Wojna już nie domowa na Ukrainie 29.09.2022r.- 2655 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 225).


„Niemy krzyk”– dzień 859.

Mieszkańcy Federacji Rosyjskiej domagają się jak najszybszej reakcji na wyniki referendów w Donbasie i na wyzwolonych terytoriach Ukrainy. 

Poinformował Witalij Miłonow, deputowany Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej.

„Jest życzenie naszych wyborców, a ludzie są głównym źródłem władzy. I domagają się tego (uznania wyników referendum- dopisek mój) jak najszybciej. I jestem pewien, że z naszej strony (Duma Państwowa- dopisek mój) nie będzie opóźnień”– powiedział Miłonow, odpowiadając na pytanie o czas, jaki zajmie Dumie Państwowej uznanie wyników referendów.

Przypomnijmy, że Miłonow po ogłoszeniu częściowej mobilizacji w Federacji Rosyjskiej powiedział, że udał się osobiście aby walczyć jako ochotnik w Donbasie.

Wcześniej centralne komisje wyborcze obwodów DRL, ŁRL, Zaporoskiego i Chersońskiego podały dane, według których większość mieszkających tam mieszkańców poparła w referendach przystąpienie ich obwodów do Rosji.

Frekwencja w DRL wyniosła 97,51%, wzięło w niej udział 2 131 207 osób; w regionie Chersonia – 571 001 osób, czyli 78,86% populacji; w regionie Zaporoża 541 093 osób to 85,4%; w ŁRL – 1 662 607 mieszkańców, to jest 94,15%.

Wyniki referendum:

W DRL przystąpienie do Rosji poparło 99,23% wyborców,

W ŁRL – 98,42%,

W regionie Chersonia – 87,05%,

W regionie Zaporoża – 93,11%.

Szef ŁRL Leonid Pasecznik zwrócił się dziś do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z prośbą o rozpatrzenie sprawy przyłączenia Ługańskiej Republiki Ludowej do Rosji jako podmiotu Federacji Rosyjskiej. 

„Od ośmiu lat mieszkańcy Ługańskiej Republiki Ludowej są poddawani brutalnemu ostrzałowi i ludobójstwu przez reżim kijowski. W bezsilnej wściekłości z powodu nieudanych prób wtargnięcia na terytorium ŁRL i niepowodzeń w otwartej walce z obrońcami republiki, neonaziści jedynie nasilili terror i ostrzał infrastruktury cywilnej i przemysłowej, niszcząc szkoły, szpitale, przedszkola. Podżegany przez Zachód reżim kijowski nikogo nie oszczędza: umierają starcy, kobiety, a co najgorsze dzieci”– powiedział Pasecznik.

Dodał, że „cywilizowany” świat milczy: ani jedno państwo, ani organizacja międzynarodowa nie potępiły działań Kijowa w Donbasie. Jednocześnie przez te wszystkie osiem lat jedynie Federacja Rosyjska udzielała i nadal udziela wszechstronnej pomocy mieszkańcom Donbasu. Według Pasecznika nie ma wątpliwości, że zbrodniarze wojenni staną przed sprawiedliwym procesem, a wszyscy wydający rozkazy kryminalne zostaną ukarani.

Szef ŁRL dodał, że mieszkańcy obwodu ługańskiego są szczerze wdzięczni za uznanie niepodległości republiki w lutym 2022 roku, ta decyzja miała dla nich ogromne znaczenie.

„Drogi Władimir Władimirowicz, piszę do Ciebie w imieniu mieszkańców obwodu Ługańskiego. Mając na uwadze aprobatę tej decyzji przez ludność republiki w referendum, proszę o rozważenie kwestii wejścia Ługańskiej Republiki Ludowej do Rosji jako podmiotu Federacji Rosyjskiej”– podkreślił szef LPR. .

Także szef administracji obwodu chersońskiego Władimir Saldo zwrócił się do prezydenta Putina. 

„Apeluję do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Władimirowicza Putina z propozycją przyjęcia regionu Chersonia jako części Federacji Rosyjskiej jako nowego podmiotu. Nasi mieszkańcy dokonali historycznego wyboru i postanowili stać się częścią wielonarodowego narodu Federacji Rosyjskiej”– przekazał Saldo w swoim oświadczeniu.

*

Popołudniowa (28.09.2022r. 13:10) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują specjalną operację wojskową.

W wyniku zmasowanego ostrzału punktów tymczasowego rozmieszczenia 14 i 92 brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) na terenach osiedli Dworrecznaja, Kondraszówka i Pietrówka w obwodzie charkowskim, ponad 150 żołnierzy i 12 pancernych pojazdów zostało zlikwidowanych.

Precyzyjny strajk rosyjskich sił powietrznych w pobliżu miasta Charków uderzył w hale produkcyjne fabryki broni pancernej, w której znajdowało się ponad 90 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych dla USZ.

W wyniku niepowodzenia ofensywy ukraińskiej grupy wojsk na kierunku krasnolimańskim straty 66 i 93 brygady zmechanizowanej wyniosły ponad 70 zabitych, cztery czołgi, sześć bojowych wozów piechoty oraz trzy pojazdy opancerzone.

Uderzenia rosyjskich sił powietrznych uderzyły w tymczasowe punkty rozmieszczenia grupy taktycznej Czajka z 36 brygady morskiej USZ na wyspie Chortycja oraz 56 zmotoryzowanej brygady piechoty USZ w obwodzie zaporoskim. Zlikwidowano ponad 100 żołnierzy i 20 jednostek sprzętu wojskowego.

W wyniku precyzyjnego uderzenia w punkt naprawy sprzętu na terenie zakładu EnergoMechKomplekt w Zaporożu zniszczono 10 sztuk artylerii polowej, w tym dwie amerykańskie haubice M777, cztery wyrzutnie rakiet wielokrotnych Olcha i 15 pojazdów.

