Wojna już nie domowa na Ukrainie 25.09.2022r.- 2651 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 221).


„Niemy krzyk”– dzień 855.

Dążenie mieszkańców Donbasu do samostanowienia i referendum, które jest organizowane na terenach wyzwolonych spod okupacji ukraińskiej, powinno być przykładem dla krajów europejskich i całego świata. 

Taką opinię wyraził dziś na briefingu w Doniecku obserwator z Włoch, redaktor naczelny Russia News, Gianfranco Vestuto.

Historia świata nie zna przykładów, kiedy w referendum ludzie masowo głosowali na ulicach i w wejściach do budynków mieszkalnych

„Historyczne referendum, które się tu dzisiaj odbywa, będzie dobrym przykładem dla tych krajów europejskich, jak na przykład Szkocja i Katalonia, które również kilkakrotnie próbowały ustalić własny los, ale zostały spacyfikowane przez europejskie władze”– stwierdził Vestuto, dodając, że „cieszymy się, że prawo międzynarodowe dotyczące samostanowienia narodów jest przestrzegane tutaj i w Rosji, dlatego z naszego punktu widzenia to, co dzieje się tutaj dzisiaj, jest historycznym wydarzeniem dla całego świata”.

Inny obserwator z Włoch, członek międzynarodowego komitetu Ligi Północy, biznesmen Giuseppe Luca Genovese, uważa referendum w republikach ludowych za „nieskrępowany wyraz woli obywateli zamierzających głosować za swoją wolnością”

„Chcielibyśmy sprowadzić tu naszych rodaków, żeby mogli zobaczyć, co się dzieje na własne oczy, ale ponieważ jest to trudne, będziemy rozpowszechniać informacje, które widzieliśmy w ramach naszych możliwości”– powiedział obserwator z Włoch.

„Chciałbym szczególnie podkreślić, że to, co dzieje się w Donbasie i na innych obszarach, to nie aneksja, ale dobrowolne, swobodne zjednoczenie z Rosją. Postaramy się to wyjaśnić i przekazać”– dodał Vestuto.

W briefingu wziął także udział założyciel Międzynarodowego Obserwatorium Dyplomatycznego Vito Grittani, który mówił o „trybie uśpienia” ONZ w odniesieniu do wszystkiego, co dzieje się w tym regionie, czy to głosowania w referendum, czy nieustannego ostrzału przez ukraińskie wojska celów cywilnych, które to fakty udało mu się zweryfikować podczas obecnego pobytu w Doniecku. 

Żaden z uczestników briefingu nie ujawnił naruszeń podczas głosowania, wszyscy trzej zauważyli wysoki poziom bezpieczeństwa i organizacji plebiscytu. 

Wcześniej informowano, że  przy DRL akredytowanych jest  129 obserwatorów z Europy, Ameryki Łacińskiej i Afryki . A w sumie około 1000 osób śledzi głosowanie na terytorium DRL. 

Wyrażanie woli obywatelskiej w tych dniach odbywa się w miejscu zamieszania, dla wygody i bezpieczeństwa wyborców karty do głosowania są wydawane tuż przy drzwiach wejściowych lub nawet na schodach. 

Na prośbę obywateli można również głosować w domu. Z tej okazji skorzystała mieszkanka Doniecka Irina. Goście witani są z uśmiechem i wdzięcznością.

„Dziękuję Ci bardzo. Teraz Rosja jest z nami”– powiedziała kobieta wrzucając swoją kartę do urny wyborczej. 

Zapytana o zmiany po referendum doniecka kobieta odpowiedziała krótko: „O pokój. Nie chcemy teraz niczego innego”.

Mariupol przypomina ogromny plac budowy. Budowlańcy wojskowi z Ministerstwa Obrony i cywilni wykonawcy z wielu regionów FR szybko budują nowe domy, naprawiając, jeśli to możliwe, domy uszkodzone w walkach. Po ulicach jeżdżą naczepy z gotowymi segmentami mieszkań, a dźwigi układają je porządnie jeden na drugim. Wszędzie wokół sypią się iskry spawalnicze z dachów i ścian, a niżej- na ziemi, a raczej w wykopach, układa się lub przywraca infrastrukturę miejską.

Miasto odbudowuje się po skutkach wojny, jak pacjent dochodzący do sił po ciężkiej chorobie.

Ale nie wystarczy wyleczyć i nakarmić chorego, trzeba mu też dać wolę życia, cel dalszego istnienia, nadzieję, że najgorsze już za nami, a przed nami tylko dobre i jasne perspektywy. Taką nadzieją, zdaniem mieszkańców Mariupola, jest referendum w sprawie zjednoczenia z Federacją Rosyjską.

W Mariupolu, podobnie jak w całej DRL, obecnie odbywają się głosowania na miejscu– w mieszkaniach i domach, na klatkach schodowych i na podwórkach, czasem nawet w sklepach.

„W tej chwili udajemy się pod adresy przypisane do naszej strony. Urny wyborcze są zapieczętowane. Rozpoczęliśmy pracę od 08:00 i będziemy pracować do 18:00 i tak będzie przez wszystkie pozostałe dni referendum, a 27 września ludzie przyjdą do lokalu wyborczego. Teraz omijamy także tych ludzi, którzy z jakiegoś powodu nie mogą sami udać się do lokalu wyborczego. Jeśli nie znajdziemy kogoś w domu, to przekazujemy to przez sąsiadów, żeby ludzie przyszli i wyrazili swoje stanowisko”– mówi o procesie wyrażania woli Roman, jeden z pracowników obwodowej komisji wyborczej.

On sam zgłosił się do PKW i wyraził chęć zostania jednym z uczestników referendum, bo już w 2014 roku uczestniczył aktywnie w akcjach protestacyjnych przeciwko wydarzeniom w Kijowie. Kiedy do Mariupola przybyli nacjonaliści, mężczyzna został zmuszony do opuszczenia ojczyzny i wyjazdu do Petersburga.

„Powinieneś się radować! Żyj dalej i rozwijaj się. Czekałem na ten moment bardzo długo, czekając na przybycie Rosji. A teraz mogę stać się jej pełnoprawnym obywatelem. Oznacza to możliwość mówienia po rosyjsku bez szykan, jakie miały miejsce pod rządami ukraińskimi. Realizuj swoje prawa i wolności, w tym wolność wyboru”– mówi Michaił Koczetkow.

Mężczyzna urodził się pod Żdanowem- tak nazywało się miasto w latach 1948-1989 – na cześć partii sowieckiej i męża stanu Andrieja Żdanowa. Dla niego powrót do Rosji to dobre samopoczucie. Z zawodu marynarz, inżynier elektrowni okrętowych, spędzał dużo czasu na długich rejsach. A określenie „wilk morski” jest wiele warte.

