Wojna już nie domowa na Ukrainie 03.10.2022r.- 2659 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 229).


„Niemy krzyk”– dzień 863.

Ogłaszając w piątek (30.09.2022) przyłączenie do Rosji, DRL, ŁRL i Obwodu Chersońskiego oraz Zaporoża, rosyjski prezydent Władimir Putin ponownie zasugerował możliwość użycia broni jądrowej, podsycając na Zachodzie strach przed wybuchem wojny atomowej.

„Niemiecki rząd traktuje te groźby poważnie i jest bardzo zaniepokojony”– przyznała w sobotę, 1 października minister obrony Niemiec Christine Lambrecht w trakcie wizyty w Mołdawii.

Jak dodała, należy zachować czujność, „ale ważne jest też, by nie dać się sparaliżować takimi groźbami”– podkreśliła Lambrecht po spotkaniu ze swoim mołdawskim odpowiednikiem Anatolie Nosatiim w Kiszyniowie. 

„Nie może to prowadzić do zaniedbania wsparcia Ukrainy”– dodała, podkreślając jednocześnie, że należy „być czujnym, reagować roztropnie i starać się o to, by nie doszło do dalszej eskalacji (…) Ukraina musi być nadal konsekwentnie wspierana”.

Zapowiedziała także zwiększenie niemieckiego wsparcia militarnego dla Mołdawii, narażonej na rosyjską agresję. W przyszłym tygodniu odbędą się negocjacje w tej sprawie. Według Lambrecht Mołdawia jest zainteresowana m.in. zakupem dronów dla swoich sił zbrojnych.

O najnowszych atomowych groźbach Putina mówił także w wywiadzie z niemiecką gazetą „Bild” doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoljak. Przestrzega, że scenariusz użycia przez Moskwę broni jądrowej w wojnie przeciwko Ukrainie nie jest nie możliwy. Jego zdaniem ryzyko takiego scenariusza rośnie „wobec wewnętrznej paniki w Federacji Rosyjskiej i coraz liczniejszych militarnych porażek”.

Zdaniem Podoljaka powstrzymanie Putina przed takim krokiem to nie zadanie Ukrainy, która nie ma broni jądrowej.

„Problem powinien być rozwiązany wyłącznie na poziomie członków ‚klubu nuklearnego’ i ściśle według doktryny odstraszania”– ocenił doradca ukraińskiego prezydenta, dodając, że Rosja musi być świadoma swej odpowiedzialności oraz tego, że w przypadku skutecznego uderzenia nastąpi bezwarunkowa odpowiedź.

Innego zdania co do zamiarów Putina jest były niemiecki dyplomata i były szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger. Jak powiedział „Bildowi”, wraz z użyciem broni jądrowej osiągnięty zostanie „najwyższy możliwy stopień eskalacji”. Ale według rosyjskiej doktryny przewidziane jest to tylko w przypadku „egzystencjalnego zagrożenia”, dodał.

W reakcji na ogłoszenie przez Rosję przyjęcia zajętych terytoriów ukraińskich, Kijów zapowiedział złożenie wniosku o przyjęcie Ukrainy do NATO w przyśpieszonym trybie.

Niemcy powściągliwie zareagowały na tę zapowiedź. Minister obrony Christine Lambrecht wskazała, że przystąpienie do NATO wiąże się ze spełnieniem określonych warunków, a kwestia ta będzie omawiana w gronie 30 krajów członkowskich Sojuszu.

W podobnym tonie wypowiedziała się wcześniej szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock:

„Wspieramy dalej Ukrainę w jej prawie do samoobrony, także dostawami ciężkiej broni, ale robimy wszystko, by inne kraje, by NATO nie zostały wciągnięte w tę wojnę”– powiedziała Baerbock. 

Sceptyczne są również USA:

„Naszym zdaniem najlepszym sposobem, w jaki możemy pomóc Ukrainie, jest praktyczna pomoc na miejscu”– ocenił doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Według niego proces związany z ewentualnym przyjęciem Ukrainy do Sojuszu „powinien zostać podjęty w Brukseli w innym czasie”.

