Wojna już nie domowa na Ukrainie 26.09.2022r.- 2652 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 222).


„Niemy krzyk”– dzień 856.

W Donieckiej Republice Ludowej wczoraj był trzeci dzień głosowania w referendum w sprawie przystąpienia do Federacji Rosyjskiej. 

W niedzielę, podobnie jak w poprzednich dwóch dniach, wola obywateli DRL była wyrażona w miejscu ich zamieszkania. Prace w tym formacie potrwają do 26 września włącznie. Lokale wyborcze zostaną otwarte w ostatnim dniu referendum.

Głosowanie w referendum w DRL jest zorganizowane na wysokim profesjonalnym poziomie. Ogłosił wczoraj na konferencji prasowej w Doniecku międzynarodowy obserwator z Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej Igor Sopow.

„Od razu zauważam wysoki profesjonalizm i przygotowanie komisji wyborczych. Sam jestem przewodniczącym komisji obwodu pskowskiego. Tutaj moi koledzy z innych regionów pracują jako obserwatorzy. Odwiedziłem około 20 obwodowych komisji wyborczych w Doniecku i Szachtarsku. I mogę powiedzieć, że wszystkie komisje są przygotowane. Obserwowaliśmy, jak przebiegają przygotowania do referendum”– powiedział Sopow.

Dodał, że system wyborczy republiki przechodzi obecnie test profesjonalizmu. „A dzisiaj jest trzeci dzień głosowania, a oni radzą sobie z tym egzaminem”– podkreślił przedstawiciel rosyjskiej Centralnej Komisji Wyborczej.

Sopow stwierdził również brak naruszeń, jakichkolwiek skarg i komentarzy. 

Referendum, w którym mieszkańcy mają odpowiedzieć na pytanie, czy popierają wejście DRL do Rosji jako podmiotu Federacji Rosyjskiej, potrwa do 27 września włącznie. W głosowaniu mogą wziąć udział obywatele, którzy w ostatnim dniu głosowania ukończyli 18 lat. W tym samym czasie plebiscyt odbywa się w obwodach ŁRL, Chersoniu i Zaporożu.

W Mariupolu rozpoczęły pracę wizytujące komisje referendalne w sprawie przyłączenia DRL do Rosji. W mieście panuje spokojna atmosfera, poinformował wczoraj burmistrz miasta Konstantin Iwaszczenko.

„Komisje wyjścia już rozpoczęły pracę w terenie. Głosowanie odbywa się we wszystkich dzielnicach miasta w spokojnym i spokojnym otoczeniu”– powiedział burmistrz.

Tymczasem wczorajsze głosowanie w Doniecku, Gorłowce, Makiejewce, Jasinowatej i innych miejscowościach odbywało się pod kanonadą, która nie słabła od nocy. Wróg wyprowadza chaotyczne ciosy z artylerii i czołgów. W stolicy ostrzeliwane zostały cztery dzielnice, w tym te znajdujące się na względnym tyle, czyli powinny być bezpieczne. Wiadomo o  zniszczeniach budynków przedszkola i mleczarni. 

Poniżej relacja fotograficzna z Mariupola:

Głosuje też wieś energetyków Nowy Swiet w rejonie Starobieszewskim.

Wieś znajduje się 15 km na południowy wschód od Doniecka. Znajduje się tu największy zakład energetyczny w DRL, elektrownia cieplna Starobieszewska, zasilająca znaczną część republiki. W elektrociepłowni tej pracuje prawie cała populacja Nowego Świata. 

Wraz z przybyciem zlecenia do jednego z apartamentowców spotykamy – Romana. 

„Długo czekaliśmy na to referendum i wreszcie czekaliśmy. To nasze wspólne marzenie, na które czekaliśmy od 2014 roku. Teraz wszystko będzie z nami w porządku, jestem pewien”– powiedział Roman, pracownik elektrociepłowni.

