Wojna już nie domowa na Ukrainie 07.10.2022r.- 2663 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 233).


„Niemy krzyk”– dzień 867.

Amerykański prezydent podpisał memorandum mające na celu rozszerzenie i przyspieszenie produkcji broni i sprzętu wojskowego w Stanach Zjednoczonych. 

Dokument odnosi się do krytycznej broni potrzebnej do wsparcia obrony „przed agresją rywali”. Jak zaznaczono, braki w tym obszarze znacznie osłabią potencjał obrony narodowej Stanów Zjednoczonych. W związku z tym Biden zawiesił szereg wymagań, które sugerowały, że prezydent, w celu zawarcia odpowiednich kontraktów obronnych, musi powiadomić Kongres o braku produktów. Zdaniem ekspertów takie plany należy rozpatrywać przede wszystkim w kontekście destrukcyjnej roli Stanów Zjednoczonych w konflikcie na Ukrainie.

Prezydent USA Joe Biden podpisał memorandum o potrzebie rozszerzenia i przyspieszenia produkcji broni i sprzętu wojskowego w kraju. 

„Wnioskuję, zgodnie z akapitem (a) (7) (B) sekcji 303 ustawy („O produkcji obronnej” z 1950 r. w obecnym wydaniu- dopisek mój), że potrzebne są działania w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych produktów krytycznych do wspierania obrony przed agresją ze strony rywali, a niedobór w tym obszarze znacznie osłabiłby potencjał obrony narodowej”– ogłosił Biały Dom.

Z tego powodu szef Białego Domu zawiesił szereg wymogów art. 303 tej ustawy, który sugerował, że prezydent w celu zawarcia odpowiednich kontraktów obronnych musi wyjaśnić na piśmie potrzeby obrony narodowej, a także powiadomić Kongres o niedoborach niektórych rodzajów produktów. Takie posunięcie jest czynione „w celu rozszerzenia i przyspieszenia krajowej produkcji broni krytycznej i sprzętu technicznego niezbędnego dla obrony narodowej”– napisano w memorandum.

Plany zwiększenia i rozszerzenia produkcji broni należy rozpatrywać przede wszystkim w kontekście destrukcyjnej roli Stanów Zjednoczonych w konflikcie na Ukrainie. Jest to dowód na to, że Waszyngton planuje kontynuować dostawy broni dla reżymu z Kijowa.

Tym memorandum Biden w rzeczywistości przyznaje się do braku broni, ale także o amunicji. Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie dużo sprzętu wojskowego, ale Kijowowi to za mało, ponieważ znaczna część sprzętu została już zutylizowana przez rosyjskie siły zbrojne lub stało się bezużyteczne z powodu niewłaściwej obsługi. Teraz Biały Dom musi odrobić straty Ukraińskich Sił Zbrojnych USZ), ale jak dotąd nie ma skąd wziąć kolejny pakiet sprzętu i amunicji.

Już wcześniej amerykańska stacja telewizyjna CNBC informowała, że Waszyngtonowi kończy się broń do przesłania do Kijowa. W szczególności haubic 155 mm i kierowanych pociskach przeciwpancernych (KPP) Javelin.

„Niektóre rodzaje broni, których zapasy się kończą, nie są już produkowane. Ponadto ich produkcja wymaga wysoko wykwalifikowanej siły roboczej i doświadczenia, czego od wielu lat brakuje w amerykańskim sektorze produkcyjnym”– informowała CNBC.

Kanał telewizyjny przytacza również opinię eksperta wojskowego, starszego badacza na Uniwersytecie Obrony Narodowej USA Dave’a De Roche.

„Jestem bardzo zaniepokojony. Jeśli nie będziemy mieli nowych produktów, których budowanie zajmie miesiące, nie będziemy w stanie zaopatrywać Ukraińców”– powiedział Roche w CNBC.

Jak wyjaśniono w CNBC, tempo produkcji w Stanach Zjednoczonych np. systemów przeciwpancernych Javelin nie jest oszałamiające, bo Stany Zjednoczone produkują około 800 sztuk takiej broni rocznie, mimo że według Centrum Strategicznego i International Studies, Waszyngton wysłał na Ukrainę już ok. 8,5 tys. wyrzutni tych systemów. To „ponad dekada produkcji”– przytomnie zauważa CNBC.