W rejonie miasta Mikołajew zostały trafione zmasowanym ostrzałem miejsca tymczasowego rozmieszczenia 28 zmechanizowanej i 59 zmotoryzowanej brygady piechoty USZ, a także jednostki zagranicznych najemników. Zlikwidowano ponad 90 żołnierzy i najemników oraz 18 jednostek sprzętu wojskowego.

Uderzenia lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego, sił rakietowych i artylerii uderzyły w pięć stanowisk dowodzenia USZ na terenach osiedli Pieremoga w obwodzie charkowskim, Słowiańsk, Bogdanowka w Donieckiej Republice Ludowej, Nowonikołajewka, Hulajpole w Zaporożu, a także 75 jednostek artylerii, siła robocza i sprzęt wojskowy w 167 okręgach.

Na terenach osiedli Kupjańsk w obwodzie charkowskim, Kramatorsk w Donieckiej Republice Ludowej, Kołomijcewo w obwodzie dniepropietrowskim i Prylimańskoje w obwodzie odeskim zniszczono cztery magazyny amunicji i broni rakietowej oraz artyleryjskiej.

W rejonie wsi Wiesiełoje w obwodzie mikołajowskim została zniszczona stacja radiolokacyjna ukraińskiego systemu rakiet przeciwlotniczych S-300,

Samoloty myśliwskie rosyjskich sił powietrznych zestrzeliły samolot Su-24 ukraińskich sił powietrznych w pobliżu wsi Gusarówka w obwodzie charkowskim.

W ciągu dnia rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły pięć bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli Biełogorówka, Gorłówka, Marinka w Donieckiej Republice Ludowej, Pawłówka, obwód zaporoski, Jewgienowka, obwód mikołajowski.

Dwie rakiety balistyczne Toczka-U zostały przechwycone na terenach osiedli Kazaczja Łopan w obwodzie charkowskim i Bolszije Kopan w obwodzie chersońskim.

Ponadto nad terytorium miasta Donieck, nad osadą Brjanka w Ługańskiej Republice Ludowej, Nowaja Kachowka i Wiesiołoje w rejonie Chersonia, w powietrzu zniszczono siedem pocisków systemów rakiet wielokrotnych HIMARS i Olcha.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 305 samolotów, 155 śmigłowców, 2099 bezzałogowych statków powietrznych, 377 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 5143 czołgi i inne bojowe wozy opancerzone, 851 bojowych wozów wielorakietowych , 3433 dział artylerii polowej i moździerzowej oraz 5963 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

Eksperci wojskowi z przedstawicielstwa DRL w WCKiK potwierdzili ostrzał dzielnicy leninskiej w Doniecku, a także określili broń i kierunek ostrzału.


USZ przeprowadziły ostrzał przy użyciu systemu rakietowego wielokrotnego startu BM-27 „Huragan” z głowicą kasetową 9M27K, z kierunku swoich pozycji znajdujących się w rejonie osady Aleksandropol.

Rejon ten jest obszarem odpowiedzialności 68 samodzielnej brygady jegerów.

Zarejestrowano zniszczenia budynku mieszkalnego pod adresem: ul. Wierchowińska, 20 „a”.

Siły DRL wraz z rosyjskimi siłami zbrojnymi zniszczyły w ciągu ostatniego dnia dziewięć jednostek sprzętu wojskowego armii kijowskiej i wyeliminowały około 40 nacjonalistów. 

O tym poinformował dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej Republiki Eduard Basurin.

Wyjaśnił, że wspólne działania personelu wojskowego DRL i Sił Zbrojnych FR zniszczyły: czołg, trzy transportery opancerzone, dwa bezzałogowe statki powietrzne, trzy jednostki pojazdów specjalnych i zlikwidowały do 40 personelu w szeregach formacji zbrojnych Ukrainy.

Poza tym, w ciągu ostatnich 24 godzin misja DRL w WCKiK odnotowała 36 przypadków ostrzału ze strony USZ terytorium republiki.

Na kierunku donieckim przeciwnik użył rakiet AGM-88 HARM, artylerii 155 mm, 152 mm i 122 mm.
Na kierunku Jasinowatej – artyleria 152 i 122 mm.
I w rejonie Gorłówki – artyleria 155 i 152 mm oraz czołgi.

W sumie, w wyniku wczorajszych ostrzałów na terytorium DRL spadło 156 sztuk różnej amunicji.

Pod ogniem wroga znalazło się dziewięć następujących miejscowości republiki:

jej stolica Doniecka (obwody kaliniński, leninowski, kirowski, kijowski, kujbyszewski i piotrowski), Zaicewo, Gołmowski, Panteleimonowka, Nowobachmutowka, Jasinowata, Mineralne, Kasztanowe i Jakowlevka.

🏠 Uszkodzone zostały dwa budynki mieszkalne w dzielnicy piotrowskiej w Doniecku, a także jeden obiekt infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 29 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

130 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 29.09.2022r.- 2655 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 225).

 1. Ambasada USA w Moskwie wezwała obywateli Stanów Zjednoczonych do natychmiastowego wyjazdu z Rosji. „Obywatele Stanów Zjednoczonych nie powinni podróżować do Rosji, a przebywający już w Rosji powinni natychmiast opuścić ten kraj, gdy pozostają jeszcze ograniczone możliwości wyjazdu” – przekazano w komunikacie datowanym na wtorek. https://kresy.pl/wydarzenia/ambasada-usa-wzywa-amerykanow-do-natychmiastowego-opuszczenia-rosji/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Amerykańska agencja CIA ostrzegła latem niemiecki rząd o możliwych atakach na gazociągi Nord Stream 1 i 2 – podał „Der Spiegel”.

