Wojna już nie domowa na Ukrainie 03.10.2022r.- 2659 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 229).


„Niemy krzyk”– dzień 863.

Ogłaszając w piątek (30.09.2022) przyłączenie do Rosji, DRL, ŁRL i Obwodu Chersońskiego oraz Zaporoża, rosyjski prezydent Władimir Putin ponownie zasugerował możliwość użycia broni jądrowej, podsycając na Zachodzie strach przed wybuchem wojny atomowej.

„Niemiecki rząd traktuje te groźby poważnie i jest bardzo zaniepokojony”– przyznała w sobotę, 1 października minister obrony Niemiec Christine Lambrecht w trakcie wizyty w Mołdawii.

Jak dodała, należy zachować czujność, „ale ważne jest też, by nie dać się sparaliżować takimi groźbami”– podkreśliła Lambrecht po spotkaniu ze swoim mołdawskim odpowiednikiem Anatolie Nosatiim w Kiszyniowie. 

„Nie może to prowadzić do zaniedbania wsparcia Ukrainy”– dodała, podkreślając jednocześnie, że należy „być czujnym, reagować roztropnie i starać się o to, by nie doszło do dalszej eskalacji (…) Ukraina musi być nadal konsekwentnie wspierana”.

Zapowiedziała także zwiększenie niemieckiego wsparcia militarnego dla Mołdawii, narażonej na rosyjską agresję. W przyszłym tygodniu odbędą się negocjacje w tej sprawie. Według Lambrecht Mołdawia jest zainteresowana m.in. zakupem dronów dla swoich sił zbrojnych.

O najnowszych atomowych groźbach Putina mówił także w wywiadzie z niemiecką gazetą „Bild” doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoljak. Przestrzega, że scenariusz użycia przez Moskwę broni jądrowej w wojnie przeciwko Ukrainie nie jest nie możliwy. Jego zdaniem ryzyko takiego scenariusza rośnie „wobec wewnętrznej paniki w Federacji Rosyjskiej i coraz liczniejszych militarnych porażek”.

Zdaniem Podoljaka powstrzymanie Putina przed takim krokiem to nie zadanie Ukrainy, która nie ma broni jądrowej.

„Problem powinien być rozwiązany wyłącznie na poziomie członków ‚klubu nuklearnego’ i ściśle według doktryny odstraszania”– ocenił doradca ukraińskiego prezydenta, dodając, że Rosja musi być świadoma swej odpowiedzialności oraz tego, że w przypadku skutecznego uderzenia nastąpi bezwarunkowa odpowiedź.

Innego zdania co do zamiarów Putina jest były niemiecki dyplomata i były szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger. Jak powiedział „Bildowi”, wraz z użyciem broni jądrowej osiągnięty zostanie „najwyższy możliwy stopień eskalacji”. Ale według rosyjskiej doktryny przewidziane jest to tylko w przypadku „egzystencjalnego zagrożenia”, dodał.

W reakcji na ogłoszenie przez Rosję przyjęcia zajętych terytoriów ukraińskich, Kijów zapowiedział złożenie wniosku o przyjęcie Ukrainy do NATO w przyśpieszonym trybie.

Niemcy powściągliwie zareagowały na tę zapowiedź. Minister obrony Christine Lambrecht wskazała, że przystąpienie do NATO wiąże się ze spełnieniem określonych warunków, a kwestia ta będzie omawiana w gronie 30 krajów członkowskich Sojuszu.

W podobnym tonie wypowiedziała się wcześniej szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock:

„Wspieramy dalej Ukrainę w jej prawie do samoobrony, także dostawami ciężkiej broni, ale robimy wszystko, by inne kraje, by NATO nie zostały wciągnięte w tę wojnę”– powiedziała Baerbock. 

Sceptyczne są również USA:

„Naszym zdaniem najlepszym sposobem, w jaki możemy pomóc Ukrainie, jest praktyczna pomoc na miejscu”– ocenił doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Według niego proces związany z ewentualnym przyjęciem Ukrainy do Sojuszu „powinien zostać podjęty w Brukseli w innym czasie”.

Natomiast, tradycyjnie już aspiracje Ukrainy poparły natomiast trzy kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia- odgrywające rolę najgorliwsze pachołki hegemona:

 „Bałtyccy przyjaciele Ukrainy w pełni popierają możliwie najszybsze przyjęcie Ukrainy do NATO”– napisali na Twitterze ministrowie spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu, Łotwy Edgars Rinkevics i Litwy Gabrielius Landsbergis.

„Inspirująca odwaga Ukrainy może tylko wzmocnić nasz sojusz”– podkreślili.

W efekcie rosyjscy żołnierze zaczęli opuszczać w panice swoje pozycje obronne w Krasnym Limanie.

