Wojna już nie domowa na Ukrainie 22.11.2022r.- 2709 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 279).


„Niemy krzyk”– dzień 903.

Czy po ostatnim spotkaniu grupa G20 będzie taka sama jak przed nim?

Poważny podział między bogatą Północą a biednym Południem, tak widoczny na Bali, był już widoczny podczas spotkania w Phnom Penh, kiedy Kambodża była gospodarzem szczytu Azji Wschodniej w miniony weekend.

Wtedy to, dziesięciu członków ASEAN bardzo jasno dawało do zrozumienia, że ​​nie chcą podążać za Stanami Zjednoczonymi i grupą G7 w ich zbiorowym demonizowaniu Rosji i bezpardonowym atakowaniu Chin.

Mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej nie są też specjalnie podekscytowani wymyślonym przez USA IPEF (Indo-Pacific Economic Framework [1]), który nie zagrozi- a takie jest zamierzenie obecnej administracji amerykańskiej- spowolnieniu ekspansji handlowe i łączności Chin w Azji Południowo-Wschodniej.

I jest coraz gorzej, bo samozwańczy „przywódca wolnego świata”  jednocześnie unika udziału w niezwykle ważnym szczycie APEC (Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku [2]) w Bangkoku pod koniec minionego tygodnia.

Dla bardzo wrażliwych i wyrafinowanych kultur azjatyckich jest to postrzegane jako afront. APEC, założona w latach 90 minionego wieku w celu promowania handlu w basenie Pacyfiku, zajmuje się poważnym biznesem w regionie Azji i Pacyfiku, a nie zamerykanizowaną militaryzacją „Indo-Pacyfiku” [3].

Afront jest następstwem poprzedniego błędu Bidena, kiedy zwrócił się się do Hun Sena z Kambodży jako do „premiera Kolumbii” na szczycie w Phnom Penh.

W tych okolicznościach można przyjąć, że G20 wkroczyło na nieodwracalną ścieżkę prowadzącą do marginalizacji jej przecenianego znaczenia. 

Jeszcze przed obecną falą szczytów w Azji Południowo-Wschodniej, a więc w Phnom Penh, na Bali i w Bangkoku, Ławrow już wtedy zasygnalizował, co będzie dalej, gdy zauważył, że „ponad tuzin krajów” złożyło wnioski o przystąpienie do  BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA [4]), czyli krajów rozwijających się, ale jednocześnie stanowiących wspólnie największy rynek zbytu i produkcji.

Iran, Argentyna i Algieria złożyły już formalne wnioski: Iran wraz z Rosją, Indiami i Chinami jest już częścią euroazjatyckiego  RIC (Rosja, Indie, Chiny), który jest tego kraju nuklearnym parasolem ochronnym.

Strategiczny sojusz Rosja-Iran przejawia się praktycznie jako historyczna nieuchronność. Przypomina czas, kiedy były ZSRR pomagał militarnie Iranowi przez Koreę Północną, po narzuconej przez Stany Zjednoczone i Europę blokadzie.

Putin i Raeisi przenoszą to na wyższy poziom. Moskwa i Teheran opracowują wspólną strategię pokonania ostrza sankcji wprowadzonych przez Zachód.

W końcu Iran ma absolutnie znakomite wyniki w rozbijaniu wariantów „maksymalnego nacisku” na kawałki. 

Tak więc Teheran może teraz planować rozwój swojego ogromnego potencjału gospodarczego w ramach BRI, SCO, INSTC, Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU) i kierowanego przez Rosję Partnerstwa Wielkiej Eurazji.

Poza Iranem, także Turcja,  Arabia Saudyjska, Egipt i Afganistan są bardzo zainteresowane członkostwem w BRICS. Indonezja właśnie złożyła wniosek, na Bali. A potem jest następna fala: Kazachstan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandia, Bangkok, Nigeria, Senegal i Nikaragua.

