Wojna już nie domowa na Ukrainie 27.09.2022r.- 2653 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 223).


„Niemy krzyk”– dzień 857.

Wyzwolone od ukraińskich najeźdźców obwody Wołodarski i Pierszotrawnowy w DRL znalazły się w pierwszej piątce pod względem frekwencji w referendum w sprawie przystąpienia DRL do Rosji po trzecim dniu plebiscytu. 

Ogłosił to wczoraj na briefingu w Doniecku przewodniczący CKW republiki Władimir Wysocki.

„Dzisiaj OKW (Obwodowa Komisja Wyborcza) nr. 5 obwodu wołodarskiego była na czele, głosowało tam 88,339%, obwód Pierszotrawniewy to OKW nr. 12, 85,371% głosowało dziś na terytorium obwodu Pershotravnevy, dziś odnotowano również miasto Debalczewo, głosowało tam 88,992 % , miasto Jenakiewo jest również liderem – 81,353%, a miasto Makiejewka – 83,568%”– powiedział Wysocki.

Frekwencja na koniec czterech dni głosowania w referendum w sprawie zjednoczenia DRL z Rosją wyniosła 86,89%. 

„Przez cztery dni frekwencja w DRL wyniosła 86,89%”– powiedział Wysocki. 

Dodał, że jak dotąd na terenie republiki głosowało 1 480 905 osób, a w zagranicznych lokalach wyborczych 411.962.

Poprzedniego wieczoru Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że ​​frekwencja za poprzednie trzy dni przekroczyła 77%.

Mieszkańcy Donbasu wykazują niezwykle duże zainteresowanie referendum. Do takiego wniosku doszli międzynarodowi obserwatorzy z Niemiec i Wenezueli, którzy od kilku dni śledzą proces głosowania na terenie DRL, ŁRL i w Rosji. 

„Kiedy przyjechaliśmy do Rostowa w lokalu wyborczym, było tak dużo ludzi, taka kolejka, że ​​myślałem, że to jakaś konferencja, ale okazało się, że to są ludzie, którzy chcą głosować i stoją w kolejce”– zauważyła obserwatorka z Wenezueli, członek zarządu organizacji non-profit ds. obserwacji wyborów „Projekt społeczny” Janlisbert Libertad Velasco.

Z podobną sytuacją spotkał się w DRL. W jednym z lokali wyborczych Janlisbert powiedziano, że liczba wyborców jest nie tylko wysoka, ale wręcz przerosła oczekiwania przedstawicieli obwodowej komisji referendalnej. Zaskoczyła ją też motywacja ludzi, którzy będą głosować, jak bardzo chcą dokonać wyboru. 

„W wielu lokalach wyborczych widzieliśmy, że ludzie przychodzą tam nie tylko po to, by oddać głosy, robią zdjęcia z rodzinami, komunikują się i nie spieszą do wyjścia. A to pozwala nam zrozumieć, jak historyczna jest ta decyzja”– powiedziała obserwatorka wyborów z Wenezueli.

Jej kolega, dziennikarz i pisarz z Niemiec, Patrick Waab, potwierdził, że widział dużą liczbę osób chcących wziąć udział w referendum. Nie przeszkadzała im nawet deszczowa pogoda– ludzie byli gotowi stanąć w deszczu, tylko po to, by zrobić to, na co czekali od wielu lat. 

„Widzieliśmy kolejki w Ługańsku w pobliżu stacji mobilnej, która była w autobusie, chociaż padało. Widzieliśmy też dość dużą kolejkę na miejscu w teatrze. W Mariupolu prawie wszystkie punkty były zajęte i były kolejki. Rozmawialiśmy z szefami lokali wyborczych i według ich informacji było jasne, że była bardzo duża aktywność wyborcza”– powiedział Vaab.

Powiedział, że wszyscy ludzie, z którymi rozmawiał, są za przyłączeniem Donbasu do Rosji. „Nie było ani jednej osoby, która powiedziałaby: ‚Chcę pojechać na Ukrainę’ ”– podkreślił niemiecki pisarz. 

„Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy głosowali i istnieje stuprocentowy trend, że ludzie chcą dołączyć do Rosji (…) Ludzie chcą pokoju, nie widzą siebie z Ukrainą, ponieważ było za dużo bombardowań, za dużo zabitych. Po drugie, chcą pokoju, znajdują się po stronie Ukrainy. „Chcą ożywienia gospodarczego i widzą to tylko w Rosji”– podsumował Patrick Waab.

 Mieszkańcy terenów Donbasu nadal zajętych przez wojska ukraińskie są aktywnie zainteresowani możliwością udziału w referendum w sprawie zjednoczenia z Rosją. Zapowiedziała to wczoraj na konferencji prasowej w Doniecku deputowana Rady Ludowej DRL Anastasia Seliwanowa.

Parlamentarzystka w tych dniach udała się do kilku miejscowości republiki, w tym na terenach niedawno wyzwolonych. Według niej ludzie często zwracali się do niej z pytaniem, czy ich krewni i przyjaciele z okupowanego Donbasu mogliby wziąć udział w głosowaniu, ponieważ popierają zjednoczenie z Rosją.

„Moja siostra mieszka w Drużkowce i kiedy będę głosować, zagłosuję też za nią, ponieważ naprawdę chce wyjechać do Rosji i wierzę, że po wyzwoleniu swoich terytoriów ludzie będą szczęśliwi, mogąc mieszkać w Federacji Rosyjskiej”– Selivanova przekazałą słowa jednego z głosujących emerytów.

Poseł również mile zaskoczyła wysoka frekwencja wyborcza na terenach wiejskich, w tym we wsiach republiki wyzwolonych niedawno od ukraińskich okupantów. W szczególności mówiła o wycieczce do Granitnoje, która jest tymczasowo podporządkowana rejonowi Telmanowskiemu.

„To było dla mnie bardzo ekscytujące, bo nie wiedziałem, jak tam ludzie zareagują– w końcu byli pod jarzmem nazistów przez osiem i pół roku. Wiemy, jak działa ukraińska propaganda, ale jednocześnie byliśmy mile zaskoczeni, że pierwszego dnia głosowania na 1274 osoby głosowało tam 900. Taka jest frekwencja”– podkreśliła Seliwanowa.

Kolejną osadą odwiedzaną przez parlamentarzystę jest wieś Zielenyj Gai.

„Nasze babcie w wieku 97 i 87 lat siedziały od samego rana i czekały na nasze przybycie– w eleganckich, tak wzruszających chustach– a kiedy do nich dotarłyśmy, przeżyły prawdziwą szczerą radość, która zaraziła wszystkich, którzy byli w Komisji Wyborczej. Naprawdę chcą być w Rosji, otwarcie to deklarują, a dla nich to prawdziwe święto”– powiedziała deputowana Rady Ludowej DRL.

Opowiedziała też o niezwykłym epizodzie z miejscowymi rolnikami, których delegacja spotkała po drodze– rolnicy zwrócili się do niej z pytaniem, czy po zjednoczeniu z Federacją Rosyjską będą mieli preferencje podobne do tych, które dotyczą rolników w Rosja.

„Słyszeli o wsparciu rolnictwa w Federacji Rosyjskiej i spodziewają się z niego skorzystać”– dodała Seliwanowa.

DRL, jeśli po wynikach referendum stanie się częścią Rosji, będzie mogła szybko zintegrować się z rosyjską przestrzenią, wyjaśnił Andrej Turczak, pierwszy zastępca przewodniczącego Rady Federacji FR, jednocześnie sekretarz Rady Generalnej partii Jedna Rosja.

„Oczywiście zajmie to trochę czasu. Ale nie siedzieliśmy w miejscu, zajmowaliśmy się sprawami integracji legislacyjnej w ramach międzyparlamentarnego współdziałania Dumy Państwowej. Dlatego uważam, że synchronizacja ustawodawstwa minie szybko, a integracja społeczno-gospodarcza- de facto już się dokonała, na przykładzie prac kompleksu budowlanego MO, Moskwa, Petersburg, Tuła i inne miasta (w tym uczestniczą- dopisek mój). Myślę, że wszystko to nastąpi szybko”– powiedział Turczak.

Dodał, że przede wszystkim konieczne będzie uregulowanie pracy organów MSW DRL i służby podatkowej. 

W związku z tym, liczba rosyjskich budowniczych zaangażowanych w odbudowę DRL i ŁRL wzrośnie do końca do 50-60 tys., powiedział wczoraj dziennikarzom wicepremier Federacji Rosyjskiej Marat Chusnullin

„Łącznie na terenie DRL i ŁRL pracuje 32 000 osób. Wierzymy, że do końca roku grupa budowlana będzie liczyła 50-60 tys.”– powiedział Chusnullin.

Przypomnijmy, że w sierpniu liczba budowniczych zaangażowanych w odbudowę regionu  wynosiła już 12 tysięcy osób.