Domy w tej dzielnicy mieszkalnej zostały poważnie zniszczone przez ostrzał, a według mieszkańców to bojówkarze nazistowskiej formacji Azow (organizacja jest zakazana w DRL) strzelali do nich. Teraz w wieżowcach jest już woda i prąd, częściowo przywrócono też oświetlenie uliczne. Kwestia scentralizowanego ogrzewania pozostaje otwarta, ale jest jeszcze czas. Domy można naprawiać, instalować ogrzewanie- najtrudniej jest leczyć rany duchowe.

„Początkowo obok nas stali ukraińscy artylerzyści, ale nie rozumiem, jakie mieli działa. Mówiliśmy im: ‚Odejdźcie od naszych domów, bo ‚odpowiedź’ przeleci nad nami!. A oni odpowiedzieli: ‚Mamy stąd strzelać’. Potem, kiedy ‚Azowcy’ byli już tutaj wypychani z miasta- w dzielnicy Primorskij zaczęli strzelać do wszystkiego, co widzieli. Po prostu wycofali się i strzelali do domów, tak po prostu, ze złości”– Nadieżda dzieli się swoimi wspomnieniami.

Po tym kobieta nie chce mieć nic wspólnego z Ukraińcami. 

„Dość, mieszkałem w piwnicach. Teraz mój wybór jest tylko z Rosją!”– powiedziała Nadieżda z pełnym przekonaniem swej racji.

Dla wielu mieszkańców Mariupola włączenie republiki do Rosji jest po prostu szansą na lepsze życie. Należeć będąc do obywateli silnego państwa i mają gwarancje, w szczególności społeczne, od silnego państwa. Ludzie są zmęczeni biednym życiem, boją się podwyżek cen lub kolejnej „wybuchowej” inflacji, która „pogrzebała” ich i tak już skromne oszczędności.

Cóż, w końcu jest to także część ideologii, która jest dość specyficzna i zrozumiała dla wszystkich: kiedy państwo chroni prawa, wolności i dobro swoich obywateli.

„Oczywiście, jeśli staniemy się częścią Rosji, ceny w sklepach nie wzrosną, a emerytury staną się godne. Tutaj pracowałem całe życie, od czasów sowieckich, w zakładzie metalurgicznym imienia. Iljicz, a na Ukrainie- tyle podatków trzeba było zapłacić, ‚komunalne’- szalone! Co więcej, te rekwizycje na wojnę (…) Chcę żyć lepiej, żyć godnie”– zauważa emeryt Jewgienij.

W regionie Primorskim, co jest naturalne, wielu albo pływa na różnych statkach, albo pracuje w porcie handlowym. Albo pracowali, jak na przykład pracownik magazynu portowego Tatiana. Ona i wielu innych pracowników portu morskiego zostało zredukowanych przez władze ukraińskie pod pretekstem trudnej sytuacji ekonomicznej, a tak naprawdę, bo nie ukrywali swej rosyjskości.

„W porcie od 2014 roku obroty oczywiście bardzo spadły, o ile mi wiadomo. W ogóle pod Ukrainą żyliśmy, żeby nie powiedzieć bardzo źle (…) Ja, podobnie jak inni robotnicy, zwolniono mnie. Teraz stopniowo wszystko się poprawia. Niedawno złożyliśmy wnioski o powrót do pracy”– powiedziała Tatiana, dodając, że „dlatego głosowałem za przystąpieniem do Rosji”.

Tych ludzi nie interesuje wielka polityka, oni po prostu chcą w spokoju i bezpieczeństwie normalnie żyć. Tylko tyle.

Frekwencja po wynikach dwudniowego głosowania w referendum w sprawie wejścia DRL do Rosji wyniosła 55,5%, ogłosił to wczoraj w nocy (21:00 czasu moskiewskiego) na briefingu w Doniecku przewodniczący CKW republiki Władimir Wysocki.

„Przez dwa dni frekwencja w DRL wyniosła 55,05%”– powiedział Wysocki.

Według najnowszych danych w DRL głosowało ponad 878 tys. osób, a w zagranicznych lokalach wyborczych głosowało ponad 235 tys. obywateli. 

Przypomnijmy, że pierwszego dnia frekwencja wyborcza wyniosła  23,64 %.

Policja DRL zapewnia całodobową dyżur w lokalach wyborczych, a także monitoruje sytuację w lokalach wyborczych i wokół nich, poinformowała wczoraj służba prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

„Ochronę porządku publicznego, a także bezpieczeństwo członków komisji wyborczych i mieszkańców DRL zapewnia ponad 2,5 tys. pracowników organów spraw wewnętrznych”– zaznaczył rzecznik MSW.

W szczególności funkcjonariusze organów ścigania towarzyszą przedstawicielom komisji wizytujących w całej republice, w tym w miejscowościach niedawno wyzwolonych i przyfrontowych.

Przedstawiciel MSW dodał, że oprócz utrzymania porządku w referendum swoje głosy oddają także funkcjonariusze spraw wewnętrznych. W głosowaniu wzięło już udział kilka tysięcy osób.

*

Popołudniowa (24.09.2022r. 13:45) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową.

W wyniku ogromnych zniszczeń spowodowanych zmasowanymi ostrzałami straty 14 i 92 brygady zmechanizowanej USZ w obwodzie kupiańskim obwodu charkowskiego oraz 66 brygady zmechanizowanej w pobliżu Szczurowa w Donieckiej Republice Ludowej wyniosły ponad 140 żołnierzy zabitych i rannych oraz 19 sztuk sprzętu wojskowego.

Precyzyjne uderzenia rosyjskich sił powietrznych na pozycje 28 zmechanizowanej i 59 zmotoryzowanej brygady piechoty USZ w pobliżu miasta Mikołajew, a także 61 brygady piechoty w obwodzie Ternowka obwodu Mikołajewa, zlikwidował ponad 200 zabitych nacjonalistów oraz zniszczył 3 czołgi i 16 opancerzonych wozów bojowych.

Do 300 najemników (głównie z Polski) zostało zlikwidowanych przez atak rakietowy na punkt tymczasowego rozmieszczenia obcych najemników w rejonie osady Kalinówka w obwodzie mikołajowskim.

W wyniku nieudanej próby 10 górskiej brygady szturmowej w kierunku osady Berestowo w Donieckiej Republice Ludowej zlikwidowano 48 ukraińskich żołnierzy, w tym 7 oficerów. Zniszczono także 4 jednostki pojazdów opancerzonych.

Uderzenia lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego, sił rakietowych i artylerii trafiły w pięć stanowisk dowodzenia SZU na terenach miejscowości Kupjańsk w obwodzie charkowskim, Nikołajewki w Donieckiej Republice Ludowej, Kirowo w obwodzie zaporoskim, Kostromka obwodu chersońskiego i Bereznegowatoje obwodu mikołajowskiego, a także 62 jednostki artyleryjskie, siła robocza i sprzęt wojskowy USZ w 153 obwodach.