Należy zauważyć, że wszystkie te zainteresowane przystąpieniem do BRICS wysłały swoich ministrów finansów na dialog w sprawie rozszerzenia BRICS już w maju. Krótka,  ale kompetentna ocena kandydatów ujawnia zdumiewającą jedność w różnorodności.

Sam Ławrow zauważył, że zajmie trochę czasu, zanim obecnych pięć krajów BRICS przeanalizuje ogromne geopolityczne i geoekonomiczne implikacje ekspansji do punktu, w którym praktycznie osiągnie rozmiary G20, i bez udziału Zachodu, stając się konkurencyjną siłą w skali globalnej.

Kandydatów łączy przede wszystkim posiadanie ogromnych zasobów naturalnych: ropy i gazu, metali szlachetnych, pierwiastków ziem rzadkich, rzadkich minerałów, węgla, energii słonecznej, drewna, gruntów rolnych, rybołówstwa i słodkiej wody. Wszystko to jest to konieczne, jeśli chodzi o projektowanie nowej waluty rezerwowej opartej na zasobach, aby ominąć dolara amerykańskiego.

Załóżmy, że uruchomienie nowej konfiguracji BRICS+ może zająć jeszcze dwa czy trzy lata i zakończyć się do 2025 roku. Stanowiłoby to wtedy około 45% potwierdzonych światowych rezerw ropy naftowej i ponad 60% potwierdzonych światowych rezerw gazu. Udział procentowy jeszcze bardziej wzrośnie, jeśli później do grupy dołączy zasobny w gaz Turkmenistan.

Łączny PKB krajów stowarzyszonych w BRICS+, według aktualnych danych, wyniósłby około 29,35 biliona dolarów i byłby znacznie większy niż USA, których PKB wynosi jak dotąd 23 biliony dolarów (jeśli uda się go oczywiście utrzymać na tym poziomie w przyszłości) i co najmniej dwukrotnie większy niż UE, PKB na poziomie 14,5 biliona dolarów, który obecnie dzięki samobójczej polityce sankcji wobec Rosji, systematycznie spada prowadząc UE do kręgów piekieł.

W tej chwili BRICS stanowi już 40% światowej populacji i 25% światowego PKB. BRICS+ zgromadziłoby 4,257 miliarda ludzi, czyli ponad 50% całej globalnej populacji na dzień dzisiejszy.

BRICS+ będzie dążyć do wzajemnego połączenia z labiryntem instytucji, z których najważniejsze to Szanghajska Organizacja Współpracy (SCO [5]), która sama zawiera listę graczy pragnących zostać pełnoprawnymi członkami; strategiczny OPEC+, de facto kierowany już przez Rosję i Arabię ​​Saudyjską; oraz Inicjatywa Pasa i Szlaku (BRI [6]), nadrzędne ramy handlu i polityki zagranicznej Chin na XXI wiek. Warto zaznaczyć, że wcześnie do BRI dołączyli wszyscy kluczowi azjatyccy gracze.

Są też bliskie powiązania BRICS z mnóstwem regionalnych bloków handlowych: ASEAN, Mercosur, GCC (Rada Współpracy Zatoki Perskiej), Eurazjatycka Unia Gospodarcza (EAEU), Arabska Strefa Handlowa, Kontynentalna Afrykańska Strefa Wolnego Handlu, ALBA, SAARC i wreszcie ale nie mniej ważne Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (RCEP), największa umowa handlowa na świecie, która obejmuje większość partnerów BRI.

BRICS+ i BRI są jak jedna wielka przestrzeń ciągnąca się od Azji Zachodniej i Azji Środkowej po kraje Azji Południowo-Wschodniej- zwłaszcza Indonezję i Tajlandię. Kluczowy będzie tu efekt pączkowania, gdyż członkowie BRI nieuchronnie będą przyciągać więcej kandydatów do BRICS+.