Dodam, że rosyjskie regiony zobowiązały się pomóc miastom i regionom Donbasu w odbudowie. Według najnowszych danych zaangażowanych jest około 50 podmiotów z Federacji Rosyjskiej. W szczególności Moskwa objęła patronatem Donieck, obwód swierdłowski Makiejewkę, obwód czelabiński Jasinowatą, a obwód kemerowski Gorłowkę. Rosjanie pomagają republikańskim specjalistom budować domy, odnawiać infrastrukturę, drogi, szpitale i szkoły. 

https://www.facebook.com/janlisbert,

https://www.facebook.com/Fundaci%C3%B3n-J%C3%B3venes-de-la-Patria-Robert-Serra-709577322451444,

https://newsunrolled.com/world/106313.html.

*

Popołudniowa (26.09.2022r. 12:01) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową.

W wyniku zmasowanego ostrzału punktów rozmieszczenia 14 zmechanizowanej i 95 brygady szturmowej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) na terenach osiedli Senkowo i Czerwony Oskol w obwodzie charkowskim straty wroga wyniosły ponad 120 żołnierzy zabitych i rannych oraz 15 sztuk sprzętu wojskowego.

Do 100 najemników i bojówkarzy zostało wyeliminowanych przez precyzyjne uderzenia rosyjskich sił powietrznych na punkty tymczasowego rozmieszczenia „Międzynarodowego Legionu” i jednostek formacji nacjonalistycznych w rejonie miejscowości Światogorsk w Donieckiej Republice Ludowej.

Podczas narady dowództwa brygady zginęło do 25 ukraińskich żołnierzy, a ponad 40 zostało rannych w wyniku ataku rakietowego na wysunięte stanowisko dowodzenia 10 górskiej brygady szturmowej USZ w rejonie wieś Czasow Jar w Donieckiej Republice Ludowej. Osiem jednostek specjalnego sprzętu wojskowego zostało wyłączonych z akcji.

Do 50 bojówkarzy, 10 jednostek sprzętu wojskowego i ponad 2000 pocisków artyleryjskich zostało utylizowanych w wyniku precyzyjnego uderzenia w punkt tymczasowego rozmieszczenia 406 brygady artylerii USZ w pobliżu miasta Oczakow w obwodzie mikołajowskim.

Uderzenia lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego, sił rakietowych i artylerii w pięć stanowisk dowodzenia USZ na terenach osiedli Kupjańsk, obwód charkowski, Szczurowo i Kirowo w Donieckiej Republice Ludowej, Kamyszewach, obwód zaporoski i Wysokopolje, obwód chersoński, doprowadziły do wyeliminowania 56 jednostek artylerii, siły roboczej i sprzętu wojskowego w 163 okręgach.

Zniszczono trzy magazyny amunicji oraz broni rakietowej i artyleryjskiej USZ na terenach miast Zaporoże, Mikołajew i Kramatorsk w Donieckiej Republice Ludowej.

Samoloty myśliwskie rosyjskich sił powietrznych zestrzeliły Su-24 ukraińskich sił powietrznych w pobliżu wsi Selidowo w Donieckiej Republice Ludowej.

W ciągu dnia rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 13 bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli Bobrowy Kut, Zielenyj Gaj, Ukrainka, Sadok, Nowaja Kachowka, Maksim Gorki z obwodu chersońskiego, Mołoczańsk z obwodu zaporoskiego, Selidowo i Kiriłówka w Donieckiej Republice Ludowej.

W powietrzu w rejonie mostu Antonowskiego w obwodzie chersońskim oraz w osiedlach Swatowo w Ługańskiej Republice Ludowej i Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim zostało zniszczonych 19 pocisków systemów rakietowych HIMARS i Olcha.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 302 samoloty, 155 śmigłowców, 2087 bezzałogowych statków powietrznych, 377 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 5114 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 845 wozów bojowych wielokrotnego startu systemy rakietowe, 3417 dział i moździerzy polowych oraz 5904 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

Reżim kijowski kontynuuje prowokacje na terenie elektrowni atomowej w Zaporożu.

Artyleria USZ ponownie ostrzelała wioskę letniskową Wolna, położoną w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni jądrowej. W sumie wystrzelono 25 pocisków z obszarów kontrolowanych przez reżim kijowski w osadach Nikopol i Marganec w obwodzie dniepropietrowskim.

Siła ognia wroga została stłumiona przez ogień powrotny rosyjskiej artylerii.

Sytuacja radiacyjna w EJ Zaporoże jest normalna.

Żołnierze DRL, przy wsparciu Sił Zbrojnych Rosji, w ciągu ostatniego dnia zlikwidowali ponad 40 ukraińskich bojówkarzy.

„Wspólne działania personelu wojskowego Donieckiej Republiki Ludowej i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: dwa MLRS BM-21 Grad, dwa bezzałogowe statki powietrzne, siedem sprzętu opancerzonego i specjalnego”– poinformował dziś wiceszef Oddziału Milicji Ludowej Eduard Basurin.

Dodał, że wróg stracił ponad 40 zabitych żołnierzy.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCKiK zgłosiło 45 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył: MLRS „Huragan” oraz artylerii 155, 152 i 122 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 155 i 152 mm.
I na Gorłowskim – MLRS „Himars” oraz artyleria 155 i 152 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 194 sztuk różnej amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 12 miejscowści republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica kalinińska, kirowska, kijowska, kujbyszewska i piotrowska, a także Zajcewo, Gołmowski, Gorłówka, Pantelejmonowka, Kasztanowo, Jakowlewka, Mineralnoje, Makiejewka (rejony kirowski i czerwonogwardyjski), Staromichajłowka oraz Aleksandrowka i Jasnoje.

W ciągu ostatniego dnia otrzymano informacje o zranieniach 5 cywilów (w tym dwójki dzieci) w dzielnicy kirowskiej w Doniecku i w centrum Gorłówki.

W dzielnicy piotrowskiej i kijowskiej w Doniecku oraz w dzielnicy centralnej i nikitowskiej w Gorłówce i Makiejewce zostało uszkodzonych 29 budynków mieszkalnych , a także 5  obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 27 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

128 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 27.09.2022r.- 2653 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 223).

 1. Panowie i panie. Wysadzenie gazociągów ( były zarejestrowane eksplozje) to bardzo poważna sprawa, trudna do przecenienia. To atak na infrastrukurę rosyjską (choć nie tylko, bo są też inni udziałowcy). Gazociągi nie funkcjonowały lub funkcjonowały połowicznie. Teraz nie ma możliwości zwiększenia przesyłu. Ktoś się bał porozumienia Niemiec i Rosji mimo sankcji? To faktycznie uderzenie w interesy Rosji i….Europy. To ruch w kierunku nieodwracalnego zerwania Europy ze wschodem oczywiście za cenę marginalizacji UE w dalszej perspektywie. To gest w kierunku Rosji w rodzaju – nie macie już gazociągu i co nam zrobicie? Rosja odpowie na pewno. Kto to zrobił. My? Nie mamy możliwości. Rosjanie i Niemcy też nie. Pole się zawęża. Moim zdaniem to takie „przedwypowiedzenie” wojny. W sumie casus beli. To naprawdę zły znak. Jest źle.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Politico donosi o „ogromnych problemach” dla ukraińskich sił zbrojnych z powodu rosyjskich dronów
  Amerykańska publikacja Politico donosi, że irańsko-rosyjskie bezzałogowe statki powietrzne (UAV) stały się „ogromnym problemem” dla Sił Zbrojnych Ukrainy (AFU).
  Gazeta rozmawiała z wieloma ukraińskimi wojskowymi, którzy powiedzieli dziennikarzom o ciężkich szkodach, jakie nowe irańsko-rosyjskie drony wyrządzają stronie ukraińskiej. Jak pisze gazeta, rozmieszczenie przez Rosję dronów Shahed (drona kamikaze) i Mohajer (uderzenie UAV) „doprowadziło do druzgocących rezultatów”.

  „Niektóre uderzyły w pozycje bojowe, niszcząc czołgi i pojazdy opancerzone, inne uderzyły w infrastrukturę cywilną, m.in. w portowej Odessie” – informuje Politico.

  Irańskie drony są stosunkowo małe i latają na niskich wysokościach, omijając większość obrony przeciwlotniczej. Można je zestrzelić z amerykańskich MANPADS Stinger, ale tylko w dzień, ponieważ broń ta nie ma systemu noktowizyjnego, powiedziano Politico w armii ukraińskiej. Ukraińskie wojsko podkreśliło, że irańskie drony stały się szczególnie skuteczne przeciwko pickupom Toyoty, które aktywnie wykorzystują Siły Zbrojne Ukrainy na północnym wschodzie Ukrainy.

  Toyoty są używane przez ukraińską piechotę ze względu na brak standardowych pojazdów opancerzonych, wyjaśnia publikacja, ale są one niezwykle wrażliwe z powietrza.

  Pojawienie się nowych dronów irańsko-rosyjskich komplikuje również prowadzenie działań wojennych w starych radzieckich czołgach, gdzie nie ma nowoczesnego systemu gaśniczego. Personel wojskowy Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że drony, które niedawno przybyły z Krymu, zniszczyły w pobliżu Chersonia dwa czołgi Sił Zbrojnych Ukrainy wraz z załogami.

