Wojna już nie domowa na Ukrainie 28.09.2022r.- 2654 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 224).


„Niemy krzyk”– dzień 858.

Na podstawie wyników czterech dni wyborów, pod względem frekwencji liderami zostali: Donieck (dzielnica proletariacka, budiennowska i lenińska, a także osiedle Mospino administracyjnie podległe stolicy) – 96,40%, Dokuczajewsk – 95,74%, Charczyńsk ​​- 95,10%. 

Wcześniej informowano, że łączna frekwencja po czterech dniach głosowania w referendum w sprawie wejścia DRL do Federacji Rosyjskiej wyniosła 86,89%. 

Centralna Komisja Wyborcza nadała lokalom wyborczym nazwiska wybitnych osobistości politycznych i wojskowych republiki na referendum w sprawie przyłączenia DRL do Rosji. 

Zostało to ogłoszone wczoraj na briefingu w Doniecku przez przewodniczącego CKW Władimira Wysockiego.

„Centralna Komisja Wyborcza postanowiła nadać lokalom wyborczym imiona naszych bohaterów– wszystkich, którzy oddali swoją najcenniejszą rzecz– swoje życie– za osiągnięcie tego wyniku, tego celu”– ogłosił Wysocki.

Jak wspomniano w CKW, miejsca noszą imię pierwszego szefa DRL Aleksandra Zacharczenki, sowieckiego i rosyjskiego piosenkarza Josifa Kobzona, dowódców jednostek ML DRL Arsena Pawłowa („Motorola”), Michaiła Tołstycha („Giwi”), Władimira Żogi („Wocha”) i Olgi Kaczury („Korsa”).

Należy zauważyć, że Zacharchenko, Kobzon, Pawłow, Tołstich, Kaczura i Żoga otrzymali tytuł Bohatera DRL. Żoga i Kaczura są również Bohaterami Rosji, Kobzon jest Bohaterem Pracy Federacji Rosyjskiej.

Wysocki podkreślił, że wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte i pracują normalnie.

Poniżej fotorelacja z ostatniego dnia głosowania w DRL:

Policja DRL zatrzymała dziewczynę, która podłożyła improwizowany ładunek wybuchowy w pobliżu jednego z lokali wyborczych w Mariupolu, poinformowało źródło w organach ścigania republiki.

„Dziewczyna została zatrzymana, jest w areszcie Departamentu Przestępczości Zorganizowanej. Próbowała dokonać zamachu terrorystycznego, podłożyła IŁW (improwizowany ładunek wybuchowy ) przed budynkiem administracyjnym, w którym znajdował się lokal wyborczy, a następnie próbowała go wysadzić, ale została zatrzymana przez policję”– powiedziało źródło.

Dodał, że tożsamość zatrzymanego została już ustalona.

 Wczoraj o godzinie 16:00 (czasu moskiewskiego) swoje prace zakończyły lokale wyborcze do referendum w sprawie przystąpienia DRL do Rosji. To był ostatni dzień referendum, komisje wyborcze po krótkiej przerwie zaczęły liczyć głosy.

Zgodnie z prawem obwodowe komisje wyborcze (KOW) rozpoczynają liczenie głosów natychmiast po zakończeniu głosowania. Po zakończeniu liczenia ostateczne liczby są zapisywane w protokole i natychmiast przekazywane komisjom terytorialnym (TKW), gdzie zgodnie z protokołami otrzymanymi od RLW ustalane są wyniki głosowania na odpowiednim terytorium.

Następnie dane przesyłane są do Centralnej Komisji Wyborczej, która po wstępnym sprawdzeniu prawidłowości sporządzenia wskazanych protokołów podsumowuje liczby podane przez TKW. CKW ustala wyniki nie później niż pięć dni po ostatnim dniu głosowania. Sprawę poddaną referendum uważa się za zatwierdzoną, jeżeli zagłosowała za nią ponad połowa uczestników plebiscytu.

Założono, że wstępne wyniki głosowania mogą zostać ogłoszone jeszcze wieczorem. 

Jak już wspomniałem wyżej, natychmiast po zakończeniu wyborów natychmiast rozpoczęło się liczenie głosów oddanych w referendum w sprawie wejścia DRL do Rosji. 

Relacja z lokalu wyborczego 06033, znajdującego się w dzielnicy kijowskiej w Doniecku. 