  We wtorek niemiecki magazyn „Der Spiegel” napisał, że latem br. amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) ostrzegła rząd Niemiec o możliwych atakach na gazociągi Nord Stream 1 i 2. „Spiegel” powołał się na na informacje od „osób zaznajomionych ze sprawą”. https://kresy.pl/wydarzenia/spiegel-wywiad-usa-ostrzegl-niemcy-przed-atakami-na-nord-stream/
  PS. Amerykanie ostrzegają, że będą atakować…

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał prezydenta Rosji do porzucenia pomysłu użycia broni jądrowej w wojnie z Ukrainą.

  O sprawie informuje ukraiński portal „Europejska Prawda”, powołując się na wywiad, jakiego kanclerz Niemiec udzielił gazecie „Neuen Osnabrücker Zeitung”. Olafa Scholza zapytano o możliwość użycia przez Rosję broni jądrowej podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej. https://kresy.pl/wydarzenia/scholz-wezwal-putina-by-porzucil-pomysl-uzycia-broni-jadrowej/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Gość, który jest osraną zelówką na śmierdzącym amerykańskim bucie, ma czelność rozkazywać przywódcy innego kraju, odnośnie tego, co może i czego nie może robić.
   Nie wiem, jak inni na tym forum, ale kiedy ja patrzę na mordę Stolca, pierwszym określeniem, które przychodzi mi na myśl w związku z jego wyrazem facjaty, jest słowo „niedojebany”, które z kolei przypomina mi o dwóch innych rasowych polintykach: Tusku (jego morda ma ten sam bezmyślno-wredny wyraz co Stolca) i Morawieckim, który mógłby z powodzeniem zagrać w tanim horrorze o zdeformowanym (czyt. krzywoustym) mordercy (coś w stylu „Drogi bez powrotu” i „Frankensteina”).

   Polubione przez 6 ludzi

 4. Jeśli rurociągi systemu Nord Stream nie zostaną szybko naprawione, to istnieje możliwość, że już nigdy nie będą nadawać się do użytku – podaje „Tagesspiegel”, powołując się na informacje niemieckich służb specjalnych.

  Serwis „Tagesspiegel” podał w środę, że niemieckie służby specjalne przypuszczają, iż trzy uszkodzone rurociągi systemu Nord Stream 1 i 2, biegnące po dnie Morza Bałtyckiego, z powodu domniemanych aktów dywersji mogą już nigdy nie nadawać się do użytku. https://kresy.pl/wydarzenia/media-niemieckie-sluzby-uwazaja-ze-rurociagi-nord-stream-moga-byc-juz-nie-do-uzytku/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Przedstawiciele rosyjskich władz odrzucili spekulacje o tym, że przerwanie nitek gazociągu Nord Stream nastąpiło na skutek działania samych Rosjan.

  Głos w sprawie uszkodzenia trzech nitek gazociągu przebiegającego pod dnie Bałtyku gazociągu zabrał rzecznik Kremla Dmirij Pieskow. „To duży problem dla nas, ponieważ, po pierwsze, obie linie Nord Stream 2 są wypełnione gazem – cały system jest gotowy do pompowania gazu, a gaz jest bardzo drogi. Teraz gaz unosi się w powietrze. Czy jest to w zasięgu naszych zainteresowań? Nie, straciliśmy drogę dostaw gazu do Europy” – powiedział rzecznik, którego zacytował za agencją Reutera portal Interia. https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/rosja/wladze-rosji-odrzucaja-oskarzenia-o-autosabotaz/

  Polubione przez 2 ludzi

 6. W niemieckich kręgach politycznych pojawiły się tezy, że uszkodzenie gazociągu Nord Stream było aktem sabotażu ze strony samych Rosjan.

  Głosy te przytoczył w środę portal Interia. Pogląd taki wyraził między innymi Roderich Kiesewetter odpowiadający za kwestie bezpieczeństwa w największej partii opozycyjnej Niemiec – Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). „Na podstawie wszystkiego, co wiemy, wycieki z Nord Stream 1 i 2 mogą być niemal wyłącznie celowym aktem sabotażu spowodowanym przez państwo. Trudno mi wierzyć w przypadki w obecnej delikatnej i napiętej sytuacji” – powiedział on w jednym z wywiadów. https://kresy.pl/wydarzenia/bezpieczenstwo-i-obrona/sabotaz-nord-stream-niemcy-wskazuja-palcem-na-moskwe/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Do złudzenia zaczyna to przypominać sytuację po zestrzeleniu przez USZ malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Donbasem.
   Teraz też, narracja propagandowa zaczyna zmierzać w określonym kierunku.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

  • Operację wojskową w poniedziałek wieczorem, polegającą na wystrzeleniu amunicji do wysadzania otworów w rurociągach Nord Stream I i Nord Stream II na dnie Bałtyku w pobliżu wyspy Bornholm, przeprowadziła Marynarka Wojenna RP i siły specjalne.

   Wspomagały ją wojska duńskie i szwedzkie; planowane i skoordynowane z wywiadem i wsparciem technicznym USA; i zatwierdzony przez polskiego premiera Mateusza Morawieckiego.

   Operacja jest powtórką operacji Bornholm Bash z kwietnia 2021 roku, która próbowała sabotować rosyjskie statki układające gazociągi, ale zakończyła się haniebnym odwrotem wojsk polskich. To był bezpośredni atak na Rosję. Tym razem atak jest wymierzony w Niemców, zwłaszcza lobby biznesowe i związkowe oraz wyborców w NRD, z zamiarem obwiniania Moskwy za kłopoty, które już mają – i ich kłopoty, które nadejdą wraz z zimą.