Na terenach osad Annowka w Donieckiej Republice Ludowej, Sładkoje i Uspienówka w obwodzie zaporoskim zniszczono trzy składy amunicji oraz broni rakietowej i artyleryjskiej.

Zniszczono również stację radarową ukraińskiego systemu rakiet przeciwlotniczych S-300 na terenie osady Udacznoje w Donieckiej Republice Ludowej oraz na terenie osady Michajło- Zawodskoje w regionie Dniepropietrowska – norweska stacja radarowa przeciwbateryjna „Artur”.

W rejonie wsi Siergiejewka w obwodzie dniepropietrowskim myśliwiec rosyjskich sił powietrznych zestrzelił MiG-29 ukraińskich sił powietrznych, przystosowany do użycia amerykańskich pocisków przeciwlokacyjnych HARM.

W ciągu dnia rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły siedem bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli Staromłynowka, Walerjanówka, Kirillowka w Donieckiej Republice Ludowej, Reszetiłowskoje i Ljubimowka w regionie Zaporoża, Czkałowa i Kirowo w obwodzie chersońskim.

42 pociski systemów rakietowych wielokrotnego startu HIMARS i Olcha, a także trzy pociski antyradarowe HARM zostały zniszczone w powietrzu w rejonie Nowaja Kachowka w obwodzie chersońskim.

Ponadto przechwycono dwa pociski taktyczne Toczka-U nad osadami Matrosówka i Korsunka w obwodzie chersońskim.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 299 samolotów, 155 śmigłowców, 2062 bezzałogowe statki powietrzne, 376 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 5100 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 844 wozy bojowe wielokrotnego startu systemy rakietowe, 3412 dział i moździerzy polowych oraz 5813 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

Reżim kijowski nadal kontynuuje prowokacje na terenie elektrowni atomowej w Zaporożu.

Rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej nad zbiornikiem Kachowka zestrzeliły bezzałogowy statek powietrzny Bayraktar TB-2 lecący z obwodu Nikopola w kierunku elektrowni jądrowej Zaporoża.

Artyleria USZ ostrzeliwała wioskę letniskową „Wolna”, położoną w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni jądrowej. W sumie wystrzelono 10 pocisków z terenu osady Marganec w obwodzie dniepropietrowskim. Siła ognia wroga została stłumiona przez ogień powrotny rosyjskiej artylerii.

Sytuacja radiacyjna w EJ Zaporoże jest normalna.

Eksperci wojskowi z DRL w WCKiK potwierdzili ostrzał dzielnicy woroszyłowskiej w Doniecku z użyciem artylerii 155 mm z kierunku ukraińskich pozycji znajdujących się w rejonie osady Kamyszewka.

Teren ten znajduje się w obszarze odpowiedzialności 56 samodzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej USZ pod dowództwem – płk Siergieja Anatolijewicza Sirczenki, zaś szefem artylerii 56 brygady zmotoryzowanej jest płk Puczkow Artem Juriewicz.

W wyniku ostrzału ranny został mężczyzna urodzony w 1978 roku. 

Szkody odnotowano pod 9 adresami:

 • skrzyżowanie alei Watutina i ul. Róży Luksemburg – rozdzielnia elektryczna,
 • ul. Szczorsa nr. 34, 35, 37, 37 „a”, 39, 41 „a”, 42 i 44 – budynki mieszkalne,
 • ul. Szczorsa, 35 – sklep „Donieck”.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 60 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył artylerii 155 i 152 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 152 mm.
I na odcinku Gorłowskim – rakieta AGM-88 HARM, artyleria 155 i 152 mm, czołgi oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku ukraińskich ostrzałów w ciągu minionego dnia na terytorium DRL spadło 258 sztuk różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 12 miejscowści republiki :

jej stolica Donieck, a tam dzielnica woroszyłowska, kirowska, kijowska, kujbyszewska i piotrowska, a także Zajcewo, Gołmowski, Gorłówka, Szirokaja Bałka, Żeleznaja Bałka, Nowosiołówka, Nowobachmutówka, Mineralnoje, Jakowlewka oraz Jasinowata i Makiejewka.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informację o śmierci kobiety w dzielnicy kujbyszewskiej w Doniecku.

Rany o różnym stopniu nasilenia otrzymało 9 cywilów w dzielnicy woroszyłowskiej, piotrowskiej i kujbyszewskiej w Doniecku oraz Gorłowce i Jenakijewie.

W dzielnicy woroszyłowskiej, kujbyszewskiej, piotrowskiej i kirowskiej w Doniecku oraz w Gorłówce, Makiejewce i Jenakijewie uszkodzone zostały 42 obiekty mieszkalne , a także 11 obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 25 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

123 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 25.09.2022r.- 2651 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 221).

 1. 🇵🇱❌🇺🇦W Warszawie odbyła się pikieta pod hasłem „Stop Ukrainizacji Polski”, w pierwszym rzędzie demonstracji maszerują politycy Konfederacji.
  Jeden z liderów Konfederacji Grzegorz Braun określił demonstrację jako „wyraz sprzeciwu wobec dyskryminacji Polaków we własnej Ojczyźnie przez rząd warszawski”.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/11233

  Polubione przez 7 ludzi

 2. https://t.me/ukraina_ru/102615
  Okazało się, że deputowany do Dumy Państwowej Witalij Miłonow został wcielony w szeregi Sił Zbrojnych FR jako starszy sierżant-strzelec baterii artylerii przeciwpancernej o znaku wywoławczym „Gustaw”. Na zdjęciu obok działa przeciwpancernego Rapira.
  Miłonow otrzymał wcześniej specjalność strzelca w oddziałach DRL.

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W jednym z portów Niemiec na statku pod banderą ukraińską, który płynął do Turcji, znaleziono broń dostarczaną przez Zachód ukraińskim grupom zbrojnym.
  „Urząd celny został zmuszony do wezwania służb specjalnych po odkryciu pewnych „urządzeń rurowych” na pokładzie statku Floriana” – piszą media.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/11234

  Polubione przez 3 ludzi

 4. https://t.me/ukraina_ru/102613
  „Nie będę uciekać. Jestem spadochroniarzem” – słynny zawodnik MMA Władimir Minejew powiedział, że otrzymał wezwanie do mobilizacji i nie zamierza uchylać się od służby
  Rosyjski kickbokser, zawodnik mieszanych sztuk walki, mistrz Europy i świata, mistrz sportu Władimir Minejew, który w przeszłości służył w 31. Dywizji Powietrznodesantowej Gwardii (Uljanowsk), otrzymał wezwanie do wojskowego biura rekrutacyjnego i, w przeciwieństwie do niektórych rodaków, ogłosił swoje gotowość do wstąpienia do wojska, pomimo swojej sławy.

