Wojna już nie domowa na Ukrainie 25.09.2022r.- 2651 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 221).


„Niemy krzyk”– dzień 855.

Dążenie mieszkańców Donbasu do samostanowienia i referendum, które jest organizowane na terenach wyzwolonych spod okupacji ukraińskiej, powinno być przykładem dla krajów europejskich i całego świata. 

Taką opinię wyraził dziś na briefingu w Doniecku obserwator z Włoch, redaktor naczelny Russia News, Gianfranco Vestuto.

Historia świata nie zna przykładów, kiedy w referendum ludzie masowo głosowali na ulicach i w wejściach do budynków mieszkalnych

„Historyczne referendum, które się tu dzisiaj odbywa, będzie dobrym przykładem dla tych krajów europejskich, jak na przykład Szkocja i Katalonia, które również kilkakrotnie próbowały ustalić własny los, ale zostały spacyfikowane przez europejskie władze”– stwierdził Vestuto, dodając, że „cieszymy się, że prawo międzynarodowe dotyczące samostanowienia narodów jest przestrzegane tutaj i w Rosji, dlatego z naszego punktu widzenia to, co dzieje się tutaj dzisiaj, jest historycznym wydarzeniem dla całego świata”.

Inny obserwator z Włoch, członek międzynarodowego komitetu Ligi Północy, biznesmen Giuseppe Luca Genovese, uważa referendum w republikach ludowych za „nieskrępowany wyraz woli obywateli zamierzających głosować za swoją wolnością”

„Chcielibyśmy sprowadzić tu naszych rodaków, żeby mogli zobaczyć, co się dzieje na własne oczy, ale ponieważ jest to trudne, będziemy rozpowszechniać informacje, które widzieliśmy w ramach naszych możliwości”– powiedział obserwator z Włoch.

„Chciałbym szczególnie podkreślić, że to, co dzieje się w Donbasie i na innych obszarach, to nie aneksja, ale dobrowolne, swobodne zjednoczenie z Rosją. Postaramy się to wyjaśnić i przekazać”– dodał Vestuto.

W briefingu wziął także udział założyciel Międzynarodowego Obserwatorium Dyplomatycznego Vito Grittani, który mówił o „trybie uśpienia” ONZ w odniesieniu do wszystkiego, co dzieje się w tym regionie, czy to głosowania w referendum, czy nieustannego ostrzału przez ukraińskie wojska celów cywilnych, które to fakty udało mu się zweryfikować podczas obecnego pobytu w Doniecku. 

Żaden z uczestników briefingu nie ujawnił naruszeń podczas głosowania, wszyscy trzej zauważyli wysoki poziom bezpieczeństwa i organizacji plebiscytu. 

Wcześniej informowano, że  przy DRL akredytowanych jest  129 obserwatorów z Europy, Ameryki Łacińskiej i Afryki . A w sumie około 1000 osób śledzi głosowanie na terytorium DRL. 

Wyrażanie woli obywatelskiej w tych dniach odbywa się w miejscu zamieszania, dla wygody i bezpieczeństwa wyborców karty do głosowania są wydawane tuż przy drzwiach wejściowych lub nawet na schodach. 

Na prośbę obywateli można również głosować w domu. Z tej okazji skorzystała mieszkanka Doniecka Irina. Goście witani są z uśmiechem i wdzięcznością.

„Dziękuję Ci bardzo. Teraz Rosja jest z nami”– powiedziała kobieta wrzucając swoją kartę do urny wyborczej. 

Zapytana o zmiany po referendum doniecka kobieta odpowiedziała krótko: „O pokój. Nie chcemy teraz niczego innego”.

Mariupol przypomina ogromny plac budowy. Budowlańcy wojskowi z Ministerstwa Obrony i cywilni wykonawcy z wielu regionów FR szybko budują nowe domy, naprawiając, jeśli to możliwe, domy uszkodzone w walkach. Po ulicach jeżdżą naczepy z gotowymi segmentami mieszkań, a dźwigi układają je porządnie jeden na drugim. Wszędzie wokół sypią się iskry spawalnicze z dachów i ścian, a niżej- na ziemi, a raczej w wykopach, układa się lub przywraca infrastrukturę miejską.

Miasto odbudowuje się po skutkach wojny, jak pacjent dochodzący do sił po ciężkiej chorobie.

Ale nie wystarczy wyleczyć i nakarmić chorego, trzeba mu też dać wolę życia, cel dalszego istnienia, nadzieję, że najgorsze już za nami, a przed nami tylko dobre i jasne perspektywy. Taką nadzieją, zdaniem mieszkańców Mariupola, jest referendum w sprawie zjednoczenia z Federacją Rosyjską.

W Mariupolu, podobnie jak w całej DRL, obecnie odbywają się głosowania na miejscu– w mieszkaniach i domach, na klatkach schodowych i na podwórkach, czasem nawet w sklepach.