Wcześniej były wysłannik USA przy NATO Ivo Daalder w artykule dla „Foreign Affairs” zwracał uwagę na to, że władze USA ostrzegają przed niemożnością udzielenia wsparcia Kijowowi, jako że zapasy broni w Stanach Zjednoczonych gwałtownie się kurczą.

Przypomnijmy, że od początku rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie Waszyngton przeznaczył już ponad 16,2 mld dolarów na potrzeby militarne Kijowa. Najnowszy pakiet pomocy o wartości 1,1 miliarda dolarów ogłoszony przez Pentagon 28 września obejmował 18 systemów rakietowych MLRS HIMARS, 150 pojazdów opancerzonych HMMWV, radar, broń przeciwdronową oraz 40 ciężarówek i 80 przyczep do transportu ciężkiego sprzętu.

Ponadto, dwa dni po ogłoszeniu tej transzy uzbrojenia, Joe Biden podpisał dodatkowo ustawę przewidującą przyznanie Ukrainie nowej pomocy w wysokości ok. 12 mld USD, w tym środków na potrzeby obronne Kijowa.

Jednocześnie władze Kijowa nadal żądają od Waszyngtonu dostaw nowej broni. 

Tak więc 2 października szef gabinetu ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak podczas negocjacji z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivanem „zgłosił pilne potrzeby ukraińskich sił obronnych, znaczenie zwiększenia takiego wsparcia i jego szybkiego uzyskania”. O czym poinformowano w komunikacie prasowym na stronie internetowej ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

„Jermak docenił poziom wsparcia gospodarczego i obronnego, jakiego Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie w celu przeciwdziałania rosyjskiej agresji na pełną skalę”– napisano w komunikacie biura ukraińskiego prezydenta.

4 października Biden ogłosił kolejną transzę broni dla Ukrainy w wysokości 625 mln USD. Nowy pakiet pomocy wojskowej obejmuje dodatkowe uzbrojenie i sprzęt, w tym MLRS HIMARS, systemy artyleryjskie, amunicję oraz pojazdy i pojazdy opancerzone.

Obecnie, jak sądzić można, Stany Zjednoczone najprawdopodobniej skupią się przede wszystkim na produkcji amunicji dla Kijowa.

Broń, która została już przekazana Ukrainie przez Stany Zjednoczone, jest często niewykorzystywana, ponieważ skończyła się amunicja. To znaczna liczba pocisków, ponieważ oczywiste jest, że ich zużycie jest bardzo duże. Już teraz widać, że władze amerykańskie nie radzą sobie z dostarczaniem amunicji stronie ukraińskiej.

Z tego względu Waszyngton jest zmuszony zwiększyć produkcję broni, aby pomóc Kijowowi, ponieważ sojusznicy USA w Europie nie mogą tego zrobić.

Kraje UE nie mają zdolności produkcyjnych, nie mają wielu rodzajów broni w swoich arsenałach, więc zostają tylko Amerykanie. Ponadto Stany Zjednoczone przede wszystkim chcą kontynuacji konfliktu na Ukrainie i są gotowe zaspokoić żądania Kijowa nowymi transzami broni, w wyniku czego osłabią swoje zasoby uzbrojenia i zapasy amunicji.

Jednocześnie ​​Stany Zjednoczone potrzebują około trzech lat, aby znacząco zwiększyć produkcję broni.

Nie mają teraz możliwości znacznego zwiększenia liczby broni. Potrzebne są inwestycje, rozszerzenie produkcji, uzupełnienie strat w arsenałach Pentagonu, do których doszło z powodu dostaw na Ukrainę. Waszyngtonowi już bardzo trudno jest utrzymać nawet na obecnym poziomie przepływ broni, który trafia na Ukrainę.

Jednak oprócz kwestii ukraińskiej jest wiele powodów, dla których Waszyngton zamierza rozszerzyć i zwiększyć produkcję broni.

Faktem jest, że poza Ukrainą Stany Zjednoczone zaangażowały się w szereg sytuacji konfliktowych, które wymagają również ogromnych dostaw broni. W szczególności chodzi tu poparcie Waszyngtonu dla Tajwanu, który już zażądał od Amerykanów większej ilości broni. Amerykańskie zapasy broni w magazynach są rzeczywiście w dużej mierze zużyte, a teraz Waszyngton pod pretekstem wojny na Ukrainie zamierza je uzupełnić.