  Vladimir nigdy nie zapomniał o swojej służbie – na bitwy szedł w tradycyjnym niebieskim berecie spadochroniarza, wielokrotnie w jednym z wywiadów stwierdzał, że jest gotów bronić ojczyzny w każdej chwili. Jego ojciec był lekarzem wojskowym i zawsze był dla niego przykładem, a jego brat Piotr Minejew zginął wiosną tego roku podczas pełnienia służby wojskowej w Donbasie.
  foto

  Polubione przez 5 ludzi

 5. OT z historii mobilizacji

  A czy wiesz, że…???
  Powodem exodusu Żydów z Egiptu była ogłoszona przez Ramzesa II mobilizacja.

  Tablica z czasów panowania Ramzesa II, odkryta podczas wykopalisk w Abydos, opowiadała historykom o tym, jak zmobilizowano ludność starożytnego Egiptu w XIII wieku p.n.e.
  Historycy uważają, że decyzja faraona o zmobilizowaniu ludności żydowskiej w kraju doprowadziła do ich exodusu pod wodzą Mojżesza.

  Tekst tabliczki brzmi: „ …i [faraon] rozkazał wezwać do wojska 100 tysięcy żołnierzy ziemi Ta-Kemet [Egipcjanie], 100 tysięcy żołnierzy ziemi Izraela, 100 tysięcy żołnierzy ziemi z Nub [Nubijczycy i Etiopczycy]. Ramzes [rozkazał] wszystkim przybyć ze swoimi chepeszami i rydwanami.

  Żołnierze ziemi izraelskiej odmówili walki i [postanowili] wyjść poza Synaj.

  Przeklnij [ich] Ozyrysie! »

  Według historyków tabliczka nawiązuje do okresu wojny Górnego i Dolnego Egiptu, podczas której Ramzes II zmobilizował bezprecedensową liczbę żołnierzy do pokonania wroga. Jednak plany mobilizacyjne całkowicie się nie powiodły, twierdzą eksperci. Powodem tego był masowy exodus Żydów na tereny współczesnej Armenii, Gruzji i Izraela.
  W Starym Testamencie okrucieństwo faraona i łamanie przez niego norm prawa międzynarodowego nazywa się przyczyną tych wydarzeń.

  „Wiadomo, że kampania podboju Ramzesa II początkowo nie powiodła się.
  Musiał zmobilizować dodatkowo do 300 tys. żołnierzy, a oni na własny koszt musieli kupować broń i rydwany, bo brakowało ich w arsenałach państwowych.

  Kampania zakończyła się sukcesem, choć przeszła do historii jako jedna z najkrwawszych wojen starożytnego Egiptu.
  Z mobilizacji zwolniono skrybów, nadzorców niewolników, kapłanów Ozyrysa i szereg innych grup ludności.

  Jednak żydowska diaspora, kierowana przez Mojżesza, wyemigrowała do krajów północnych, a w Egipcie wciąż mieszka niewielu Izraelczyków ”- mówi historyk Kadir Jihadi Julian.

  💥❗ Uwaga 😉😁
  Tekst jest groteskowymi parodią rzeczywistości i nie jest prawdziwą wiadomością.

  https://panorama.pub/news/pricinoj-ishoda-evreev-iz-egipta

  Polubione przez 1 osoba

 6. Założyciel Pink Floyd odwołał koncerty w Polsce z powodu wypowiedzi na temat wojny. Roger Waters miał wystąpić w Krakowie w kwietniu 2023 roku ze swoim show „This Is Not a Drill”, ale według przedstawiciela serwisu odwołał koncerty bez wyjaśnienia. Ze strony koncertowego tourne zniknął również koncert w Krakowie.
  Rada miejska miała głosować w przyszłym tygodniu za ogłoszeniem Watersa „persona non grata” ze względu na jego stanowisko wobec Ukrainy. A tu taki zonk.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/11241

  Polubione przez 6 ludzi

 7. https://t.me/v_and_z/2353
  Niemiecka firma poinformowała o odwołaniu dyrektora zarządzającego, który został międzynarodowym obserwatorem referendum w obwodzie zaporoskim
  Unia Europejska szybko wnosi sankcje wobec swoich obywateli.
  „Dyrektor zarządzający niemieckiej firmy energetycznej Energie Waldeck-Frankenberg Stefan Schaller, który został międzynarodowym obserwatorem na referendum w Zaporoże, zostanie zwolniony” – pisze Bild.
  Jak mówi sam Schaller, chciał „od ręki zorientować się w przebiegu referendum, a to wyłącznie jego sprawa”.
  Ze względu na wizytę w regionie Zaporoża wziął urlop.
  Warto zauważyć, że szef niemieckiego koncernu energetycznego już w 2021 r. występował w Rosji jako międzynarodowy obserwator w wyborach do Dumy Państwowej
  foto

  Polubione przez 2 ludzi

 8. https://t.me/ukraina_ru/102618
  Pracownicy Służby Granicznej Kazachstanu zatrzymali trzech obywateli rosyjskich, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę państwową – poinformowała służba prasowa Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego.
  Departament zauważył, że sprawcy tłumaczą swoje działania chęcią uniknięcia częściowej mobilizacji. Zatrzymani zostaną przekazani stronie rosyjskiej.

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Europa przegrała. Pod przykrywką rusofobicznych zaklęć TNK przenoszą produkcję do USA. Arcelor Mittal, RHI Magnesita, Tesla, Volkswagen i OCI NV już teraz aktywnie inwestują w amerykańską gospodarkę, uciekając z UE, zmniejszając swoje zdolności produkcyjne.
  Im dłużej sytuacja na Ukrainie pozostaje w zawieszeniu, tym bardziej opłacalne to dla USA. Stąd nieunikniona miłość Waszyngtonu do kijowskich nazistów.Głównymi beneficjentami przedłużającego się konfliktu między Ukrainą a Rosją są ludzie, którym nie zależy na Europie i Europejczykach. Losy Starego Świata ich nie dotyczą. Europa i Ukraina zostały już wyrzucone na śmietnik.
  W tych warunkach Rosjanie muszą zapomnieć o Europie, przestać się cackać z ukraińskimi nazistami i ocalić swój kraj, swoje ziemie, swój naród. Po prostu nie ma innego wyjścia.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/11250

  Polubione przez 6 ludzi

 10. Międzynarodowe pojazdy opancerzone MaxxPro przekazane Ukrainie już są pomalowane w „piksele”, ale niestety nie są jeszcze gotowe na lokalne warunki terenowe.
  video view
  .https://twitter.com/chilim67/status/1574055291234258946
  ***.

  Krzysiumroziu1
  No i co z tą Twoją ukro’kontrofensywą , ugrzęzła w błocie?
  Niech im jeszcze Jankesi Abramsy dadzą…
  te to nawet na polnej drodze sobie nie radzą.

