Olchę.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 298 samolotów, 155 śmigłowców, 2054 bezzałogowe statki powietrzne, 376 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 5077 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 844 wozy bojowe wielokrotnego startu systemy rakietowe, 3410 dział i moździerzy polowych oraz 5794 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

Siły DRL, przy wsparciu armii rosyjskiej, w ciągu jednego dnia zlikwidowały dziewięć jednostek sprzętu wojskowego bojowników kijowskich. 

„Wspólne działania personelu wojskowego DRL i Sił Zbrojnych FR zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: transporter opancerzony, trzy bezzałogowe statki powietrzne, pięć jednostek sprzętu samochodowego i specjalnego”– poinformował dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej Republiki Eduard Basurin.

Wiceszef DML DRL dodał, że dzięki wysiłkom koalicji rosyjskiej ukraińskie formacje zbrojne straciły ponad 50 osób personelu wojskowego.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 50 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: MLRS BM-21 „Grad” oraz artylerii 155, 152 i 122 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 152 mm.
I na Gorłowskim – MLRS BM-21 „Grad”, artyleria 155 i 152 mm, NAR oraz czołgi.

W sumie, w wyniku wczorajszych ostrzałów ze strony USZ na terytorium DRL spadło 251 sztuk różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 11 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica kalininska, kirowska, kijowska, kujbyszewska i piotrowska, a także Zajcewo, Gorłowka, Szyrokaja Bałka, Pantelejmonowka, Mineralnoje, Jakowlewka, Kasztanowo, Staromichajłowka oraz Aleksandrowka.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informacje o śmierci 2 cywilów w dzielnicy piotrowskiej w Doniecku i Wielikonowoselkowskim rejonie, także 2 cywilów odniosło obrażenia o różnym nasileniu w donieckiej dzielnicy piotrowskiej.

Uszkodzonych zostało 7 budynków mieszkalnych w dzielnicy piotrowskiej w Donieckuoraz w dzielnicy kalinińskiej i nikitowskiej w Gorłówce, a także 1 obiekt infrastruktury cywilnej.

Od rana w dniu dzisiejszym USZ wystrzeliły już na terytorium DRL ponad osiemdziesiąt pocisków, w tym o kalibrze NATO.

Uderzono w peryferie i przedmieścia Doniecka, Gorłówki, Jasinowatej i Makiejewki. Wróg prowadził ostrzał przy użyciu artylerii kaliber 122, 152 i 155 mm (standard NATO).

Do tej pory nie było żadnych doniesień o ofiarach cywilnych ani o zniszczeniach.

Przypomnijmy, że w DRL o godzinie 08:00 rano głosowanie zostało wznowione referendum w sprawie przystąpienia do Rosji. Dzień wcześniej nieprzyjaciel próbował zakłócić deklarację woli, ostrzeliwując tylko pięć dzielnic w samym Doniecku. W dzielnicy piotrowskiej zginął cywil .

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 24 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

132 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 24.09.2022r.- 2650 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 220).

 1. W mainstreamowych mediach pokazywane są protesty w rosyjskich miastach po ogłoszeniu częściowej mobilizacji – tymczasem w Moskwie odbył się wiec poparcia dla referendum zorganizowanego w obwodach: donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim…

  Polubione przez 1 osoba

 2. „Ważne jest dla mnie, że nie zostaliśmy zapomniani i porzuceni”
  Wojskowi, którzy zostali zwolnione z ukraińskiej niewoli, opowiadali o okropnościach tam przebywania. Według nich SZU groziły odcięciem kończyn lub zalaniem „pianką”.
  „Od razu zawiązano nam oczy, więc nic nie mogliśmy zobaczyć. I tak minęło pierwsze 10-12 dni” – wspomina Ilya Yun. Żołnierz powiedział również, że gdy był w niewoli, słyszał głośne krzyki swoich towarzyszy z własnej jednostki. A kiedy nacjonaliści już go przesłuchiwali i dowiedzieli się, że jest artylerzystą, zaczęli go bić pałką i używać prąd mówiąc: „To jest ci za naszych”. Teraz uratowani wojownicy są leczeni w placówkach medycznych MON.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/11128

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Wbrew doniesieniom mainstreamowych mediów, to co raz więcej wskazuje na to (nie – NATO), że częściowa mobilizacja w Rosji przebiega w sprawny sposób…