   Morawiecki blefuje. „To bardzo dziwny zbieg okoliczności” – zapowiedział – „że tego samego dnia co Gazociąg Bałtycki ”otwiera się, ktoś najprawdopodobniej popełnia akt sabotażu. To pokazuje, jakie środki mogą wykorzystać Rosjanie, aby zdestabilizować Europę. Ponoszą winę za bardzo wysokie ceny gazu”. Prawda wydobywająca się z dna morskiego na Bornholmie jest przeciwieństwem tego, co mówi Morawiecki.

   Ale polityczną wartością dla Morawieckiego, który już za jedenaście miesięcy startuje w polskich wyborach, jest twierdzenie, że jego rząd zaspokoił wszystkie potrzeby Polski w zakresie gazu i elektryczności przez zimę – kiedy wie, że to się nie spełni.

   Całość tutaj: http://johnhelmer.org/the-bornholm-blow-up-repeats-the-bornholm-bash-poland-attacks-germany-and-blames-russia/

   Ciekawe, prawda?

   Polubione przez 1 osoba

 7. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała nowe sankcje mające pozbawić Rosję poważnych zysków.

  Przewodnicząca zaprezentowała w środę kolejny – ósmy już pakiet sankcji wspólnoty wymierzonych w Rosję. Obejmą one kolejne osoby fizyczne oraz jeszcze bardziej ograniczą handel z tym państwem. Przyczyną ich przygotowania mają być ostatnie działania Rosji na rzecz aneksji kolejnych regionów Ukrainy. https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/unia-europejska-szykuje-nowe-sankcje-przeciw-rosji/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Mimo, że taliban nadal jest uznawany formalnie w Rosji za organizację terrorystyczną, Rosjanie będą handlować z proklamowanym przez nich Emiratem Afganistanu.

  O kontraktach podpisanych ze stroną rosyjską poinformował minister handlu i przemysłu Afganistanu z ramienia talibów Hadżi Nur ad-Din Azizi. Według jego słów, które za agencją Reutera przytoczył portal Fergana, Rosja ma wyeksportować do tego państwa milion ton benzyny, milion ton oleju napędowego, pół miliona ton oleju opałowego oraz dwa miliony ton pszenicy. https://kresy.pl/wydarzenia/gospodarka/rosja-podpisala-kontrakty-z-talibami-na-dostawy-paliwa-i-zboza/

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Irańsko-rosyjskie bojowe bezzałogowe statki powietrzne stały się «ogromnym problemem» dla ukraińskich sił zbrojnych w ostatnich tygodniach. O tym informują w artykule opublikowanym po rozmowach z ukraińskimi oficerami eksperci amerykańskiej agencji informacyjno-analitycznej Politico.

  Większość ukraińskich wojskowych twierdzi, że nowe irańsko-rosyjskie drony wyrządzają stronie ukraińskiej duże szkody. Użycie przez Rosję dronów Shahed (amunicja krążąca) i Mohajer (dron uderzeniowy) «przyniosło niszczące rezultaty», zauważa agencja. «Niektóre uderzyły w pozycje bojowe, miażdżąc czołgi i pojazdy opancerzone, podczas gdy inne uderzyły w infrastrukturę cywilną, w tym w portowym mieście Odessa» — podają dziennikarze. https://pl.news-front.info/2022/09/28/politico-ukraina-ma-ogromne-problemy-z-powodu-iranskich-dronow/

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Czołowe zachodnie media stały się tak zdezorientowane własnymi dwuznacznymi interpretacjami, że czytelnicy mogą poważnie myśleć, że Ukraina już kilka razy pokonała Rosję. Taką opinię wyrazili w artykule eksperci amerykańskiego magazynu The American Conservative.
  Autorzy artykułu porównali relacje zachodnich mediów z konfliktu ukraińskiego do zmagań mocarstw Oceanii, Eurazji i Ostazji w powieści George’a Orwella «Rok 1984», kiedy to chwilami nie można było zrozumieć, kto z kim walczy i kto wygrywa. Malutkie ukraińskie miasteczka, o które toczą się walki, są «punktami strategicznymi», jeśli zostaną zdobyte przez Ukrainę, a jednocześnie «nieistotnymi wioskami», gdy z powodzeniem utrzyma je Rosja, zauważają analitycy.

  Dziennikarze agencji wskazują na rzeczy oczywiste, takie jak na przykład sytuacja z Zaporoską Elektrownią Atomową. Ukraiński reżim twierdzi, że możliwa jest katastrofa nuklearna, jeśli ostrzał kontrolowanej przez Rosjan elektrowni nie ustanie, jednocześnie mówiąc, że Rosjanie sami je ostrzeliwują. Inspektorzy MAEA przebywają w zakładzie, analizując możliwe skutki ostrzału i awarii systemu chłodzenia. https://pl.news-front.info/2022/09/28/american-conservative-amerykanskie-media-sa-zdezorientowane-wlasnym-klamstwem-o-ukrainie/

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Amerykańskie lotnictwo wojskowe krążyło nad Nord Stream przed jego eksplozją
  Śmigłowce amerykańskiej marynarki wojennej krążyły nad miejscem awarii gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2 w przeddzień eksplozji, przy czym intensywność ich lotów była dość niezwykła. Zwrócili na to uwagę w środę 28 września analitycy portalu informacyjnego Watfor.
  «Już 2 września zauważyliśmy ciekawe manewry wykonywane przez amerykański śmigłowiec o znaku wywoławczym FFAB123. Wtedy zakładaliśmy, że ten samolot pochodzi ze skrzydła USS Kearsarge, ale dziś przyjrzeliśmy mu się bliżej. Według strony internetowej ads-b.nl tego dnia 6 samolotów używało tego znaku wywoławczego, z czego udało nam się ustalić numery lotów trzech z nich. Wszystkie z nich to Sikorsky MH-60S» — czytamy w materiale. https://pl.news-front.info/2022/09/28/amerykanskie-lotnictwo-wojskowe-krazylo-nad-nord-stream-przed-jego-eksplozja/

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Stany Zjednoczone aktywnie angażują się w kontakty z rządem Indii, aby przekonać go do zerwania więzi z Rosją i «przemyślenia» swojej postawy geopolitycznej. Powiedział to w środę 28 wrzesnia na przesłuchaniu komisji spraw zagranicznych Senatu USA koordynator polityki sankcji USA James O’Brien.