Natomiast, tradycyjnie już aspiracje Ukrainy poparły natomiast trzy kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia- odgrywające rolę najgorliwsze pachołki hegemona:

 „Bałtyccy przyjaciele Ukrainy w pełni popierają możliwie najszybsze przyjęcie Ukrainy do NATO”– napisali na Twitterze ministrowie spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu, Łotwy Edgars Rinkevics i Litwy Gabrielius Landsbergis.

„Inspirująca odwaga Ukrainy może tylko wzmocnić nasz sojusz”– podkreślili.

W efekcie rosyjscy żołnierze zaczęli opuszczać w panice swoje pozycje obronne w Krasnym Limanie.

Nie wiadomo teraz, czy ukraińskie zagony pancerne nie uderzą w kierunku Stalingradu (obecnie to bohaterskie miasto nazywa się Wołgograd), tak jak to onegdaj bywało, że- co prawda nie obecni pancerni, ale jeźdźcy pancerni na swych niedożywionych koniach i na taborach oraz pieszo- dotarli w swej łupieżczej pogoni żadni krwi, aż do samego Zamościa, zostawiając na swej zbrodniczej drodze spalone liczne wsie, sioła, dworki, miasteczka i miasta, wyrzynając ludność w pień- szczególnie żydowską [1] i polską, ale też i rusińską.

Ono chłopstwo nikczemne, bezecni hultaje
szczęśliwe niegdy ruskie splondrowali kraje,
Które miodem i mlekiem przed tym opływały;
Dziś się łzą gorzkimi i krwią swą zalały”.
[2]

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_Chmielnickiego,

[2]. https://rcin.org.pl/Content/56769/PDF/WA248_68801_P-I-2795_michalowska-elegie.pdf,

*

Popołudniowa (02.10.2022r. 16:55) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują specjalną operację wojskową.

Zlikwidowano ponad 100 ukraińskich żołnierzy i zniszczono 12 jednostek sprzętu wojskowego, w wyniku ataków rakietowych na obszary koncentracji 92 i 14 brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) w rejonie Kupiańska w pobliżu osad Sinkowka i Pietropawłowka w obwodzie charkowskim.

Na kierunku Krasnolimanskim w wyniku nalotów Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych w rejonie Jampolowki w Donieckiej Republice Ludowej przeciwko jednostkom USZ, straty wroga wyniosły ponad 200 personel wojskowy oraz 320 rannych, zostało zniszczonych także 10 czołgów i 25 bojowych wozów piechoty.

W kierunku Mikołajew-Krzywy Róg reżim kijowski próbował zaatakować jednocześnie w kierunkach taktycznych Mikołajew, Andrejew i Krzywy Róg.

Najaktywniejsze operacje ofensywne siłami do sześciu batalionów USZ, w tym dwóch czołgów, prowadzono w kierunku osady Dawidowy Bród. W tym samym czasie dwie wzmocnione batalionowe grupy taktyczne USZ przypuściły atak na pozycje wojsk rosyjskich w rejonach osad Bruskińskoje i Kostromka. W wyniku uporczywej obrony i zmasowanych ataków ogniowych wojsk rosyjskich nieprzyjacielska ofensywa na tym terenie została udaremniona. Zniszczono 31 czołgów, 78 jednostek sprzętu specjalnego i zlikwidowano ponad 240 ukraińskich żołnierzy.

W ciągu zaledwie jednego dnia aktywnych działań wojennych na kierunku Mikołajew-Krzywy Róg wojska rosyjskie zniszczyły 43 ukraińskie czołgi, 89 jednostek innego sprzętu wojskowego i zlikwidowały ponad 400 ukraińskich żołnierzy.

Według zaktualizowanych danych, w wyniku precyzyjnego uderzenia rakietowego rosyjskich sił powietrznych 29 września br. w budynku Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Dniepropietrowsku zginęło ponad 35 pracowników SBU, w tym doradcy zagraniczni. Zaginęło około czterdziestu pracowników SBU.

Uderzenia lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego, sił rakietowych i artylerii w ciągu jednego dnia pokonały 51 dywizjon artylerii na stanowiskach ogniowych, a także siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 178 okręgach.