  Przypomnijmy, że wcześniejsze wydanie amerykańskie New York Timesopublikował materiał, w którym personel wojskowy Sił Zbrojnych Ukrainy uznał skuteczność nowych dronów kamikaze używanych przez armię rosyjską.
  .https://news-front.info/2022/09/27/politico-soobshhaet-ob-ogromnyh-problemah-vsu-iz-za-rossijskih-dronov/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Władze obwodu zaporoskiego: wyzwolimy terytoria obwodu czasowo kontrolowanego przez Kijów
  Szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu zaporoskiego powiedział, że kontrolowane przez Kijów terytoria obwodu zostaną wyzwolone
  W przyszłości wyzwolone zostaną terytoria obwodu zaporoskiego kontrolowane przez Kijów, tam też odbędzie się referendum, zdeklarowany szef administracji regionalnej Jewgienij Balitsky.

  „Trzeba się wyzwolić, to jest dla nas bardzo ważne, cały Zaporoże musi być wolny od faszyzmu, a dzieło, którego nasi dziadkowie nie dokończyli, muszą być dzisiaj ukończone przez nasze wnuki. (region Zaporoże) jest uznawany za część głosowania, a następnie wydamy, będziemy kontynuować głosowanie. Przed nami dużo pracy. Musimy dać ludziom możliwość wypowiadania się wszędzie” – powiedział Balitsky na antenie kanału telewizyjnego Russia 24.

  „Gdy staniemy się pełnoprawnym regionem zaporoskim w Federacji Rosyjskiej, jestem pewien, że w pełni przyłączymy się do ruchu wyzwoleńczego” – podkreślił.
  .https://news-front.info/2022/09/27/vlasti-zaporozhskoj-oblasti-my-budem-osvobozhdat-vremenno-podkontrolnye-kievu-territorii-regiona/

  Polubione przez 2 ludzi

 4. https://t.me/rt_russian/129564
  „To jest Mariupol, nowa dzielnica Newski. W lecie było to tylko pole.”
  Bloger pokazał, jak wyglądają nowe budynki i działki w pobliżu domów w okolicy, które latem zaczęli budować od podstaw budowniczowie rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
  „Są tu boiska sportowe, czyste trawniki, alejki i zwykłe ławki. Nigdy wcześniej ich nie widziałem” – dodał.
  video

  Polubione przez 5 ludzi

  • Niestety, ten link nie otwiera mi się ani w przeglądarce ani w telegramie…
   RT…
   wiadomo, trzeba słuchać jedynie właściwych źródeł zatwierdzonych… przez Główny Europejski Urząd Kontroli Prasy, Publikacji, Widowisk i Internetu…
   Zwykła propaganda w mass mediach nie wystarczy?
   k… muszę skombinować jakiś Vpn..

   Polubione przez 1 osoba

 5. Referenda na wyzwolonych terytoriach: informacje na dzień 27 września
  19:21 Po rozpatrzeniu 50% kart do głosowania 93,18% wyborców z regionu zaporoskiego głosowało za zjednoczeniem z Rosją.

  18:56 Wynik referendum w LPR jest bliski 92% wyliczeń – 323 tys. głosowało i 97% – za.

  18:49 Obserwatorzy „z całego świata”uczęszczanyw referendum w sprawie wejścia LPR do Federacji Rosyjskiej. Zgłosił to dziennikarzom monitorujący plebiscyt przedstawiciel Włoch, międzynarodowy prawnik, ekspert w dziedzinie geopolityki Marco Pata.

  „To historyczny moment, szczególne historyczne doświadczenie, które może mi się przydać. Widziałem, że cały świat jest obecny na tym referendum, bo tu widzieliśmy nie tylko dużą delegację przedstawicielską ze strony włoskiej, dodatkowo widzieliśmy bardzo liczną delegację z krajów europejskich: Francji, Niemiec, Hiszpanii, ale też delegacje z kraje Azja, Afryka, Kraje Arabskie i Ameryka Południowa”

  18:39 Denis Pushilin: z sekretarzem Rady Generalnej Wszechrosyjskiej partii politycznej „Jedna Rosja” Andriejem Turczakiem odnalazł świąteczną atmosferę w lokalu wyborczym jednej ze szkół w Śnieżnym. Ludzie tak mówią: przyszli do lokalu wyborczego, bo tak uroczyście jest głosować -zdjęcie

  18:38 Głosowanie na regiony przystępujące do Federacji Rosyjskiej na podstawie wyników referendów może odbyć się w tym tygodniu – deputowany Dumy Państwowej Miłonow.

  18:28 Szef obwodu chersońskiego Saldo również zamierza udać się do Moskwy, aby przekazać prezydentowi Rosji apel o przyłączenie się do jego regionu.

  18:20 W Doniecku trwa liczenie głosów, proces obserwują zagraniczni obserwatorzy. Za pomocąsłowaHiszpański obserwator Fernando Moragon, „proces liczenia jest bardzo przejrzysty, urny zostały otwarte przed nami, wszystko spełnia wszystkie wymagania”.

  18:15 Po ogłoszeniu wyników referendum do Moskwy przyjedzie szef obwodu zaporoskiego Jewhen Balicki. Zostało to zgłoszone RIA Nowosti w administracji regionalnej.

  18:11 Obserwatorzy zagraniczni są gotowi dawaćoszacowaniereferendum w LPR. Głos zabrał zastępca Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Siergiej Ten.

  18:09 Według wyników referendum w sprawie przyłączenia regionu do Federacji Rosyjskiej, Komitet Wyborczy obwodu chersońskiego nie odnotował poważnych incydentów i masowych prowokacji – powiedziała przewodnicząca obwodowej komisji wyborczej Marina Zacharowa. Zgodnie z wynikami zliczenia 11,62% głosów, 87,42% głosowało za przystąpieniem do Federacji Rosyjskiej.WideoTASS.

  18:08 93,12% głosujących głosowało za wejściem obwodu zaporoskiego do Federacji Rosyjskiej po przetworzeniu 19,8% protokołów, według danych komisji wyborczej.

  17:57 Szef Ługańskiej Republiki Ludowej Leonid Pasechnik powiedział, że przygotował odezwę do prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie wejścia republiki do Rosji i spodziewa się w najbliższym czasie udać się do Moskwy.

  „Naprawdę mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości – dziś lub jutro – pojadę do Moskwy. Przygotowałem odpowiedni apel do Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Władimirowicza Putina z prośbą o rozpatrzenie sprawy, zgodnie z procedurą ustanowioną przez ustawodawstwo Federacji Rosyjskiej, w sprawie wejścia Ługańskiej Republiki Ludowej do Rosji jako podmiot Federacji Rosyjskiej.

  17:40RT: Mieszkańcy Popasnej (LPR) dzielą się radością z trwającego referendum.

  „Rosja jest z nami – a my z Rosją! Posłuchaj wszystkich: Rosja jest z nami! Będzie żył!”.

  17:38 W obwodzie chersońskim, po rozpatrzeniu 12% głosów, 87,42% głosowało za wstąpieniem do Rosji – komisji wyborczej.

  17:34WideoRT: w Melitopolu w obwodzie zaporoskim rozpoczęło się liczenie głosów w lokalach wyborczych.

  17:24Prichodko RIK: taka atmosfera panowała w lokalach wyborczych w Mieście Chwały Wojskowej Gorłówka przez cały 5 dzień głosowania w referendum w sprawie wejścia Donieckiej Republiki Ludowej do Federacji Rosyjskiej. Mieszkańcy Gorłowki nie kryją emocji i wyrażają nadzieję na szybki powrót Donbasu do naszej wielkiej, chwalebnej i potężnej Ojczyzny – Rosji!

  17:25 Zamknięto lokale wyborcze do referendów. Na filmie – jak rozpoczęło się liczenie głosów w Chersoniu, urny wyborcze zostały otwarte w obecności zagranicznych obserwatorów – RIA Novosti.

  17:19 Regionalny Komitet Wyborczy Chersonia podaje liczby po rozpatrzeniu 12% głosów: 87,42% za przystąpienie do Rosji.

  17:18 Obwodowy Komitet Wyborczy Zaporoże podaje liczby po rozpatrzeniu 3% głosów: 92,04% za przystąpienie do Rosji.

  16:53 Przewodnicząca Rady Federacji Valentina Matvienko powiedziała, że ​​nie widzi potrzeby zwoływania nieplanowanego posiedzenia Rady Federacji w związku z referendami. Według niej senatorowie są gotowi poprzeć wyniki referendów i mogą rozpatrzyć sprawę na zaplanowanym posiedzeniu 4 października.

  16:44Wiadomości Front: Kachowka głosuje w referendum w sprawie przystąpienia regionu Chersoniu do Federacji Rosyjskiej.

  „Ja, podobnie jak wszyscy mieszkańcy regionu Chersoniu, powiedziałem moje stanowcze „TAK” w referendum w sprawie przyłączenia regionu do Federacji Rosyjskiej. Prosimy Prezydenta Federacji Rosyjskiej o przyspieszenie procesu zjednoczenia – Rusłan Agajew, przedstawiciel okręgu Nowokachowskiego.