Ponadto Waszyngton musi zwiększyć produkcję broni, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na określone rodzaje broni i móc kontynuować sprzedaż sprzętu wojskowego do wielu krajów świata. A jest to jedne z głównych biznesów Stanów Zjednoczonych liczony rocznie w setkach miliardów dolarów.

Stany Zjednoczone są największym eksporterem broni na świecie. Dostarczają broń swoim sojusznikom i klientom w wielu regionach. Jednocześnie dostawy te są często wykorzystywane jako narzędzie polityczne. Nie zapominaj jednak, że pomimo wszystkich głośnych oświadczeń Amerykanów o zwiększeniu produkcji broni, tworzenie złożonych i ciężkich typów będzie wymagało znacznych kosztów i długiego czasu. A w przypadku operacji specjalnej na Ukrainie, wektor czasu jest na wagę złota, bo jeszcze kilka takich miesięcy intensywnych walk, Ukrainę pochłonie czeluść otchłani w którą pociągnie ona za sobą cały Zachód. A nas- jako Polskę, pociągnie najszybciej z racji tego, że jesteśmy najsłabszym elementem w tej globalnej rozgrywce między mocarstwami.

*

Popołudniowa (06.10.2022r. 14:20) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Rosyjskie Siły Zbrojne kontynuują specjalną operację wojskową.

Na kierunku kupjańskim nieprzyjaciel z maksymalnie trzema batalionowymi grupami taktycznymi podjął nieudaną próbę wznowienia ofensywy pod Pierszotrawieńskoje, Kisłówką i Bieriestowojem. Zdecydowane działania wojsk rosyjskich odparły wszystkie ataki. Zlikwidowano ponad 120 żołnierzy USZ oraz zniszczono 5 czołgów, 12 opancerzonych wozów bojowych i 14 pojazdów.

Na kierunku krasnolimańskim formacje wojskowe reżimu kijowskiego nie podjęły żadnych aktywnych działań bojowych. Wniosek; czyli coś jakby cisza przed burzą.

Dwie ukraińskie grupy dywersyjno-rozpoznawcze zostały zlikwidowane przez rosyjski ostrzał artyleryjski w pobliżu wsi Pietrowskie w obwodzie charkowskim. Utylizowano dwudziestu pięciu dywersantów i dwa pickupy z wielkokalibrowymi karabinami maszynowymi.

Na kierunku artemowskim działania ofensywne sił sojuszniczych doprowadziły do wyzwolenia osiedla Zaicewo w Donieckiej Republice Ludowej (DRL). Zlikwidowanych zostało ponad 120 żołnierzy z 58 brygady piechoty zmotoryzowanej i 128 brygady desantu górskiego USZ, a także zlikwidowano trzy bojowe wozy piechoty.

W pobliżu wsi Nowy Komar w Donieckiej Republice Ludowej naloty rosyjskich sił powietrznych zniszczyły do 60 żołnierzy kontraktowych 56 brygady piechoty zmotoryzowanej USZ, dwa czołgi i pięć pojazdów.

Na kierunku Andriejewo-Krzywy Róg nieprzyjaciel przy pomocy czterech batalionowych grup taktycznych podejmował w ciągu dnia wielokrotne próby przełamania obrony naszych wojsk w kierunku osiedli Dudczany, Suchanowo, Sadok i Bruskowo.

We wszystkich kierunkach wróg został odepchnięty od rosyjskiej linii obrony. Zlikwidowanych zostało ponad 100 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono sześć czołgów, osiem opancerzonych wozów bojowych i dziewięć pojazdów.

W wyniku uderzeń rakietowych i powietrznych rosyjskich sił powietrznych na tymczasowe miejsca rozmieszczenia 35 brygady morskiej USZ w pobliżu osady Dawidowy Bród w obwodzie chersońskim, 46 brygady areomobilnej USZ w pobliżu osady Murachówka w obwodzie mikołajowskim oraz 60 brygady piechoty w pobliżu osad Trifonowka i Nowaja Kamianka w obwodzie chersońskim, zlikwidowanych zostało ponad 280 ukraińskich żołnierzy i zniszczono dziewięć sztuk sprzętu wojskowego.

Precyzyjne uderzenia rakietowe rosyjskiego lotnictwa zniszczyły trzy przeprawy pontonowe ukraińskich sił zbrojnych przez rzekę Ingulec w rejonach Wielikoje Artakowo- obwód mikołowski, Nowogrygoriwka i Biała Krynica- obwód chersoński.