  «Pracujemy ciężko ze wszystkimi kluczowymi rządami, w tym z Indiami, które oczywiście mają długoterminowe i bardzo bliskie relacje z Rosją. Nadszedł czas, by Indie ponownie przemyślały, jak pozycjonują się geopolitycznie» — przekonywał O’Brien.

  «Indyjskie firmy rozumieją, że ich dostęp do globalnego systemu finansowego zależy od przestrzegania przez nie naszych sankcji. Zakomunikowaliśmy to bardzo wyraźnie» — podkreslił urzędnik amerykańskiego Departamentu Stanu . https://pl.news-front.info/2022/09/28/usa-naciskaja-na-indie-aby-zmienic-jej-polityke-zewnetrzna/

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Rosja domaga się pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z sabotażem gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2 oczekując, że odbędzie się ono już w czwartek. O tym poinformował pierwszy zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ Dmitrij Polianski.

  «Rosja wystąpiła o pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z sabotażem dwóch nitek Nord Streamu. Spodziewamy się, że nastąpi to jutro» — napisał Polianski na swoim kanale Telegam. https://pl.news-front.info/2022/09/28/rosja-zwola-posiedzenie-rady-bezpieczenstwa-onz-w-sprawie-sabotazu-nord-streamu/

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Stany Zjednoczone naciskają na Unię Europejską, aby zwiększyła i przyspieszyła wsparcie finansowe dla Ukrainy.

  Poinformował o tym Financial Times, powołując się na źródła.

  Źródła gazety powiedziały, że wysocy urzędnicy w administracji Bidena wyrazili frustrację w Brukseli z powodu powolnego wypłacania europejskiej pomocy dla Kijowa i poprosili Brukselę o ustanowienie „regularnego mechanizmu” wsparcia finansowego.

  „Waszyngton był w częstym kontakcie z Komisją Europejską i państwami członkowskimi UE w sprawie konieczności szybkiego dostarczenia Ukrainie obiecanej pomocy gospodarczej” – powiedział jeden z urzędników.

  „Ponownie wzywamy wszystkich partnerów Ukrainy do szybszego dostarczenia obiecanej pomocy dla Ukrainy, zwiększenia swoich zobowiązań i nadania priorytetu pomocy w formie dotacji nad pożyczkami” – dodał.

  Inny urzędnik UE powiedział, że premier Ukrainy Denis Szmygal spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, aby omówić, że Kijów potrzebuje około 3,5 mld euro miesięcznie.
  Źródło: https://rusvesna.su/news/1664381619

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ta „czarna dziura” wchłonie każdą ilość kasy i pomocy, ale i wszystko co znajdzie się w jej zasięgu oddziaływania i nie przeciwdziała wystarczająco silnie. Rosjanie nie tylko przeciwdziałają ale i dla dobra Europejczyków usiłują ją unieszkodliwić.

   Polubione przez 1 osoba

 15. W stolicy Czech odbył się nowy duży wiec przeciwko antyrosyjskiej polityce rządu tego kraju.

  Mieszkańcy Pragi ponownie wyszli na ulice, by domagać się od władz rozpoczęcia importu gazu z Rosji i zajęcia neutralnego stanowiska w sprawie konfliktu na Ukrainie.

  Według policji na pierwszej antyrządowej demonstracji we wrześniu na placu Wacława w Pradze zebrało się około 70 tys. osób. Premier Fiala zarzucił im wówczas prorosyjskość i ekstremizm…
  Źródło: https://rusvesna.su/news/1664376941

  Polubione przez 5 ludzi

 16. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w środę (28 września) na briefingu w Brukseli, że KE uzgodniła nowy, ósmy już pakiet sankcji wobec Rosji. Według szefa KE nowe sankcje są nakładane, bo „Rosja przeniosła inwazję na Ukrainę na nowy poziom”.

  Według Ursuli von der Leyen, sankcje będą w pierwszej kolejności wymierzone w ropę, import i tych, którzy pomagają Rosji omijać sankcje. W szczególności oczekuje się wprowadzenia pułapu cenowego na rosyjską ropę, gdyż „w nowym pakiecie jest do tego podstawa prawna”.

  Komisja Europejska proponuje też zakaz importu z Rosji do UE o wartości siedmiu miliardów euro. „Proponujemy nowy zakaz importu produktów rosyjskich. W ten sposób towary z Rosji nie będą obecne na rynku europejskim, co pozbawi Rosję siedmiu miliardów euro dodatkowych dochodów – powiedziała.

  Ponadto – jak powiedziała – pakiet sankcji obejmowałby restrykcje personalne wobec nowych rosyjskich osób i podmiotów. To tylko ci, którzy „pomagają Rosji omijać sankcje”.

  Osobno pakiet nakładałby sankcje na handel z Rosją nowymi technologiami, które mogą być „kluczowe dla przemysłu wojskowego”. „Rosja nie powinna korzystać z europejskiej bazy naukowej i wiedzy. Dlatego proponujemy dodatkowe zakazy dla europejskich usług – powiedziała von der Leyen, wymieniając technologię lotniczą, komponenty elektroniczne i produkty chemiczne.
  Źródło: https://rusvesna.su/news/1664379528

  Polubione przez 2 ludzi

 17. Prezydent USA Joe Biden poprosił kongresmenkę Jackie Walorski o przedstawienie się podczas konferencji w Waszyngtonie, zapominając, że zginęła ona w sierpniu w wypadku samochodowym – donosi New York Post.