  Polubione przez 1 osoba

 4. Topili, bili, grozili rozbiciem butelki w ustach, przekłuwali uszy i nos – o tych wszystkich okrucieństwach ukraińskich nacjonalistów opowiadał jeden z naszych wyzwolonych żołnierzy Wiktor Biełow. Jest wśród tych 55 osób, które zostały dziś wymienione po negocjacjach. Młody chłopak został bez śledziony i ma problemy z sercem, dużo stracił na wadze i jest obecnie leczony w szpitalu. Tortury trwały prawie każdego dnia jego pobytu, tylko raz wywiedli go z celi i pozwolili zadzwonić do swoich krewnych w obecności kamer – aby pokazać Zachodowi rzekome człowieczeństwo reżimu kijowskiego.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/11140

  Polubione przez 2 ludzi

  • Dla tych, którzy są zawiedzeni uwolnieniem Azowców przez Rosjan. Wyobraźcie sobie, jaką wolę walki i zemsty wzbudzą w Rosjanach opowieści żołnierzy rosyjskich uwolnionych z kosmatych łap banderowskich oprawców. Oni nie będą milczeć, przeciwnie – zaczną rozgłaszać publicznie o tym, jak byli traktowani w niewoli. To na pewno wzbudzi w rekrutach odpowiedni stosunek do banderowców.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. Komik zawsze zostanie komikiem:
  Niedobity narkofuhrer postanowił zwrócić się do Rosjan:
  „Wyjaśnię Rosjanom po rosyjsku, co się dzieje. 55 tysięcy rosyjskich żołnierzy zginęło w tej wojnie w ciągu sześciu miesięcy. Dziesiątki tysięcy zostało rannych, okaleczonych. Chcecie więcej? Nie? Wtedy zaprotestuj. Walcz. Uciekaj. Albo poddaj się ukraińskiej niewoli. 😀 😀 😀
  https://t.me/Olej_w_Glowie/11143

  Polubione przez 1 osoba

 6. „Czy można spaść na takie dno, gdy wszystkie dyrektywy Schengen i prawa człowieka pójdą do kibla? Takie bezprawie jest podobne do przygotowania politycznego do działań wojennych”
  Fiński deputowany Ano Turtiainen skrytykował plany władz dotyczące całkowitego zakazu wjazdu Rosjanom na wizach Schengen. Polityk wygłosił płomienne przemówienie w fińskim parlamencie.
  Zaznaczył, że NATO jest gotowe do walki z Rosją na terytorium fińskiej ziemi do ostatniego lokalnego mieszkańca -Fina. „Chcę was zapytać, czy na sali jest ktoś, kto uważa, że jakaś grupa ludzi nie jest warta odwiedzenia Europy?” – zapytał kolegów.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/11212

  Polubione przez 2 ludzi

 7. „Zareagujemy ostro!” – Zełenski był zły na Iran z powodu dronów bojowych w armii rosyjskiej. „Do ataków na Odessę i region Dniepropietrowska Rosja użyła irańskich dronów” – powiedział.
  W imieniu narkoprezydenta ukraińskie MSZ pozbawiło irańskiego ambasadora akredytacji w Kijowie, a liczba dyplomatów w irańskiej ambasadzie została zmniejszona.
  Persy pewnie łkają.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/11226

  Polubione przez 2 ludzi

  • Może i z niego jest jakiś aktor, ale jak na mnie i wielu innych, to jednak mało przekonujący. Zabawne są te jego fochy i udawana złość, ale sporo brakuje mu do naszych mistrzów Holubka, Zapasiewicza i setek innych aktorów, gdyby tą kwestię powiedział mi Zapasiewicz, to pewnie bym mu uwierzył. Zelenski, to raczej coś między Kasią Cichopek, a Dodą bardziej i skojarzyło mi się, że kiedy powiedział ,,zareagujemy ostro” od razu pomyślałem, że dzisiaj wciągnie podwójną kreskę niż zwykle, właśnie na złość Iranowi 🙂

   Polubione przez 6 ludzi

 8. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1626634
  Krasny Lyman pod kontrolą rosyjskich sił zbrojnych
  Projekt WarGonzo donosi, że udało im się dostać do Czerwonego Ujścia wciągniętego w półkole i dowiedzieć się, jaka jest prawdziwa sytuacja w mieście.
  Korespondent wojenny Siemion Pegow mówi, że wróg nigdy nie był w stanie zająć Drobyszewa i Redkoduba, ale regularnie w nocy bojownicy grupy terrorystycznej UG („Państwo Ukraińskie”) udają się na południowe obrzeża miasta i prowadzą strzelaninę, aby wejść do osiedli .
  mapa, video

