Wojna już nie domowa na Ukrainie 23.11.2022r.- 2710 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 280).


„Niemy krzyk”– dzień 904.

MAEA poinformowała o wybuchu, który niedawno doprowadził do odłączenia linii energetycznej czwartego bloku elektrowni jądrowej Zaporoże. 

Według MAEA, mina eksplodowała poza obrębem stacji. Jednocześnie agencja nie poinformowała, kto jest sprawcą ostrzału. Zamiast tego wyklepano formułkę, że incydent „podkreślił niestabilność sytuacji w zakresie bezpieczeństwa jądrowego” w kontekście działań wojennych. 

Jak wiadomo, Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej informowało wcześniej, że kijowski reżim kontynuuje prowokacje przeciwko Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZEJ), pomimo obecności przedstawicieli MAEA w obiekcie. Z kolei MSZ Rosji podkreśliło, że Kijów grozi katastrofą spowodowaną przez człowieka, także dla Europy. 

Istnieje powszechny pogląd, że takimi prowokacjami ukraińskie władze starają się wzbudzić zainteresowanie zachodnich sojuszników konfliktem i wyprzeć Federację Rosyjską z terenu tej elektrowni atomowej, przekształcając ją w intencji Kijowa, w obszar „neutralny”.

Czwarty reaktor elektrowni jądrowej Zaporoże został niedawno odłączony od głównego źródła zasilania w wyniku wybuchu pocisku, poinformowała służba prasowa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Wyjaśnili, że do eksplozji doszło za ogrodzeniem ZEJ, w wyniku czego została odcięta zewnętrzna linia energetyczna o napięciu 750 kV.

MAEA zapewniła, że ​​blok energetyczny, odcięty od głównej linii energetycznej, otrzymuje prąd do chłodzenia i niezbędnej pracy przez linię rezerwową. Nie sprecyzowali jednak, kto przeprowadził ostrzał.

„Ten nowy incydent uwydatnił niestabilność sytuacji w tym miejscu pod względem bezpieczeństwa nuklearnego… na tle obecnego konfliktu zbrojnego”– poinformowała MAEA, dodając, że ​​pracownicy stacji muszą pracować w bardzo trudnych warunkach, aby nie dopuścić do powtarzających się przerw w dostawie prądu, takich jak te obserwowane na początku października. Jednak sytuacja z zasilaniem obiektu „jest nadal bardzo niestabilna”– stwierdziła MAEA.

Rosja wielokrotnie podkreślała, że ​​bezpieczną eksploatację Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej utrudniają prowokacje organizowane przez władze Kijowa. Już 30 października rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że ​​ukraińskie wojsko kontynuuje ostrzał artyleryjski tego obszaru.

„Pomimo obecności przedstawicieli MAEA w elektrowni atomowej w Zaporożu reżim kijowski kontynuuje prowokacje w celu stworzenia zagrożenia katastrofą spowodowaną przez człowieka. W ciągu dnia odnotowano trzy ostrzały artylerii Ukraińskich Sił Zbrojnych miasta Energodar i terenu przyległego do elektrowni”– poinformował rzecznik resortu obrony.

Także rosyjskie MSZ ostrzega przed groźbą katastrofy spowodowanej przez człowieka w wyniku działań Ukraińskich Sił Zbrojnych, która może dotknąć  również Europę

„Reżim kijowski (…) przeprowadza ataki na swoją infrastrukturę krytyczną, grożąc Europie katastrofą spowodowaną przez człowieka i śmiercią tysięcy cywilów (…) Wzywamy reżim Zełenskiego i jego zachodnich sponsorów do zaprzestania bezmyślnych i groźnych prowokacji wobec ZEJ, które mogą prowadzić do najpoważniejszych konsekwencji”– oświadczyła rzeczniczka ministerstwa Maria Zacharowa.

Jak powiedział generał broni Igor Kiriłłow, szef Sił Ochrony Radiologicznej, Chemicznej i Biologicznej Sił Zbrojnych FR, na odprawie w dniu 24 października, w przypadku zagrożenbia ZEJ promieniowanie radioaktywne może dotknąć nawet całą Europę.

„Przeprowadzona przez naszych specjalistów prognoza rozwoju sytuacji radiacyjnej, potwierdzona następnie przez odpowiednie europejskie organizacje naukowe, wykazała, że ​​uwolnienie substancji radioaktywnych dotknie niemal całą Europę”– wyjaśnił szef Sił Ochrony Radiologicznej, Chemicznej i Biologicznej Sił Zbrojnych FR.

Według MAEA cztery z sześciu reaktorów ZEJ są obecnie w stanie zimnego wyłączenia, jeden jest w stanie gorącego wyłączenia, aby zapewnić działanie elektrowni, a drugi jest teraz podgrzewany w tym samym celu. Ogólnie rzecz biorąc, ta elektrownia jądrowa w chwili obecnej nie wytwarza energii elektrycznej. Jak wyjaśnił na początku października szef administracji Energodaru Aleksander Wołga, reaktory zostały zatrzymane na czas odbudowy infrastruktury stacji po zmasowanym ostrzale przez wojska ukraińskie.

Tymczasem Kijów na wszelkie możliwe sposoby stara się uwolnić od odpowiedzialności za to, co dzieje się wokół ZEJ, stwierdzając, że Rosja rzekomo ostrzeliwuje elektrownię, i że to ona też stanowi główne zagrożenie dla bezpieczeństwa obiektu. Ponadto ukraińskie kierownictwo sugeruje zachodnim sojusznikom, że dalsza obecność elektrowni jądrowej pod kontrolą sił rosyjskich może zmusić Ukrainę do zaprzestania dostaw energii elektrycznej do Europy.