To nieuchronnie doprowadzi do drugiej fali kandydatów BRICS+, w tym z pewnością Azerbejdżanu, Mongolii, trzech kolejnych krajów Azji Środkowej, a więc Uzbekistanu, Tadżykistanu i leżącego na gazie- Turkmenistanu, Pakistanu, Wietnamu i Sri Lanki, a w Ameryce Łacińskiej kontyngent obejmujący Chile, Kubę, Ekwador, Peru, Urugwaj, Boliwię i Wenezuelę.

Tymczasem rola Nowego Banku Rozwoju BRICS (NDB [7]) oraz kierowanego przez Chiny Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB [8]) zostanie wzmocniona. W tym sensie, że koordynacja pożyczek infrastrukturalnych w całym spektrum, prowadzona przez BRICS+ będzie w coraz większym stopniu niezależna od dyktatu narzuconego przez USA za pośrednictwem zdominowanych przez Stany Zjednoczone MFW i Bank Światowy.

Wszystko to ledwie szkicuje szerokość i głębokość geopolitycznych i geoekonomicznych przekształceń, do któcyh dojdzie w niedalekiej przyszłości, wpływając na każdy element światowego handlu i sieci łańcucha dostaw. 

Stąd się bierze obsesja G7 na punkcie izolowania i/lub powstrzymywania czołowych graczy z Eurazji od współpracy z BRICS obraca się w ramach G20. Ostatecznie to G7 może zostać pokonany przez dynamicznie rozwijający się BRICS+.

Toby też, jak sądzę, w części wyjaśniało, skąd się bierze ten wściekły atak tracącego swe żywotne siły- światowego hegemona wobec Rosji, i niebawem wobec Chin.

[1]. https://en.wikipedia.org/wiki/Indo-Pacific_Economic_Framework,

[2]. https://www.apec.org/press/news-releases/2022/apec-ministers-issue-joint-statement,

[3]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Indo-Pacyfik,

[4]. https://pl.wikipedia.org/wiki/BRICS,

[5]. https://en.wikipedia.org/wiki/Shanghai_Cooperation_Organisation,

[6]. https://www.ebrd.com/what-we-do/belt-and-road/overview.html,

[7]. https://www.ndb.int/,

[8]. https://www.aiib.org/en/index.html,*

Popołudniowa (21.11.2022r. 14:44) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nadal prowadzą specjalną operację wojskową.

Na kierunku południowo-donieckim jednostki Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) bezskutecznie próbowały kontratakować w celu przywrócenia utraconej pozycji w rejonach osiedli Nowomichajłowka, Władimirowka i Pawłowka.

Ponadto USZ podjęły nieudaną próbę ataku na jednostki wojsk rosyjskich w kierunku osady Nowodarowka.

Wskutek uderzeń artyleryjskich i działań grup szturmowych jednostki USZ zostały zatrzymane i odrzucone na poprzednie pozycje.

Straty nieprzyjaciela dziennie w tym kierunku wyniosły ponad 70 ukraińskich żołnierzy zabitych i rannych. Zniszczono jeden czołg, dwa bojowe wozy piechoty, pięć pojazdów opancerzonych i pięć pojazdów.

Na kierunku Kupjańska wyprzedzający ogień artylerii i ciężkich systemów miotaczy ognia w rejonach koncentracji siły zbrojnej USZ udaremnił nieprzyjacielską próbę ataku w kierunku osady Kuziemówka w Ługańskiej Republice Ludowej. Zlikwidowanych zostało ponad 35 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa pojazdy opancerzone i cztery pickupy.

Na kierunku Krasno-Limańskim nieprzyjaciel próbował atakować siłami dwóch grup taktycznych kompanii w kierunku osad Golikowo i Czerwonopopowka w Ługańskiej Republice Ludowej. Nieprzyjaciel został rozproszony ogniem artyleryjskim w miejscach koncentracji jednostek USZ. Zlikwidowanych zostało ponad 20 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono trzy bojowe wozy piechoty i jeden pojazd opancerzony.

Lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, siły rakietowe i artyleria uderzyły w stanowiska dowodzenia USZ w rejonach osiedli Szewczenkowo w obwodzie charkowskim, Krasny Liman w Donieckiej Republice Ludowej, Kamyszewacha i Preobrażenka w regionie Zaporoża, a także 54 jednostki artylerii na stanowiskach strzeleckich, siły roboczej i sprzętu wojskowego w 124 obwodach.

Grupa sabotażowo-rozpoznawcza USZ została rozbita w rejonie osady Dnieprskoje- obwód chersoński, podczas próby przedostania się łodzią na lewy brzeg Dniepru.

Ponadto w pobliżu osady Kramatorsk w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono magazyn broni i sprzętu wojskowego USZ.

Podczas walki przeciwbaterii w rejonie osady Pylnaja w obwodzie charkowskim dwie instalacje wieloprowadnicowego systemu rakietowego Huragan USZ zostały trafione na stanowiskach strzeleckich, z których prowadzono ostrzał na terytorium obwodu biełgorodzkiego.

W ciągu dnia w rejonie osiedli Krzemieńnaja w Ługańskiej Republice Ludowej oraz Pokrowskoje i Makiejewka w Donieckiej Republice Ludowej, a także w okolicach Kachowki w obwodzie chersońskim zestrzelono pięć bezzałogowych statków powietrznych.

Ponadto w rejonach osiedli Streleczna w obwodzie charkowskim i Nowotroickoje w Donieckiej Republice Ludowej przechwycono 11 ukraińskich pocisków wieloprowadnicowych systemów rakietowych Huragan i Olcha.

Łącznie od początku prowadzenia specjalnej operacji wojskowej zniszczono:

333 samoloty, 177 śmigłowców, 2543 bezzałogowe statki powietrzne, 388 przeciwlotniczych zestawów rakietowych, 6743 czołgi i inne bojowe wozy opancerzone, 901 wozów bojowych wielokrotnego startu systemów rakietowych, 3607 sztuk artylerii polowej i moździerzy oraz 7302 jednostki wojsk specjalnych.

‼️⚡️Oświadczenie kapitana I.M. Filiponenko, oficjalnego przedstawiciela Milicji Ludowej ŁRL, o sytuacji w dniu 22.11.2022 r.

📈 W ciągu ostatniej doby podczas aktywnych działań ofensywnych jednostek Milicji Ludowej ŁRL przeciwnik poniósł ciężkie straty w sile roboczej i sprzęcie wojskowym.

Zniszczono:
➖ do 70 osób,
➖3 czołgi,
➖5 transporterów opancerzonych,
➖1 sztuka artylerii;
➖15 pojazdów specjalistycznych.


‼️ Wróg kontynuuje ostrzał infrastruktury cywilnej w osiedlach ŁRL.


W ciągu minionej doby ukraińskie formacje zbrojne ostrzelały ALCZEWSK przy użyciu wyprodukowanego w USA MLRS M142 HIMARS, odpalając dwie rakiety.


⚡️ Zabitych zostało dwóch cywilów i jeden ranny, natomiast zniszczone zostały dwa domy, a pięć zostało uszkodzonych.


▶️ Na wyzwolonych od ukraińskich nacjonalistów terenach Ługańskiej Republiki Ludowej przywracane jest spokojne życie:
▫️ Oddziały saperskie i inżynieryjne Milicji Ludowej ŁRL kontynuują rozminowywanie terenu.
Oczyścili oni 21 listopada ponad 7 hektarów ziemi z ładunków wybuchowych pozostawionych przez ukraińskich nacjonalistów w osiedlach Czworostianoje i Ikowo.
⭐️ Siłami Milicji Ludowej Ługańska Republika Ludowa we współpracy z organizacjami pozarządowymi dostarcza mieszkańcom tych terenów pomoc humanitarną.
Ochotnicy Frontu Ludowego dostarczyli pomoc humanitarną, w tym ciepłą odzież, żołnierzom pierwszej linii 4 brygady 2 korpusu wojskowego ŁRL.