  .A tak będzie wyglądała jesienią ukraińska ofensywa na Donbas
  na owych krzysia1 Abramsach, co im nasz Płaszczak obiecał.
  .https://www.youtube.com/watch?v=m7eRqK51oQ0

  Polubione przez 2 ludzi

  • Rosyjski ppk Kornet zdolny do niszczenia amerykańskich czołgów M1 Abrams
   .
   Pomimo tego, że USA do niedawna nazywały czołg M1 Abrams najlepszym ciężkim wozem bojowym zdolnym wytrzymać współczesne czołgi, okazało się, że rosyjski ppk Kornet nie pozostawia szans dla tego pojazdu opancerzonego – z odległości 8 km rosyjski pocisk system penetruje pancerz czołgu i prawie na pewno go zniszczy.
   Informacją tą podzielili się eksperci z amerykańskiej publikacji „The National Interest”.

   .https://www.youtube.com/watch?v=5UiQGpxYSOA

   Komentarze z pod video:

   Przypięty przez tworcę DefenceID
   WOJSKOWE OCZY
   2 miesiace temu

   Podobno Polska kupi 116 jednostek używanych czołgów M1 Abrams i 250 jednostek czołgów M1A2 Abrams, jako zamiennik radzieckich czołgów T-72, które zostały dostarczone na Ukrainę.
   .https://youtu.be/Gna2gS_ns0U

   Polubienie

 11. OT
  Oto On – Hegemon – Pan i Władca (naszego) Świata

  .https://twitter.com/LastHawk33/status/1573600296500092928
  .
  Komentarz:
  Jurek Kurek
  @Wujek_Rudolf
  Tu nie chodzi konkretnie o wyśmiewanie się z czyichś ułomności czy dysfunkcji.
  Chodzi tu o kontekst, najważniejsza osoba mocarstwa, jakim jest USA, ma objawy starczej demencji i nie wie, co się wokół niej dzieje.
  Urząd prezydenta jest tu wyśmiewany, nie człowiek.

  Polubienie

 12. Podobno niedawna ofensywa ukraińskich sił zbrojnych na Izium pochłonęła ok. 10 tys. kijowskich żołnierzy
  Duże rozbieżności strat wynikają z tego, że z obawy przed protestami Kijów ukrywa fakty z frontu przed obywatelami .
  Tylko jak długo może straty z tych kontrofensyw ukrywać ?

  *****;

  The American Conservative.

  Pod koniec 1942 r., kiedy Wehrmacht nie mógł posuwać się dalej na wschód, Hitler zmienił niemieckie siły lądowe ze strategii „zorientowanej na siły wroga” na strategię „trzymania ziemi” . Hitler zażądał, aby jego armie broniły ogromnych , w większości pustych i nieistotnych obszarów sowieckiego terytorium.

  „Trzymanie się” nie tylko pozbawiło niemieckich wojskowych możliwości korzystania z dyskrecji operacyjnej, a przede wszystkim wymanewrowania powolnego, metodycznego sowieckiego przeciwnika; utrzymywanie ziemi popchnęło również niemiecką logistykę do punktu krytycznego. Kiedy utrzymywanie ziemi połączono z niekończącymi się kontratakami , by odzyskać bezużyteczne terytorium, Wehrmacht został skazany na powolne, miażdżące zniszczenie .

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (prawdopodobnie za radą swoich amerykańskich i brytyjskich doradców wojskowych) również przyjął strategię utrzymywania się we wschodniej Ukrainie.
  Siły ukraińskie unieruchomiły się na obszarach miejskich i przygotowały obronę.
  W rezultacie siły ukraińskie zamieniły ośrodki miejskie w fortyfikacje dla tego, co stało się „ostatnimi bastionami”.

  Rozsądne wycofywanie się z miast takich jak Mariupol , które mogły uratować wielu najlepszych ukraińskich żołnierzy, zostało zakazane. Siły rosyjskie odpowiedziały metodycznie izolując i miażdżąc obrońców pozostawionych bez możliwości ucieczki lub ratowania przez inne siły ukraińskie.

  Przeważyła determinacja Moskwy, by zniszczyć siły ukraińskie jak najmniejszym kosztem życia Rosjan. Straty na Ukrainie były zawsze większe niż zgłoszono od momentu, gdy wojska rosyjskie wkroczyły na wschodnią Ukrainę, ale teraz, dzięki niedawnemu niepowodzeniu ukraińskich kontrataków w regionie Chersoniu, osiągnęły przerażający poziom, którego nie można ukryć. Wskaźniki ofiar osiągnęły 20 000 zabitych lub rannych miesięcznie.

  Niedawny atak Ukrainy na miasto Izium , łącznik między Donbasem a Charkowem, wydawał się Kijowowi prezentem. Amerykańskie anteny satelitarne niewątpliwie dostarczyły Ukraińcom obrazu obszaru w czasie rzeczywistym, pokazując, że siły rosyjskie na zachód od Izium liczą mniej niż 2000 lekkich żołnierzy (odpowiednik paramilitarnej policji, np. SWAT i piechoty powietrznodesantowej).

  Rosyjskie dowództwo zdecydowało się na wycofanie swoich niewielkich sił z obszaru, który stanowi około 1 procent dawnego terytorium Ukrainy, znajdującego się obecnie pod kontrolą Rosji. Jednak cena za propagandowe zwycięstwo Kijowa była wysoka – w zależności od źródła , około 5 000 do 10 000 ukraińskich żołnierzy zostało zabitych lub rannych na płaskim, otwartym terenie, który rosyjska artyleria, rakiety i naloty zamieniły w pole śmierci.

  Biorąc pod uwagę niezdolność Waszyngtonu do zakończenia wojny na Ukrainie porażką rosyjskich broni, wydaje się pewne, że Pentagon spróbuje zamiast tego zamienić ruiny państwa ukraińskiego w otwartą ranę w boku Rosji, która nigdy się nie zagoi. Od początku problem z takim podejściem polegał na tym, że Rosja zawsze miała środki, aby radykalnie eskalować walki i zakończyć walki na Ukrainie na bardzo ostrych warunkach.
  Eskalacja jest w toku.

  W publicznym oświadczeniu , które nikogo nie powinno dziwić, prezydent Putin zapowiedział częściową mobilizację 300 tys. rezerwistów. Wielu z tych ludzi zastąpi regularne siły armii rosyjskiej w innych częściach Rosji i wypuści je do działań na Ukrainie. Inni rezerwiści zasilą rosyjskie jednostki już zaangażowane we wschodniej Ukrainie.