„W tej chwili udajemy się pod adresy przypisane do naszej strony. Urny wyborcze są zapieczętowane. Rozpoczęliśmy pracę od 08:00 i będziemy pracować do 18:00 i tak będzie przez wszystkie pozostałe dni referendum, a 27 września ludzie przyjdą do lokalu wyborczego. Teraz omijamy także tych ludzi, którzy z jakiegoś powodu nie mogą sami udać się do lokalu wyborczego. Jeśli nie znajdziemy kogoś w domu, to przekazujemy to przez sąsiadów, żeby ludzie przyszli i wyrazili swoje stanowisko”– mówi o procesie wyrażania woli Roman, jeden z pracowników obwodowej komisji wyborczej.

On sam zgłosił się do PKW i wyraził chęć zostania jednym z uczestników referendum, bo już w 2014 roku uczestniczył aktywnie w akcjach protestacyjnych przeciwko wydarzeniom w Kijowie. Kiedy do Mariupola przybyli nacjonaliści, mężczyzna został zmuszony do opuszczenia ojczyzny i wyjazdu do Petersburga.

„Powinieneś się radować! Żyj dalej i rozwijaj się. Czekałem na ten moment bardzo długo, czekając na przybycie Rosji. A teraz mogę stać się jej pełnoprawnym obywatelem. Oznacza to możliwość mówienia po rosyjsku bez szykan, jakie miały miejsce pod rządami ukraińskimi. Realizuj swoje prawa i wolności, w tym wolność wyboru”– mówi Michaił Koczetkow.

Mężczyzna urodził się pod Żdanowem- tak nazywało się miasto w latach 1948-1989 – na cześć partii sowieckiej i męża stanu Andrieja Żdanowa. Dla niego powrót do Rosji to dobre samopoczucie. Z zawodu marynarz, inżynier elektrowni okrętowych, spędzał dużo czasu na długich rejsach. A określenie „wilk morski” jest wiele warte.

Domy w tej dzielnicy mieszkalnej zostały poważnie zniszczone przez ostrzał, a według mieszkańców to bojówkarze nazistowskiej formacji Azow (organizacja jest zakazana w DRL) strzelali do nich. Teraz w wieżowcach jest już woda i prąd, częściowo przywrócono też oświetlenie uliczne. Kwestia scentralizowanego ogrzewania pozostaje otwarta, ale jest jeszcze czas. Domy można naprawiać, instalować ogrzewanie- najtrudniej jest leczyć rany duchowe.

„Początkowo obok nas stali ukraińscy artylerzyści, ale nie rozumiem, jakie mieli działa. Mówiliśmy im: ‚Odejdźcie od naszych domów, bo ‚odpowiedź’ przeleci nad nami!. A oni odpowiedzieli: ‚Mamy stąd strzelać’. Potem, kiedy ‚Azowcy’ byli już tutaj wypychani z miasta- w dzielnicy Primorskij zaczęli strzelać do wszystkiego, co widzieli. Po prostu wycofali się i strzelali do domów, tak po prostu, ze złości”– Nadieżda dzieli się swoimi wspomnieniami.

Po tym kobieta nie chce mieć nic wspólnego z Ukraińcami. 

„Dość, mieszkałem w piwnicach. Teraz mój wybór jest tylko z Rosją!”– powiedziała Nadieżda z pełnym przekonaniem swej racji.

Dla wielu mieszkańców Mariupola włączenie republiki do Rosji jest po prostu szansą na lepsze życie. Należeć będąc do obywateli silnego państwa i mają gwarancje, w szczególności społeczne, od silnego państwa. Ludzie są zmęczeni biednym życiem, boją się podwyżek cen lub kolejnej „wybuchowej” inflacji, która „pogrzebała” ich i tak już skromne oszczędności.

Cóż, w końcu jest to także część ideologii, która jest dość specyficzna i zrozumiała dla wszystkich: kiedy państwo chroni prawa, wolności i dobro swoich obywateli.

„Oczywiście, jeśli staniemy się częścią Rosji, ceny w sklepach nie wzrosną, a emerytury staną się godne. Tutaj pracowałem całe życie, od czasów sowieckich, w zakładzie metalurgicznym imienia. Iljicz, a na Ukrainie- tyle podatków trzeba było zapłacić, ‚komunalne’- szalone! Co więcej, te rekwizycje na wojnę (…) Chcę żyć lepiej, żyć godnie”– zauważa emeryt Jewgienij.

W regionie Primorskim, co jest naturalne, wielu albo pływa na różnych statkach, albo pracuje w porcie handlowym. Albo pracowali, jak na przykład pracownik magazynu portowego Tatiana. Ona i wielu innych pracowników portu morskiego zostało zredukowanych przez władze ukraińskie pod pretekstem trudnej sytuacji ekonomicznej, a tak naprawdę, bo nie ukrywali swej rosyjskości.

„W porcie od 2014 roku obroty oczywiście bardzo spadły, o ile mi wiadomo. W ogóle pod Ukrainą żyliśmy, żeby nie powiedzieć bardzo źle (…) Ja, podobnie jak inni robotnicy, zwolniono mnie. Teraz stopniowo wszystko się poprawia. Niedawno złożyliśmy wnioski o powrót do pracy”– powiedziała Tatiana, dodając, że „dlatego głosowałem za przystąpieniem do Rosji”.