  „Chcę podziękować wszystkim tu obecnym, w tym dwupartyjnym urzędnikom wyborczym, takim jak reprezentant [Jim] McGovern, senator [Mike] Brown, senator [Cory] Booker, reprezentant Jackie, jesteś tutaj? Gdzie jest Jackie? Myślę, że planowała tu być – powiedział lider Białego Domu.

  Republikańska kongresmenka Jackie Walorski była członkiem Izby Reprezentantów USA z drugiego okręgu wyborczego Indiany i pełniła tę funkcję od 2013 roku do swojej śmierci w 2022 roku.
  Źródło: https://rusvesna.su/news/1664390044

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Prezydent USA Joe Biden obiecał, że nie dopuści do uruchomienia Nord Stream 2, a nie zniszczy go. Tak rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre odpowiedziała na prośbę o komentarz do uwag rosyjskich urzędników cytujących groźby Bidena o zakończeniu Nord Streamu.

  „Prezydent powiedział, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony i będziemy nad nim pracować z Niemcami. I miał rację, bo Niemcy zamrozili ją w lutym. O tym właśnie mówił prezydent” – powiedział Jean-Pierre na briefingu.
  Źródło: https://rusvesna.su/news/1664390315

  Polubione przez 1 osoba

 19. Kończą się zapasy broni w USA i Europie przeznaczone na dostawy do Kijowa.

  Stwierdził to w wywiadzie dla CNBC Dave Des Roches, starszy badacz z amerykańskiego Narodowego Uniwersytetu Obrony.

  Normalne tempo produkcji przez amerykański przemysł zbrojeniowy pocisków artyleryjskich do haubic 155 mm używanych obecnie na Ukrainie wynosi w czasie pokoju około 30 000 pocisków rocznie. AFU zużywa tę ilość w ciągu około dwóch tygodni.

  „Jestem bardzo zaniepokojony. Jeśli nie będziemy mieli nowej produkcji, której uruchomienie zajmie miesiące, nie będziemy w stanie zaopatrywać Ukrainy… Musimy postawić nasz przemysł obronny na nogi. I nie widzę żadnych przesłanek, że to zrobiliśmy – powiedział Des Roches.

  Według kanału telewizyjnego, same Stany Zjednoczone nie ucierpiałyby z powodu wyczerpania się rezerw na dostawy dla Kijowa – mają własną rezerwę, z której Waszyngton raczej nie skorzysta.

  Również Europie kończą się rezerwy.

  „Rezerwy wojskowe większości [europejskich państw członkowskich NATO] są, nie powiedziałbym, wyczerpane, ale w dużej mierze uszczuplone, ponieważ zapewniamy [Ukrainie] duże możliwości” – powiedział na początku września wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i bezpieczeństwa Josep Borrell.

  A sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zorganizował we wtorek specjalne spotkanie szefów sił zbrojnych Sojuszu, aby omówić sposoby uzupełnienia zapasów broni krajów członkowskich.
  Źródło: https://rusvesna.su/news/1664393812

  Polubione przez 4 ludzi

  • Wczoraj Onufrienko wyjasnil scieme z tymi ilosciami pociskow 155 mm, od 1.10 kiedy wejdziew USA nowe finansowanie i zostanie ustanmowiony rezim wojenny produkcja osiagnie 300000 sztuk na kwartal – amunicji na pewno nie zabraknie ukropom.
   Z ciezkim sprzetem jest inna bajka – tam nie da sie tak szybko zwiekszyc produkcji.

   Polubione przez 2 ludzi

 20. USA uznają wyniki referendów w obwodach DRL, LNR, zaporoskim i chersońskim za „całkowicie sfabrykowane” i przygotowują się do nałożenia nowych sankcji w najbliższych dniach.

  Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział w środę na briefingu dla dziennikarzy.

  „Wyniki (referendum) są całkowicie sfabrykowane i nie odzwierciedlają woli narodu Ukrainy” – powiedział.

  „Będziemy nadal współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami, aby wywierać jeszcze większą presję na Rosję, osoby i organizacje. Możecie spodziewać się dodatkowych działań z naszej strony w najbliższych dniach” – dodał Price.

  Powiedział, że USA nadal będą uważać te terytoria za część Ukrainy, „nigdy nie uznają” wyników referendów i będą nadal pomagać Ukrainie „tak długo, jak będzie to konieczne”.
  Źródło: https://rusvesna.su/news/1664399061

  Polubione przez 3 ludzi

 21. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział 28 września, że planuje w czwartek omówić ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem perspektywy rozwiązania kryzysu ukraińskiego.

  Powiedział to w CNN Tü rk.

  „Spodziewam się, że w czwartek, jeśli to możliwe, omówię z dystyngowanym panem Putinem rozwiązanie kryzysu ukraińskiego. Nie jestem pesymistą. Jednocześnie naiwnością byłoby uzyskanie od razu pozytywnego wyniku. Referendum przeprowadzone w czterech ukraińskich miastach stwarza problemy, a wszystko można było rozwiązać dyplomatycznie. Podobna sytuacja zaistniała w 2014 roku na przykładzie Krymu, wtedy nie odnieśliśmy sukcesu – powiedział Erdogan.

  Prezydent Turcji nazwał możliwość użycia broni jądrowej na Ukrainie katastrofą.