Nie wiadomo teraz, czy ukraińskie zagony pancerne nie uderzą w kierunku Stalingradu (obecnie to bohaterskie miasto nazywa się Wołgograd), tak jak to onegdaj bywało, że- co prawda nie obecni pancerni, ale jeźdźcy pancerni na swych niedożywionych koniach i na taborach oraz pieszo- dotarli w swej łupieżczej pogoni żadni krwi, aż do samego Zamościa, zostawiając na swej zbrodniczej drodze spalone liczne wsie, sioła, dworki, miasteczka i miasta, wyrzynając ludność w pień- szczególnie żydowską [1] i polską, ale też i rusińską.

Ono chłopstwo nikczemne, bezecni hultaje
szczęśliwe niegdy ruskie splondrowali kraje,
Które miodem i mlekiem przed tym opływały;
Dziś się łzą gorzkimi i krwią swą zalały”.
[2]

[1]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_Chmielnickiego,

[2]. https://rcin.org.pl/Content/56769/PDF/WA248_68801_P-I-2795_michalowska-elegie.pdf,

*

Popołudniowa (02.10.2022r. 16:55) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują specjalną operację wojskową.

Zlikwidowano ponad 100 ukraińskich żołnierzy i zniszczono 12 jednostek sprzętu wojskowego, w wyniku ataków rakietowych na obszary koncentracji 92 i 14 brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) w rejonie Kupiańska w pobliżu osad Sinkowka i Pietropawłowka w obwodzie charkowskim.

Na kierunku Krasnolimanskim w wyniku nalotów Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych w rejonie Jampolowki w Donieckiej Republice Ludowej przeciwko jednostkom USZ, straty wroga wyniosły ponad 200 personel wojskowy oraz 320 rannych, zostało zniszczonych także 10 czołgów i 25 bojowych wozów piechoty.

W kierunku Mikołajew-Krzywy Róg reżim kijowski próbował zaatakować jednocześnie w kierunkach taktycznych Mikołajew, Andrejew i Krzywy Róg.

Najaktywniejsze operacje ofensywne siłami do sześciu batalionów USZ, w tym dwóch czołgów, prowadzono w kierunku osady Dawidowy Bród. W tym samym czasie dwie wzmocnione batalionowe grupy taktyczne USZ przypuściły atak na pozycje wojsk rosyjskich w rejonach osad Bruskińskoje i Kostromka. W wyniku uporczywej obrony i zmasowanych ataków ogniowych wojsk rosyjskich nieprzyjacielska ofensywa na tym terenie została udaremniona. Zniszczono 31 czołgów, 78 jednostek sprzętu specjalnego i zlikwidowano ponad 240 ukraińskich żołnierzy.

W ciągu zaledwie jednego dnia aktywnych działań wojennych na kierunku Mikołajew-Krzywy Róg wojska rosyjskie zniszczyły 43 ukraińskie czołgi, 89 jednostek innego sprzętu wojskowego i zlikwidowały ponad 400 ukraińskich żołnierzy.

Według zaktualizowanych danych, w wyniku precyzyjnego uderzenia rakietowego rosyjskich sił powietrznych 29 września br. w budynku Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Dniepropietrowsku zginęło ponad 35 pracowników SBU, w tym doradcy zagraniczni. Zaginęło około czterdziestu pracowników SBU.

Uderzenia lotnictwa operacyjno-taktycznego i wojskowego, sił rakietowych i artylerii w ciągu jednego dnia pokonały 51 dywizjon artylerii na stanowiskach ogniowych, a także siłę roboczą i sprzęt wojskowy w 178 okręgach.

Trafione zostały: punkt dowodzenia i obserwacyjny batalionu 46 brygady lotniczej USZ w pobliżu wsi Biała Krynica w obwodzie chersońskim, punkty tymczasowego rozmieszczenia 128 górskiej brygady szturmowej USZ w pobliżu wsi Archangielskoje- obwód chersoński, 14 zmechanizowanej brygady USZ na obszarach zaludnionych Dwurecznaja i Kutkowka w obwodzie charkowskim, a także bazę szkoleniową 9 pułku gwardii narodowej Ukrainy w Zaporożu. Zniszczono 7 składów broni rakietowej i artyleryjskiej oraz amunicji na terenach osad Sadowod w obwodzie charkowskim, Kalinówka w obwodzie mikołajowskim, Zaliznicznoje, Równopole i Oszczeje w obwodzie zaporoskim, Kramatorsk i Wolnoje Pole w Donieckiej Republice Ludowej. W rejonie osady Nowaja Kaługa w obwodzie chersońskim zniszczono radar naprowadzania systemu rakiet przeciwlotniczych S-300.

W ciągu dnia systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły osiem ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych na terenach osiedli Olginka, Nowopetrikowka, Kiriłłówka w Donieckiej Republice Ludowej, Sadok, Borozeńskoje, Starica, Szewczenkowka i Osokorowka w obwodzie chersońskim. Na terenach miejscowości Nowaja Kachowka, Berisław, Wesele i Brilewka w rejonie Chersonia zniszczono w powietrzu 22 pociski amerykańskiego systemu rakiet wielokrotnego startu HIMARS. Ponadto nad wioską Brilewka w obwodzie chersońskim zestrzelono pocisk balistyczny Toczka-U.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczeniu uległy: 310 samolotów, 155 śmigłowców, 2134 bezzałogowe statki powietrzne, 378 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 5281 czołgów i innych bojowych wozów opancerzonych, 858 bojowych wozów wielowyrzutniowych , 3443 dział artylerii polowej i moździerzowej oraz 6126 jednostek wojskowych pojazdów specjalnych.

