Wojna już nie domowa na Ukrainie 29.09.2022r.- 2655 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 225).


„Niemy krzyk”– dzień 859.

Mieszkańcy Federacji Rosyjskiej domagają się jak najszybszej reakcji na wyniki referendów w Donbasie i na wyzwolonych terytoriach Ukrainy. 

Poinformował Witalij Miłonow, deputowany Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej.

„Jest życzenie naszych wyborców, a ludzie są głównym źródłem władzy. I domagają się tego (uznania wyników referendum- dopisek mój) jak najszybciej. I jestem pewien, że z naszej strony (Duma Państwowa- dopisek mój) nie będzie opóźnień”– powiedział Miłonow, odpowiadając na pytanie o czas, jaki zajmie Dumie Państwowej uznanie wyników referendów.

Przypomnijmy, że Miłonow po ogłoszeniu częściowej mobilizacji w Federacji Rosyjskiej powiedział, że udał się osobiście aby walczyć jako ochotnik w Donbasie.

Wcześniej centralne komisje wyborcze obwodów DRL, ŁRL, Zaporoskiego i Chersońskiego podały dane, według których większość mieszkających tam mieszkańców poparła w referendach przystąpienie ich obwodów do Rosji.

Frekwencja w DRL wyniosła 97,51%, wzięło w niej udział 2 131 207 osób; w regionie Chersonia – 571 001 osób, czyli 78,86% populacji; w regionie Zaporoża 541 093 osób to 85,4%; w ŁRL – 1 662 607 mieszkańców, to jest 94,15%.

Wyniki referendum:

W DRL przystąpienie do Rosji poparło 99,23% wyborców,

W ŁRL – 98,42%,

W regionie Chersonia – 87,05%,

W regionie Zaporoża – 93,11%.

Szef ŁRL Leonid Pasecznik zwrócił się dziś do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z prośbą o rozpatrzenie sprawy przyłączenia Ługańskiej Republiki Ludowej do Rosji jako podmiotu Federacji Rosyjskiej. 

„Od ośmiu lat mieszkańcy Ługańskiej Republiki Ludowej są poddawani brutalnemu ostrzałowi i ludobójstwu przez reżim kijowski. W bezsilnej wściekłości z powodu nieudanych prób wtargnięcia na terytorium ŁRL i niepowodzeń w otwartej walce z obrońcami republiki, neonaziści jedynie nasilili terror i ostrzał infrastruktury cywilnej i przemysłowej, niszcząc szkoły, szpitale, przedszkola. Podżegany przez Zachód reżim kijowski nikogo nie oszczędza: umierają starcy, kobiety, a co najgorsze dzieci”– powiedział Pasecznik.

Dodał, że „cywilizowany” świat milczy: ani jedno państwo, ani organizacja międzynarodowa nie potępiły działań Kijowa w Donbasie. Jednocześnie przez te wszystkie osiem lat jedynie Federacja Rosyjska udzielała i nadal udziela wszechstronnej pomocy mieszkańcom Donbasu. Według Pasecznika nie ma wątpliwości, że zbrodniarze wojenni staną przed sprawiedliwym procesem, a wszyscy wydający rozkazy kryminalne zostaną ukarani.

Szef ŁRL dodał, że mieszkańcy obwodu ługańskiego są szczerze wdzięczni za uznanie niepodległości republiki w lutym 2022 roku, ta decyzja miała dla nich ogromne znaczenie.

„Drogi Władimir Władimirowicz, piszę do Ciebie w imieniu mieszkańców obwodu Ługańskiego. Mając na uwadze aprobatę tej decyzji przez ludność republiki w referendum, proszę o rozważenie kwestii wejścia Ługańskiej Republiki Ludowej do Rosji jako podmiotu Federacji Rosyjskiej”– podkreślił szef LPR. .

Także szef administracji obwodu chersońskiego Władimir Saldo zwrócił się do prezydenta Putina. 

„Apeluję do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Władimirowicza Putina z propozycją przyjęcia regionu Chersonia jako części Federacji Rosyjskiej jako nowego podmiotu. Nasi mieszkańcy dokonali historycznego wyboru i postanowili stać się częścią wielonarodowego narodu Federacji Rosyjskiej”– przekazał Saldo w swoim oświadczeniu.

*

Popołudniowa (28.09.2022r. 13:10) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują specjalną operację wojskową.

W wyniku zmasowanego ostrzału punktów tymczasowego rozmieszczenia 14 i 92 brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) na terenach osiedli Dworrecznaja, Kondraszówka i Pietrówka w obwodzie charkowskim, ponad 150 żołnierzy i 12 pancernych pojazdów zostało zlikwidowanych.