  16:36 1 260 032 głosujących wzięło udział w głosowaniu w LPR, 402 575 głosujących, czyli 99,35% w głosowaniu poza granicami Rzeczypospolitej. Łącznie w referendum wzięło udział 1 662 607 osób, czyli 94,15% – Elena Krawczenko, przewodnicząca CKW ŁRL.

  16:23 Pierwsze liczby z referendów w lokalach wyborczych w Rosji:

  – w obwodzie zaporoskim za – 98,19% (dane z 18% głosów)
  – w DPR za – 97,91% (dane z 14% głosów)
  – w LPR za – 97,82% (dane z 13% głosów)
  – w regionie Chersoniu za – 96,97% (dane z 14% głosów)

  16:15 Ambasador LPR w Rosji poinformował, że w większości lokali wyborczych referendum się zakończyło.

  16:10 Komisje wyborcze w Mariupolu w pierwszych dwóch dniach referendum nie radziły sobie z napływem chętnych do głosowania, powiedział RIA Nowosti burmistrz miasta Iwaszczenko.

  16:06 Zamknięto lokale wyborcze do referendów. Nawideo- gdy w Chersoniu rozpoczęto liczenie głosów, w obecności zagranicznych obserwatorów otwarto urny wyborcze.

  16:07 Niepodległość obwodu chersońskiego to moment techniczny, nie będzie osobnej deklaracji suwerenności regionu, powiedział szef Obwodowej Administracji Państwowej Vladimir Saldo -TASS.
  .https://news-front.info/2022/09/27/referendumy-na-osvobozhdjonnyh-territorijah-informacija-na-27-sentjabrja-obnovljaetsja/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Potężne eksplozje miały miejsce w rejonie wycieków gazu w Nord Stream
  Według szwedzkiego ośrodka sejsmicznego w rejonie przecieków Nord Stream doszło do potężnych podwodnych eksplozji.
  W rejonie wycieków gazu z Nord Stream zarejestrowano potężne podwodne eksplozje, donosiły media, powołując się na szwedzkie centrum sejsmiczne.

  Dzień wcześniej spółka Nord Stream 2 AG poinformowała, że ​​na wodach duńskich w Nord Stream 2, wypełnionym gazem technicznym, doszło do awarii. Zauważono, że ciśnienie na linii A gwałtownie spadło. Później spółka Nord Stream AG poinformowała, że ​​spadek ciśnienia odnotowano również na obu liniach Nord Stream.
  .https://news-front.info/2022/09/27/moshhnye-vzryvy-proizoshli-v-rajone-utechek-gaza-na-severnom-potoke/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Rosja zrobi wszystko, aby zapobiec pojawieniu się broni jądrowej na Ukrainie – Miedwiediew
  Rosja zrobi wszystko, co możliwe, aby zapobiec pojawieniu się broni jądrowej na Ukrainie. O tym oświadczył wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew.
  Dmitrij Miedwiediew wTelegram zauważył, że Rosja może użyć broni jądrowej tylko wtedy, gdy ona lub jej sojusznicy zostaną zaatakowani. Taki scenariusz będzie realizowany zgodnie z oficjalną rosyjską doktryną nuklearną.

  „Zrobimy wszystko, aby zapobiec pojawieniu się broni jądrowej u naszych wrogich sąsiadów. Na przykład na nazistowskiej Ukrainie, która jest dziś bezpośrednio kontrolowana przez kraje NATO ”- napisał wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa.

  Podkreślił, że dostawy nowoczesnej broni na Ukrainę to „tylko biznes dla Zachodu, choć mocno uwikłany w nienawiść do Rosji”.
  .https://news-front.info/2022/09/27/rossija-sdelaet-vse-dlja-predotvrashhenija-pojavlenija-u-ukrainy-jadernogo-oruzhija-medvedev/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Wiecie o co chodzi z tymi NS1 i NS2 ? Rosjanie beda musieli eksportowac gaz do UE za posredniectwem rurociagow ukrainskich placac olbrzymie oplaty tranzytowe. I te rosyjskie bidoki moga na to pojsc bo musza byc wiarygodni. A sa niewiarygodnie rozgrywani. Jak dzieci

  Polubienie

  • aleś Ty bezmyślny typ. Rosjanie nie muszą dostarczać gazu do UE, zwłaszcza że to UE nie chce gazu od Rosji. To co teraz na siłę będą Rosjanie tłoczyć gaz i to za darmo? Teraz to Niemcy mają tylko dwie opcje, albo dogadają się z Rosją i będą wspólnie patrolować całą rurę, a chwilowo to wymuszą na Polsce przesył przez Białoruś i Polskę.

   Polubione przez 2 ludzi

  • A tak przy okazji ilu chetnych w referendum jest w chersonskim i zaporskim?
   Jest cisza wiec bardzo malo.
   A dlaczego? Bo nie wierza w Rosje i jej mozliwosci militarne
   krzysztofmroz1 , 26 września, 2022 at 12:47

   Odszczekasz to pod stołem dziś ?

   A tak przy okazji …
   Na razie to Putin rozgrywa UE jak i USA jak mistrz nowicjusza w szachy

   .https://www.youtube.com/watch?v=zHGZBSwOp1c
   .https://www.youtube.com/watch?v=F0csq7Pm9ns

   Ożeż! Zapodałem grę w warcaby tureckie.
   A to miała być symultana z Putinem

   Polubione przez 1 osoba

   • ⚡Wejście obwodu chersońskiego do Federacji Rosyjskiej zgodnie z wynikami poparło 87,05% wyborców, policzono 100% głosów – podała komisja wyborcza.

    ⚡️🇷🇺W obwodzie zaporoskim po rozpatrzeniu 100% kart do głosowania 93,11 % głosowało za wejściem do Federacji Rosyjskiej — CKW.

    ****;

    No, takie wyniki, kto by się tego spodziewał.
    Chyba przez tą ukraińską ofensywę, tak wszyscy do urn się pchali z obawy , że Ukry wrócić mogą jak tak dalej w zawieszeniu pomiędzy Rosją a Ukrainą te tereny będą.

    Zaczynam podejrzewać, że ta sytuacja z tą niezborną obroną przed ukraińską kontrofensywą i referenda w jej trakcie trwania nie są przypadkowe ale celowym i rozmyślnie zaplanowanym psyopem.- psychologiczną operacją.

    Jeśli się nie mylę to teraz Rosjanie powinni rozwinąć swe ,,kosmiczne skrzydła” i pokazać w końcu te swe ,,pancerne jaja”, bo mobilizacja i referenda rozwiązują im ręce.

    Dwa dni po uznaniu republik donbaskich w dniu 24. 02. 2022 zaczęła się operacja specjalna na Ukrainie.

    Ile teraz będą potrzebowali czasu, by po włączeniu republik do Rosji otworzyli nowy etap i zaczęli w końcu walczyć z Ukrainą na poważnie?

    Polubienie

 9. Czarnowidz Podoliaka .. a moze dobrze poinformowany : sytuacja wokol Limana jest krytyczna i albo rosyjskie dowodztwo zrobi kontruderzenie tu i teraz albo trzeba postawic na miescie i obroncach krzyzyk.
  Mapka i analiza Jurija – niestety ale ukropy ciagle pra do przodu i to szybko – wystarczy porownac mapki sprzed dwoch dni.
  .https://podolyaka.ru/2022/09/27/yuriy-podolyaka-novosti-na-ukraine-27-09-2022-na-21-00-krasnyy-liman-eto-srazhenie-zakonchitsya-vnichyu-uzhe-ne-mozhet/
  PS> Co robi rosyjskie lotnictwo i artyleria to nie wiem ale na Sewerskim Doncu juz jest kilka przepraw pontonowych i ukropska sila zywa jak i technika najwyrazniej nie niepokojona wlewa sie szerokim strumieniem na lewy brzeg.
  Czuje robote rosyjskich kretow, to najwyrazniej kalka Gostomela gdzie zdrajca Fiomin wstrzymal natarcie rosyjskich wojsk dajac czas ukropom na zmiazdzenie rosyjskiego desantu (to sie nie udalo dzieki niezwyklej odwadze i walecznosci spadochroniarzy) bo podobno bardzo duze sily rosyjskie szykuja sie do kontruderzenia ale mozliwe ze nie zdaza sie zorganizowac. Chyba nie bedzie dobrego zakonczenia tej kampanii.
  Moze byc tak ze zaraz po przemowieniu Putina padnie Liman. No ale jeszcze pare miast do obrony zostalo, nastepny Lisiczansk i Sewerodonieck.