Po zamknięciu lokalu wyborczego o godzinie 16:00 członkowie komisji przesunęli stoły, wyjęli bezpieczne paczki z ognioodpornej szafki, do której zapakowane były karty do głosowania z poprzednich dni głosowania: w pierwszych czterech dniach odbyło się referendum prowadzone dla bezpieczeństwa w terenie. Po sprawdzeniu integralności paczek otwierano je, a karty do głosowania układano na stole. Zdjęto również pieczęcie z dużej urny wyborczej zainstalowanych w lokalu wyborczym. 

Komisja liczy głosy, zszywa listy wyborców i sporządza protokół z wyników. 

Karty do głosowania dzielą się na trzy kategorie: „za”, „przeciw” oraz głosy nieważne. Niewykorzystane karty do głosowania podlegają anulowaniu. Wszystkie dokumenty są pakowane i wysyłane do rejonowej komisji wyborczej. 

Liczenie przebiega bardzo szybkie, ponieważ zajmuje ono w normalnych wyborach dużo czasu, gdy jest kilka list i kandydatów. Natomiast przeliczenie głosów w dwupunktowym wariancie odpowiedzi zakreślonych na kartach do głosowania nie jest już tak czaso- i pracochłonne.

Centralna Komisja Wyborcza DRL zakończyła rozpatrywanie protokołów komisji obwodowych referendum w sprawie zjednoczenia republiki z Rosją. Wyniki głosowania przedstawił wczoraj w nocy w Doniecku przewodniczący CKW Władimir Wysocki.

Zgodnie z wynikami opracowania 100% protokołów komisji obwodowych, za wejściem DRL do Federacji Rosyjskiej głosowało 2 116 800 głosujących, przeciw – 4938. Udział głosów przeciw wyniósł 0,62%.

Zjednoczenie DRL z Rosją poparło 99,23% uczestników referendum.

Frekwencja w referendum w sprawie zjednoczenia DRL z Rosją przekroczyła 97%. Odpowiednie dane były wyświetlane na ekranach w centrum medialnym CKW DRL w Doniecku.

Łącznie na terenie DRL i w zagranicznych lokalach wyborczych głosowało 2 133 326 osób, a frekwencja wyniosła 97,51%.

Szef DRL Denis Puszilin uznał referendum w sprawie zjednoczenia republiki z Rosją za ważne. Oświadczył to dziennikarzom wczoraj po ostatnim spotkaniu CKW w Doniecku.

„Odbyło się referendum. Łączymy się ponownie z naszą wielką ojczyzną, Rosją”– ogłosił Puszilin po przeliczeniu głosów przez CKW DRL.

„Sytuacja na froncie pozostaje trudna, w ciągu tych pięciu dni wróg, o ile mógł, próbował zaszkodzić i ingerować w referendum. Wystrzelili dużo pocisków, w tym HIMARS. Siły alianckie zniszczyły większość z nich, ale część z nich poleciała. Oni (ukraińscy bojówkarze- dopisek mój) rzucali minami w kształcie płatków. Ale to nie powstrzymało naszych mieszkańców od głosowania. Wygramy. Teraz- w oparciu o nowe warunki, biorąc pod uwagę fakt, że praktycznie jesteśmy już częścią Rosji”- podsumował Puszilin.

Dodam, że rosyjscy parlamentarzyści będą wspierać republikańskich ustawodawców do czasu wyboru przedstawicieli DRL do Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej. Poseł do Dumy Państwowej Anton Basański ogłosił to wczoraj na konferencji prasowej w Doniecku.

„Do czasu wyboru deputowanych do Dumy Państwowej z Donieckiej Republiki Ludowej będziemy pomagać także w sprawach budżetowych– we wszystkim, co dotyczy odbudowy dróg, szkół, przedszkoli– i całej reszty. Tak więc- jako jedna rodzina, jeden kraj, razem go odbudujemy, będziemy żyć i ulepszać życie na naszych terytoriach”– powiedział Basański.

Rosyjscy ustawodawcy od kilku dni są w DRL jako obserwatorzy. Odwiedzili wiele miast i regionów, rozmawiali z mieszkańcami. 

„W pewnym momencie pokazywano nam przedmioty, wydawało się, że zostały po prostu zniszczone przez wojnę– domy kultury, szkoły. Ale tak naprawdę nie było tam nawet ‚inspekcji’, po prostu nikt ich nigdy nie odrestaurował i nikt nie włożył w to żadnego wysiłku. Dlatego musimy to wszystko zrobić razem”– dodał deputowany.