Jest on przekonany, że wyniki głosowania bezpośrednio wpłyną na pracę jego przedsiębiorstwa, a po zjednoczeniu z Rosją elektrociepłownia czeka zakrojona na szeroką skalę modernizację. 

Jego współlokator Igor ma nadzieję, że po zjednoczeniu z Rosją w Donbasie zapanuje wreszcie pokój.

„Nadejdzie zupełnie nowy czas, w końcu będziemy mogli śmiało patrzeć w przyszłość i budować swoje życie. Działa zamilkną, nie będzie ostrzału, cierpienia i łez”– zapewnia Igor.

„Czekamy na poprawę życia. Już zmęczony tą wojną. Na ten dzień czekamy od 2014 roku. Dziś głosuję jednoznacznie ‚за'”– dodała emerytka Galina.

I taka jest postawa prawie każdego mieszkańca Nowego Świata- wszyscy wierzą w Rosję i lepszą przyszłość wspólnie z nią. 

Poniżej fotorelacja z Nowego Świata:

Gospodarka DRL otrzyma poważny impuls po przystąpieniu republiki do Rosji, zapewniała wczoraj w Doniecku  Marina Żeinowa, przewodnicząca Komitetu Rady Ludowej ds. Budżetu, Finansów i Polityki Gospodarczej.

„Z ekonomicznego punktu widzenia czekamy na wielkie inwestycje, rozwój budownictwa i renowacji. Będzie to inne życie i standard życia ludności, a szansami, które się pojawią, jest rozwój systemu bankowego i sektora finansowego. Czekamy na wielkie zmiany właśnie pod względem finansowym i przyciągania inwestycji”– powiedziała Żeinowa.

Przypomnijmy, że wczoraj był trzeci dzień jest głosowania. Frekwencja dla dwóch poprzednich wyniosła 55,05%. Liderami byli Debalcewo – 67,19%, Makiejewka – 65,66%,a na trzecim miejscu medalowym dzielnica kirowska w Doniecku – 65,20%. 

 Frekwencja po wynikach trzydniowego głosowania w referendum w sprawie wejścia DRL do Rosji przekroczyła 77%, poinformował przedstawicieli mediów na wczorajszym briefingu w Doniecku przewodniczący CKW republiki Władimir Wysocki.

„Przez trzy dni frekwencja w DRL wyniosła 77,12%”– powiedział Wysocki. Dodał, że na terenie DRL głosowało 1 202 855 osób, a za granicą 327 093 osób.

Pracownicy Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego (MBP) DRL zatrzymali grupę ukraińskich dywersantów, którzy planowali ataki terrorystyczne podczas referendum w republice, o czym poinformował wczoraj rzecznik prasowy Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego Michaił Popow.

Według Popowa, w kwietniu 2022 roku Walery Owsiannikow, mieszkaniec wsi Wołodarskoje, został zatrzymany podczas próby uniknięcia działań weryfikacyjnych. W jego telefonie znaleziono materiały świadczące o szpiegostwie w interesie ukraińskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWZ). Uzyskane dane umożliwiły ustalenie lokalizacji siedziby SWZ w Mariupolu– znajdowała się ona przy ul. Zelińskiego 17b. 

Podczas przeszukania w mieszkaniu Owsiannikowa i jego syna Olega, który był pracownikiem SWZ, znaleziono „pamięć flash” z tajnymi dokumentami z mariupolskiego oddziału wywiadu. Analiza pamięci i zeznania oskarżonego Owsiannikowa pomogły ujawnić zbrodnicze plany Kijowa, a także zidentyfikować osoby udzielające poufnej pomocy jego służbom specjalnym.

„Dzięki otrzymanym informacjom zidentyfikowano i zatrzymano grupę mieszkańców DRL, którzy przeszli szkolenie sabotażowe i terrorystyczne w Czechach pod okiem zagranicznych i ukraińskich specjalistów i na polecenie SWZ zaplanowali szereg aktów terrorystycznych podczas referendum”– powiedział przedstawiciel MBP DRL.