Przede wszystkim zwrócił na to uwagę sam prezydent Wołodymyr Zełenski, przemawiając 6 października w formacie internetowym przed australijskim pozarządowym think tankiem Lowy Institute.

„Możemy zapewnić (…) Europie dużo taniej energii elektrycznej w okresie ogrzewania zimowego, a ona na to liczy. Już teraz to dajemy i Europa jest bardzo szczęśliwa. Ale wszyscy na pewno rozumieją, a Rosja ma kalkulacje (…) że w pewnym momencie wyłączymy dopływ prądu do Europy. Po prostu nie będziemy w stanie tego zrobić, bo nie starczy nam na ogrzanie naszych domów. A ten czas się zbliża”– powiedział Zełenski.

Podkreślił, że brak dostaw energii elektrycznej z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej może przerodzić się w kryzys nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy.

Zełenski wygłosił podobne oświadczenie w przemówieniu do Rady Europejskiej 20 października. Według niego dopiero po usunięciu wojsk rosyjskich z ZEJ Ukraina będzie mogła wrócić do eksportu energii elektrycznej do swoich europejskich sąsiadów.

Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin zareagował na ciągłe oskarżenia Ukrainy pod adresem Federacji Rosyjskiej w sprawie sytuacji z elektrownią atomową w Zaporożu.

„Ciągle dają do zrozumienia, że ​​ostrzeliwujemy elektrownię atomową w Zaporożu. Cóż, oni są totalnie szaleni, prawda? Kontrolujemy tę elektrownię jądrową”– powiedział Putin na posiedzeniu plenarnym Międzynarodowego Klubu Dyskusyjnego Wałdaj 27 października.

Rosyjski przywódca zwrócił też uwagę na absurdalność sytuacji z oskarżeniami pod adresem Federacji Rosyjskiej w warunkach, gdy Moskwa zgodziła się na obecność przedstawicieli MAEA w ZEJ.

„Mieszkają na terenie elektrowni jądrowej. Na własne oczy widzą, co się dzieje, kto strzela i skąd padają pociski. Przecież nikt nie mówi o tym, że ukraińskie wojska ostrzeliwują elektrownię jądrową– nikt. I robią zamieszanie, obwiniając o to Rosję”– podkreślił Putin.

W tym kontekście zasugerował, że Zachód „dąży do jakiegoś incydentu nuklearnego” na Ukrainie, aby zrzucić odpowiedzialność na Rosję i rozdmuchać nową rundę walki z nią.

„Po prostu nie widzę innego celu”– powiedział prezydent.

Można przyjąć, że trwające w Kijowie prowokacje wobec ZEJ są próbą podtrzymania słabnącego zainteresowania zachodnich sojuszników konfliktem. Jednocześnie brak potępienia działań ukraińskich władz przez Zachód wskazuje na niechęć Zachodu do przyznania się do oczywistości, czyli dalszego popierania reżimu, który jawnie przeszedł na metody terrorystyczne prowadzenia wojny, by osiągnąć swoje cele.

Jednak MAEA, pomimo całej deklarowanej otwartości na współpracę zarówno z Ukrainą, jak i Rosją, nadal pozostaje organizacją znajdującą się pod wpływem takich graczy, jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i im podobnych. Dlatego nie ujawnia informacji o tym kto ostrzeliwuje ZEJ. Dzieje się tak dlatego, bo ujawnienie tych informacji jest sprzeczne z interesami Zachodu, więc jest wyciszane.Tak więc, bezpośrednie wskazywanie na stronę odpowiedzialną za incydenty dotyczące ostrzeliwania ZEJ jest politycznie niekorzystne dla tych, którzy kontrolują pracę MAEA.

Kijów konfrontuje się z Federacją Rosyjską w imieniu Zachodu i walczy o jej interesy. W związku z tym dziwne byłoby oskarżanie własnej broni, jaką jest Ukraina. Obwinianie Kijowa za liczne zbrodnie i stosowanie metod terroryzmu państwowego jest nieopłacalne dla Zachodu. Podobnie zresztą jak wskazywanie tam faszyzmu i braku podstaw demokracji i rażących naruszeń praw człowieka oraz przymykanie oczu na dopuszczanie się licznych zbrodni.

Dodać należy, że ​​władze Kijowa, zezwalając na dalszy ostrzał ZEJ, nie są w swoich działaniach całkowicie niezależne.

Pracują tu przedstawiciele zachodnich agencji wywiadowczych, kontrolując i doradzając przedstawicielom z Kijowa. Najwyraźniej na Zachodzie postanowiono sprowokować katastrofę, za którą obwinia się Rosję. Jednocześnie zagraniczni kuratorzy nie są zainteresowani konsekwencjami, ponieważ uważają, że ich nie dotkną. Najważniejsze, że powinien istnieć powód, by ponownie piętnować Federację Rosyjską. Podobnie jak to miało miejsce z niedawnym incydentem w Przewodowie na Lubelszczyźnie, gdzie- gdy światowy hegemon orzekł, że rakieta która tam spadła nie została wystrzelona przez Rosjan, to mimo tego, i tak nadgorliwi wasale za całość tragicznego incydentu oskarżają stronę rosyjską.

Z kolei w Kijowie mają ogromną nadzieję, że Europa w obliczu zagrożenia incydentem nuklearnym będzie w stanie znaleźć narzędzia oddziaływania na Rosję, aby wycofała się ona z ZEJ, którą władze ukraińskie uważają za źródło pokaźnych i pewnych dochodów.