W ciągu ostatniego dnia siły DRL, przy wsparciu rosyjskich sił zbrojnych, zniszczyły dwie brytyjskie haubice 155 mm, które były używane przez ukraińskich okupantów. 

„Wspólne działania personelu wojskowego DRL i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zniszczyły następującą broń i sprzęt wojskowy wroga: dwie haubice M777, sześć pojazdów opancerzonych i trzy bezzałogowe statki powietrzne. Strata personelu wroga wyniosła 60 osób”– poinformował dziś zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej Republiki Eduard Basurin.

Poza tym, w ciągu ostatnich 24 godzin, od godziny 06:00 2 października do 06:00 3 października, ukraińscy okupanci 31 razy ostrzelali tereny zamieszkane w DRL.

Przeciwnik używał dział artyleryjskich kalibru 155, 152 i 122 mm oraz moździerzy 120 mm. W sumie wystrzelono na terytorium DRL 140 sztuk amunicji.

Według bieżącego raportu przedstawicielstwa DRL w WCKiK, w ciągu ostatniej doby w dzielnicy Czerwieńsk w Makiejewce odnotowano śmierć 2 cywilów.

3 cywilów odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości w dzielnicy kujbyszewskiej w Doniecku, w dzielnicy Czerwieńsk w Makiejewce oraz w wyzwolonej niedawno Władimirowce.

W wyniku ostrzału uszkodzone zostały 3 budynki w dzielnicy leninskiej w Doniecku i czerwonogwardyjskiej w Makiejewce, a także 2 obiekty infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 03 жовтень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

170 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 03.10.2022r.- 2659 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 229).

 1. Nie wygląda to za dobrze…
  Operacja Denazyfikacji Ukrainy: Raport operacyjny 3 października
  19:16 UE chce wyszkolić do 15 tys. ukraińskich żołnierzy w ramach misji szkoleniowej, udział w tym procesie planuje również Bundeswehra – Spiegel.

  19:10 Rosyjscy spadochroniarze odparli próbę przebicia się przez Siły Zbrojne Ukrainy podczas kontrofensywy, tłumiąc bojowników ogniem artyleryjskim w kierunku Nikolaev-Krivoy Rog. Na nagraniu w okopach ukrywają się ukraińscy nacjonaliści.

  17:22 PięćzniszczonyUkraiński BTR-70 i jeden BTR-80 w kierunku Chersoniu.

  17:11 Bataliony Sił Zbrojnych Ukrainy w pobliżu wsi Dudczany w obwodzie chersońskim planowały przebić się do elektrowni wodnej Kachowskaja. Udało im się przełamać, powiedział szef CAA regionu Saldo.

  16:57 Bitwa o Chersoń: sytuacja w sektorze Andreevsky na godzinę 16:00 3 października 2022 r.:

  Jednostki 46. oddziału Sił Zbrojnych Ukrainy okopały się w pasie leśnym między Biełogorką a Davydov Brod: formacje ukraińskie zdołały kopać w lesie podczas wczorajszej niepogody. Tymczasem dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy najwyraźniej postanowiło ponownie rozważyć dalszy plan działania.

  Teraz ukraiński skonsolidowany BTGr, utworzony z jednostki 46 oambr i 57 ompbr, angażuje grupy szturmowe na wozach opancerzonych Kozak lub transporterach opancerzonych do precyzyjnych uderzeń na pozycje rosyjskie, wykorzystując niekontrolowane obszary terenu.

  Wczoraj 35 pojazdów opancerzonych zostało przeniesionych przez skrzyżowanie 1,5 km na wschód od Bolszoj Artakowo na lewy brzeg rzeki Ingulet.

  W Andreevce i Lozovoe przeprowadzono rotację personelu 35. Brygady Morskiej. W odbudowę przejść były zaangażowane siły inżynieryjne 61. brygady Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Trwa usuwanie ciał zabitych i rannych ukraińskich żołnierzy z Suchej Stawki i Biełogorki do Bereznegowato przez śmigłowce Mi-8 i karetki pogotowia.

  15:33 Bitwa o Chersoń: sytuacja w sektorze Berislav na dzień 15.00 3 października 2022 r.

  Formacje ukraińskie wznowiły aktywną ofensywę na wieś Dudchany wzdłuż prawego brzegu Dniepru. Jeśli się powiedzie, Siły Zbrojne Ukrainy będą mogły kontynuować ruch do Mylovoe lub próbować dotrzeć do flanki Sił Zbrojnych FR w sektorze Krzywy Róg.