Precyzyjny strajk rosyjskich sił powietrznych w pobliżu miasta Charków uderzył w hale produkcyjne fabryki broni pancernej, w której znajdowało się ponad 90 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych dla USZ.

W wyniku niepowodzenia ofensywy ukraińskiej grupy wojsk na kierunku krasnolimańskim straty 66 i 93 brygady zmechanizowanej wyniosły ponad 70 zabitych, cztery czołgi, sześć bojowych wozów piechoty oraz trzy pojazdy opancerzone.

Uderzenia rosyjskich sił powietrznych uderzyły w tymczasowe punkty rozmieszczenia grupy taktycznej Czajka z 36 brygady morskiej USZ na wyspie Chortycja oraz 56 zmotoryzowanej brygady piechoty USZ w obwodzie zaporoskim. Zlikwidowano ponad 100 żołnierzy i 20 jednostek sprzętu wojskowego.

W wyniku precyzyjnego uderzenia w punkt naprawy sprzętu na terenie zakładu EnergoMechKomplekt w Zaporożu zniszczono 10 sztuk artylerii polowej, w tym dwie amerykańskie haubice M777, cztery wyrzutnie rakiet wielokrotnych Olcha i 15 pojazdów.

W rejonie miasta Mikołajew zostały trafione zmasowanym ostrzałem miejsca tymczasowego rozmieszczenia 28 zmechanizowanej i 59 zmotoryzowanej brygady piechoty USZ, a także jednostki zagranicznych najemników. Zlikwidowano ponad 90 żołnierzy i najemników oraz 18 jednostek sprzętu wojskowego.

Uderzenia lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego, sił rakietowych i artylerii uderzyły w pięć stanowisk dowodzenia USZ na terenach osiedli Pieremoga w obwodzie charkowskim, Słowiańsk, Bogdanowka w Donieckiej Republice Ludowej, Nowonikołajewka, Hulajpole w Zaporożu, a także 75 jednostek artylerii, siła robocza i sprzęt wojskowy w 167 okręgach.

Na terenach osiedli Kupjańsk w obwodzie charkowskim, Kramatorsk w Donieckiej Republice Ludowej, Kołomijcewo w obwodzie dniepropietrowskim i Prylimańskoje w obwodzie odeskim zniszczono cztery magazyny amunicji i broni rakietowej oraz artyleryjskiej.

W rejonie wsi Wiesiełoje w obwodzie mikołajowskim została zniszczona stacja radiolokacyjna ukraińskiego systemu rakiet przeciwlotniczych S-300,

Samoloty myśliwskie rosyjskich sił powietrznych zestrzeliły samolot Su-24 ukraińskich sił powietrznych w pobliżu wsi Gusarówka w obwodzie charkowskim.

W ciągu dnia rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły pięć bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli Biełogorówka, Gorłówka, Marinka w Donieckiej Republice Ludowej, Pawłówka, obwód zaporoski, Jewgienowka, obwód mikołajowski.

Dwie rakiety balistyczne Toczka-U zostały przechwycone na terenach osiedli Kazaczja Łopan w obwodzie charkowskim i Bolszije Kopan w obwodzie chersońskim.

Ponadto nad terytorium miasta Donieck, nad osadą Brjanka w Ługańskiej Republice Ludowej, Nowaja Kachowka i Wiesiołoje w rejonie Chersonia, w powietrzu zniszczono siedem pocisków systemów rakiet wielokrotnych HIMARS i Olcha.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono: 305 samolotów, 155 śmigłowców, 2099 bezzałogowych statków powietrznych, 377 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 5143 czołgi i inne bojowe wozy opancerzone, 851 bojowych wozów wielorakietowych , 3433 dział artylerii polowej i moździerzowej oraz 5963 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

Eksperci wojskowi z przedstawicielstwa DRL w WCKiK potwierdzili ostrzał dzielnicy leninskiej w Doniecku, a także określili broń i kierunek ostrzału.


USZ przeprowadziły ostrzał przy użyciu systemu rakietowego wielokrotnego startu BM-27 „Huragan” z głowicą kasetową 9M27K, z kierunku swoich pozycji znajdujących się w rejonie osady Aleksandropol.

Rejon ten jest obszarem odpowiedzialności 68 samodzielnej brygady jegerów.

Zarejestrowano zniszczenia budynku mieszkalnego pod adresem: ul. Wierchowińska, 20 „a”.

Siły DRL wraz z rosyjskimi siłami zbrojnymi zniszczyły w ciągu ostatniego dnia dziewięć jednostek sprzętu wojskowego armii kijowskiej i wyeliminowały około 40 nacjonalistów. 