Energia elektryczna z tej stacji ma fundamentalne znaczenie dla Ukrainy i jej gospodarki. Ostrzeliwując obiekt Kijów liczy też na to, że Rosja uzna dalszą ochronę stacji za zbyt ryzykowną i nieopłacalną i wycofa się z niej. Co można będzie następnie przedstawić jako wielkie strategiczne zwycięstwo. Ponadto posiadanie ZEJ pozwoli Kijowowi na eksport energii elektrycznej do Europy, co w warunkach zbliżającej się zimy jest dobrym źródłem dochodów.

Tak więc, przy cichym przyzwoleniu Zachodu, Kijów uparcie będzie ostrzeliwał nadal ZEJ aż doprowadzi to do tragedii na miarę Czarnobyla.

Może to Zachodowi jest właśnie potrzebne, aby nadal eskalować konflikt?

*

Popołudniowa (22.11.2022r. 13:25) odprawa Ministerstwa Obrony Rosji, najważniejsze informacje:

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują zgodnie z harmonogramem prowadzenie specjalnej operacji wojskowej.

Tak więc, jednostki armii rosyjskiej kontynuowały ofensywę w rejonie Doniecka, odpierając jednocześnie kontrataki wroga. Łącznie w ciągu dnia zlikwidowano tam ponad 120 ukraińskich żołnierzy oraz zniszczono dwa czołgi, sześć opancerzonych wozów bojowych oraz pięć pojazdów przeciwnika.

Na południe od Doniecka jednostki rosyjskie uderzyły na wrogą kompanię zmechanizowaną w pobliżu wsi Wodianoje. Ponadto zniszczono trzy grupy sabotażowo-rozpoznawcze ukraińskich sił zbrojnych działające w rejonie osady Pawłówka. Przeciwnik poniósł straty w wysokości ponad 50 ukraińskich żołnierzy zabitych i rannych, trzech bojowych wozów piechoty i dwóch pojazdów opancerzonych.

Na kierunku kupjańskim, w wyniku wyprzedzającego ostrzału artyleryjskiego, trafiona została kompania piechoty zmechanizowanej sił zbrojnych Ukrainy, gdy przechodziła do ataku w pobliżu wsi Nowosielskoje w Ługańskiej Republice Ludowej. Dalsze aktywne działania sił rosyjskich zatrzymały i rozproszyły oddział USZ. Straty przeciwnika wyniosły łącznie ponad 50 zabitych i rannych ukraińskich żołnierzy, jeden czołg, trzy bojowe wozy piechoty i pięć pojazdów.

Na kierunku Krasno-Limańskim wojska rosyjskie udaremniły próbę ataku kompanii piechoty zmotoryzowanej USZ wzmocnionej zagranicznymi najemnikami z rejonu osady Stelmachowka. W rezultacie w wyniku ataku poszkodowanych zostało do 40 ukraińskich mundurowych i zagranicznych najemników. Zniszczone zostały trzy pojazdy pancerne i trzy pickupy.

Lotnictwo operacyjne i wojskowe, siły rakietowe i artyleria uderzyły na 11 stanowisk dowodzenia USZ w rejonach Czugajew, Kisłowka, Krachmalnoje, Bieriestowoje i Krugliakowka w obwodzie charkowskim, Pobieda, Dobrowlie i Wodianoje w Donieckiej Republice Ludowej, Sadowe, Tokariewka i Dudccany w obwodzie chersońskim, a także na 63 jednostki artyleryjskie na stanowiskach ogniowych, żywy personel i sprzęt wojskowy w 136 rejonach.

Zniszczono dwie ukraińskie wyrzutnie rakiet ziemia-powietrze Buk-M1 i skład amunicji koło Kramatorska w Donieckiej Republice Ludowej.

W trakcie wojny kontrbateryjnej w pobliżu osady Koleśnikówka- obwód charkowski, została stłumiona bateria systemów artyleryjskich M777 produkcji amerykańskiej.

W pobliżu wsi Minkówka w Donieckiej Republice Ludowej zniszczono wyprodukowaną w Stanach Zjednoczonych stację radarową AN/TPQ-37 przeciwdziałania pociskom artyleryjskim.

Dwa plutony moździerzy ukraińskich sił zbrojnych zostały zniszczone w pobliżu wsi Newskie w Ługańskiej Republice Ludowej.

Sześć ukraińskich bezzałogowych statków powietrznych zostało zestrzelonych przez siły obrony powietrznej w okolicach miejscowości Nikolskoje i Władimirówka w Donieckiej Republice Ludowej.

Łącznie od początku specjalnej operacji wojskowej zniszczono:

333 samoloty, 177 śmigłowców, 2 549 bezzałogowych statków powietrznych, 390 systemów rakietowych ziemia-powietrze, 6 758 czołgów i innych opancerzonych wozów bojowych, 901 wielokrotnych wyrzutni rakietowych, 3 611 artylerii polowej i moździerzy oraz 7 320 sztuk specjalnych pojazdów wojskowych.

Kijowski reżim kontynuował prowokacje grożąc katastrofą spowodowaną przez człowieka w zaporoskiej elektrowni atomowej.

W dniu 21 listopada artyleria USZ wystrzeliła osiem pocisków dużego kalibru w strefę przemysłową elektrowni atomowej. Ostrzał nastąpił z kontrolowanego przez ukraińskie wojsko miasta Marganiec w obwodzie dniepropietrowskim.

W odpowiedzi rosyjskie jednostki artylerii stłumiły siłę ognia przeciwnika.

Sytuacja radiacyjna w elektrowni atomowej pozostaje w normie.