Wcześniej informowano, że około 130 międzynarodowych obserwatorów z 28 państw śledzi referendum.

Referendum odbywało się w dniach 23-27 września. Pierwsze cztery dni, ze względów bezpieczeństwa, zostały przeznaczone na głosowanie mobilne– w gospodarstwach domowych i na terenach przyległych, piątego dnia otworzono stacjonarne lokale wyborcze. Mieszkańcy udzielili swoją odpowiedź na pytanie, czy popierają wejście DRL do Rosji jako podmiotu Federacji.

Jednocześnie plebiscyty odbywały się w ŁRL oraz w wyzwolonych częściach obwodu Zaporoża i Chersonia. Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że Rosja poprze wolę mieszkańców tych terytoriów.

*

Popołudniowa (27.09.2022r. 13:00) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują specjalną operację wojskową.

W mieście Zaporoże, do stu bojowników 9 pułku sił specjalnych „Gepard” Gwardii Narodowej Ukrainy, a także ponad 50 zagranicznych najemników zostało zlikwidowanych przez rosyjski atak lotniczy.

Precyzyjna broń rosyjskich sił powietrznych w strefie przemysłowej miasta Mikołajew trafiła w punkt tymczasowego rozmieszczenia jednostek 59 zmotoryzowanej brygady piechoty Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ). Zlikwidowano do 50 ukraińskich żołnierzy i zniszczono pięć jednostek sprzętu wojskowego.

W wyniku zmasowanego ostrzału tymczasowego punktu rozmieszczenia 81 brygady lotniczej USZ w rejonie osady Konstantinówka w Donieckiej Republice Ludowej zginęło ponad 150 ukraińskich żołnierzy.

W ciągu dnia lotnictwo taktyczne i wojskowe, siły rakietowe i artyleria uderzyły w sześć stanowisk dowodzenia USZ na terenach osiedli Szczurowo, Soledar, Bachmutskoje, Wierchniekamieńskoje, Artemowsk w Donieckiej Republice Ludowej i Suchoj Stawok w obwodzie chersoński, a także 62 jednostki artylerii, siła robocza i sprzęt wojskowy w 184 okręgach.

Na terenach miejscowości Monachinowka, Kupjańsk- obwód charkowski i dworzec kolejowy Brusin w Donieckiej Republice Ludowej zostały zniszczone trzy magazyny amunicji oraz broni rakietowej i artyleryjskiej.

W pobliżu osady Łozowatka w obwodzie dniepropietrowskim zniszczono naziemną stację kontroli kompleksu bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar.

Samoloty myśliwskie rosyjskich sił powietrznych zestrzeliły dwa MiG-29 ukraińskich sił powietrznych na terenach osiedli Osokorowka i Rozowka w obwodzie chersońskim.

Systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły siedem bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli Pershotravneve w obwodzie charkowskim, Czarowne i Pietriwskie w obwodzie chersońskim, Walerjanowka i Nowoandrejewka w Donieckiej Republice Ludowej.

Ponadto zniszczono w powietrzu pocisk taktyczny Toczka-U w pobliżu wsi Kupjańsk w obwodzie charkowskim, a także 17 pocisków wieloprowadnicowych systemów rakietowych HIMARS w pobliżu Chersoni oraz miejscowości Otradokamienka, Nowaja Kachowka, Michajłówka- obwód chersoński i Kupjańsk- obwód charkowski.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 304 samoloty, 155 śmigłowców, 2094 bezzałogowe statki powietrzne, 377 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 5118 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 847 wozy bojowe wielokrotnego startu systemów rakietowych, 3423 dział artylerii polowej i moździerzowej oraz 5909 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

 Siły DRL zlikwidowały dziennie piętnaście jednostek sprzętu wojskowego armii kijowskiej i siedemdziesiąt bojówkarzy. 

„Wspólne działania personelu wojskowego Donieckiej Republiki Ludowej i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: trzy czołgi, cztery transportery opancerzone, trzy bezzałogowe statki powietrzne, pięć jednostek pojazdów specjalnych”– poinformował dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej Republiki Eduard Basurin.

Wiceszef DML DRL dodał, że za sprawą obrońców republiki zginęło również ok. 70 nacjonalistów.