Wcześniej informowano, że pracownicy Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego  uniemożliwili przeprowadzenie zamachu terrorystycznego polegającego na wysadzeniu budynku administracyjnego w Wołodarsku (miejscowość niedaleko Mariupola). Do urzędu zgłosił się obywatel Ukrainy Jewgienij Karpenko, zwerbowany wcześniej przez ukraińskie służby specjalne w Czechach. Miał zaaranżować wysadzenie siedziby burmistrza w czasie referendum w sprawie wejścia republiki do Federacji Rosyjskiej.

*

Popołudniowa (25.09.2022r. 13:50) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową.

Do stu zagranicznych najemników i 15 jednostek sprzętu wojskowego zostało wyeliminowanych w wyniku ataku rakietowego na tymczasowe rozmieszczenie obcych najemników w pobliżu miasta Zaporoże.

Zlikwidowano do 50 bojówkarzy i zniszczono 28 jednostek sprzętu wojskowego w wyniku precyzyjnego uderzenia Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych (SP-K) na punkt naprawy i odtworzenia sprzętu 72 brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) w rejonie ​​​​osady Annówki w Donieckiej Republice Ludowej.

Skoncentrowane ostrzały rosyjskiej artylerii udaremniły próby ataku ze strony 79 brygady powietrzno-szturmowej USZ w kierunku osady Marinka w Donieckiej Republice Ludowej. Straty wroga wyniosły ponad 50 osób personelu wojskowego.

W wyniku precyzyjnych uderzeń SP-K FR na punkty stałego rozmieszczenia i centrum łączności 46 brygady lotniczej i 60 brygady piechoty USZ na terenach osad Bezimiennoje, Miroliubowka i Osokorowka w regionie Chersonia zlikwidowano do 30 bojówkarzy i zniszczono pięć sztuk sprzętu wojskowego. W ciągu zaledwie jednego dnia w kierunku Mikołajew-Krzywy Róg straty USZ wyniosły ponad 110 zabitych i rannych, a także 13 jednostek sprzętu wojskowego.

Operacyjno-taktyczne i wojskowe lotnictwo, siły rakietowe i ostrzał artyleryjski trafiły w ciągu jednego dnia: w stanowisko dowodzenia batalionu 80 brygady powietrznodesantowej USZ w pobliżu miasta Mikołajew, punkty tymczasowego rozmieszczenia zagranicznych najemników i 10 górskiej brygady szturmowej USZ rozmieszczonych na zachodnich obrzeżach miasta Zaporoża i w obwodzie drużkowskim w Donieckiej Republice Ludowej, a także 33 jednostki artylerii, siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 178 obwodach.

W rejonie osady Jawkino w obwodzie mikołajowskim wyrzutnia MLRS „HIMARS” została trafiona na stanowisku strzeleckim.

Podczas walki przeciwbateryjnej siedem jednostek artylerii zostało trafionych na ich stanowiskach ogniowych 57 piechoty zmotoryzowanej, 10 brygady szturmowo-górskiej, 24 brygady zmechanizowanej USZ i 102 brygady obrony terytorialnej na terenach osiedli LUBIMOWKA- obwód dniepropietrowski, Markowo i Majskoje- Doniecka Republika Ludowa, Szewczenkowo, obwód mikołajowski, Zatisze i Rownopolie, obwód Zaporoże.

Ponadto zniszczono: wyrzutnię przeciwlotniczego systemu rakietowego AKM-Osa w rejonie osady Nowosiołówka w rejonie Zaporoża, dwie składy amunicji w rejonach Antonówka i Andrejewka w Donieckiej Republice Ludowej, radar obrony przeciwlotniczej stacja w obwodzie krasnoarmejskim Donieckiej Republiki Ludowej oraz łódź pancerna „Gjurza” sił morskich Ukrainy w rejonie portu Oczaków.