W ciągu ostatniego dnia żołnierze DRL wyeliminowali w walkach kilkudziesięciu ukraińskich mundurowych. 

„Wspólne działania żołnierzy DRL i Sił Zbrojnych Rosji zniszczyły następujące uzbrojenie i sprzęt wojskowy wroga: system rakietowy Grad, trzy haubice D-30, osiem pojazdów opancerzonych i samochodowych, zaś cztery drony zostały zestrzelone w powietrzu”–  poinformowano dzisiaj w Departamencie Milicji Ludowej DRL.

Codzienne oficjalne podsumowanie misji DRL w WCKiK od godz. 06:00 dnia 22 listopada do godz. 06:00 dnia 23 listopada

❗️ W ciągu ostatnich 24 godzin przedstawicielstwo odnotowało 40 przypadków ostrzału terytorium DRL artyleryjskiego przez USZ.

Na kierunku donieckim przeciwnik użył artylerii 155 mm i 152 mm.
Na kierunku Jasionowatej – artyleria 155 i 152 mm.
Na kierunku Gorłówki – artyleria 155 i 152 mm.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 143 sztuk różnego typu pocisków.

Pod ostrzałem wroga znalazło się 9 miejscowości republiki:

jej stolica Doniecka (obwody kijowski, kujbyszewski, piotrowski i kirowski), a także Zaicewo, Pantelejmonowka, Jasinowata, Mineralnoje, Kasztanowoye, Jakowlewka oraz Makiejewka (obwody kirowski i czerwonogwadryjski) i Jelenowka.

🆘W ciągu ostatniej doby w dzielnicy kirowskiej w Doniecku odnotowano 2 cywilów rannych.

🏠 Uszkodzone zostały 4 budynki w dzielnicy kirowskiej w Doniecku i dzielnicy kirowskiej w Makiejewce, a także 1 obiekt infrastruktury cywilnej.

🗒‼️⚡️Raport kapitana I.M. Filiponenko, oficjalnego przedstawiciela Milicji Narodowej ŁRL, o sytuacji w dniu 23.11.2022 r.

📈 W ciągu ostatniej doby podczas aktywnych działań ofensywnych jednostek Milicji Ludowej ŁRL przeciwnik poniósł ciężkie straty w sile roboczej i sprzęcie wojskowym.

Wyeliminowano:
➖ do 55 osób personelu wojskowego,
➖ dwa czołgi,
➖3 transportery opancerzone,
➖4 bezzałogowe statki powietrzne,
➖17 pojazdów specjalistycznych.

❗️ Sprawozdanie misji ŁRL w WCKIK za ostatnie 24 godziny, 23 listopada.

Ukraińskie formacje zbrojne odnotowały 1 ostrzał w miejscowości Nowonikolskoje (powiat Kreminna) z użyciem artylerii 155 mm (4 pociski).
W wyniku ostrzału zniszczony został 1 budynek mieszkalny.


‼️ Na wyzwolonych od ukraińskich nacjonalistów terenach Ługańskiej Republiki Ludowej przywracane jest spokojne życie:


▫️ Jednostki saperskie i inżynieryjne Ługańskiej Milicji Ludowej kontynuują rozminowywanie terenu.
⚡️ W dniu 22 listopada oczyścili ponad 5 hektarów terytorium z ładunków wybuchowych pozostawionych przez ukraińskich nacjonalistów w rejonach osiedli Statiwiczino i Makartetino.
🌟 ŁRL wraz z organizacjami pozarządowymi dostarcza mieszkańcom tych terenów pomoc humanitarną.
▫️ Wolontariusze z Ałczewa dostarczyli pomoc humanitarną, w tym zestawy żywnościowe i medyczne oraz agregaty prądotwórcze, potrzebującym mieszkańcom z dotkniętych ukraińską agresją wsi Toszki i Nowotki.
❗️ Ponadto pracownicy i widzowie kanału Spas TV przekazali termosy wojskowe dla żołnierzy 2 Armijnego Korpusu ŁRL.
▫️ Ciepłe ubrania i listy dla dzieci przekazali również działacze ruchu Czas na Pomoc.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07:00 23 листопада 2022 року.

Сала У’країні!

Banderowcy zaniemówili, a ja nadal niecierpliwie czekam na kolejne bajania o nieustających zwycięstwach, chwale i domniemanej potędze ich u’krainy.

Oficjalna strona biura prasowego Operacji Połączonych Sił USZ znikła z Facebooka!!!!!

Разом до перемоги!

Сала У’країні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

*

Na koniec kilka aktualnych filmów:

*

*

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 
Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania lin
ku do źródła.

87 uwag do wpisu “Wojna już nie domowa na Ukrainie 23.11.2022r.- 2710 dzień od nowego rozejmu (pełnowymiarowa operacja zbrojna USZ wobec republik w Donbasie, zakończona interwencją wojsk FR- dzień 280).