  Siły Zbrojne Ukrainy z siłami 128. brygady, 17. brygady i 60. brygady zdołały o tej godzinie zdobyć przyczółek na linii Lubomirówka – Bielajewka – Nowoaleksandrowka i wyposażyć zaawansowane stanowiska dowodzenia.

  Po przybyciu dodatkowych rezerw w rejon Nowoaleksandrówki jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy rozpoczęły szturm na pozycje rosyjskie w rejonie Dudczana.

  W tym samym czasie Siły Zbrojne Ukrainy planują atak na Nowodmitrowkę z okolic Archangielska i na Nowoskresenskoje z Bielajewki.

  Rosyjska artyleria, MLRS i lotnictwo strzelają do nacierającego wroga.
  .https://news-front.info/2022/10/03/operacija-po-denacifikacii-ukrainy-operativnaja-svodka-3-oktjabrja-obnovljaetsja/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W rejonie Kremennej sytuacji nie można nazwać krytyczną
  W samym mieście pozostało bardzo mało ludzi, na domach wiszą zamki, wiele sklepów jest zamkniętych. W mieście pozostają głównie osoby starsze. Pierwsza kopalnia została zniszczona. Miejscowa ludność opuszcza Kremenną w kierunku LPR.
  Pisze o tym redaktor naczelna RT Julia Martovalieva w swoim kanale telegramu.

  Według Martovalieva, około dwudziestu kilometrów od miasta, w kierunku Krasnego Limana, toczą się walki. Działa artyleria o napędzie rakietowym. Jest bardzo dobrze słyszany. Wojska rosyjskiego Ministerstwa Obrony i ludowej milicji LPR budują linię obrony w strategicznie ważnych kierunkach z Limanu: są to Lisiczańsk, Swatowo i Siewierodonieck.
  .https://news-front.info/2022/10/03/v-rajone-kremennoj-situaciju-kriticheskoj-nazvat-nelzja/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Nie wygląda to za dobrze…

  Francuzi widząc defensywę Rosji na froncie oferują jej Mińsk IIi
  a nuż, przyparta do muru zgodzi się na rozmowy na warunkach Zachodu.

  *****;

  🇫🇷 🇷🇺 Premier Francji Élisabeth Borne: „Rosja pozostaje główną potęgą, która jutro nie przestanie być naszym sąsiadem, nie możemy jej ignorować.
  Przyszłość zostanie rozstrzygnięta przy stole negocjacyjnym, a nie na polu bitwy”.
  Należy przywrócić relacje…
  .https://twitter.com/AZmilitary1/status/1576977957268357122

  *****;
  OT na poprawę humoru

  A w Ameryce euforia…

  AKTUALNOŚCI: Wtajemniczeni z Białego Domu ujawniają, że po zbombardowaniu się w elektrowni jądrowej i ataku na własne rurociągi Rosjanie współpracują teraz z Janet Yellen Sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych w celu zaostrzenia sankcji na własny eksport energii.
  ..https://twitter.com/GarlandNixon/status/1576921304195743747

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Na charkowskim odcinku frontu wojska ukraińskie kontynuują natarcie – stan na 222. dzień konfliktu zbrojnego…

  Polubione przez 1 osoba

 5. https://cont.ws/@bokshanskiy/2389131
  Gdzie jest rosyjska armia?
  SiergiejSiergiej
  Dzisiaj 20:32 3 347

  Ponieważ Ministerstwo Obrony nadal kontynuuje operację Milczenie owiec, będziemy musieli sami zastanowić się, gdzie znajduje się rosyjska armia i jak tam walczy. Dla niektórych może się to wydawać darmowym esejem na temat „Sam to wymyślę, jesteś gorszy”, ale niestety statystyki będą miały tutaj miejsce.

  Co ostatnio słyszymy? Są to ciągłe skargi, że Siły Zbrojne Ukrainy mają dużą przewagę w sile roboczej i sprzęcie, a zatem rozwijają swój sukces ofensywny, zdobywając jedną osadę po drugiej.

  Rosyjska armia nie może zapewnić właściwego oporu ze względu na te smutne fakty (mobilizacja ukraińskich rezerw i umiejętne dowodzenie Siłami Zbrojnymi Ukrainy przez oficerów NATO), dlatego stale przeprowadza „przegrupowania”, które są bardziej jak lot, zaopatrując Siły Zbrojne Ukrainy w najnowszy sprzęt w ramach programu „Russian Lend-Lease”.

  Pojawia się tu uczciwe pytanie: dlaczego?

  Dlaczego, nawiasem mówiąc, w raportach wojskowych słyszymy dziwną serię „Barsa”, „Muzycy”, NM LPR, NM DPR (chociaż co to do są policjanci, to tygrysy Donbasu), czeczeńskie jednostki „Achmat-Sila” i tylko bardzo sporadycznie poślizg „jednostki 20 Armii”. Oczywiste jest, że mówimy o 3 i 144 MSD, nadal istnieją jednostki 8 Armii, ale rzeczywiście wydaje się, że armia rosyjska, transportowana teleportem, walczy gdzieś w innym wymiarze. I tam, tak, każdego dnia ginie 200 żołnierzy i oficerów Sił Zbrojnych Ukrainy, kolejny Su-25 zostaje zestrzelony, a kolejny Highmars zostaje zniszczony.