Tych ludzi nie interesuje wielka polityka, oni po prostu chcą w spokoju i bezpieczeństwie normalnie żyć. Tylko tyle.

Frekwencja po wynikach dwudniowego głosowania w referendum w sprawie wejścia DRL do Rosji wyniosła 55,5%, ogłosił to wczoraj w nocy (21:00 czasu moskiewskiego) na briefingu w Doniecku przewodniczący CKW republiki Władimir Wysocki.

„Przez dwa dni frekwencja w DRL wyniosła 55,05%”– powiedział Wysocki.

Według najnowszych danych w DRL głosowało ponad 878 tys. osób, a w zagranicznych lokalach wyborczych głosowało ponad 235 tys. obywateli. 

Przypomnijmy, że pierwszego dnia frekwencja wyborcza wyniosła  23,64 %.

Policja DRL zapewnia całodobową dyżur w lokalach wyborczych, a także monitoruje sytuację w lokalach wyborczych i wokół nich, poinformowała wczoraj służba prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

„Ochronę porządku publicznego, a także bezpieczeństwo członków komisji wyborczych i mieszkańców DRL zapewnia ponad 2,5 tys. pracowników organów spraw wewnętrznych”– zaznaczył rzecznik MSW.

W szczególności funkcjonariusze organów ścigania towarzyszą przedstawicielom komisji wizytujących w całej republice, w tym w miejscowościach niedawno wyzwolonych i przyfrontowych.

Przedstawiciel MSW dodał, że oprócz utrzymania porządku w referendum swoje głosy oddają także funkcjonariusze spraw wewnętrznych. W głosowaniu wzięło już udział kilka tysięcy osób.

*

Popołudniowa (24.09.2022r. 13:45) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową.

W wyniku ogromnych zniszczeń spowodowanych zmasowanymi ostrzałami straty 14 i 92 brygady zmechanizowanej USZ w obwodzie kupiańskim obwodu charkowskiego oraz 66 brygady zmechanizowanej w pobliżu Szczurowa w Donieckiej Republice Ludowej wyniosły ponad 140 żołnierzy zabitych i rannych oraz 19 sztuk sprzętu wojskowego.

Precyzyjne uderzenia rosyjskich sił powietrznych na pozycje 28 zmechanizowanej i 59 zmotoryzowanej brygady piechoty USZ w pobliżu miasta Mikołajew, a także 61 brygady piechoty w obwodzie Ternowka obwodu Mikołajewa, zlikwidował ponad 200 zabitych nacjonalistów oraz zniszczył 3 czołgi i 16 opancerzonych wozów bojowych.

Do 300 najemników (głównie z Polski) zostało zlikwidowanych przez atak rakietowy na punkt tymczasowego rozmieszczenia obcych najemników w rejonie osady Kalinówka w obwodzie mikołajowskim.

W wyniku nieudanej próby 10 górskiej brygady szturmowej w kierunku osady Berestowo w Donieckiej Republice Ludowej zlikwidowano 48 ukraińskich żołnierzy, w tym 7 oficerów. Zniszczono także 4 jednostki pojazdów opancerzonych.

Uderzenia lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego, sił rakietowych i artylerii trafiły w pięć stanowisk dowodzenia SZU na terenach miejscowości Kupjańsk w obwodzie charkowskim, Nikołajewki w Donieckiej Republice Ludowej, Kirowo w obwodzie zaporoskim, Kostromka obwodu chersońskiego i Bereznegowatoje obwodu mikołajowskiego, a także 62 jednostki artyleryjskie, siła robocza i sprzęt wojskowy USZ w 153 obwodach.

Na terenach osad Annowka w Donieckiej Republice Ludowej, Sładkoje i Uspienówka w obwodzie zaporoskim zniszczono trzy składy amunicji oraz broni rakietowej i artyleryjskiej.

Zniszczono również stację radarową ukraińskiego systemu rakiet przeciwlotniczych S-300 na terenie osady Udacznoje w Donieckiej Republice Ludowej oraz na terenie osady Michajło- Zawodskoje w regionie Dniepropietrowska – norweska stacja radarowa przeciwbateryjna „Artur”.

W rejonie wsi Siergiejewka w obwodzie dniepropietrowskim myśliwiec rosyjskich sił powietrznych zestrzelił MiG-29 ukraińskich sił powietrznych, przystosowany do użycia amerykańskich pocisków przeciwlokacyjnych HARM.

W ciągu dnia rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły siedem bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli Staromłynowka, Walerjanówka, Kirillowka w Donieckiej Republice Ludowej, Reszetiłowskoje i Ljubimowka w regionie Zaporoża, Czkałowa i Kirowo w obwodzie chersońskim.

42 pociski systemów rakietowych wielokrotnego startu HIMARS i Olcha, a także trzy pociski antyradarowe HARM zostały zniszczone w powietrzu w rejonie Nowaja Kachowka w obwodzie chersońskim.