Trafione zostały: punkt dowodzenia i obserwacyjny batalionu 46 brygady lotniczej USZ w pobliżu wsi Biała Krynica w obwodzie chersońskim, punkty tymczasowego rozmieszczenia 128 górskiej brygady szturmowej USZ w pobliżu wsi Archangielskoje- obwód chersoński, 14 zmechanizowanej brygady USZ na obszarach zaludnionych Dwurecznaja i Kutkowka w obwodzie charkowskim, a także bazę szkoleniową 9 pułku gwardii narodowej Ukrainy w Zaporożu. Zniszczono 7 składów broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji na terenach osad Sadowod w obwodzie charkowskim, Kalinówka w obwodzie mikołajowskim, Zaliznicznoje, Równopole i Oszczeje w obwodzie zaporoskim, Kramatorsk i Wolnoje Pole w Donieckiej Republice Ludowej. W rejonie osady Nowaja Kaługa w obwodzie chersońskim zniszczono radar naprowadzania systemu rakiet przeciwlotniczych S-300.

W ciągu dnia systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły osiem ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli Olginka, Nowopetrikowka, Kiriłłówka w Donieckiej Republice Ludowej, Sadok, Borozeńskoje, Starica, Szewczenkowka i Osokorowka w obwodzie chersońskim. Na terenach miejscowości Nowaja Kachowka, Berisław, Wesele i Brilewka w rejonie Chersonia zniszczono w powietrzu 22 pociski amerykańskiego systemu rakiet wielokrotnego startu HIMARS. Ponadto nad wioską Brilewka w obwodzie chersońskim zestrzelono pocisk balistyczny Toczka-U.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczeniu uległy: 310 samolotów, 155 śmigłowców, 2134 bezzałogowe statki powietrzne, 378 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 5281 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 858 bojowych wozów wielowyrzutniowych , 3443 dział artylerii polowej i moździerzowej oraz 6126 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

W ciągu ostatniego dnia siły DRL, przy wsparciu rosyjskich sił zbrojnych, zniszczyły dwie brytyjskie haubice 155 mm, które były używane przez ukraińskich okupantów. 

„Wspólne działania personelu wojskowego DRL i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: dwie haubice M777, sześć pojazdów opancerzonych i trzy bezzałogowe statki powietrzne. Strata personelu wroga wyniosła 60 osób”– poinformował dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej Republiki Eduard Basurin.

Poza tym, w ciągu ostatnich 24 godzin, od godziny 06:00 2 października do 06:00 3 października, ukraińscy okupanci 31 razy ostrzelali tereny zamieszkane w DRL.

Przeciwnik używał dział artyleryjskich kalibru 155, 152 i 122 mm oraz moździerzy 120 mm. W sumie wystrzelono na terytorium DRL 140 sztuk amunicji.

Według bieżącego raportu przedstawicielstwa DRL w WCKiK, w ciągu ostatniej doby w dzielnicy Czerwieńsk w Makiejewce odnotowano śmierć 2 cywilów.

3 cywilów odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości w dzielnicy kujbyszewskiej w Doniecku, w dzielnicy Czerwieńsk w Makiejewce oraz w wyzwolonej niedawno Władimirowce.

W wyniku ostrzału uszkodzone zostały 3 budynki w dzielnicy leninskiej w Doniecku i czerwonogwardyjskiej w Makiejewce, a także 2 obiekty infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 03 жовтень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

170 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 03.10.2022r.- 2659 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 229).

 1. Kanał ⚡️⚡️⚡️TV „Rosja-24” pokazał historię, w której Igor Muraszow, dyrektor generalny Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (Energodar), przyznaje się do powiązań z ukraińskimi służbami specjalnymi

  „Komunikowałem się z Igorem Wiktorowiczem Kazemirskim, pracownikiem SBU, za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Istotą komunikacji było to, że przekazywałem informacje o aktualnym stanie rzeczy w elektrowni jądrowej” – powiedział Muraszow w opowiadaniu o Rossiji. 24 kanał telewizyjny.