  Polubione przez 5 ludzi

 9. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1626616
  Estończykom doradzono zaopatrzenie się w worki na śmieci, aby pójść do toalety.
  W lokalnej telewizji ekspert z Rady Ratunkowej jasno pokazał, co należy zrobić, jeśli w obliczu kryzysu energetycznego w kraju w domu zostanie wyłączony system kanalizacyjny:
  „Bierzesz kupiony wcześniej duży worek na śmieci, montujesz go na toalecie pod deską sedesową. Jeśli masz kota w domu, możesz włożyć koci żwirek do woreczka. Następnie załatwiasz sprawę w torbę i zaklejasz taśmą izolacyjną.
  Dzień wcześniej premier Estonii Kaja Kallas ostrzegła ludność o możliwej przerwie w dostawie prądu. Zaraz po jej przemówieniu ludzie zaczęli masowo kupować generatory prądu i suchą karmę, karmę dla zwierząt, artykuły higieny osobistej, latarki i baterie.
  Wiadomości RT w języku rosyjskim
  video

  Polubione przez 6 ludzi

   • Ja polecam inny sposób: idziesz pod dom wybranego polityka i walisz kupę na jego wycieraczkę. Dalej postępujesz standardowo, tzn. kulturalnie używasz papieru toaletowego. Na koniec jednak znów wykonujesz inną od dotychczasowej czynności – zamiast wrzucić zużyty papier do toalety, przyklejasz go wiadomą stroną do drzwi domu wybranego polityka. Następnie oddalasz się, pozdrawiając grzecznie stojących w kolejce.

    Polubione przez 2 ludzi

   • Co nie którym to się może przydać; Szczególnie decydentom i politykom. Ale to są święte krowy, i wyjadą ostatnim pociągiem na urlop. Pozostaną na miejscu idioci by bronić miejsc pracy Polityków.
    pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

 10. https://t.me/ukraina_ru/102425
  Polski poseł: Ukraińcy umierają za homoseksualizm
  Wicemarszałek Senatu RP, przedstawiciel opozycji Michał Kamiński wyjaśnił wszystkim w popularnym polskim radiu Zet (jego nazwa nie została jeszcze zmieniona!), o co walczą Ukraińcy. Przede wszystkim wymienił, że „umierają za prawo do bycia homoseksualistą”.

  Polubione przez 3 ludzi

  • To kto tam został? Sami Rosjanie, Rusini, Węgrzy i Tatarzy – 73,3 tys., Romowie – 47,6 tys., Azerowie – 45,2 tys., Gruzini – 34,2 tys., Niemcy – 33,3 tys. oraz Gagauzowie?
   Nie licząc Polaków, bo oni boją się przyznać do tego, że są Polakami.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 11. Chwila słabości i ja też postanowiłem się wpisać w obowiązującą narrację…

  Rosjanie próbujący pieszo uciec przed powołaniem do służby…

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Druga strona medalu

  W naszych krajowych mediach trwa kampania informacyjna promująca Ukrainę. Ponoć nasz sąsiad już zwycięża w tej wojnie z rosyjskim najeźdźcą już niedługo marsz na Krym itd.
  Tymczasem na polu gospodarczo-społeczno-ekonomicznym widzimy straszliwą zapaść. Jak przyznają deputowani Ukrainy budżet na 2023 rok jest nastawiony tylko na prowadzenie wojny. Kraj ma zaciągnąć pożyczki warte 60% całego PKB (sic!). Kto podżyruje? kredyt tego łaskawie nie wspomniano.
  https://www.unian.net/economics/finance/gosbyudzhet-2023-chto-ostaetsya-neizmennym-v-glavnom-byudzhete-ukrainy-11988774.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ad ,,Kraj ma zaciągnąć pożyczki warte 60% całego PKB (sic!).
   Kto podżyruje? kredyt tego łaskawie nie wspomniano.

   … a nie wspomniano, bo to w ich planach jest oczywiste.