Ponadto przechwycono dwa pociski taktyczne Toczka-U nad osadami Matrosówka i Korsunka w obwodzie chersońskim.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 299 samolotów, 155 śmigłowców, 2062 bezzałogowe statki powietrzne, 376 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 5100 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 844 wozy bojowe wielokrotnego startu systemy rakietowe, 3412 dział i moździerzy polowych oraz 5813 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

Reżim kijowski nadal kontynuuje prowokacje na terenie elektrowni atomowej w Zaporożu.

Rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej nad zbiornikiem Kachowka zestrzeliły bezzałogowy statek powietrzny Bayraktar TB-2 lecący z obwodu Nikopola w kierunku elektrowni jądrowej Zaporoża.

Artyleria USZ ostrzeliwała wioskę letniskową „Wolna”, położoną w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni jądrowej. W sumie wystrzelono 10 pocisków z terenu osady Marganec w obwodzie dniepropietrowskim. Siła ognia wroga została stłumiona przez ogień powrotny rosyjskiej artylerii.

Sytuacja radiacyjna w EJ Zaporoże jest normalna.

Eksperci wojskowi z DRL w WCKiK potwierdzili ostrzał dzielnicy woroszyłowskiej w Doniecku z użyciem artylerii 155 mm z kierunku ukraińskich pozycji znajdujących się w rejonie osady Kamyszewka.

Teren ten znajduje się w obszarze odpowiedzialności 56 samodzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej USZ pod dowództwem – płk Siergieja Anatolijewicza Sirczenki, zaś szefem artylerii 56 brygady zmotoryzowanej jest płk Puczkow Artem Juriewicz.

W wyniku ostrzału ranny został mężczyzna urodzony w 1978 roku. 

Szkody odnotowano pod 9 adresami:

 • skrzyżowanie alei Watutina i ul. Róży Luksemburg – rozdzielnia elektryczna,
 • ul. Szczorsa nr. 34, 35, 37, 37 „a”, 39, 41 „a”, 42 i 44 – budynki mieszkalne,
 • ul. Szczorsa, 35 – sklep „Donieck”.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 60 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył artylerii 155 i 152 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 152 mm.
I na odcinku Gorłowskim – rakieta AGM-88 HARM, artyleria 155 i 152 mm, czołgi oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku ukraińskich ostrzałów w ciągu minionego dnia na terytorium DRL spadło 258 sztuk różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 12 miejscowści republiki :

jej stolica Donieck, a tam dzielnica woroszyłowska, kirowska, kijowska, kujbyszewska i piotrowska, a także Zajcewo, Gołmowski, Gorłówka, Szirokaja Bałka, Żeleznaja Bałka, Nowosiołówka, Nowobachmutówka, Mineralnoje, Jakowlewka oraz Jasinowata i Makiejewka.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o śmierci kobiety w dzielnicy kujbyszewskiej w Doniecku.

Rany o różnym stopniu nasilenia otrzymało 9 cywilów w dzielnicy woroszyłowskiej, piotrowskiej i kujbyszewskiej w Doniecku oraz Gorłowce i Jenakijewie.

W dzielnicy woroszyłowskiej, kujbyszewskiej, piotrowskiej i kirowskiej w Doniecku oraz w Gorłówce, Makiejewce i Jenakijewie uszkodzone zostały 42 obiekty mieszkalne , a także 11 obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 25 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

123 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 25.09.2022r.- 2651 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 221).

 1. Trwające referendum jest superbombą termojądrową dla Ukrainy. To lepsze niż ofensywa Rosjan. Ludzie chcą do Rosji, i tyle. To widać. Nie da się zastraszyć milionów. Jeśliby nie chcieli to Rosja byłaby bezsilna. Przyznam, że jestem pozytywnie zaskoczony skalą udziału w referendum. Widocznie nie tak łatwo ludziom wyprać mózgi. Oni się temu oparli, czyli, że to….Rosjanie. Wiem, że to żadne odkrycie.😀Może jednak niektórym u nas da to do myślenia. Teraz w naszych mediach nasili się zaklinanie rzeczywistości. To naprawdę wielkie osiągnięcie Rosjan. Już to widać. Ławrow powiedział (to nie cytat)-prezydent „z” poradził Rosjanom wyjechać z Ukrainy. No to właśnie to robią. Wyjeżdzają a jako bagaż zabierają ziemię na któtej żyli oni i ich przodkowie od setek lat. Mądry człowiek.

  Polubione przez 11 ludzi

  • Ad ,,Wyjeżdżają … , bo maja dość takiego życia
   jakie im dzień w dzień serwuje banderowska Ukraina.