 1. O tragicznej sytuacji mieszkańców Ukrainy piszą polskojęzyczne media

  Większość mieszkańców Ukrainy została pozbawiona dostaw prądu wskutek zmasowanego rosyjskiego ostrzału – poinformowało w środę ministerstwo energetyki Ukrainy.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-wiekszosc-mieszkancow-kraju-pozbawiona-dostaw-pradu,648219.html

  „Na całym terytorium Ukrainy na 24 godziny wyłączone jest zasilanie” – przekazał na Twitterze Oleksy Goncharenko, ukraiński deputowany. To skutek środowego zmasowanego ostrzału Rosjan. Z tego powodu także ponad 50 proc. Mołdawii odcięte jest od prądu.
  „Szpitale, porodówki i domy matki, sklepy spożywcze, stacje benzynowe są bez prądu” – dodał Goncharenko. Rosjanie od popołudnia ostrzeliwują cały teren Ukrainy.
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-11-23/ukraina-caly-kraj-odciety-od-zasilania-masowa-awaria-tez-w-moldawii/

  koncern Enerhoatom poinformował, że w związku z rosyjskimi ostrzałami wyłączono bloki energetyczne w trzech elektrowniach atomowych: Rówieńskiej, Południowoukraińskiej i Chmielnickiej. Zapewniono, że tło promieniowania jest w normie.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/cala-ukraina-w-ogniu-brak-pradu-i-wody-relacja-na-zywo/g0n904f

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Jeden z dyrektorów ukraińskiej spółki energetycznej uspokaja, twierdzi, że do wielodniowych przerw w dostawie prądu na Ukrainie nie powinno dojść.

  „Moim zdaniem apokalipsa energetyczna, całkowite przestoje na bardzo, bardzo długie okresy, są bardzo mało prawdopodobne. Ponieważ rosyjscy terroryści spodziewali się, że ta apokalipsa nadejdzie 11-12 października. Ale już 22 listopada tak, gdzieś bez światła, ale nie ma całkowitego zniszczenia (systemu energetycznego)-stwierdził prezes YASNO
  https://www.unian.net/economics/energetics/energeticheskiy-apokalipsis-v-ukraine-maloveroyaten-yasno-12053946.html

  Polubione przez 1 osoba

 3. Władze USA przekazały 4.5 miliarda $ władzom w Kijowie.

  Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że ​​fundusze zaczną być wypłacane w nadchodzących tygodniach. Ukraiński rząd wykorzysta je do wypłaty wynagrodzeń pracownikom szpitali, urzędnikom i nauczycielom, a także pomocy społecznej dla osób starszych i słabszych grup społecznych.
  https://www.unian.net/economics/finance/ssha-predostavlyayut-ukraine-4-5-mlrd-dollarov-na-socvyplaty-i-zarplaty-uchitelyam-i-medikam-12053826.html?utm_source=unian&utm_medium=read_more_news&utm_campaign=read_more_news_in_post

  Polubione przez 1 osoba

 4. https://vk.com/antimaydan?w=wall-78469226_1651877
  Ukraina próbuje zrzucić winę za swój błąd na Rosję – rakieta obrony przeciwlotniczej IRIS-T, dostarczana przez kraje zachodnie, spadła na budynek mieszkalny w Kijowie
  W trakcie regularnych ataków odwetowych na infrastrukturę energetyczną Ukrainy rakieta spadła na budynek mieszkalny w Kijowie – kanały CIPsO w tym samym momencie zaczęły być pełne komunikatów o błędzie Rosji, ale po raz kolejny te stwierdzenia okazały się kłamstwem. Na opublikowanym w ukraińskich zasobach zdjęciu prawdopodobnie widać fragment rakiety obrony powietrznej IRIS-T – dostarczają ją do Kijowa Stany Zjednoczone i Niemcy.
  Po raz kolejny ukraińskie kierownictwo próbuje zafałszować rzeczywisty stan rzeczy, jak w przypadku rakiety, która spadła na polskie Przewodowo – wtedy nawet Stany Zjednoczone deklarowały, że rakieta jest ukraińska. Jednak nawet to nie przywróciło Zełenskiemu rozsądku, który nadal kłamał i twierdził coś przeciwnego. Przypomnijmy, że na terytorium Polski spadł pocisk przeciwlotniczy wystrzelony z Ukrainy, a nawet ze starego S-300P.
  Nie należy spodziewać się, że tym razem Kijów przyzna się, że naraził życie własnych obywateli. Warto zauważyć, że rosyjskie rakiety od tygodnia dokładnie trafiają w cel.
  readovka eado
  foto

  Polubione przez 5 ludzi

 5. https://t.me/boris_rozhin/71086
  Kolejna ofiara działań ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Oprócz domu w Kijowie, który został trafiony przez natowski system obrony powietrznej NASAMS, pocisk przeciwlotniczy trafił również w dom w Wyszgorodzie. W sumie w wyniku trafień w budynki mieszkalne zginęło 6 osób. Po zamordowaniu dwóch polskich rolników ukraińska obrona powietrzna wróciła do rutynowej praktyki zabijania Ukraińców.
  foto

  Polubione przez 3 ludzi

 6. https://t.me/boris_rozhin/71080
  Nawiasem mówiąc, dzisiejszymi atakami Rosja tak naprawdę uczciła 7 rocznicę rozpoczęcia blokady energetycznej Krymu w 2015 r., kiedy to zburzono słupy linii przesyłowych i odcięto dostawy energii elektrycznej na Krym między 20 i 23 listopada, co było początkiem blokady energetycznej, która w grudniu stała się całkowitą.
  Jak teraz na Ukrainie słychać marudzenie, to jak bez prądu, to na Krymie tylko się z tego śmieją – tak jak w 2015 roku. Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. I ten, który ma światło. 😀

  Polubione przez 8 ludzi

 7. https://t.me/boris_rozhin/71078
  Klauni z Sił Zbrojnych Ukrainy twierdzili, że zestrzelili 51 z 70 wystrzelonych rakiet. I jeszcze 5 dronów.
  Jest ciekawa prawidłowość, im więcej ukraińska obrona powietrzna zestrzeliwuje rakiety w internecie, tym bardziej Ukraińcy nie mogą o tym czytać z powodu braku światła.