Poza tym, w ciągu ostatniego dnia przedstawicielstwo DRL w WCkiK zgłosiło 48 faktów ostrzelania przez USZ terytorium republiki.

W rejonie Doniecka wróg użył – artylerii 155, 152 i 122 mm.
Na odcinku Jasinowatej – artyleria 155 i 152 mm.
I na Gorłowskim – artyleria 155, 152 i 122 mm, czołgi oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 200 sztuk różnego typu amunicji.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 12 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica woroszyłowska, leninska, kirowska, kijowska, kujbyszewska i piotrowska, a także Zajcewo, Gołmowski, Gorłówka, Pantelejmonowka, Nowobachmutówka, Jasinowata, Mineralnoje, Kasztanowo oraz Makiejewka (rejon czerwonogwardyjski) i Jasnoje.

W ciągu ostatnich 24 godzin pojawiły się informacje o zranieniu 2 cywilów w dzielnicy czerwonogwardyjskiej w Makiejewce i wyzwolonego niedawno Nikolskiego.

Uszkodzonych zostało 14 budynków mieszkalnych w dzielnicy woroszyowskiej, lenińskiej, kirowskiej i kijowskiej w Doniecku oraz w Staromichajłowce i Makiejewce, a także 4 obiekty infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 28 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

163 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 28.09.2022r.- 2654 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 224).

 1. ‼️🇺🇦🏴‍☠️ Armia rosyjska prowadzi zmasowany ostrzał pozycji bojowników ukraińskich – najważniejsze z podsumowania Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy:

  ▪️ Siły Zbrojne RF przeprowadziły 10 nalotów rakietowych i 17 nalotów, przeprowadziły ponad 105 ataków z MLRS.
  ▪️ Wojska rosyjskie prowadzą operacje ofensywne w rejonach Zajcewa, Majorska, Żeleznego, Nikołajewki II, Pierwomajskiego, Pobiedy, Nowomichajłówki i Bezymiannego.
  t.me/RVvoenkor
  https://t.me/RVvoenkor/27331

  Polubione przez 1 osoba

 2. W przekazie medialnym dominują filmiki i zdjęcia pokazujące zniszczony sprzęt rosyjski, a więc dla pewnej równowagi – wrak ukraińskiego transportera opancerzonego YPR-765 proweniencji holenderskiej…

  Polubione przez 1 osoba

   • Na zasadzie wzajemności – daruj sobie tego typu uwagi. ❗

    Życzliwie proponuję przejrzeć mainstreamowe serwisy informacyjne, żeby samemu przekonać się – ile tego rodzaju zdjęć i filmików jest w nich zamieszczanych.
    Nawet na specjalistycznych portalach internetowych z reguły przeważa rzeczony przekaz, chociaż bywają od tego pewne odstępstwa.
    Zachęcam więc – najpierw do zapoznania się, a dopiero później do komentowania…

    Polubione przez 1 osoba

    • ,,Zachęcam więc – najpierw do zapoznania się, a dopiero później do komentowania…”

     Zapodaj wiec linki na te obiektywne portale, tylko bez Nexty,
     bo bez linków ta odzywka to tylko najzwyklejszy trolling
     a dziś na tym blogu było już tego aż nadto.

     Kto późno na pyskówki przychodzi sam sobie szkodzi.
     Sam z sobą nie musisz uprawiać tu konwersacji.

     Polubienie

     • Z pewnością nie będę schodził poniżej pewnego poziomu i nie dam sprowokować się do kłótni internetowej.
      Zamiast tracić niewątpliwie cenny czas na jałowe dywagacje, to życzliwie proponuję powrócić do merytorycznej strony dyskusji…

      Over an out.

      Polubienie

 3. Załogi przeciwlotniczych systemów rakietowych „Buk-M3” „🅾️tvazhnyh” strzegące czystego nieba

  Kompleks wyposażony jest w najnowocześniejszą elektronikę i nowe pociski przeciwlotnicze, które są w stanie trafić nawet bardzo trudne cele. Załogi Buk regularnie zestrzeliwują wyrzutnie rakietowe HIMARS.
  https://t.me/RVvoenkor/27336

  Polubione przez 1 osoba

 4. Krasny Liman i kluczowe szlaki pozostają pod kontrolą naszych wojsk
  Obrońcy miasta wojskami Rosji, ŁRL i DRL w pełni kontrolują sytuację na wszystkich kierunkach ataków Sił Zbrojnych Ukrainy. Trasy strategiczne są również pod kontrolą pomimo nazistowskich prób odcięcia Krasnego Limana od dostaw.
  https://t.me/RVvoenkor/27378