   *****;

   Ewa Karene Bartlett
   @Evakbartlett
   ·23m
   „Ukraiński pocisk uderzył w hotel, w którym ekipa filmowa wysłannika wojskowego RT Murada Gazdieva

   .https://twitter.com/EvaKBartlett

   *****;

   ⚡️⚡️⚡️Ukraińska rakieta uderzyła w hotel, w którym ekipa filmowa korespondenta wojskowego RT Murada @msgazdieva Gazdieva była :

   „Jak widać, niewiele zostało z pokoju, spałem w tym miejscu”.

   Nasze są nienaruszone. Operator Michaił został zmiażdżony przez betonowe płyty, ale cudem przeżył i prawie nie został ranny.

   Po wybuchu chłopaki pomogli ludziom wydostać się z gruzów: „To jest następny pokój od mojego, teraz widzimy faceta na dole”.

   Dodatkowo eksplozja uszkodziła stojące obok hotelu samochody, w tym SUV naszych korespondentów wojskowych. Choć zmięty, ale samochód nadal jedzie.

   https://t.me/s/corrkosarev/831

   Polubione przez 2 ludzi

 2. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1626924
  – „To jest to, ręce do góry, chłopcy!”
  Rosyjska grupa rozpoznawcza tak szybko zajęła ukraińskie okopy, że siedzący w nich żołnierze wroga nie od razu zorientowali się, co się stało. Jeden z żołnierzy nie zdążył nawet skończyć palenia papierosa, więc jedną ręką poddał się, a drugą palił.
  Co najmniej trzech ukraińskich żołnierzy dostało się do niewoli, a jeszcze kilku pozostało na dnie okopów.
  Informator wojskowy
  foto, video

  Polubione przez 3 ludzi

 3. READOWKA

  Mapa działań wojennych i sytuacja na frontach wieczorem 24 września
  dzisiaj o 01:15

  Aktualne informacje:

  Zachód wpadł w furię z powodu referendów w DRL, ŁRL, Zaporożu i Chersoniu, ale jest to reakcja na apel Władimira Zełenskiego o wycofanie się Rosjan z Ukrainy. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przemawiał na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie stwierdził
  o kształtowaniu przyszłego porządku świata.

  Zauważył również, że tworzenie suwerennych państw, gotowych do obrony interesów narodowych, prowadzi do powstania równej, zorientowanej społecznie i zrównoważonej architektury wielobiegunowej.

  Sytuacja na frontach z minionego dnia:

  Czytaj dalej:
  https://readovka.news/news/113186

  *****;

  Link na tag:
  Mapy działań wojennych i sytuacja na frontach wieczorem
  z dnia na dzień, na każdy dzień działań zbrojnych na Ukrainie

  https://readovka.news/tag/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0
  *****;

  Polubione przez 1 osoba

 4. #SPECJALNA OPERACJA

  Wrócili z piekła. Rosyjscy bohaterowie uratowani z nazistowskich lochów.

  Rosja i Ukraina wymieniły się jeńcami wojennymi. Strona rosyjska dokonała ekstradycji 215 osób, które walczyły przeciwko naszym wojskom w Donbasie. Wśród nich są w szczególności członkowie nacjonalistycznej ukraińskiej formacji wojskowej „Azov” zakazanej w Rosji.

  Jednak według tureckiego prezydenta Recepa Erdogana , który w rzeczywistości otrzymał oficjalne informacje o wymianie, ten ostatni, zgodnie z umową, pozostanie w Turcji do końca działań wojennych na Ukrainie – „pod osobistym protektoratem” tureckiego lider.

  Rosji z terytorium kontrolowanym przez reżim kijowski zostanie przekazanych 87 jeńców wojennych, a także (przypuszczalnie „w obciążeniu” – Ukraińcy chcieli się go pozbyć z kraju) , ukraiński polityk opozycyjny Wiktor Medwedczuk .

  W tej chwili z niewoli wróciło 55 rosyjskich żołnierzy, otrzymują pomoc medyczną i psychologiczną (wiadomo, że wśród rannych jest „ciężki”).
  Sądząc po ich pierwszych opowieściach, byli okrutnie traktowani w niewoli, bici i poniżani.

  Wydarzenie wywołało niejednoznaczne reakcje w rosyjskim społeczeństwie – naturalna radość z zbawienia naszego narodu sąsiaduje z dużą częścią negatywności.
  Przede wszystkim jest to spowodowane tym, że pierwsze informacje o giełdzie pochodziły z ukraińskiego segmentu internetu – oczywiście w odpowiedniej interpretacji. A rosyjskie media zaczęły donosić o wydarzeniu dopiero po oświadczeniu Erdogana.

  I wielu w Rosji wydawało się dziwne, że nasi bohaterowie, którzy wrócili z niewoli i tam cierpieli, zostali tak skromnie przywitani przez Ojczyznę.
  Miejmy nadzieję, że zapowiadana mobilizacja postawi wszystko na swoim miejscu w tym zakresie…

  A panujący nastrój rosyjskich komentarzy to radość z ocalenia naszych żołnierzy, którzy dosłownie wrócili z piekła.