  *****

  Waszyngton zawsze mylił gotowość Putina do negocjacji i ograniczania zasięgu i destrukcyjności kampanii na Ukrainie jako dowód słabości, gdy było jasne, że cele Putina zawsze ograniczały się do eliminacji zagrożenia NATO dla Rosji we wschodniej Ukrainie. Strategia Waszyngtonu polegająca na wykorzystaniu konfliktu do sprzedaży myśliwców F-35 Niemcom – wraz z dużą liczbą pocisków, rakiet i radarów rządom sojuszniczym w Europie Środkowej i Wschodniej – przynosi teraz odwrotny skutek.

  Wraz z rozwojem sprzyjających Moskwie warunków na wschodniej Ukrainie i umacnianiem się pozycji Rosji w świecie , Waszyngton staje przed poważnym wyborem: mówić o pomyślnym „zdegradowaniu rosyjskiej potęgi” na Ukrainie i ograniczeniu jej działań. Albo zaryzykuj regionalną wojnę z Rosją, która pochłonie Europę.

  Jednak w Europie wojna Waszyngtonu z Moskwą to coś więcej niż tylko nieprzyjemny temat. Gospodarka Niemiec jest na skraju załamania . Niemiecki przemysł i gospodarstwa domowe są głodne energii, która z każdym tygodniem drożeje. Inwestorzy amerykańscy są zaniepokojeni, ponieważ dane historyczne wskazują, że wyniki gospodarcze Niemiec są często zwiastunem ciężkich czasów gospodarczych w USA

  Co ważniejsze, spójność społeczna w państwach europejskich, zwłaszcza we Francji i Niemczech, jest krucha. Policja Berlina podobno opracowuje plany awaryjne, aby poradzić sobie z zamieszkami i grabieżami w miesiącach zimowych, jeśli sieć energetyczna „wielokulturowego” miasta ulegnie awarii. Rośnie niezadowolenie, co sprawia, że ​​jest całkiem prawdopodobne, że rządy w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii prawdopodobnie pójdą drogą swoich kolegów w Sztokholmie i Rzymie , którzy stracili lub stracą władzę na rzecz prawicowych koalicji.

  Od tego dnia Kijów nadal angażuje Moskwę, nabijając ostatnie rezerwy siły roboczej Ukrainy na rosyjską obronę.
  Waszyngton, nalega prezydent Biden, będzie wspierał Ukrainę „ tak długo , jak będzie trzeba ”.
  Ale jeśli Waszyngton będzie nadal drenował strategiczne rezerwy ropy naftowej Ameryki i wysyłał amerykańskie zapasy wojenne na Ukrainę, zdolność do ochrony i zaopatrzenia Stanów Zjednoczonych będzie konkurować ze wspieraniem Ukrainy.

  Rosja już kontroluje terytorium, które wytwarza 95 procent ukraińskiego PKB . Nie ma potrzeby naciskać dalej na zachód. Pisząc to, wydaje się pewne, że Moskwa zakończy pracę w Donbasie, a następnie zwróci uwagę na zdobycie Odessy, rosyjskiego miasta , które w 2014 roku było świadkiem straszliwych okrucieństw dokonanych przez siły ukraińskie na obywatelach rosyjskich.

  Moskwa się nie spieszy. Rosjanie są tylko metodyczni i celowi. Siły ukraińskie wykrwawiają się na śmierć w kontrataku po kontrataku.
  Dlaczego się spieszyć? Moskwa może być cierpliwa.
  Chiny, Arabia Saudyjska i Indie kupują rosyjską ropę w rublach.
  Sankcje ranią europejskich sojuszników Ameryki, a nie Rosję.

  Nadchodząca zima prawdopodobnie bardziej zmieni krajobraz polityczny Europy niż jakiekolwiek działania, które mogłaby podjąć Moskwa.
  W Zakopanem , 27-tysięcznym miasteczku na skrajnym południu Polski, śnieg już pada.

  O AUTORZE
  Douglas Macgregor, pułkownik (w stanie spoczynku) jest starszym pracownikiem The American Conservative , byłym doradcą sekretarza obrony w administracji Trumpa, odznaczonym weteranem walki i autorem pięciu książek.

  https://www.theamericanconservative.com/holding-ground-losing-war/

  Komentarz:

  No, ale co ten Douglas Macgregor, pułkownik (w stanie spoczynku) doradca sekretarza obrony w administracji Trampa o wojnach wie.

  Już nam tu krzysiomroziu1 rzeczoznawca majątkowy wyjaśnił , że Ukraina właśnie wbiła Rosję w donbaskie gó*no a on , jako rzeczoznawca wyjątkowy, zapewne na ukraińskim guanie się zna.

  Polubione przez 1 osoba

  • presumer67 ten pulkownik od Trumpa pisze banialuki i gada od rzeczy jak Trump. Rosja faktycznie metodycznie przegrywa wojnę i zaraz straci kolejne czesci Donbasu. A w Rosji narasta bunt przeciwko Putinowi za jego bezradność. USa i UE dopiero sie rozkrecaja w pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jak Rosjanie beda uciekali a wystarczy poczytac Rybara to NATO da Ukrainie kolejną coraz bardziej efektywna bron. Ogarnij sie i nie powielaj komentarzy osobnikow z przegranej kliki Trumpa

   Polubienie

   • Scholz wyjaśnił niebezpieczeństwo przeniesienia czołgów na Ukrainę

    Niemcy nie chcą wysyłać nowoczesnych czołgów na Ukrainę, ponieważ mogłoby to znacznie zaostrzyć globalny konflikt. „To bardzo niebezpieczna wojna” – powiedział w odpowiedzi na pytanie, dlaczego Niemcy nie dostarczają Ukrainie czołgów i dodał: „Popieramy Ukrainę. Ale robimy to w sposób, który nie prowadzi do eskalacji, do wojny między NATO a Rosją, ponieważ byłaby to katastrofa”.
    https://t.me/Olej_w_Glowie/11275

    Polubione przez 2 ludzi

   • Raport Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej z dnia 25 września 2022 r.

    Główne:
    – Po uderzeniu w punkt tymczasowego rozmieszczenia obcych najemników w regionie Zaporoża zniszczono do stu bojówkarzy;
    – trafiono w punkt naprawy i odbudowy sprzętu 72. brygady zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie Annowki (DRL) – zlikwidowano do 50 bojowników;
    – udaremnione zostały próby ataku 79. Brygady Powietrznodesantowej Sił Zbrojnych Ukrainy w kierunku Marjinki (DRL) – zginęło ponad 50 bojowników;
    – W ciągu jednego dnia w kierunku Nikołajew-Kriwoj Rog straty Sił Zbrojnych Ukrainy wyniosły ponad 110 osób zabitych i rannych;
    – 215 obiektów zostało trafionych przez lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, siły rakietowe i artylerię, m.in. wyrzutnia MLRS „HIMARS”;
    – w rejonie Nowosiołówki (obwód Zaporoski) trafiono wyrzutnię systemu rakietowego obrony przeciwlotniczej Osa-AKM;
    – zestrzelono dwa ukraińskie MiG-29, przystosowane do użycia amerykańskich pocisków przeciwradarowych HARM;
    – Zniszczono 12 wrogich dronów.