  Polubione przez 10 ludzi

 8. Rosja wygrała na Ukrainie. USA muszą przestać eskalować konflikt

  Istnieje głęboki paradoks: jeśli Rosja „przegrywa”, to dlaczego kraje zachodnie, a zwłaszcza USA, naciskają na Władimira Żeleńskiego w sprawie pokoju i pojednania? I dlaczego na ostatnich szczytach słyszeliśmy wezwania do rozwiązania kryzysu?

  Wojna gospodarcza mająca na celu izolację Rosji poniosła klęskę, pisze Sabah. Kryzysy żywnościowe i energetyczne w Europie osiągnęły punkt kulminacyjny z powodu sankcji. A USA są bezradne wobec arsenału broni Rosji.

  Widać więc, kto wygrał na Ukrainie. Zachód jest zmuszony do podjęcia dialogu z Rosją. A jeśli USA będą nalegać na kontynuowanie konfliktu, same staną przed ryzykiem globalnej izolacji – twierdzi autor artykułu.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/13656

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Broń dostarczana przez Zachód na Ukrainę może trafić w ręce przestępców lub terrorystów. Szef brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Przestępczości (NCA), Graham Biggar, powiedział (https://www.thetimes.co.uk/article/guns-sent-to-ukraine-could-be-sold-to-terrorists-flhrr52zt) o tym w wywiadzie dla „The Times”.

  „Na końcu konfliktu są nadwyżki broni, które trafiają w ręce przestępców lub terrorystów” – powiedział.
  Według rozmówcy publikacji o takim zagrożeniu rozmawiał z władzami w Kijowie, które powiedziały, że „pilnują, jaka broń jest w kraju i kto ją ma”.

  Mimo to zaczęły bić dzwony alarmowe o tym, że zachodnia broń idzie „na lewo”:
  ▪️▪️ Fińska policja bada „ślady” przekazywania broni dostarczanej na Ukrainę gangom przestępczym z Europy;
  ▪️ Niemieccy dziennikarze Friekorps poinformowali, że w pobliżu statku Floriana w Bremie zatrzymano kilku Ukraińców – nasi rodacy próbowali przemycić na statek granatnik;
  ▪️ Telewizja CBS wypuściła dokument o tym, czy broń dostarczana Ukrainie przez Zachód trafia we właściwe ręce;
  ▪️ Zachodnia broń dostarczona do AFU wciąż „wisi” w darknecie.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/13698

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Szef Wagner PMC Prigożyn przekazał Parlamentowi Europejskiemu młot kowalski „we krwi” z wygrawerowanym logo Wagnera w futerale na skrzypce.

  Wcześniej Politico poinformowało, że w Parlamencie Europejskim dyskutuje się nad pomysłem uznania PMC Wagner za organizację terrorystyczną.

  Więc w odpowiedzi Prigożyn przekazał przedstawicielowi Parlamentu Europejskiego stosowną ,,informację w sprawie”

  Polubione przez 4 ludzi

  • Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow o rezolucji Parlamentu Europejskiego nazywającej Rosję sponsorem terroryzmu:

   „Dla zdrowych na umyśle wszystko jest oczywiste, co do innych to się nie wypowiadam;
   nie mam wykształcenia medycznego.

   Polubione przez 2 ludzi

 11. Rosja nie prowadzi nieformalnych rozmów z Ukrainą na temat zaprzestania działań wojennych z powodu upartego stanowiska władz w Kijowie – poinformował ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii Andriej Kelin.

  Zaznaczył, że w kwietniu Moskwa i Kijów były bliskie porozumienia pokojowego, ale strona ukraińska „zdecydowała inaczej” po otrzymaniu broni od USA.

  Kelin wezwał też kraje zachodnie do zaprzestania dostarczania Kijowowi broni, gdyż Ukraina straciła już „sporo terytorium, potencjału gospodarczego i rolniczego”. „Teraz [Ukraina] też jest pozbawiona potencjału ludzkiego, a Zachód o tym nie myśli. W miejscu Ukrainy mogłaby powstać czarna dziura – bez gospodarki, własnych pieniędzy i ludzi” – wskazał.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/13699

  Polubione przez 2 ludzi

 12. 🇺🇸🇪🇺 Projekty energetyki jądrowej USA w Europie

  Westinghouse Electric Company wchodzi na europejski rynek energetyczny.

  ▪️Polska

  Obecny program polskiej energetyki jądrowej opiewa na 31-40 mld dolarów. W latach 2026-2040 ma powstać sześć reaktorów. Pierwszy z nich, planowany na wybrzeżu Bałtyku 80 kilometrów na zachód od Gdańska ma zacząć dostarczać prąd (https://pro.intellinews.com/korean-nuclear-tech-company-khnp-to-sign-loi-with-ze-pak-on-poland-s-nuclear-power-programme-260754/?source=poland) w 2033 roku.

  Oprócz Westinghouse’a bardzo zainteresowany udziałem w tym projekcie był francuski EDF, a także koreański KHNP. Polska może jeszcze zarezerwować dla Koreańczyków trochę miejsca na budowę obiektów jądrowych jako uzupełnienie państwowego programu energetyki jądrowej.

  Westinghouse planuje dostarczyć swoje reaktory wodne ciśnieniowe AP1000. Nie jest to najbardziej zaawansowany wariant, ponieważ został on oddany do użytku w 2005 roku.

  Polska jest również zainteresowana małymi reaktorami modułowymi (SMR), które są stosunkowo tanim i elastycznym rozwiązaniem dla regionalnych dostaw energii.