  „Cena użycia broni jądrowej w konflikcie będzie równa katastrofie. Warto o tym nie tylko mówić, ale i myśleć. Istnieje potrzeba wykorzystania środków dyplomatycznych w jak największym stopniu, aby nie doprowadzić do takiego rozwoju konfliktu – powiedział turecki prezydent.
  Źródło: https://rusvesna.su/news/1664402575

  Polubione przez 1 osoba

  • Gość marzy o odbudowie potęgi Turcji, ale obawia się wzrostu wpływów Rosji w regionie, równocześnie zazdroszcząc Putinowi, że ten przyłącza do Rosji nowe tereny. Erdogan chciałby zrobić to samo (Kurdystan, Armenia i Grecja), ale boi się reakcji Zachodu. Przez ten strach miota się jak mucha w półpłynnym gównie.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Kutas Erdogan … wlasnie ich banki wylaczyly obsluge systemu kart MIR – rosyjscy turysci zostali pozbawieni mozliwosci placenia. Stalo sie to dzien po ogloszeniu usmanskich sankcji ktore Erdogan natychmiast wprowadzil w zycie.
   Oczywiscie to strzal w stope dla Turcji bo rosyjscy turysci po prostu nie przyjada aczkolwiek to kolejny kamyczek w lawinie narastajacego niezadowolenia w rosyjskim spoleczenstwie.

   Polubione przez 4 ludzi

    • Rosjanie tak jak i wcześniej Polacy, zrobią na przekór. Rosjanie mają wielki, bogaty i przepiękny kraj więc powinni zacząć z tego korzystać, a jeżeli chcą mieć kontakt z np. z Turkami to nie muszą jechać do Turcji tylko powinni zaprosić Turków do siebie, aby to tureccy turyści wydawali kasę w Rosji a nie rosyjscy w Turcji. Rosjanie mają wszelkie ku temu atuty.

     Polubione przez 4 ludzi

   • Tak bogiem a prawdą, to żaden tam z Erdogana kutas. Ile miał czekać, aż się Ruskie ogarną z tym burdelem. I tak długo szedł va banque. Przypomnę tylko, że tak obsobaczany tutaj Schollz również (może nie tak długo jak Erdo) sypał piasek w szprychy antyrosyjskiej machiny. Poczekamy co zrobią Hindusi, bo jak towarzystwo z Kremla dalej będzie sie tak ogarniać, to zaczną się po kolei wykruszać wszyscy chętni do rzucania lin ratunkowych. Głęboko wierzę, że po cichu wszyscy z wyżej wymienionego towarzystwa od początku kibicowało Ruskim natomiast jak widać na załączonym obrazku, do konfliktu nawet o niskiej intensywności nikt się nie pali. Wszystko wyglądałoby zgoła inaczej gdyby cała ta operacja była przeprowadzona z sensem. Szybko i z chirurgiczna precyzją a tak to mamy grzebanie w bebechach i to – wbrew zapewnieniom ordynatora, że mamy najbardziej nowoczesny sprzęt medyczny, nie posiadający analogów nigdzie w świecie – za pomocą tępego skalpela. Tu coś się przytnie, tam zatamuje, gdzie indzie wepcha tampon… efekt jest taki, że pacjent zaraz umrze na stole operacyjnym a światowej sławy chirurg traci swą renomę na oczach coraz bardziej wkurwionych entuzjastów jego talentu.

    Polubienie

 22. Proces ustalania limitu cenowego na rosyjską ropę „już się rozpoczął”, ale ostateczny próg cenowy nie został jeszcze ustalony – powiedziała Elisabeth Rosenberg, asystentka szefa Departamentu Skarbu USA ds. przeciwdziałania terroryzmowi i finansowania przestępczości.

  „Proces ustalania limitu cenowego na rosyjską ropę już się rozpoczął. Możemy stwierdzić, że limit cen nie został jeszcze określony – powiedział Rosenberg podczas przesłuchania w Senacie USA w sprawie środków ograniczających wobec Rosji.

  Agencja informowała wcześniej, że kraje członkowskie UE dążą w ciągu tygodni do zawarcia porozumienia, które wyznaczyłoby pułap cenowy na rosyjską ropę, po tym jak Rosja ogłosiła częściową mobilizację. Prezydent Rosji Władimir Putin, komentując pomysł Zachodu dotyczący ograniczenia cen rosyjskiej energii, powiedział, że Rosja nie będzie dostarczać niczego za granicę, jeśli będzie to wbrew jej własnym interesom.

  Zachód zaostrzył sankcje wobec Rosji w sprawie Ukrainy, co doprowadziło do wzrostu cen energii elektrycznej, paliw i żywności w Europie i USA. Prezydent Rosji Władimir Putin mówił wcześniej, że polityka powstrzymywania i osłabiania Rosji jest długoterminową strategią Zachodu, a sankcje zadały poważny cios całej światowej gospodarce. Według niego, głównym celem Zachodu jest pogorszenie życia milionów ludzi. Federacja Rosyjska wielokrotnie powtarzała, że Rosja rozwiąże wszystkie problemy, które tworzy dla niej Zachód.
  Źródło: https://rusvesna.su/news/1664384583

  Polubione przez 2 ludzi

 23. Dywersyfikacja światowej produkcji energii od dostaw z Rosji zajmie lata, powiedział szef Banku Światowego David Malpass.

  „Przy obecnej polityce miną lata, zanim globalna produkcja energii zdywersyfikuje (dostawy) z dala od Rosji” – powiedział podczas wystąpienia na konferencji na Uniwersytecie Stanforda. Był on emitowany na stronie internetowej Banku Światowego.

  Szef międzynarodowej organizacji ocenił, że będzie to czynnik wpływający na „dłuższe ryzyko stagflacji” (stagflacja to sytuacja, w której recesji gospodarczej i wysokiemu bezrobociu towarzyszy wzrost cen).
  Źródło: https://rusvesna.su/news/1664422012

  Polubione przez 2 ludzi

 24. Właśnie poinformowano, że szwedzka straż przybrzeżna odkryła czwarty wyciek gazu z Nord Stream.

  Informują o tym szwedzkie media. Okazuje się, że uszkodzeń rur jest więcej niż wcześniej sądzono.