   Mówi o tym obszerny dokument „Projektowanie odbudowy Ukrainy w duchu Planu Marshalla” , zamieszczony 7 września na stronie internetowej Niemieckiego Funduszu Marshalla Stanów Zjednoczonych (GMF).

   Plan sprowadza się do tego, że Europa i Rosja powinny płacić za wszystko – ale nie Stany Zjednoczone, które już i tak „dużo zainwestowały w bezpieczeństwo” Kijowa. Cena emisyjna wynosi co najmniej 100 miliardów dolarów.

   Oprócz państw zachodnich inne kraje będą także zapraszać dobrowolne-przymusowe darowizny „na Ukrainę”, co powinno stanowić rodzaj „G7++”. „Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do Chin”, mówi plan: Pekin ma dużo pieniędzy i bardziej przydatne jest trzymanie ich w puli „odzyskiwania”. Ogromną sumą ma dysponować „Amerykanin światowej rangi, wykorzystujący potęgę i prestiż Stanów Zjednoczonych do zapewnienia stworzenia globalnego sojuszu na rzecz odbudowy”.

   Jeśli chodzi o Rosję, zdaniem autorów planu, dobrym pomysłem byłoby całkowite „przywrócenie Ukrainy” z jej zamrożonymi 300 miliardami dolarów – jest to „obiecująca i logiczna opcja”. Ale są problemy. Po pierwsze, niedoskonałość zachodniego ustawodawstwa, które nie pozwala na jawne zawłaszczanie cudzej własności. Po drugie i najważniejsze, „ryzyko zemsty ze strony Rosjan”. Reparacje by tu pasowały, przekonuje GMF, ale Rosja nie jest stroną przegrywającą. Dlatego łatwiej jest negocjować z Moskwą, uważają Amerykanie: „Jeżeli Rosja zgodzi się przyczynić do odbudowy Ukrainy, to jej zamrożone fundusze mogą zostać uwolnione. Powinno to stanowić jedyny sposób na ponowne wykorzystanie przynajmniej części tych aktywów przez Rosję”.

   Moskwa może preferować zamrożenie funduszy. „Ale cena za takie zachowanie będzie dla niej znacząca: w tym przypadku Zachód powinien trwale zamrozić jej aktywa, nawet jeśli nie można ich skonfiskować na wsparcie Ukrainy” – czytamy w dokumencie.

   Przed nami typowy przykład „chutzpah w amerykańskim stylu”. Struktura, z siedzibą w Waszyngtonie i głównym sponsorem w osobie niemieckiego MSZ, wprost proponuje spieniężenie Europy, na czele z Niemcami, za nowe setki miliardów – a jednocześnie argumentuje, jak lepiej sfinansować ów plan kradnąc aktywa Rosji.

   https://russtrat.ru/comments/8-sentyabrya-2022-1630-11156

   Polubione przez 1 osoba

 13. OT z Antypodów.

  No proszę, Australia szykuje się do najazdu na Wyspy Salomona, aby uniemożliwić powstanie tam chińskiej bazy . Jakoś tym moralnym hipokrytom, którzy mieli ostatnio w ONZ takie ładne gadki-szmatki na temat suwerenności i niepodległości ta decyzja nie wadzi.
  .https://twitter.com/Dariusz_Smaga/status/1573667469822238724

  *****;

  Australia „musi przygotować inwazję na Wyspy Salomona”, aby powstrzymać porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z Chinami
  Według jednego z komentatorów, który mówi, że to nasz „kryzys kubański”, Australia musi podjąć drastyczne działania, aby zatrzymać chińską bazę morską na Wyspach Salomona.

  David Llewellyn-Smith, wydawca założyciel MacroBusiness i były właściciel wiodącego czasopisma spraw zagranicznych Azji i Pacyfiku The Diplomat , mówi, że jest to „kryzys kubański w Australii” i przerażająco ostrzega, że ​​chińska baza morska na Wyspach Salomona byłaby „efektywnym końcem naszej suwerenności i demokracji”.

  W kryzysie z 1962 r. świat stanął na krawędzi Armagedonu, kiedy Związek Radziecki rozmieścił pociski nuklearne na Kubie na południowym progu Ameryki.

  Czytaj całość:
  https://www.news.com.au/technology/innovation/military/australia-must-ready-solomon-islands-invasion-to-stop-china-security-deal/news-story/d53d32a38e000a45a736df4fc7f8f38f

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.