  Dziękuję wam za przetrwanie! Dziękuję Ci! Wszyscy jesteście bohaterami! I czekaliśmy na Ciebie. Strona główna ”, napisała na przykład dziennikarka Julia Vityazeva , która opublikowała swoje pierwsze zdjęcie po ich wydaniu .

  https://federalcity.ru/14588-vernuvshiesja-iz-ada-russkih-geroev-vyzvolili-iz-nacistskih-zastenkov.html

  Polubione przez 1 osoba

  • PS.
   A co z resztą rosyjskich jeńców z wymiany?
   87 – 55 = 32
   Tych 32 jeńców po torturach zapewne są w takim ciężkim stanie, że nie nadawali się do wymiany.
   Wpierw muszą ich na OIOMie doprowadzić do takiego stanu , by można ich było przetransportować na granicę z Rosją.

   No cóż. Ukraińskie rezuny miały jeszcze żywych tylko 87 rosyjskich jeńców.
   Rzeczywiście Rosjanie nie mogli dłużej z tą wymianą zwlekać.

   Ilu ukraińskich jeńców mają Rosjanie?
   Zapewne liczyć ich można w tysiące…
   Ktoś z Was zna ich dokładną liczbę?

   Polubienie

   • Czyli zostanie powtórzony manewr spod Izjumu, najpierw wjazd na tyły Rosjan potem okrążenie i wzięcie Łymania od wschodu, czyli do jutra Łymań będzie pod kontrolą UA, Rosjanie jak na razie bezradni wobec tej taktyki

    Polubione przez 1 osoba

    • Rosjanie dostaną potężne posiłki czyli kolejne przemowienie Putina. Bedzie znowu grozil zamiast podeslac 20-30 tys. zawodowych zolnierzy bo wszystko sie sypie. Bylby to jakis ratunek do czasu wejscia zmobilizowanych. A jak sie nie ma sił to nie zaczyna sie wojny. Jak to jest , że Kosmiczne Rosyjskie Jaja stale cos niszcza a Ukraina idzie do przodu?

     Polubienie

    • Pułkownik (w stanie spoczynku) Douglas A. McGregor, były doradca sekretarza obrony USA:
     „Niedawna ofensywa (ukraińskich) sił zbrojnych na Izium, łącznik Donbasu z Charkowem, może wydawać się prezentem dla Kijowa. Amerykańskie satelity niewątpliwie dostarczały Ukraińcom danych w czasie rzeczywistym z tego obszaru: okazało się, że siły rosyjskie na zachód od Iziumu liczyły mniej niż 2000 lekko uzbrojonych żołnierzy (wojska wewnętrzne, siły specjalne i powietrznodesantowe).
     W odpowiedzi rosyjskie dowództwo postanowiło wycofać swoje niewielkie siły z około 1% kontrolowanego terytorium. Ukrainy. Jednak Kijów zapłacił wysoką cenę za swoje propagandowe zwycięstwo – według różnych źródeł straty na otwartej równinie, którą rosyjska artyleria, pociski i naloty zamieniły w pole śmierci, wyniosły od 5 000 do 10 000 żołnierzy zabitych i rannych”…

     https://www.theamericanconservative.com/holding-ground-losing-war/

     Polubione przez 1 osoba

     • Ukraincow stac na takie straty. Rosjan nie i sprawa prosta. Na otwartej przestrzeni ofensywa ukrainska powinna sie zalamac. A Ukraincy ida do przodu. Donbas jest tlumaczony umocnieniami. Tu otwarte przestrzenie. To pokazuje bezradnosc Rosjan. To proste

      Polubione przez 1 osoba

     • „Ukraincow stac na takie straty. Rosjan nie i sprawa prosta. Na otwartej przestrzeni ofensywa ukrainska powinna sie zalamac. A Ukraincy ida do przodu. Donbas jest tlumaczony umocnieniami. Tu otwarte przestrzenie. To pokazuje bezradnosc Rosjan. To proste”-
      trzeba być bezmyślnym durniem lub banderowskim wycieruchem, aby twierdzić, że jakiekolwiek siły stać na straty rzędu 5 – 10 tysięcy. Juzto było przerabiane w czasie walk o Donbas w 2014 roku, gdy Ukraińcy masowo buntowali się i wystepowali przeciwko władzy banderowskiej Porocha!!!! Po to oswobodzono Medwedczuka, po to w Rosji jest ostatni demokratyczny prezydent Ukrainy, aby przy minimalnych stratach Rosji rozwalić system!!! Dobra, szkoda czasu dla banderowskiego konfidenta….

      Polubione przez 2 ludzi

    • „od jutra Łymań będzie pod kontrolą UA” trwa to już od tygodnia , nie zauważyłeś? Więc kiedy będzie to JUTRO????
     Skąd się biorą „te” fachowcy z Bożej łaski, co z odległości tysięcy km wiedza wszystko tak doskonale, jednak bardzo szybko zapominają o bzdurach głoszonych gdy banderowcy oficjalnie przyznają się do klęski w danym rejonie?

     Polubione przez 1 osoba

 5. Pamiętajmy, że kiedy cztery obwody ukraińskiego obrzeża zostaną formalnie przyłączone do Rosji, dalsze ukraińskie ataki staną się causus belli.