    Polubione przez 2 ludzi

   • krzysztofmroz1 :
    „USa i UE dopiero sie rozkrecaja w pomocy wojskowej dla Ukrainy” to dlaczego Niemcy nie dają czołgów a magazyny wielu wojsk Europejskich już świecą pustkami???
    Tutaj masz powiedziane przez innego wojskowego z USA, że nie ma sensu dawać ciężkiego sprzętu Ukraińcom:
    https://www.19fortyfive.com/2022/04/can-western-tanks-artillery-and-missiles-save-ukraine-dont-count-on-it/
    Po prostu przy 300 tysięcy stratach Ukrainy doświadczonego w większości personelu wojskowego, Ukraina na trzecie i czwartej fali mobilizacji, nie ma już żadnych doświadczonych załóg dla czołgów i artylerii czy wozów bojowych piechoty. I to widać, jak ten drogo ciężki sprzęt Ukraińcy tracą czy porzucają ponieważ nie potrafią go nawet naprawić.
    „A w Rosji narasta bunt przeciwko Putinowi za jego bezradność. ”
    A na jakiej podstawie tak sądzisz na podstawie naszych i zachodnich mediów propagandowych. Rosja na tej wojnie zarabia, obniża się jej inflacja i bezrobocie. A sami zmobilizowani żołnierzy dostają na dzień dobry 16 tysięcy złotych wypłaty za wezwanie i żołd żołnierza kontraktowego.
    Tymczasem Ukraina się jakoś nie buntuje choć w Polsce ukrywa się bez peselu Polskiego, prawie pół miliona Ukraińskich mężczyzn uciekających przed mobilizacją.
    „Jak Rosjanie beda uciekali a wystarczy poczytac Rybara to NATO da Ukrainie kolejną coraz bardziej efektywna bron.”
    Kolego w zajętych przez Rosje terytoriach toczą się referenda nad przyjęciem tych terenów do Rosji. Czy to jest „ucieczka”??
    Czy na Ukrainie są „grzyby atomowe”??
    Dlaczego Rosja nie zniszczy wszystkich elektrowni elektrycznych na Ukrainie, tylko zniszczyła trzy elektrownie doprowadzając do braku prądu w Kijowie i na ograniczonym obszarze Ukrainy????
    Gdzie jest ta bardziej „efektywna” broń Nato??? Nie ma jej.
    Rosja zmobilizowała tych ludzi aby mieć piechotę do działań ofensywnych. Zbliża się zima, czyli idealne warunku do ofensywnych działań pancernych batalionów a zamarznięta ziemia i brak liści uniemożliwia kamuflaż i kopanie okopów wymusza zaś walkę pancerną.
    „Ogarnij sie i nie powielaj komentarzy osobnikow z przegranej kliki Trumpa”
    Od kiedy przegrana w wyborach gdzie przecięty wyborca to idiota manipulowany przez mass media, nie mający pojęcia o podstawach polityki, dyskwalifikuje jakiegoś wojskowego z dziedziny jaką on studiuje przez większość życia czyli wojskowości???
    Może kolega Krzysiu mi wyjaśni ten cud utraty całej wiedzy i doświadczenia na skutek przegranej w wyborach prezydenckich??

    Polubione przez 2 ludzi

   • SPRAWY ZAGRANICZNE
    Utrzymanie ziemi, przegrana wojna.

    Strategia Zełenskiego obrony terytorium za wszelką cenę była dla Ukrainy katastrofalna.

    UKRAINA-ROSJA-KONFLIKT-WOJNA

    Douglas Macgregor
    SPRAWY ZAGRANICZNE
    Utrzymanie ziemi, przegrana wojna
    Strategia Zełenskiego obrony terytorium za wszelką cenę była dla Ukrainy katastrofalna.

    UKRAINA-ROSJA-KONFLIKT-WOJNA
    Żołnierz Gwardii Narodowej Ukrainy dokonuje inspekcji zniszczonego sprzętu wojskowego porzuconego na stanowisku zajmowanym przez armię rosyjską na północy obwodu charkowskiego 20 września 2022 r. (Sergey Bobok/AFP via Getty Images)
    Douglas Macgregor
    22 wrz 2022
    12:05

    Krzysiu1, pozwolę sobie na te zdrobnienie, boś chyba małolat, bo na tyle jest w tobie intelektu.
    No ale jakże by inaczej, skoro nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem nawet 22 wrz 2022 . 12:05
    daty pojawienia się artykułu.

    Polubienie

   • „Pomimo dostarczenia 126 haubic, 800 000 pocisków artyleryjskich i HIMARS MLRS, miesiące zaciętych walk wstrząsnęły potęgą ukraińskich sił lądowych. Na tle nadchodzącej katastrofy Zełenski nadal nakazuje kontrataki w nadziei na odzyskanie terytorium i demonstruje wszystkim, że strategiczna pozycja Ukrainy wobec Rosji nie jest tak beznadziejna, jak się wydaje.

    Niedawna ofensywa Sił Zbrojnych na Izium, łącznik Donbasu z Charkowem, może wydawać się prezentem dla Kijowa. Amerykańskie satelity niewątpliwie dostarczały Ukraińcom danych w czasie rzeczywistym z tego obszaru: okazało się, że siły rosyjskie na zachód od Iziumu liczyły mniej niż 2000 lekko uzbrojonych żołnierzy (wojska wewnętrzne, siły specjalne i powietrznodesantowe).

    W odpowiedzi rosyjskie dowództwo postanowiło wycofać swoje niewielkie siły z około 1% kontrolowanego terytorium Ukrainy. Jednak Kijów zapłacił wysoką cenę za swoje propagandowe zwycięstwo – według różnych źródeł straty na otwartej równinie, którą rosyjska artyleria, pociski i naloty zamieniły w pole śmierci, wyniosły od 5 000 do 10 000 żołnierzy zabitych i rannych.”
    https://myslpolska.info/2022/09/23/mcgregor-moskwa-sie-nie-spieszy/?fbclid=IwAR20U0Qq4CnhXYzaqbE2RFlEalY8SQdvYME3E7o5vZ3PXRSoVFkGEk5JDTQ

    Artykuł raczej jest z września.
    Te „potężne baty” to wycofanie 2 tysięcy żołnierzy z lekkich batalionów plus ewakuacja cywilów, przy jednoczesnym zabiciu i ranieniu 10 tysięcy lub nawet więcej Ukraińskich wojskowych, podczas „zwycięskiej ofensywy”. Zresztą ta ofensywa Ukraińska byłą przeprowadzona bez odpowiedniego wsparcia lotniczego i artylerii dlatego wyniosła ona kosmiczne straty.
    Ukraina nie ma tak naprawdę zdolności do prowadzenia ofensywy, ponieważ przez pół roku była w głębokiej defensywie, tracąc większość ciężkiego sprzętu i personel wojskowy który umiał ten sprzęt obsługiwać.