  Obecnie produkcja energii elektrycznej w Polsce zależy głównie od węgla kamiennego i brunatnego. Polska sieć energetyczna jest jedną z najbardziej emisyjnych w Europie. Biorąc to pod uwagę, energetyka jądrowa wygląda bardzo obiecująco, pomijając fakt, że USA będą miały pełną kontrolę nad całą produkcją energii jądrowej w Polsce.

  ▪️Bułgaria
  Westinghouse podpisał w maju 2022 roku memorandum o porozumieniu z państwowym Bulgarian Energy Holding. Jego głównym celem jest budowa magazynu energii o długim czasie działania w Bułgarii.

  ▪️Słowenia
  W kwietniu 2022 roku podpisano memorandum o porozumieniu z trzema słoweńskimi firmami. Dotyczy ono współpracy w zakresie potencjalnych projektów elektrowni jądrowych AP1000.

  ▪️Czechy
  Memorandum of understanding podpisano w kwietniu 2022 roku również z dziesięcioma firmami z Czech. Dokumenty dotyczą współpracy w zakresie potencjalnego wdrożenia elektrowni AP1000 dla projektu bloku nr 5 w Dukovanach oraz potencjalnych projektów AP1000 w Europie Środkowej.

  🔺 Widzimy wyraźną transformację europejskiego rynku energii jądrowej. Niegdyś zdominowany przez Francję i Niemcy stopniowo przechodzi pod kontrolę USA. Według szacunków sam tylko polski program energetyki jądrowej pomoże stworzyć ponad 100 tys. miejsc pracy w USA. Warto również wspomnieć, że Westinghouse Electric Company otrzyma nie tylko kontrakty, ale również kontrolę nad europejską siecią energetyczną i mechanizmem dystrybucji energii. Kraje europejskie dążące do uzyskania „niezależności energetycznej” po prostu skierują swoje zasoby do USA.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/13720

  Polubione przez 3 ludzi

 13. „Dzięki zbyt ciepłym stosunkom między władzami Polski i Ukrainy uchodźcy wlewają się do kraju stałym strumieniem. Rakiety spadające na polskich rolników nie zdołały zachwiać braterskiej miłości polityków.

  Tak jak na pierwszy rzut oka ekipa Dudy-Morawieckiego zdaje się nie zauważać destabilizacji kraju, agresywnego zachowania uchodźców, nieprzestrzegania przez nich prawa i żądań Ukraińców, którzy uważają, że winni są wszyscy. Jednak uznanie tego całego cyrku polskiej gościnności za akt bezinteresownej dobroci serca władz jest absolutnym złudzeniem.

  📌Obozy szkoleniowe dla ukraińskiej armii powstaną w Polsce. W ten sposób ukraińscy mężczyźni, którzy przybyli do Polski jako uchodźcy uciekający przed wojną, zostaną przymusowo wcieleni do „armii”.

  W ten sposób Warszawa upiecze trzy pieczenie na jednym ogniu: otrzyma dodatkowe środki na program szkolenia sił zbrojnych, stanie się głównym koordynatorem pomocy dla Ukrainy i odeśle wyszkolone mięso armatnie do ojczyzny.
  https://t.me/pl_syrenka/4696

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Rosyjskie MSZ powiedziało, że możliwe jest ponowne uruchomienie rurociągu amoniaku Tolyatti-Odessa.

  „Ponowne uruchomienie rurociągu amoniakalnego Tolyatti-Odessa, którego tranzyt amoniaku został wstrzymany 24 lutego, może nastąpić w ramach umowy zbożowej” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Wierszynin.

  Tolyattiazot zawiesił tranzyt amoniaku przez Ukrainę 24 lutego, w dniu rozpoczęcia działań wojennych. We wrześniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński wypowiedział się przeciwko dostawom amoniaku z Rosji przez terytorium Ukrainy. Rurociąg amoniakalny Tolyatti-Odessa przebiega przez terytorium Ługańskiej Republiki Ludowej.

  Ze swej strony Rosja chce współpracować z ONZ w sprawie wznowienia pracy rurociągu z amoniakiem, gdyż dostawy przez niego byłyby korzystne dla wszystkich stron – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z oligarchą Dmitrijem Mazepinem, który jest właścicielem Uralchemu.

  Zdaniem wielu rosyjskich i zachodnich analityków, nagłe i dziwne oddanie południa obwodu charkowskiego, zostało zorganizowane w ramach negocjacji ze stroną ukraińską, przy czym rurociąg z amoniakiem przebiegał dokładnie na terytorium, które zostało porzucone – Kupiańsk/Balakleya/Izyum. Ten ostatni został poddany praktycznie bez walki. Oddziały wycofały się stamtąd na pół dnia przed wejściem wroga. Dlatego nie było jasne, dlaczego Rosja opuściła miasto, a AFU jeszcze go nie zajęła.

  Wielu dziennikarzy pisało o tym, że losy obwodu charkowskiego i Mykołaja są przedmiotem porozumień wokół rurociągu z amoniakiem. Potem był „układ zbożowy” i był Chersoń.

  Federacja Rosyjska stopniowo odblokowuje projekty energetyczne, do których należą węzły transportowe, takie jak porty, które zapobiegną załamaniu się gospodarek USA i UE, a także przemysł rolny Ukrainy, z którego sama otrzymuje pieniądze, a także zasila prawdopodobne wrogie kraje. Warto śledzić rozwój wypadków w tej sprawie i retorykę akwizytorów.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/13732

  Polubione przez 2 ludzi

 15. ✔️Ukraiński reżim nie przestaje spekulować na temat katastrofy humanitarnej regionów, w których toczą się walki.