Codzienne oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiKod godz. 06:00 dnia 21 listopada do godz. 06:00 dnia 22 listopada.

❗️ W ciągu ostatnich 24 godzin przedstawicielstwo odnotowało 65 przypadków ostrzału artyleryjskiego terytorium DRL przez USZ.

Na kierunku donieckim przeciwnik użył artylerii 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Jasinowatej- wieloprowadniocowe wyrzutnie rakiet Grad oraz artyleria 155 mm, 152 mm i 122 mm.
W rejonie Gołówki: wieloprowadniocwe wyrzutnie rakietowe Grad oraz artyleria 155 mm, 152 mm i 122 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium republiki spadło 328 różnego rodzaju pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 12 miejscowości w republice:

jej stolica Donieck (okręgi Kijowski, Kujbyszewski, Piotrowski i Kirowski), a także Zaicewo, Ozerjanowka, Gorłówka (okręgi Nikitowski i Centralno-Gorodski), Nowosiełowka, Panteleimonowka, Szirokaja Bałka, Michaiłowka, Mineralnoje, Jasinowata (stacja Donieck-Północ) oraz Makiejewka (okręgi Zemlianki, Kirowski i Czerwonogwardyjski) i Jelenowka.

🆘W ciągu ostatniej doby w dzielnicach Piotrowskiej i Kirowskiej w Doniecku odnotowano śmierć 2 cywilów.

Ponadto, 3 cywilów odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości w dzielnicy Kirowskiej w Doniecku, w Jasinowatej i niedawno wyzwolonym Liesnom.

🏠 Uszkodzonych zostało 12 gospodarstw domowych w dzielnicach Kujbyszewskiej, Piotrowskiej i Kirowskiej w Doniecku oraz w Nikitowkiej w dzielnicy Gorłówki, Staromichaiłowce i Jelenowce, a także 4 obiekty infrastruktury cywilnej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 22 листопада 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

82 uwagi do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 22.11.2022r.- 2709 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 279).

 1. „Głównym zmartwieniem Ukrainy jest to, że Rosja może na wiosnę wysłać na front 280 tysięcy świeżo wyszkolonych żołnierzy” – powiedział po rozmowach w Kijowie niemiecki poseł Anton Hofreiter. W wywiadzie dla portalu RND przekonywał, że według Ukraińców „Rosja nie zrezygnowała z żadnego ze swoich celów wojennych”, w tym także zdobycia ukraińskiej stolicy.
  https://tvn24.pl/swiat/ukraina-niemiecki-posel-ukraincy-przygotowuja-sie-do-kolejnego-ataku-rosji-na-kijow-na-wiosne-6231654

  Polubione przez 1 osoba

 2. Powrócę do naszej wcześniejszej dyskusji o rozstrzelaniu rosyjskich jeńców .

  Komandante Che Guevara , 19 listopada, 2022 at 11:08
  napisał:
  ,,Takich zbrodniarzy z azova niestety wypuściła Rosja zamiast skazać na karę śmierci…”

  ***;

  presumer67 , 19 listopada, 2022 at 15:53
  odpowiedział:
  ,,I z tym się zgodzę . To był zły precedens
  a pogłębiły go kolejne ,,hurtowe” wymiany jeńców na ukraińskich warunkach.

  Wniosły one demoralizację w szeregi wojsk rosyjskich, zwłaszcza tych ,,dziadków” ostatnio w Donbasie zmobilizowanych .

  Zamiast walczyć do końca, to, licząc na wymianę jeńców, zaczęli nagminnie poddawać się ukraińskim DRG, które przedarły się przez linię frontu na tyły wojsk rosyjskich.

  Ten ostatni przypadek to druga już taka wtopa, gdy drużyna separów zamiast walczyć melinuje się w zagrodzie i na koniec poddaję się trzem Ukrom .