  Historia pokazuje materiał filmowy, na którym Muraszow został wydalony na terytorium kontrolowane przez Kijów „za zdyskredytowanie władz Federacji Rosyjskiej”. Kanał telewizyjny poinformował, że Muraszow może uczestniczyć w rozwoju sabotażu.
  https://t.me/boris_rozhin/66020

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Para o północy. Ci chochły Sił Zbrojnych Ukrainy tak bardzo chcieli umrzeć za terytorium, że sami się nim stali. Oczy wyrosły korzenie, a liście zaczęły zjadać skórę. Zamieniają się w ziemię. Chcieli, żeby to do nich należało, a teraz stali się jego częścią. Chora, bolesna, bezduszna część. Zaproponowano im uratowanie życia poprzez złożenie broni i podniesienie ✋🤚. Ale ich wybór był inny. Jak to jest z wiarą.
  https://t.me/chub_detection/5010

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Działacz.André.D
  @Konstytucja18
  ·29 września
  ⚡ #MobilizationInRussia 🇷🇺
  Co ukrywają zachodnie media głównego nurtu.
  Zmobilizowany 🇷🇺 posłuży do utrzymania linii obronnych, podczas gdy armia rosyjska, elitarne oddziały, artyleria i lotnictwo będą działać.
  Armada sprzętu wojskowego i pojazdów jest gotowa👇
  .https://twitter.com/Circonscripti18/status/1575386070564438017

  ***.
  Na co czeka armia rosyjska?

  Co im logistyka siadła?
  Amunicji nie dowieźli?

  Chyba czekają aż się nowo zmobilizowani na tym sprzęcie wyszkolą.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. ‼️🔥Charków jest na skraju katastrofy: potężny pożar w dotkniętym obiekcie, krytyczna infrastruktura w mieście jest systematycznie niszczona.
  Po ostatnich strajkach system energetyczny w mieście nie został przywrócony.
  Wygląda na to, że zimą ludzie nie będą mogli w nim mieszkać.
  P.S. MBlazko, zadowolony?
  https://t.me/RVvoenkor/27935

  Polubione przez 2 ludzi

  • Zasady prowadzenie wojny sa proste jak budowa cepa : najwyzszy priorytet wykonac zadanie, potem w miare mozliwosci chronic swoich zolnierzy i technike jesli nie przeczy pkt.1, na koncu jak to nie przeszkadza w p-cie 1 i 2 oszczedzac infrastrukture i cywilow. Metodyka prowadzenia dzialan przez Rosjan predystynuje ich do porazek bo przeciwnik dziala zgodnie z regulami wojny a Rosjanie robia sobie kabaret. Poczekamy i zobaczymy czym to sie skonczy. Na poczatku tej operacji po totalnej klaunadzie rosyjskiej armii pisalem, ze przyjdzie czas ze Rosja bedzie rownac miasta z ziemia i to robi – szkoda ze poki co wylacznie te prorosyjskie.Tacy jak Pan od 7 miesiecy pisza tylko o jednym, ze juz za chwilke juz za momencik Rosjanie pojda do przodu ze hej, ze jest plan i to taki genialny ze sam Olsen padlby na kolana. Na razie plan polega na placeniu okraglej sumki za tranzyt gazu przez ukropie do jawnie wrogich krajow to tak jakby w 1943 ZSRR wysylal do nazistowskiej rzeszy pociagi z paliwem i rudami metali.
   Ida, ida Rosjanie i to coraz szybciej tylko nie w ta strone co trzeba. Przypomne ze w/g Kremla to przyszli wyzwalac ziemie od nazistow a fakty sa takie ze ciagle heroicznie bronia sie przed przewazajacymi silami i wycofuja na z gory upatrzone pozycje.
   Pozytywy tez sa : w Kremennej i Swatowie nikt juz nie wierzy w zapewnienia Rosji ze ich ochroni i kazdy kto mogl uciekl juz z tych miast, zostali glownie starzy ludzie bez mozliwosci logistycznych. Jak juz te miasta padna to nie bedzie na kim robic masakr.

   Polubione przez 1 osoba

   • Tobie sie coś popierdoliło „kolego”, Rosja nie prowadzi wojny, więc z budową cepa to zakudlaj do jankesów….mylisz pojęcia, nie potrafisz odróznic skutków z przyczynami…jedynie wiernie powielasz swego zaćpanego koleżkę podoljakę….Jak to będzie? Tańczy, tańczy podoljaka, bo na dragi zbiera, co opowie, jaką bzdurę, to Mblazko na blogu zaśpiewa…..

    Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.