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Kolejna porażka ukraińskich propagandystów

  Przedstawiciele CIPSO nakręcili film, na którym znajdują się w pobliżu znaku Energodar, który ich zdaniem miał udowodnić, że Siły Zbrojne Ukrainy znajdują się bardzo blisko miasta.Tylko w samym mieście znaki są w języku ukraińskim, a zrobili to po rosyjsku nasi korespondenci wojskowi, zdemaskowawszy nieudolną fałszywkę, za którą ukraińscy „specjaliści” zdążyli już zawiesić medale i rozpisać nagrody.
  Zdając sobie sprawę, że ich plan stworzenia zwycięskiego wizerunku Sił Zbrojnych Ukrainy jest zagrożony, CIPSO nakręciło „obalenie” wideo służby prasowej. Ale też nieudana. Na nowym filmie dwóch mężczyzn ubranych w rosyjskie mundury przemalowuje literę „E” na „E” na tabliczce z nazwą miasta. Tylko ta płytka różni się od oryginału: czerwona linia biegnie inaczej i nie ma otworów montażowych.

  Subskrybuj (https://t.me/nm_dnr) kanał Milicji Ludowej DRL, aby zobaczyć prawdziwe informacje.
  https://t.me/boris_rozhin/65488

  Polubienie

 6. Ekspert wojskowy Boris Rozhin o głównych punktach podczas specjalnej operacji wojskowej Federacji Rosyjskiej na Ukrainie o 23.25 czasu moskiewskiego 28 września 2022 r., specjalnie dla kanału Voenkor Kotenok Z @voenkorKotenok:

  1. W rejonie Krasnego Limana nieprzyjaciel nadal posuwał się w kierunku głównych szlaków zaopatrzenia zgrupowania Krasnolimanskaja Sił Zbrojnych FR.
  W rejonie Jampola występuje presja ze strony Redkoduba, a także działania pomocnicze. Sytuacja pozostaje trudna – wróg próbuje zmusić dowództwo Sił Zbrojnych FR do opuszczenia Krasnego Limana, Drobyszewa i Jampola, aby uniknąć okrążenia, jak już stało się w Izyum po przełomie pod Balakleya.
  Ataki bezpośrednio na Drobyshevo i Krasny Lyman są nadal skutecznie odpierane, wróg ponosi tutaj poważne straty.

  2. W rejonie Kupjanska trwają intensywne walki.
  Nieprzyjaciel rozbudowuje przyczółek na wschodnim brzegu Oskol, zajmując część stacji Kupyansk-Uzlovaya i 2 osady na południe od niej. Nadal utrzymuje się również presja na front na południe od Borowej.
  Na północ od Kupjanska nieprzyjaciel przygotowuje się do wznowienia ofensywy w celu dotarcia do granic LPR.
  Front na Oskolu jest w stanie krytycznym.

  3. W regionie Artemowska nasze wojska walczą w Otradovce i regionie Zajcewa.
  W Artemowsku nie ma postępu.
  Nie ma również zaliczki na Kurdyumovkę.

  4. W Soledar – bez zmian. Walki trwają w pobliżu Dyskusji i Belogorówki.
  Istnieją oznaki przygotowania aktywnych działań Sił Zbrojnych Ukrainy w kierunku rafinerii Lisiczańsk i Nowodrużesk.

  5. W kierunku Zaporoża nieprzyjaciel kontynuuje nieudane próby przeprowadzenia zwiadu na siłę, ale tak jak poprzednio ma dość duże siły w rejonie Hulaj-Pola i Ugledaru, które można wykorzystać do poważnych operacji ofensywnych.
  https://t.me/boris_rozhin/65494

  Polubione przez 1 osoba

 7. Archaniołowie wierzą tylko w tych ukraińskich żołnierzy, którzy zapalają iskierkę rozsądku pod ich grzywką. Odkłada broń i podnosi ✋🤚. Kto chce wrócić. Który otwiera swoje serce na wiatry przyszłości. Tylko on może być widziany przez archaniołów i zabrany na świat ❤️. Reszta pracowników wojny ukraińskiej zostaje wysłana do miejsc gorącego odpoczynku. W samo jądro ciemności i rozkładu.
  https://t.me/chub_detection/4931

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.