  A jeśli bez sarkazmu, to naprawdę mamy trochę śmieci.

  Wszystko, co się dzieje, przypomina mi walkę dwóch bokserów. Z jednej strony – każdy z braci Kliczko (w porządku, niech to będzie Witalij, mówi pięknie), z drugiej – Nikołaj Valuev. Z Kliczką wszystko jest w porządku, ale Valuev wystąpi z kajdanami na lewej nodze i przymocowanym do nich kettlebellem, z prawą ręką przywiązaną do tułowia i z wiązanym lewym okiem. I nie będzie w stanie uderzyć Kliczki w głowę.

  Tak wygląda SVO w porównaniu z wojną, którą prowadzi Ukraina.

  Ogólnie rzecz biorąc, bez względu na to, jak bardzo się starałem, nie mogłem znaleźć rozsądnej definicji SVO. Co to jest „specjalna operacja wojskowa” w wizji rosyjskiego dowództwa, to, dowództwo, nie raczyło wyjaśnić. Kiedy Amerykanie przeprowadzili CVO „Pustynnej Burzy”, jakoś nie powstrzymali się i zmietli Irakijczyków wszelkimi dostępnymi środkami. W przeciwieństwie do naszej armii, która, mówiąc wprost, toczyła bardzo dziwną wojnę.

  Bardzo dziwna wojna, tak. Bez zakłóceń komunikacji, niszczenia mostów, węzłów energetycznych, centrów decyzyjnych. To znaczy ten, w którym zaczęły się wszystkie normalnie zakończone wojny. I z jakiegoś powodu ta wojna po prostu musiała być prowadzona przez kontyngent wojskowy liczący nie więcej niż 120 000 osób, nie licząc jednak formacji LDNR, ochotników, „muzyków”, kontyngentu czeczeńskiego i barów.

  Powstaje pytanie: cóż, jeśli tak mało nam siły roboczej, to dlaczego 10% całkowitego składu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej bierze udział w SVO? Co robią pozostałe 90%? I dlaczego nieprzygotowane (kilka strzelanin – tu o nic chodzi) formacje zmobilizowanych rezerwistów miałyby być zamiast tego wysyłane na linię frontu? To nawet nie Barsiki, to znacznie słabsze pod względem treningu!

  Co zrobi ten milion ludzi z rosyjskich sił zbrojnych? Preferencyjne kredyty hipoteczne do spłaty? Pokazać na manewrach, jak silna i potężna jest nasza armia? Pokazane już, jak mówią, w czasie rzeczywistym.

  Czy nie mogę wysłać poborowych do SVO? Nie musisz.

  Czas przejrzeć liczby

  Nie bierzemy konkretnie tegorocznego sierpniowego zarządzenia prezydenta Rosji, ale przyjmujemy wcześniejszy dokument jako podstawę.

  17 listopada 2017 r. prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret nr 555 „O ustanowieniu regularnej siły sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej”, który określa liczbę rosyjskich sił zbrojnych na 1 902 758 osób, w tym 1 013 628 żołnierzy. Dekret wszedł w życie 1 stycznia 2018 r.

  Oznacza to, że w momencie 24.02.2022 r. liczba Sił Zbrojnych Rosji wynosiła ponad milion osób. Tam właśnie pójdziemy.

  Dalej. Następnie mamy ministra obrony Szojgu, który w marcu ubiegłego roku wydał oświadczenie, z którego wynikało, że „… w rosyjskiej armii liczba żołnierzy kontraktowych wzrosła ponad dwukrotnie i przekroczyła 405 tysięcy osób, a liczba poborowych, wręcz przeciwnie, maleje. ”
  Liczba ta jest tutaj bardzo ważna: w marcu 2021 r. było 405 000 żołnierzy kontraktowych. To oczywiście bez funkcjonariuszy, którzy są liczeni osobno.

  A w dniach 22-12.2021 minister obrony narodowej wydał kolejne oświadczenie: „Obsada oficerów została doprowadzona do 96%, a personel wojskowy na podstawie kontraktu innych składów – do 99,4%. Ich liczba jest ponad dwukrotnie większa niż liczba poborowych”. Wszystkie te liczby były obecne w materiałach TC „Zvezda”.

  Tak więc w momencie rozpoczęcia SVO armia rosyjska była w pełni obsadzona oficerami i kontrahentami, ci ostatni byli dwa razy liczniejsi niż poborowi.

  Pytanie brzmi: dlaczego niemożliwe jest wykorzystanie prawie pół miliona żołnierzy kontraktowych w SVO?

  Okay, Marynarka Wojenna służy teraz głównie na podstawie kontraktu. Ale marynarka wojenna ze wszystkimi strukturami, w tym admirałami, kapitanami i kucharzami przybrzeżnymi, ma około 150 000 ludzi. W związku z tym, bez naszej niezbyt użytecznej Marynarki Wojennej, Sztab Generalny nadal ma do dyspozycji około miliona żołnierzy i oficerów.