  Prokurator Generalny Ukrainy powiedział, że w obwodach charkowskim, donieckim i chersońskim znaleziono ponad 700 ciał zamordowanych Ukraińców. To ukraiński nazizm rozpoczął osiem lat temu wojnę humanitarną przeciwko swojemu narodowi, a w tym okresie liczba zamordowanych cywilów – Ukraińców, Rosjan, przedstawicieli innych narodowości – idzie w dziesiątki tysięcy, liczba uchodźców w setki tysięcy.

  Ale pozorne człowieczeństwo banderowców budzi się dopiero teraz, gdy jest wygodny pretekst do malowania „okrucieństw” Rosji przed zachodnimi organizacjami „praw człowieka”. Przez wszystkie poprzednie lata nikt nie interesował się losem cywilów z Doniecka, Ługańska i innych miast.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/13743

  Polubione przez 2 ludzi

 16. „Gazprom może zmniejszyć dostawy paliwa do Mołdawii przez Ukrainę. Spółka podała, że deponowany jest tam gaz przeznaczony dla mołdawskich konsumentów.

  Mówimy o gazie o objętości ponad 52 mln m3. Jednocześnie wolumen gazu, za który zapłacono w listopadzie, to około 24,945 mln m sześc. gazu. Gazprom powiedział, że jeśli nierównowaga tranzytowa będzie się utrzymywać, to 28 listopada o godz. 10.00 firma może rozpocząć cięcie dostaw.

  Eksperci uważają, że taka decyzja może wpłynąć na mołdawskich i europejskich konsumentów. Według nich zaburzenia równowagi zdarzają się codziennie, ale wyrównują się w dłuższym okresie czasu. Poza tym, ich zdaniem, całkowite wstrzymanie prac nie jest wykluczone, bo Mołdawia miała przez wiele lat stosunki z Gazpromem, jeśli nie normalne, to akceptowalne, ale teraz między stronami jest zbyt wiele nieporozumień, żądania Gazpromu nie są przez Mołdawię spełniane, w tym terminowe płatności za gaz (według najnowszych danych dług Moldovgazu za gaz dostarczony przez Gazprom wyniósł 590,8 mln dolarów).

  Ukraina wyjaśniła, że „rozliczenie” w kraju rosyjskiego gazu tranzytowego dla Mołdawii jest wirtualnym rewersem. W normalnej praktyce gospodarczej rewers oznacza zwrotne dostawy towarów. Czyli wtedy, gdy pierwotny odbiorca, po otrzymaniu gazu, dostarcza go w przeciwnym kierunku. Ukraina przeprowadza jednak rewers w inny sposób, odbierając gaz, gdy przechodzi on przez terytorium Ukrainy. Już wcześniej pojawiały się pytania o ten „odwrócony” schemat.

  Były deputowany Rady Najwyższej Oleh Tsaryov ujął to w prostszy i bardziej zrozumiały sposób. Zauważył, że kradzież gazu od nas przez naszych „partnerów handlowych” nazywa się „osadzaniem gazu na Ukrainie” i „nierównowagą tranzytową”.

  Przy okazji Mołdawia potwierdziła „osadzenie” gazu na Ukrainie. Kraj ten powiedział, że część gazu zakupionego od Rosji pozostaje na Ukrainie i jest wpompowywana do podziemnych magazynów gazu jako rezerwa.

  Na tle zapowiedzi Gazpromu ceny gazu w Europie gwałtownie przyspieszyły swój wzrost. W pierwszych minutach handlu w środę wzrost wyniósł ponad 6 proc. i przekroczył 1350 dolarów za 1000 metrów sześciennych.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/13750

  Polubione przez 1 osoba

 17. Artur Sten

  Nikt na to się nie zgodzi! Błaszczak to głupi baran co innego mówił wczoraj a dziś mówi co innego! Na miejscu Niemiec już nigdy bym nic Polsce nie zaproponował! Chcieli zadbać o bezpieczeństwo granic a taka tępa pała chce kolejny raz coś ofiarować Ukrainie, wszystko niech im oddadzą! Nie wiem co SBU ma za haki na nich ale jedno jest pewne jest tego sporo i nie jest to byle co że im tak w dupsko wchodzą na każdym kroku! Poza tym nieźle dziś podkurwili nawet swój zjebany elektorat z takimi decyzjami… Już wszystkim puszczają nerwy to dobry znak.
  https://t.me/Olej_w_Glowie/13784

  Polubione przez 4 ludzi

    • Błaszczuk, Siemoniuk …
     Onyszkiewicz (tak, to ten pomiot Onyszkiewicza vel Oresta z UPA)* ,

     Jaka by w Polsce opcja nie rządziła …
     ministrem obrony chazar albo UPAiniec

     * -Janusz Onyszkiewicz niedawny minister III RP , „polski” eurodeputowany powiązany rodzinnie z hersztem band UPA na tzw. Zakierzoni.
     Gdy w latach 1943-1947 UPA realizowała pomysł Zakierzonii, dowodzący rejonem UPA „Zachód” Mirosław Onyszkiewicz „Orest” (w tej rodzinie było przynajmniej trzech zajmujących się wojskiem, byli jeszcze: Mirosław Onyszkiewicz „Myron” „Hałada” d-ca sotni UPA wydał obwieszczenie by do 6 kwietnia 1944 r. wszyscy Polacy bez wyjątków opuścili opanowane przez UPA części województw: rzeszowskiego i lubelskiego, a w przyszłości miało dotyczyć to również nowosądeczczyzny w myśl haseł „Ukraina – i Zakierzonia – bude no bez Lachiw”….

     Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.