  Polubione przez 1 osoba

  • Rosyjskie Kosmiczne Jaja strzelaja po calej Ukrainie ale nie sa w stanie zniszczyc konkretnych przepraw. Jak sie chlopaki napija zbyt duzo gorzaly to wysylaja rakiety zapominajac ze to nie jest jeszcze Nowy Rok

   Polubienie

   • https://cont.ws/@pulikk/2385177 Wiktor Alksnis: Do czego doprowadzi dalsze przyzwolenie na tłumienie ukraińskiej obrony powietrznej? Nieustannie dzwonię wszystkimi dzwonkami o tym, że pomimo zwycięskich uwag naszego Sztabu Generalnego w pierwszych dniach SVO o tłumieniu obrony powietrznej wroga i zdobywaniu przewagi w powietrzu, jest to w rzeczywistości KŁAMSTWO. Nasze Siły Powietrzno-Kosmiczne nie mają przewagi powietrznej, obrona powietrzna nie jest tłumiona i w wyniku tego nasze lotnictwo ponosi poważne straty. Jest to tym bardziej zaskakujące, że obrony powietrznej Ukrainy na początkowym etapie SVO nie można było przypisać potężnym i nowoczesnym. Bazował na przestarzałych systemach obrony powietrznej S-300 i Buk z pierwszych modyfikacji lat osiemdziesiątych. Dlaczego nie zostały jeszcze zniszczone i stłumione? Ale niemożliwe jest prowadzenie nowoczesnej wojny bez wsparcia lotniczego. Ale wykorzystanie naszego lotnictwa, pomimo jego przytłaczającej przewagi nad ukraińskimi siłami powietrznymi w liczbie samolotów i śmigłowców, jest ograniczone z powodu poważnych strat. A wczorajszy dzień był jednym z najtrudniejszych pod względem naszych strat. I wydaje mi się, że jedną z przyczyn tej sytuacji jest wprowadzenie praktyki „skutecznego zarządzania” w naszych siłach powietrzno-kosmicznych. Przypomnę, że 31 października 2017 r. generał pułkownik Hero Rosji Siergiej Surowikin został mianowany naczelnym dowódcą sił powietrzno-kosmicznych, który znakomicie sprawdził się jako dowódca naszej grupy w Syrii. Problem polega jednak na tym, że wcześniej nie służył ani jednego dnia w siłach powietrznych i dowodził wyłącznie siłami lądowymi. Został mianowany na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Powietrzno-Kosmicznych, jako „skuteczny menedżer” – radził sobie z dowództwem piechoty, radził sobie z dowództwem i pilotami. Mam wielki szacunek dla generała armii Siergieja Władimirowicza Surovikina. Ale w tym przypadku, jako głównodowodzący VKS, wydaje się, że nie był na swoim miejscu. A lotnictwo pod jego dowództwem w walkach na Ukrainie zawiodło.

    Wracając do tematu nieusuwania obrony powietrznej Ukrainy, radziłbym zapoznać się z publikacją na ten temat znanego blogera Rybary. Zwracam uwagę na fakt, że trudno go przypisać liczbie alarmistów i wszechmocnych. Chociaż pisałem o tym, co on pisze dzisiaj, pisałem o całym SVO.

    „Ukraińska obrona powietrzna jest wciąż najbardziej żywa: dlaczego tak jest i co będzie dalej?

    Po południu ukraińskie zasoby opublikowały film z rosyjskim bombowcem Su-34 działającym na jednym silniku: autorzy twierdzili, że Siłom Zbrojnym Ukrainy udało się zestrzelić dwa rosyjskie samoloty w ciągu dnia.

    Niezależnie od prawdziwości zarzutów, sytuacja rodzi jedno niezwykle nieprzyjemne pytanie. Nawet podczas ofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy w Charkowie często pytano nas w opinii: dlaczego Siły Powietrzno-Kosmiczne pracują nad celami tylko na linii frontu z ekstremalnie niskich wysokości, a nie kolumnami bombowymi w głębinach?

    Powodem jest nieosłonięta ukraińska obrona powietrzna. Dowództwo chroni samolot i nie wysyła go do bombardowania za liniami wroga, a załogi muszą „naciskać” na ziemię, aby uniknąć wykrycia.

    I wiesz, co jest najsmutniejsze? Nawet na początku SVO Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej były kompleksowo zaangażowane w niszczenie ukraińskiej obrony powietrznej, ale z nieznanego powodu całkowicie zaprzestały tej pracy.

    Ofensywa na Kijów i walka z obroną powietrzną wroga
    W lutym-marcu Siły Powietrzno-Kosmiczne stanęły przed zadaniem przeciwstawienia się potężnej warstwowej obronie powietrznej wokół ukraińskiej stolicy. W tym celu w powietrzu stale znajdowały się samoloty dozoru radarowego dalekiego zasięgu A-50U, zakłócacze Ił-22PP i myśliwce Su-35S z pociskami przeciwradarowymi Kh-31P.

    Ustanowiono pewne interakcje międzygatunkowe: artyleria, a nawet Iskander OTRK były zaangażowane w niszczenie zidentyfikowanych systemów obrony powietrznej, które z powodzeniem uderzyły w kompleksy S-300 Sił Zbrojnych Ukrainy nawet w budynkach w Kijowie.

    Tak, nie obyło się bez strat. W marcu tylko jeden pułk bombowców na Su-34 poleciał prawie na zachodnią Ukrainę, bombardując koncentracje siły roboczej, stanowiska dowodzenia i mosty głęboko z tyłu w obwodzie żytomierskim. I z jakiegoś powodu żaden „Stingers” ani brytyjski „Starstreaks” ulubiony przez telewizję „gadające głowy” nie przeszkadzał w tym specjalnie.

    Wraz z wycofaniem wojsk z okolic Kijowa po prostu zapomniano o udanym doświadczeniu ukierunkowanego tłumienia obrony powietrznej i jej poprawy. Dlaczego? Niestety, nie mamy logicznej odpowiedzi. (ciąg dalszy poniżej)

    https://t.me/blackcolonel2020/

    Powtórzmy jeszcze raz: Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej mają możliwości techniczne i organizacyjne do wykonania tego zadania. Są samoloty AWACS, są samoloty walki elektronicznej, są nowoczesne samoloty, są pociski antyradarowe. Ku zaskoczeniu wielu, istnieją nawet bomby szybujące, które były już wielokrotnie używane przez załogi bombowców.

    Tak, wszystko to jest gorsze od amerykańskich czy izraelskich odpowiedników. Ale „doświadczenie kijowskie” wyraźnie pokazuje, że wszystko jest zasadniczo rozwiązywalne. Wszystko opiera się wyłącznie na niechęci dowództwa do celowego tłumienia obrony powietrznej wroga.

    A jeśli tak się stanie, VKS nie tylko będzie działał połowicznie ze swoich rzeczywistych możliwości, ale także straci drogie nowoczesne samoloty. Których zapasy są bardzo ograniczone możliwościami produkcyjnymi.

    Nadszedł czas, aby w końcu przypomnieć wiosenne doświadczenia, podjąć decyzje na poziomie zarządzania całym SVO i rozpocząć oddzielną operację zniszczenia pozostałych ukraińskich systemów obrony powietrznej. Z planowaniem, interakcją międzygatunkową oraz alokacją sił i środków.

    Co więcej, bardzo interesujące produkty przybyły ostatnio z Iranu, co przy odpowiednim podejściu znacznie ułatwia zadanie. Tej okazji nie można przegapić!”

    https://t.me/blackcolonel2020/

    ====================

    Czytelnicy często zwracają się do mnie z pytaniem o straty naszego lotnictwa podczas CVO. Natychmiast zauważam, że te dane strat są klasyfikowane jako „ściśle tajne” i nie podlegają ujawnieniu. Możemy mówić tylko o postaciach pośrednich, które od czasu do czasu pojawiają się w sieciach społecznościowych. Jest znany bloger Fighterbomber, który jest zasłużenie uważany za głównego rosyjskiego blogera lotniczego. Pisze wyłącznie o lotnictwie, a jako były pilot wojskowy pisze bardzo profesjonalnie. W żadnym wypadku nie można go przypisać alarmistom i pługom. Co więcej, stara się unikać tematu naszych strat. Pisze więcej o bohaterstwie naszych pilotów, opowiada, w jakich trudnych warunkach muszą walczyć. Dziś rano zamieścił post o wyczynie załogi bombowca Su-34, który został zestrzelony pewnego dnia w pobliżu Kupyansk i który pomimo poważnych ran otrzymanych podczas wyrzutu zdołał przejść dziesiątki kilometrów za liniami wroga i dotrzeć do własnych. I w tej jego narracji są słowa: „… Jest pułk bombowców, w którym co czwarta załoga została już zestrzelona. A więcej zostanie zestrzelonych.

    I ciągle atakują. Bombowce czołgają się po brzuchu od początku wojny, liżąc ziemię na ekstremalnie niskich wysokościach, przez całą dobę wroga bombami i pociskami. Brak konwersji. Każda bomba trafiała w cel.”.

    J.F. Fighterbomber pisze, że pułk bombowców stracił jedną czwartą swoich samolotów w ciągu 7 miesięcy. Czy to dużo czy mało? Do niedawna istniała następująca struktura pułków lotnictwa bombowego:

    Pułk Lotnictwa Bombowego ma trzy eskadry lotnicze. Każda eskadra ma trzy lub cztery oddziały. Każdy oddział ma cztery samoloty. Oznacza to, że w eskadrze od 12 do 16 samolotów, aw pułku lotnictwa bombowego od 36 do 48 samolotów. Teraz jest całkiem możliwe, że nastąpiły zmiany w strukturze kadrowej i zmieniła się liczba samolotów. Ale będziemy postępować od tych liczb.