Lotnictwo operacyjne i wojskowe, wojska rakietowe i uderzenia artyleryjskie w ciągu dnia uderzyły w osiem stanowisk dowodzenia USZ, 63 jednostki artylerii na stanowiskach ogniowych, siły ludzkie przeciwnika i sprzęt wojskowy w 173 rejonach.

Zniszczone zostały cztery składy amunicji oraz składy broni rakietowej i artyleryjskiej w okolicach Siewierska i Wodyń w Donieckiej Republice Ludowej, a także miasta Zaporoże.

W trakcie działań wojennych o charakterze kontrbateryjnym doszło do uderzeń rakietowych w dwie ukraińskie baterie wieloprowadnicowych systemów rakietowych Grad w rejonach Dworczyna w obwodzie charkowskim i Karpowki w Donieckiej Republice Ludowej.

Myśliwce rosyjskich sił powietrznych zestrzeliły dwa samoloty ukraińskich sił powietrznych- jeden MiG-29 w pobliżu osady Nowogrodiwka i jeden Su-24 w pobliżu osady Świridonówka w Donieckiej Republice Ludowej.

Dziewięć ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych zostało zniszczonych przez środki obrony przeciwlotniczej w rejonach Czerwoarmiejskoje, Dmitrenko, Czariwnoje w obwodzie chersońskim, Pokrowsk, Połtawa, Troicko w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Orlińsk i Mospino w Donieckiej Republice Ludowej.

Ponadto w powietrzu zestrzelono trzy pociski systemu rakietowego wielokrotnego odpalania Olcha w pobliżu miejscowości Wielkie Nowosielce w Donieckiej Republice Ludowej.

Od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono łącznie 315 samolotów, 157 śmigłowców, 2 160 bezzałogowych statków powietrznych, 379 systemów rakietowych ziemia-powietrze, 5 412 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 862 pojazdy z wielokrotnymi wyrzutniami rakiet, 3 452 działa artylerii polowej i moździerzy oraz 6 316 sztuk specjalnych pojazdów wojskowych.

❗️ Poza tym, w ciągu ostatnich 24 godzin misja WCKiK odnotowała 52 przypadki ostrzału terytorium republiki ze strony USZ.

Na kierunku donieckim przeciwnik użył rakiet AGM-88 HARM, artylerii 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Jasinowatej – artyleria 155 mm.
Na kierunku Gorłówki – artyleria 155, 152 i 122 mm, granaty rakietowe oraz moździerze 120 mm.

W sumie, w ciągu minionej doby USZ wystrzeliły na terytorium DRL 212 sztuk różnej amunicji.

Pod ogniem wroga znalazło się 8 miejscowości republiki:

jej stolica Donieck, a tam dzielnica kirowska, kijowska, kujbyszewska, proletariacka i piotrowska, a także Zaicewo, Gołmowski, Gorłówka, Jasinowata, Mineralnoje, Makiejewka (dzielnica czerwonogwardyjska) oraz Dokuczajewsk.

🆘 W ciągu ostatniej doby w dzielnicy nikitowskiej w Gorłówce odnotowano śmierć 1 cywila- mężczyzny.

Poza tym, 5 cywilów w dzielnicy kirowskiej w Doniecku, mężczyzna i kobieta w dzielnicy czerwonogwardyjskiej w Makiejewce, a także w wyzwolonych niedawno Nikolskim i Piaskach odnieśli obrażenia o różnym stopniu ciężkości (w tym dziennikarz RT).

🏠 Uszkodzonych zostało 25 gospodarstw domowych w dzielnicy piotrowskiej, kirowskiej i kijowskiej w Doniecku, staromiejskiej, kalinińskiej i nikitiwskiej w Gorłówce, czerwonogwardyjskie w Makiejece i Dokuczajewsku oraz 5 obiektów infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 07 жовтень 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajki o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

104 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 07.10.2022r.- 2663 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 233).