  Dwa z czterech przecieków znajdują się w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji. Pozostałe dwa znajdują się w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii.
  Źródło: https://rusvesna.su/news/1664428324

  Polubione przez 3 ludzi

 25. Czwarty wyciek gazu z Nord Stream wykryty w Szwecji

  Szwedzka straż przybrzeżna odkryła czwarty wyciek gazu z Nord Stream, podała lokalna gazeta Svenska Dagbladet.

  Przypomnijmy, że 26 września doszło do incydentów na dwóch rosyjskich gazociągach eksportowych do Europy. Odkryto dwa wycieki gazu w Nord Stream i jeden w Nord Stream 2.

  Sky News, powołując się na źródło w brytyjskim Ministerstwie Obrony, powiedział, że incydenty na Nord Stream mogły mieć miejsce w wyniku ataku z użyciem zdalnie wyzwalanych podwodnych urządzeń wybuchowych.

  .https://www.mk.ru/incident/2022/09/29/v-shvecii-obnaruzhili-chetvertuyu-utechku-gaza-iz-severnykh-potokov.html

  Wygląda na to, że NATO wyłączyło oba Nord Stream w dzień otwarcia Baltic Pipe.

  Jakby co to jesteśmy ,,kozłem ofiarnym”
  Ale jak to mówią:
  ,,Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało.

  Polubione przez 1 osoba

  • Drugi temat jest taki, ze zaraz cisnienie spadnie i do srodka dostanie sie slona woda co uczyni obie instalacje zwyklym zlomem – i to jest w zasadzie przesadzone.
   Jak z dwa lata temu pisalem, ze niezaleznie od wszystkiego w tym roznych wygibasow FR zeby gazociag ukonczyc, przez NS2 nie poplynie nawet 1 m3 gazu to mnie bezlitosnie hejtowano jako usmansko-ukropskiego propagandyste. Przeprosin nie oczekuje.
   PS>
   Rosjanie powinni rozwalic polski terminal LNG oraz rurociagi z Norwegii i rznac glupa tak jak to robia teraz usmani. Powinni ale tego nie zrobia bo jak mozna zrobic kesim „partnerom”.

   Polubione przez 2 ludzi

  • Coś mi się wydaje, że za chwilę
   1) na dostawy przez Baltic Pipe łapsko położy Unia Euro-pejska lub
   2) podziurawiony zostanie ww. gazociąg
   Tak czy inaczej Polsza zostanie bez gazu.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Juz polozyla dlatego baltycka pipa jest ledwie wypwlniona ( 23% przepustowosci). Ten rurociag jest odgalezieniem norweskiej magistrali i jak tam nie ma zarezerwowanych mocy przesylowych to w pipie pustki. Cokolwiek moze sie zwolnic dopiero od 2024 roku a w obecnej sytuacji skasowanych NS to nie zwolni sie nigdy a mozliwe ze i Polske wysiudaja z tych 23%.

    Polubione przez 4 ludzi

 26. 29 września Finlandia znacznie ograniczy prawo obywateli Rosji do wjazdu na teren kraju.

  Rząd Finlandii powiedział w oświadczeniu – podała CNN.

  „W czwartek, 29 września, rząd przyjmie uchwałę, która znacznie ograniczy prawo obywateli rosyjskich do wjazdu do Finlandii w charakterze turystów oraz do korzystania z Finlandii jako kraju tranzytowego podczas podróży do innych części strefy Schengen, co zostało opisane bardziej szczegółowo w uchwale” – głosi oświadczenie.

  „Ponadto rząd opracował sposoby wzmocnienia kontroli na granicy między Finlandią a Rosją za pomocą ogrodzenia granicznego” – podał rząd.https://strana.today/news/409484-finljandija-ohranichit-pravo-hrazhdan-rossii-na-vezd-v-stranu.html
  PS. w zamiarze mają również wybudować „ogrodzenie” na granicy z Rosją….

  Polubione przez 2 ludzi

 27. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował rano 29 września podsumowanie sytuacji na froncie.

  Główne punkty są następujące:

  1. W ciągu ostatniej doby przeciwnik przeprowadził trzy uderzenia rakietowe i osiem ataków lotniczych. .

  W obwodach Mikołajów i Chersoniu Rosja wykonała ponad 45 lotów dronów.

  Ukraina twierdzi, że ze swojej strony przeprowadziła 16 nalotów, niszcząc cztery rakiety i tyle samo bezzałogowych statków powietrznych.

  2) Ataki armii rosyjskiej odbijają się w obwodzie donieckim (w okolicach Bachmutu, Horliwki, Awdijiwki, Marinki i Ugledaru) oraz w obwodzie chersońskim (w okolicach Dawidowego Brodu).

  Są to osady Bachmutskoje, Zaitseve, Zheleznoe, Maiorsk, Otradivka, Mykolaivka 2, Ozeryanivka, Pervomayske, Pobeda, Novomikhailivka, Pavlovka i Bezymennoye.

  3) Nie ma wzmianki o ukraińskiej ofensywie pod Limanem.

  4. Federacja Rosyjska mobilizuje więźniów. Według dostępnych informacji do centrum szkoleniowego w obwodzie rostowskim przybyło około 400 osób powyższej kategorii.
  https://strana.today/news/409489-chto-proiskhodit-na-fronte-29-sentjabrja-svodka-henshtaba-vsu.html

  Polubione przez 2 ludzi

 28. Pojedynek w słońcu
  Sam jeden Separ z DNR przeciw Ukrom czterem
  Ukry spier*alają przed nim ,,aż się kurzy za nimi”
  Ale dwójkami przy tym taktykę odwrotu trzymają zgodnie ze ,,standartami NATO” .

  Żołnierz DNR z 11. pułku atakuje blokpost rzucając granaty w Ukraińców gdzieś w Donbasie.

  Wydaje się, że wychodzą z tego bez większych obrażeń.
  Bardzo szczęśliwy dzień dla tych wszystkich.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.