    Jedna czwarta to od 9 do 12 zestrzelonych samolotów.

    Jednocześnie zwracam uwagę na fakt, że są to samoloty Su-34, które zgodnie z oświadczeniami naszego kierownictwa „nie mają odpowiedników na świecie” i są „najlepsze na świecie”.

    Su-34 to radziecko-rosyjski wielofunkcyjny bombowiec frontowy przeznaczony do uderzania bronią powietrzną przeciwko celom wroga w głębi operacyjnej i taktycznej z koncentracją głównych wysiłków w odległości 150-600 km od linii kontaktu bojowego w WARUNKACH SILNEGO SPRZECIWU WOBEC OBRONY POWIETRZNEJ WROGA I UŻYCIA NOWOCZESNYCH ŚRODKÓW WALKI ELEKTRONICZNEJ,

    Ale sądząc po stratach, ten bombowiec frontowy nie może być używany w warunkach silnego sprzeciwu wobec obrony powietrznej wroga. A zatem nie może również zapewnić swojego głównego celu do uderzania w cele wroga w głębi operacyjnej i taktycznej w odległości 150-600 km od linii kontaktu bojowego.

    Przeszliśmy już przez coś podobnego w 1941 roku, kiedy użyliśmy przeciwko wojskom niemieckim „najlepszych na świecie szybkich bombowców” SB-2. (ciąg dalszy poniżej)

    Fakty te po raz kolejny potwierdziły tragiczny fakt, że pomimo zwycięskich uwag naszego Sztabu Generalnego siedem miesięcy temu o całkowitym stłumieniu obrony powietrznej Ukrainy i zdobyciu supremacji w powietrzu, jest to KŁAMSTWO!!! I to właśnie to kłamstwo jest jedną z głównych przyczyn naszych strat. I nie tylko w powietrzu, ale także na ziemi. Ponieważ prowadzenie operacji naziemnych bez odpowiedniego wsparcia lotniczego, we współczesnej wojnie jest to niemożliwe. Jest wsparcie lotnictwa – są zwycięstwa na ziemi! A oczywistym tego dowodem jest dominacja naszego lotnictwa w powietrzu Syrii. Nasze samoloty bombowe, w tym Su-34, wzniosły się na wysokości ponad pięciu tysięcy metrów, aby uniknąć ataków przenośnych przeciwlotniczych systemów rakietowych typu Stinger. A stamtąd zadaje skuteczne ciosy bojownikom. Bez ponoszenia strat. A na Ukrainie te same Su-34 są wysyłane do atakowania celów naziemnych z bardzo niskich wysokości w strefie ciągłego niszczenia tysięcy MANPADÓW, które kraje zachodnie dostarczyły Ukrainie. A Su-34 i Su-24M nie mogą wejść na średnie i duże wysokości, gdzie MANPADS nie docierają, ponieważ są tam strzeżone przez ukraińskie S-300 i Buka. W najbliższych tygodniach nowoczesne zachodnie systemy obrony powietrznej mają wejść do służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Wydaje się, że nasz Sztab Generalny nie uważa tłumienia obrony powietrznej Ukrainy i podboju supremacji powietrznej za zadanie priorytetowe i uważa, że niech piloci sami rozwiążą swoje problemy.

    Ponadto zauważyłem, że według Fighterbombera nasza służba poszukiwawczo-ratownicza nie pomogła wyrzuconym pilotom i nie ewakuowała ich. „Radio milczało: zarówno na danej częstotliwości, jak i na awaryjnej, nikt nie chciał rozmawiać z naszą załogą. (w nocy nastąpiła, blet, zmiana częstotliwości poszukiwań, ale niektóre jelenie zapomniały o tym lub nie chciały poinformować załóg).” Zastanawiam się, czy szef łączności pułku, który nie poinformował o zmianie częstotliwości, poszedł już do sądu wojennego? Chociaż nie jest jasne, o jakim rodzaju radia mówimy. W końcu ratownicza stacja radiowa „Komar” ma tylko dwie częstotliwości, jedną w VHF i jedną w pasmach dcv. A radiokomabole poszukiwawcze śmigłowców ratowniczych są dostrojone do obu tych częstotliwości. Międzynarodowy satelitarny system wyszukiwania awaryjnego COSPAS-SARSAT jest dostrojony do tych samych dwóch częstotliwości. Co nie jest zbyt dobre, ponieważ współrzędne wyrzuconych pilotów, określone przez KOSPAS, natychmiast stają się znane wrogowi. Ale z kilku udanych i nieudanych operacji poszukiwawczo-ratowniczych na Ukrainie, pilne jest wyciągnięcie wniosków, Jeśli chodzi o zapewnienie pilotom niewielkich nowoczesnych środków komunikacji, w tym zamkniętych, i radiolatarni do użytku w przypadku katapultowania, szczególnie nad terytorium okupowanym przez wroga.

    Polubione przez 2 ludzi

    • Dlaczego rosyjska armia okazala sie do kitu i de facto nic nie moze ? To chyba najczesciej zadawane pytanie na swiecie. Odpowiedzi wiele ale ta prawidlowa jest tylko jedna : to zdrajcy na usmanskim zoldzie tak prowadza wojne aby ja przepierdolic z kretesem i bardzo dobrze im to idzie – maja tylko jeden problem : zwykli szeregowi zolnierze mimo debilnych rozkazow i kreciej roboty wyzszych dowdcow walcza tak ofiarnie ze kleska rosyjskiej armii nia nastapila po miesiacu czy dwoch ale nastapi niedlugo bo to przy takim dowodzeniu nieuniknione … chyba ze plutony egzekucyjne dostana odpowiednie rozkazy. Tylko kto ma je wydac ?

     Polubione przez 1 osoba

    • Problem chyba jest bardziej skomplikowany.
     Faktycznie Buk i S-300 to głowne systemy p-lotnicze używane przez Ukraine.
     Są jeszcze Osy i Strzały (te 10)
     I ja bym był daleki od ich bagatelizowania. Stare, ale dobre i dobrze pomyślane rozwiązania sowieckie.
     Szczególnie trudny jest Buk. Jedna wyrzutnia działajaca samodzielnie zachowuje potencjał walki na małych (ograniczone horyzontem) średnich i dużych wysokościach. I ta wyrzutnia ma radar i kamerę TV. Wystarczy podac przybliżoną pozycje z zewnętrznego źródła a operator jesli uchwyci cel (tu może wspomóc sie radarem na kilka sekund- aby zlokalizować cel) może odpalic rakietę zupełnie pasywnie, dopiero w ostatnim momencie włączyć radar na kilka sekund. Dlatego pociski przeciwradiolokacyjne są nie skuteczne, nawet jeśli zostaną odpalone – po paru sekundach emisja się kończy, a Buk … odjeżdża, rakieta H-31 trafia w pole. Do własnie do niszczenia takich obiektów wymyślono AGM-88E HARM w 2010 – rakiete która ma jeszcze dodany aktywny radar – by odszukać cele które „uciekły”.
     (Dodam – ukraincy ich nie używają, tylko jakis starszych wersji … z lat .. 80 ..90?)
     Rosjanie nie mają czegoś takiego…

     Ale wracajac do tematu… Ukraińcy używaja swoich sił z zasadzki… wcale nie świecą radarami w lewo i prawo… a jeśli się da używają zewnętrznych informacji ,… np z natowskiego AWACS-a. Lub po prostu sieci obserwatorów, połaczonych ze jakimś punktem dowodzenia.

     Ponadto – w tym samym komentarzu cytowanym wyżej (fighterbomber) piszę ze Ukraińcy dokładnie wiedza kiedy startują rosyjskie samoloty, i czy jest to lot ćwiczebny czy bojowy …

     „Biorąc pod uwagę fakt, że Ukraińcy bez problemu śledzą wszystkie starty naszego lotnictwa i bez trudu odróżnią samolot lecący do pracy, czy też według planu lotu szkoleniowego, nietrudno im oszacować czas lotu plus lub minus kilka minut.”

     a skąd… proste .. tysiace uciekinierów z Ukrainy zalały Rosje… i nie wszyscy to babuszki z dzieciatkami….