  Rosja wtedy może wypowiedzieć Ukrainie wojnę w nieco ponad tydzień i nie sądzę, żeby ludzie na Ukrainie byli przygotowani na to, co to może oznaczać.

  .https://twitter.com/witte_sergei/status/1573835848621166595

  *;
  Will Schryver
  @imetatronink
  odpowiada do
  @witte_sergei

  Zgłaszam, że casus belli już się odbyło.
  Rosja uważa teraz to, co się dzieje, za wojnę przeciwko USA/NATO.

  To powiedziawszy, uważam, że możliwość rozmieszczenia przez Rosję taktycznej broni jądrowej przeciwko Ukrainie jest praktycznie zerowa.

  Po prostu nie ma takiej potrzeby.

  Uważam, że następne posunięcie Rosji MUSI być skierowane przeciwko korzyściom płynącym z bezpośredniego zaangażowania NATO na polu bitwy.

  Jednak niewiele wydaje się uwiarygodnić mój argument, że natowskie zasoby ISR są imperatywnymi celami takiej rosyjskiej eskalacji.

  Powinniśmy się wkrótce więcej (z działań Rosji) na ten temat dowiedzieć …

  .https://twitter.com/imetatronink/status/1573859937574264833

  Polubione przez 3 ludzi

  • Wielki Serge☦️🇺🇸🇷🇺
   @witte_sergei
   Częściowa mobilizacja przestraszyła ich tak bardzo, że ich rasizm został wrzucony na wyższy bieg.
   Będą czepiać się coraz bardziej fantazmagorycznych fałszerstw i propagandy i będą próbować zachowywać się tak, jakby mieli pełną kontrolę.
   Ale ta fasada nie może ukryć prawdy: boją się.

   Cytuję tu dla przykładu tweeta
   Bruno Maçães
   @Macaesbruno
   ·
   23 września
   Obrazy Rosjan, ledwo mogących chodzić tak pijani, niosących karabiny z 1890 roku i plastikową torbę, śmiejących się, gdy zostawiają swoją skrajną biedę na morderstwo i gwałt na Ukrainie, nową falę ludobójstwa…
   .https://twitter.com/Vkswami1601/status/1573681646078816256
   .
   .Może byś to usunął i trzymać się faktów, Bruno
   Fake newsy
   .https://twitter.com/MacaesBruno/status/1573316616074694656

   ***;
   Nie mówię nic o sprzeczności w tym konkretnym tweecie:
   ale jeśli rosyjska armia to tylko pijacy z zabytkową bronią, jak dokładnie mają spustoszyć Ukrainę? ‚
   Dlaczego Ukraina potrzebuje bardziej zaawansowanej broni?
   .https://twitter.com/witte_sergei/status/1573676692530466816

   Polubienie

 6. OT. Woda i złoża naturalne skarbem narodowym – nie damy ich sobie odebrać!
  Żądamy wpisania Wody i złóż naturalnych do konstytucji, jako własności NARODU POLSKIEGO. Rozmowa z Krzysztofem Tytko, wieloletnim bojownikiem o polskie złoża naturalne, fachowcem w tych sprawach. Rodacy Kamraci zbierają podpisy pod referendum w sprawie uwłaszczenia polskich złóż naturalnych….
  Śmierć wrogom Ojczyzny,! Chwała Wielkiej, Narodowej Polsce!!
  P.s. Ponieważ nagminnie usuwano Rodaków z żydowskiego YT, powstaje platforma kamracka, do niej jest poniższy link…

  https://rodacy.tv/w/hENpi9NNLa6jGgMczpWj4M

  Polubione przez 1 osoba

 7. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1627251
  Grzejniki, wszystkie wyrwane. Lodówka. Nawet wanna. Podziękowali nam za pomoc.
  Nic niezwykłego, po prostu Polak odkrył, że sprzęt AGD sąsiada został wyrzucony przez okno jego mieszkania.
  🤔 Być może ma to jakiś związek z faktem, że ukraińską wściekliznę gościł za darmo, a po kilku miesiącach wyprosił. Albo zbieg okoliczności, co myślisz?
  video

  Polubione przez 2 ludzi

  • Gościł ich urząd miasta krakowa, który przekazał nowo wybudowane mieszkania „gościom” z banderlandu, a nie ludziom, którzy na nie kilka lat czekali i którzy jeszcze poczekają, bo trzeba będzie zrobić remont.