Samoloty myśliwskie Rosyjskich Sił Powietrznych i Kosmicznych w rejonach osiedli Nowoukrainka i Basztanka w rejonie Mikołajewa zestrzeliły dwa samoloty MiG-29 ukraińskich sił powietrznych, przystosowane do użycia amerykańskich pocisków antyradarowych HARM.

W ciągu dnia rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 12 bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli Jasinowata, Staromłynówka, Nowotroickoje, Kirilłówka i Jegorówka w Donieckiej Republice Ludowej, Majaczka, w obwodzie Zaporoża oraz Dawidowy Bród, Małokachowka, Czariwnoje i Michajłowe w obwodzie Chersonia.

Przechwycono również w powietrzu: 21 wyrzutni rakietowych, w tym 18 rakiet HIMARS na terenach miejscowści Nowaja Kachowka w obwodzie chersońskim i Walerianówka w Donieckiej Republice Ludowej oraz trzy rakiety Olcha na terenach osad Gusielskoje i Nieskucznoje w Donieckiej Republice Ludowej.

Trzy amerykańskie pociski antyradarowe HARM zostały zestrzelone w pobliżu Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim i Swatowa w Ługańskiej Republice Ludowej.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 301 samolotów, 155 śmigłowców, 2074 bezzałogowe statki powietrzne, 377 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 5111 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 845 wozów bojowych wielokrotnego startu systemy rakietowe, 3413 dział i moździerzy polowych oraz 5874 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

Reżim kijowski kontynuował prowokacje na terenie elektrowni atomowej w Zaporożu.

Artyleria USZ po raz kolejny ostrzeliwała dzielnice mieszkalne miasta Energodar i tereny przylegające do elektrowni atomowej. W ciągu dnia ukraińska artyleria wystrzeliła 59 pocisków.

Cztery z nich eksplodowały w rejonie ulicy Kazaczja w mieście Energodar, jeden trafił w kanał wodny w pobliżu elektrowni atomowej.

Ostrzał prowadzono z terenów miejscowści Marganiec i Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim, kontrolowanych przez USZ. Siła ognia wroga została stłumiona przez ogień powrotny rosyjskiej artylerii.

Ponadto udaremniono próby uderzenia przez USZ na terytorium elektrowni atomowej ośmioma dronami „kamikaze”. Wszystkie ukraińskie samobójcze bezzałogowe bojowe statki powietrzne zostały zestrzelone poza terenem elektrowni jądrowej.

Sytuacja radiacyjna w EJ Zaporoże jest normalna.

Siły ML DRL zlikwidowały w ciągu dnia pięć jednostek sprzętu wojskowego armii kijowskiej i dwa tuziny ukraińskich żołnierzy. 

„Wspólne działania personelu wojskowego Donieckiej Republiki Ludowej i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: dwa BM-21 Grad, trzy ciężarówki”– poinformował dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej Republiki Eduard Basurin.

Wiceszef DML DRL dodał, że jednostki ukraińskie w walkach z ML straciły ponad 20 zabitych. 

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 75 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył artylerii 155 i 152 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 155, 152 i 122 mm.
I na Gorłowskim – artyleria 152 mm, czołgi oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadły 354 sztuki różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 10 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica lenińska, kalinińska, kirowska, kijowska, kujbyszewska i piotrowska, a także Zajcewo, Gołmowski, Gorłówka, Jasinowata, Kasztanowoje, Mineralnoje, Makiejewka (rejon czerwonogwardyjski) oraz Staromichajłowka i Wołnowacha.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informacje o zranieniu 5 cywilów w dzielnicy piotrowskiej w Doniecku, a także w dzielnicy nikitowskiej w Gorłówce oraz w niedawno wyzwolonych miejscowościach: Piotrowskim i Staromłynowce.

Uszkodzonych zostało 9 budynków mieszkalnych w dzielnicy Piotrowskiej i kujbyszewskiej w Doniecku oraz w dzielnicy nikitowskej w Gorłówce i Aleksandrówce, a także obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 26 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

110 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 26.09.2022r.- 2652 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 222).

Możliwość komentowania jest wyłączona.