     Tak czy inaczej – faktem jest że Rosjanie zaprzestali walki o panowanie w powietrzu i zostawili głębie strategiczną bez ataków lotnictwa. Czemu? Pewnie po dość doktkliwych stratach z początku wojny, uznano że straty cennego sprzętu sa zbyt duże (ważniejszego do wojny z NATO), i nie da się ich minimalizować. Co więcej – wobec ulotnego przeciwnika (patrz część wyżej) który nie chce „swiecic” – wytropienie poukrywanych sił jest niezmiernie trudne. Zawsze Ukraincy moga zachomikowac jakiś sprzęt.
     Co więcej, Rosja, o ile ma jakieś tam rakiety manewrujące i Iskandery , Zircony i Kinżdały, to ma ograniczenia jeśli chodzi o systemy rozpoznawcze… Brak w odpowiedniej ilosci dronów sredniej (MALE – medium altitude Long endurance) – pozwalajace „wisieć” nad polem bitwy (coś jak Tureckie Bayraktar)

     Brak strategicznych dronów – mogących wisieć całymi dniami na wysokości 20km i zaglądających „w głąb”, brak wystarczającego rozpoznania radioelektronicznego etc…
     To co ma to Su-24MR (rozpoznawcze, stare) i zasobniki na Su-34… no ale … te samoloty muszą tam „wlecieć” i kólko się zamyka. Poza tym … one nie mogą tam długo „wisieć”.
     Pozostaje rozpoznanie satelitarne. Ale satelity.. pojawiaja sie nad obszarem i znikają. I wiadomo kiedy …
     Wbrew pozorom Rosjanie nie mają ich zbyt dużo. Moze kilka rozpoznania elektronicznego i radarowego. A zupełnym kuriozum jest rozpoznanie optyczne, bo mają 2 satelity – już dosyć długo (stare, czas „zycia satelity” to kilka max kilkanascie lat), o parametrach dużo nizszych (rozdzielczość 0.5 m) niż satelity komercyjne (ok 0.15 m) – których do „dyspozycji” ukraincy mają – kilkadziesiąt?, czy satelity US (rozdzielczośc szacowana na 0.05 m … tych US maja 15 …).
     Poza tym dane trzeba przeanalizować.
     Kolejnym problem jest ogrom Ukrainy i ogromna liczba obiektów, lotnisk (starych, nowych – o wiele więcej niz na tej samej powierzchni w Rosji – to był rejon graniczny ZSRR i tam budowano je , nie w głębi czyli obecnej Rosji)
     Pozostaje wywiad agenturalny, dobrzy ludzie i telegram i (głupi ludzie) tweeter

     Tak czy inaczej uznano więc że sprawe załatwią pociski dalekiego zasięgu różnego rodzaju, a na głębi taktycznej artyleria i róznego rodzaju MLRS-y.
     Tak czy inaczej, poddano całą głębie. (ok nie jest to takie czarno – białe, ale chodzi o ogólny trend)

     W efekcie – HIMARS-y moga operowac w miare swobodnie, samoloty ukrainskie – swobodnie startują lądują i zgrozo, atakuja oddziały naziemne rosyjskie, Bayraktary sobie operowały (póki U ich nie wytraciła). Mosty stoja (Ukrainskei na Dnieprze..)
     Druga czy trzecia fala mobilizacji spokojnie sie przygotowywuje, dostawy z zachodu – bez problemu dochodzą , itp, itd.

     Lotnictwo ograniczono do śmigłowców operujący często w nocy nad własnym terytorium, na skrajnych wysokościach i podobnie operujących Su-25, strzelających niekierowane pociski w locie na wznoszeniu, z oddali. Jest to taktyka zapewniająca bezpieczeństwo, ale o ograniczonej skuteczności. Resztę miała załawić artyleria, MLRS, wojska lądowe, i pociski manewrujące/Iskandery.
     Bez tego wsparcia, oddziały lądowe kontynoowały swoje mozolne pozycyjne boje. No ale sytuacja była przez miesiące „pod kontrolą”. Każdy (włacznie ze mną) malował sobie obraz sytuacji że armia ukraińska w końcu załamie się i rozpadnie, pod miażdżacymi uderzeniami artylerii (mielenie mięsa i inne tego typu brednie)

     Okazało się to trzecią prawdą wg s.p. Tisznera.
     Tak więc wszystko zmieniło się wraz z nadejściem jesieni i ofensywami U. Już nie wystarczyło rachityczne odpalanie NPR na wznoszeniu. Aby ratować sytuacje powrócono do bomb FAB -500 i -250 (liczba oznacza wagomiar). Bombardowania były masowe I wielu sytuacjach – to uratowało skórę Rosjanom: Np na fronicie Chersońskim,

     .https://t.me/rybar/39455

     „The Ukrainian command launched another attack on September 2. AFU forward units occupied Bezimenne, but the Russian Air Force’s Su-34 wing dropped almost two dozen tonnes of FAB-500 air bombs there. The village was levelled to the ground.”
     Wczoraj Podoljak – wspomniał o zrównaniu z ziemią kolejnej wsi:
     .https://youtu.be/YH-NfTODvTw?t=159

     tak czy inaczej lotnictwo, chcąc nie chcąc (a raczej musząc) obudziło się z letargu, ratując tyłki tym na ziemi. Jednak stare problemy nie znikneły. Stad są zmuszeniu latać nisko w obawie przez S-300, Buk Osa etc. I o dziwo Rosjanom szło im dobrze. Jednak Ukraincy też sie uczą i widac zorganizowali sieć MANPADS-ów których jest tam multum i jak widac mogą być bardzo skuteczne. Szczególnie wykona się atak nie wystarczająco nisko i bez użycia flar.

     Tak więc temat zwalczania obrony plot powraca. To by umozliwiło latac wysoko i bezpiecznie.

     Kolejny problem powstanie wraz z dostarczeniem przez zachód nowoczesnych rakiet. Są one nowoczesne, w tym sensie że byc może bardziej odporne na zakłocenia r-elektroniczne. Ale to nie ta sama liga co S-300 czy Buk
     Np NASAM oparte są o HUMMVE,
     .https://en.wikipedia.org/wiki/NASAMS
     To jest radar wykrywania okrężnego i naprowadzania i wyrzutnie z rakietami. Rakiety to beda prawdopodobnie AIM-120 używane przez lotnictwo.
     To nowoczesna rakietka, ale – klasy p -p. Mała 150 kg
     Odpalana z ziemi będzie miała zasięg 15 – może w porywach do 30 km. w zależności o kursu, szybkości, manewrowości i wysokości lotu celu.
     Zależy też jakie rakiety dostaną. Obstawiam że nie najnowsze.

     Poza tym to dziala tak że radar – okrężny musi wykryć cel, na podstawie tego obliczany jest tor lotu rakiety. rakieta jest odpalana i leci do punktu gdzie będzie cel – jak tam doleci. Ale radar naziemny musi działac by dostarczać uaktualnień pozycji celu. Na 3 – 7 km radar rakiety przejmuje cel i może naprowadzać się samodzielnie.
     Daje to nieco większe szanse pociskom przeciwradiolokacyjnym (H-31).
     Trudniejszym przeciwnikiem będzie niemiecki IRIS. Jego głowne rakiety, jak i cały system wykrywania mogą pracować pasywnie
     .https://radar.rp.pl/rosja/art36320221-niemiecki-system-obrony-przeciwlotniczej-iris-t-slm-dla-ukrainy
     .https://en.wikipedia.org/wiki/IRIS-T
     Jest to jednak system nowiuśki i zobaczymy czy niemcy zdecydują się wysłac najnowsze zabawki na Ukrainę. (Tym bardziej że „ktoś” splunął im w twarz niszcząc bądż co bądź również ich północne nitki…)

     Polubienie

   • sam piszesz, że są tam celowo – z jakichś przyczyn – wpuszczani. Może chodzi o to, że jak już wejdą to wtedy Rosjanie odetną odwrót i zniszczą, ale prawdopodobnie zostanie to zrealizowane po prawnym przyłączeniu tych terenów do Rosji po referendach.

    Polubione przez 1 osoba

  • Jeszcze złego słowa od Ciebie o Ukraińcach nie słyszałem.

   A czy wiesz jak się wciąga przeciwnika w worek.
   To jest to właśnie owe zasysanie ukropskich śmieci do worka odkurzacza.

   Zbombardują przeprawy jak uznają, że zassali już wszystkie ukraińskie rezerwy na tym froncie.

   To są lekkozbrojne – partyzanckie – oddziały ukraińskiej piechoty, która rozproszyła się po zagajnikach i terenach zalesionych. Taką piechotą miasta się nie zdobędzie.
   ,,To artyleria zdobywa teren, piechota go tylko zajmuje”. [ Napoleon ]

   Na południowym froncie – chersońskim zbombardowali zaporę i woda z przerwanej tamy zmyła na rzece wszystkie mosty pontonowe.
   Ukry w worku teraz siedzą i są systematycznie okładani artylerią niczym szczury w kącie kijami.

   Polubione przez 1 osoba

 10. ⚡️MORDERCY W GOŚCIACH W USA⚡️
  Przedstawiciele nazistowskiego ruchu „Azow” odwiedzili w zeszłym tygodniu USA (https://mossrobeson.medium.com/azov-delegation-visits-the-us-b535ba336eb1) , spotykając się z kongresmenami w Waszyngtonie i ukroamerykanami w Detroit i innych miastach. Jednym z nich jest Władysław Żajworonok, ksywa „Wikipedia”. W internecie łatwo znaleźć jego zdjęcie w formie SS.
  Kolejnym „azowcem” jest Georgij Kuparaszwili, współzałożyciel pułku „Azow” i szef jego szkoły wojskowej im. Jewhena Konowalca, nazwanej na cześć założyciela ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej. Weteranom „Azowa” towarzyszyły ich żony, w tym Kateryna Prokopenko. Wiadomo o spotkaniach „azowców” z północnoamerykańskim przywódcą Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i członkami Kongresu: Petem Sessionsem, Toddem Youngiem i Rickiem Scottem.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/11380

  Polubione przez 2 ludzi

    • Wiadomo, Erdogan publicznie zapewnial ze uwolnieni azowcy zostana w Turcji do konca wojny … jesli stalo sie inaczej to po prostu kolejny raz Rosja dala sie wydymac.