  Zostali po ,,wołyńsku” zlikwidowani i
  ( może wam się to nie spodobać, ale)
  przyniesie to pozytywny skutek w postaci wzrostu dyscypliny i woli walki wśród wojsk rosyjskich i donbaskich separów,
  bo ostatnio, po tych ,,wycofkach na z góry upatrzone pozycje, morale im dołuje,
  a tak przynajmniej będą pałali chęcią zemsty i przestaną się teraz poddawać.

  Armia przede wszystkim ma być skuteczna
  Szczytnymi ideami i humanizmem wojny się nie wygrywa …”

  ****;

  Znalazłem na rosyjskim portalu Kont w podobnym tonie napisany artykuł
  ( wybrany fragment )

  ,,O naszych jeńcach, którzy zostali rozstrzelani, powiem coś nieprzyjemnego:
  kilkunastu wojowników, w zbrojach, z bronią, nie rannych, nie porażonych pociskami, poddało się, licząc na łaskę wroga.

  A może liczyli na to, że ktoś inny będzie za nich walczył?
  A może na to, że wróg w końcu wygra i będzie normalnie?

  Ale wróg jest bezlitosny i ci, którzy się poddali, zostali zabici.

  Czy mógł być inny rozwój tej historii?
  A gdyby tak z co najmniej trzy osoby z tej grupy były gotowe stawić opór?
  Podchwytliwe pytanie.

  PS

  Z jakiegoś powodu pamiętam grupę szturmową „Wostok”, która przez 20 dni walczyła w całkowitym okrążeniu w dzielnicy „Wostoczny” na obrzeżach Mariupola…
  Z jednym z bojowników z tej grupy, ze znakiem wywoławczym „Las”, spotkałem się w kwietniu do budynku 35 w Azovstal.
  Przez miesiąc dochodził do siebie, tak miał wychłodzony organizm, gdy przez trzy tygodnie walczyli otoczeni w zamarzniętym dziewięciopiętrowym budynku.

  Potem spotkałem „Las” na strasznej rotacji w pobliżu Ugledaru.
  Przerażające, bo nie było wiadomo, jak to się wszystko skończy – czy zostanie zabity czy po prostu tylko ranny?
  „Las”, uśmiechnięty, młody chłopak, wciąż walczy, ale mógł się poddać w marcu.
  Ale nie zrobił tego.

  Może wiedział coś o tej wojnie. Coś tajemnego, niezrozumiałego dla tych, którzy poddali się bez walki, dobrowolnie padli ofiarą i zostali zabici przez Banderę.

  Dostaliśmy kolejną trudną lekcję.

  Ostatnia taka lekcja miał miejsce na początku 2000 roku, kiedy to Iczkerianie zaczęli obcinać głowy naszym więźniom, filmując to na wideo.

  A potem nasi przestali się poddawać.
  Myślę, że efekt będzie taki sam.
  Mam nadzieję.”

  https://cont.ws/@VolniiVeter/2425178

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Kronika działań wojennych na Ukrainie – najważniejsze wydarzenia na froncie w dniu wczorajszym tj. 21.11.2022…

  Polubione przez 1 osoba

 4. W Donbasie toczą się zacięte walki – wojska rosyjskie prowadzą natarcie na kilku kierunkach w rejonie Doniecka i Bachmutu (Artiomowska)…

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Kolejny przykład NATO-wskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy – Królewskie Siły Powietrzne (RAF) dostarczają najnowszą wersję kierowanych pocisków rakietowych Brimstone 2, których zasięg jest dwukrotnie większy niż wcześniejszego modelu Brimestone 1…