  Oczywiście Strategiczne Siły Rakietowe, bazy remontowe, magazyny – nigdzie się nie wybierają. Ochrona granic jest teraz w FSB, z jakiegoś powodu wszystko jest tam w porządku. Śmiało zwracam uwagę na to, że obiecana z Kijowa „Rosja utonie w fali ataków terrorystycznych” nie doszła do skutku, co oznacza, że FSB działa tak, jak powinna. Ale Strategiczne Siły Rakietowe to 60 000 ludzi, zespoły inżynieryjne i wszystko inne są krótsze, nieistotne.

  I tu pytanie nabiera złowieszczej konotacji.

  Nagle okazuje się, że tego miliona nie da się dotknąć. Jest to tak samo nierealistyczne, jak niebezpieczne. Milion powinien siedzieć w swoich PPD i co najwyżej być nominowany do ćwiczeń. Ale każde inne użycie wojska jest obarczone czymś.

  Dlatego należy zadzwonić do kolejnych 300 000. I wysłać ich na Ukrainę lub jak będą teraz nazywane nowe terytoria, które zaczynamy powoli poddawać wrogowi. Przynajmniej pierwsze formacje już tam pojechały.

  Dlaczego zmobilizowane 35-45 lat (a są starsze) będą skuteczniejsze niż ci żołnierze kontraktowi, którzy dziś służą w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej – nie mam odpowiedzi. Przy poziomie wyszkolenia, jaki armia może dziś zapewnić, są to po prostu niewyszkoleni ludzie wysłani na rzeź. Niestety, tak właśnie jest.

  Rezultatem jest więcej niż dziwny obraz. Główne misje bojowe w Noworosji (niech tak się na razie nazywa) są realizowane przez formacje LDNR, „muzyków”, czeczeńskich i ochotniczych formacji i rezerwistów „BARS” z jednej strony oraz części 8 i 20 armii rosyjskiej z drugiej.

  Co może się tu przydać zmobilizowali ludzie, którzy odbyli służbę wojskową jakieś dwadzieścia lat temu, nie ośmielam się powiedzieć. Ale są wysyłani nie do Centralnych lub Wschodnich Okręgów Wojskowych, aby uwolnić nieznane jednostki okupacyjne, ale na zachód.

  Zachowanie Ministerstwa Obrony jak zawsze: bardzo dziwne i nielogiczne działania na tle poważnej ciszy. Ale najwyraźniej poważnie wierzą, że 40-letnia zmobilizowana osoba będzie znacznie bardziej skuteczna niż wykonawca w ciągu 22-24 lat. Straszniejsza głupota nie przychodzi na myśl, ale niestety nic nam nie wyjaśniono, wszystkie informacje przychodzą w postaci spekulacji, plotek i plotek.

  Dlaczego nie możemy zabrać ze Wschodniego Okręgu Wojskowego tych jednostek, które tak jasno świeciły podczas ostatnich ćwiczeń Wostok-2022? Wszyscy tam po prostu doskonale pokazali stopień swojego przygotowania, w czym problem? Najwyraźniej są pewne problemy, ponieważ milionowa armia nadal siedzi w PPD, a my codziennie czytamy, że Siły Zbrojne Ukrainy mają przewagę we wszystkim.

  To wcale nie jest jasne. Na papierze jesteśmy lepsi od Sił Zbrojnych Ukrainy we wszystkim, mamy najwięcej. Więcej samolotów, czołgów, dział, MLRS, pocisków. Więcej wyszkolonych żołnierzy i oficerów. Więcej.

  Ale na warunkach tej dziwnej wojny, którą nasi generałowie rysują dla siebie, nie mamy możliwości użycia miliona armii. A bitwa pójdzie zmobilizowana, a nawet wyposażona na własny koszt patriotów, którzy zostaną zabrani z maszyny, a którzy z pola. Ponieważ biomasa administratorów systemów i marketerów opuściła już terytorium Rosji.

  Ogólnie rzecz biorąc, nasz departament wojskowy nadal pokazuje wszystkim, że jego plany są wyższe niż poziom zrozumienia zwykłego człowieka. Są gdzieś tam, na wysokościach nieba, niezrozumiałe dla umysłu zwykłego człowieka.

  Najwyraźniej Ukraińcy również nie rozumieją i działają nie tak genialnie, ale skutecznie. I zajmują osiedla, które obecnie znajdują się na terytorium Rosji. A strzelanie do obywateli Rosji już się tam zaczyna.

  Ogólnie rzecz biorąc, jest wiele pytań, ale chciałbym oczywiście uzyskać odpowiedź na najbardziej palące pytanie: gdzie jest nasza milionowa armia i dlaczego nie można jej użyć w wojnie na Ukrainie?

  Roman Skomorokhov

  .

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ad ,,Ogólnie rzecz biorąc, jest wiele pytań, ale chciałbym oczywiście uzyskać odpowiedź na najbardziej palące pytanie: gdzie jest nasza milionowa armia i dlaczego nie można jej użyć w wojnie na Ukrainie?”