    Polubione przez 3 ludzi

  • Cytat z artykułu:
   ,,W Zakopanem , 27-tysięcznym miasteczku na skrajnym południu Polski, śnieg już pada”.

   A kiedyż to sypnęło tegoż roku śniegiem w Zakopanem?
   Ano było to 8 dni temu.

   W Tatrach spadł śnieg. Według synoptyków ma też posypać w Zakopanem

   Polska Agencja Prasowa
   Niedziela, 2022.09.18. 08:58 ( Edytowany Niedziela, 2022.09.18 11:11 )
   W górach sypnęło śniegiem. Na Kasprowym Wierchu leży już 12 centymetrów białego puchu i zapowiada się, że będzie go więcej.
   Biały jest także szczyt Śnieżki w Karkonoszach.

   Tak więc artykuł jest na bieżąco edytowany.

   Panie Krzysztofie z Pana rzeczoznawca jak z koziej d*py trąbka.
   Gdybyś był w tym rzeczoznawstwie dobry , to byś miał robotę i nie miałbyś czasu, by całymi dniami monitorować w internecie niezależnych blogerów.

   Nawet czytać ze zrozumieniem nie potrafisz, więc się nie dziwię, żeś bezrobotny i się chwytasz fuchy pięć centów za wpis.

   Polubione przez 1 osoba

  • a* propos 1942 Roku, znają Panowie ( i Panie?) mapę Gomberga?

   Gomberg to był jakiś przdstawiciel wiadomego narodu, ponoć o on sworzył jeszcze w 1941 roku (gdy Niemcy pod Moskwą stały) mapę nowego świata…

   Polubione przez 2 ludzi

 13. Zatrzymany dywersant powiedział, że ukraiński wywiad zapłacił mu 2000 euro za planowany atak terrorystyczny w DRL: „Mężczyzna przedstawił się jako pracownik ukraińskiej służby specjalnej i na spotkaniu zaproponował mi pracę polegającą na podłożeniu ładunku wybuchowego w budynku administracji Wołodarskiej”.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/11272

  Polubione przez 1 osoba

 14. Jest w tym złowieszcza symbolika. Człowiek, który oddał wszystko, co miał, a w końcu też swoje życie, zginął w dniu, w którym wydarzyło się to, o co walczył. Rodzimy dla Aleksieja Żurawko Chersoń stał wolnym (https://t.me/golosmordora/23184), ale Aleksieja już nie ma. Jego śmierć można porównać do żołnierzy sowieckich, którzy zginęli 9 maja – w Dzień Zwycięstwa.

  I oczywiście to morderstwo. UPAina nadal robi to, co kocha najbardziej. W takich sytuacjach, kiedy komentujemy analogiczne zbrodnie kijowskich szumowin, że dzieci zabite przez Ukrainę, kobiety sprzedające kwiaty na donieckim targu, zwykli, pokojowi ludzie nie stanowią dla niej zagrożenia, musimy jasno zrozumieć, że wszystko, co nie jest obecnie jej terytorium stanowi zagrożenie dla Ukrainy. A tym bardziej Żurawko.

  Ukraina od dawna na niego polowała – inwalida od dzieciństwa, bez nóg, z jedną ręką, ale z nieugiętą wolą. Oprócz sterty spraw karnych, które Bez końca tłoczyła„ukraińska sprawiedliwość”, Aleksiej został pozbawiony wszystkiego, co miał – kariery, nagród, biznesu, funduszy i prostego ludzkiego życia.

  Ale ani przez chwilę nie wątpił w obraną ścieżkę i szedł nią otwarcie, a dokładniej turlał się na wózku inwalidzkim, ale dla ukraińskich drani ten wózek był gorszy niż czołg. I Aleksiej w końcu wziął Chersoń! Wrócił do rodzinnego miasta – do rodzimego portu. Uważam, że Żurawko jest legendarnym obywatelem Chersoniu i zasługuje na uwiecznienie jego pamięci w tym mieście.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/11294

  Polubione przez 3 ludzi

 15. УКРАИНА
  Walka kolumny pojazdów opancerzonych YPR-765 Ukrainy z Rosyjskimi Siłami Powietrznodesantowymi.

  Kolumna ukraińskich transporterów opancerzonych YPR-765, o której mówiliśmy już wcześniej, znalazła się pod ostrzałem rosyjskich Sił Powietrznych.
  W bitwie w kierunku Chersoniu wzięli udział spadochroniarze 76. Dywizji Szturmowej Gwardii Powietrznej Rosji.
  Ogień wystrzelono z 30-mm działek wozów desantowych BMD-4.

  .https://www.youtube.com/watch?v=IPiqrLVCBE8

  Link na tag z filmami
  .https://www.youtube.com/channel/UCJ03pp6TBiLqgc2b93lKQoA/videos

  Polubione przez 1 osoba

  • Jak wygląda taka akcja od wewnątrz trafionego transportera?

   Wideo z prawdziwej bitwy na Ukrainie nakręcili żołnierze armii ukraińskiej, w drodze do swojej twierdzy w pobliżu miasta Bachmut.
   Ukraińscy żołnierze zostali zaatakowani przez Wagnera PMC.

   Film został nagrany wewnątrz transportera telefonem zmarłego żołnierza armii ukraińskiej.

   .https://www.youtube.com/watch?v=FDJDS0vAQAU

   Polubione przez 2 ludzi

  • Filmik z walki powyższych transporterów, który był już tu na blogu omawiany.

   Napięta strzelanina z bliskiej odległości rosyjskiego BTR-82A z amerykańskim M113.
   Kto wygra?
   ..https://www.youtube.com/watch?v=gySHd7cFsR4

   TRIBUN-TIMUR.COM – Media społecznościowe zostały ożywione materiałem filmowym z bliskiej walki rosyjskiego BTR-82A z amerykańskim M113.

   Dwa pojazdy opancerzone ostrzelały się z bliskiej odległości.

   Surowe sekundy napiętego ataku zostały z powodzeniem uchwycone przez kamery z rosyjskiego obozu i rozpowszechnione w Telegramie w środę, 21 września 2022 r.

   W podpisie pod postem podano, że wojska rosyjskie z jednostek Południowego Okręgu Wojskowego zajęły sprzęt wroga, który pozostawili ukraińscy bojownicy, uciekły.

   Rosja twierdzi, że amerykańskie M113 dostarczone na Ukrainę zostały porzucone przez Siły Zełenskiego.

   Oni (oddziały rosyjskie) skonfiskowali i pokazali wygląd amerykańskich pojazdów opancerzonych z zewnątrz i wewnątrz.

   Nagranie zebrało również różne komentarze internautów.

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.