     Polubienie

     • Może coś pomyliłeś, nie sądzę, aby w tak błahej sprawie jak kilkudziesięciu azowców Erdogan stawiał na szalę dobre stosunki z Rosją, wszak zawdzięcza Rosji nie tylko ożywienie gospodarcze, ale i własne życie… za szybko oceniasz, podobnie jak Podolaka.

      Polubione przez 1 osoba

     • Nie oceniam podaje fakty – to info jest w wielu publikatorach.
      Moja ocena sytuacji natomiast jest taka, ze albo na Kremlu i ogolnie w Rosji zacznie sie czystka z jedna kara : strzalem w tyl glowy albo w najbilzszym czasie po Putinie jak i Rosji zostanie tylko swad. To co sie od pol roku dzieje na ukropii w ramach dzialan armii rosyjskiej to nie mozna nazwac inaczej jak skrzyzowanie kabaretu z domem wariatow. Taka jest moja prywatna opinia.

      Polubione przez 1 osoba

 11. Obrońcy Liman odpierają wrogie próby szturmu na miasto

  Żołnierze „🅾️tvazhnyh” zatrzymali kolejną kontrofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy na miasto, niszcząc kilka bojowych wozów piechoty i czołgów wroga. Piechota, pozostawiona bez osłony, wycofała się. Przygotowanie raportu z frontu. #wyłącznie od frontu
  https://t.me/RVvoenkor/27306

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Trwają ciężkie bitwy: wróg rzuca duże siły na Krasny Lyman
  Dane z naszej strony:
  ▪️Wróg kontynuuje atak na różne sektory frontu w pobliżu Limana, próbując odciąć nasze zgrupowanie.
  ▪️ Kompania szturmowa Sił Zbrojnych Ukrainy, przy wsparciu BMP, próbowała przebić się przez obronę od wschodniej strony Limana. Napotkawszy zaciekły opór naszych bojowników, naziści stracili 3 bojowe wozy piechoty i 2 furgonetki, niedobitki wycofały się do Dibrowa, nie zabierając ze sobą nawet rannych i ciał zabitych.
  ▪️W rejonie Drobyszewa i Nowoseliwki powstrzymano 5 prób infiltracji ukraińskich DRG. Sama Novoselovka została praktycznie zmieciona z powierzchni ziemi, główne siły ją opuściły.
  ▪️ Siły Zbrojne Ukrainy próbują zaatakować od strony Ozernego i Szczurowa.
  ▪️Grupa bojowników okopana w rejonie Nowoje, skąd wojska nieprzyjaciela usiłują posuwać się w kierunku Zielonej Doliny.
  ▪️Wróg nieustannie atakuje Drobyszewo, używając artylerii i śmigłowców, ataki wroga są odpierane przez Bars-13 (Legion Rosyjski) i jednostki 40 Armii.
  ▪️Ciężkie bitwy w rejonie Shandrigolova, nieprzyjaciel mógł tu posuwać się naprzód.
  ▪️Siły Zbrojne Ukrainy próbują odciąć dopływ limańskiej grupy, uderzają w autostradę Świętowo-Kremennaja.
  ▪️Nasi rozmieszczają posiłki i aktywnie współpracują z artylerią.
  ▪️Rosyjskie Siły Powietrzne nadal atakują wroga.
  ▪️Grupy rozpoznawcze Sił Zbrojnych Ukrainy działają na terenach N.p. Jampol, Torskoje
  https://t.me/RVvoenkor/27310

  Polubione przez 4 ludzi

  • Mar Jar ale to co podales pokazuje, ze Rosjanie rozpaczliwie sie bronia . I w polaczeniu z Podoliakiem i Rybarem pokazuje tragiczna sytuacje Rosjan. Co wiecej to Rosja ma odbijac Donbas a nie Ukraincy. Przecież w tym tempie to nigdy Donbas nie bedzie odbity. A nowe osiedla w Mariupolu budowane przez Rosjan beda sluzyly rodzinom Azowcow

   Polubienie

   • Tutaj masz rozpaczliwą obronne banderowskich nazioli, naucz się czytać ze zrozumieniem:
    ▪️Siły Zbrojne FR nadal koncentrują swoje wysiłki na zajęciu całego terytorium obwodu donieckiego.
    ▪️Armia rosyjska posuwa się na tereny N.p. Soledar, Mayorsk, Kurdyumovka, Zaitsevo, Artemovsk, Bachmutskoye, Vyemka, Disputed, Pervomayskoye i Kamyanka.
    ▪️Siły Zbrojne FR przeprowadziły 2 naloty rakietowe i 6 nalotów, a także 20 ataków z MLRS na cele w rejonach 15 osiedli, w szczególności Zaporoża, Nikołajewa, Oczakowa, Awdiejewki, Krasnogorowki, Połtawki i Maryinki.
    https://t.me/RVvoenkor/27286

    Polubione przez 1 osoba

 13. „Wróg nieustannie atakuje Drobyszewo, używając artylerii i śmigłowców, ataki wroga są odpierane przez Bars-13 (Legion Rosyjski) i jednostki 40 Armii” Kuźwa, to jeszcze ukr śmigłowce latają? M. Blazko ma rację, niestety kabaret

  Polubione przez 1 osoba

  • A jak było w 1939 roku we wrześniu? Polskie lotnictwo w pierwszych dniach wojny przestało istnieć, jednak pojedyncze klucze, samoloty wykonywały zadania. Tutaj banderowcy zgromadzili wszystko co mieli i mają, krach tej operacji będzie oznaczał ich koniec, więc skąd te „blazkowe” utyskiwania? Krzyś1 pierdzieli farmazony, żadnej armii Świata nie stac na takie straty, jakie w tej chwili ponoszą banderowcy.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Nie zapominaj, że to wojna z NATO, straty ukrów dla nich nie mają znaczenia. Polska pozbyła się swoich krabów, t-72 i prawdopodobnie mig-29 a uwikłanie Rosji w wojnę i jak największe straty jest na rękę usa, co ewidentnie pokazuje wysadzenie NS co oznacza wysadzenie europy a przede wszystkim Niemiec

    Polubione przez 1 osoba

    • To według ciebie kogo jankesi poślą na upadlinę walczyć, gdy padnie ostatni banderowiec? Osłabić Rosje? Pamiętaj, że po wojnach, zawsze następuję w krajach dotkniętych nią wyż demograficzny….i to, ze Rosja nie prowadzi tej Operacji Specjalnej przy uzyciu najnowszego sprzętu. A co do NS, to co teraz wyleci w powietrze po stronie jankeskiej, rafineria, czy tankowiec? Nie zapominaj, że system w obecnej chwili żeruje na strachu ludzi, może się okazać, że naprawa NS potrwa krócej niż wieszczą sceptycy….

     Polubienie

  • Błaszczak im systematycznie nasze śmigłowce i Migi-29 podsyła.
   Nie tylko my , Słowacja, Czechy, Rumunia i Bułgaria , prawie całe NATO wszystko co kto mają na części rozbiera i na Ukrainę w tirach podsyła.
   Spójrz na mapę, jaki to ogromny kraj.
   Ile tam jest pokołchozowych stodół , jak się dowiedzieć w których te śmigłowce i drony składają, w których pochowane trzymają.
   Rzeczywiście , masz rację .
   razem z MBłazko na temat tej wojny, tu na blogu odstawiacie kabaret Kwartał 95.

   Polubione przez 1 osoba

 14. Oddziały specjalne „🅾️tvazhnyh” zapewniają niezbędne wsparcie dla jednostek broniących Limana

  Na całej linii kontaktu z nacierającymi bojownikami ukraińskimi działa oddział sił specjalnych grupy „O”. Żołnierze zajmują się działalnością sabotażową i rozpoznawczą, a także celowaniem artyleryjskim i lotniczym w najważniejsze obiekty.
  Dziś w nocy oddział odkrył w pobliżu wsi Dibrowa wrogą załogę moździerza, która ostrzeliwała pozycje obrońców w Limanie. Dzięki ogromnemu doświadczeniu naszych żołnierzy moździerz został zniszczony od pierwszego strzału. #wyłącznie od frontu.
  https://t.me/RVvoenkor/27230

  Polubione przez 1 osoba

   • ,, daj boże…”

    A możesz nam zdradzić do jakiego boga o wojnę się modlisz?
    Jakim światym rezunom hołdujesz?
    Jakich demonów wojny w sobie hodujesz?

    Mogę zapewnić czytelników – gości odwiedzających ten blog,
    ze żaden z nas ze stałych tu komentatorów nie pisze się na to,
    ten prowojenny jazgot czynią trolle, psy wojny, najeźdźcy z NATO.

    Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.