  Polubione przez 1 osoba

 6. Amerykańskiego dziennikarza nie wpuszczono na mecz piłki nożnej w Katarze. Dupek robi zdziwioną minę i nie rozumie, dlaczego go nie wpuścili.
  Chłopaki, jesteście kompletnymi kretynami, że nie rozumiecie prostych rzeczy, czy też jesteście tak popieprzeni w swojej „hegemonii”, że dla was prawa wszystkich innych ludzi na świecie nie są prawami?
  https://t.me/Olej_w_Glowie/13604

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Operacja specjalna, 22 listopada. Najważniejsze z RIA Novosti (https://t.me/rian_ru/186463):

  ▪️ ONZ wyraziła zaniepokojenie personelem masakry rosyjskich jeńców w Donbasie, wezwała do dokładnego zbadania tych doniesień;

  ▪️ Duma Państwowa przyjęła oświadczenie izby wzywające parlamenty świata do potępienia zbrodni kijowskiego reżimu i promowania ścigania bezpośrednich sprawców egzekucji rosyjskich jeńców wojennych;

  ▪️Komitet Śledczy Rosji zapowiedział, że w ramach śledztwa w sprawach karnych będzie sprawdzał informacje o udziale najemników z krajów NATO w działaniach wojennych po stronie Kijowa;

  ▪️ Pieskow zaprzeczył, jakoby Putin otrzymał przed szczytem G20 projekty ugody z Ukrainą;

  ▪️ Pieskow potwierdził, że przygotowywane jest spotkanie Putina z rodzinami zmobilizowanych wojskowych, w tym z matkami bojowników;

  ▪️ Komisja Europejska w imieniu Unii Europejskiej przekazała we wtorek Ukrainie transzę pomocy makrofinansowej w wysokości 2,5 mld euro;

  ▪️ Stany Zjednoczone z kolei przekazały Ukrainie transzę bezpośredniej pomocy budżetowej w wysokości 4,5 mld USD;

  ▪️Według Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej lotnictwo operacyjno-taktyczne i wojskowe, siły rakietowe i artyleria ogółem uderzyły w 11 stanowisk dowodzenia Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodach charkowskim i chersońskim oraz w DRL, a także 63 artyleryjskie jednostek na stanowiskach strzeleckich, siły roboczej i sprzętu wojskowego w 136 rejonach;

  ▪️ Pieskow powiedział, że ostrzał ZNPP jest obarczony zagrożeniem dla bezpieczeństwa ekologicznego rozległych terytoriów, Rosja będzie kontynuowała dialog z MAEA;

  ▪️ 28 listopada Gazprom rozpocznie ograniczanie dostaw gazu przez Ukrainę, utrzymując jednocześnie niezbilansowanie przesyłu gazu w tranzycie do Mołdawii – podała spółka;

  ▪️ Na Ukrainie praktycznie nie ma nienaruszonych elektrowni cieplnych i wodnych – powiedział szef zarządu narodowego koncernu energetycznego Ukrenergo.

  https://t.me/boris_rozhin/71010

  Polubione przez 4 ludzi

 8. ‼️🇺🇦🏴‍☠️ Armia rosyjska prowadzi ofensywę w Donbasie, uderzając na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy – najważniejsze z podsumowania Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy:

  ▪️Rosyjskie wojska koncentrują swoje główne siły na ofensywie na kierunkach Artiomowskiego i Awdiejewskiego.
  ▪️Siły Zbrojne FR przeprowadzają sprzęt inżynieryjny linii obrony na określonych kierunkach.
  ▪️Jednostki rosyjskie prowadzą aktywny rozpoznanie powietrzne z wykorzystaniem bezzałogowców.
  ▪️W celu zwiększenia zgrupowania wojsk do Debalcewa (DRL) przerzucono osobne jednostki z terytorium Czeczenii oraz z PKW.
  ▪️Armia rosyjska ostrzeliwuje pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy z MLRS.
  ▪️Utrzymuje się zagrożenie atakami rakietowymi i powietrznymi, w tym uderzeniami UAV z terytorium i przestrzeni powietrznej Republiki Białoruś.
  https://t.me/RVvoenkor/32421

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.