O tym poinformował dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej Republiki Eduard Basurin.

Wyjaśnił, że wspólne działania personelu wojskowego DRL i Sił Zbrojnych FR zniszczyły: czołg, trzy transportery opancerzone, dwa bezzałogowe statki powietrzne, trzy jednostki pojazdów specjalnych i zlikwidowały do 40 personelu w szeregach formacji zbrojnych Ukrainy.

Poza tym, w ciągu ostatnich 24 godzin misja DRL w WCKiK odnotowała 36 przypadków ostrzału ze strony USZ terytorium republiki.

Na kierunku donieckim przeciwnik użył rakiet AGM-88 HARM, artylerii 155 mm, 152 mm i 122 mm.
Na kierunku Jasinowatej – artyleria 152 i 122 mm.
I w rejonie Gorłówki – artyleria 155 i 152 mm oraz czołgi.

W sumie, w wyniku wczorajszych ostrzałów na terytorium DRL spadło 156 sztuk różnej amunicji.

Pod ogniem wroga znalazło się dziewięć następujących miejscowości republiki:

jej stolica Doniecka (obwody kaliniński, leninowski, kirowski, kijowski, kujbyszewski i piotrowski), Zaicewo, Gołmowski, Panteleimonowka, Nowobachmutowka, Jasinowata, Mineralne, Kasztanowe i Jakowlevka.

🏠 Uszkodzone zostały dwa budynki mieszkalne w dzielnicy piotrowskiej w Doniecku, a także jeden obiekt infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 29 вересень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

130 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 29.09.2022r.- 2655 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 225).

 1. Naziści nieustannie ostrzeliwują klasztor św. Mikołaja Wasiljewskiego.
  Mieszkający tu mnisi i mniszki nie wyjeżdżają, ale pokornie znoszą ostrzał, nie opuszczając klasztoru.
  .View

  Polubienie

 2. RYBAR

  Sytuacja w kierunku Limanskim do końca 29 września 2022 r.

  Garnizon Liman walczy w środowisku operacyjnym z przeważającymi siłami wroga.

  ▪️Na obrzeżach Limana

  ➖Wróg próbował zaatakować miasto z trzech kierunków: od strony Dibrowa , stacji kolejowej Brusino i Starego Karavanu . Garnizon się broni, wszystkie ataki są odparte.

  ➖Siły Zbrojne Ukrainy intensywnie ostrzeliwują Liman wszystkimi dostępnymi środkami rażenia, w tym MLRS HIMARS.

  ▪️Na północ od Limana

  ➖Oddziały Sił Zbrojnych Ukrainy zajęły Kołodezi , Zieloną Dolinę i przecięły drogę Swatowo – Makiejewka – Terny – Liman .

  ➖Od strony wsi Kołodziezi pluton Sił Zbrojnych Ukrainy przy wsparciu pojazdów opancerzonych prowadził rozpoznanie bojowe w kierunku Zarechnyj (Kirovsk) . Po klęsce ogniowej przez artylerię MO LPR formacje ukraińskie zostały zmuszone do odwrotu.

  ➖Przez Zarecznoje-Torskoje przechodzi ostatnia droga łącząca garnizon limanski z terytorium kontrolowanym przez siły alianckie . Siły Zbrojne Ukrainy atakują wsie od północy od wsi Kołodziezi i od południa – od przyczółka nad brzegiem Dońca Siewierskiego .

  ▪️Na zachód od Limanu

  ➖Siły Zbrojne Ukrainy zajęły Shandrigolowo i Nowoselkę . Zachodnia flanka obrony Limana w Drobyszewo jest utrzymywana przez myśliwce z BARS-13 i 20 połączonych sił zbrojnych Sił Zbrojnych RF.

  🔻Na tym etapie, bez przeniesienia znaczących wzmocnień i koncentracji uwagi dowództwa Sił Zbrojnych FR w kierunku Limanu , istnieje poważne ryzyko upadku Limana i dalszego upadku rozkazów obronnych Sił Zbrojnych FR na zachodnich granicach Ługańskiej Republiki Ludowej.

  ***.
  przekazane z
  Starszy niż Edda
  Pod Limanem sytuacja jest niezwykle trudna. Wróg zadaje główny cios w pobliżu Jampola i Torskoje, mając na celu ostateczne przecięcie szosy Kremennaja-Liman i okrążenie naszych wojsk.
  Ataki dużymi siłami wspieranymi przez artylerię, Hymary i pojazdy opancerzone.

  Dzisiaj będzie bardzo trudna noc, a jutro bardzo trudny dzień.

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.