   Już spieszę z odpowiedzią:
   Rosyjska armia okopała się w Bramie Smoleńskiej w oczekiwaniu na Abramsy Płaszczaka.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Rosyjski atak na sojusznika z NATO niekoniecznie doprowadziłby do „wojny totalnej”, powiedział dziś rano brytyjski sekretarz obrony.

    Przemawiając na Konferencji Partii Torysów, Ben Wallace powiedział, że „możliwe”, że Władimir Putin może przypuścić atak na Polskę – ale powiedział, że jest to mało prawdopodobne.

    Gdyby tak się stało, członkowie NATO, w tym Wielka Brytania, byliby zobowiązani traktatem do zareagowania, ale Wallace powiedział, że nie musi to oznaczać pełnego konfliktu z siłami Putina.

    „Artykuł 5 niekoniecznie oznacza wojnę totalną, ludzie czasami myślą, że oznacza to wszystko, ale mimo to byłaby reakcja na atak na NATO”.

    Powiedział, że atak na Polskę jest „możliwością” i wywoła odpowiedź ze strony członków NATO, w tym Wielkiej Brytanii – ale powiedział, że niekoniecznie oznaczałoby to „wojnę totalną”.
    https://www.mirror.co.uk/news/politics/russian-attack-nato-ally-not-28139685

    ****.

    Monitor wojny
    @WarfareRaporty
    ·3h
    ⚡️⚡️ #BREAKING: Putin ma zademonstrować chęć użycia broni masowego rażenia podczas próby nuklearnej na granicach Ukrainy, ostrzegają źródła obronne Nowości
    .https://www.thetimes.co.uk/article/putin-orders-nuclear-military-train-to-ukraine-front-line-tswzv2v50

    Komentarz:

    Jakoś się ten Putin Petraeus’a z USA nie przestraszył.
    A Wallace cykora już dostał, kogo się on tak przestraszył?
    Putina czy Petraeus’a?

    A co sądzisz o wykładni Artykułu 5 , który nam wyłożył Minister Obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace?

    Polubione przez 1 osoba

 6. News Dnia ⭐⭐⭐⭐⭐

  Miejsce Witalija Miłonowa w Dumie Państwowej zajmie Edward Snowden
  dzisiaj, 20:00
  *;
  Natychmiast po otrzymaniu rosyjskiego obywatelstwa Edward Snowden przybył na posiedzenie Rady Generalnej partii Jedna Rosja, gdzie został poproszony o zostanie deputowanym do Dumy Państwowej zamiast Witalija Miłonowa, uczestnika działań wojennych w Donbasie.

  Szef organu Borys Gryzłow przypomniał, że możliwość zastąpienia przewiduje obowiązujące prawodawstwo. Politycy nie zapomnieli też zapytać samego Miłonowa.

  „Witalij Walentynowicz w pełni poparł kandydaturę Snowdena. Dziś przyjęliśmy Edwarda do partii, a jutro będzie mógł pełnić swoje obowiązki w parlamencie – powiedział.

  Snowden podziękował partii rządzącej za zaufanie i obiecał wykorzystać całe swoje doświadczenie do rozwoju technologii informatycznych w Rosji.

  „Zakochałem się w mojej nowej Ojczyźnie, Rosji, całym sercem i jestem gotów wiernie jej służyć. Obiecuję dołożyć wszelkich starań, aby dokonać przełomu w rozwoju sektora IT w naszym kraju. Tylko w ten sposób możemy zachować suwerenność” – napisał poseł na swojej stronie Vkontakte.

  Snowden zostanie członkiem parlamentarnej komisji ds. polityki informacyjnej, technologii informacyjnej i komunikacji, a także zostanie włączony do grupy roboczej, która ma opracować projekt ustawy regulującej kryptowaluty.

  https://panorama.pub/news/mesto-vitalia-milonova-v-gosdume

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Internet od Starlink przestał działać na terenie Ukrainy z nieznanych przyczyn.
  21:14 . 2022-10-03

  Na terenie Ukrainy z niewiadomych przyczyn przestał działać Internet amerykańskiego dostawcy Starlink.
  Stało się to wkrótce po tym, jak ukraińscy użytkownicy polecili miliarderowi Elonowi Muskowi, aby „umieścił swój starlink w swojej d***e.

  Musk zaproponował niedawno własną wersję rozwiązania konfliktu, która przewiduje ustępstwa terytorialne na rzecz Rosji.

  W odpowiedzi ukraińscy użytkownicy doradzali biznesmenowi popełnienie samobójstwa, a także życzyli śmierci jego bliskim i przyjaciołom, w tym nawet psu Floki.

  Muska porównywano do Hitlera, wielu zadeklarowało bliskie więzi z jego rodzicami.