 1. Myśleli, że Starlink będzie zawsze dostępny. Szkoda, że ​​Rosjanie trochę wiedzą o wojnie elektromagnetycznej. Bez dowództwa i kontroli nad siłami Starlink Ukraina przestaje istnieć.
  .https://twitter.com/MoonofA/status/1578434699352997888

  Cytuję tweeta
  Adam Kinzinger🇺🇦🇺🇸✌️
  @Adamkinzinger
  ·
  5h
  Najwyraźniej system Starlink jest na linii frontu Ukrainy.
  @elonmusk powinien złożyć oświadczenie na ten temat lub powinno to zostać zbadane. To jest kwestia bezpieczeństwa narodowego
  .https://twitter.com/AdamKinzinger/status/1578421576428490752

  ****.
  Nie – nie powinien – powiedział to, co miał do powiedzenia, a ci głupcy w Kijowie obrazili go za jego plan pokojowy.
  Graj w głupie gry – wygrywaj głupie nagrody
  .https://twitter.com/GeromanAT/status/1578455531681107968

  Polubione przez 1 osoba

  • Elon Musk kontynuuje inicjatywy geopolityczne
   .
   Tym razem udzielił dużego wywiadu Financial Times, w którym już dość otwarcie ,,spacerował” po Bidenie.

   Musk nazwał go za starym, by startować w następnych wyborach prezydenckich. I skrytykował administrację Bidena za umieszczenie szprych w kołach rozwoju jego firmy Tesla.

   Biden postanowił postawić na tradycyjnych amerykańskich producentów samochodów ze szkodą dla Tesli. To spowodowało pierwszy konflikt między Muskiem a Bidenem. A potem saga zaczęła się od zakupu Twittera, który uczynił z Muska wroga całej liberalnej elity, która jest pozbawiona monopolu na portale społecznościowe.

   Teraz Musk pokłócił się z wieloma innymi z powodu swojego planu pokojowego dla Ukrainy. Bardzo niepokoi go perspektywa wojny nuklearnej – w Europie czy Azji. Musk jest przekonany, że konflikt z Tajwanem jest nieunikniony. I zaszkodzi firmom Muska, które są w dużej mierze zależne od Chin i Tajwanu w zakresie logistyki.

   Według wyliczeń Pentagonu w przypadku bezpośredniego zderzenia z Chinami dla Tajwanu Stany Zjednoczone stracą co najmniej dwa lotniskowce, setki myśliwców i dziesiątki tysięcy żołnierzy.
   Ale nawet jeśli Ameryka nie będzie bezpośrednio uczestniczyć w kryzysie tajwańskim, szkody gospodarcze z tego tytułu przekroczą bilion dolarów.

   Musk proponuje powrót Tajwanu pod de facto kontrolę Pekinu – z nadaniem mu specjalnego statusu administracyjnego w duchu Hongkongu.
   Dzięki temu, a także planowi Muska dla Ukrainy, duża część elity biznesu USA jest solidarna – nie chcą dać się wciągnąć w wojnę na dwa fronty z zerwaniem wszystkich łańcuchów handlowych i realną groźbą katastrofa nuklearna.

   Musk nie boi się o tym otwarcie mówić – próbując ominąć waszyngtońskie „jastrzębie” bezpośrednio przemawiają do amerykańskiego społeczeństwa.

   https://cont.ws/@fruct/2393074

   Polubione przez 1 osoba

 2. Czy żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy czekają na północ? Oczywiście. Każdy z nich czuje swoje podejście. Obejmie każdego, kto przybędzie do krainy Donbasu z pragnieniem zabijania w imię narodu. Pieści, głaszcze po czole, całuje zaspane powieki, ale… niektórzy nie odpuszczają. Zatopi brzytwy zębów w jeszcze ciepłym ciele i będzie je rozdzierać, aż krzyk ucichnie w spazmatycznie zaciskającym się gardle. Dopóki ręce nie opadną z garściami czarnej ziemi w pobliżu zaoranych pól. Dopóki krew w żyłach nie skrzepnie do narośli kamiennych. I będą to ci ukraińscy żołnierze, którzy nie posłuchali głosu rozsądku – nie złożyli broni i nie podnieśli .łapek…
  https://t.me/chub_detection/5080

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Spekulacje i ,,kosmiczne fantasmagorie” z RuNetu

  Kolejna runda „kosmicznego napięcia” –
  Czyżby „Peresvet” wyruszył na polowanie na satelity?
  Vovanpain Z
  .
  Niedawno Ministerstwo Obrony wydało dość interesujące oświadczenie, w którym oficjalnie potwierdziło przeprowadzenie niektórych eksperymentów z obcymi satelitami na orbicie i najprawdopodobniej wojskowymi. W przekazie nie było jednak żadnych konkretów, a także szerokiego rozgłosu medialnego, ale w rzeczywistości wydarzenie jest dość ciekawe i teraz postaramy się je dokładniej zrozumieć.

  https://cont.ws/@vv900535441/2393071

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.