   Polubione przez 1 osoba

    • No i w temacie, krzysiu1:
     Afrykańscy najemnicy gotowi do walki z nazizmem na Ukrainie
     Rada Federacji zatwierdziła ustawę o uproszczeniu nadawania rosyjskiego obywatelstwa cudzoziemcom, którzy zawarli umowę o odbycie służby wojskowej. W ten sposób Rosja będzie mogła przyciągnąć cudzoziemców do specoperacji, a oni z kolei otrzymają obywatelstwo bez długiego oczekiwania.
     https://t.me/Olej_w_Glowie/11228

     Polubione przez 2 ludzi

     • krzysiu1, biedaczku, czyli bocie bezmyślny….ja opowiadam bzdury, czy ty zajadając konfitury walisz bzdety aż niemiło….tobie chyba mózg całkiem odjeło, skoro uważasz, że Afrykę zamieszkuje garstka ludzi…tak samo można powiedzieć, ze garstka banderowców tak samo jak fanatycy japońscy na Iwojimie atakują w samobójczych atakach….wiec po co te bzdury o odbijaniu czegokolwiek poza korka w butelce jabola??? Wszyscy, jak do tej pory wypinaja sie na ciebie, nie wiem sam, doprawdy, dlaczego odpisuje tobie, może dlatego, że zawsze litowałem się nad ludźmi psychicznie chorymi….Link o Korei Północnej poproszę……

      Polubione przez 3 ludzi

   • Ma to znaczenie, i to coraz bardziej istotne, z czego doskonale zdają sobie sprawę po obu stronach.
    Co do ilości przemówień, to jednak nikt nie jest w stanie równać się z ukraińskim prezydentem.
    Należy jednak przy tym nie zapominać, że najczęściej ilość nie przechodzi w jakość.
    W kwestii Donbasu, czyli obwodów donieckiego i ługańskiego – kilka najbliższych dni powinno być rozstrzygającymi.
    Korzystając z okazji pozwolę sobie przywołać sentencję, która pomimo upływu czasu nic nie straciła na aktualności:

    „Nigdy nie przerywaj swojemu wrogowi, kiedy popełnia błędy”.
    Napoleon Bonaparte

    Polubione przez 4 ludzi

 8. Byli żołnierze ukraińskich sił zbrojnych zwrócili się z apelem do przewodniczącego Rady Ludowej DRL – o przyjęcie ich do służby w rosyjskich siłach zbrojnych…

  Polubione przez 2 ludzi

   • W Rosji istnieje ponad 2,5 tys. wspólnot kozackich, z których większość należy do jednego z kilkunastu tzw. Wojsk Kozackich.
    Ich działalność koordynuje Rada ds. Kozaków podlegająca bezpośrednio prezydentowi FR.
    Dońskie Kozackie Wojsko odegrało ważną rolę walkach w Donbasie, natomiast Kubańskie Kozackie Wojsko uczestniczyło w aneksji Krymu.
    Kozacy walczyli w 1992 roku w Naddniestrzu i wspierali Serbów w Jugosławii.
    W 1993 roku udzielili pomocy Abchazom w walkach z Gruzinami.
    W Czeczeni odznaczyło się Tereckie Kozackie Wojsko.
    Kozacy biorą również udział w działaniach w Syrii…

    Polubione przez 1 osoba

 9. I krzysiu1 się tutaj przypałętał z kilkoma funflami-botami:
  ‼️Nowe badanie przeprowadzone przez Australian University of Adelaide wykazało, że ponad połowa użytkowników portalu społecznościowego Twitter – to są boty, których głównym zadaniem jest zdyskredytowanie Rosji i utrzymywanie cenzury w sposób korzystny dla Zachodu.
  Relacja o Specjalnej Operacji Wojskowej na Ukrainie nie była wyjątkiem. Nasz nowy materiał odzwierciedla główne wskaźniki, które ujawniają liczbę botów, a także skalę dezinformacji oraz cenzura zsypu informacji pod nazwą Twitter. Z całym materiałem można zapoznać się, klikając w link:

  https://telegra.ph/Nichego-zhivogo-Twitter-zapolonili-boty-s-antirossijskoj-ritorikoj-09-19.

  Polubione przez 2 ludzi

   • krzyś1, wskaż mi dokładnie w tekście ” Rybar i Geromant”, gdzie pisza takie brednie, któe ty tu uskuteczniasz? W przeciwnym wypadku, to ty jesteś banderowskim botem, bo nadinterpretujesz, kłamiesz i szkalujesz nie przedstawiając linków do materiałów źródłowych swoich kłamstw!! To proste, krzyś 1, więc to ty się ogarnij i albo zacznij myśleć, albo poproś twoich twórców, aby dopracowali ciebie, bo w tej formie zbyt przewidywalny, zbyt prymitywny w twojej propagandzie i zbyt obleśny jesteś….

    Polubione przez 3 ludzi

 10. https://t.me/WarDonbass/80331
  Mobilizacja na Krymie zakończy się w niedzielę 25 września – szef Krymu Siergiej Aksionow
  „Słowa wdzięczności dla Krymczan, którzy spełnili swój obowiązek, wykazali się odwagą i przybyli do wojskowych urzędów rejestracyjnych i rekrutacyjnych, aby wstąpić do rosyjskich sił zbrojnych. Dziś do końca dnia zostaną zakończone działania mobilizacyjne na Krymie. Krymscy ochotnicy, którzy stanęli w obronie Ojczyzny zasługują na szczególną dumę i szacunek” – powiedział szef republiki.
  video

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.