  Odpowiedział tylko jednemu z użytkowników.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Dobrze prawi Elon. Niech powtórza referenda, w tym w Charkowie i Odessie 😉

   Dobrze by było …A Starlink chyba ma kluczowe znaczenie dla sił zbrojnych ukropów. Dlatego nie wydaje mi sie by Elon miał coś w tej materii do powiedzenia.

   żeby Elonowi zaraz kontrakty na wynoszenie na orbitę satelit i ludzi się nie skończyły.
   A i na Tesle można nasłać jakis urzędników. Co on myśli że może sobie jakąs politykę uprawiać ? 😉

   Polubione przez 3 ludzi

  • Jaki był ten plan pokojowy Elona Muska?
   Wszyscy go tu trollą, lajkują się ale nikt linka nie podaje.

   *;

   Pokój Ukraina-Rosja: – Ponowne wybory w anektowanych regionach pod nadzorem ONZ. Rosja odchodzi, jeśli taka jest wola ludu.
   – Krym formalnie należy do Rosji, tak jak jest od 1783 r. (do pomyłki Chruszczowa).
   – Zapewnione dostawy wody na Krym. – Ukraina pozostaje neutralna.

   ***.

   Jest to bardzo prawdopodobne, że w końcu będzie to wynik – tylko pytanie, ilu umrze wcześniej

   Warto również zauważyć, że możliwym, choć mało prawdopodobnym rezultatem tego konfliktu jest wojna nuklearna

   *****;

   Elon, są jakieś inne pomysły w kosmosie?
   Nasza ziemska odpowiedź na rosyjskiego agresora.

   Polubienie

  • „Zachód” ma problem z dostawą nowego uzbrojenia. Gospodarka nie została przestawiona na cykl wojenny. Dotychczas tylko USA przeznaczyły znaczne środki na zwiększenie produkcji amunicji. Inne kraje jak na przykład Francja mają bardzo powolny tryb produkcji wojskowych maszyn.
   https://zbiam.pl/caesary-dla-danii-pojada-na-ukraine/
   Dlatego w najbliższym czasie może dojść do zmniejszenia liczby przekazywanego sprzętu dla UA. Kolejnym problemem dla Ukrainy jest zużycie maszyn i zniszczenie większości przedsiębiorstw zajmujących się remontami sprzętu wojskowego.
   Na ten czas potwierdzono, że na Litwie powstało centrum napraw niemieckich haubic. Nie zdziwiłbym się, gdyby w Polsce naprawiano Kraby, T-72 i BWP-1 (mamy do tego warunki).

   Polubione przez 1 osoba

 8. Zapewne z powodu rosnącego napięcia wokół konfliktu zbrojnego na Ukrainie – wzrasta zaniepokojenie tym, co dzieje się nie tylko na ladzie, ale również na morzach i oceanach…

  https://bulgarianmilitary.com/2022/10/03/russian-nuclear-sub-with-six-poseidon-nuke-torpedoes-disappeared/

  Polubienie

 9. A jakie wspaniałe wydarzenie kulturalne i edukacyjne odbywa się teraz w Moskwie przed ambasadą Estonii!
  Nie ci, którzy chcą dostać wizę i uciekać z kraju z przepełnioną histerią pieluchą, patrzą w okna ambasady, ale pełne bólu, cierpienia i strach oczy dzieci Donbasu.

  Dzieci, które przez osiem lat w czasie wojny domowej ukrywały się w wilgotnych piwnicach przed bombardowaniami i zabłąkanymi kulami. Dzieci, które nie wiedzą, co to jest spokojne życie, zaglądają w okna ambasady kraju, który aktywnie wspiera juntę kijowską i dostarcza Ukrainie broń i amunicję!

  Zaułek, na którym znajduje się ambasada neonazistowskiego limitrofa, jest zbyt wąski, nie ma się gdzie schować przed spojrzeniem tych oczu. Mam nadzieję, że później, kiedy wojna się skończy i pokojowe życie powróci do Donbasu, wszyscy ci liczni europejscy wspólnicy junty kijowskiej na pewno odpowiedzą przed sądem za współudział i finansowanie ludobójstwa ludności cywilnej Donbasu!
  https://t.me/Olej_w_Glowie/11593

  Polubione przez 1 osoba

 10. ‼️RU Nadal prowadzą szkolenia bojowe z mobilizowanymi na poligonach Donbasu

  Zmobilizowanych uczy się posługiwania nowymi rodzajami broni – tymi, które jeszcze nie służyły w wojsku. Zajęcia prowadzone są przez oficerów bojowych, którzy spędzili ponad miesiąc w strefie działań specjalnych /TK Zvezda/.
  https://t.me/RVvoenkor/27861

  Polubione przez 2 ludzi

 11. ‼️🇺🇦🏴‍☠️ „Opuszczamy centrum piekła, do miasta” – Siły Zbrojne Ukrainy są wstrząśnięte tym, co dzieje się w obwodzie artyomowskim, który szturmuje PKW Wagnera
  Dziś DRL ogłosiło, że Siły Zbrojne Ukrainy zaczynają wycofywać siły z miasta i odchodzić.
  https://t.me/RVvoenkor/27886

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.